DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Dit ie Pers. Getrouw tot in den dood. Meilaii Binnenland. KefMeitws. FEUILLETON. VAN MAANDAG 12 APRIL' 1926, No. 161. Leun sterk. Iiind, dat Ik liefheb, leun op Mij, leun [sterk Laat meer het wicht der zorgen, die u [knellen 'Mij voelen! 'kWéét uw last; want, kind, [M ij n werk, M ii n maaksel zijn de smarten, die u [kwellen! Ik lelde ze af, en heb met eigen hand Die naar uw kracht en naar Mijn hulp [gewogen. Toen Mijne hand ze u toezond uit den [Hoogen, Sprak Ik: „Ik zal als Helper bij hem zijn; Naarmate hij Mij deel geeft in zijn pijn, Zal Ik, niet hij, het wicht zijns kruises [dragen." Zoo wil Ik u, Mijn kind, als gij gelooft, Omsluiten met Mijn arm, Oleg uw hoofd Aan Mijne borst: gij moogt stoutmoedig [vragen Of zon Mijn macht, die de eeuwen schiep [en draagt, Verkort zijn, waar Mijn uitverkoorne [klaagt? Kom immer meer in vol vertrouwen [nader; Nooit kwaamt gij nog zoo innig Mij nabij, Dat gij zóó één u hebt gevoeld met Mij, Als 't wenschen is van een u zoekend [Vader, Leun sterker steedsHoe meer gij aan [Mijn schoot De smart betrouwt van uwer zorgen nood, Hoe meer uw hart zelfs binnen u zal [roemen: Te leunen op mijn God, is Hem mijn [Vader noemen! Communistische mislukking. In de Leidsche Courant schrijft P. G. Ilochs over de poging, om een commu- nistiscbcn staat te vestigen, die een eeuw geleden in Amerika door Robert Owen werd ondernomen, maar evenals andere pogingen van dien aard op een fiasco uitliep. Sclir. verhaalt deze mislukte on derneming als volgt: Robert Owen was een zeer merkwaar dig man, Ilij werd geboren in 1771 in een kleine plaats van Wales en onder scheidde zich als kind reeds van anderen door zijn buitengewoon scherp verstand. Op 10-jarigen leeftijd moest hij het ouder huis verlaten om zooveel mogelijk in eigen onderhoud te voorzien. Hij was in Verschillende betrekkingen werkzaam en verwierf zich door werkzaamheid en schranderheid naam en fortuin- Op 18- jarigen leeftijd werd hij vennoot in een fabriek van spinmachines- Een jaar later stond hij aan het hoofd van een katoen- fabriek van 500 arbeiders. Daarna werd hij directeur van een spinnerij met 2500 arbeiders in de buurt van Glasgow. De ellende van deze arbeiders als gevolg van dronkenschap en onwetendheid troi hem diep en ernstig streefde hij er naar daarin verbetering te brengen- Hij ver kortte den arbeidstijd van 14 tot 11 uur, verbood kinderarbeid tot 10 jaar, opende gelegenheden, waar de arbeiders goede en goedkoope levensmiddelen konden koopen, bevorderde de spaarzaamheid en zorgde voor goede woningen, scholen en óntspaimingslokalen en ziekenhuizen- Een vinnigen strijd voerde hij tegen het alco holisme en bevorderde, zooveel in hem was, de spaarzaamheid bij zijn werklieden en toonde zich door dit alles een man. die geschikt was om verreikende hervor mingen in het arbeidersleven aan te bren gen. De stichting eener communistische samenleving werd zijn levensdroom- Hij schreef: „A new view of society", een werk, waarin hij zijn beginselen uiteen zette omtrent een andere inrichting der Schets uii de Russische revolutie. 61) o— Zijn anders toch al bleek gelaat was nu volkomen bloedloos. Maar om zijn smalle lippen lag een vastberadenheid, die aller blikken boeide. Presto nam plaats, vlak naast Joessof, kruiste de armen over de borst en sprak met heldere stem: „Ik heb een woord aan u allen, dat ge hooren moet móét zeg rik u vóór ge overgaat tot den moord op den man, die u nooit anders dan goed gedaan heeft en tegen wien niemand iets anders kan in brengen dan dat hij een religie belijdt, waarvan enkel zegen op het menschdom afvloeit. Houd uw mond, gij daar in den hoek hij de deur, en bedenk dat ik enkele minuten spreken wil zonder in de rede ge vallen te worden! Bij mijn naam, dien ge kont: ik zeg dit geen tweemaal!" Met een driftig gebaar rukte Presto een zware ruiterrevolver uit den holster en legde deze vóór zich op de tafel. „Ik ben eenige weken geleden belast ge weest met de vervolging van dokter Bren- zilof en ik heb hem nagejaagd en achter haald. Ik heb zijn geleiders, Peter den ja ger en een dapperen man dien ik niet ken, laten neerschieten en hem met een drietal van zijn geloofsgenooten gevangen geno men. Ik haatte ham om der wille van zijn geleef, z#Büer dat golaaf te kemtea, evea- wCi*«ritóTtag en «Itfeg fel Volles ewisï ge loof aan hetgeen hij anderen predikte- Zijn geheele fortuin wilde hij opofferen om de rechtheid van zijn beginselen aan te toonen. Het „toeval" diende hem- Voor deö prijs van vierhonderd duizend gulden kocht hij het landgoed New-Harmony in den staat Indiana, waarvan de bodem reeds ontgonnen was daar Wurtemberg- sche landverhuizers- Met 900 deelnemers ging hij er in 1825 heen en voerde, op aandrang zijner mede-kolonisten, het zui vere communisme in- Dus geen persoonlijk eigendom meer! Alles moest aan de gemeenschap behoor- ren en deze zou zich belasten met de verdeeling der voortbrengselen naar be hoefte, niet naar verdiensten. Het huwe lijk werd afgeschaft. Dit sacrament werd vervangen door willekeurige samenleving naar lust en luim. Geen erkenning noch vereering van een Opperwezen! Geen godsdienst meer! De rede, het verstand trad er voor in de laats en zou ieder behoeden voor dwalingen en afwijkingen. Eigenbelang werd op zij gezet. Ieder zou het algemeen belang wel op zulk een wijzo behartigen, dat de Staat tot geluk en welvaart moest geraken. De ervaring zou uitspraak doen! En ze heeft uitspraak gedaan, doch op geheel andere wijze dan Owen in zijn optimisme verwachtte, want in de twee jaren, die zijn stichting bestond, was hij genoodzaakt tot zeven malen toe zijn wet geving te veranderen, omdat de resultaten zoo onbevredigend bleken. Onwil, onder linge naijver en luiheid* tierden welig, kleine winkels concurreerden met elkaar; kroegen verrezen uit den grond en zijn oudste zoon, dit alles ziende, verloor het geloof in zijn vaders communistische ideeën. In een rede, die Owen op Zondag den 13en April 1828 ten aanhoore van de bewoners van New-Harmony hield, be kende hij eerlijk, dat hij gefaald had en alles mislukt was. Na nog voor 200.000 dollars aan schulden betaald te hebben, keerde hij naar Engeland terug. Zijn lagere communistische onderne mingen in Ierland, Engeland en Amerika werden evenmin met gunstigen uitslag be kroond. Owen stierf in 1858 in den ouderdom van 87 jaar en deze man, die inderdaad een edel karakter bezat, groote gaven ont vangen had naar hoofd en hart, en zoo veel goeds had kunnen verrichten, indien hij God en godsdienst een ruime plaats had willen geven in zijn instellingen, bleef tot in hoogen ouderdom doof voor de waarheden van den geopenbaardcn godsdienst, maar kon daarentegen als spi ritist uren lang zitten luisteren of hij misschien geklop van geesten hoorde. Geeft, vraagt de schr. in de „Leidsche Crt." ten slotte, bovengenoemde eerlijke bekentenis niet veel te denken? Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Banken voor da R.K- Meisjesschool. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur ver zoekt als bestuur van de R.K. Meisjes school, om beschikbaarstelling van f825. ten behoeve van den aankoop van banken voor dia school. R. en W« stellen voor, dat bedrag toe te staan. Aankoop van eigendommen in Bouwplan III. Bij raadsbesluit vau 18 Maart 1926 werden B. en W'. gemachtigd om met de eigenaren der gronden, enz., gelegen in Bouwplan III, onderhandelingen aan ta knoopen, teneinde deze eigendommen langs minnelijken weg; voor de gemeente te verkrijgen. Hierin zijn zij reeds ge slaagd, wat betreft hat Burgerlijk Armbe stuur, hetwelk genegen is, zijn aldaar gelegen eigendommen, aan de gemeente af te staan voor dei totale som van f27.287, welk bedrag B. en Wt niet te hoog voorkomt. Zij1 gieven mitsdien in overweging, tot den aankoop te besluiten. Het Burg. Armbestuur heeft zie htevens bereid verklaard om aan de gemeente een geldleening te verstrekken tot het bedrag der koopsom tegen een rentever goeding van 5 pet .'sjaars. en is te vens bereid, de aflossing te doen ge schieden in ten hoogste 75 achtereenvol gende jaren. j als gij het haat, zonder het te kennen. Maar gedurende den tijd, dat ik den dok ter bewaakte, spraken we nu en dan over zijn geloof. Ik meende, dat het me gemak kelijk zou vallen, hem te overtuigen van de dwaasheid van het Christendom, omdat daar immers de rede en de ervaring van eiken dag tegen streden. En ik viel hem aan, herhaaldelijk en altijd met de heftig heid van den in mijn hart levenden haat tegen de popes en al wat ze leerden, om, naar ik me inbeeldde, het volk zoet te hou den, ten einde het naar hartelust te kun nen uitbuiten. Maar tot mijn verwondering gevoelde ik al dadelijk, dat wat dokter Brenzilof leerde en beleefde, heel iets an ders was dan wat de popes preekten. Ik gevoelde de kracht ervan reeds, na wei nige woorden met den dokter te hebben gewisseld. Ik moest, of het mij aangenaam of onaangenaam was, toestemmen, dat de mensch een natuur heeft, die boos en ver dorven is. Hoe dikwijls had ik het al op gemerkt bij mezelf en bij anderen; en hoe dikwijls had ik mij al afgevraagd, of uit zulk ziek menschenmateriaal wel een ge zonde maatschappij te bouwen zou zijn. Zoo menigwerf ik me de vraag stelde moest ik haar ontkennend beantwoorden; dat wil zeggen in mijn binnenste. Tegen over anderen hield ik wanhopig staande, dat het communisme een toekomst had en alle maatschappelijke kwalen zou doen verdwijnen. Tegenover mezelf kon ik dat niet staande houden. Zoolang de menschen bleven, die ze waren, liefhebbers van zich zelf, hatelijk e» elka»«Ur katoade, gelijk Ook t* bet geheig*n Ota vemoegde af lossing toe te staan, onder voorwaarde, dat de aflossingen steeds zullen bedra gen f1000 of ©en veelvoud daarvan. Die gemeente verkrijgt dan vrijwel de bevoegd heid om de koopsom af te lossen naar gelang zij! gronden verkoopt. B. ear W. stellen voor met het Burg, Armbestuur deze geldleening aan te gaan, groot f27.287. Bouw derde gashouder. B- en W. stellen voor; le. te hesluiten tot het 'doen bouwen ten behoeve van het Gemeente-Gasbedrijf van een derden gashouder met een inhoud van 4000 leub. M., voor een totaal bedrag van omstreeks f65.000; 2e. de levering van dezen gas houder op te dragen aan de N.V. Gashou- derbouw v.h. Jonker en Stans te Hen- drik-Ido-Ambacht voor dei som van f52 325; 3e te bepalen, dat bedoelde gas houder zal worden geplaatst op het ter rein, gelegen aan het eindo der Pieter Jaspersestraat, thans in gebruik hij' de gemeentereiniging, welk terrein hiertoe van den gewonen dienst der gemeente naar dien van het gasbedrijf zal worden overgebracht en wel onder bepaling, dat het bedrijf daarvoor jaarlijks aan den gewonen gemeentedienst zal betalen een vergoeding van f0.25 p. vierk. M. Slootdemping ,aan den Kloeting- schen wieg. Eioor den beer A. M. Verdonk en 7 anderen, allen bewoners van huizen aan den Kloetingschen weg, wordt verzocht oin ©en tegemoetkoming van gemeente wege in de kosten van demping en riojee- ring van een gedeelte sloot langs dien weg voor hunne woningen. Op hun verzoek verkregen een aan tal eigenaren van huizen aan den Kloe- tingscbenweg vergunning van den Rijks waterstaat om over te gaan tot demping van de zich aldaar bevindende bermsloot, onder voorwaarde', dat een open goot zou worden gelegd tot waterafvoer van den toenmaligen Rijiksweg. Toen deze niet bleek te voldoen, m.a.w. toen bleek, dat de van Rijkswege gegeven voorschriften onvoldoende waren, zijn de aangrenzende eigenaars aangeschreven, ©en rioleering aan te brengen. Zijl hebben dit geweigerd, aanvoerende; dat zij door de schuld van den Rijkswaterstaat thans hoogere kosten zouden moeten maken. Die Waterstaat heeft daarop de sloot opnieuw gedolven. Intusschen is de weg thans overgegaan aan de provincie, wel ke niet geneigd is, eenige bijdrage voor de demping der sloot te verleenen. Met dat al bestaat sedert jaren aan den Kloetingschen weg een zeer onge- wenschte toestand, die voortdurend ver ergert, daar de sloot, waarin ook menage- water wordt afgevoerd, in den loop der jaren in ©en ware stinkpoel is veranderd. Adressanten verzoeken thans de mede werking der gemeente om aan den on- houdbaren toestand een einde te maken. Volgens rapport van den directeur van gemeentewerken zou deze medewerking hierin kunnen bestaan ,dat van gemeente wege de sloot wordt uitgebaggerd en het eventueel tekort aan grond voor de dem ping wordt aangevoerd. Voor rekening van adressanten zouden dan blijven de riotaringsbuizen met putten, een en an der onder uitdrukkelijke vaststelling even wel ,dat hiermede geen precedent wordt geschapen ten opzichte van andere geval len welke met het onderhavige min of meier overeenkomst hebben. Het M'obilisatiekmis. Het Comité „Mobilisatiekruis Zuid-Be veland'' verzoekt om een bijdrage uit de gemeentekas ten behoeve van een op 30 April a.s. plaats hebbende uitreiking van het „MobilisatitekrWs". B. en W- stellen voor f50 tot dit doel beschikbaar te stellen. Muiterij te Saloniki. Vrijdagmiddag heeft het Grieksche mi nisterie van oorlog het volgende commu niqué gepubliceerd: De officieren Garakoefas, Bakirdjis en Djavaes hebben, nadat zij eenige afdee- zeker boek zegt, was elke verwachting van een Paradijs op aarde zelfbedrog, 't zij dan bewust of onbewust. Maar waar was het geneesmiddel te vinden, dat tot in het hart doordringen kon en dat een nieuwen mensch vermocht te doen worden uit den ouden? Ik geloofde niet aan het bestaan van zulk een geneesmiddel en daarom ge loofde ik ook niet meer aan de verwezen lijking van het communistisch ideaal. Waarom ik dan toch aan het commu nisme vasthield? Wel, omdat de mensch iets moet heb ben, wat dan ook, dat bezieling' geeft aan zijn leven en doel aan zijn bestaan. En als protest tegen het onrecht, onder andere stelsels het volk aangedaan; als gebalde vuist tegen gruwelijk onrecht, bleef het communisme me bekoren. 'tWas de beko ring van iets negatiefs. Het positieve ont brak er in. Dat werd me steeds duidelijker en.dat maakte me steeds ongeruster. Dokter Brenzilof noemde mij in de oogenblikken, dat ik met liem sprak, het geneesmiddel des harten, waarnaar ik te vergeefs had gespeurd en waarnaar ik heimelijk nog altijd bleef smachten. Dat geneesmiddel was het bloed van den Gekruisigden Jezus. Dat bloed gaf vrede aan het hart; vrede, zich openbarend in een leven als dat van dokter Brenzilof. Ik verzeker u, dat ik van de woorden van den dokter niet de geringste notitie zou hebben genomen, indien zijn daden er mee in strijd waren geweest, zooals bij de popes het geval is. Niets heeft mij feller tegen •tem fedsdiemst, dien ik vreeger kende, ta lingen van het garnizoen ran Saloniki tot muiterij overgehaald hadden, deze troe pen in den afgeloopen nacht buiten de stad bij Allitini geconcentreerd. De elfde divisie heeft de muiters snel omsingeld, die, eenmaal geïsoleerd, een afgezant lieten verklaren, dat de beweging niet tegen de regeering maar tegen de be velhebbers hunner corpsen! gericht was en dat zij zich zouden overgeven, wanneer hun werd toegezegd, dat deze bevelvoer ders door anderen zouden worden vervan gen. De regeering liet daarop antwoorden, dat zij niet met de muiters wenschte te onderhandelen, doch stelde een termijn, na verloop waarvan bevel zou worden ge geven hen met de wapens uiteen te drij ven. De overgave der muiters wordt elk oogenblik verwacht. De vloot heeft nog denzelfden nacht or der gekregen zich in allerijl naar Saloniki te begeven. De aanstichters der muiterij zullen voorbeeldig worden gestraft. Telegrammen uit alle steden van Mace donië, Thracië, Epirus en het overige Griekenland melden, dat overal volkomen kalmte heerscht. Volgens officieele mededeelingen heb ben de leiders van de muiterij te Saloniki en ongeveer 200 soldaten, die hen gevolgd waren, zich onvoorwaardelijk aan den commandant van het legercorps van Sa loniki overgegeven. Hoewel de officieele berichten de mui terij als van weinig beteekenis voorstellen, meldt men van andere zijde, dat de zaak van ernstigen aard is. In verschillende plaatsen in Thracië en Epirus zou even eens onrust heerschen. Men vermoedt, dat generaal Piastiras achter de zaak zit. Het grensverkeer tusschen 'Zuid-Slavië en Griekenland is weer hervat. In totaal zijn er 18 officieren gearresteerd en naar Saloniki getransporteerd, waar zij voo{ den krijgsraad zullen terecht staan. De Poolexpeditie van Amundsen. Uit Rome wordt geseind, dat het lucht schip Norge, dat deze week wegens de slechte weersgesteldheid niet kon vertrek ken, Zaterdagmorgen om 9 uur is opge stegen om de Noordpoolvlucht onder lei ding van Amundsen, die op Spitsbergen aan boord komt, te ondernemen. Korte berichten. Het aantal werkloozen is in de afge loopen week te Berlijn met ongeveer 1900 gedaald. Deze daling is uiterst gering, aangezien er zich nog steeds 242.269 werkloozen in de Duitsche hoofdstad be vinden. De verbetering is eigenlijk nog slechts alleen waar te nemen in den land en tuinbouw en in de confectie. In het bouwbedrijf is de toestand nog steeds on veranderd. De rechtbank te Altona heeft den koopman Wilhelm Baehr tot 1 lA jaar ge vangenisstraf en plaatsing onder politie toezicht veroordeeld, wegens het bekend maken van militaire geheimen aan een buitenlandsche mogendheid. Bovendien is hij tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij zonder pas over de grens naar Nederland was gegaan. Volgens een bericht uit Jerusalem heeft de Engelsche overheid den leidei' der sovjet-delegatie in Palestina, Glezer, die een reis buiten de grenzen had gemaakt, belet om weder naar Palestina te rug te keeren. Het sovjet-gezantschap te Londen heeft naar aanleiding hiervan een protest bij de Engelsche regeering ingediend. Te Hasselt en in eenige andere Lim- burgsche plaatsen woedt een kwaadaardi ge griep-epidemie. Te Hasselt zijn ver scheidene kinderen aan de gevolgen over leden. Te Oostende zal met ingang van 1 Mei en tot 1 November een verblijf staxe op de badgasten worden geheven. Deze taxe bedraagt, volgens de categorie waar in het hotel of pension is opgenomen, van 25 centiem tot 1 frank per dag. Kinderen beneden de 6 jaar, oorlogszieken of inva liden zijn echter vrij van taxe. Voor kin deren van 6 tot 15 jaar dient slechts de helft te worden betaald. Volgens de „Hum'anité" heeft het Parijsche bureau voor de inning van boe ten beslag gelegd op de parlementair© vergoeding welke moest worden uitbe- genomen, dan de loochening door den wandel, van wat gepredikt werd met de lippen; en nog is het mij, evenals u, een walging, het schandelijk leven van een groot deel der zich zoo noemende geeste lijkheid, en in 't algemeen van hen die zich Christenen noemen. Ik gevoelde, zooals ik zeg, de kracht van het beginsel van dokter Brenzilof en ik ge voelde ze als een kracht, boven mijn kracht. Zou ik er voor huigen? Het communis me er voor prijs geven? Weer een marte laar voor mijn overtuiging worden, gelijk ik reeds eenmaal was geweest? Alles in mij verzette zich er tegen. Ik poogde door redeneering aan de klem van dokter Bren- zilofs prediking te ontkomen. Ik legde hem vragen voor waarop hij naar mijn over tuiging geen antwoord zou kunnen geven. Maar hij gaf er wél antwoord op. Niet een logische weerlegging van mijn bezwaren; geen betoog op wetenschappe-' lijke gronden berustend; doch een ant woord, dat hooger ging dan een weten schappelijke redeneering. Een antwoord, dat van een leven getuigde, 't welk tot nog toe voor mij vreemd was geweest; ja, waarvan ik het bestaan nooit had ver moed. Een antwoord, ingegeven door een levend, ik zeg een levend geloof, vol van kracht en majesteit. Ik moest dat erkennen, in weerwil van mijn wrevel over troosteloosheid van mijn eigen stelsel. Ik besloot mij met geweld van de benau wenis, «tear dokter Brenzilofbelijdenis taald aan de kamerleden Cachln, Vaillant- Couturier en Doriot- Het totaal dear boo ten, opgelegd aan deze drie kamerleden, zou een millioen francs beloopen- Naar vernomen wordt, is de Britsche ambassade te Rome er officiëel van in kennis gesteld, dat Violet Gibson, die den aanslag op Mussolini pleegde, niet zal terechtstaan, doch naar een gesticht zal worden gezonden. De doctoren, die haar onderzocht hebben, zijn van meening, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan wor den voor haar daad. 3—S icjqpCTP—mM— Uit de omgeving van den x-k e i z r. Vorig© week was er op Huize Dooi n een ongewone drukte waar te nemen. Da beide oudste kinderen van de gemalin des keizers werden door Pastor Herbst uit Den Haag aangenomen. Bij deze gelegenheid kregen alle onder geschikten, ook de losse werklieden aan den verbouw van het Kasteel, versnape ringen uit de handen van den gewezen keizer. Ingezonden stukken van post ambtenaren. Naar „de Ambtenaar", het orgaan van den Oentr. Ned. Ambtenaarsbond moldt, hebben een tweetal postambtenaren, dia elk afzonderlijk in de groote pers een stuk plaatsten over zaken van postalen aard, van den betrokken inspecteur en namens den Directeur-Generaal deswege een schriftelijke berisping ontvangen met in het eene geval de mededeeling, dat hij zich heeft te onthouden van „geschrijf" als in do groote pers dootr hem geschiedde „wilt ge niet de kans loopen, dat op meer ingrijpende wijze tegen u zal moeten wor den opgetreden" en met in het andera geval de waarschuwing „voor de gevolgen, welke een verder ageeren tegen de opper ste leiding van onzen dienst voor u heb ben kan". In deze gevallen heeft het bestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond aanlei ding gevonden om bij den Directeur-Ge neraal op audiëntie te gaan, om te we ten te komen, welke inzichten de bedrijfs leiding in dit opzicht heeft. Die Directeur-Generaal deelde in den loop van deze audiëntie mede, dat hij schriftelijk zou mededeelen, welk stand punt hij inneemt ten opzichte van tie door het personeel in de pers te uiten critiek. D© Sociale wetgeving. Vrijdag j.l. is op zijn verzoek, hef dagelijksch bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, in ©en bij zonder a audiëntie door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ontvangen. Het dagelijksch bestuur van het O-N.V. heeft in dit onderhoud zijn wenschen kenbaar gemaakt ,ten opzichte van do invoering ©ener ziektewet en de unificatie dei' sociale verzekering; de uitvoering der woningwet en het vraagstuk der hooge huren; de uitbreiding van de toepassing der Arbeidswet; de bevordering door maatregelen van Overheidswege van bedrijfsorganisatie, speciaal de verbin dendverklaring der collectieve arbeids overeenkomst. „Het Ouderlingenblad" van April bevat onder meer interessante lectuur een populair geschreven artikel van Prof. Aalders over „De beslissing der Synode van Assen". Dit artikel is zoo duidelijk geschreven, dat alle ouderlingen, mits zij het langzaam, rustig en onbevooroordeeld lezen, er nu precies uit te weten komen hoe, om nu eens een plat woord te gebruiken, hoo de vork in den steel zit. Niet alleen zij, die niet met Dr Geelkerken kunnen of willen meegaan, waar hij een andere uitlegging omtrent de feiten en zaken in Genesis 2 en 3 toelaatbaar stelt, dan Gods Woord zelf leert, doch 't recht der Synode om tot ingrijpen, ja zelfs tot afzetting van Dr Geelkerken over te gaan, betwijfelen, zullen bij aandachtige lezing van do glasheldere uiteenzetting van professor Aal ders tot algeheele bevrediging kunnen ko- over mijn ziel gebracht, te bevrijden en ik begon hem en zijn geloofsgenooten met hardheid, en zelfs met wreedheid te be handelen. Het gelukte mij evenwel niet, mijn ge weten door wreedheid jegens de CU 'iste- nen tot zwijgen te brengen. Integendeel; ik begon mij ©en lafaard, ©en ellendeling te gevoelen en ik moest mij bij het nade ren van dokter Brenzilof op de tanden bjjten om mijn schaamte te verbergen. Ook gevoelde ik ondanks alles eerbied en bewondering voor den nobelen moed1, waarmede de dokter en zijn geestverwan ten volhardden bij hun belijdenis. Ik kon da begeerte niet onderdrukken, de kracht ta leeren kennen, waaruit zij leefden en konden sterven. Toen dokter Brenzilof bij zijn entrée in de gevangenis van al wat hij had, beroofd werd, maakte ik mjji meester van zijn Bijbel, met de bedoeling in dit boek te lezen Ik heb gelezen; eerst uit nieuwsgie righeid, daarna uit belangstelling en ten slotte uit behoefte. Het boek deed mij zien, wie God is en wie ik zelf ben en hoe schuldig ik sta in Gods oogen. Neen, de kern des menschen ia niet goed, zooals wij onszelf en anderen voorliegen; maar de kern des menschen is slecht. En omdat de kern voor alle verbeteringstheo rieën onbereikbaar is; komen we door die theorieën niet verder en baten ze ons niemendal; en daarom loopt ook het communisme op een bittere teleur stelling uit." (Wordt yervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5