Fruit Brandy t iBreektde machtdertrustl BELGA MATCH lucifers Abonneert D op dit Mad. GRATIS Mysteilawijn Telegrammen. IZC meeste HfiJitt mreti DENETERS ERÈRES larMlericMe®. Bitrgeriijke Stand. Bemest lews. Pepermunt- Kat uwbonbpns Ter vervanging van lomaakbrandewiin Nederl. Christaiijke Reisvsreeniging, „ONS REISBLAD Bodeszaak heeffc overgedaan van Uwlevèpancien 600 stuks pep pakje VÊRKOOPBUR. N.Z VOORBURGW 262 /AMSTERDAM, TELEFOON 34662 Middelburg. Prinsegracht 4, 's-Gravenhage, het PROPAGANDA'NÜMER van 80 REISPROGRAMMA'S. „Voor ©lek waf wils' Denevers Frères van de menschen allen dan to eh de vruch ten zijn. Zijn het 'kinderen van de liefde, van Christelijke liefde tusschen man en wouw of zijn het vruchten van zinnelijk heid |ejn loszinnigheid van z.g.jn. Christelijke jongens en meisjes, zijn het toevalspro- ducten van een geslachle'.ijken omgang1, Waarvan m n getraeht heeft de gevolgen op mechanische wijze te voorkomen. Is dit niet het eerste werk van de in wendige Zending om het huwelijk tot een werkelijk Christelijk huwelijk te maken en is niet het grootste gevaar voor alle jonge meisjes, later toch de moeders van het nageslacht, dat zij de liefde leert kennen die geen liefde is, dus die liefde niet leeren kennen. Wat is haar geloof, haar geheele Christendom waard wan neer dit geloof niet ook haar liefde be- heerschl cn geheel veroverd heeft. Wan neer de zinlijke liefde van het jonge meisje niet. door het geloof in een geeste lijk-lichamelijke liefde is herschapen, wat alleen de basis voor een Christelijk huwe lijk kan vormen, dan staat het jonge meisje ook op het platte land open voor de brutaliteiten van de manlijke hartstoch ten, en dan zullen de misstanden van nu, Vroeg of laat gevolgd worden door de moderne rampen van perverteerende in vloeden van fabrieken, autobussen, bios copen en dancings, zooals men die elders kent. Gelukkig het land, dat deze vloed golf, deze overstrooming van het moderne heidendom nog niet te verduren heeft, bereid er u op voor nu het nog tijd is: behoed de jonge meisjes, waarschuw de ouders en voer een onverbiddelijken strijd in alle kringen tegen de propaganda van hetN. Malthusianisme, dat de triumf is van het heidendom in het huwelijk en do groote propagandist voor de beveiligde promiscuïteit. Wanneer er ernstige rede nen zijn in het huwelijk voer beperking van het kindertaal, dan zijn daarvoor voor een Christen andere geestelijke middelen. Zelfbeheersehing is moeilijk, maar niet onmogelijk: „Ik vermag alle dingen door Christus die mij kracht geeft". Indien 'dit niet geldt op een zoo gewichtig ter rein als het geslachtsleven, dan heeft dit woord voor ons geen waarde. Indien wij op één terrein inwendige Zending noodig hebben dan is het op het gebied van huwelijk en verloving. 1 De referent eindigt met te verklaren, dat, ofschoon het referaat een geheel an der karakter heeft gekregen dan oorspron kelijk zijn bedoeling was, hij itochdankbaar is de gelegenheid te hebben gehad in dezen kring dit onderwerp in te leiden. Een breede bespreking volgde op dit referaat. Dhr Petermeijer uit Middelburg wees er op, dat uit de Zeeuwscbe steden een trek bestaat van jonge menschen paar de groote Holland sche steden en t>ok van de dorpen "naar de Zeeuwsche j steden- Ook in Zeeland bestaat wel ter- 1 Idege het bioscoop- en dansgevaar. De rneisjesvereenigingen hebben hier een taak. Te betreuren is, dat zoovele ouders voor de gevaren blind zijn. Ds Steinz acht ook in deze omgeving |de gevaren groot. Goes is b.v. als een spinneweb, waar de vliegjes naar toe vliegen. Op feestdagen en Zat'erdagavon- 0en komen de jongelui naar Goes, met 'de ellendige moreele gevolgen, daaraan verbonden. Goes is een gevaar voor de jonge menschen. Bioscoop- en dansleven e'ijn bier onmatig sterk ontwikkeld. Niet genoeg kan hiertegen gewaarschuwd wor den- Wij moeten een wereldsch vermaak als b-v. de bioscoop vervangen 'door een gepast, geoorloofd genoegen- Wij mogen piet blijven bij de veroordeeling. Ds J- de Visser vraagt, als voorzitter der Middernacht Zendingsvereeniging, wat gedaan kan worden om onze jonge man- pen te beschermen tegen sommige jonge meisjes- Ook wijst spr. op de verderfe lijke, sluwe reclame, die door reizende kooplui gevoerd wordt voor Nicuw-Maltbu- isiaanscbe middelen. Ten slotte vraagt Spr. -wat te doen tegen een zeker soort ver dachte winkels. Zeeland is in zeker op zicht een paradijs, maar hier schuifelt Itoch ook een slang, n.l. de slang der on zedelijkheid- Mr de Graaf antwoordt, dat men zeker aan de jonge menschen niet alleen ont- pemen mag. Men moet ze ook wat geven. We moeten ze het klatergoud en het bedrog ontnemen, en het waarlijk mooie geven- De grens in al deze zaken is hoogst moeilijk aan te geven- Hier beslist het hart- Ook de opvoeding moet terdege reke- Ken met de zedelijke gevaren van onzen tijd- De wil moet gestaald. Ook hier geldt: „Ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft" - Ds van Empel is niet voldaan met dit antwoord, als zouden geen regels zijn te geven- Moet aan de kinderen toestem ming gegeven worden om te dansen? tVolgens spr- niet, volgens mr de Graaf iwel voor sommige geoorloofde dansen. Mr de Graaf wenscht geen regels te geven- Spr. gelooft in ieders eigen ge- iweten- Spr. geeft ook zijn eigen persoon lijke meening niet als een regel mee- We moeten niet meedoen aan de Chr- concur rentie met z.g.n. Chr. bioscopen. Spr-* persoonlijke meening is, dat de bioscopen lataal zijn, maar niet alle dansen- Er zijn ook groote bezwaren verbonden aan tennissen, fietsen, kampeeren. Hierna werd de morgenvergadering ge- isloten- te Odoornemcer (Dir.) is1 'de b iaarde W. verdronken. Zijn lijk is opgenaaid. Zaterdagavond kwam te Rotterdam een 60-jarige kleermaker in beschonken toe stand zijn woning binnen. Bij het naar boven gaan schijnt hij van de trap gevallen te zijn, althans tegen kwart voor elf von den buren hem in 't steenen portaal lig gen. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij reeds bij aankomst bleek te zijn overleden. De heer v. d. B. van Stads kanaal, tijdelijk opzichter te Hoogezand, reed op weg naar huis op zijn motor in volle vaart te Sappemeer tegen een boom. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naai het Ziekenhuis in Groningen vervoerd. De 34-jarige H. v. d. G., werkzaam aan de gasfabriek te Haarlem, werd Vrij dagavond door een van 8 M. hoogte val lend stuk ijzer aan het hoofd getroffen. Met een hersenschudding en een gapende hooofdwonde werd hij naar het Gasthuis overgebracht. De familie W., wonende aan de Vechtbrug te Ommen, had in verband met de drukke werkzaamheden met de Paschen 6 kinderen naar buiten gestuurd om te spelen. Toen de kinderen thuiskwamen, ontbrak een li/2-jarig knaap je. Het bleek dat het ventje aan de Vucht gespeeld had. Onmiddellijk werd met dreg gen begonnen, doch tot nu toe is bet lijkje niet opgehaald. Zondag is de 27-jarige B., een losse bankwerker uit Rotterdam, bij Leidschendam van de tree plank van een tram gevallen en tegen een paal terechtgekomen. Hij werd naar de St. Antonius-hoeve te Voorburg ver voerd, waar hij is overleden. Zondag avond is op de spoorlijn EnschedeLon- neker het lijk van zekeren G., met ver brijzelden schedel en een snijwond gevon den. Een misdaad schijnt niet buitenge sloten. Zondagavond is te Rotterdam een echtpaar dat de trambaan wilde over steken, door een motorwagen aangereden, de vrouw werd onder den wagen ge dood. D.e man werd met een armbreuk en een gekneusde borst naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Te Wouw is de woning met scbu'ur van den landbouwer v. Ei- afgebrand. Niets kon gered worden. Verzekering dekt -de schade. Op een bijeenkomst te Bombay van vertegenwoordigers van alle Britsch-Indi- sche partijen is besloten een Britsch-Indi- scbe nationale partij te vormen met het doel voor Britsch-Indië in het Britscbe Rijk een positie te verkrijgen, die met die der dominions als b.v. Transvaal en Zuid- Australië gelijk staat. De partij zal dit doel langs alle vreedzame wegen nastreven. Wisselkoersen. Amsterdam, 6 April. Londen 12.12ï/412.123/8. Berlijn 59.36—59.37. Parijs 8.668.67. New-York 2.491/4—2.493/4. Brussel 9.209.22. Kauwgom na tonsillectomie. In de Therapeutic Gazette beveelt Dr William H. Spencer te Philadelphia het gebruik van kauwgom na tonsillectomie (verwijdering der amandelen) warm aan. Hij verzekert dat de kelen van patiënten bij wie de amandelen zijn weggenomen, niet geïnfecteerd worden, indien bij de nabehandeling kauwgom wordt gebruikt. Nabloedingen komen minder voor. De genezing gaat snel. Daar alles gegeeten mag worden, behoudt de patient zijn weerstandsvermogen. Kauwgo mbevordert de afscheiding van speeksel, dat, wanneer het ingeslikt wordt, de wond voortdurend afspoelt en de slijmvliezen van de pharynx smeert. Tot zoover de N. Rott. Crt. Wij voegen hieraan nog toe, dat door het hierboven aangeduide speekselvormend vermogen van kauwgom ook de eetlust wordt bevor derd, terwijl' in tandheelkundige kringen deze speekselvorming wordt beschouwd als een der beste middelen ter voorkoming van tandbederf (caries). Zaterdag brak te ICairo een lievige brand uit, die tot Zondagochtend duurde, 620 hui zen verbrandde, 40 menschen doodde en 4000 menschen dakloos maakte. Pamfletten. De politie heeft anti- militairistische pamfletten verwijderd van het paleis van justitie in Den Haag en de wo ning van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Een nieuwe Klewang-aanval. KOETA RADJA, 5 April (Aneta). Een nieu we kleuangaanval op de patrouille onder ka pitein der infanterie J. Paris heeft plaats gehad nabij kampong Sape, Boven-Ivadang, in het landschap Kloeët, onderafdeeling Tapa- toean (Westkust van Atjeh). Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf ma rechaussees; zwaar gewond werden vijf ma rechaussees, één ziekenverpleger en twee dwangarbeiders, licht gewond werden zes ma rechaussees. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren geraakt. Het stoffelijk" overschot van kapitein Pa ris is te Tapatoean begraven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 6 April, medegedeeld door het Ivon. Meteor. Instituut te De Rilt. 1 Hoogste barometerstand 771.8 te Weenen, laagste/ 748.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 7 April- Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog weinig of geen regen. Aanvankelijk iets zachter. CLINGE. Gisterenavond bij een prijs- uitdeeling in het meisjespatronaat is de burgemeester de heer C. P. de Deckere plotseling onwel geworden. Hij werd naar buiten gebracht en de geneesheer werd ontboden; doch toen deze kwam was de burgemeester reeds overleden. De bur gemeester die vijf jaar geleden aan het "hoofd der gemeente kwam, is 70 jaar oud geworden. AMSTERDAM. De predikanten dr G. Koppeuaal te Monnikendam en W. E. van Duin te Haarlemmermeer (Rijk) zijn door hunne rasp. Gcref. gemeenten met vacantie gezonden dewijl zij zich niet konden vereenigen met de besluiten der Synode der Geref. Kerken. AMSTERDAM. De schrijvers der bro chure „Ons aller moeder" zijn voornemens oen nieuwe brochure in 't licht te geven ter nadere uiteenzetting hunner gevoe lens. Die kerkeraad van Amsterdam-Zuid (schismatieke deel) heeft in zake de Ker kelijke goederen aan de synodale kerk van Amsterdam-Zuid bericht, dat zij uit billijkheidsoverweging bereid is te treden in ®en minnelijk esehikking, indien do sy nodale kerk kan bewijzen,, dat minstens 30 pet. van het aantal belijdende leden tot haar behooren. Bij definitieve regeling zo udan de Schinkelkerk aan haar wor den afgestaan, terwijl de schulden ponds- pondsgewijz ezttllen worden verdeeld. Goes. 6 April 1926. Graanmarkt. Wegens de feestdagen geen noteering. Eieren p. 100 f4.70, middenprijfë p. 25 fl.17, winkelprijs 6 ct., boter p. kilo fl.90,.p. pond 95 ct., winkelprijs fl-05. Aanvoer boter 900 pond, fabrieksbo- 84 pond a fl.15, afwijkende boter a 75 cent. V. P. N. Aanvoer 35598 eieren. Prijs f 5 per 100 stuks. Rotterdam, 6 April 1926. Graanmarkt geen noteering. Veemarkt- Aanvoer 207 paarden, 16 veulens, 1 ezel, 2151 magere runderen, 13 vette runderen, 130 vette 7kalveren 2402 nuchtere kalveren, 224 graskalveren, 182 schapen en lammeren, 959 varkens 166 biggen, 4 bokken. Prijzen per halve K.G. Koeien 32.535, 4547.5 5557.5, Ossen 44, 48, 54 55, Stieren 40, 44; 47.549, Vette Kalve ren 55, 72.5, 87.590, Schapen, binnen land 3136, buitenl- 45, 48 ,50, Lamme ren f30f42 per stuk, Varkens 41, 42 en 42.5. Prijzen per stuk melkkoeien* f304 f520, kalfkoeien 320500, Stieren 135— 500, pinken 110200, graskalveren 80 175, vaarzen 195340, werkpaarden 200 350, slacbtpaarden 100200, veulens 65120, hitten 150200, biggen 1830 overloopers 2540, nuchtere fok 20—28, nuchtere slacht 1214, biggen per week f 325f 3.50. Vlas. 8800 K.G. blauw f0.95—f 1.45, 3400 K.G. Holl. geel f 0.95—f 1.40, '4000 K.G. Groningsch f 0.90f 1.30. Aardappelen- Brielscbe Eigenhei mers f2.50f3.50, Zeeuwsche Eigenhei mers f 2f 2.75, Zeeuwscbe Bonte en BI. f3.70—4.20, Poters f 1—f 1.75, Red Star f2.30—f2.90, Bravo's f2.80—f3.60, Wia- termalta's 'f 9f 10.50. Eieren f 5f 6.25. GOES. Geboren: Lauwra, d. v. Din- genis van Sabben en Jacoba Kooman. Overleden: Johannes Jacobs, 75 j., echt genoot van Janna Schuiling. Over de maand Maart. VOLPIIAARTSDIJK. Gehuwd: 11, Anthonie Jacob van Luijck, 29 j. jm. en Wilhelmina Maria Klompe, 29 j. jd.12, Samuel Wisse, 28 j. jm. en Jannetje Overbeeke, 25 j. jd. Jan Kole, 23 §m. en Jannetje Eggebeen, 26 j. jd.18, Adriaan Jan Schipper, 27 j. jm. en Dina Arrebout, 25 j. jd. Geboren: 11, Jacoba Pieternella, d. v. Jo- baimes Mattkfjs Klompe en Adriana Corne lia Steendijk. OOSTKAPELLE. Geboren: Suzanna, d. v. Pieter Jansen van Rosendaal en Maatje de Kam; Pieternella, d. v. Jan Janse en Jannetje de Kam; Maria Helena, d. v. Abraham Melse en Christina van den Ende. Overleden: Frans Koole, 73 j., eebtg. r. Elizabeth Klopmejjer. N.- EN ST.-JOOSLAND. Geboren: 28, Lein- tje, d. v. Jac. Kwekkeboom en M. Simonse. Overleden26, Catharina Spruit, wed. J, v. Eenennaam, 74 j. WAARDE. Gehuwd: 18, Hubreoht Cornelia Krijger, 25 j. jm. te Goes en Jannetje Dina Wondergem, 20 j. te Waarde; 25, Bartel Kuzee,. 23 j. jm. te Kruiningen en Jacoba Janna Goud, 19 j. te Waarde. Geboren: 1, Barendina, d. v. Anthonie Krijn- sen en Magdalena de Leeuw; 16, Cornelis Johannis, z .v. Marinus Pieper en Adriana Ruissen. Overleden: 8, Willemina van Koeveringe, 54 j., echtg. v. Matthijs Weststrate; 13, Leun- tje Kornelia van de Vrede, 23 j., eebtg. v. Jacob Blaaukamer. KRABBENDIJKE. Ondertrouwd: 18, Jan Aarnoudse, 25 j. te Oud-Vossemeer en Apol- lonia Blok, 26 j. te Krabbendijke; Corne lis Pieter Hennekeij, 22 j. en Elizabeth Huis- sen, 21 j. Gehuwd5, Huibrecht Houtekamer, 24 j. en Wilhelmina Schrier, 23 j.; 11, Marinus Moerdijk, 22 j. te Waarde en Magdalena Traas, 20 jaar. Geboren: 3, Jacoba, d. v. Willem Wagenaar en Helena Jannetje Kok; 5, Anthonie, z. r. Pieter Adriaan Snoep; 9, Jan, z. v. Anthonie Johannis Krufjsse en Cornelia Nieuwenhuijzen; 11, Johannes, z. v. Gerard Schouten en Maria de Rijder. J, UUUIUUlUtJUU, COLIJNSPLAAT. Ten overstaan van notaris Markusse werd Donderdagavond voor de Coöp. Kolenvereeniging „Onderlinge Hulp" publiek verkocht een. pakhuis met erf, groot 63 c.A. Koopers werden Gebr. J. en M. v. d. Weele, aldaar voor f 925, benevens f 50 voor over name schotten. Onkosten 8V2 pCt. Premie 1 pCt. voor de hoogste inschrijvingssom. (M. C.) Tot onze diepe droefheid overleed plotseling mijn Broe der, B0UDEWIJN ALMEKiMDERS, te Kapelle, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Wed. DE JONGE, geb. Alkekinders. en Kinderen. Kloetinge, 2 April 1926. Heden werd ons hart diep getroffen, door het droevig afsterven van ons geliefd Dochtertje, Zusje en Kleinkind JACOBA, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 9 maanden, De Heere geve ons genade om steun te vinden in de Verbondsbelofie. Uit aller naam, JOHs WONDERSEM. J. WONDERGEM—de Visser. Serooskerke(W.),3 April 1926 Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden na het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer PIETER WEST VEER, betuigen wij onzen harteüjken daak. Namens de Familie; JOH. WESTVEER. Kapelle, 6 April 1926. Hit adrss voor HT MIIIISI OOSTEiürAAN LE COINTRE, SOES. Ondergeteekende maakt door deze bekend, dat hij zijn aan J. v. d. ENDT. Dankende voor het genoten ver trouwen beveelt hij zijn opvolger minzaam aan. J. LUTEIJN, Serooskerke. Refereerend aan bovenstaande, maakt ondergeteekende bekend, dat hij vanaf heden de Bodeszaak van J. LUTEIJN heeft overge- 31 omen. Bestelhuis bij dhr. Louwerse, Café „St. Joris". Zich in de gunst van het geachte publiek van Serooskerke en omstreken aanbe volen houdt. Achtend, J. v. d. ENDT. i i) al meen ik, dat Bioscopen en „dan- 'cings" ook in Zeeland en ook in Goes reeds haar verdereflijken invloed gelden doen. Ongelukken. In het kanaal Heden overleed na een lijden van slechts enkele dagen onze geliefde Man en Vader, JACOB PAAUWE, in den ouderdom van 44 jaar. De Heere die geen reken schap geeft van zjjne daden, doe ons in Zijn wil berusten. Uit aller naam, Wed. J. PAAUWE—Traas. Heinkenszand, 6 April 1926. Strekkende tot ailgemeene kennisgeving. Veilig, goed en goed koop. Kwaliteit gelijk aan de „Zwaluw" weten reeds, dat WRIGLEY'S Pepermunt Kauw» bonbons op marsch de heerlijkste versnapering zijn. WRIGLEY'S P.K. voorkomt dorst, daar het den mond vochtig houdt en de verfrisschende peper muntsmaak langen tijd behouden blijft. WRIGLEY'S houdt tevens het gebit in orde. Ook smaakt het rooken na een P. K.» t j e des te beter. h-g-l Voor de talrijke bewijzen van be langstelling op 1 dezer ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. MOL. S. C. MOL—de Jager. Oudelande, 6 April 1926. WRIGLEY'S Fransch product - Merk gedeponeerd dus ter vervanging van gedis tilleerd. Zeer geschikt voor het zelf maken van Boerenjongens met rozijnen. Kan ook zoo gedronken worden ter vervanging van brandewijn. Iets nieuws, iets pittigs en goedkoop, per literflesch f 2.2u. Met gratis recepten voor gebruiks aanwijzing. Alleen verkrijgbaar bij de Importeurs: ontvangt men op aanvrage bij het Centraal Bureau der Het is fraai geïllustreerd. 48 pagina's en bevat circa Deze zoete Fransche Natuurwijn is iets nieuws, iets fijns en goed koop. Beter dan de vele aangeboden Kunstwijnen. Per flesch slechts f 1.25. Alleen verkrijgb. bij de Importeurs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2