DE ZEEUW Getrouw tot in den dood. liit fle Proffltëis. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. La»*- ea Tuiafeoaw. lerlMeags. ligezosdea Stikken. VAN ZATERDAG 10 APRIL 1926, No. 160. UIT HET WOORD. O, onvcrstandigen en tragen van hart om te gelooven al 't geen de Profeten gesproken hebben! Moest de Christus niet deze dingen lijden, en alzoo in Zijn heerlijkheid ingaan? Luk. 24:25, 26. Do Heere Jezus Jas vast 'tOude Testa ment anders dan wij en leerde 't ook Zijn discipelen anders lezen, en 't is zeker van 't allerhoogste belang, dat wij 'toolc f leeren lezen gelijk zij. Of zijn er onder onze lezers, die dit belang in twijfel trekken? 't Valt zeker niet te ontkennen, dat niet alle Christenen do waarde van 't O. T. even hoog aan slaan. Er zijn er, die feitelijk bij 'tO. T. leven. Als zij een tekst aanhalen, is 'tin negen van de tien gevallen een woord uit 'het O- T., soms zoo wonderlijk op gevat en te pas gebracht, dat men nau welijks een glimlach kan onderdrukken maar soms ook zoo tersnede aangevoerd, dat men de fijn gevoelde exegese bewon dert. Zij staan nog onder de "Wet; voor hen is de Zondag aequivalent met den Jood- schen Sabbath- Als men, met hen spre kende, zich op een woord uit het N- T. beroept, voelen ze zich als op vreemd terrein, waar ze zich met een heiligen schroom op wagen waarbij het in het midden blijve of die schroom ook niet voor een deel gevolg van onkunde is. Om gekeerd zijn er echter ook en dat ver- schijnsel is nog ruim zoo bedenkelijk voor wie de grootste helft der IJ- S. nau welijks bestaat- Als zij in den kuiselijken kring uit den Bijbel voorlezen, is het altijd het N- T. Hun kerkboek bevat al leen dit deel der Schrift. Zij zijn in het O. T. in den regel volstrekt niet thuis maar zij voelen daarvoor ook niet dien eerbied, die hun tegenvoeters toch altoos voor het N- T. aan don dag leggen. De eenzijdige vereerders van het O- T. moeien absoluut niets van Gezangen hebben, de eenzijdige vereerders van het N. T. zouden er niet rouwig om zijn, als er geen Psal men waren. De Heiland beroept zich telkens op de Schrift en leert Zijn jongeren de Schrift- verstaan.- En wat leert Hij eruit? Dat de Christus door lijden en dood moest in gaan in Zijn heerlijkheid. En nu weten wij1, dat dit niet alleen de weg van detj Christus, maar ook de weg van den Chris ten is. Het: „waar Ik ben, daar zal ook Mijn dienaar zijn", wijst zoowel op den lijdensweg als op do verheerlijking- Wip dus bet O-T. leest zooals de Hei land bel: las, vindt daarin- den weg des levens geteekend, dien de Heiland ge gaan is en die aan ied'er Zijner discipelen aangewezen is- Hij leest dus niet alleen van den Chris tus in de z.g.'n. Messiaansche profetieën, maar hij vindt Hem op elke bladzijde, 'tlleilig zaad, dat in Habel sterft en in Setli weer opslaat, de menschheid, die door den vlood, welke den dood brengt, behouden wordt; Jozef, die door kuil, slavernij en kerker tot den troon geleid wordt; Israël,, dat in don vuuroven van Egypte; gelouterd wordt, gelijk men zil ver loutert; Mozes, die „weggeworpen" wordt, opdat zijn leven gespaard worde, en als koningszoon moet ondergaan in den herder van Midian, eer hij do rodder zijns volks kan zijn; David, die slechts één schrede tusschen zich en den dood moet zien, eer de hom verzekerde kroon hem op 't hoofd gezet wordt; Juda, dat in Babel moet komen, om aldaar als volk herboren te- worden ziedaar een rij alleen maar van de meest sprekende ty pen, die den aandachtigen lezer des O.T.'s treffen, 't Offer, 't zij dan wij-, of zoen-, of dankoffer, waarin de offeraar symbo lisch sterft, opdat hij niet sterve; de priester, die als Aaron zich stelt tusschen de dooden en de levenden en alzoo zijn leven als offer biedt, do koning, die als David op Arauna's do-rsclivloer, even zoo als zoen voor zijn volk zichzelven geeft, de profeet, die als Elia en 60) Schets uit de Russische revoiutie. Presto beet zich op de lippen; want Mj doorzag bet listige spel van Joessof. Helaas, liet was niet anders: met slim gekozen termen kon men liet volk van gen en liet brengen, waar men liet heb ben wilde. Een rapaillegeest was in de menschen gevaren, een geest van baat legen den naaste, ©en dorst naar het bloed van ieder die niet als proletariër te b-o-ek stond. Het was de herhaling van wat Frankrijk in het laatst der acht tiende eeuw had doorgemaakt- Er vie] tegen deze demonische gezindheid niet te redeneeren. Zelfs door feiten als de nobele handelingen van dokter Brenzilof was deze geest niet te verdrijven- „Ik zal vragen wat onze leiders te Mos kou omtrent den beschuldigde beslissen, ofik wil zoo- ver gaan als mogelijk is om den dokter te sparen; of het moest zijn, dat hij openlijk verklaart, tot het communisme over te komen en te breken .met zijn Christendom. Zijt gij be reid. ©en verklaring en een belofte in dezen geest af te leggen, beklaagde?" Weer een listige zet van Joessof. Elisa eigen levenswarmte aan 't do-ode lichaam (symbolisch) overdraagt en 'tal- zoo ten leven wekt wederom zulk een rij. En naast die typen staan de pro fetieën. Neen, 'tzijn niet enkele teksten daaruit, die van Christus en Zijn Gemeen te spreken: als 't N. T. die aanhaalt, biedt 't daarmee alleen sleutels, die ons veroorlooven in de scliatkameren in te zien. Grijp welk profetisch boek gij wilt, overal luidt 't woord des Heeren: 't oor deel aanvaarden, ingaan in de diepte der vernedering en dan gered worden. Eze- cliiël heeft, voor de ballingen van Tel Abib geen ander woord dan van oordeel en straf, tot dc' boodschap: „de stad is geslagen", 't laatste vonkje van ijdelo hoop uitbluscht en dan de doodsbeen deren herleven, Israël keert terug naar zijn land en geniet volkomen heil als vrucht van volkomen heiligheid. Amos, de strenge, bijna ruwe Amos, spreekt maar gestadig van oordeel en verderf, maar zijn laatste woorden is 't wonder, dat zij, die de Opstanding van Christus loo chenen, ze onecht verklaren? spreken van leven en heil. Zou de Heiland niet. eenigszins in dien geest de Schrift tot Zijn jongeren hebben laten spreken? Zo-u 'tniet goed zijn, als wij ze ook zóó meer leerden verstaan? De Ziekenhuis-kwestie te Vlissingen. B. en W. van Vlissingen hebben thans aan den gemeenteraad een rapport aan geboden over de reeds zoo langen tijd hangende kwestie van verbetering van de gemeentelijke ziekenverzorging. Zij geven allereerst een overzicht van de vergeef scire pogingen, die sedert 189zijn gedaan om afdoende verbetering in den bestaanden toestand, te brengen- In dat jaar werden regenten reeds gemachtigd, in het Gasthuis wijzigingen en verbete ringen in de verpleging der zieken aan te brengen en in te voeren. Er kwam eenige uitbreiding tot stand, waarvan de kosten bedroegen voor eerste inrichting f 1900 en de jaarlijksche terugkeerende kosten f 600, doch de bezwaren van de ziekenhuisverpleging in het Gasthuis ble ven bestaan. In 1904 dienden een aantal vooraanstaande ingezetenen een verzoek bij den raad in, om tot de oprichting van een nieuw gemeente-ziekenhuis te geraken, omdat exploitatie van een par ticulier ziekenhuis, waarover het eerst werd gedacht, uit financieel oogpunt zeer speculatief moest worden geacht- De bouw kosten werden geraamd op f57000 en de inrichting, met centrale verwarming enz- f 18.850. Op een voorstel van het bestuur van het R. K. Ziekenhuis om daar do patiënten, die een operatie moeten onder gaan en naar elders zouden moeten wor den overgebracht voor gemeenterekening te doen verplegen, werd in 1905 afwij zend beschikt. In 1906 werd bij de vast stelling van het uitbreidingsplan rekening gehouden met het bouwen van een nieuw ziekenhuis en werd daarvoor toen reeds bestemd een teïrein, gelegen aan bet kruispunt bet Kerkbofvoetpad en den Boschweg, wat ook nu eigendom is van de stichting Vlissingsch Ziekenhuis fonds, met nog steeds hetzelfde doel- In de volgende jaren zijn verschillende plan nen voor nieuwbouw gemaakt. Zoo in 1909 een, waarvan de bouwkosten f 84.950 zouden bedragen, terwijl de meubileering op f33.663 geraamd werd. Regenten kwa men datzelfde jaar met een plan, waarvan de bouwkosten f32600 werden geraamd- Op 8 October van dat jaar werd besloten dit plan nader te bespreken. Het vol gend jaar volgde het besluit tot ophoo- "ag van het reeds genoemde ziekenhuis- terrein- In 1912 werd een raadscommissie ingesteld voor onderzoek naar de mpge- lijkheid tot stichting van een ziekenhuis en kwam de gemeente-bouwmeester met een plan voor verbouwing van het Gast huis. waarvan de kosten ad f48.521, B. en W. zeer tegenvielen, vooral omdat een jaar tevoren een crisis was inge treden door het vertrek van de book makers. Later werd dit voorstel terugge nomen en bleef de ziekenhuiskwestie enkele jaren rusten, althans eerst in 1916 kwamen de raadscommissies met hun voorstel bij den raad om het gebouw aan de Badhuisstraat,waar het weeshuis gevestigd was, ,te doen verbouwen en in- - rzarpx&mcsz v ASIZWS&mjzcrssc Hij wist van het geloof van dokter Brenzilof genoeg af, om zich overtuigd te houden van de standvastigheid des geneesheers; en wat kon meer bijdragen tot de veroordeeling van dezen Christen dan de belijdenis uit zijn eigen mond, door allen aangehoord, dat hij zijn religie boven het communisme stelde. Dokter Brenzilof zag den sirik, hem door zijn vijand gespannen. Maar hij wilde hem niet vermijden, waar dat al leen mogelijk was ten koste van een verloochening zijns Heilands- „Ik dank hen die hier ten mijnen gunste zijn opgetreden", zoo sprak hij; „en in dien ik den dood vreesde en mij verdedi gen wilde, zou ik kunnen zeggen, dat wat ik deed, niets anders is dan de praktijk van het Christendom en ik zou dadelijk hieraan de "vraag kunnen verbinden, of gij, door het Christendom uit te roeien, niet een boom ontwortelt, die u door zijn vruchten heeft verkwikt. Ik zou er aan toe kunnen voegen, dat alle misstanden in de maatschappij gevolgen zijn van het verlaten van het Christendom door de Overheden, zoodat de 'bittere ervaringen die achter u liggen, wel verre van u tegen bet Christendom in woede te .ontsteken, u juist moesten nopen, het Evangelie naarstig te onderzoeken. Ik zou er ver der tot mijn verdediging op kunnen wijzen, dat de m.an, die thans over mij zit als richten tot gemeente-ziekenhuis, waarvan de kosten werden begroot op f25000 eii de meerdere uitgaven per jaar op f4000. Een commissie, die dit idee nader bestu deerde, deelde later mede, dat dr Wort- man, geneesheer-directeur van het Tes- selschade Ziekenhuis te Amsterdam, als deskundige verklaarde, dat het tegenwoor dige gasthuis onmogelijk tot blijvende ver pleging geschikt was te maken, en. tevens, dat 't Burger Weeshuis zoo wat zijn ligging als zijn uitbreidingsmogelijkheid betreft, niet aan ideale eischen voor een zieken huis zou kunnen voldoen. B. en W. hebben thans nogmaals het oordeel van dr Wortman ingewonnen en deze blijft er bij, dat verbouwen van be staande gebouwen voor ziekenhuis-doel einden niet anders dan teleurstelling kan wekken- Verder zegt deze deskundige, dat de laatste jaren de kosten van nieuwbouw beperkt zijn, en hij kan dan ook geen beteren raad geven, dan als men een andere ziekeninricliting verlangt, die van den grond op te bouwen. In 1920 werd een krachtige actie ge voerd om gelden voor een fonds voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis te ver zamelen en werd de stichting „Vlissingsch Ziekenhuisfonds" opgericht- Van den mi nister van Arbeid kon geen toezegging worden verkregen inzake de door hef rijk voor den bouw van een nieuw zie kenhuis te verleenen geldelijken steun, In 1921 deed de Vlissischingsche B-e- stuurdersbond nog een poging: om tot een nieuw ziekenhuis te geraken en werd aan dr Wortman en den heer Posthumus M-eyes, architect te Amsterdam opgedra gen een plan voor den bouw van een nieuw gemeente-ziekenhuis te ontwerpen. In September 1921 kwam van deze hee ren een plan in voor 127 bedden en 16 bedden in een barak voor besmettelijke zieken waarvan de kosten begroot werden op fl.224.440. Op 30 December werd naar aanleiding van een voorstel van den heer Sta verman, de ziekenhuiscom- missi-e nog met 3 leden uitgebreid om te onderzoeken wat liet beste zou zijn: a. verbouwing van het oude ziekenhuis, b. verbouwing van liet weeshuis en c- de patiënten uitbesteden in het St- Joseph Ziekenhuis. In 1922 werd nog behandeld een ont werp overeenkomst van het bestuur van het R.K. Ziekenhuis volgens het welk de gemeente minsteas f 55.000 zou moeten betalen en voor lederen verple-eg- dag boven da 10.000 f4. Het contract zou moeten worden gesloten voor 25 jaar. De: raad besloot echter overeenkoimstig liet advies dor ziekenhuiscommissie-, daar op niet in te gaan. Het eindrapport der ziekenhuiscommissie kwam 3 Augustus 1923 biji den raad in. In dit rapport werdan behandeld: A- Verbouwing van bet Gasthuis, waarvoor f134 000 werd gerekend, plus f 109.C00 voor inrichting van hef weeshuis voor ouden van dagen, die dan het gasthuis zouden verlaten. E. Verbouwing van het Burger Weeshuis tot ziekeninricht'ng, wat f 246.000 zal kos ten. Eleze beide plannen werden niet raad zaam geacht. Voor den bouw van een nieuw ziekenhuis met 50 bedden aan de Kerkhofl-aan werd f337.480 no-o-dig geraamd, en dit werd de eenige afdoende oplossing van dei ziekenhuiskwest'e ge acht, doch met. het oog op den finan- cieeèen toestand der gemeente achtte men evenwel het tijdstip voer den bouw nog niet aangebroken. In 1924 werd weer een plan gemaakt, dat op f3S7.299 begroot werd. Thans bieden R. en W. weer nieuwe plannen aan voor den bouw van 'n nieuw jgemejeiiileziekenhuis. Zij merken daarbij op, dat in de inrichting van het Gasthuis, die reeds in 1891 ernstig werd afgekeurd, nog steeds geen ingrijpende wijziging is gebracht, en do'toestand thans nijpend is. B. on W. herhalen dan ook, dat er geen andere- oplossing is dan den nieuwbouw., doch een lid is alleen om financieele redenen tegen het bouw,ai van een nieuw ziekenhuis. Het door de meerderheid voorgestane plan hoeft rekening gehouden mot een afzonderlijk' gebouw voeir t b.c.-patiënten, een kind-erafdeeling, enz. Er is rekening gehouden m :t een volledige scheiding tus schen de mannen en de vrouwen af dceiing, alsmede: 'tusschen de 'huishoudelijke on administratieve' diensten en de medische afdoeling. Ook de Röntgenafdeeling is niet vergeten. De eigenlijke ziekenafdeeling is rechter, dezelfde is, die in dienst van de Tsaristische politie mijn vrouw en mijn dienstbode vermoordde, na vele an dere gruwelen te hebben bedreven, vooral tegenover bet zoogenaamde proletarische deel der bevolking mijner vroegere woon plaats- Ilc zou u ten slotte kunnen vragen of niet een gesmoorde stem in uw hart u zegt. dat ge dwazen zijt, door gewezen misdadigers, niet tegen de verkeerde wet ten en bepalingen van de Tsaristische maatschappij, maar tegen de heiligste wet ten 3er samenleving, gelijk deze Joessof er een is, tot oversten eu tot rechters te verheffen? Ik zwijg echter van dit alles- Ik krijg er toch niets door gedaan. En daarom bepaal ik mij er toe, te er kennen, dat ik een discipel ben van Hem, Die liet land doorging, goeddoende en tegen Wien toch het geroep „kruis Hem!" werd geboord. Hoort ge het, Joessof? Ik belijd een Christen te zijn en de revolutie een ramp voor het volk te achten- Onder den Tsaar waren misstanden die ten hemel schreiden; ik heb er persoon lijk ondervinding van- Maar onder de nieuwe machthebbers zult gij, arm volk Van Rusland, toestanden beleven, veel j schrikkelijker, dan ge ooit onder de oude j regeering -ooit hebt leeren kennen- Laat piijn stem die eens roependen j in de woestijn zijn; toch zeg ik u dat voorloopig verdeeld in zoowel boven als beneden 4 zalen en 6 klassekamers. Ge rekend is op de mogelijkheid door liet aanbouwen van vleugels de ruimte voor patiënten ten zeerste te vergrooten. Bij- de 'exploitatierekening wordt gere kend op 6 bedden le klasse, 18 bedden 2e kl., en 80 derde klasse, doch dan op slechts 'een gemiddelde bezetting per dag van 2 patiënten le kl., 9 2de en 40 3de, d.i. totaal 18615 verpleegdagen per jaar. Dis tarieven zijn genomen zo-o-als zij: voor het St. Jose-ph-ziekenhuis gel den -en wel £7.50 le kl., f4.50 2e kl. en gemiddeld f 1 p. dag derde klasse. Die kosten van den bouw van het nieu we ziekenhuis zijn, met inbegrip van cen trale verwarming, lichtinstallatie, lift, tele- foonschelleidingen, klokken, vlaerbedek king, enz., begroot op f427.500. Vaor uitbreiding va,n de out'llage en de inven taris der oude inrichting f 72.500 reke nende, me-enen B. en W- de totale stich- tingskosten t-e mogen sl ellen op rand f 500.000. Die Rijksverzekeringsbank is be reid om dit geld te- leenen tegen 4V2 pet., wat gedurende 50 jaar een annuïteit be- teekent van 5.06. In verband met bet rapport van dr Wortman, is heit bedrag van dei v-erple-egkosten per dag geraamd op f4.50 of f 1.56 mieer dan nu in het gasthuis, wat dus- bij; 18615 verpleegdagen is f29.039 40. De jaarlijksche ontvangsten aan verpleegdagen, 150' operaties a £5 en 10 röntgenplioto's per maand ad f 15 worden geraamd op f 37.407-50, de jaar lijksche uitgaven op f25300 voor rente en aflossing en f 83-797.50 voor verpleeg dagen, zoqdat qr een tekort kamt van f71.690. Voor 1925 zou het Gasthuis vol gens dezelfde berekening een subside hc-bben genoten van f38 836, of een ver schil van f32.750'. In een naschrift wordt nog gemold, dat dr Wortman alsnog heeft bericht te rneaien, dat de kosten f 50.000 tot f 100.000 to hoog zijn geraamd. B. en W. stellen zich voor nog nader met dr W. te onderhandelen en als de- raad tot den bouw mocht besluiten, vragen B- en W. machtiging om cventueele versoberingen in het plan met goedvinden van den te benoemen geneesheer-directeur aan te brengen. Verbouw van fijne Zaden. Naar aanleiding van -een artikel in ons blad van 7 deizer vestigt men er onze aandacht op, dat heit in het wilde weg verbouwen van fijne- zoden niet kan wor den aanbevolen. Zulk een teelt stelt n.l. ho-oige eischen en vandaar, dat do bona fide firma's bijzonder op hun hoede zijn, om zuiver zaad te krijgen. De verschillende land- en tuinbouw- zadein die er in ons land benoodigd zijln worden door de verschillende solide fir ma's, elk jaar in teelt gegeven en alleen op contract geteeld. Die firma's kunnen dan zelf selectecren en zich overtuigen dat alleen dio zaden aan hen geleverd worden, die zij door jarenlange ondervin ding als dei beste uitkozen. De solide, groote firma's gaan er dan ook niet toe over uit de hand op de verschillende markten bun zaden to koo-pen. Bedoelde firma's letten dan ook vo-craf op con trole en selectie. Daar do zaadhandel op vertrouwen herat, spreekt het vanzelf, dat er vooral in de 'begin-periode der teelt nauw opgelet wordt of de te te- 1-gin zaden' in handen komen van goede te lers, die tijd en kosten kunnen en willen besteden om bet te velde staande zaad zoo goed mogelijk te telen en te- oogsten. Dioor dio firma's wordt er dan opk in den zomer voortdurend ,op gelet welke ontwikkeling het zaad heeft, en worden Verschillende wenken gegeven, opdat er voor verbastering of andere afwijkingen geen vrees meer besta. Ook dient er op -gelet te worden, dat hc-it weer een groote factor is die- er veel toe bijdraagt om een go-ede oogst te kunnen verwachten. Ook zijn er enkele zad-en, dio bij' het oogsten bijzondere eischen stellen. Dio fe-elt van fijne zaden is en blijft een riskant bedrijf, ma-ar kan, wanneer een contract met ©en solide firma wordt afge sloten en het weer meewerkt, een behoor lijke winst afwerpen. alleen terugkeer tot God, zooals Hij zich in Zijn Woord heeft geopenbaard, u lijde lijk en eeuwig heil zal brengen. Ik geloof in God, den Vader, den Al machtige, Schepper des Hemels en der aarde. En in Jezus Christus, zijn eenigg-eboren Zoon, onzen Heere. Die ontvangen is van den Heiligen Geest; geboren uit '(Le Maagd Maria. Die geleden heeft -onder Pontius Pilatus, is gekruisd, gestorven -en begraven, neder gedaald ter helle. Ten derden dage wederom opgestaan van de d-cfodein- Opgevaren ten hemel, zittende ter rech terhand G-ods, des Almachtigen Vaders. Vanwaar Hij komen zal om te oordeelen de levenden en die dooden- Ik geloof in dein Heiligen Geest- Ik geloof een heilige, algem-eene Chris telijke Kerk, de gemeenschap der heiligen- Vergeving der zonden- Wederopstanding des vleesclies 'en Een eeuwig leven- Hebt ge 'tgehoord, Joessof? Daar hebt ge mijn antwoord op uw vraag of ik mijn belijdenis wil herroepen". Het was stil in de zaal, na het uitspre ken dezer belijdenis door dokter Brenzilof. De stilte was drukkend en dreigend. Drukkend; want de vrienden van den dokter, of juister zij, die hem gunstig ge- Het is dan ook gewensebt dat er niet to haastig toe wordt overgegaan vaor den voet fijlne zaden te telen. Die landbouwers doen -goed, eens te gaan zien naar per- cee'en met fijne zaden die in hun buurt t-e zien zijn. Ds Sch ij vliet en de turf. Een aardige herinnering uit den tijd van Ds Schiyviiet wordt in het „Pred. blad voor Hilversum" door J. V. opgehaald. Ds H. C. Scliijvliet was 9 Maart 1862 van Lo-osduinen naar Hilversum overgeko men. Hier is hij slechts 2 po jaar werk zaam geweest. Toen hij hier het beroep naar Utrecht kreeg, was de Gemeente, die hem zeer lief had, in vreezo. Zou hij naar Utrecht gaan of niet? Zeker was 't niet. Immers had Ds Gunning, de latere professor, toch ook wel mooie beroepen afgeslagen vóór hij naar Den Haag vertrok. Ds Schijvliet liet zich niet uit. Hij sprak zooals dat gewoonlijk gaat wel van „ernstige overweging" en van „veel aan trekkelijks". Maar daar bleef het bij en men werd er niet wijzer door. Mevrouw liet zich ook niet uit. En zelfs de meid, die toch wel in de eerste plaats belanghebbende was, kon niets loskrijgen. De meid werd nog al eens door de menschen van Hilversum gepolst: of Do- miné blijven zou of niet? Maar ze wist niets. Toen werd een krijgslist beraamd. Te 's-Graveland lag met zijn schuit de turf schipper, die gewoon was elk jaar vele menschen en ook Ds Schijvliet van winter turf te voorzien. Met den schipper werd afgesproken, dat hij bij den dominéé, of liever bij diens vrouw, over de a.s. leverantie zou gaan spreken. De dienstbode was ook in 't com plot. Dienzelfden dag no-g belde de schipper bij do pastorie aan, hield zich van den domme en li-et door de meid aan mevrouw vragen, hoeveel turf bij de volgende week voor den komenden winter brengen kon. Mevrouw aarzelde. Ging eens naar de studeerkamer en bleef lang weg. Ver moedelijk moest de beslissing nog vallen. Toen mevrouw terugkwam luidde het ant- woord, dat ze ditmaal mogelijk geen turf zou opdoen. 1 En binnen een halven dag deed do gevreesde tijding door Hilversum do ronde, dat de dominéé naar Utrecht ging- De krijgslist was gelukt. Dominéé had zich in d-e geschiedenis met de turven uit gesproken. En een paar dagen later stond het ook -officieel vast, dat, tot spijt van velen, hij naar Utrecht gaan zou. Op Zondag 30 October 1864 nam Ds Schijvliet afscheid van de Hilversumsche Gemeente om te vertrekken naar Utrecht. (Binten verantwoordelijkheid der redactie.) Emmabloem-collecte. 14 en 15 April zal te Middelburg de Emmabloem-collecte word-en gehouden. Ieder kent die wel- Het geld, dat er d-oor bijeen wordt gebracht, komt in de kas van d-e Middelburgsche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Het wordt in hoofdzaak besteed voor het uitzenden van zieke kinderen -of van kind-eren, die dreigen ziek te worden, naar een Her stellingsoord of een Zeehospitium, zooals b-v. de Inrichting Zonneveld te Oost- kapelle. Dat uitzenden kost geld, veej geld, hoe billijk de tarieven ook zijn- Er zijn 'hier in Middelburg minstens 6 kin deren, die uitgezonden mo-eten worden, liefst voor 5 of 6 maanden- Dat kan niet, daarvoor is er niet genoeg geld- De hoop is gevestigd op de Emmablo-em- led-ere guldon is een halve verpleegdag. Wij ho pen o-p vele guldens. Koopt dus bloempjes zoo veel ge kunt! Opent uw hart en uw beurs! Geeft veeli Woensdag en Donderdag, 14 en 15 April zal u de gelegenheid worden gegeven. HOORWEG, Cons.-bureau te M.'burg. zind waren, begrepen, dat de woorden, door hem gesproken, tegen zijn leven ge-- sproken waren. De kans 0111 hem te red den was nu verkeken. Dat gevoelden ze maar al te diep. Dreigend was'de heerschende stilte. In de oogen van Joessof, die half geslo ten waren, blonk een demonische vreugde. Nu had hij zijn vijand in zijn stevigen greep en geen macht ter wereld zou den gehaten Christen daaruit verlossen. Nu kon hij met alle gerustheid een beroep doen op de openbare meening. „Godsdienst opium voor bet volk" wie kende dat ge vleugelde woord niet en wie durfde het tegenspreken? „Gij hebt gehoord, wat deze bestrijder van ons communistisch evangelie ver klaard heeft en hoe hij zich niet ontziet, zijn versleten doch nog altijd giftig kruis- evangelie, waardoor ons volk zoo lang in slacernij is gehouden, er tegenover te stel len. Wat meent gij schuldig of onschul dig? Hoe hebben we dezen man te be schouwen?" „Schuldig! Schuldig! Aan den muur met hem!" klonk een storm van stemmen. „Heeft niemand een andere meening? Dan is uitstel van de voltrekking van het vonnis onnoodig geworden en kan terstond worden uitgemaakt op wat wijze de be klaagde sterven zal". Thans trad Presto naar voren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5