KWATTAa? ff© 157 Woensdag 7 April 1926 40e Jaargang EERSTE BLAD. Binnenland. VOLLE:MELK-REEP Kerknienws. 5!t «summer bestaat uit twee bladen Beter dan Goed-. DE BESTE Drukkers-Exploitanten: UJOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De S. D. A. P. Het congres der S. D. A. P. heeft aan deze partij en aan degenen die buiten zijn •weinig nieuws gebracht. Het heeft de tegenstellingen die in elke partij van ouds te vinden waren, en nog te vinden zijn, eii ook in de S. D. A. P. nog zijn, van ouds ook onder ons als de ■d r o i t e en de g a u c h e bekend, opnieuw naar voren gebracht. Het heeft de scherpe tegenstelling Sten huis-Vliegen nog meer toegespitst, en de scheuren laten zien, die het cement doen los brokkelen, hetwelk de twee uiterste groepen bijeen houdt. Het heeft ook de profetie laten zien van een evolutie waarbij deze partij in haar meerderheid allengs tot een kleinburger lijke partij verkleuren, zal. Het tamme openingswoord van Vliegen, de lieve toast van Schaper, de politieke toespraak van Albarda vond al evenveel of even weinig instemming als het krijgsge schrei van Stenhuis en de verzuchtingen van Van Eek; doch wijl er geen stemmin gen plaats hadden, kwam niemand te we ten wie van de twee de revolutionairen of de gematigden, de marxisten of de re visionisten, de idealisten of de nuchteren, de groote mond of de vaardige hand de meerderheid achter zich had. Het was anders wel interessant geweest door een stemming te mogen vernemen, wie van elk dier beide groepen de sterkste is, van welke de linker een bondgenoot schap met Wijnkoop ambieert, de andere, de rechter groep liever met Marchant, c. s. samengaat. In den loop der jaren heeft de S. D. A. P. in haar meerderheid achtereenvol gens ongeveer alle dogma's van Marx ver loochend: Het Historisch Materialisme, de Verellendings-theorie, de Meerwaarde theorie; en allengs zich aangepast aan de burgerlijke gebruiken, als aanraking met de Kroon, eerbiedsbetoon voor het natio nale Lied, aanzitten met Prinsen en Gezanten van Koninklijke Hoven, en der gelijke, waartegen Van Eek zoo toornde. Het is voor wie 't verslag van 't nu ge houden congres leest, of de S. D. A. P. in Nederland in haar groote meerderheid het socialisme finaal heeft verloochend. De leiding der partij berust weer, gelijk zij tot vóór 22 jaren deed, bij Henri Polak, den man van de evolutie. Maar in de toekomst zal zij zijn in de hand van Roelof Stenhuis, den man van de revolutie. Vergeten wij echter niet, in wezen is de een niet minder revolutionair dan de ander. Niet mogelijx. De heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, is onder de sociaal-demo- craten zeker wel de primus beurtelings in het maken van heiligheidsvertoon en in het spottend uitspuwen van zijn haat. j, Een staaltje van het laatste is onder anderen het onderstaande: „Door strijd en volharding de punt van 'a ook slechts één bajonet voorgoed stomp te maken, beteekent méér voor „de eere Gods" en om „alles in Christus te her- I stellen", dan in duizend kerken of tien duizend kloosters honderdduizend gebe- i den." R - Wij zouden deze uitlating gaarne ge laten hebben voor wat zij; is, maar wij moeten haar wel releveeren, omdat wij de aandacht er op willen vestigen dat zij ïiaar t ons voorkomt in een verkeerd verband werd gebruikt. i ijg iZij is ontleend aan een rede in 't be lang van de ontwapening en tot bestrij ding van den oorlog. Nu zijn alle partijen 't eens in hun af keer van den oorlog, en in hun streven naar beperking van de bewapening. Maar de a.-r. partij weet uit het Woord Gods. dat aan de overheid de bewaking van 's lands grenzen, en de verdrijving van den vijand die ze overschrijdt, is opgei- dragen, dat de tijden waarin de zwaar den tot sikkelen zullen geslagen worden niet^ in de handen der menschen maar in Gods hand zijn gesteld, en dat, zoolang de zonde in deze wereld heerschappij voert, de oorlog aan den oorlog wel blijft toegestaan, doch de uitbanning van den 'Oorlog helaas onmogelijk zal zijn. Trouwens, juist de sociaal-democraten even reeds lang door woord en daad de 'juistheid hiervan toe. Immers van een 'hunner leiders, den heer v. d. Goes, is het gevleugeld woord: ik zeg niet: de wapens neer, maar de wapens hier. En de klassen s t r ij d met zijne excessen van P903 en 1918 bewijst dat de tijd voor 'ulgeheele ontwapening, gesteld deze ware ooit mogelijk, nog niet rijp is. Wat trouwens in alle landen waar de sociaal-democratie in 't Landsbestuur den toon aangeefl, door haarzelve wordt be aamd. De burgeroorlog in China. Uit Peking wordt gemeld, da.t de lucht- raids, alhoewel wegens het werpen van bommen van zeer groote lioogte uit een mililair oogpunt vrij ondoelmatig, nog steeds voortduren, zeer jot ongerief der bevolking, welker moreel fengevolg© van den aanhoudenden oorlogstoestand tóch reeds veel te lijden heeft gehad. Gister middag werden bommen geworpen in de nabijheid van de tempels van landbouw en hemel, waar zich een groote menigte had verzameld om getuige te zijn van de ceremonie der boomplanting, die er zou plaats hebben. Een paniek was het gevolg van dezen aanval en de menigte vluchtte naar alle kanten. Persoonlijke ■ongelukken hebben niet plaats gehad. Volgens een bericht pit Peking aan de „Chicago Tribune" is een coalitie tot stand gekomen tusschen generaal Feng en zijn vroegeren tegenstander Woe Pei Foe. Woe Pei Foe zal thans de vereenig- de leden van Tsjihli en Shantoeng, die Peking bedreigen, aanvallen. Dit laatste bericht lijkt ons al heel onwaarschijnlijk. Een „Russisch parlement" bijeen. Te Parijs is op Paaschzondig de eerste zitting gehouden van het „parlement der Russische uitgewekenen". Het wordt bijge woond door vertegenwoordigers der kolo nies van Russische uitgewekenen in Euro pa, het Oosten en Amerika. Nadat een mis gecelebreerd was, werd de bijeenkomst geopend door den heer Stroewe, die uit eenzette, dat de bedoeling was de een heid van pile Russen in het buitenland' te proclameeren teneinde eens het va derland, bevrijd van het juk der Ille Internationale, te herstellen. Den nadruk legde de heer Stroewe er op, dat men afzag van hetgeen men vroeger in Rusland bezeten had. In Rusland teruggekeerd zou meu weer, zoo arm als men was, aan den arbeid gaan onder leiding van één enkel geëerbiedigd hoofd. Met welk hoofd groot vorst, Nicolaas bedoeld wordt, die even wel te kennen heeft gegeven, dat zoolang het vrije Ruslarid hem niet roept, zijn aanhangers niet het recht hebben zich van zijn naam te bedienen. Dit „parle- fment" is dus monarchistisch getint en daarom willen andere groepen van Rus sische uitgewekenen (de aanhangers van Kerensky en die van Miljoekow) er niets mee te maken hebben. Hindenburg jubileert. Vandaag viert rijkspresident von Hin denburg zijn 60-jarig soldatenjubileum. Vanmorgen bracht de kapel van het 9e Infanterieregiment hem een aubade, van middag zullen de deputaties van land en zeemacht en van de z.g. traditie-com pagnieën van het oude leger den grij zen veldmaarschalk hun opwachting ma. ken. Rijksweerminister dr Gessier zal hem uit naam van de weermacht gelukwen- schen. De goudvelden in Panama. Sir Alfred Mond, een dergenen, die twee jaar geleden de Rritsche expeditie hebben uitgezonden, welke in Panama belangrijke goudvelden heeft ontdekt, heeft in een interview bijzonderheden medege deeld over het werk der expeditie onder leiding van den ingenieur Calderowod- Hij wees erop, dat de thans gedane ont dekkingen het resultaat zijn van 'twee jaren ingespannen arbeid- De goudvel den zijn ontdekt in de nabijheid van oude mijnen van Indianen, slechts weinige mij len verwijderd van het punt waar "Co lumbus eeuwen geleden is geland- De velden werden als onbruikbaar ver laten in een tijd toen men nog geen ontginning met behulp van cyaniet kende- De expeditie heeft ter plaatse houten' stampers gevonden, "die de Indianen ge bruikten om het erts fijn te stampen» Het erts van de oppervlakte, dat onder zocht werd, bevat 45 onzen goud per ton. 'Dok werd aan de oppervlakte zil vererts gevonden dat 91 onzen zilver per ton' bevatte. Het terrein is zoo ontoegan kelijk dat het weken! duurde eer de ex peditie de plaats kon terugvinden, waar zij het erts had onderzocht. Thans zijn de vindplaatsen in kaart gebracht- Ten slotte wordt nog gemeld, dat dé concessie een oppervlakte van 5000 vier kante mijl beslaat- Na een periode van! tien "jaren voor exploitatie .zullen alle door de concessionarissen gekozen ge deelten hun voor altoos toehooren- Zij zullen geen belasting betalen, maar al leen een heffing van 2 pCt op het uit gevoerde goud. Korts berichten. In Duitschland is Zondagmorgen op 86-jarigen leeftijd overleden August Thys- sen, de bekende groot-industriëel, dis in ■de ijzer- en kolenproductie een eerste plaats innam. Hij is in zijn jonge jaren begonnen met ©en betrekkelijk klein kapi taal, en is na een sober leven van harden strijd geworden de machtige industrie koning, misschien de rijkste man van geheel Duitschland- Binnenkort begint aan den Fran- schen kant het werk voor den nieuwen spoorweg door de Pyreneeën, van Bedoux naar Zaranones, die het verkeer tusschen Frankrijk en Spanje zal vergemakkelijken. Aart ISpaanscben kant is de lijn reed? gereed- In 1928 zal het geheele werk zijn voltooid. De Belgische bevolking, vooral in de steden, begint reeds sterk den invloed van de daling van den Belgischen franc 'op de prijzen der levensmiddelen ge waar te worden. Te Brussel en te Ant werpen kost het gewone menagebrood thans frl.90 per K.G. De koffieprijzen zijn met 4 fr. of circa 20 pCt gestegen'; hetzelfde geldt voor de kaasprijzen, de thee en andere koloniale waren. Voor 1 liter slaolie wordt nu 4 fr- meer be taald dan enkele dagen geleden en ook de sardines kosten 1 fr. per blikje meer dan vroeger. De presidentsverkiezing in Grieken land heeft plaats gehad. Pangalos be haalde 90 percent van het aantal stem men in de 12 districten. De verkiezingen hadden een zeer ordelijk verloop- NeT- gens deden zich incidenten voor. De ver kiezing van Pangalos schijnt zeker- In verband met de ontdekking te Boedapest van het plan van een nieuwen aanslag zijn drie personen in hechtenis genomen. Bijzonderheden over den aan slag worden door de politie niet meege deeld, zoodat allerlei gissingen worden gemaakt. Volgens bericht uit Berlijn heeft de Oekrainsche sovjet-regeering daar machi nes ter waarde van 10 millioen mark be steld, die binnen drie maanden moeten worden geleverd. j i De Fransche minister van finan ciën Péret heeft zijn voorgenomen reis naar Londen voorloopig uitgesteld, daar inzake de regeling der schulden nog ver schil van meening bestaat, voornamelijk over de waarborgen- Voorloopig zullen de onderhandelingen nog langs diploma- tieken weg worden gevoerd- Gemeld wordt, dat Mussolini hard werkt aan nieuwe wetten voor de op lossing van het woningvraagstuk, terwijl hij ook een nieuwe anti-stakingswet voor bereidt- Hij wenscht deze gereed te heb ben voor zijn vertrek naar Tripolis. Naar uit Weenen gemeld wordt, ligt het in het voornemen der Oostenrijksche regeering, in navolging van Duitschland, in verband met. economische belangen tot belastingverlaging over te gaan. De ongeregldheden te Calcutta heb ben zich niet herhaald, omdat molitaire patrouilles de voornaamste inlandsche straten dag en nacht doorkruist hebben.' Er zijn ruim 300 belhamels gearresteerd, wat mede tot de kalmeering der gemoede ren heeft bijgedragen. Tot dusver zijn er bij de onlusten 29 lieden gedood, onder wie een inlandscb politieagent, en zijn er 48 lieden opgeno men in het ziekenhuis. Tengevolge van den sterken mist is de scheepvaart aan den mond der Elbe sedert Maandagmiddag nagenoeg ge heel gestaald;. i Minister Kan in de sloot. Bij' het uitwijken voor een hond te Veenoord is gisteren de auto, waarin Mi nister Kan met twee andere heeren geze ten was, op een inspectietocht in Drente, in een sloot geraakt. De inzittenden kre gen lichte verwondingen; de auto werd tamelijk ernstiggehavend. Waarschuwing. De commissaris van politie te Nijme gen waarschuwt geen handelsrelaties aan te gaan met de Merkur, handel en com missie in ongeregelde goederen, gevestigd Javastraat te Nijmegen, voorheen in de Sligtenhorststraat aldaar, alvorens inlich tingen te hebben ingewonnen bij' de re cherche, hoofdbureau van politie te Nip megen. Prinses Juliana. Naar nu en dan blijkt, heerscht in verschillende kringen de meening alsof H.K.H. Prinses Juliana, bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd, meerderjarig zoude worden. Met het oog hierop ves tigt men onze aandacht op artikel 20 der Grondwet, volgens welke bepaling wel de Koning (of Koningin) meerderjarig is als het 18e jaar vervuld is, doch de Prins van Oranje, of de dochter des ko- nings, die de vermoedelijke erfgename van de Kroon is, slechts in geval deze Régent worden. (Msb.) Dienstregeling Stoomv.- „Zeeland". Vanaf 18 April tot en met 14 Mei zullen de booten der stoomvaart maatschappij Zeeland vertrekken vanVlis- singen te 1.15 (A. T.), aankomst Folke stone (Britsehe Zomertijd), vertrek boot trein te 8 uur, aankomst te Londen 9.40. De boottrein vertrekt van Londen te 10 u. (Br. zomertijd), aankomst Folke stone 12.00; vertrek van de boot 12.05, aankomst te Vlissingen 4.50 (A. T.). Van 15 Mei tot en met 2 October zal de boot van Vlissingen vertrekken te 1.15 (A- Z. T.), aankomst Folkestone (B.Z.T.) vertrek boottrein 7.10, aankomst te Lon den 8-50. De boottrein vertrekt dan van Londen 10.40 (B.Z.T.) aankomst Folkestone 12.20 vertrek van de boot te 12.25, aankomst te Vlissingen 6.05 (A.Z.T.) Die Vrijwillig!© Verkeersin- sp'Octie in Zeeland publiceert haar vei slag van werkzaamheden over de maanden Januari en Februari 1926. In de afd. Zuid-BevelandWalcheren en Tliolen werden gehouden 20 inspectietoch ten. Dit aantal was voor Z.-Vl aan deren westelijk deel 16 Voor Z.-Vlaanderen oos telijk dfjel 12. Ein voor gehouwen en Duivelandi 13. Dus over geheel Zeeland 61 Op 1 Jan. 1926 bedroeg het aantal leden in bovengenoemde afdeel ingén resp. 62, 57, 20 en 14. De volgende veikeexsfouten werden ge constateerd A. Wielrijders: Linkerzijde van den weg houden 9, laten voorttrekken door auto 1, naar links wijken bij worden ingehaald 13, naai' links wijken bij tegenkomen 2, lijden zonder licht 6, het verkeer op de rechterzijde van den weg niet laten voor gaan 1, geen teeken gpven bij1 veranderen van richting 2. R. Motorrijwielen: Naar links wijken bij tegenkomen 1. 0. Bestuurders van Motorrijtuigen: Bij ingehaald worden niet voldoende uithalen 1, zonder noodzaak op het rijwielpad rijden 2, geen teeken geven bij verande ren van richting 1 D. Bestuurders van vrachtauto's: Bij ingehaald worden niet voldoende uithalen 2, zoodanig op den weg gaan staan da.t verkeer onmogelijk is 1. geen duidelijk nummer 1, onvoldoende remmen 1. E. Bestuurders van autobussen: Midden op den weg stoppen tot het uit en inlaten van passagiers 2, Niet uitwijken als ver langen kenbalar is gemaakt 1. F. Bestuurders van met paarden be spannen voertuigen: Verkeerd uithalen bij tegenkomen 3, verkeerd uithalen bij in gehaald worden 6, niet voldoende uithalen bij ingehaald worden 20, Niet voldoende uithalen bij tegenkomen 7, zonder nood zaak linker zijde van den weg houden 23, voertuig met bespanning onbeheerd op djen weg laten staan 3, Verkeer hinderen door bij laden midden op den weg te blij ven staan 4, achter den wagen loopen instede van bij de dieren 2, geen licht voe ren 1, verwond paard laten werken 1, G. Voetgangers: Veedrijven zoodanig diat verkeer wordt gehinderd 5. H. Hondenkarren, Handwagens enz.: In Ket geheel niet naar rechts wijken 1, Dé weg versperren 1, geen naam op hon denwagen voeren 1. 1, Diversen; Boomrooiers die boom ver keerd hebben laten vallen, wijzen op het ongeoorloofde en gevaarlijke dezer han deling 1. Middelburg. Voor het concours van den Bond' van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in Zeeland, alhier te houden op 24 Mei, tweeden Pinksterdag, h'ebben zich 21 gezelschappen aangemeld. Goes. Maandag werd in de Geref. Kerk alhier gehouden de Jaarvergadering der Zeeuwsche af deeling van Jongel- Vereen, op Geref- grondslag. De huishoudelijke morgen vergadering werd om 10 uur ge opend door den voorz- dhr Kögeler, die liet zingen Ps. 119: 5 en 3, las vervol gens Jacobus 1 en ging daarna voor in het gebed, en sprak een openingsrede uit, met als motto Ootmoed- Daarna las de secretaris dhr A. JaHse de notulen der vorige jaarvergadering en zijn jaarverslag. Daarna bespreking der rapporten. Vervolgens jaarverslag van den penningmeester en begrooting voor het jaar 1926- Dhr A. Tissink werd bij enkele candidaatstelling herkozen als Bestuurs lid. Het voorstel tot het aanleggen van Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN een organisatie Bibliotheek werd met alg- stemmen aangenomen- Het voorstel om bij elke vacature twee ca.nd idaten te stel len in plaats van een, werd ook met alge- meene stemmen aangenomen- Daarna volgde bespreking van het Methodiek rap port, hetwelk ingeleid werd door den heer Janse, waarop een drukke bespreking volgde. Alsnu werd nog besproken het rapport inzake de Bondsdagen, en otrt des tijds wille .werd de vergadering ge schorst tot 2 uur. De Openbare middagvergadering was buitengewoon druk bezocht- Reeds voor den tijd van aanvang was het kerkge bouw tot in alle hoeken gevuld, velen, moesten zich met een staanplaats tevre den stellen, terwijl zeer velen geen toe gang konden verkrijgen en de vergadering dus niet konden bijwonen- De tijd lijkt gekomen, dat het Bestuur naar een groo- tere lokaliteit zal moeten uitzien of twee middagvergaderingen zal moeten organi- seeren- Om 2 uur werd de vergadering heropend met het zingen van Ps. 68:4. Daarna verkreeg Ds den Boeft van Amers foort het woord om zijn rede uit te spre ken Middelpunt en Omtrek, welke boeien de rede met groote aandacht werd ge-' volgd. Onder het zingen van Ps. 89:3 beklom ds N. Buffinga van Rotterdam den kansel om zijn Opwekkende rede uit te spreken- De voorz. dankte beide sprekers en verzocht te zingen Ps. 84:4, waarna Ds Buffinga deze vergadering sloot mét dank aan God. Zoo behoorde deze rijk gezegende 'Bondsdag wederom tot het verleden. Door de beide Middenstandsvereeni- gingen (Handelsbelangen en de Hanze) werd besloten tot het uitschrijven van een winkelweek, te houden van 29 April tot 5 Mei 1926 ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana en 'dé uitreiking van het mobilisatiekruis- Aan de winkelweek zal een etalage wedstrijd worden verbonden. De deel nemers zullen beslissen, over de wijze, waarop de beoordeeling van den wed strijd zal geschieden (door het publiek of door een jury). Gisteren hield de Afd- N. en Z. Beveland van de vereen, tot Bevordering van Bijenteelt in Nederland haar 21e jaarvergadering in de Prins van Oranje Onder Voorzitterschap van dhr S. A. de de Visser- Uit het door den secretaris penningmeester voorgelezen verslag bleek dat het jaar 1925 voor 'de Afdeeling gun stig is geweest, daar het aantal ledeni stijgende is en pu. '93 bedraagt, terwij! een belangrijk voordeelig saldo aan wezig is. De honing-oogst was matig, hoe wél de bijen zich uitstekend ontwikkel den en geen ziekten vertoonden. Beslo ten -weid geen afgevaardigde naar de Al gemeen© vergadering te Utrecht te zen den daar de voorzitter als hoofdbestuurs lid toch de vergaderingen bijwoont en Zeeland vertegenwoordigt- Onder meer werd nog het besluit genomen, zich als vereeniging aan te sluiten bij de Zeeuw sche Landbouw-Maatschappij en in het Landbouwblad een rubriek hijenteelt te openen. Ook zal zoo spoedig mogelijk nog een lezing met practische les ge houden worden door dhr van Giers- bergen- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Welsum (toez.), L. C. Spij kerboer te Geervliet. Bedankt voor Voorthuizen, door J. H. Koster te Montfoort; voor Giessen, door E. Jonges te Nijehaske; voor Werkhoven, door 'M. Niemeijer te Wilsum. Geref. Kerken. Beroepen te Kooten, W. H. v. d. Vegt te Drachtster- C ompagnie. Aangenomen naar Zwolle, door dr J. Thijs te Meppel. i Bedankt voor Krommenie, door J. Het- tinga te Wijekei; voor Zwartsluis, door A. Wijngaarden te Baarland; voor Zaandam, door dr C. Bouma te Zwolle. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Drachten, door H. Ve- lema te Noordeloos. Bedankt voor Rozenburg, door B. v. d. Berg te Helder. i j Baptisten Gem. Bedankt voor Stavoren, door J. van Dongen te Hoorn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1