Uit Ie Pnretarie. Kerkmens. Serail Nieuws. De reden van die opdracht is, dat vol gens de Vleeschkeuringswet op 1 Jura 1927 alle slachtplaatsen en slagerswinkels aan nieuwe, zware eischen moeten vol doen, wat betreft hygiëne, vloeren, wan den, ventilatie, afvoer van afvalstoffen, enz. Bet zal voor de meeste slagers veel kosten met zich brengen, om hun slagerijen als- din aan de eischen der wet te doen beantwoorden. Zou het nu niet beter en meer gewenscht zijn, één centrale, open bare slachtplaats te hebben dan 10, 20 kleine slachtplaatsen, waarvan er zijn, die óf niet of met zeer veeï kosten naai de eischen der wet kunnen ingericht worden? De groote, middelsoortige cn tal van kleine plaatsen hebben reeds een abattoir of maliën plannen daartoe. Dit waren de overwegingen, welke B- en W. leidden tot hun opdracht aan genoemde heeren, die daarmede inmiddels zijn ge reed gekomen en hun rapport bij B- en W- hebben ingediend- Gisteren weid de pers in de gelegen heid gesteld daarvan kennis te nemen. Zoo objectief mogelijk willen wij weergeven, wat ons in deze conferentie is meegedeeld. Onze lezers weten, dat wij tegen elke Overheidsbemoeiing zijn, als deze niet door de omstandigheden noodzakelijk ge maakt is. Wij weten ook, dat men in plaat sen als Roosendaal (waar waarschijnlijk een coöperatieve slagerij komt) en Ter- neuzen geen gemeentelijk abattoir begeert. Maar wij willen onze lezers in dezen eer lijke voorlichting geven, opdat zij zich een oordeel kunnen vormen, of een gemeen telijk abattoir te Goes inderdaad nood zakelijk geacht moet worden. Genoemde heeren deelden ons dan gis teren het volgende mede- Bijna alle tegenwoordige slachtplaatsen te Goes voldoen niet aan de nieuwe eischen, die gesteld zullen worden. Wel zijn sommige met zeer groote kosten daar toe in te richten, maar met de meeste is dat niet het geval- Bovendien zal wat natuurlijk te begrijpen is alles op de goedkoopste manier geschieden, zoodat de zindelijkheid toch weer spoedig te wen- schen zal overlaten. Dat de wet eischen gaat stellen, is wel dringend noodzakelijk. De slagers winkels zien er over 't algemeen netjes uit, want daar komt het publiek, maar konden de klanten, vooral de dames, eens in de slagerijen een kijkje nemen, dan lustten ze zeker van vele slagers geen vleesch meer. Komt er nu een gemeentelijke slacht plaats, dan is het niet de bedoeling deze Op een koopje in te richten. Ze moet (Voor jaren solied zijn. Natuurlijk moet alle luxe geweerd wor den, maar toch moet aan alle redelijke eischen van zindelijkheid, soliditeit der machines enz. voor vele jaren voldaan worden- De heeren Rothuizen en Van Baak ach ten zulk een slachtplaats allereerst noo- dig op hygiënische, gronden. Wij schreven hierboven reeds iets omtrent den toestand der tegenwoordige slacht plaatsen, maar gewezen moet ook wor den op den overlast en de minder aange name luchtjes, vooral in den zomer, voor de omwonenden. De afvoer van afval stoffen laat ook veel te wenschen over en is ook zoo eenvoudig niet, want bloed mag niet in de rioleering wegloop-en- Bij leen abattoir is op alles een geregelde controle uit te oefenen-. Daar is reinheid bij de verschillende behandelingen; de wanden, de vloeren en werktuigen wor den geregeld gereinigd en er is permanent toezicht bij de slachting- terwijl er nu slechts even controle is bij de keuring van levend en geslacht- Er is een gere gelde afvoer van afvalstoffen, bloed, mest enz-, zoodat de omgeving niet meer ver ontreinigd wordt- Ook is ontworpen een koelhuis. Dit vooral is voor vele slagers vooral in de zomermaanden van groote beteekenis en bevordert in hooge mate de hygièng- Ook kan er dan gemakkelijker kalfsvleesch ge slacht en bewaard worden. En ook is er betere waarborg, dat alle afgekeurde deelen worden vernietigd en niet langs een omweg weer in consump tie worden gebracht Ook economisch is een gemeente lijke slachtplaats van groote beteekenis- Centralisatie is ook hier voordeeliger- De kosten van aangifte en merken worden minder. j Vain belang is de vraag: wordt ook de v 1 e e s ch p r ij s duurder, als een abattoir tot stand komt- Sommige slagers hebben gedreigd met een vleeschprijs- verhooging van 10 a 15 cent per K. G. Doch het publiek heeft er recht op te weten, dat zulk een verhooging absoluut ongemotiveerd zou z ij n- Bovendien zou de concurrentie ook wel een woordje meespreken- Aan het slot van dit artikel vindt men een raming van de vergoeding, te betalen voor het ge bruik van het abattoir. En rekent men Ideze kosten om per K.G. vleesch, dan zou men komen tol een bedrag van 2i/2 cent per K.G. Maardan zijn ook de slagers vrij van hel exploiteeren van een eigen slachtplaats, (gebruik van koud en warm water, afvalvervoer, schiet- materiaal, igebruik toestellen, enz.), terwijl zij gratis de beschikking hebben over een koelinrichtinig- Het bedrag van 2i/3' cent per K.G. vleesch mag dus nog niet eens beschouwd worden als meerdere kosten. Daar komt nog iets bij. De praclijk in andere plaatsen zegt, dat over 't algemeen na het ingebruiknemen van een abattoir geen vleeschprijsverhooging intreedt, en waar een stijging merkbaar werd, deze na korten tijd, als men de voordeelen van een abattair bemerkte en de con currentie haar invloed deed gelden, weer teniet gedaan werd- Van belang is deze zaak vooral voor de kleine slagers", de minder-kapitaal-krach- tigen- Komt er geen gemeentelijke slacht plaats, dan moeten de bestaande slachte rijen veranderd worden- En juist dit is voor de kleine slagers" een bezwaar- Komt er echter een abattoir, dan deelt iedere slager, kapitaalkrachtig of niet, in dezelfde rechten. Iedere slager wordt daar toegelaten, zoodat de concurrentie vrij spel beeft- De kleine slagers, die scherp con- curreeren, zullen wel zorgen, 'dat de vleeschprijs "niet de hoogte ingaat- Opmerkelijk is ook, dat de vleeschprij- zen in de groote steden, waar al fang in abattoirs geslacht wordt, niet hooger zijn, eer lager dan hier- Aan de hand van een feekening en platen kregen we nu een idee van het abattoir, dat men te Goes denkt te bou wen- De heeren Rothuizen cn Van Baak hebben in verschillende plaatsen abattoirs bezocht en de inrichting in oogenschouw genomen- Het is natuurlijk niet de bedoe ling, dat 'hier een groote-stads-abattoir zal verrijzen- Wel is gestreefd^ naar een eenvoudige, practische en hygiënische inrichting. Vol gens de teekening zal de varkensslachterij gescheiden worden gehouden van de slachtplaats van de andere dieren. Dif is om verschillende redenen noodzakelijk- Volgens de teekening zullen worden in gericht: rechts in het gebouw een var kensstal, waaruit het varken komt in een toestel, waarin het pijnloos gedood wordt, een z.g.n. varkensval, waarna het dier valt in een bale met warm water en ver volgens op 'n tafel geschrabd wordt. Door middel van een rail-systeem kunnen de dieren gemakkelijk opgehangen en ge transporteerd worden, om dan de verdere slachthanidelingen te ondergaan. Naast het slachtlokaal komt een darmwasscherij. Deze is geprojecteerd tusschen de var kens- en runder slachthal en diént dus voor beide slachthallen. Nadat alle slacht- handelingen zijn verricht, worden de die ren vervoerd eerst naar de ophang-, later naar de vóórkoelruimte. Dit vervoer ge schiedt per wagentje- Links in het gebouw komt de slachthal voor runderen en kalveren. Hier komen drie slachtstanden, wat voorloopig wel te veel is voor Goes, maar er is gerekend op gestadige uitbreiding der gemeente in de toekomst, terwijl de slagers dan zeker gemakkelijk kunnen werken- Ook is gezorgd voor-een gezamenlijke weegruimte voor runderen, kalveren en varkens- In het ontworpen koelhuis- ko men 13 cellen, goed voorzien van sloten. Noemen we ook nog den runder- en Hein vee-stal (hier wordt ook de keuring van levend vee verricht), het ketelhuis en de machinekamer (met een inrichting voor warm water en koelinrichting voor het koelhuis), het kantoortje en de kleedkamer (met waschinricbting en toilet). Doordat een dynamo geplaatst zal worden, voor ziet het abattoir zichzelf van electrif licht. Keeren we nu weer terug, na deze detail-beschrijving, tot het meer alge- meene gedeelte- Ons werd nogmaals verzekerd, dat geen a m b t e n a ij of grootdoenerij bedoeld was. Tal van aan Goes gelijke plaatsen hebben een abattoir of maken plannen daartoe. Ons werden genoemd: Geldrop, Doetinehem, Baarn, Loehem, Woerden, Borculo, Waalwijk, Tiel, Weert, Wagenin- gen en Monster. Natuurlijk zijn er in slagerskringen be zwaren geopperd tegen een abattoir, wat, gelet op het bovenstaande, geen verwon dering behoeft te wekken. Do slachtingen geschieden in een abattoir onder gere geld toezicht en het argument.: „we hou den ons bedrijf liever aan huis", is te begrijpen, hoewel er nu ook 'reeds slagers zijn, die hun slachtplaats niet aan huis hebben- Toch zijn er ook voor Je slagers aan een abattoir ook gemakken en voor deelen verbonden, die hierboven 'reeds genoemd zijn- Vooral de waarde van een model-koelinrichbing is niet in geld uit te drukken- Natuurlijk zal gezegd worden, temeer, daar niet in de eerste plaats op lagen prijs zal worden gelet: „wat zal dat een geld kosten!" Inderdaad, een koelinstallatie kost veel geld f 10.000 af 11.000). Maar in plaatsen als Baarn en Leeuwarden vroe - gen de slagers na korten tijd van het bestaan van een abattoir om een koelhuis. Dan moet later worden bijgebouwd en dat kost meer. Nu reeds zijn er slagers, die zich met een abattoir verzoend heb ben, mits er een koelhuis bij komt. Er behoeft echter niet gevreesd voor hooge personeelkosten. Behalve de Direc teur van den tegenwoordigen keurings dienst (wiens selaris niet behoeft ver hoogd te worden, want zijn werk wordt eerder vergemakkelijkt dan vermeerderd) en den kern-meester is slechts één man noodig met wat machine-kennis. Hierdoor kan Goes voordeelig een abattoir exploi teeren. De exploitatiekosten zijn per jaar be rekend op f 7665. Dit bedrag moet dus liet gebruik van het slacht huis opbrengen. Behalve het keur loon, dat nu ook reeds betaald moet worden, zal dan voortaan ook een slacht- huisloon betaald moeten worden. Maar hierbij is dan ook alles inbegrepen (ge bruik van warmwater, afvalafvoer, schiet- mateiriaal, gebruik toestellen, wegen, wa terleiding en vooral gratis gebruik der koelinrichting). En de slager is ont last van zijn eigen slachtplaats. Dit bedrag van f 7665 moet dus per jaar binnenkomen aan keur- en slacht- iiuisloon. Maar een deel van het bedrag zal binnenkomen als i n - voerkeurloon van ingevoerd, elders geslacht vleescli. Behalve, dat (bij het totstandkomen van een abattoir) alle slachtingen in Goes buiten het abattoir 0/ noodslachtingsplaats verbo den zijn, is ook de vrije invoer van elders geslacht vleesch verboden. Geducht zijn do volgende tarieven; slachten van ©cn rund (thans f4 keurloon) plus f5 slachtloon, varken, resp. f2 plus f3, kalf resp. f2 plus f2,50, paard f5 plus f 4. schaap f 1 plus f 1, en geit f 0 75 plus f0.75. Nu kau me.n zelf narekenen, dat ©en vermeerdering van f5 onkosten voor het slachten van ©en rund (een rund levert gemiddeld toch wel 200 k.g. vleesch) slechts betcekent 2,5 cent per k.g. vleesch, verminderd dan nog met de onkosten, die de slager voortaan niet rn -er behoeft te maken voor eigen slachtplaals. Die plaats van het abattoir is gedacht aan de nieuwe Zaag mol e n s t r a a t. Wij hebben getracht zoo objectief moge lijk weer te geven, wat ons gisteren is verteld en vertoond. Natuurlijk is dit -alles nog maar een voorstel. Dö Raad heeft o-ver alles nag te beslissen. Wij stellen het zeer op prijs, dat B. en W. de pers in de gelegenheid heeft gesteld van deze voorstellen kennis te nemen. Het publiek heeft nu gegevens, om zich over deze belangrijke zaak een oordeel te vormen. Bond van Hoofden van Ge meentediensten in Z e eland- De ze Bond hield hedenmorgen te Goes zijn Huishoudelijke vergadering- In d-e mid dag-vergadering, tot bijwoning waarvan verschillende personen waren uifcgenoo- digd, werd door den heer J- F. Vermeu len, directeur van den Gemeente- Reini- gings- en Ontsmettingsdienst te Middel burg een lezing gehouden over liet onder werp „Vuilverwijdering". De voorzitter, dhr Oudehand uit Vlis- singen, opende deze vergadering, heette welkom het Gemeentebestuur van Goes en de pers. Een gemeente-ambtenaar van de cate gorie als hier vergaderd, heeft voel te lijden van critiek. Spr. is daar nu wel niet zoo bang voor, maar Spr. hoopt toch, dat die critiek opbouwend zal zijn. In de-ze vergadering willen de Directeuren van Gemeentediensten iets vertellen van hun arbeid. Dhr Vermeulen, hierna het woord ver krijgend. wees er op, dat de vraag, waar de resten van d-e huishouding, de haard- asch, het straatvuil, enz- blijven, maar weinigen interesseert. Het publiek is te vreden als d-e straten maar goed -gereinigd de vuilnisbakken op tijd geledigd, d© wegen bij gladheid met zand bestrooid en bij droogte besproeid worden- Toch is de vuilverwijdering een belangrijke tak van gemeentezorg. Spr- deed eerst ee-nige mededeelingen over Middelburg. Van 1900 tot 1908 werd de reiniging van de straten vanwege het Burg. Armbestuur aan oude, behoeftige mannen en vrouwen opgedragen. Het verzamelde v-eegvuil werd gestort in open bakken, welke geledigd werden door den pachter, belast met het ophalen van vuil en beerstoffen- Zoo kon er natuurlijk van een goeden reinigingsdienst geen sprake zijn en raakte deze toch nuttige dienst zelfs in minachting. Hierin is pu gelukkig groote verande ring gekomen- Spr. doet nu enkele mede deelingen uit de practijk van den reini gingsdienst- Het verzamelde veegvuil -der straten (voor het vegen is vooral aan te bevelen de Duitsche piasavabezem) wordt naar de jnestbergplaats gebracht- Waar blijft nu het verzamelde huisvuil uit de ver schillende wijken der stad? Een algemeen verschijnsel is, dat niettegenstaande het bevolkingscijfer stationair bleef of niet noemenswaard steeg, de hoeveelheden verzamelde stoffen grooter werden- Zelfs trouwringen zijn op de meslbergplaats te Middelburg gevonden- Al dat vuil (in 1925 b.v. te Middelburg 10190 M3) kan niet worden opgeslagen. Zulke hoopen vuil zijn onaesthetisch, vor men een lokaas voor ratten en leveren een gevaar voor de gezondheid op- Jn Middelburg -nemen de volkstuinen een deel van die stoffen af- Ook is een deel ge bruikt bij bet dempen van een gedeelte vest, voor ophooging van weiden, dem pen van poelen- Voor opho-oging van wei den kunnen natuurlijk alleen rotbare stof fen worden gebruikt- Voor potten pannen emmers, teilen, lompen, flesschen, oud ijzer, enz. worden wel koopers gevonden. De overige verzamelde vaste veegvuil- stoffen worden gedeeltelijk gebruikt voor compost-aanmaak, die ook op Walcheren ingang heeft .gevonden- Hiervan is een stijgende afname te constateeren- Compost is een der voornaamste mest stoffen die er bestaan. De analyse beeft aangetoond, dat ze voor den landbouwer onmisbaar is- Ze is samengesteld uil huis- en straatveeg vuil, paardenmest, bloedafval, koemest, rioolbagger en beer. Zij bevat alle voor het land b-en-oodigdie stoffen- Vooral op de zware Hei is ze onontbeerlijk- Ook in droge perioden is haar groote waarde gebleken, daar ze bet vocht langen tijd vasthoudt- De beerstoffen hebben dus waarde bij de samenstelling van de compost. Spr. behandelt ook het vuilnislandbouw- stelsel, d.w.z. dat een landbouwbedrijf wordt vastgeknoopt aan den gemeente lijke®. reinigingsdienst. Men kan dan wat meststoffen kwijlt ter bemesling van eigen land en men kan graan en mangels ver- bonwen en hooi oogsten, welke producten weer noodig zijn voor het voederen der paarden. Bij het ontginnen van gronden kan de stadscompost goede diensten bewijzen. Het verbranden van huisvuil en veeg vuil was vroeger voor een belangrijk deel het gevolg van de onverschilligheid van de landbouwers voor het gebruik van de natuurlijke, stedelijke meststoffen. Ge durende de oorlogsjaren nam de afnam© van compost toe. Dioor don nood gedwon gen, werden er zelfs hooge prijzen voor betaald. En ook na den oorlog bleef de land bouw compost afnemen, ook al, om de na doelen vin eenzijdig gebruik van kunst meststoffen te ontgaan. Het Rijksland- bouwproefstalion te Groningen noem-le de stadscompost het heilmiddel tegen tont- gumingsz iekte-, veroorzaakt door eenzijdige bemesting met kunstmest. Werd vóór den oorlog in verschillende steden de toevlucht tot vuilverbranding genome®, na den oorlog werden de be wuste afvalstoffen weer ten nutte ge bracht. Bovendien is de overlast van de vli-egascb en de verbrandingsgassen in sommige steden een ware overlast voor de bevolking. Ook is het slakkenvraag- st.uk (slakken zijln de verbrande resten) nog niet opgelost. Maar vooral zijn de kosten van verbranding (f 6 tot f 10 per ton verbrand vuil) ©norm hoog. Onder deze omstandigheden kwam men er toe and-ere wegen in te slaan en wel de ontginning van onvruchtbare hei degronden tot welige landbouwakkers. Spr wijst op een interessante proefneming to Arnhem in '1923 en '24 met droge afvalstoffen, dus zonder toevoeging Van faecaliën, waaruit blijkt, dat aardappe len, mange's en gras op hoogge'egen zand grond bij bemesting met belegen en ver- sche droge afvalstoffen Wel willen groeien. Volgens Spr. kan het vraagstuk van vuil verwijdering dus zeer goed ©11 economisch in deize richting worden opgelost. Voor groote steden als Rotterdam, Am sterdam, Den Haag, enz. is dit vraagstuk van nog meer belang, omdat daar de faecaliën direct door de riolen worden weggespoeld en compost dus niet gemaakt kan worden. Het huisvuil in zee werpen heeft ook bezwaren, want bij' vloed wordt het op de kusten neergeworpen, om bij ebbo te blijven liggen. Als men nagaat, dat ©r in ons land nog 100.000 H.A. woeste gronden zijn, behalve moerasgronden, weet men wel, dat -er nog igron-den ter ontginning ge noeg zijn. Hierna vertoonde Spr. een serie licht beelden ter illustratie van het gesprokene. Het verdrag met België- De heer G- C. Nuy, directeur van den Ned- Sleepstoomdienst te Rotterdam, be handelt dit verdrag van het standpunt der binnenscheepvaart. Zijn besluit is niet gunstig. Voor wat Zeeland betreft ziet hij als vrucht van bet onveranderd totstandko men van 't verdrag zeer kwade dagen tegemoet- Spr. vraagt zich af, of er niets te be reiken zou zijn, waarmede onze buren en wij zelf zijn gebaat- Hij besluit: Te Hansweert is een sluis gebouwd van de volgende afmetingen: Lengte 152 M., breedte 16 M., drempeldiepte 6.50 M. Men zal hier dus kunnen schutten met schepen van 150 M. lengte en 15.75 M. breedte. Te Wemelding-e wordt een dergelijke sluis gebouwd- tiet kanaal heeft een wa terspiegelbreedte van 42 M., en is niet meer voldoende voor de tegenwoordige scheepvaart en ook niet meer in verhou ding tot de sluizen- Dit kanaal kan wor den verbreed- .Dit kan zeer goed, daar zich langs het kanaal bijna geen huizen bevinden, zoodat eventueele onteigening van grond geen buitengewone kosten zal medebrengen- De spoorbrug te Vlake kan worden verhoogd, zoodat ledige Rijnsche pen er onder door kunnen varen. De plannen tot verruiming bestonden reeds vóór den oorlog, alsmede die tot verhooging van de spoorbrug te Vlake. Het is ongehoord, dat men genoemde spoorbrug, welke in de nabijheid van het station Vlake ligt, meermalen als ran geerterrein gebruikt en de scheepvaart dan maar laat wachten- Van Belgische zijde is hierover ook al geklaagd- Men kan d-e Wemeldingsche Vlij ver beteren, zoodat de binnenvaart niet ge noodzaakt is het Engelsch vaarwater rond te varen. Het Hellegat zal afdoende moe ten worden verbeterd, zoodat men daar met de rg-ootste Rijnscbepen te allen tijde kan passeeren- De openingstijd-en der spoorbrug te Dordrecht moeten worden veranderd- Zooals deze nu zijn, komt het herhaaldelijk voor,- dat schepen, welke mVm1. 3 uur voor de brug komen, niet Hin- nen passeeren voor 's avonds 8.30. Dit is een ongehoorde toestand, waarover ook reeds van Belgische zijde meermalen is geHaagd- Men zal de brug ook kunnen rerhoogen, waarmede èn treindienst èn scheepvaart gebaat waren- Door bovengenoemde verbeteringen aan te brengen, zal men België onzen goeden wil toonen. y Wij behoeven dan geen verplichtingen op ons te nemen, waarvan de draagwijdte lang niet is te overzien. Onze binnenscheepvaart komt dan niet in het gedrang, doch kan er wel hij varen, terwijl allerlei verwikkelingen, als gevolg van een rampzalige overeenkomst, achter wege blijven". lerseke. Gistermiddag is het parket van Middelburg met deskundigen gearriveerd en heeft de auto K 5073, die onder politie bewaking nog in de sloot zat, nagezien en verschillende foto's genomen. Nfch aam stuurinrichting of motor mankeerde iets. De auto is aan den eigenaar, dtm beer Leendertse, van Hansweert, teruggogevem. Gistermiddag is de Duitsche motor- sclioener H II 197 van Hamburg met een lading zaaioesters vertrokken. Het is t« verwachten dat deze proef wel slagen zal; de gronden waarop ze uitgezaaid worde* zijn heel goed en de groei is geregeld zeer te roemen. Vooral daar van zaai- of plant- oesters geen invoerrechten worde» gehe ven, kunnen ze in 't aanstaande seizoem een mooie winstmarge opbrengen, 't Is jaren geleden dat voor 't laatst zaaioesters naar Duitschland zijn uitgevoerd. Elfewouisdijk. Do voordracht voor ge meente-veldwachter is als volgt: 1 M. H. Koppenhol te Poortvliet; 2. K. v. Ant werpen te 's-Gravendeel, en 3 P. de Puit te Biezelinge. Veere. In de Maandagavond gehoudem algemeene vergadering der Goöp. Boeren leenbank werd de winst- en verliesreke ning en balans over 1925 goedgekeurd. Er bleek te zijn ontvangen aan spaargelden f92.639,71 en uitgegeven f71.271,02. Aan terugbetaalde voorschotten een be drag van f 10.257,82 en uitgegeven een bedrag van f 28,240. In loopende rekening f 139.996,74, terwijl er f 140.470,71 was uitgegeven. Eindcijfer der rekening was f 254.151,64. Uit de balans bleek, dat de spaargelden met f 21.318,69 waren gestegen tot een be drag van f 114.165,47. Schuld en loopende rekeningen bedroe gen f 23.243,93, winstsaldo f 684,81. Uit staande voorschotten f 80.460 en tegoed in loopende rekening f 50.151,13. De aftredenden in het bestuur en Raad van Toezicht, de heeren Jac. Kasse en J. Lampert, werden herkozen. Evenzoo de beide plaatsverv. bestuursleden de heeren Andr. Janse en W. de Wolf. Hierna werd de vergadering gesloten. Geref. Kerken. Beroepen te Soerabaja P. v. d. Spek te Spijkenisse; te Baambrugge J. C. Haart- sen, cand. to Souburg. N Bedankt voor Varsseveld door J. Ooster veen te Wilnis. Geref. Gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenpolder door H. Kie viet te Voenendaal, die beroepen is te Rid derkerk. Zondag hebben ds Buskes te Oosterend (Texel) en Van Duin te Haarlemmermeer O.-Z. in de godsdienstoefeningen niet voorgegaan, zulks in verband met hun houding in zake de -kwestie-Geelkerken. Ongelukken. Te Giessendam is een driejarig kind verdronken. Gisteren is uit het Wilhelminakanaal bij Tilburg het lijk van een 16-jarigen smidsleerling opgehaald. De vorige week is te Hille- gersberg bij een twist de 12-jarigo De B. door een 11-jarig kameraadje aan het oog verwond. De gewonde jongen werd in een ziekenhuis opgenomen en is nu overleden. De 30-jarige H. te Rotterdam, die Zondagmiddag door bet springen van den achterband van een motorfiets van de duozitting gevallen is, is in bet ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Te Eindhoven is een 2-jarig kindje door de stoomtram overreden en gedood. Maandagmiddag had te Terheijden een auto-ongeluk plaats. De wielrijder M. v. d. B. uit Made kwam daar in botsing met een auto, werd ernstig gewond en moest per ziekenauto naar Breda worden over gebracht. Den autobestuurder treft treft geen schuld. Naar ooggetuigen verhalen is bet ongeluk alleen te wijten aan onop lettendheid van v. d. B. De aangeredene is zeer ernstig gewond. Zijn beide beenen zijn gebroken en bovendien heeft hij een her senschudding gekregen. Een ongehuwd monteur, zekere B. uit Rotterdam, met den montage-wagen werkzaamheden ver richtende op het baanvak der Electriscbe Spoor Den HaagRotterdam, kwam met het hoofd tegen een paal terecht, toen bij buiten den wagen wilde kijken. De onge lukkige werd naar Voorburg overgebracht alwaar liij na korten tijd overleed. De collectie-zwendel. Bij na iedere post brengt aan de politie en justitie te Rotterdam bundels brieven van landgenooten, die per postwissel geld in zonden aan den heer Verschoor, penning meester van bet Comité voor de Drentscbe Venen. Daarbij zijn bedragen van f 50, zoo dat de opgaven van ontvangsten door den heer Verschoor gedaan hij gaf op f 40 a f 50 per maand aan postwissels ontvan gen te hebben onjuist zijn en het wet tige bewijs vermoedelijk nu wel geconstru eerd kan worden. Een moeilijkheid is nog, dat Verschoor voorgeeft, bij het laatst gestorte bedrag van f 3000, ook de postwissels van 1926 te hebben verantwoord, hoewel in zijn boe ken geen maandelijksche ontvangsten meer te vinden zijn. Het is dus zaak, dat politie en justitie zooveel mogelijk opgaven ontvangen van per postwissel gezonden bedragen. Hun, die tot dusver geen mede- deeling deden, wordt verzocht dit alsnog te doen. Merkwaardig is, dat uit de reeds inge komen opgaven bleek, hoeveel personen in Maart van dit jaar nog gelden per post wissel opzonden, hoewel de „eindverant woording" toen reeds verschenen was. De heer Verschoor heeft ook deze bedragen „ten bate der noodlijdenden" geïncas seerd. (Tel.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2