eemengil Nieuws. Allerlei. heer F. Vermaire, die werkzaam was ter veilnig. Hij was, zegt spi1., een eenvoudig edel man, die altijd klaar stond voor iedereen en trouw was in zijn arbeid. Spr. weet te sproken namens allen, als hij1 hem ooüt een eerste kracht voor de veiling, een voorbeeld voor geheel het personeel. {Bewijzen van instemming.) Die voorz. werpt daarna een terugblik op het jaar 1925. Het was een appeljaar, geen pcrenjaar. Diit jaar belooft een peren jaar te worden. Spr. wenscht de leden en hun gezinnen een voorspoedig jaar toe. Eian is het vanzelf ook een gunstig jaar voor de veiling. Ete secretaris, de heer A- v. d. Poest Clement, leest daarna de notulen en ver volgens het jaarverslag. Hieraan ontleenen wij De lijst van geveilde producten biedt verrassende mededeelingen en geeft een totaal cijfer van f 722153 48, niettegen staande 1925 een slecht perenjaar was, zooals sinds 1921 niet meer bereikt is. In totaal werd geveild op de .groote veilingen f303.885.32, en op de kleine veilingen f418 268.16. Gehouden werden 42 groote en 115 kleine veilingen. Het jaar begon met 1150 leden en eindigde met 1134 leden. Be dankt is voor het lidmaatschap van den T u mb ouwaankoop-Ocntrale. Ook financieel is de toestand niet on gunstig. hoewel de beslissingen over de aanslagen der O.W-belasting in ongun- stigen zin uitvielen en daardoor een aan zienlijk bedrag moest worden betaald. Ete spooraansluiting aan het Veilingge bouw kwam tot stand. Reeds thans moet worden overwogen, 9e laadlijh te verlen gen, omdat er een zeer druk gebruik van wordt gemaakt. Besprekingen hadden plaats om de eier- vciling te Goes door onze veiling te doen plaats hebben. Ook groenten zullen ver moedelijk in de toekomst via onze veiling geveild worden. Met den Rijfcstuinbouw- consulent fen liet bestuur der Centrale groentenvereeniging werd reeds geconfe reerd. Rfhr Jansen uit Goes vraagt specificatie van den post salarissen. Hij kon op het kantoor der veiling die inlichtingen niet krijlgen. Els voorz. zegt, dat het Bestuur die salarissen vaststelt. Bat is zijn recht. Ete voorz. leest daarna de salarissen van het personeel voor. Dhr Jansen meent, dat het salaris van den administrateur tusschentijds is verhoogd, zonder dat de leden daarvan werden in kennis gesteld. 'Hij acht de verhooging niet gewettigd. Die voorz. zegt, dat tot die verhooging door het bestuur is besloten op billijkheids overwegingen, niet op voorstel van den voorzitter,, maar van andere bestuurs leden. Spr .vraagt aan de vergadering, wie de salarissen vaststelt: de leden, of het bestuur. Spr. meent liet laatste. Zijn er klachten over de veiling, laten de leden ze dan uiten, maar laten ze niet praten over een salaris. Dhr Zegers uit Kapelle maakt enkele opmerkingen over de balans. Hij' wil uni formiteit daarin. Diit wordt toegezegd. Spr. maakt ook opmerkingen over de afschrijving. Dte voorzitter verdedigt het bestuursbeleid. Het bestuur streeft naar een zoo laag mogelijk pencentage en naar een zoo klein mogelijke schuld op de bezittingen. Het is niet de bedoeling winst te maken. Dhr Zegers wil een duidelijk overzicht en rapport aangaande den toe stand der veiling. Dit wordt aangenomen. Dja Oommissie tot nazien der rekening 1926 wordt benoemd. Lid daarvan blijft dhr J. Q. Lenshoek, het plaatsver vangend lid F. Diominicus wordt effectief lid en tot plv. lid wordt benoemd dhr J. AKoert te Wolfaartsdijk. Het bestuur stelt voor, voor het a.s. sei zoen wederom te heffen 2 pet. voor groote en 4 pet .voor kleine veiling. Dhr Jansen vindt het emballage-materiaal der vei ling eigendom van de leden en daarvan imoefen ze nu huur betalen. Zoodoende wordt liet percentage wel 6V2 pet. Diat vindt men op geen enkele fruitveiling'. Dhr Duvekot weerspreekt dit laatste en izet uiteen, wat op sommige veilingen gebeurt. Dhr Jansen bestrijdt weer den heer Duvekot. Ook deze zaak zal worden onderzocht. Rapport zal worden uitge bracht. Dihrn. F. Kakebeeke, v. Harmeien en Zegers stellen voor de kruisbessen, aan gevoerd in balen van 25 k.g., maar te be lasten met 2 pet. Dhr v. d. Have vreest extra werk en -kosten. Dhr Kakebeeke wijst er op, dat 't in den tijd van kruisbes sen-aanvoer nog niet druk op 'de veiling is. Dihr .v. 9. Have stelt voor 2,5 pet. Dit wordt aangenomen. Dhr Zeigers wil alle producten franco leveren op de wagon. Nu ligt de lijn al een jaar klaar. Die voorz. wil hierover nu geen beslissing nemen, maar eerst het bestuur de zaak laten overwegen. Zoo noodig wordt een extra algemeen© vergadering gehouden. De contributie blijft ongewijzigd. Nu heeft verkiezing van vijf bestuursleden plaats- Herkozen worden de aftredende heeren: J. Bruggeman, F. Kakebeeke, C. Nijsse Gz., Joh. Pieterse en K. v. d. Sllkke. Uitgeloot worden 6 obligaties a 1100 der leening van f30.000, n.l. 107, 70, 131, 150, 125, en 235 en 4 obligaties a f250, der leening van f25.000, n.l. 17, 23, 61 en 84. Nn komt in behandeling een Bestuurs voorstel om over te gaan tot uitbrei ding van het Veilingsgebouw- Het gebouw was reeds in het drukke sei zoen 'te klein en nu bestaat de kans, dat er groente- en eierveilingen zullen wor den gehouden, zoodat uitbreiding onver mijdelijk is. Dhr Jansen uit Goes heeft niet den in druk, dat het gebouw te klein is en boven dien kan het gebruik van het gebouw ook meer economisch geschieden. Het Be stuursvoorstel werd verder zonder oenige discussie en met alg- st. aangenomen. De bedoeling is, aan de Oostzijde van het bestaande gebouw, dat -ongeveer 60 M- lang is, een nieuw gedeelte te bouwen, lang 50 M-, van het oude gebouw geschei den door een doorrit van 6 M- Het nieuwe gebouw wordt 50 M. lang en 19.75 M. breed en zal dienen als opslagplaats en emballage-afdeeling (waarvoor een con trole-kamertje zal worden aangebracht). De voorz- deelt mede, dat de voor- loopige begrooting, zeer ruim genomen, f30.000 is. De spoorverlenging is daar ook bij inbegrepen. Dhr Zegers vraagt, de 6 procents obligatie-leening af te los sen- De voorz. zegt, dat hierover pas in 1927 mag gesproken worden. De voorz- dankt voor bet vertrouwen, in bet Bestuur gesteld- De beer Ermerins uit Hoedekonskerka vraagt te oontroleeren, of niet-leden ook gebruik maken van de veiling. De voorz. zegt dit toe. Dhr de Jonge te Ierseke vraagt ook zendingen appels van dezelfde soort, van minstens 500 K.G., tegen 2i/2 procent te veilen evenals de kruisbessen. Dit zal tegen volgend jaar worden overwogen- Het Bestuur moet in dezen vanwege de financiën voorzichtig zijn. De vergadering wordt daarna gesloten. Ongelukken- Zaterdag is bet 10- jarig meisje M- uit 's-Gravenzande, dat ondereen lorrie der WestlandscheStoom tram was geraakt, in het ziekenhuis te 's-Gravenhage aan de bekomen verwon dingen overleden. In Den Haag is een _8-jarig knaapje, doordat bij met een kameraadje de straat overstak, zonder te letten op naderende auto's en wagens, door een zware vrachtauto overreden. De dood trad onmiddellijk in- De chauffeur had kalm gereden en signalen gegeven, doch kon, doordat de straat hellend was, niet tijdig remmen. Ofschoon het ongeluk dus aan onoplettendheid moet worden toe geschreven, werd de auto door de politie in beslag genomen. De remmen bleken niet heeliemaal in orde te zijn. Aldaar is een 24-jarig werkman van een stelling gevallen, waarbij hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Op den rijksweg Aalst-Valkenswaard zijn, doordat die weg pas met zand is bestrooid, eenige mo toren geslipt- Zekere G., ambtenaar ter secretarie, viel en liep een hersenschud ding op. Hij werd in het ziekenhuis in ernstigen toestand opgenomen- Zijn neef viel ook en bekwam een vleeschwonde- -Tram ongel uk. Zaterdagmiddag is op de lijn OosterhoutDiangen van de stoomtram, op Ootsteind de locomotief in volle vaart uit de rails geslagen, zoodat zij het achterste voren op de rails kwam te liggen en bij het kantelen een groot gat sloeg: in den gevel der Goöp. Stoom- zuivelfabriek aldaar. De eerstvolgende personenwagen kwam met de voorwielen op de machine terecht. Die ©enige" passa gier uit dezen wagen kwam met den schrik vrij!, terwijl de machinist slechts eenige lichte brandwonden opliep en naar huis vervoerd kon worden. Die fnaterieele schade is vrij groot. .Dinar de lijn den ge beden dag verder versperd was, werd de dienst van Oosterhout op Diangen on derhouden door een tweetal autobussen Zondagmorgen was de lijn weer vrij. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een defect of mogelijke ver zakking van de rails. Rotterdam bij nacht. Op den Schiedamschedijk te Rotterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag de 37-jarige werkster A- de G- door ©en caféhouder H. bij- een twist ernstig mishandeld. Haai rechteroog werd dichtgeslagen, haar bo venlip stuk gemept, twee tanden uit haar mond op hardhandige wijfee verwijderd, etc. etc. Haar kleeren werden zoo goed als vernield. De vrouw moest in het groote ziekenhuis behandeld worden. Zij heeft den caféhouder in zijn rechterkuit gebeten. De twist was ontstaan om een hondje, dat door de- werkster werd uitge laten. Demonstratieve staak- sters. Zaterdag is door de Schiedamsehe politie assistentie verleend in een car- tonnagefabrick aldaar, waar een dertigtal meisjes in staking zijn gegaan. Die meisjes waren de fabriek ingegaan, voorgevende te willen werken, doch toen zij eenmaal binnen waren, gingen zij, met hoed en mantel gekleed, aan de werktafels zitten zonder den arbeid te hervatten. Diaar zij op last van den chef de fabriek niet wilden verlaten ,werd de politie gealar meerd, die haar zulks gelastte, waaraan toen gevolg werd gegeven. Na eenig be raad hebben zij het werk weer hervat. Inbraak. Te Roermond is gister nacht ingebroken in het kantoor van no taris v. K. Die dieven, twee in getal, hadden een met zeep besmeerde ruit in gedrukt. Kasten en laden werden onderste boven gehaald. Een groote brandkast, waarin diverse bescheiden bewaard wor den, werd geforceerd. De voorplaat werd ten deele opengescheurd. Met een boor werd geprobeerd de kast verder te ope nen. Dit is evenwel niet gelukt. Br wordt niets vermist. Gearresteerd. Te Winschoten is zekere S. als verdacht van brandstich ting in zijn eigen woning te Vledderveen in voorarrest gesteld. Die overstrooming van het land van MaasenWaal. Wij verne men, dat gisteren het verkeer over den Maasdijk, tusschen Dreumel en Alphen, in welken de genie hij den jongsten wa tersnood twee gaten had gemaakl, 0111 het water uit het land van Maas en Waal te doen wegstroomon, is hersteld. Alle binnenwegen in het land van Maas en Waal zijn eveneens weder berijdbaar. De Culemborgschc moord zaak. De heer Blok heeft zich onmiddellijk Lij de hoogste Justitioneel© autoriteiten be klaagd over de ondervonden behandeling. Over zijn behandeling in het Huis van Bewaring te Tiel had hij niets dan lof, doch over het optreden jegens hem door den rech- ter-commissaris, mr Hofdijk, belast met de instructie, beklaagde hy zich ernstig, meldt de „Tel." Zonder noodzaak, zoo vertelde hij, werd ik verschillende malen, tusschen drie rijks veldwachters in, van het Huis van Bewa ring naar het Baleis van Justitie te Tie] vervoerd, zoo gewoon over straat, tusschen het drukke verkeer door. Het is gebeurd, dat ik deze behandeling tweemaal in één uur had le ondergaan. En dat, terwijl er in het Huis van Bewaring een kamer was, waar men mij best een verhoor had kunnen af nemen. Smadelijk vond hij het ook, door recher cheurs, dus zijn ondergeschikten, bij den rech- ter-commissaris zich te hebben moeten la ten verhooren. In de toelichting tot het request bracht de raadsman, mr Bourlier, naar voren, dat het eerste bevel tob gijzeling gegeven is zon der eenig recht en in strijd met de wet. Het Wetboek van Strafvordering veroorlooft slechts de gijzeling van een getuige, wanneer die getuige hy zijn verhoor zonder wettigen grond weigert op de gestelde vragen te antwoorden. Dit is hier niet het geval geweest. Den heer Blok werd gevraagd of hij niet meer licht in de Culemborgschc moordzaak kon ver schaffen en deze heeft daarop geantwoord, dat hij in die zaak niet meer licht kon verschaffen. Hierbij heelt hij verwezen naar het door hem destijds van die moordzaak opgemaakt dossier er bij voegende, dat daar alles in stond, wat hij aan die zaak had gedaan, en er van afwist. Uitdo processen-verbaal blijkt, dat hij op geen enkele vraag hem gesteld heeft geweigerd te antwoorden. Het beroep op de bijzondere verhouding welke tusschen den heer Blok en wijlen Haveman bestond, is al even niets zeggend. Nooit heeft er tusschen beiden een „bijzon dere verhouding" bestaan. Voorts wijst de heer Blok er op, dat hij het is geweest, die bij de slachtoffers van den moord heeft aangedrongen o.a. op be tere afsluiting hunner woning en toen zij talm den die aan te brengen, ze zelf heeft latei? aanbrengen. Hy is ihet geweest, die in den avond van den moord, gelijk zooveel avon den te voren, de woning der slachtoffers liet surveilleeren. Met een beroep op zijn verleden èn als mensch èn als politie-ambtenaar, heeft hij bij de Rechtbank geprotesteerd. lo. tegen het feit, dat hij, die steeds on middellijk gehoor gaf -aan elke oproeping van het Parket en den Rechter-Commissaris, voor zijn laatste verhoor door den Rechter-Com missaris, zonder eenige oproeping in zijne woning werd afgehaald door een inspecteur van politie en twee rechercheurs uit Amster dam. Ongehoord, ongepast en vóór heden ondenkbaar beleid. Een commissaris van po litie in functie onder geleide van drie su balterne polilie-ambtenaren zijn onderge schikten dus voorgebracht als getuige, zon der zelfs als zoodanig te zijn opgeroepen. 2o. tegen het feit, dat hij, voor hy bij den Rechter-Commissaris werd binnengeleid notabene als getuige op last van dien rechtercommissaris werd gefouilleerd door bo vengenoemde politiebeambten, een feit, dat de gevolgtrekking wettigt, dat de rechter-com missaris reeds vóór hy hem in verhoor nam, besloten had hem te gijzelen. 3o. tegen het feit, dat toen hij' binnen stond, in het kabinet van <len rechter-com- missaris en tot dezen laatste do vraag richt te: „Waarom hebt u mij laten fouilleeren het antwoord luidde, „omdat u dingen zult hooren, zoo erg, dat u er wel eens over zoudt kunnen denken, zelfmoord te plegen", welke woorden beleedigend waren, terwijl hy nog steeds niets bijzonders heeft gehoord, zeer zeker niet iets, dat bij hem eenige neiging tot zelfmoord opwekte. 4o. tegen het feit, dat hy als getuige werd gehoord door den rechter-commissaris in het bijzijn van drie hem ondergeschikte politie ambtenaren. Een dier ambtenaren werd het te bar, doch op zijn verzoek aan den rechter com missaris om zich te mogen verwijderen, ont ving hij aanvankelijk een weigerend antwoord. 5o. tegen het systeem van intimidatie, waar hij men, uitgaande van het op niets geba seerd, dus zuiver subjectief vermoeden, dat hij meer van de betreffende zaak zou weten dan hij verklaart af te weten, hem eerst bedreigt met gijzeling en hem, daar hij' niets anders kon dan persisteeren bij zijn ver klaring, daarna onwettig gijzelt. 60. tegen datzelfde systeem van intimi datie, toegepast op twee politie-atnbtenaren, ondergeschikten van hem, doordien ook zij door denzelfden rechter-commissaris op Woens dag 7 April 1926 werden bedreigd hetzelfde lot van hem te zullen ondergaan, toen zij volhardden bij hunne verklaring, dat zij niets ten nadeele van hem 'konden verklaren, ver klaring identiek aan die van alle politie-amb- tenaren te Culemborg. Het bewijs tegen de daders van den moord is volledig geleverd en de als daders aan gehoudenen hebben bekend, zoodat eenige ver dere getuigenis, ook van hem, niet meer noo dig was. Op al deze gronden heeft de heer Blok protest aangeteekend tegen zijn gijzeling en de hem aangedane behandeling. Schorpioen in een Paascfa- ei verstopt- Een Argentijnsche actrice Juliana Hastre, die gedurende eenigen tijd te Parijs vertoeft, is dezer dagen het slachtoffer geworden van een buiten gewoon laaghartige streek- Zij was zich juist voor liet Paaschdiner aan het klee- deiï, toen haar een groot Paaschei, met rose linten versierd, werd overhandigd- Op het kaartje was de naam te lezen van een vriendin, Van Ilong Lu, die in Indië woont. Haar vreugde over deze hartelijke attentie van de afwezige was uiteraard zeer groot en vol trots nam zij het Paaschcadeau mee naar het res taurant, waar zij door haar tafélgenooten werd verwacht. De vreugde werd echter wreed ver stoord bij het openen van de smakelijk uitziende surprise. Voorzichtig werden de linten losgemaakt en werd het ei stukge slagen, onder algemeene aandacht der dames, die zicli reeds verheugden op de bonbons, die uit. het ei zouden vallen- Algemeene ontsteltenis en hulpgeroep was het onverwachte gevolg- Uit, hét ei kroop, met een verpestenden stank, een geheele dierenoollecte, bestaande uit zes kakker lakken en ©en schorpioen. Dit ondier haastte zich bovendien nog, de jonge actrice in de hand te bijten, zoodat deze lugubere grap al zeer onaangename ge volgen had- De politie onderzoekt, wie dit lugubere Paaschgeschenk heeft ge zonden- Men vermoedt, dat de Indische vriendin hieraan onschuldig is- Fascisten gevraagd- Een dag of tien geleden prijkte in enkele bladen een advertentie van den „Nederlandschen Bond van Fascisten", onderteekend door het „voorloopig bestuur", waarin werd medegedeeld, dat zij die lid wenschten te worden, en eventueel tevens plaatselijk leider van dezen Bond thans in op richting stond er bij werden verzocht hun naam en adres op te geven aan het voorloopig secretariaat, Noordeinde No- 78, Den Haag- De „Tel." is na informatie bij de be voegde autoriteiten gebleken, dat deze pseudo-Mussolini ©en berucht fles- schentrekker is- Met behulp van enkel© trawanten is de handig bedachte comedie van den „Ned- Bond. van Fascisten" uit gevonden, waarvan zij hetvoorloopig bestuur vormden, met den zetel van het Voorloopig secretariaat, aan het def tige Noordeinde. Dat alles zoo dacht men zeker, zou vertrouwen wekken en dit gevoegd bij het succes der fascisten in Italië hadden zij alle hoop met de op richting van den Ned- Bond van Fas cisten een flinken slag te kunnen slaan- Het lag vrij zeker in hun bedoeling, den adspirant-fascisten voor hun toelating tot den Fascisten-bond verschillende kosten in rekening te brengen, om die natuurlijk ten eigenbate aan te wenden- Ten slotte zouden de candidaat-leden dan een schrij ven krijgen, meldende dat het voorloopig bestuur tot hun afwijzing had besloten! Zoo hoopten zij een aardig melkkoetje aan hun pseudo-bond te hebben, zonder noch tans de kans 'te beloopen met den. straf rechter kennis te maken. Stapels brieven waren reeds binnengekomen van op het Nederlandsch fascisme beluste landge noot© n- In plaats van bij den Ned. Bond van Fascisten zijn zij dus terecht gekomen bij een bond van fLessch entrekkers! Men begrijpt, dat de autoriteiten hun maatregelen getroffen hebben. Een erflaatster ontoere kenbaar verklaard- Een jaar of 4 geleden overleed te Drachten mej- T. Dijkstra, die voor zonderling gold- Bij opening van het testament bleek, dat zij, behoudens enkele kleine legaten aan fa milieleden, haar geheele vermogen had gelegateerd aan de Geref- kerk en de Geref. school te Drachten, die daardoor in het bezit kwamen van 70 a 80-000 gulden- De familie van de overledene nam hier echter geen genoegen mee- Zij verklaarde, dat mej- Dijkstra, toen zij dit testament liet maken, niet toerekenbaar was en dat het stuk dus ongeldig moest worden geacht- De zaak kwam voor de rechtbank te Leeuwarden, die verschei dene getuigen liet hooren, welke ver klaringen konden afleggen omtrent het doen en laten van mej. Dijkstra. Naar aanleiding van deze verklaringen is door prof- Wiersma te Groningen, dr Wester huis te Leeuwarden en dr Engelhart te Franeker een rapport uitgebracht- De hee ren zijn tot de conclusie gekomen, dat de overledene in den tijd, toen het testa ment is gemaakt, volkomen ontoereken baar moet zijn geweest- Op grond hier van is het testament thans vernietigd geworden en de kerk aangezegd, alles te rug te geven- Voor de Geref- kerk is dit wel een groote tegenvaller- Reeds zijn een nieuwe school en een nieuwe kerk gebouwd- (Volk.) Een station verrold- Het sta tion van de Gooiscbe Stoomtram te Bla- ricum heeft geen alledaagsche gebeur tenis beleefd- Na het gebouwtje ontdaan te hebben van dakpannen, schoorsteenen enz- is men begonnen dit te verrollen tot op een naastgelegen terrein. Brandstichting? In den nacht van Zaterdag op Zondag zagen twee sur- veilleerende p olitie-agenten in de nabij heid van het kerkhof te Eindhoven een man staan, die zijn kous stond uit te wringen- Zij herkenden hem als zekeren J-, uit Woensel, die bij de politie nogal ongunstig bekend staat- Op de vraag wat hij daar uitvoerde, gaf hij een ontwijkend antwoord, doch daar hij niets bij zich had, lieten de agenten hem verder gaan- Toen ze een eindje doorgeloopen waren, zagen ze plotseling rook van achter de woning van de weduwe T- opstijgen. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd; het bleek dat een stalletje achter de be doelde woning in brand stond- De brand weer wist het vuur te .beperken tot het stalletje, dat geheel is uitgebrand- Toen het licht werd, bleek, dat er voet sporen liepen over den akker i« de rich ting van het terrein van den bivuid en da tdeze waren van iemand met sehoenen met gummizolen. Verder bleek, dat er (iemand in een sloot tusschen den weg waar genoemde J. werd aangetroffen, ge sprongen 'was en dat deze de modder op den slootkant van zicli af had ge schud- In verband hiermee is J. op last van den commissaris van politie aange houden- Vastgesteld is, dat bij dien naclit gummischoenen heeft aangehad- Hij ont kent echter den brand te hebben gesticht- Geboefte- Zondagmiddag kwa men 3 jongens, onderscheidenlijk 11, 14 011 13 jaar oud, bij den rijwielhandelaar T. te Rotterdam. Zij vroegen voor ieder hunner voor een uurtje een fiats in huur en gaven ©en adres op, waar zij zonden wonen- Zij kregen de karretjes en ver dwenen- Toen 0111 6 uur nog geen der jeugdige wielrijders was komen opdagen, werd T. ongerust en hij ging eens aan faet opgegeven adres informeeren. Hier was niets van drie jongens bekend. T. nam daarop zijn fiets en reed op goed geluk do stad eens door en al spoedig kwam bij het drietal in den Oppert tegen. Toen zij T. gewaar werden, wierpen zij do fietsen tegen den grond en kozen het hazenpad. Het gelukte T- evenwel den 11-jarigen knaap te pakken te krijgen- Deze vertelde onder tranen, dat zij juist op weg waren naar de zaak, om de fiet sen, die in dien tusscbentijd ia geheel deplorabelen toestand waren geraakt, te rug te brengen. Het jochie zei verder, dat eenige groote jongens het drietal al in het begin van den tocht overvallen hadden, en dat deze de fietsen op allerlei manieren mishandeld hadden- Een nader onderzoek wees echter uit, dat de 11-jarige zelf met een van de rijwielbelastinjgplaatjes, die van de fiet sen verdwenen waren, in den zak liep en dat hij nog even tevoren gepoogd had, dit tegen snoeperijen in te ruilen- De politie slaagde er weldra in, ook de beidé andere knapen aan te houden- Ook op hen wer den rijwielplaatjes en kleine rij wieïond er - deelen gevonden, welke onderdooien even eens van de huurfietsen afkomstig bleken te zijn- Na proces-verbaal is het drietal heengezonden- De lage Maas- In tegenstelling met Januari, toen de rivier vreeselijk was gezwollen, is nu de Maas tot een on diepe, traagvloeiende rivier ingekrompen- Even achter de Maasbrug te Maastricht komt op verschillende plaatsen de kiezel bodem al weer te voorschijn- Zelfs ach ter Venlo is de rivier zoo goed als onbe vaarbaar, en dat in het voorjaar, wanneer gewoonlijk het water, door de smeltende sneeuw op de bergen nog al hoog 'is- Een toren te Toulouse in gestort- Uit Toulouse wordt bericht, dat de beroemde klokketoren van de vijf- tiende-eeuwsche Dalhade-kerk Zondag morgen is ingestort en met donderend geraas te midden van een huizengroep terecht is gekomen- Van deze groep, be staande uit drie woningen, werd er een totaal vernield en de beide andere zwaar gehavend. Behalve aanzienlijke materieel© schade, vallen er helaas ook slachtoffers te betreuren- Het echtpaar Denan werd gedood en een kostganger zwaar gewond- Naar later gebleken is, was het gevaarte in 3 gedeelten naar beneden gekomen- Boschbranden- Uit Bordeaux wordt gemeld, dat er in het departe ment der Gironde meer dan honderddui zend hectare pijnboscli door brand zijn verwoest. Een gropte uitgestrektheid van het Monone-,gebergte, in het graafschap Down (Ierland) stond "Zaterdag in brand- Heel de omtrok was in dichten rook gehuld- De wind wakkerde de vlammen snel aan- In de duisternis van den nacht was het een schrikwekkend schouwspel, toen de vlammen faoog oplaaidefl- De schade is aanzienlijk, maar tot dusver zij* er nog geen menschen bij omgekomen- Een zonderling© geleerde. In de zeventiende eeuw leefde te Mid delburg een zonderlinge man, Petrus Jo hannes Beronicius geheeten, die het be roep van schoorsteenveger en scharenslij per uitoefende en in de gemeentekroegen voor hansworst en goochelaar speelde. Hij 'was klein en onooglijk van gestalte en z&g er altijd als "een schooier üi't; daarbij was hij dikwerf beschonken. Dat deze man een geleerde was, 'hebben zijn tij'dgenooten niet aan zijn persoon kun nen zien, en toch was hij buitengewoon bedreven -in de oude talen; zijn bedreven heid in bat spreken van Grieksch en La tijn was ongeëvenaard. Hij kende Homerus en Virgilius geheel van buiten en kon ieder prozastuk voor de vuist in vloei end© Grieksche en Laiijnsche verzen ver talen. Toen in 1872 een uitgelezen gezelschap geleerden en dichters te Middelburg bijeen was, onder wie Diedrijk Buysers, Johannes van der Goes, Lucas Rotgans, Johan van Broekhuysen en prof. Gymniek, hoogloeraar in 't Grieksch te Duisburg, werd peronicius verzocht, voor dezen kring eenige proeven van zijn bekwaam heid in de oude talen te geven en toen men hem vroeg een vers van Antonides op het sneuvelen van den "opperbevelheb ber van de Snayrnasche vloot, Adriaan de Haaze, in Latijnsche verzen over to brengen, deed hij dat op staanden voet in zuivere vloeiende regels en in één adem ook in onberispelijk Grieksch. Volgens oor- en oioggetuigen waren zijn antwoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2