DE ZEEUW DERDE BLAD. 9 it ie Pers. Lui' en Tniitoaw. Leestafel, BjaienlaBi. Oil is Proitocie. KerkifeBws. Gemengd Nteawi Finantieele Berichten. Posterijen en Telegrafie. lüffezondea Stokken. Allerlei. VAK ZATERDAG 3 APRIL 1926, No. 155. Pijnlijk debat: „Mobilisatie-slachtoffers". Tiaar wordt jaar op jaar ©en pijnlijk debat gehouden over de isoogenaamdo „mobilisatie-slachtoffers", dat zijn zij, die in de mobilisatie ongeschikt werden voor den dienst, van wie niet kan worden aan getoond, dat zij1 dit ook werden door den dienst dan zonden zo pensioen krij gen maar die dan toch na den dienst in kommervolle! omstandigheden geraak ten. Er wordt voor die mensch'en wat go- daan. Elk jaar staat oen post op de Begroo ting. Maar wie onder 'tvolk leeft, weet wel dat or nogal klachten vallen en daarom was op zichzelf de vraag om dien steun te binden aan een wettelijke regeling, zeer goed te begrijpen. Dan weet men tenminste, waar men aan toe is. Dan heeft men ©enig recht op grond van de Wet en kan men met bewijzen en getuigen aankomen, om dit recht op te vorderen.... al is 'tde groot© vraag, of zoo iets na zóóveel jaren nog mogelijk is. De heer Ter Laan stelde voor: „Die Kamer, van oordeel, dat ten aan zien Van de mobilisatie-slachtoffers een wettelijke regeling dringend gewenscht is, noodigt do regeering uit ten spoedigste dit onderwerp ter hand te nemen." Deze motie werd met groote meerder heid aangenomen. De A.-R. stemden tegen. En wel op grond, dat ze den minister niet wilden pressen iets „ter hand te nemen", dat allicht niet ter hand ge- bomen worden kan. Eer men echter rondstrooien gaat, dat de onzen zich om die „slachtoffers" niet bekommeren, zij er bij gezegd, dat de heer Bijleveld voorstelde: „Die Kamer, van oordeel, dat liet wen- scholijik is, dat zoo mogelijk een afdoen de regeling voor cle mobilisat"©slachtoffers getroffen worde noodigt de regeering uit te overwegen of een wettelijke regeling mogelijk is." 't Is nu maar te hopen, dat men dezen Steen der wijzen niet vinde nadat het laatste mobilisatiei-slachtoffer gestorven is. (Frieisch Djagbl.) De B i esb oschwerke n. Het Gemeentebestuur van Dordrecht doet een grootscli werk, mede ter be strijding van de werkloosheid, uitvoeren, ii.l. de inpoldering van de Biesbosch. 't Gaat daar echter niet fortuinlijk. Er wordt al gestaakt. Do stakende arbeiders hebben nu een aanschrijven ontvangen van de patroons, dat wanneer ze vandaag, d.i. Zaterdag, op don betrokken tijd niet aan het werk zijn, als ontslagen worden beschouwd en van allen steun van de gemeente enz. uitgesloten. De arbeiders liebben eenpa rig besloten vol te houden. ramatsmmmiwm w i iioeMaaaamiawwi ■iw'iBji.imsawxaEawb- Bondi&diag to Goes. Ouderge- woontei houdt de Zeeuws'che afd. van den Ned. Bond van Jong. Vereen, oip Geref. Grondslag haar Bondsdag op Twee den Paasehdlaig te Goes. Een woord van opwekking hiervoor te schrijven achten wij1 geheel overbodig. In de morgen-verga dering is altijd1 een groote schare jonge lingen aanwezig en in de openbare mid dagbijeenkomst zijn steeds alle zitplaat sen bezet en moet menigeen zich met een staanplaats tevreden stellen. Wij her inneren daarom slechts even aan de re devoeringen van de predikanten Den Boeift en Buffinga en verwijken naar de in ons blad geplaatste advertentie. Hoedekenskerke. In de vergadering van Ingelanden van bet waterschap Hoede kenskerke op Woensdag j.l, waren ver tegenwoordigd 15 ingelanden, uitbrengen de 18 stemmen. De begrooting 1926'27 wordt goedgekeurd met een batig saldo '25'26 van f 1526. De verschillende pei lingen van 1925 en 1926 waren bevre digend- Aangaande het verzoek van J. Ver- heijke te Ellewoutsdijk te weten schade vergoeding wegens te lage inschrijving waarover vorige vergadering de stemmen staakten, werd met 810 stemmen be sloten alsnog 25 cent per ton te ver goeden- Op een verzoek van den heer J. M. van Belzen te Hoedekenskerke tot het maken van een betontrap werd be sloten daarvoor f30 te geven- Aan de Provincie Zeeland werd afgestaan 6 Are 54 c-A. weg voor f 100 per H. A., zulks ter verbetering van den provincialen weg s G ra venpolder -Ho edekenskerke. Tot het verharden van den Plattenweg Teerhoekschen weg, Zuiderweg, Quickweg en dijk tusschen oude Hoondert- en Noord polder werd met algemeene stemmen be sloten. Het dijkgeschot is gebleven op f22.50 per H.A. ■Congres voor Inwendige Zending te Goes. In ons no1, van Woensdag plaatsten wij: advertentie «n mededeelingen betreffende het congres voor Inwendig© Zending, dat Dinsdag a.s. te Goes gehouden wordt. Gaarne wekken wij op tot een druk bezoek der avondbijeenkomst in de Groot te Ketrk op Paaschmaandag, die voor ieder toegankelijk is en ook van het congres, dat des Dinsdags in de zaal van de Chr. Bewaarschool wordt gehouden. Be langstellenden en we hopen, dat het •er velen, zullen zijn hebben hier tegen een gering bedrag toegjang. Wij vertrouwen, dat ieder, wie(n) de uitbreiding van Gods Koninklijk ter harte gaat, het congres, waarop zeer bekwame sprekers het woord zullen voeren, zullen bijwonen. Het ijverige Gomité heeft alles tot in de puntjes geregeld, (zelfs is in de mid dagpauze voor een koffietafel gezorgd), zoodat het met recht mag rekenen op een druk bezoek. Zij het een gezegende dag! Een opzienbarende bekee ring. De Hongaarsche Heraut meldt, dat een geleerde monnik uit de Minorieten orde, privaat docent J. Antretter, te Zze- ged van de R.-K. kerk naar de Gerefor meerde Kerk is overgegaan. Hij bereidt zich nu voor voor 't predikambt in de Hongaarsche Gereformeerde kerken. Hoe wijlen prof. dr J. H. Gunning over de Belijdenisschriften dacht? Hij schreef eens: Wij staan wezenlijk in de ééne alge meene. Kerk, historisch in de hervormde; en in deze laatste moeten wij confessioneel zijn om Christus' wil; want onze Confessie is de vorm waarin tot nog toe in den kring waarin wij ons bewegen de Heere Jezus Christus, om wiens opperheerschappij het ons te doen is, als Hoofd erkend werd. Aan de Belijdenis haar plaats tegeven, en door de Kerk zelve zóó in te richten dat in haar de belijdenis als waarheid en recht kan gelden, dat is de historische weg tot het verdere dat wij begeeren. „Bouwen en Bewaren". Wij ontvingen twee nummers van „Bouwen en Bewaren", het orgaan der Meisjesvereeni- gingen op Geref. Grondslag, n.l. het laatste nr van den zesden jaargang en het eerste nummer van den zevenden jaargang, die op 1 April 1926 begonnen is. Het register dat opgenomen werd in het laatste num mer van den vorigen jaargang, doet zien, welke vakken en onderwerpen werden be handeld en in welke richting de leden de zer vereeniging zich ontwikkelen. Als nieuwe leidraad begint thans een voor Vaderlandscbe Geschiedenis. De voorpagina werd met dezen jaargang ook vernieuwd. Wellicht is het aantal dezer Meisjesvereenigingen in onze provincie nog wel voor uitbreiding vatbaar. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Het Hoofdbestuur van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland ver gaderde 24 Maart j.l. in Utrecht. Alle pro vinciale Besturen waren vertegenwoor digd. Besloten werd de algemeene verga dering dit jaar te Enkhuizen omstreeks ein Juni of begin Juli te houden. Inzake het orgaan zal de medewerking van de verschillende onderwijskrachten aan de Christelijke'lanbouwscholen gevraagd wor den, tèneinde vooral over de technische onderwerpen goede voorlichting te verkrij gen. De begrooting van 1926 werd behan deld en vastgesteld. Hierbij bleek, dat het ledental van den Bond vooruitgaande is. Mededeeling werd gedaan, dat de Centrale Landbouworganisaties met het Algemeen Watersnoodfonds zullen confer eer en en steun aan landbouwers verleend zal wor den in overleg en na advies der betrokken Provinciale Organisaties. In de Commis sie voor de Handelsverdragen zullen vol gens toezegging van den betrokken Minis ter twee vertegenwoordigers voor den landbouw naast een voor den tuinbouw zitting nemen. De provinciale afdeelingen worden verzocht, feitenmateriaal te ver zamelen over de in hun gebied voorkomen de onbewaakte overwegen. Inzake het on derwijs zal krachtig gestreefd worden naar uitbreiding der Christelijke Onder wijsinrichtingen, inzonderheid der lagere landbouwscholen. In dit verband werd vooral voor de Commissies van oprichting te Zelhem en Meislawier steun gevraagd. De rapporten inzake Pacht en Ziektewet werden aangehouden. Er zal getracht wor den door middel van een radio-spreekbeurt propaganda voor de organisatie te maken. Ingesteld is voorts een Commissie voor het Wegenvraagstuk. Ontvlucht- Een verdachte zekere B. heeft Donderdagmiddag, toen hij uit liet gerechtsgebouw aan den Noordsingel te Rotterdam Waar hij in de zitting van de rechtbank was geweest in verband met 'den eisch tot Verlenging van zijn voorloopig© hechtenis in den celwagen werd gebracht, weten te ontsnappen aan de hand van den hem begeleidenden veld wachter. Hij was 27 Maart opgesloten in het huis van bewaring en wordt er van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aait verduistering van om en bij de _f 50, ten nadeel© van een wasch- en «trijkinrichting, waarbij hij in dienst was geweest, en in Roosendaal aange houden. Nadat B-, een 21 jarige-jongen, die op zijn vijftiende jaar ter beschikking van de regeering werd gesteld en tot zijn achttiende jaar in een rijksopvoedings gesticht had doorgebracht, zich bad losgerukt, is hij de brug over den den Noordsingel opgeloopen waar li#m een paar revolverkogels wer den nagezonden, die evenwel geen doel troffen en naar het huis van zijn ouders gesneld- Toen de veldwachters toe gang tot de woning vroegen, werd hun die geweigerd. Vóór ze daarop een bevel schrift van den officier van justitie had den, was de vogel natuurlijk al lang ge vlogen- DeBrittenveroverenParijs- Duizenden vreemdelingen komen met 'de Paasehfeesten Parijs bezoeken- Vooral uit Engeland komen de reizigers in duizend tallen- Alleen Donderdag werden reeds 10.000 Engelscben te Parijs verwacht! Wervelwind- In midden-Saksen zijn gisteren verschillende gemeenten door een wervelwind ernstig geteisterd- De materieel© schade is zeer groot- Een aan tal huizen is geheel vernield- Op het stadhuis te Keulen is gis teren de akte van oprichting gepasseerd van de eerste Rijnsche Luchtvaartmaat schappij, die 12 Rijnsche steden zal ver binden. Burgemeester dr Adenauer heeft het voorzitterschap van den raad van toezicht aanvaard. Groote overstrooming in Tur kestan. Tengevolge van een plotselinge over strooming van de Amoo Darja is Turkestan door een groote catastrofe geteisterd. Tot nu toe zijn 26 dorpen volkomen onder water gezet, waarbij een groot aantal personen zijn omgekomen. Ernstige auto-ongelukken. Naar uit Maulbronn (Württenberg) wordt gemeld, is een van Frankfurt komende met vier personen bezelte auto op den weg van Maulbronn naar Lienzingen bij een scherpe bocht in een sloot terecht gekomen. De auto sloeg om. De 23-jarige dochter van den eige naar der auto was op slag dood. Haar vader en moeder werden levensgevaarlijk gewond. Te Stralsund reed een auto, waarin twee personen gezeten waren, midden tusschen een op het trottoir staande menigte, die van een vergadering kwam. Vijf personen raakten onder den wagen, en moesten met zware wonden naar hot ziekenhuis gebracht worden. Van de ge kwetsten is cr intusschen één gestorven. De chauffeur had do auto door een onbevoegde laten besturen en werd dadelijk op de plaats des onheiis gearresteerd. Fabrieksbranden. In de fabriek Ilosengard te Parijs, welke carosscrie- en an dere auto-onderdeelen voor de autofabriek Peu geot levert, heeft een brand gewoed, die in de oliën, lakken, houtvoorraden enz. rijk voed sel vond zoodat er niets meer to redden viel. De fabriek brandde volkomen uit. Te Bialyslok (Polen) is de weeffabriek Ivulinski geheel in asch gelegd. De brandweer kon zich er slechts toe bepalen, het overslaan van den brand op naburige gebouwen te be letten. De schade bedraagt 250.000 dollar. Van een machinefabriek te Carlowitz bij Breslau is een deel der gebouwen door brand vernield. De materiëele schade is aanzien lijk, daar door neerstortende balken sommige machines, volkomen onbruikbaar werden. Op het vliegveld Schleissheim in Beieren, heeft Woensdag de leerling vlie ger Westendorf, een student van de tech nische hoogeschool, op nog onopgehel derde wijze den "dood gevonden. Weer een buiten af gebrand. Ashley Moore, een' buiten in Lancashire is gisternacht tot 'den grond toe, afge brand. Ook in dit geval stond de dorps brandweer weer machteloos. Toen de stedelijke brandweer van Oldham ver scheen, stonden er nog slechts smeu lende resten. De bewoners konden bijtijds het huis verlaten. Aapgezien met het zachte weer geen enkele kachel of haard 's nachts gebrand had, onderzoekt de po litie de waarschijnlijkheid of mogelijkheid van liet bestaan eener brandstichters- bende- Voorloopig wordt kortsluiting ech ter nog als de waarschijnlijkste oorzaak beschouwd. De brand te Dublin. De brand bij Dublin, die eergisteren zes menschen liet leven heeft gekost, zal vermoedelijk nog een ernstig gerechtelijk naspel heb ben- Er zijn sporen van brandstichting in de verbrande woning gevonden en uit verschillende gegevens is al opgemaakt, dat ontsnapping uit het brandende huis van te voren zoo goed als onmogelijk was gemaakt- Onder meer was een slaap kamer aan de buitenzijde afgesloten. I)e lijkschouwer heeft de politie van een en ander .op de hoogte gesteld en tot een verdaging van zijn verklaring, voorloopig tot 19 April, besloten. Een wraak-oefe- ■ning als motief voor de brandstichting wordt waarschijnlijk geacht- De justitie zal natuurlijk intusschen het onderzoek voortzetten- De „Ancienne Banque Leman" te Brussel heeft hare betalingen gestaakt. De bank „Société anonymo Ancienne Banque Leman" in de Koloniënstraal, fe Brussel, ge legen, heeft Dinsdagnamiddag hare betalingen gestaakt. De „Ancienne Banque Leman" telde een 60 tal agentschappen, bijzonder in Vlaan deren. De oorzaak van den slechten toestand waarin zich de bank bevond, is te wijten aan de krach van het „Credit foncier van Ant werpen". De meeste geldbeleggers der bank kwamen de door hun gestorte sommen af halen. Op zekere dagen koerde de bank 15 millioen frank uit. Daar zulk een toestand niet kon voortduren, poogde de bank een vergelijk te treffen met andere financiëele instellingen, o.a. met de „Société générale de Belgique". Deze onder handelingen leidden echter tot geen resultaat. Het gevolg was, dat de „Ancienne Banque Leman" Dinsdagnamiddag hare betalingen moest staken. Voorafgaandelijk dit erg besluit had de Na tionale Bank in den laatsten tijd geweigerd de effecten, door de „Ancienne Banque Le man" aangeboden te disconteeren. Dinsdagnamiddag heeft een der leden van don beheerraad der voornaamste succursaal, die van Doornik, verklaard ten overstaan van hot personeel, dat de leiders der Bank zich verantwoordelijk verklaarden en hun verbinte nissen. zouden naleven. Het personeel der bank te Doornik telde 60 bedienden. Woensdag was de bank gesloten en stond het volk voor de bureelen in de rue St.-Burno geschaard. lijst van onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Maart 1923 aan het postkantoor te Goes. B.rievemA. Rijnberg, Amsterdam. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.} Geachte Redactie, In antwoord op het schrijven van dhr Crucq te Arnemuiden in uw blad van 1 April j.l. het volgende. Dhr Ctrucq weet zeer goed dat het plan tot bebouwing van den Ghristiaanpolder ouder is dan de begrootingspost tot ophooging en her- beistrating van het z g. slop, en dat dit werk indirect voortvloeit uit het bebou wingsplan van den polder. Ik geef evenwel gaarne toe, dat deze uitgaaf f 665 niet geheel ten laste van het bouwplan mag worden gebracht; een bedrag b.v. van f300 acht ik billijk. Verder berekend dhr Crucq als bate der bebouwing een bedrag aan opbrengst van belasting (opcenten grond- en pers. belasting) van f 110. Die. bate zou evengoed de gemeenschap ten goede komen, wanneer die 18 wonin gen op ander bouwterrein der gemeente, (dat met minder 'kosten kan in orde ge bracht worden) of op eigen terrein van den ©en of anderen bouwondernemer wor den gesticht; dit is dus niet een voordeel var. de bebouwing van den Ghristiaan polder als zoodanig, maar van de ver meerdering van het aantal bebouwde per- ccielen. Nu verder de gedaclitengang van Crucq volgend, rest dus nog een bedrag van f2200, dat uit leening moet worden gevonden. Stel dat die leening in 10 jaar wordt afgelost, dan kan een school kind uit de 4e klas berekenen, dat hier voor jaarlijks f220 noodig is plus ©en bedrag aan rente van gemiddeld f55 of samen f275- De opbrengst na samentelling van alle mogelijke baten stelt dhr Orucq op f262.54. Er is dus jaarlijks nog een te kort om aflossing en rente uit te betalen. Was dit er niet, dan nog kost de be bouwing van dein Ghristiaanpolder aan da gemeenschap een bedrag van 10 maal f275 plus f300 is f'3050. Nu h©b ik nog niets voor butiengewoon herstel van het opnieuw gelegde straatwerk, wat door dhr Grucq toch ook op plm. f250 woirdt berekend. Ik zie dus dat mijn meening, dat da bebouwing van den Ghristiaanpol der een groot offer van de gemeenschap vraagt, op het schitterendst door de cijfers van dhr C'rucq wordt bevestigd. U vriendelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte, G. S. van Ednenna'am Raadslid'. Arnemuiden, 2 April 1926. Schouwvenster (uiig- Bosch Co te Baarn) van deze week beeft Paasch- lectuur en een paar reproducties Maria Magdalena in den hof; en Thomas op den tweeden Paaschzondag; meerdere photo's uit Palestina, en in de rubriek „In kos telijk versiersel" de Engel en do Vrou wen, met hij schrift van ds Van Arkel- Timotheus (uitg- La Rivière Voor hoeve, Zwolle) komt ditmaal, gelijk iedere ■maand minstens eenmaal, weer met een hoofd- en een bijblad uit- Het hoofd blad bevat: Indien Christus niet opgewekt is, meditatie van den hoofdredacteur. Worsteling, vervolgverhaal van Vincator- Het 'Christendom en het oude Pompeji, Witte Donderdag met een paar illustraties betrekking hebbende op Joodsche Paasch- gebruiken- De zonnevlekken en de draad- looze, met teekening. Visschers aan het Meer van Gennezareth, met illustraties- Koningin Elizabeth, met reproductie eener schilderij Bar-abbas losgelaten- Een vers Voorjaar, met een plaat Voorjaarsarbeid, naar een schilderij- De Kemel, met plaat en poëzie- Hernieuwing van schilderijen met een paar opnamen ten bewijze, van „Het laatste Avondmaal" (de aanwijzing van den verrader), Een (alk) ei van f 4800 met photo van bedoeld ei- Onze bei, in woord, en beeld- Gamaliël (poëzie van Iloogenbirk) Rijk van stof. Ook het Bijblad bevat veel lezenswaardigs; o.a. (om voor te dragen) „De Stofzuiger"; -en in „De geschiedenis van den dag" een photo van den Volkenbond, een oogenblik van sa- menspreking tusschen Briand en Cham berlain, ter afwending van het misluk kingsgevaar. De Maatschappij. No. 26 van „De Maatschappij", Christe lijk Sociaal-Economisch Weekblad, uitga ve van de Drukkerij Oranje Nassau te Baarn, bevat de volgende artikelen en ru brieken. Middenstand en Bedrijfsbelasting, Dr J. A. Nederbragt; Bezuiniging bij de Sociale Verzekering, II; Vakbeweging en Arbeids markt: De aebturendag; Arbeidstijd in de metaalnijverheid; Onze metaalnijverheid; Chr. Kantoor- en Handelsbedienden; Nat. bureau voor Vrouwenarbeid; Gaveant Con- sules; Een tienjarige; Welstand en Zorg: Ghr. Tehuis voor blinden; Volkstuintjes; Onze molens; „Tin" als geeneesmiddel te gen steenpuisten; Bestrijding van tandbe derf; Het cadeau-stelsel; Verkeer en Transport: „De zich aandienende behoef ten"; Onze koopvaardijvloot in 1925; Ne derland en het Suezkanaal; Het Schathuis lnsulinde. VI, v. d. M.; Bedrijf en Handel: Canada; Het nut van blik; De scheepsbouw in 1925; Invoerrechten in Noorwegen; Holl. kippen naar Palestina; De rivier- en hinnenvisscherij in Febr.; Het einde van de N. G. Z.; De Fransche invoerrechten; De Duitsche wijnbouw in den druk; Drij vende tentoonstelling; Mooie cijfers; Eco nomisch Overzicht, v. d. M.; Ned. Oost- Indië in 1925; Uit Bladen en Tijdschriften; V r ouwenbelangen. In het vervolgartikel „Het Schathuis lnsulinde" zijn een tweetal fraaie foto's opgenomen. Voorts bevat dit no. twee teekeningen; w.o. „middenstandszorgen". .«.f iwViirif» 11wmiaa.'nwwrwBaMBnKaMMMiMig W.T^-llL IMJ IIIWM I II» i Hl r .liT»—«M—N—1 Een spotprent. Zooals men weet was het Napoleon, die den stoot gaf tot de oprichting van fabrieken voor beet wortelsuiker. Aanvankelijk spotte men met het denkbeeld. Er bestaat een spotprent uit die dagen, waarop de keizerlijke prins voorgesteld wordt, zittend op den schoot zijner moeder. Hij schreeuwt luid, maar hem wordt als „suikerdot" een sui kerbiet in den mond gestopt. Het onder schrift luidt: „Stil maar prinsje, papa zegt dat dit suiker is". Rubber. Rubber, caoutchouc of gomelastiek is een artikel, dat in korten tijd zich een belangrijke plaats op de we reldmarkt heeft veroverd. Het is het inge dampte melksap van verschillende plan ten, boomen, heesters en lianen, vooral echter van cle Hevea Brasiliensis, en ook van de Ficus elastica. Om dit melksap te krijgen, maakt men insnijdingen in den stam en plaatst aan het ondereinde der in snijdingen bekers om het sap op te van gen. Een land, dat jaren lang de beste rub ber leverde, en door de groote hoeveelheid de markt beheerschte, is Brazilië. De beste caoutchouc wordt in het Ama zone-gebied verkregen van de Hevea Bra siliensis, de zoogenaamde seringa-guinmi. De boomen zijn 2530 M. hoog en hebben beneden een doorsnede zelfs van 2% M.; de stam is tot vrij groote hoogte kaal; eerst boven vindt men wijd uitstaande tak ken. Vroeger geschiedde de roofbouw van de rubber in Brazilië in den meest krassen vorm: vaak velde men de kostbare boo men en vergenoegde zich met het sap op te vangen of men kerfde ze zoo vaak met cle machete (een lang, zwaar mes), dat ze stierven. Tegenwoordig is men teu min ste met de Hevea wat voorzichtiger en wint het melksap enkel door tapping. De daartoe noodige werktuigen zijn zoo een voudig mogelijk. Zij bestaan uit een bijl voor het maken van inkervingen, kleine bekers uit blik of kalebasschalen voor het opvangen van het sap en een emmer om dit te transporteeren. Bovendien heeft de „seringueiro" (d. i. rubberzoeker) noodig een soort kleine oven, een vlakke, breed uitloopende houten lepel en een ketel of aarden schaal. Met de reeds genoemde „manchete" om zich door het struikgewas een weg te banen, een geweer voor de jacht en het noodige proviand is dan de uitrusting voltooid. Nadat de rubberzoeker zich in het oerwoud, iu clen regel in de nabijheid van een rivieroever, een geschik te plek heeft uitgezocht, bouwt hij een hut, en begint dan met het tappen en inzame len van de gummi. In de boomen maakt hij schuinloopende inkervingen, en hangt aan de ondereinden dier inkervingen de bekers of schalen, zoodat het sap er in vloeit. De bekers worden in een emmer geledigd en naar de hut gebracht. Als de „seringueiro" een plek met dicht bijeen- staande gummiboomen, een zoogenaamde „seringal" getroffen heeft, kan hij tot zes tig boomen per dag tappen en het sap tot bruikbare ruwe gummi rooken. Het sap wordt in een groote schaal gegoten en wat verwarmd. In een oven wordt een vuur gestookt met de noten vau de in het Ama zone-gebied veel voorkomende urucuri- palm, zoodat een dikke rook ontstaat. Uit de schaal wordt nu een kleine hoeveelheid sap geschept, dat men over een breeden van een langen steel voorzienen lepel laat loopen. Deze lepel draait men heen en weer, terwijl men hem in den rook houdt. Het sap stolt en bedekt als een dunne laag den lepel. Opnieuw laat men wat sap over den lepel loopen: een tweede laagje vormt zich. Ten slotte heeft men een gummi- koek, die 3 a 4 K.G. weegt. De exploitatie der gummibosschen ge schiedt meest door blanken, hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van groote handelshuizen. Zulk een onderne mer heeft 100 tot 300 werklieden, serin- gueiros of caucheros, ze trekken op in 10 a 20 booten (pirogen), uit boomstam men vervaardigd. Na den regentijd varen ze zoo snel mogelijk de zijrivieren op om hun concurrenten bij liet zoeken der beste plaatsen voor te zijn. In troepen van tien tot vijftien begeven ze zich in de wouden. De meesten blijven hier maanden aaneen en verdienen tot 20 Mark per dag. De beste gummizoekers zijn de Gearen- sers, oorspronkelijk bewoners van den staat Ceara, die naar het Amazonegebied verhuisd zijn tengevolge van droogten en hongersnood. De meesten verbrassen him zoo zuur verdiend geld in korten tijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 9