@@s, IVo 161 EA.G. Utrecht N Maandag: 11 April I6&6 EDING m OTSCHAp straat - Goes 4 HAAG. 1 46e Jaargang EERSTE BLAD. RW\tta:s5 Reepen mei C^&cteasi laitenlani ÏATIE in der rekenen uur m 5—7 uur n voor dames buis verstrekt. je-Leerares. act), Compres- Dieselmotoren, adr. Discus nede8Straat 64. osch. 1 tiwoordlgers gezocht. Dit summer toestaat uit twee bladen UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzenders van 250 Sterretjes 1 PRISVSA VERZILVERD VULPOTLOOD DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926. KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG. gd? bij Mej A. DE zaal van het M \W SO e berichten weide heme 'MS hebben de fijnste OSTUÜMS aan zeer zoo noodig dalen staan ike bezoeken goeden. ZONEN. Tel. No. 1. IMI ll-'!l IN BEDRIJF, tionnair bedrijf, ook d. voor Nederland f of Uw kinderen «ia Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2 te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE STAMMOEDER VAN ONS VORSTENHUIS. Er heeft zich in den laatsten tijd een pennestrijd ontwikkeld in een deel onzer vaderland sche pers naar aanleiding van «en circulaire van vooraanstaande man nen van alle richtingen, in welke circu- laire of wil men het Nederlandsche woord, in welken gedrukten rondzendbrief een bijdrage werd gevraagd voor een standbeeld voor Juliana van Stolberg, de moeder van de Nassausche helden: Prins Willem van Oranje en zijn broeders Jan, bodewijk, Adolf en Hendrik, welke drie laatsten, evenals onze Vader des Vader lands hun leven geofferd hebben in den strijd* voor de vrijheid onzer vaderen om God naar Zijn Woord te dienen. Bovenstaande pennestrijd is ook in onze omgeving gevoerd in „De Vlissingsche Courant", eenerzijds (ds Voorhoeve, Van Grol) andererzijds heftig. Doch ten laatste heeft niemand minder dan Prof. Blok, de grootste geschiedvorscher dezer eeuw zich in dien strijd gemengd; en zijn beslissend woord gesproken. Doch daarna heeft een schrijver in „De Maasbode" een artikel aan de kwestie gewijd, een schijnbaar vernietigend von nis over onze Oranjehelden uit de zes tiende 'eeuw uitgesproken, en met een veelzeggend Neen namens het Roomsche volksdeel het verzoek om het Juliana- plan te steunen afgewezen. De geleerde schrijver begon zijn sma lende beschouwing met vast te stellen, dat onze vaderen destijds vier schrikbe winden hebben doorgemaakt. Ten eerste in 1572 in de provincie Holland van „het driemanschap Willem van Oranje, Lumey, Sonoy". Het tweede in het gewest Gelderland van Jan van Nassau, 's Prinsen broeder, „waarvoor Oranje medeverantwoordelijk moet gesteld worden", in de jaren 157881. Het derde 'in Friesland, „naast Willem van Oranje" uitgaande van Willem Lodewijk, stadhou der van Friesland en zoon van Jan van Nassau, in 1578 en volgende jaren, tot 1594. 'Het vierde in Vlaanderen „met toe stemming van den Prins" van diens hef tige» aanhanger Rijhove in 15771578. In het licht van deze feiten, zooétls namelijk de schrijver ze ziet, zijn hem natuurlijk de standbeelden van Jan van Nassau te Utrecht, en van Willem Lode wijk (Uz Heit) te Leeuwarden, een doorn in het oog. Hetwelk wij verstaan kunnen; al is bij de onthulling van laatstgenomd standbeeld de Koningin tegenwoordig ge weest, en al heeft bij die gelegenheid onze vroeg ontslapen dr Wagenaar een woord gesproken, hetwelk wel een eenigs- zins ander licht op dezen Frieschen „Onze Vader" (vertaling van Uz Heit) gewor pen heeft, dan de schrijver in „De Maas bode" er thans op wierp. Gesteld voor een oogenblik dat de schrijver een rechtvaardig vonnis strijkt over de genoemde Nassau-vorsten, wat heeft dit alles dan toch te maken met den rondzendbrief voor een standbeeld van Juliana van Stolberg? De schrijver brengt dit met weinige woorden naar voren: lo. zij is van het katholieke geloof tot het lutheranisme overgegaan; 2o. zij is nooit in ons land geweest; en 3e. het is al erg genoeg dat er al twee standbeelden zijn, „wie kan van ons vergen dat wij er nog een derde bij zouden verlangen"? 1» dit licht gezien, moet het toch min stens wel even erg gevonden worden dat or te 's Gravenhage twee standbeelden, staan voor Prins Willefm I. En wat nu het standbeeld van Gravin Juliana van Stol berg aangaat, dat, zij 't dan ook zonder den steun onzer Roomsche landgenooten, zeker wel verrijzen zal, de argumenten van den schrijver voor de weigering van der Roomschen medewerking komen ons wel wat zwak voor. Of mogen wijl zeg gen, dat zij' er nogal goed afgekomen is? In „De Vlissingsche Crt." schijnt dit min der het geval geweest te zijn. Maar o.a. de heer Fan Grol heeft den aanval op deze waardige vrouw aardig afgeweerd. En Prof. Blok heeft dit in korte woor den niet minder afdoend gedaan. Hij, ze ker geen Calvinist, maar wel een objectief be oordeel aar der geschiedenis van deze Juliana en haar zonen, schrijft in „De Vlissingsche Crt.": „Ik tart ieder om iets tec nadeele van gravin Juliana uit echte bescheiden aan het licht te brengen. Van die voortreffe lijke vrouw en moeder is niets anders dan goeds te zeggen als men ten minste het haar niet als een „boos misdrijf" als een onvergefelijke misdaad wil toe rekenen, dat zij het Roomsche geloof al vroeg voor het Luthersche heeft ver- Haken en dit laatste tot haren dood vro- «fis> v geknipt uit de achterzijde der 5 CTS- Kwatta Reep-etiketten ontvangen gratis en franco merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f3 91 Inzendingen mei opgaaf wan juist aiirer aan KWATTA - BSEOA. Afdeeling lit E C 8. A fa Ir.. melijk en innig heeft beleden. Zij is altijd geweest de trouwe echtgenoote, de lief hebbende moeder, de edele vriendin van den arme, de medelijdende hulp van den ongelukkige, de vrome vermaanster tot het goede, de steun van haar kinderen, en kindskinderen in dagen van geluk en on geluk, van vreugde en verdriet- Wij be zitten vele harer brieven vol vrome ver maningen, vol liefde, vol van die echte moederliefde, boven welke niets gaat in een huisgezin, zij het van vorsten of van gewone stervelingen- Zij is de type eener voortreffelijke Duitsche huisvrouw, een voorbeeld van 'trouwe zorg en plichtsbe trachting, die het „Eeuwige" steeds stelde boven liet „tijdelijke". En de heer Van Grol 1) toont uit de bronnen aan, hoe groot haar invloed was op haar zoon, haar liefde tot de verdrukte Nederlanders, en haar smart bij 't ver lies van drie harer zonen, en niet het minst bij 't vertrek van haar tweeden zoon Jan uit Nassau naar ons land om daar ide grondlegger te zijn van de Unie van Utrecht- „Deze laatste scheiding", aldus de heer Van Grol, „viel haar des te smartelijker, omdat zij zich zeer oud begon te voelen. Het gezicht en bet gehoor begaven haar: „de dood sluipt mij zachtkens achterna" lieet het in ©en harer laatste brieven. Haar voorgevoel bedroog haar niet, den 18 Juni 1580 overleed zij, doch 2 dagen te voren had .zij haar lijfarts 's avonds laat nog laten roepen en hem o-a. toever trouwd, dat zij vaak dacht aan Willem en Johan en het haar dagelijksche wenscli en verlangen was, dat Gorl deze zoons en het gebeele huis Nassau datgene zou bescheren, wat nuttig was voor ziel en lichaam. Tien dagen voor haar dood llad zij een schrijven van den Prins ontvangen, waarin hij hoopt op een uitendelijkem vrede, maar voorloopig is daar geen kans iop, „want al de middelen om daartoe te geraken, die men ons aan de hand doet, houden steeds in, dat wij van Gods Woord moeten aflaten en God lof, dat wil len wij niet- Liever het uiterste gewaagd dan dien schat te verliezen". „Zij stierf nog juist bijtijds om niet te moeten beleven de openbaarmaking van de officieel© vogelvrijverklaring van den Prins, die, hoewel gedateerd 15 Maart 1580, eerst .afgekondigd werd in Augus tus tegen den zin van Parma: „la peste publicque" werd „ennemy du genre hu main" verklaard, buiten de wet gesteld, een hoogere prijs werd op zijn hoofd gezet- Waarom wij op de figuur van deze edele Vorstin de aandacht vestigen? Niet in de eerste plaats om geldelijken steun te pleiten voor haar standbeeld. Calvinisten voelen niets voor standbeel den. Veel meer voor gedenkteekenen. In plaats van standbeelden aan men- schen gewijd, gedenkteekenen den Heere; dit is meer naar de Schrift- Dus niet hierom haalden wij die ge schiedenis van Juliana van Stolberg op- Maar wel om op haar persoon een ander licht te doen vallen, dan de Room sche pers op haar werpt; scheeve voor stellingen omtrent deze hoogstaande vrouw recht te zetten. Tegenover '„De Maasbode", die schrijft: Zij is nooit in ons land geweest, merkt Van Grol op, dat zij1 „meermalen naar Breda (is) gegaan, om een wakend oog te houden ge durende 's Prinsen afwezigheid voor staats zaken, daar de jong© hartstochtelijke vtouw, Anna van Saksen, die te Breda woonde, 's Prinsen naam te grabbel gooide." U? 'f: -- Een woord van wijlen Keuchenius. In de Tweede Kamerzitting van den 14eu Juli 1880 bestreed onze onvergete lijke oud-minister ©n volksvertegenwoor diger Keuchenius het liberalisme en al zijn geestverwanten, aantoonend©, dat een revolutionaire weg steeds verder af doet dolen, een overtuiging, die hij neerleg de in de woorden, die, sinds beroemd geworden, ons thans in herinnering ko men en luiden; „Die Minister zal toch moeten 'er kennen, dat wat de rups Van het rationalisme beeft overgelaten, reeds is afgegeten door den sprink haan van het modernisme; wat dei sprinkhaan van het modernisme heeft overgelaten, is reeds afgegeten door den kever van hot materia lism e; en wat de kever van het materialisme heeft overgelaten, zal wel dra door den kruidworm en blad luis van het communisme en nihilisme zijn te niet gedaan." Wordt de vervulling van dit woord thans niet in beginsel reeds aanschouwd? De gehuwde ambtenares. Het „Utreehtsch Dlagbiad" onder re dactie van Dir P. II. Ritter Jr., laat meer malen ©en voor vrijzinnige kringen merk waardig frisch geluid hooren. Zoo pas weer in ©en stuk over de ge huwde ambtenares, waaraan wij1 het vol gend© ontleenen; „Het dienstbelang vraagt alleen naar bekwaamheid ©n ij'ver, en wij geven gaarne too, dat over het algemeen de ge huwde ambtenares daarin niet voor hare collega's zal onder-doen. Maar wèl is de vraag gewettigd of op den duur de ge zinsplicht, die, zooals indertijd mej. Mr. Clara Wichmann zoo duidelijk heeft aan getoond, een arbeidspraestatie op zichzelf is, al wordt het ambt van huisvrouw zelden als zoodanig beschouwd, zich niet tegen de combinatie van functies zal ver zetten. Meerdere plichten en werkzaamhe den tegelijkertijd te vervullen, daartoe is maar weinigen de kracht gegeven, en wij zouden wel eens willen, weten of de gehuwde ambtenares, juist zij die uitmunt door plichtsbeitrachtnig, niet voor ontzagL lijk moeilijke conflicten komt, wanneer zij ervaart, dat zijl gezins- en ambtenaars- plichten uit hoofde van physieke „norma liteit" (want gelijktijdige waarneming van meerdere plichten eischt ©en hoven-nor maal uithoudingsvermogen) niet te zamen behoorlijk kan vervullen. Of het gezin lijdt, öf het ambtelijk werk, en wij zijn van oor deel dat in de Nederlandsche vrouw het moederlijk instinct Goddank 1 nog zoozeer ontwikkeld is, dat de gehuwde vrouw, wanneer zij kinderen heeft, haar moeder plichten in de laatste plaats zal willen verwaarlootzen. Bij! de gehuwde vrouw, die moeder is, zal dus naar onze over tuiging het dienstbelang wel degelijk zich tegen hare in functiehoudinig verzetten." Een beeldengalerij. Nu in deze maand weer twee leden van ons Vorstenhuis hun verjaardag hopen te vieren, zullen op onze Ghr. Schooi de onderwijzers zich weer beijveren om de kinderen on zes volks te bepalen bij deze voorrechten en hen te wijzen op dat doorluchte voorgeslacht, hetwelk zoovele helden heeft voortgebracht, die goed en bloed voor ,cms volk hebben veil ge had. Een uitmuntende handleiding tot de behandeling van dit onderwerp is het be kende boek van Postmus, schoolopziener in ruste, „Den Vadcrlant getrouwe". Fen aantrekkelijk boek, door zijn in prettigen stijl geschreven verhalen en door de keurige portretten van de Oranjevors ten, van Willem I tot onze Prinses Ju liana, altegaar reproducties naar schilde rijen van onze groote meesters. Eien heele heeldengalerij gaat aan den lezer voorbij, Willem van Oranje, naar een schilderij van Key; Prins Maurits, naar eien schil derijl van Miereveld; Prins Frederik Hen drik en Amalia van Solms, naar een schilderij van Van Houthorst; Prins Wil lem II en Maria Staart, idem; Prinsl Wil lem III, naar een schilderijl van Witsing; Willem IV, naar een schilderij van Hij- si ng; Willem V, naar een schilderij van Ziezenis; Koning Willem I, naar een schil derij van Kruseman; Koning Willem II, naar eien schilderijl; Koning Willem III, naar een schilderij vlan Pieneman; en ten besluite onze koninklijke familie heden ten dage, naar een photo'. Het boek wordt tegen een zeldzaam goedkoopen prijs verkrijgbaar gesteld; doch ter uitdeeling aan de jongens der hoogste klas, bij het verlaten der school, mocht 'tnog wel wat igoedkcoper zijd. Onze schoolbesturen zouden een goed werk doen, wanneer zij zich daartoe met den uitgever (J. A. Reesink te Velp) in verbinding stelden. Onze.jongens lezen niet zooveel meer, wanneer ze straks op een ambacht zijn. Dtoch af en toe zullen zijl nog wel eens ©en boek met zulke mooie photo's in handen nemen, en er ©en en ander uit lezen willen. Zoo 'bewaren ze dan de heugenis van het op school geleerde om trent onze voorvaderen en de Oranje vorsten en de hoofdmomenten uit de geschiedenis van ons roemrijk voorge slacht. Dlaartoe bevelen wij dit boek ten zeerste aan. Overstrooming van de Tigris. De stad Bagdad is door een groote over strooming van de rivier de Tigris geteis terd. De dijken zijn doorgebroken nabij het koninklijk paleis, dat ontruimd is- Het is thans omringd door den woesten stroom- Duizenden mannen werken koortsach tig om de muren te versterken, die tegen overstrooming beveiligen. Een 100-tal vluchtelingen kampeerden buiten- Hun huizen zijn door het water meegesleurd- Een 60-tal huizen zijn ingestort- Vijf en dertig mannen, vrouwen en kinderen zijn verdronken- De toestand is ernstig. Het water kwam tot het hoogste punt, dat ooit bereikt is, n.l. drie jaar geleden toen er bijna 500 vierkanten mijlen land onder water stonden. De prinsessen vluchtten in allerijl uit het paleis naar liet huis van den minister van oorlog- 'De fraaie tuinen van het paleis zijn thans een tooneel van ver woesting- De burgeroorlog in China. De leiders van de nationale partij heb ben aan Woe Pei Foe verzocht, den vroe- geren politieken toestand in Peking te komen herstellen. Zij hebben den voor- maligen president Tsao Koen in vrijheid gesteld- Loe Tsjoeng Lin, de bevelhebber van het nationaal leger, heeft zich onder de bevelen geschaard van Woe Pei Foe omdat hij ontevreden is over de houding van Feng- President Toean Tsji Yoei is afgetreden. Deze staatsgreep van den bevelhebber van het nationale leger werd in het groot ste geheim uitgevoerd- De stadspoorten werden Vrijdagavond gesloten en het tele foonverkeer geruimen tijd stop gezet- Het hoofdkwartier van Toean Tsji Yoei, den leider van het uitvoerend bewind, werd omsingeld. In een proclamatie van den bevelhebber van het nationale leger werden de grie ven tegen Toean Tsji Yoie opgesomd- Hij heeft, zoo heet het daarin, sinds hij zijn ambt aanvaardde, door allerhande fouten het aanzien van China geschaad- Wij hebben den voormalig en leider van het uitvoerend bewind, Tsao Koen, in vrij heid gesteld en aan generaal Woe Pei Foe telegrafisch verzocht, onmiddellijk naar Peking te komen, om den toestand te regelen- De orde zal worden gehandhaafd. De bevolking wordt vermaand, aan het werk te blijven. Eventueel© onruststokers zul len streng worden gestraft- De afgezette leider van het uitvoerend bewind heeft de wijk genomen naar het Fransche legatiegebouw. De strijd in Marokko. Te Parijs zijn aangekomen de Spaan- sche gedelegeerden, die zullen deelnemen aan de voorbesprekingen voor de Tre de sonderhandelingen met Abd El Krim- Deze voor-conferentie zal duren van. 12 April tot 15 April- Daarna zullen, zooals gemeld, de onderhandelingen te Oujda beginnen. Frankrijk zou geen territoriale verande ringen, doch alleen waarborging van de tegenwoordige grenzen eischen- Volgens de bladen zullen de Riff-stammen zekere zelfstandigheid krijgen, terwijl aan Abd el Krim de titel van heerscher zal wor den toegestaan. Volgens berichten uit Madrid is men in Spaanscbe militaire kringen niet zeer in genomen met het vooruitzicht van vre desonderhandelingen in Marokko. Men beweert, dat het Abd el Krim geen ernst is met zijn voorstellen, doch dat alles slechts een diplomatieke manoeuvre is. Integendeel gelooft men in de kringen der Spaansche officieren dat Abd el Krim een nieuw groot offensief voorbereidt, en dat hij terstond tot een actie zou over gaan, indien de vredesvoorwaarden hem te zwaar lijken- Daarom voelt men er veel voor, om nog voor de vredes-onderhandelingen een groot offensief te beginnen- Nederlanders naar Antwerpen. De aanzienlijke daling van den franc heeft de prijzen van talrijke artikelen weer gelijk bij vroegere plotselinge inzakkin gen, belangrijk onder die van de wereld markt geplaatst, en vele Nederlandsche koopers naar Antwerpen gelokt- De Scheldestad is sinds lang voor tal rijke landgenooten uit bet beneden-Moer- dijksche gedeelte de inkoopplaats bij uit nemendheid. Dat was al zoo vóór den oorlog, maar nu sindsdien de verkeers middelen per auto en per bus veel ge makkelijker zijn geworden, is de trek nog aanmerkelijk toegenomen. Waar zulks in gewone tijden reeds het geval is, daar kan men het begrijpen, dat in deze dagen nu de plotse daling van den franc een extra voordeel aan biedt, de stroom van Nederlandsche koo pers en vooral koopsters danig wassende is- Met alle mogelijke vervoermiddelen komt men op Antwerpen af en men ziet de Nederlanders met de meest verscheiden artikelen naar hun land terugkeeren. Zoo passeerde een Zaterdag een luxe auto mobiel vol nieuwe waterketels 1 Het prijsverschil is dan ook enorm groot Nemen wij bijvoorbeeld een Fordje- Dat kost in Nederland 1400 gulden, in Ant werpen 12000 franc, d.i. op het oogenblik nog geen 1100 gulden. Een zaagmachine, Brusselsch fabrikaat, staat in Nederland geprijsd op 350 gulden; in Antwerpen betaalt men voor dezelfde machine, zelfde merk, momenteel, iets meer dan 200 gld- Deze aanzienlijke verschillen, welke men nu in bijna alle artikelen terugvindt, drij ven niet alleen de gewone Nederlandsche klanten naar Antwerpen, maar ook tal rijke andere Nederlanders, belust op „koopjes". Sommige Antwerpsche bladen zijn al aan het sputteren gegaan tegen de nieuwe invasie, maar de zakenmenscben, die ge durende den laatsten tijd over groote 'slapte te klagen baiclden, denken er anders over- Het is waar, niet alle Nederlandsche koopers weten zich in deze voor België zoo moeilijke omstandigheden tactvol te gedragen en zelfs vele winkelende Ne derlandsche dames geven dikwijls blijken, van tekorten op dat punt- Weet ge, zei me Zaterdag een Ant- werpsch vriend, waaraan ge in de groote zaken de Nederlandsche koopsters kunt kennen? Zij zullen minstens met drieën zijn- De eerste laat uitpakken, de tweede staat met papier en potlood in de hand om de prijzen in Nederlandsch geld uit te re kenen, en luide te verkondigen: „dat is maar drie dubbeltjes", of „dat kost nog.- gieen gulden", of „daar betaal je bij ons minstens vier maal zooveel voor", en „dat is npg geen dertien centjes zeg". Terwijl de derde kritiseert: „maar dat is vreeselijk leelijk, vin je dat niet schattig; o wat is dat vreeselijk aardig en snoezig en dan maar voor een paar centen. Neen, zeg één franc, maar, da's voor niks. Dat koopen wij hoor!" Het valt te begrijpen, dat, hoe gaarne men in Antwerpen de Nederlandsche koo pers en koopsters ook ziet afkomen, der gelijk en nog ongepaster optreden van de zijde onzer landgenooten, de Belgen pijnlijk moet treffen, vooral in de kri tieke dagen, welke zij thans doormaken- Laten onze Nederlanders er daarom voor zorgen, dat de tact, welke zij inr eigen land in zoo groote mate bezitten bij1'het passeeren der grens niet verloren ga. (Msb.) f?. J! i J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1