TWEEDE BLAD. Getrouw tot in den dood. Bmnlasl Olt de Pmtiete IIE ZEEUW VAN WOENSDAG 14 APRIL 1926. No. 163. N Raad van Arbeid te Goes. Reads langs bestond in het oude ge bouw van dein Raad van Arbeid gebrek aan ruimte. Vandaar, dat er reeds toe overgegaan was 'n houten kantoorgebouw in gebruik te nemen, maar op den duur voldeed zulk een lokaliteit toch ook niet. Vandaar, dat uitgezien werd naar een doelmatig gebouw, dat met niet^ te groote kosten als kantoorgebouw dienst kon doen. Het Bestuur van den Raad van Arbeid meende dit gevonden te hebben in het voorste gedeelte van de voormalige strafgevangenis, zijnde voormalige regen ten-, wacht, en provisiekamer, enz. Zon der dat veel verbouwd behoefde te wor= den, waren deze vertrekken geschikt te maken voor het personeel van den Raad van Arbeid. Hedenmiddag waren wij in de gele genheid het nieuwe gebouw van binnen te bezien. Vanaf vandaag is het officieel betrokken. Komende door den hoofdingang ziet men links een wachtkamer en de woon vertrekken van den concierge en rechts het frissche, ruime kantoorlokaal, waar het personeel zijn werk verricht. Da vol gende deur rechts geeft tóegang tot het bureau voor inlichtingen en. zegelverkoop. Daarachter, en tevens uitzicht gevend in het kantoorlokaal, is het bureau voor den bureauchef. Deze drie (kantoorlokaal, bureau voor den chef en bureau voor- inlichtingen) vormen dus één geheel. Ook is hier de coociergekamer, terwijl een deur aan bet eind van de gang toegang geeft tot een fietslokaal. D|it is de ©enige lokaliteit die behoord heeft tot het eigen lijke deel van de strafgevangenis. Boven vinden we aan de straatzijde de kamer van den voorzitter en de Raads kamer, waar do Raad (bestaande uit 4 leden-werkgevers, 4 leden.werknemers, een voorzitter, en een secretaris) verga dert. In de Raadskamer heeft tevens de bibliotheek een plaatsje gekregen. Die ver trekken aan de achterzijde van de eerste verdieping zijn ingericht tot archief en bergplaats van materiaal. Het spreekt wel vanzelf, dat alle bescheiden van plm. 30.000 verzekerden een aardig plaatsje vragen. Boven (tweede etage) is een groote zol derruimte, die als bergplaats gedeeld met het kantongerecht - goede diensten bewijst. De voorzitter, de beer mr J. W. Goed- bloed, die ons rondleidde en allerlei in lichtingen gaf, deelde ons nog mede, dat dit gebouw eigendom is van het departe ment van financiën (waaronder de rijks gebouwendienst ressorteert) en dat de Raad van Arbeid contractueel huurder, op z. i. voordeelige voorwaarden, is. Zeker zal op het vorige gebouw, nu het verkocht wordt, worden verloren. Maar dit is gekocht in den duursten tijd. Ook particulieren verliezen op huizen, in dien tijd gekocht, terwijl anders, indien toen niet tot koop was overgegaan, toch een hooge huur zou moeten zijn betaald. Men heeft nu op voordeelige voorwaar den een doelmatig gebouw gekregen, waar het personeel behoorlijk kan werken en alle bescheiden een plaatsje hebben ge kregen. De afwerking der lokaliteiten is sober, eenvoudig en toch smaakvol, wat uitkomt zoowel in de beschildering als in de keuze van het behang. Na onze rondwandeling hadden we nog een bespreking over de werkzaamheden van den Raad van Arbeid. (Bovenstaande is reeds gisteren in een deel onzer oplaag opgenomen.) Vooraf echter iets over een artistieke reclame, den laatsten tijd gevoerd. In sa menwerking met „Vreemdelingenverkeer" zijn mooie vloeicartonnetjes uitgegeven, waarop enkele scherpe, goed geslaagde Zuidbevelandsche kiekjes prijken en re clame wordt gemaakt (V. V. V. doet dit voor het reizen door Zuid-Beveland) voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Ook werd ons overhandigd een „Zee land-nummer" van „Johan de Witt" (or- FEUILLETOR8. Schets uit de Russische revolutie. 62.) o_ Een dreunende slag op de tafel deed ieder de oogen vaar Presto af en naar Joessof wenden. „Hoort ge 't mannen, kam einden? Hoort ge 't bulderde hijl, met de vuist op de tafel beukende. „Ben bekeerling van dok ter Brenzilof is die daar, die man, wien een militair commando was toevertrouwd. Laat niet toe, dat hij voortga met spre ken „Zwijgl" klonk de stem van Presto boven die van Joessof uit. „Ik 'heb -nog niet leeren inzien, dat mijn geloof mij den plicht oplegt, mie zonder tegenstand te laten .slachten. Zelfs niet, dat ik me "te buigen heb voor de bevelen van den eer ste den beste. Ik ben nog niet uitge sproken, ©n wil niet in de rede gevallen worden. Zoo dus je huid je lief is, houdt j'J je mond, tot ik klaar ben. Dan, niet wilt'kUU *e zeS§en 611 doen, wat je Ben woedende blik was alles wat Joes sof terug had. Presto vervolgde: „Ik heb echter uit gaan tel' propageering van de Vrijwillige Ouderdomsverzekering in Nederland). Deze uitgave geschiedde in samenwerking met den R. v. A. te Middelburg. Op pracht- papier uitgevoerd, bevat dit nummer, be halve tal van populaire, duidelijke artike len over de V. O. V., schitterende photo's uit Hulst, Zuid-Beveland, Middelburg, Veere en Schouwen (de vogelphoto's van den bekenden heer Vijverberg). Ten slotte werd ons ter hand gesteld het verslag der werkzaamheden over 1925. En dit geeft ons aanleiding iets te schrij ven over het werk van den R. v. A. Zooals wel bekend is, omvat het gebied van den R. v. A. te Goes de eilanden: Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Phlipsland, zijnde ongeveer 100.000 zielen. Het aantal ver zekerden bedraagt 30.000. Op 31 December 1925 waren bij den bin nendienst: in vasten dienst 14 ambtena ren, in lossen dienst 4 jeugdige krachten op arbeidscontract, en bij den buiten dienst: in vasten dienst 4 ambtenaren. Aan den medischen adviseur A. P. Smitt, arts te Vlissingen, werd, op zijn verzoek, wegens drukke werkzaamheden, op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1926 en met dien datum als zoodanig aangesteld dr J. M. Planteydt, specialist voor inwendige ziekten, te Goes. Zonder aanstelling als ambtenaar of commissaris waren op 31 December 1925 werkzaam verschillende functionarissen, wier taak als plaatselijk vertegenwoordi ger voor de invaliditeits- en ongevallen verzekering voornamelijk bestaat in het geven van inlichtingen aan den Raad en aan het publiek, alsmede in het bevorde ren der aanmelding van verzekerings- plichtige arbeiders. Het werk dezer plaat selijke vertegenwoordigers neemt geregeld toe. Zij vormen in vele gevallen het con tact tuschen R. v. A. eenerzijds en werk gevers en verzekerden anderzijds, zijn be last met zegelverkoop, enz. Maandelijks werden aan de hand van de van het schooltoezicht ontvangen kaar ten van schoolkinderen, welke cle lagere school verlaten hadden, nagegaan, of do- ze in de verplichte verzekering waren op genomen en zoo noodig nader onderzoek ingesteld en aanmelding bevorderd. Evenals in het vorige jaar werd in ver schillende gemeenten aan de hand van het bevolkingsregister ten gemeentehuize een lijst opgemaakt van de 14- tot 35-jarigen. Deze lijsten werden ten kantore gecontro leerd en voor zoover de op de lijst voor komenden bleken niet te zijn ingeschreven, wercl door den buitendienst een hoofde lijke controle ingesteld. Tengevolge van het piaatsgewijze ver vallen der rentekaarten is het tevens mo gelijk omtrent elke kaart, waarop zegels ontbreken, een onderzoek te doen instellen. De controle is nu beter. Mede hieraan wordt het toegeschreven, dat de verkochte waarde aan rentezegels in 1925, bedragende f432.163,0514, hoo- ger is clan in eenig voorgaand jaar. In 1924 bedroeg deze f394.166,0714. Voor dezen Raad van Arbeid zijn veel extra werkzaamheden verbonden aan cle bijzondere bepalingen tot uitvoering cler invaliditeitsverzekering in betrekking tot werkgevers en arbeiders, die gemoedsbe zwaren hebben. De hieraan verbonden extra uitgaven komen ten laste van den Raacl; de extra-inkomsten (25 pet. van het zegelbedrag) komen ten bate van de be lastingadministratie. Uit deze extra in komsten, dit jaar te stellen op f2127,36, zoude het salaris van meer clan een amb tenaar gekweten kunnen worden. Invaliditeits ren te. Toegekend werden in eerste instantie: 44 renten ingevolge art. 71a (blijvende); 55 renten ingevolge art. 71b (tijdelijke). Het aantal op 31 Dec. '25 in behande ling zijnde aanvragen bedroeg: bij den Raacl van Arbeid 6; bij de Bank 5. Ouderdomsrente. In e.erste in stantie of in beroep werden 160 renten toegekend krachtens artikel 373. Het to taal bedrag dier 160 ouderdomsrenten be liep f 24414 per jaar. Op 31 December '25 waren er nog 4 in behandeling' bij de Bank. Weduwenrente. Het aantal in eer ste instantie of in beroep toegekende ren ten bedroeg 20. Het totaalbedrag der toe gekende weduwenrenten bedroeg f 3822,26 d. i. gemiddeld f 191,11 per weduwe. Weezen rente. Het aantal in eerste instantie» of in beroep toegekende renten den Bijbel meer geleerd, clan 'dat God heilig en de mensch onheilig is- Ik heb eir ook uit vernomen, hoe die ion- heilige mensch met God weer in ge meenschap kan komen. Jk heb uit den Bijbel geleerd, dat God de van Hem afgevallen en verdorven wereld zóó lief gehad heeft, dat Hij zijn ©eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegeljjk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe- Ik heb ver staan, dat voor niij alleen in den weg! tot dien ©eniggeboren Zoon de verlossing was te vinden. Ik heb mij gebogen voor den Gekruisigde op Golgotha ©n in mijn ziel is de rust gedaald, die ik jaren lang tevergeefs op andere wijze heb gezocht en dien ook het communisme me niet geven kon. Omdat ik geholpen heb, de menschen tot het communisme te bekeeren, wilde ik openlijk uitspreken, dat ik hen daardoor op een dwaalspoor bed geleid, dat eindi gen zal in ©en huilende wildernis. 'tWas te goeder trouw, dat ik dwaalde, evenals het te goeder trouw is, dat vele anderen zichzelf en den naaste ongelukkig maken, door het vaandel van het communisme te_ volgen. Maar die goede trouw neemt mijn schuld niet weg. Vandaar, dat ik hier openlijk uitspreek, diep berouw te hebben over wat ik heb gedaan, doch mij gelukkig te gevoelen in de zekerheid, bedroeg: a. krachtens art. 82: 9 ten be hoeve van 22 kinderen. Het totaal bedrag der tijdens de verslagperiode toegekende weezenrenten bedroeg f 1710,54 of gemid deld f 77,75 per kind. Van veel belang is wol de toepassing van art. 99 (het voorkomen van Invalidi teit door bv. het zenden naar een zieken huis of sanatorium). In dezen maakt de R. v. A. te Goes al een hijzonder goed fi guur. Dank zij cle medewerking van Il.H. medici is Goes procentsgewijs de derde in de rij der Raden van Arbeid, waar dit artikel toepassing vindt. Alleen in het go- bied van den R. v. A. te Goes wordt jaar lijks f 40 a f 50.000 voor dit doel uitge geven. Een sociale maatregel van zeer groote beteekenis! Ophitsing- We zijn weer evenals kort geleden in de gelegenheid te bewijzen, dat „Het Volk" op bedekte, maai" daarom juist zoo geniepige, laffe wijze aanzet tot geweld daden tegen werkwilligen, ook al ont leent dit blad het telkens weer. We lezen n.l. in bet nr van gisteravond: „Zaterdag- en Zondagavond was ei groot bal te Doetincbem- Ook de onder kruipers wilden van deze gelegenheid pro- fiteeren eens te genieten, na wekenlange opsluiting- In de groote drukte dachten zij zich volkomen veilig- Enkele men schen sloegen de bezoekers nauwkeurig gade, om te zien of er ook onderkruipers aanwezig waren. Zaterdagavond waren er inderdaad vier aanwezig. Was de politie er niet vlug bij gekomen, dan zouden dezen een leelijke herinnering hebben ont vangen voor hun brutaliteit, zich in fat soenlijk gezelschap te begeven. Want het publiek duldt deze menschen niet tus- schen zich". Emmen doet voorloopig geen betalingen. De burgemeester van Emmen heeft aan den gemeente-ontvanger last gegeven, in verband met den toestand van de gem.- financiën, voorloopig de betalingen ten laste van de gemeente te staken. De ex-keizer naar de Bollen velden. Naar de „Tel." verneemt, heeft de ex- keizer, vergezeld van zijn gemalin Her mine en eenige harer kinderen, een be zoek gebracht aan de bloembollenveMen. In drie auto's begaf zich liet gezelschap waarbij zich leden van de hofhouding bevonden en do kapitein der marechaus see Van Houten, naar Leiden, om via Haarlem en Amsterdam naar Doorn terug te lceeron. Om half tien was de ex-keizer vertrok ken ,om eerst tegen den avond op.'het kasteel terug te kegren- Do groote grijze auto, waarin de ex-keizer zat, was met narcissen behangen- Een groote hoeveel heid bloemen bracht het gezelschap mee naar Doom- Slechts enkelen hebben den ex-keizer herkend- Hij droeg cle Duitsche platte, militaire pet- Hoe men d e kiezers v o or lie lit I Iloe „Het Volk" telt (rekent) I Spijt, de zegenrijke Leerplichtwet, die in Ne derland even oud is als de S. D. A. P.-sohe fractie in de Tweede Kamer, verstaan de kopstukken der S. D. A. P. de kunst van Hartjes toch nog maar dunnetjes. Behalve dan in het naar-zich-toe-tellen. De vrijzinnig-democratische professor Van Embden heeft in de Eerste Kamer verteld, dat, terwijl de Roomschen 3ö.G pCt. der bevolking uitmaken, de R.-K. Staatspartij slechts 28.6 pCt. der kiezers op zich wist to doen stemmen! Hat is een knappe prestatie van don Prof. Het is juist gerekend! Maar nu gaat „Het Volk" daarop conclusies bouwen. Het zegt: „Derhalve stemt 20 pCt. van de kiezers leden der Roomsche Kerk niet meer Roomsehr Hoe „Het Volk telt! Het vergeet 1. de kiezers, die op Pius Arts stemden 40135 of .13 pCt., waardoor het percentage, dat Roomsch stemde, al 29.9 wordt; 2. -dat niet alle kiezers stemden, maar slechts 8ö2/3 pCt. Dit over alle groepen ge lijkelijk verdeeld, zouden dus van de kiezers- leden der Roomsche kerk 30.8 pCt. aan de bus zijn geweest. Oftewel 0,9 pCt. stemde nict-Roomsoh. maw n.'f" n ,i a dat ook mijn medeplichtigheid aan de komst der revolutie mij om Christus' wille vergeven is. Bn ik wek u allen op, den Bijbiel te lezen; den Bijbel, waarin het geheim ontsluierd wordt van do waar achtige vrijheid en den volmaakten vrede, Jezus roept zondaar®, roept dus oiok u „Kameraden schreeuwde woedend Joessof, „Kameraden, dat is schandelijk verraad aan het volk! Snoert dien ver rader den mond! Maakt een eind aan het gepreekIk stel u in staat van beschuldi ging bij do ïscheka, indien ge gedoogt, dat deze ellendeling voortga het commu nisme te bestrijden. Soldaten, grijpt hem I" Ben ontzettend tumult ontstond. Presto greep de revolver,, die nog jaltijü voor hem op de tafel lag en schoot onmid dellijk na elkander zes kogels over het hoofd van Joeisisof heen in den houten wand der zaal. „Ziezoo!" riep hij. „Thans, Joessof, ben ik ongewapend en hebt ge me niet meer te vreezen. Ik heb u gespaard, omdat ik het recht niet heb over u een vonnis te vellen en dat op staanden voet te vol- trekken. M-aar weet, 'dat welhaast eep Hooger Rechter, de Rechter van Hemel en aarde, van levenden en dooden over u de vierschaar spannen zal en dat ge, om aan Zjjn schrikkelijk oordeel te ontkomen, D.i. ruim 2.5 pCt. der Roomscho bevolking. „Het Volk" pocht20 pCt. En rekenend, dat van dezen „de groote massa op de S. D. A. P. stemde, roept het in blijde ontroering uit: „Op die wijze wordt allengs de S. D1. A. P. in plaats van de R.-K. Staatspartij de ver tegenwoordigster der Roomsche arbeiders". Haha I Eigen roem stzelfs al is het Roode Roem I Het ziet er daartegenover bij de socialis tische groep der bevolking in dit opzicht droe viger uit. Do S. D. A. P. kreeg 708689 st., hot Rev. Arb. Comité 11883 st., De Soc. Partij1 8226 st., de Comm. Partij 36770 st. Totaal 763568 socialisten cum suis, waarvan 56879 of 71/2 pCt. niet op do S. D. A. P. „Het Volk" moet niet zoo naar-zich-toe-re. kenen! R. A. d. O. Beroepskeuze. Het Comité voor beroepskeuzo deelt ons mede, dat wegens ziekte van den heer E. J. v. Det, direc teur gom. bureau voor beroepskeuze te Am sterdam, die aangezocht was om het onder werp te Goes in te leiden, de te be leggen vergadering vertraging ondervindt en dat thans aangezocht zal worden de heer Kool, directeur bureau voor beroepskeuze te Rotterdam. De heer van Dot zal gedurende eenige maanden zijn werkzaamheden niet kun nen verrichten. Van verschillende zijden mocht hot comité reeds sympathiebetuigingen ontvangen. Dat aan het vraagstuk der beroepskeuze in ons land meer en meer aandacht wordt geschon ken, blijkt wei uit het feit, dat het mogelijk was het eerste congres voor beroepskeuze te organiseeren. Dit is gehouden op 29 en 30 December '25 te Amsterdam onder voorzit terschap van den hoer E. J. v. Det. De eere voorzitter, dhr De Vlugt, burgemeester van Amsterdam, opende het congres met een rede, waarin hij o.a. zeide: „Hoe kan juist het beroep er toe bijdragen het leven harmonisch en rijk te maken, veer kracht geven om moeilijkheden te boven te komen. Doch ook kan een werkkring, waar voor men niet de geschiktheid of liefde be zit, energie en levenslust, dooden, bijdragen tot mislukking van het levenDe hou ding tegeüover het beroep is echter niet slechts voor den enkeling van belang, doch zeker in niet mindexe mate voor de maat schappij' als geheelZoowel voor het per soonlijk welzijn, als voor het welzijn der maatschappij' is derhalve de verhouding van liet individu tot zijn beroep van ingrijpende beteekenis. Met het belang van het beroep staat do toevalligheid der beroepskeuze wel in zeer scherpe tegenstelling. Van bewuste keuze van een beroep verschillende en- quete's hebben het bevestigd is bij de groote meerderheid der menschen geen spra ke. De motieven, welke den doorslag geven, zijn meestal van oppervlakkigen aard. Was vroeger dikwijls het beroep erfelijk, nu is er meer vrijheid van beroepskeuze, doch door de grootere differentiëering is de keus ook voel moeilijker. Tal van vragen doen zich voor. Factoren zoowel van medischen en psyohischen, als van sociaal-economischen aard moeten" hun invloed doen gelden". Op het congres werd het medische element bespro ken door Dr Van Wayenburg, leider van het psycho technisch laboratorium van den Gem. Genoesk. dienst te Amsterdam. Do heer A. II. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, sprak over de ethische en economische facloren bij beroepskeuze. Voorts werden onderwerpen ingeleid doormej. Anna Polak, Directrice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, F. v. d. Walle, Seer. N. V. V., Prof. F. Roels, Dr H. G. Hamaker, enz. Tengevolge van dit congres is de belangstelling hier te lande verhoogd en is men in tal van plaatsen begonnen veroenigingen voor beroepskeuze te stichten. Het is de bedoeling van het comité om staan de de vergadering, waar het vraagstuk der beroepskeuze in het openbaar zal worden behandeld, ook voor Zuid- en Noord-Beveland een dergelijke vereeniging op te richten. Een in te stellen adviesbureau, welks organisa tie reeds in hoofdtrekken besproken is door het comité, zal do noodige inlichtingen aan belanghebbenden dienen te verschaffen. Aan dit bureau wordt verbonden een medische commissie, een commissie voor psychotech nisch onderzoek en een commissie voor de beroepskeuze, welke laatste in een aantal sub-commissies wordt verdeeld. Statuten en huish. regl. der te stichten vereeniging zijn in concept opgemaakt. naar Golgotha heen moet, waar Het verdere wat Presto zei ging in het oorverdoovend getier verloren. Eiem oo'genblik waren ©r twee partijen geweest in de zaal; maar al spoedig hadden zij, die uit dankbaarheid voor be wezen weldaden voor dokter Brenzilof en voor Presto kozen, het onderspit moeten delven en waren zij de zaal uitgewerkt. Hun tegenstand was overigens maar zwak geweest, want wat eerst de dokter en daarna Preisto hadden gezegd was van dien aard, dat ieder, die er mee instemde, zich tegen de revolutie uitsprak en zich de wraak der revolutionaire machthebbers op den hals haalde. Binnen enkele minuten lagen de dokter en Presto gekneveld tegen den grond. Om hen heen voerde de razende menigte een wilden dans uit en .overdekten de aange zichten der gebondenen met speeksel, ter wijl menige voet hen een trap toediende, tot voldoening van Joessof, die met over elkaar gekruiste armen pn met een demo- nischen grijns op het gelaat het weerzin wekkend schouwspel stond aan te zien. „Me dunkt, kameraden", riep Joessof met van vreugde trillende stem, dat hier kort recht kan worden geoefend. „Zijt ge dat met me eens?" Ja, ja! Aan den muur met hen!" brulde de menigte. Do gemeenteraad van Oosterlamj benoemde met alg. st. tot gemeente-secre taris den lieer E. J. Zoete, gemeente»1 ontvanger. Middelburg. Gisterenmiddag had het be stuur der Ctoöp. Melkinrichting en Zu.vel- fabriek „Walcheren" de leden met hun vrouwen en dochters üitgenooligd tot een bezoek aan de nieuwe fabriek aan den Poeiendalensingel, waar zij onder het ge not van een kopje thee werden toege sproken door den voorzitter en door den adviseur, den heer Zwagerman, die in welgekozen woorden bet belang der nieu we inrichting voor de boeren en in het bijzonder voor de leden uiteenzette. Hier na werd een kijkje genomen in de ver schillende deelen der in werking zijnde fabriek en ook nu werd* van ajles met groote belangstelling kennis genomen. Vooral voor de vrouwen was de wijze van boter maken, zooals die hier in het groot wordt toegepast, wat zij anders op de boerderij moeten doen, een belangrijk on derdeel. Na afloop der wandeling ver- ©enigden alle zich aan een koffietafel en ook daarna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen en .werden verschil lende zaken de coöperatie en haar be drijf rakende, besproken. Gisteravond werd in de sociëteit St. Joris de jaarvergadering gehouden van de af deeling Middelburg van de vereen, voor Volkenbond en Vrede onder voor- ztiterschap van den heer mr J. F- van Deins©. De ©eer., de heer mr M. W. G- van der Veur, bracht bet eerste jaarver slag uit van de op 10 Dec. 1924 opge richte afdeeling. In dit verslag wordt herinnerd aan de verschillende spreek beurten voor de afdeeling gehouden, doch ook aan enkele, die in het vo.arnemen heb ben gelegen, maar waarbijl de sprekers, die hun komst toezegden, later verhin derd waren. Het ledental bedraagt thans ongeveer 100- Aan de afdeeling werd opgedragen door het hooldbestUi.r om te trachten in andere plaatsen van Zeeland afdeelingen te stichten en verklaarden de hoeren van Deins© en Herman Snijders zich bereid te Zierikzee, Goes, Terneuzen te spreken. Die secretaris meent te weten, dat te Goes een afdeeling in wording is. Aan het einde van het verslag wekt de secretaris op te blijven werken voor het beginsel der vereeniging opdat de geest van Locarno al meer en meer doordringt Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, den heer Oh. Boasson, welke rekening op 31 December j.l. een tekort van f82 92 aanwees, wat nu door de inning dor contributie over 1926 in een goed slot is veranderd, maar waarbij niet vergeten mag worden dat de afdeeling voor 1925 werd vrijgesteld van de af dracht van 50 cent per lid aan het hoofdbestuur en oak voor 1926 nog niets heeft .afgedragen. De voorzitter wees er ia verband hier mede op, dat te veel leden zich houden aan de' minimum contribute van fl, ge tracht moet worden ook meer leden met een hoogere contributie te krijgen, dan kan nog meer worden verricht. Die voor zitter herinnerde er verder aan, dat men ten opzichte van den Volkenbond in een slechten moeson leeft, gezien het verloop der laatste vergadering. In verband hier mede leest spr. echter een uitvoerige circulaire van het hoofdbestuur voor, waarin er op wordt gewezen, dat het werk van Locarno niet voor niets is geweest. Nu juist moet men blij'ven medewerken aan voortzetting van den Volkenbond, die noodzakelijk is. Trouwens er is ap de- laatste vergadering geen sprake geweest van sabelgekletter en is men niet van elkaar gegaan om zich te wapenen, voor den oorlog maar met de overtuiging, dat het, als men in September weder bijeen komt, beter zal gaan. Spr. meent, dat hieruit blijkt, dat ook door de afdeeling bet werk met kracht moet worden voortgezet. Verder deelt de heer van Deinse mede, dat hij a.s. Vrijdag te Goes zal spreken, waar een afdeeling zal wordep. opgericht en Dinsdag te Terneuzen. Daar het bestuur er nog niet in ge slaagd is om in plaats van den heer ds M. v. Empolj die wegens drukke werk zaamheden ontslag nam als bestuurslid, iemand van dezelfde richting bereid te vinden in het bestuur zitting te nemen, „Neen!" zoo kraaide de stem van een zich naar voren werkenden man; „neen, de kogel zou te snel werken. Ze moeten langzamer sterven, opdat hun God al den tijd heeft, hen te verlossen. Ik heb een ander idee. We laten hen levend bevrie zen!" Presto herkende de stem van den spre ker. Hij keerde, zoover hem dit mogelijk was, het hoofd naar den kant vanwaar het ge luid kwam; en neen, hij hpd zich niet ver gist. Voor hem stond de roodharige sol daat, dien hij eens had gestraft om het berooven der gevangenen, toen deze de schuilplaats onder den grond, hen door Michael aangewezen, verlaten hadden. „Hen levend laten bevriezen! Dat was wat, jal Je bent een genie, kameraad,! Maar hoe wou je dat dan doen?" „Wel, heel eenvoudig. Op honderd me ter afstand stroomt de rivier. We hakken er een groot bijt in, plaatsen daar een 'hijschtoestei naast en dompelen de beide kapitaalbandieten elke vijf minuten onder, om hen dan weer op te halen en in den wind te laten hangen." Joessof lachte een afgrij's'elijken lach. (Wordt iservolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5