Burgerlijke Stand. Telegrammen. Allerlei. Laatste Berichten. IBoop Moopinp, BssteÉp, m. Marktteridtti. Ie gezondheid stoestand in de nt«B. Gedurende de laatste weken heerscht- in de* Zuid-Ooslhock van Drenthe en ook in Woord-Oost I) verijs el in erge mate de griep. In fltoevorden en Schoonebcek heerscht de ziekte bijna huis aan huis en dwingt heele huisgezinnen het bed te houden. Ook in \yas*en dwingt de ziekte op vele plaatsen rdm het bed te houden. Een geneesheer te ('oserordcn. verklaarde dat de ziekte thans ev«B erg was als in het najaar van 1918, toen zij als het ware over het geheele land de #oede functionecring van het maatschap pelijk raderwerk in gevaar bracht. Dat er thaJis niet zooveel aan de ziekte sterven als toentertijd, schreef hij toe aan de omstan digheid, dat eon deel van de mensohen beter ■gevoad is dan in 1918, toen het physiek weer standsvermogen van de geheele bevolking, ten gevolge van de langdurige distributie en rant- soonoering sterk verminderd was. Hoewel de ziekte minder sterfgevallen ver oorzaakt dan in 1918, is toch ook thans het aantal sterfgevallen niet gering. In Schoo- nebce'k zijn voor 8 April 21 personen ge storven, terwijl in 1925 over het geheele jaar het aantal sterfgevallen 25 is geweest. In Emmen zijn in 1925 387 personen ge storven. Voor 26 Maart was dit jaar het aantal sterfgevallen 97, een normaal getal. TuSsdhen 26 Maart en 8 April werden echter 37 sterfgevallen ten gemeentehuize aange geven, welk getal zeer hoog is. In Coevor- den is het getal sterfgevallen sinds 1 Ja nuari 29, terwjjl in 1925 49 personen zijn gestorven. In de laatste week stierven 7 uerstanen, wat abnormaal hoog' is. Ook in Dalen heerscht de ziekte erg, maar hier is het aantal sterfgevallen niet abnor maal hoog, zelfs lager dan het gemiddelde pa- kwartaal in 1925. Waa rin deze gemeente de economische toestanden beter zijn dan in dto buurtgemeenten, kan dit een argu ment zijn voor de juistheid van de rede- nearing van den Coevorder geneesheer. In Emtaen is vooral het aantal jeugdige kinderen, dat sterft, zeer groot. Vermoedelijk speelt ook hier de ondervoeding, aan welke volgens dr Lodewijks te Nieuw-Amsterdam niet minder dan 43.7 pet. der schoolkinderen te Bar- gererfscheidenveem lijden, oen rol. Over hot algemeen dwingt de ziekte den zieke eenige dagen het bed te houden, waarna de toestand iets beter wordt. Algeheele genezing laat dan echter nog eenige weken op zich wachten. Een dronken vrachtauto- bestuurder. Eergisteravond is, zooals reeds kort gemeld, te Hillegom een motor rijwiel, waarop gezeten waren de techni sche studenten J. Bakker en E. G. Ver kade, beiden uit Den Haag, aangereden door een vrachtauto, waarvan de bestuur der T. K. en een andere inzittende onder den invloed van sterken drank verkeerden. Het motorrijwiel werd omver geworpen, de bestuurder, de student B., bleef onge deerd, doch de 19-jarige student Verkade werd zwaar gewond en overleed na een kwartier. Vrijwel terzelfder tijd naderde de stoom tram Leiden-Heemstede, die in botsing kwam met dezelfde vrachtauto, waarin de beide personen zich nog bevonden. De auto werd door de machine ongeveer 19 meter weggeschoven. Persoonlijke ongelukken hadden nu niet plaats; de vrachtauto werd echter ongeveer geheel vernield. De autobestuurder en de inzittende v. T. werden niet gewond. De auto werd zwaar beschadigd en door de politie in beslag genomen. Zoowel F. Klinkenberg als K. v. Tol werden in arrest gesteld. Gistermorgen werd K. v. Tol weder vrijgelaten. F. Klin kenberg werd in arrest gehouden. Aardschokken, uit Rome wordt gelmeid, dat op de Monte Amiate in Tos cane met tusschenpoozen van telkens '10 minuten drie sterke aardschokken zijn ge voeld. Die bevolking vluchtte, dooir een paniek aangegrepen, uit de huizen. Aardstorting te Leipzig. Gistermorgen is in ©en der nieuwe stads gedeelten plotseling i§èn aardmassa van anew "dan GO kub. M. ingestort, waardoor tal van arbeiders bedolven werden. Eén 'hunner werd gedood, terwijl verscheidene anderen gewond werden. Aardbeving geregistreerd. Te New York is ©en aardbeving geregis treerd op 1Ö.OOO mijlen afstand. Die re gistraties duurden van 3 tot 4.28 uur 's morgens. D|e aardbeving heeft plaats gehad op de Zuid-Westkust yan Austra lië. Die Tigri s-o verstrooming. Volgens berichten uit Bagdad wordt de toestand in het door den Tigris over stroomde gebied iets beter. Dlo rivier valt. Dia tot nu toe aangerichte schade wordt op ongeveer 24 millioen gulden geraamd. Ernstig auto-ongeluk. Op dea straatweg van Stettin naar Swine- arande, dicht bij het plaatsje Gollnow1, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. De auto van den hoteleigenaar Frits Zoff* begon op den slechten weg te slin geren en liep in volle vaart over den her* van den weg naar beneden. Die Vrouw van den zoon van Zam bekwam se« schedelbreuk en andere ernstige ver wondingen, zoodat zij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Stettin stierf. Haar man bekwam ernstige inwen dige kneuzingen en bovendien verwon dingen aan den schouder. Ook zijn toe stand is zeer ernstig. Mevrouw Zorn brak heide polsen. Zom Sr. zelf zelf en zijn 5- jarige kleinzoon kwamen er met eenige schrammen af. Een vree s'elijlke bloeddaad. Naai uit Praag, gemeld wordt, is er te Soekendorf bij Eger een verschrikkelijke massamoord gepleegd. De nog onbekende feder overviel met een bijl gewapend ®^aPende boerenfamilie Döllner en Pooide daarna een som van 3000 a 4000 tronen. Twee kinderen der familie en een dienstmaagd stierven onmiddellijk aan de hun toegebrachte verwondingen. Van het echtpaar Döllner werd de man zoo zwaar' gewond, dat men voor zijn behoud vreest. Zijn vrouw bekwam lichtere verwondin gen. Een oudere zoon bekwam ernstige schedelkwetsuren, die beslist doodelijk zijn. Eien 13-jarige zoon der echtelieden had gelegenheid zich ongemerkt onder een bed te verstoppen. Hij zag daar, hoo de moordenaar zijn ouders en de andere huisgenoo ten to lijf ging en het gekl wegroofde, dat hij natelde, voor hij het huis verliet. Dtoor schrik vcriamd, kwam do jongen eerst na een poos tot bezin ning en maakte alarm. Een onderzoek naar den moordenaar word onmiddellijk ingesteld, doch tot nu toe zonder het gewenschte resultaat. Zes personen vergiftigd. Een telegram uit Grenoble meldt: Bij de Italiaansche familie Salvador, bestaande uit zes personen, hebben zich, na het ©ten van spijlzen, bereid in slecht schoongemankt koperen kookgereedsch'ap, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. De toestand der slachtoffers is' ernstig. Een krankzinnige vader. Een koopman te Nancy heeft zijn dochter op haar trouwdag vcrmo.oird, daarna het geheele huis in brand gestoken en zich zelf onder den sneltrein geworpen. D'ier vliegers doodgeval len. Volgens een bericht uit Lima is gisteren een militair vliegtuig omlaag ge stort, waarbij «je chef van het militaire vliegwezen in Peru en drie Pertiaansche vliegerofficieren den dood hebben gevon den. VLAARDlINGEN- Het uitgaande stoom schip Rotterdam van de HollandAmeri- kalijln heeft ter hoogte van Vlaardinigen een motorschuit, geladen met aardappelen, schipper P. v .d:. Graaf uit Oud-Beijédand, overvaren. Onmiddellijk ging de Rotterdam voor anrceir en zette ©en sloep uit. Dloior den mist kon men de beide opvarenden niet oppikken. Die schiplpler verdronk en de 13-jarig© scheepsjongen werd door een ander schip gered. Die schuit is gezonken. BERLIJN. V.Di. Die Vorwarts meldt, dat de Middellandsc'he zeereis van Musis'olini een oorlogsbedreiging voior Turkïjle is. Ita lië zou een aanval op Smyrna doen en Griekenland tegelijkertijd op Turksch-Thra'- cië. aiiMii i11 w—mm——aw—a—im— De exportslachterijen te Chicago. Ten westen van den geweldi gen Mississippistroom, die zijn oorsprong- vindt hoog' in het Noorden der Vereenigde Staten, dicht bij het Superior Meer, wor den de groote kudden geweid, die tot voed sel dienen van millioenen menschen, die meer in het Oosten wonen. Daar ont springt de zijrivier de Ohio en stuwt de koninklijke Hudson zijn golven voort naai den Atlantischen Oceaan. Daar liggen de kolossale steden, met hun zich hoog ver heffende wolkenkrabbers; New York, Chi cago, Boston, Philadelphia, de groote we reldsteden, met hun geweldig verkeer, hun enorme uitgestrektheid, hun honderddui zenden en millioen inwoners. Daar staan de reusachtige hotels, met hun steeds wis selende bevolking; daar in het Oosten, waar ongeveer twee-derde van het ge slachte vee wordt verbruikt. Natuurlijk moet er een schakel zijn tus- schen fokkers en verbruikers en deze schakel wordt gevormd door de verschil lende slagerijen te Chicago, waar dage lijks kunnen worden geslacht en verzon den: 75.000 koeien, 125.000 schapen, 300.000 varkens en 7000 paarden. Deze enorme slagerijen staan rondom de uitgebreide veemarkt, die ook wel ge noemd wordt: „The live-stock market of the world" en welke een oppervlakte be slaat van 500 acres, d. i. 2.023.500 vk. M. Naar deze enorme veemarkt wordt het vee per trein vervoerd, en door handelaren aan de slagerijen verkocht. Zeer interes sant is een bezoek aan een dergelijke sla gerij. Nemen wij b.v. de alom bekende Swift Gomp. Deze firma werd in 1668 gesticht door Gustavus F. Swift, die in een zeer een voudig gebouwtje z'n onderneming begon. Maar door uiterst zorgzame behandeling van het vee en absoluut goede kwaliteit verwierf Swift reeds spoedig een grooten naam in de Staten. „De bloei der firma hield gelijken tred met die van het land", schreef eens de te genwoordige directie van het bedrijf. Swift beteekent, snel, en werkelijk snel heeft de firma zich uitgebreid, daar ze nu een der grootste der wereld is. Zindelijkheid is de alles overheerschen- de factor in deze onderneming en reeds haar stichter hield er van het begin af streng de hand aan. Zindelijkheid en zorg vuldige behandeling der dieren zijn de bei de groote factoren, zoowel bij Swift als bij alle andere slagerijen; voor het dier beter, en voor de economische basis be slist noodzakelijk. Overal waar men zich wendt in dit uitgebreide bedrijf, overal valt de zindelijkheid, orde en regelmaat op. Alles gaat dan ook volgens het bekende Amerikaansche systeem; naar de werkme thode waarop Ford zijn automobielen fa briceert, zoo wordt hier naar dezelfde wij ze van werken het vee geslacht en toebe reid. Heeft men wel eens schertsend ge sproken van een machine, waar de var kens levend in verdwenen, om er aan het andere eind als worst uit te voorschijn te komen, indien men het geheele bedrijf als één machtige machine beschouwt, dan is dat gezegde niet overdreven. Immers ont zettend viug gaat alles in zijn Werk, en binnen enkele minuten nadat het beest is geslacht, is 't reeds schoongemaakt, en kan het naar de koelkamers worden getrans porteerd. Slaan wij vanaf het begin de behande ling, welke het vee ondergaat, gade en wel in 't bijzonder die der varkens. Zijn de varkens eenmaal door de firma aangekocht, dan worden ze in een groote bergplaats gedreven, waar hun eenigen tijd rust wordt gegeven, en ze onder een douche komen. Daarna voert men ze naai de slachtplaats, waar ze korten tijd in een hok worden opgesloten. Aan de eene zijde van dat hok draait een groot rad al maar rond, aan dat rad zijn kettingen bevestigd, van haken voorzien. Een neger slaat af en toe een der dieren een andere ketting om den achterpoot en het oog van die ketting werpt hij om de haak van een der kettingen aan het wiel, en daar wordt het varken onder luid geschreeuw mede gevoerd naar boven, waar de ketting auto matisch over gaat op een rail. Dan gaat het verder naar de volgende af deeling: de slachtplaats. De bijzonderheden hiervan zal ik niet beschrijven; we gaan verder naar de afdeeling, waar de derde hande ling plaats vindt. Hier wordt het doode dier in een tweede bad gedaan, maar deze maal in kokend water, zoodat de haren en borstels weeken. Dan gaat het aan een eindelooze ketting verder, bewegend van man tot man, totdat 't, geheel schoonge maakt, naar de koelinrichting wordt ge zonden, waar het door eeii zeker lucht- systeem wordt gekoeld, want voor var- kensvleesch is het beslist noodzakelijk, dat het wordt gekoeld, alvorens het te snijden in de verschillende stukken als schouder, ham, enz. Na in de koelinrichting te zijn geweest, wordt het geschoven in een eindelooze glij baan, waar weer mannen schouder aan schouder staan om het dier in de reeds genoemde deelen te snijden; elk deel gaat door middel van kokers naar een verdie ping beneden, waar het de eindbehande- ling ondergaat, en wordt-ingepakt, zoodat het gereed is voor verzending. Zeer scherp is de controle, die de regee ring uitoefent; elk dier wordt terdege ge keurd door een daartoe aangestelden vee arts, en is het gezond bevonden, dan wordt het gestempeld „U. S. Gouvernment, In spected and passed". Vooral bekend is de Premium Ham van deze firma. Deze hammen worden, al naar gelang hun grootte, gedurende 36 uur tot zeven dagen gerookt. Voordat ze worden verzonden, worden de hammen nog eens geïnspecteerd, daarna worden ze weer ge stempeld, en dan ingepakt in een zacht papier, en tenslotte in perkament. Dit in pakken gaat ongelooflijk vlug. Voorts wor den ook nog de beroemde worsten ge maakt en tenslotte nog de elo Margarine. Zeer interessant is ook het kantoorge bouw, waar ruim 2000 personen werk zaam zijn. Dit enorme, vijf verdiepingen hooge huis, is van alle geriefelijkheden, voor het personeel bestemd, voorzien, zoo b.v. is er een restaurant, lunchroom, lees zaal, rustzaal voor de vrouwelijke bedien den, en een scheersalon. Carrarisch marmer. Carrara is wereldberoemd om zijn marmer, maar weinig menschen weten, hoe deze prachti ge steensoqrt gewonnen wordt en welke breedvertakte industrie er aan verbonden is. De marmergroeven van Carrara, gele gen in het gebergte van Noord-Italië, zijn de oudste, grootste en schoonste in haar soort. Er zijn bewijzen gevonden, dat zij al 3000 jaren in exploitatie zijn, en als men weet, dat zij thans ongeveer 200.000 ton marmer per jaar opleveren, kan men zich een denkbeeld vormen van den rijkdom dezer marmergroeven. Men bereikt Carrara door een nauwe vallei, die van af de Middellandsche Zee zoo landwaarts inloopt en waar o.>iheen de hellingen begroeid zijn met olijftuinen en wijngaarden. Zoo klimt men geleidelijk op tot de klei ne, bedrijvige stad, waarboven zich de wit te bergtoppen verheffen, die scherp afste ken tegen de diepblauwe lucht. Uit deze bergen wordt het marmer ge dolven. Carrara is het grootste marmer centrum der wereld. Er zijn in deze bergen omstreeks 600 marmergroeven, die over een groote uitgestrektheid zijn verspreid. Carrara zelf is een der zindelijkste ste den van Italië. De 40.000 inwoners leven uitsluitend van de marmer-industrie en de daarmee verband houdende bedrijven. De benedenverdiepingen van de meeste huizen zijn tot werkplaats ingericht, waar allerlei soorten marmer worden bewerkt tot grafzerken, schoorsteenmantels en pla ten voor vloer- en wandbedekking. Verder wordt er het marmer bewerkt om het geschikt te maken voor de beeld houwers en vele van deze kunstenaars hebben daar hun atelier. De marmergroeven zelf vormen de grootste bezienswaardigheid van de stad. Men kan ze bereiken te voet, te paard of met een spoorweg, die diep in het gebergte doordringt. In sommige bergen liggen de marmergroeven boven elkaar: de hoogste treft men aan op circa 1500 M. boven den waterspiegel. Men bereikt ze over smalle bergpaden, waarbij treden in de steen zijn uitgehakt. De Valleien en de rotkloven tusschen de bergtoppen zijn bedekt met hoopen witte steen, waaronder brokken, die meer dan 100 K.G. wegen. In den regel worden de blokken marmer uitgezaagd. Men verkrijgt ze ook door springstoffen aan te wenden, doch deze worden slechts zelden gebruikt en dan met de grootste omzichtigheid, teneinde het marmer te beschadigen. Het zwaarste werk is het vervoeren van het marmer langs de ongebaande berg hellingen naar de plaatsen, die aan de spoorbaan liggen. De mannen, die met dit' werk belast zijn, noemt men „lizzaturi". Hoe moeilijk dit werk is, kan men zich voorstellen, als men weet, dat er soms blokken tot een gewicht van 40 a 50.000 K.G. vervoerd moesten worden. Ook bij het vervoer moeten de uiterste voorzorgen in acht worden genomen om de marmer blokken onbeschadigd in Carrara te bren gen. Ofschoon er aan dit werk veel gevaar voor menschenlevens verbonden is, komen ernstige ongelukken uiterst zelden voor, dank zij de groote bedrevenheid der lizza turi en de voortreffelijke organisatie van hun arbeid, waarin zij reeds van kind af worden opgeleid. De spreeuw in Amerika. Eerst sedert 1890 komt de Europeesche spreeuw in Amerika voor. Djoor E. Schief- felin, die ook de huismusch naar do Vereenigde Staten overbracht, werd hij daar ingevoerd. Schieffelin richtte in Ah bany ©en vereeniging op tot invoering van buiteinlandsche vogelsoorten in den staat New York en trachtte, behalve huis- musschcn, ook nachtegalen, lijsters, ge* wone vinken, goudvinken, leeuweriken en eindelijk ook spreeuwen naar Amerika .over ,te brengen. Deze poging is slechts met huismusch en spreeuw gelukt. Het .hon derdtal spreeuwen, in 1890 uitgezet, telt nu millioenen nakomelingen. Nad'at de spreeuw zich in de stad New York had neergezet, begon hij: zich langs de kust in liet Noorden en Zuiden uit te breiden; binnen tien jaren verscheen hij' o.a. in New Haven en in 1920 was hij! van Maine tot Virginia bekend. Naar aanleiding van het feit, dat da spreeuw zich zoo talrijk vermenigvuldigd heeft, terwijl in de 35 jaren van zijn aanwezigheid in Amerika de aldaar in- heemsche vogelsoorten niet belangrijk in aantal zij:n toegenomen, heeft men zich afgevraagd, is de spreeuw inderdaad een welkome gast in Amerika? Ornithologen uit dat land hebben zich ernstig met die vraag, bezig gehouden. Kalmbach en Ga- brielson publiceerden in 1921 uitvoerige mededeelingen over de levensgewoonten en het voedsel van den spreeuw, op oudere -en eigen waarnemingen gegrond, m het bijzonder ook steunende ap de resultaten van het onderzoek Yan den maaginhoud van ruim 2100 spreeuwen. Als verdelger van schadelijke insecten, zooals sprinkhanen, snuitkevers, rupsen, is de spreeuw zéér nuttig. Aan zijd debet zijde komt de schade-, die hij in het voor jaar 'aan ooftboiomen toebrengt, vooral laan kers-eboomen. Minder schadelijk is hij1 voor de warmoezerij1. In het geheel bestaat zijn jaarlijksch voedsel voor 6 pet. uit kuituur- planten. D|a concurrentiestrijd om voedsel van den spreeuw is in den zomer van weinig b-eteekenis; deze wordt echter in herfst ©n winter -erger, wanneer bijvoorbeeld door ©en zwerm spreeuwen een bessen-dra gende boom, die aan kleiner vogeltroepen een paar weken lang voeds-el gegeven zou hebben, in één dag van zijln vruchten ontroofd w,oirdt. Bij1 hun verdere versprei ding over 'Amerika zullen de spreeuwen ook in streken, waar inheemsche vogel soorten 's winters doior -een dergelijk© con currentie nog niet gehinderd worden, een aanzienlijk deel van hun voedsel in be slag nem-e-n. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 uur. Parijs 8.508.53. Brussel 9.399.41. 1 j||| Londen 12.117/812.12i/s- Berlijn 59.33—59.35. New-York 2.491/4—2.491/2- Soberheid in het bel ij den. Vrijmoedigheid in de publieke principi- eele belijdenis van bewindslieden en volks vertegenwoordigers kan weldadig aan doen. Maar ook soberheid kan een deugd, een plicht wezen. Die soberheid is in den verleden tijd wellicht niet immer door elk onzer vol doende betracht. Daar zijn wel eens per soonlijke opvattingen tot onaantastbare beginselen, voortvloeiend uit de goddelijke waarheid, verheven, terwijl Gods Woord duidelijke aanwijzing onthield. Het kan niet anders of de eerbied voor beginselen wordt door dergelijk lichtvaar dig beroep ondermijnd. Zoo kan soberheid wel degelijk be staansrecht hebben. Ook in het persoonlijk belijden. Van de verschillende geaardheid der personen hangt hier zoo heel veel af. Algemeene regelen zijn niet te stellen en wel uiterst voorzichtig moet men zijn in het uitbrengen van verwijten tegen afge vaardigden, die zich onthouden van een openbaar „credo". Dat publiek belijden is zulk teer werk. Zelfs een man als Keuchenius tastte hier meermalen mis. Bij elke gelegenheid schier getuigde hij in 's lands parlement van zijn onwankelbaar geloof. In zijn mooie biografie over Keuche nius heeft Dr Kuyper van dit feit een al leszins aannemelijke psychologische ver klaring gegeven. In Indië en Nederland had hij zoo ontzaglijk veel halfheid gezien. Hij had den naam van zijn Heiland op zoo'n gruwelijke wijze zien verloochenen. Dat prikkelde en ergerde hem; verlokte hem tot een bijna overmoedig, schier uit tartend belijden, dat ergerde wie niet aan zijn zijde stond. Slechts weinigen zullen ontkennen, dat hij hierin soms te ver ging. Dr Kuyper oppert dan ook de grief, dat Keuchenius als Minister niet genoegzaam onderscheidde de belijdenis die den parti culier en die welke den bewindsman voegt. Hoeveel hartverheffends het optreden van Keuchenius ook siert, toch blijft hetgeen hem wedervoer, tot soberheid in het be lijden manen. (Rotterdammer.) Door notaris van Dissel werden gis teren verkocht voor den heer Adr. Jacobs te Goes, een woonhuis en erf aan den Oost singel, groot 1 A. 77 c.A. aan J. de Kok qq. voor f5075; woonhuis en winkelhuis aan de St.-Jacobsstraat groot 1 A. 75 c.A., aan II. D. Meulenberg voor f4030; woonhuis aaa de Zusterstraat, groot 24 c.A., aan J. A. Blanker voor f 690 en woonhuis en erf aan den Molendijk, groot 52 c.A., aan W. de Jonge Johszn, voor f 130. GOES. Het woonhuis, met schuur en tuin, a. d. Oostsingel no. 46, groot 1 A. 72 c.A., voor dhr- J. Nieuwkamer gisteren in het open baar verkocht ten overstaan van notaris A. Th. Verbist, is gekocht door den heer P. Chamuleau alhier, voor f 3060. Goes. Uitslag van de aanbesteding van leverantie, vervoer en het lossen van 1200 kub. M. grint en het in profiel leggen van wegen op 13 April j.l. voor het waterschap 's Heer Arendskerke. N.V. H. B. 0., Den Haag, f 3.75 per kub. M. haven Goes, f 3.75 Zuid-Kraaijert, f 3.75 de Piet; P. J. van Maaren, Hans- weert resp. f 3.53, f 3.53, f 3.99; G. T. de Waal, Werkendam, resp. f 3.45, f 3.55, f4.25; H. H. de Waal, Werkendam, resp. f3, f2.87; T. de Nijs, Terneuzèn, resp. f 3.66, f 3.66, f 3.66; M. Roose, Goes, resp. f 2.89, f 2.89; N. Y. Centrale Grinthandel, Rotterdam, resp. f2.94, f3.14, f3.14; N.V. A. J. v. Haaften's Grint- en Basalt-Mij., Den Haag, resp. f3.87, f3.87, f3.87; A. Reijnhout, Middelburg, resp. f 2.90, f 2.'90, f 3.60; W. Borsje Lz., Papendrecht, resp. f 3, f 3.10, f 3.60. Gegund aan de N.V. Cen trale Grinthandel te Rotterdam. Vervoer per kub. M.: J. Schouten, Kloe- tinge, f2.47 haven Goes; W. van Liere, Wolphaartsdijk, f 2.70 haven Goes, f 3.25 Zuid-Kraaijert; G. Karelse, Heinkenszand resp. f3, f2.75; M. Goense, 's-Heerenhoek resp. f2.90, f2.40; G. Wiskerke, Nieuw- dorp, resp. f 3, f 2.50; Jacs. Nieuwen- huijse, 's Heer Arendskerke, f 2.95 haven Goes. Gegund aan J. Schouten en M. Goense. Het lossen per kub. M. gegund aan A. van de Kreeke, Wolphaartsdijk, f 0.60 haven Goes, f 0.60 de Piet; J. Bolleur, 's-Heerenhoek, f 0.54 Zuid-Kraaijert. Het in profiel leggen van de wegen per M1: A. van de Kreeke, Wolphaartsdijk, le pers. f 0.1414; J. van Schaik, 's-Heer- Arendskerke, 2e pers. f 0.1614, 3e pers. f 0.1814. Dioor dein ho:qfdin,getnieur-directe'ur van den Rijkswaterstaat te Middelburg, is heden aanbesteed; het vernieuwen en onderholden van het verf-, behang- en glaswerk van kust- kustweirken, gebohwen en andere inrich tingen, beboerende tot het kanaal van Terneuzem, tot de Rijkswaterleidingen be westen en beoosten dat kanaal en tot de Rijikselectriciteitswerken van dat ka- na'al van 1 April tot en met 31 December 1926, in drie peroeelen en in massa. lste perceel eenige inschrijlver A. O. Acke>, Sas van Gent f2639; 2e perceel in schrijvers: firma Gebr. de Zeeuw f2339; L. van Diuijlse f2160, Alph. Guillies f 1723. allen te Ter neuzen, 3e perc- Gebr.de Zeeuw f456, J. F. M. Waseel f425, A. Guil lies f 224. Allen te Temeuzen. Voor de massa waren geen biljetten ingekomen. Over de maand Maart. OUDELANDE. Ondertrouwd 3, en Getrouwd 18, Jan Dek, 24 j. jm. te Kruiningm en Martina Johanna Schouwenaar, 23 j. jd. Overleden: 20, Louwrina Vermare, 82 j., wed. v. Anthonij Hoebeke. 's GRAVENPOLDER. Gehuwd: Corne lls Hoogesteger, 31 j. jm. te Kattendijke en Janna Fossen, 31 j. jd. Overleden: 18, Marinus Nijsse, 47 j., ongehuwd. BOTTERDAM. Ter Rotterdamsobe eiervei- ling, Warmoezierstraat 3739, werden 265000 eieren aangevoerd. Kipeieren f 4.40f 7.15, Eendeieren f 4.95 f 5.90. GOES, 43 April 1926. Appels: Zure Arm- g'aarde 1316, Meipipping 10, IJzikem 11 18, Pomme d'Oranje 1011 gulden, alles per 100 K.G. DiversenWitlof 22, Spinazie 12, Zuring 5 gulden, Wijnpeen f 1.50f 2, Kroten f 0.10 Uien f 1.40f 3.50, Aardappelen (groote) f 1.10 f 3, idem (poters) f 0.80f 0.90, alles per 100 ICG. Prei f7—f 15, Rhabarber f5—f7, beiden per 100 bos. Kropsla f2f6.60 per 100 stuks. VLISSINGEN, 13 April. Spinazie 8— 12, Witlof 17—22, Snijsla 15—27 cent, alles per K.G.; Kipeieren 45, Eendeieren 44 cent, beide per 10 stuks; Sla 411 ct. per stuk; Radijs 47, Selderie 4,55, Prei 47, Rhabarber 35,5 cent, alles per bos; Postelein 20 cent per mandje; Zuring 2645 cent per mand. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 14 April, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.4 te Corona, laagste 738.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 15 April: Zwakke later matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, toenemende bewolking, waar schijnlijk nog droog weer. Aanvankelijk zachter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3