Gsnesgf Nieuws. Leestafel. minderwaardig, geestelijk gelijk- of meer denvaardig te zijn. Hierbij bespreekt spr. het opmerkelijk verschijnsel der gevoels- overdraging, ook verduidelijkt dooir een voorbeeld. In zijn slotwoord wees spr èr op, dat de ware evenwichtigheid en harmonie alleen is te vinden bij Hein, Die do volmaakt evenwichtige is, Dte op het vloekhout heeft weggedragen ook de zon de van de geestelijke onevenwichtigheid. Met groot© aandacht werd naar deze rede geluisterd. Dir Waterink is er zeker in geslaagd, enkele resultaten van zijn psychologische studie in popnlau'en en toch kieschen vorm aan de aanwezigen mede te deelen. Zij'n rede stond inderdaad op hoog plan on had meer belangstelling verdiend. Moge het bestuur der vereeniging er in slagen voor het vq'gend seizoen weer een vier- of vijftal bekwame, populaire spre kers bereid te vinden, in Goes ,op te treden en moge het voor teleurstellingen als een enkele maal in dezen winter werd ondervonden, gevrijwaard blijven. Kortgene. Burg. en Wetli. hebben be noemd tot dagelijksch opzichter bij de ver- nieuwing van de Oude Haven-beschoeiing den heer J. van der Pijl, gediplomeerd waterbouwkundige te Oudelande. Oostkapelle. In de gisteren gehouden voltallige gemeenteraadsvergadering werd met 6 stemmen lot grafdelver benoemd A. Schoe Wzn.; 1 stem op G. Marinusse. Er waren 4 sollicitanten. Verder werd nog besloten de ronde bank grondig te laten repareeren. Aagtekerke. Onder plechtig klokgelui en gedragen door de leden van den gemeente raad, werd gistermiddag onder zeer groo te belangstelling het stoffelijk overschot van den heer J. de Visser, in leven bur gemeester dezer gemeente, ter aarde be steld. Een groote familieschaar volgde den stoet, w.o. de beide hoofden der scholen en ds Noteboom, Herv. predikant. Op de begraafplaats was een talrijke menigte bij eengekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aldaar merkten wij op: de heeren mr Dusseldorp en G. v. d. Putte, beiden leden van Ged. Staten, de burge meesters van Domburg, Oostkapelle, Se rooskerke, Westkapelle en Zoutelande, eveneens dr Vaandrager en den heer J. H. Blum, oud-lid der Tweede Kamer. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds Verhage, predikant bij de Geref. gemeente te Middelburg, daarna door den heer J. W. Schuurman, secretaris dezer gemeente, die namens den gemeenteraad sprak, en ten laatste door den heer L. J. v. Voort- huijsen, burgemeester van Domburg. Souburg. Dinsdag 30 Maart vergaderde de vereeniging van oud-leerlingen der Land- en Tuinbouwcursus, onder voor zitterschap van den heer L- Koole Wzn. De voorz- opent de vergadering cn lieet allen welkom in het bijzonder dhr Meijers. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd- Door twee leden werd een lezing gehouden. Dhr L. Jans-e bespreekt liet onderhoud van boomgaar den, en ook de noodige bemesting. Hier op volgde een drukke bespreking- De voor zitter hield een lezing over „De boer in de samenleving". Spr. laat uitkomen, hoe er is gestreden tusschen boer en burger aangaande den zomertijd- Verder laat spr. uitkomen, hoe een boer door een stede ling beoordeeld wordt. Dat er bij sonunigo stedelingen weinig begrip heerscht omtrent de landelijke toestanden, loont spr- dooi een staaltje te noemen van een dame, die eens een veehoudersbedrijf bezocht en belangstellend vroeg: „Welke koeien toch eigenlijk de karnemelk gaven"? Er werd besloten dit jaar een excnrsio te houden naar Zeeuwsch Vlaanderen (O deel)- Daar dhr Meijers van hier gaat vertrekken en het dus de laatste vergade ring zal zijn waar hij aanwezig is, spreekt de voorzitter hem als volgt toe- Mijnheer Meijers! Het doet ons leed dat ;gc ons gaat verlaten, in U vinden we iemand, die onvermoeid werkt vooi land en Tuinbouw. U was liet, die onzo vereeniging in het leven riep- Wanneer we vergaderden was U altijd als adviseerend- eerelid tegenwoordig en stond hij met raad en daad. Spr. roept hem namens zijn medeleden een hartelijk „vaarwel" toe. Spr. hoopt dat hij door zijn kennis van Land- en Tuinbouw nog velen ton zegen mag zijn- Dhr Meijers dankt voor de woorden door dhr Koole hem toege sproken- Het spijt ook hem dat hij afstand moet doen als eere-lid der vereeniging. Liet is altijd sprekers wil geweest, zulk een vereeniging te helpen oprichten, hij hoopt dat hier, weer een landbouwondor- wijzer, zal komen. Hij spreekt de leden der vereeniging moed in, e» hoopt dat ze op den ingesla gen weg mag voortgaan. Hiermee neem ik afscheid van uw ver eeniging en denk daarbij aan een schilderij waarop een Landman, die de spa en de houweel draagt, met het onderschrift „Bid en Werk". Zoo moet het zijn, men moet werken en bidden, tot steun in het. verdere leven- De voorzitter danKt dhr Meijers voor de zeer hartelijke woorden, en sluit de vergadering. 't Zandt. Dinsdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „N. en O." alhier. In deze bijeenkomst, die ook voor geest verwanten toegankelijk was, sprak de wel- cdelgestr. heer S. Brandsma over het on derwerp: „Roomsch of Rood". Door het verwerpen van het gezantschap bij het Vaticaan, aldus de spreker, is nu de sa menwerking tusschen A.-R. en Roomsch verbroken. Is ons land daardoor gediend? Hebben onze vaderen niet vanaf den tijd van Willem van Oranje reeds hij verschil lende gelegenheden samengewerkt met Rome? Met vele voorbeeldeiï uit de ge schiedenis aangetoond- En is niet liet verschil tusschen de A.-R. en de S.D.A.P- veel grooter dan dat tusschen de A.-R. en de Roomschcn? Dat op verschillende gebied b-v. op dat van de doodstraf, van de ontwapening, van de onzedelijkheid, van het vloeken, van tie eerbaarheid, van het huwelijk, van 'het gezins- en gods dienstig leven Rome ons nader staat dan de S.D.A.P. wordt met tal van citaten uit hoek en geschrift ónomstootelijk aange toond. Wij zijn wel eens geneigd, de be zwaren tegen Rome te hoog aan te slaan, en zeker ook onderschatten w-e vaak het veel grootere gevaar, dat ons van socia listische zijde dreigt- Dit in het licht to stellen was doel van spreker's woord, en dat doel dunkt ons schitterend bereikt- Nooit moge eenig Christen er aan mee werken dat te onzent „Rood" aan do regeering komt- De voetwasseliing. Vandaag heeft Koning Alfonso van Spanje weer de plechtige voetwassching verricht. Twaalf bedelaars moet hij hun voeten gaan wasschen en zoenen! Ook de Konin gin van Engeland heeft, meermalen met twaalf arme vrouwtjes hetzelfde gedaan. "Het, is een allerwonderlijkste ceremo nie. De 24 sujetten worden van top tot teen in de fijnste kleeren gestoken; de mannen bijvoorbeeld krijgen oen hoog en hoed, zijden ondergoed en sokken en een gékleede jas. De koning bevochtigt de sedert veertien dagen aan één stuk door gepoetste en geboende blooto voeten, droogt ze af en drukt er dan een zoen op; rookon mag hij daarbij niet, dat zou tegen do etiquette ziju. Maar daarna komt nog het. eigenaardig ste, bet maal voor do bedelaars. Uit de keuken worden do 30 gerechten voor de grandes doorgegeven tot aan den koning, dio ze voor eiken bedelaar neerzet, waar na een andere grande ze weer onmiddel lijk wegneemt en doorgeeft tot ze in een grooten mand-wagen gestopt worden. Do arme stakkers kijken maar toe en zien die 30 schotels, waarop enorme boeveelhe den van bot fijnste eten gestapeld zijn, onder bun neus doorgaan. Als de koning de 360 schotels heeft neergezet, gaan de bedelaars met bun wagentjes weg en vcr- koopen den inhoud aan menschen, die daarvoor van 's morgens vroeg hebben queue gemaakt. Ofschoon do waarde veel grooter is (om oen 'idee te geven diene, dat een schotel bestaat uit 2 kilo zalm!) wordt elk maal voor 75 a 100 pesetas (een peseta is een franc) verkocht, zoo als natuurlijk ook onmiddellijk do hooge boeden, bet. zijden ondergoed enz. koo- pers vinden, daar de bedelaars daar al evenmin aan hebben als ban die 60 kilo's eten1. C Ceremoniën en symbolische handelin gen kunnen boel mooi wezen, doch „du sublime au ridicule il n'y a cfu'un pas" (van bef. verhevene tot het belachelijke is 'maar één slap) en die stap is gauw gezel. Ambachtsschool te Mi cl - d e 1 b u r g. Aan deze schooi zijn bevor derd: Van de eerste naar de tweede klasse: van de afdeeling timmeren de volgende 20 leerlingen: I. de Baare; C. A. Boogaard, Buttinge; G. Boogaard (p.), St. Laurens; A. Boone, Oostkapelle; I. A. Bosselaar, Vlissingen; D. Goppoolse (p.), Grijpskerke; "VV. Dijke (p.); G. L. v. d. Driest; J. Hen- drikse; B. J. ten Hoopen, Vlissingen; J. W. Machielse (p.), Ritthem; M. Marinisse (p.); M. Molhoek (p. en t.); C. A. de Moor p.), Biggekerke; A. G. van Riel; M. de Ru, Souburg; W. Streefkerk (p. en t.); P. Vaes, Souburg; M. de Witte, Souburg; L. Wondergem, Oostkapelle. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de afdeeling meubelmaken do vol gende 7 leerlingen: L. do Nooyer, St. Lau rens; M. Overbeeke (p.); M. Schouwenaar (p. en t), Vlissingen; J. Schroevers, Arne muiden; Job Schroevers, Arnemuiden; J. L. Sluys (p.), Arnemuiden; P. cle Zeeuw (p. en t.). Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de afdeeling huisschilderen cle vol gende 6 leerlingen: A. Dijke, Arnemuiden; M. Griep (p.); M. Joosse (p.), Arnemui den; J. Kraamer, Arnemuiden; J. A. v. d. Maas; G. Chr. de Vries, Vlissingen. Niet bevorderd één leerling. Van de afdeeling electroteehniek de vol gende 11 leerlingen: J. L. H. van Beers, Vlissingen; P. A. van Beers (p. en t.), Vlissingen; J. Best; A. Fratfk, Domburg; A. v. d. Leek, Koudekerke; P. A. Meerman (p.); E. A. Plouvier. Vlissingen; E. Ruck (p.); A. J. Tazelaar (p. en t.); T. J. Vet ter, Vlissingen; J. Wisse, Domburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de afdeeling bankwerken b de vol gende 4 leerlingen: F. J. Adam; J. Hu- bregtse, Westkapelle; J. P. S. Prince (p. en t.); G. Wissel (p.). Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de afdeeling bankwerken a de vol gende 16 leerlingen: -T. P. Bosdijk; W. Ge- vaal; A. Clarisse (p. en t.), Serooskerke; J. G. van Dijk, Middelburg; II. Jongepier, Vlissingen; II. Naaktgeboren (p. en t.), Vlissingen; A. J. Mesu; P. Neve; L. van Sluys (p.), Zoutelande; P. L. Steendam; A. Verlodt (t.), Vlissingen; St. do Vos (p.), Nieuw en St. Joosland; P. Willems; H. II. T. Faslenau; H. G. v. d. Meijden; Chr. Goffau (p. en t.). Niet bevorderd 7 leer lingen. Van de tweede naar de derde klasse zijn bevorderd de volgende 18 leerlingen der afdeeling timmeren: A. Arondse, Souburg; W. Boone, Buttinge; A. J. v. d. Broecke, Souburg; A. J. Broerse (p.), Serooskerke; T. P. Ghristiaansen, Koudekerke; K. Dentz (p.); E. A. van Dijke; G. P. Jobse (p. en t.),'Serooskerke; W. de Jongh; K. Kokké; J. J. Lucieer (p. en t); H. J. Neugenbauer, Koudekerke; M. B. Scheij- beler; W. Schreijenborg' (p.), Biggekerke; G. P. Sturm, Souburg; J. v. d. Veen (p. en L); C. Vreeke, Domburg; E. Wisse, G rijpskerke. Van de afdeeling meubelmaken de vol gende 7 leerlingen: P. Braem (p. en t.), Vlissingen; W. P. Geldof (p.); M. Jacobse, Serooskerke; J. de Jonge (p.); J. do Jongh (p. en i); J. L. Joosse, Arnemuiden; P. de Lange. Van de afdeeling schilderen de volgende 5 leerlingen: S. Cupido, Vlissingen; G. F. v. d. Kop (p.); A. B. Pluymers (p.); W. S. Pouwer (p.), Souburg; A. Wessels. Van dc afdeeling electroteehniek de vol gende 10 leerlingen: I. v. d. Berg (p.), Vlissingen; J. A. de Bakker; G. Iierrel, Vlissingen; J. v. d. Hielen; G. van Hoek, Vlissingen; J. A. Pot, Vlissingen; J. Raamdonk, Vlissingen; G'. E. Stroosnij- der, Vlissingen; E. N. Tjebbes (p. en t.); J. J. v. d. Vijver, Souburg. Van de afdeeling bankwerken de volgen de 15 leerlingen: M. v. d. Berg, Vlissingen; M. Brasser, Koudekerke; W. Connolly; G. A. Daane, Vlissingen; P. Daalhuizen, Vlis singen; A. C..le Due; P. M. Groenewegen (t.); J. van Hoorn; M. de Kam (p.), Dom burg; IL Kampman; J. Pauwelse (t.); P. Schout, Ritthem; J. Wielemaker, Koude kerke; W. A. Wondergem, Koudekerke; J. G. Ileine, Vlissingen. Van do afdeeling behangers en stoffeer ders de twee volgende leerlingen: J. Ver- nooijs en J. Wattel. Aan de volgende leerlingen der derde klasse werd een diploma uitgereikt: Van de afdeeling timmeren aan de vol gende 15 leerlingen: C. Gilde (p. en t.); P. Groenenbei'g, Koudekerke; A. Gh. v. d. Heijden, Koudekerke; P. Huyszoon, Se rooskerke; L A. Jacobse (p.), Koudeker ke; J. W. P. de Jonge; S. de Kam (p.), Oostkapelle; P. Krijger (p.), Wissekerke; F. Meijers, Souburg; A. Poppe, Veere; J. P. Roose (p.), Koudekerke; M. R. Runia, Arnemuiden; W. Seijbel (p. en t.); I. Tan- ge (p. on t.); P. de Wolf, Souburg. Een leerling moot het proefwerk overmaken alvorens 'n diploma te kunnen verkrijgen. Van de afdeeling meubelmaken aan de 3 volgende leerlingen: J. G. van Loo (p.) G. A. Mulder (p.); J. Wattel, St. Laurens. Van de afdeeling liuisschilderen aan de volgende 3 leerlingen: A. Leijnse; L. Leijn- se, Souburg en P. Leijnse. Van de afdeeling electroteehniek aan de volgende 10 leerlingen: L. Alewijnse (p. en t.), Koudekerke; P. J. Bosdijk (p. en t.); J. Goedhart; L. Kuyper, Vlissingen; G. Lauer; L. G. Louws, Koudekerke; J. Stroo- snijder, Vlissingen; G. M. v. d. Weel; M. G. 'de Wilde, Koudekerke. Een leerling moet liet proefwerk overmaken en twee leerlingen konden geen diploma krijgen. Van de afdeeling bankwerken do vol gende 18 leerlingen: M. Akkerdaas (t.) Domburg; J. Bakker (p.), Souburg; A. J. F. den Boor; A. Floresse; J. Herman (p.), Westkapelle; A. L. Kampman; J. C. Kor- tenbout (p.), Vlissingen; J. J. Kunst; P. W. Louwerse; J. Mallie; W. J. Net; L. A. Nierijnck, Vlissingen; W. van Rooyen, Westkapelle; L. Schroevers; Joh. de Valk; P. J. Vei'heijke; A. Versluys; G. M. Wirtz. Van de afdeeling behangen en stoffee- ren aan de volgende 7 leerlingen: J. Gas tel; IL van Hemert (p. en t.), Goes; J. de Leeuw; Job. van Loo (p.); A. Minderhoud; G. A. Mulder; C. de Vos. De leerlingen achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Middel burg. Een p. achter den naam beteekent, dat de betrokkene een prijs voor praktijk kreeg', een t, dat hij er een voor theorie behaalde; enkele leerlingen kregen voor bei do een prijs. Dure wo o r<lb re uk- Twee land bouwers onderhandelden te zanten over den koop 'en verkoop van een stuk land en werden bet met elkaar eens over een koopprijs van ongeveer f7000. Later zou hiervan de akte worden opgemaakt- De kooper schijnt echter rouwkoop te hebben gekregen ien hij beweerde dat bij zich van het .gebeurde niet veel moer herin nerde omdat bij bij de onderhandelingen die in een herberg plaats hadden, dron ken was geweest- De verkooper liet het er evenwel niet bij zitten. Ilij dagvaardde den kooper voor de Arnhemsche Recht bank en deze achtte wel bewezen dat- het 'bedoelde stuk land inderdaad tusschen partijen was verkocht, doch daar de eige naar liet later bij gedeelten aan anderen bad verkocht voor een goeden prijs, be rekende de Rechtbank, clat de verkooper geen schade had geleden, daar bij immers evenveel bad ontvangen of althans kun nen ontvangen- De verkooper, die dus gelijk had, maar toch geen schadevergoeding, kroeg, kwam tegen deze beslissing in appèl. Het Gerechtshof te Arnhem was Jiet volgens de „Arnb- CiT." niet eens met 'de bovengemelde berekening der Recht bank. Het ging zelf aan bet becijfereq en kwam tot liet resultaat, dat de ver kooper wel degelijk beter zou zijn afge weest als do eerste kooper zijn woord had gestand gedaan en liet oordeelde, dat gene nog een schade bad geleden van f 625 tot betaling waarvan de woor- brekonde landbouwer dan ook werd ver oordeeld, terwijl bij tevens een bedrag van ongeveer f600 aan proceskosten zal hebben tc vergoeden- Autobotsing. Ia Februari bad des nachts op den Haagschen weg te Leiden een botsing plaats tusschen twee auto's, de eerste komende uit Lei-den en bestuurd dooly B., uit Den Haag, ou de ander uit 'Den Haag en bestuurd dooi' den student M. te Leiden. De botsing was nogal vrij ernstig en was een gevolg biervan, dat de beer B., die vrij bard reed, plotseling naar links uitweek- De auto van den student werd zeer -ernstig beschadigd, en mevrouw B. ernstig aan een barer beenen verwond. Gisteren stond de lieer B. voor liet Leidsqlie kantongerecht te recht terzake dat bij, onder invloed van sterken drank verkeerende, op den open baren weg een auto had bestuurd, waar door er gevaar voor personen of goede ren^ kon ontstaan- Verdachte zeide, dat hij 'dien avond vier glazen bier bad ge dronken en geenszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, wat een ge tuige, mevr. van Kol, bevestigde, doch de student en -eenigo andere getuigen ver klaarden anders. Verdachte rook zeer naar sterken drank en was wel degelijk onder den invloed daarvan geweest. De ambte naar van 'het O-M. achtte bet een zeer ernstig feit en vorderde tegen B. een geldboete van f30 sub-s- 30 d. h. en ont zegging voor den tijd van 3 maanden van het recht, een motorrijtuig te be sturen- Uitspraak 13 April. Spiritus smokkelaars- Maan dagmorgen reden twee vrachtauto's op den voor rij verkeer afgesloten Smitlioek- scheweg onder Cliarlois- Een agent van politie zag dit en wist een van de auto's aan te houden. Dc agent maakte proces verbaal op tegen den bestuurder van deze vrachtauto, zekeren F. D. Toen de commissaris van liet bureau Nassaukade inzage kreeg van het proces verbaal cn daarin den naam van den bestuurder F. D. las, vermoedde hij, dat er meer achter zat- Deze F. D. toch was hem bekend als een vervoerder van ge stolen goederen- Hij gelastte derhalve on middellijk een verder onderzoek naar deze twee auto's. Dc recherche toog op on derzoek uit en vatte post voor een loods in den Charloisschen polder, waar, naar informaties uitwezen, de vaten, welke do twee vrachtauto's vervoerden waren op geslagen. Den geheelen nacht door bleef men do loods bewaken, maar niemand vertoonde zich- In den morgen van Dinsdag, te on geveer 6 uur kwam een vrachtauto voor de loods. De bestuurder, de zelfde F. D. laadde vier vaten op- Toen de bestuurder wilde wegrijden, hielden do rechercheurs hem aan en vroe gen, wat hij in die vaten vervoerde- Do bestuurder deelde hierop den rechercheurs mede dat bet benzo) was en toen hem naar een geleidebrief werd gevraagd, zoo toonde bij hun een document voor ver voer van 13 vaten benzol van Amster dam naar Rotterdam. De recherche stelde een onderzoek in do loods in en vond daar de 9 andere vaten. Op een vraag: waar deze vaten heen moesten, wist de bestuurder geen ant woord te geven- Hij liad de vaten gevon den -op den wal van de Katendrecbtsche haven. Vanuit Amsterdam was bij n.l. te voren .opgebeld door een hem onbe kend persoon, die bom verzocht de vaten, welke hij aan de Katendrecbtsche liaven zou vinden, tijdelijk in Rotterdam op te slaan- Verdere bestemming zou deze per soon nog wel opgeven. 'Per keerenden post zou hem een document worden toe gezonden- De politie vertrouwde deze geschiede nis evenwel niet en stelde den bestuurder F- D. in bewaring, terwijl op "de auto en de 13 raten benzol beslag werd gelegd- Men liet verder overal in den lande informeeren, of ergens soms 13 vaten benzol waren gestolen- Onderwijl liet men echter ook den inhoud der vaten onder zoeken en toen kwam uit, dat de inhoud niet uit benzol bestond, doch uit spiri tus van 95 p'Ct sterkte- De geleidebrief was alleen voor benzol. Daar de spiritus niet gedekt was, zou bet Rijk voor onge veer 30.000 gulden zijn benadeeld gewor den, ware deze zaak niet uitgekomen. Behalve den bestuurder F- D. werden nu ook de overige 3 personen, welko des Maandags op de 2 vrachtauto's wa ren gezeten, in bewaring gesteld- Deze vier personen werden alsnu aan een streng verhoor onderworpen- Men kreeg toen van ben het volgende verhaal over de af komst van deze vaten spiritus- De spiritus, een hoeveelheid van plm. 5000 liter, zou te Antwerpen zijn gekocht door een combinatie van drie personen- Van Antwerpen was de spiritus vervoerd naar Londen- Daar werd een document opgescharreld en werd oe spiritus weer terug gezonden naar Antwerpen voor door voer naar Holland- In Antwerpen werden de vaten op een motorboot geladen- In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de partij in den Dordtschen Kil overge laden op een kleinere motorboot- Deze laatste bleef den Zondag stil liggen voor Krimpen a- d. Lek. 's Nachts weed verder gevaren naar Rotterdam- In denzelfden nacht werden de vaten gelost in de Kalendrechtschc haven, vanwaar ze door de twee vrachtauto's zijn ver voerd- De vaten spiritus en de in beslag genomen auto zjjn nu door de politie ter beschikking gesteld van den Inspecteur der Invoerrechten ,en Accijnzen- Een veelbewogen leven- Te Nienweschans (Gr.) is een Pool over de grenzen gezet, daar hij geen goede pa pieren bij zich had- Deze Pool had heel wat achter den rug. Zoo is hij in den oor log tot zes keer-toe gewond geweest en in hospitalen of te velde verpleegd, had hij eens drie dagen en drie nachten in een riool doorgebracht, en was zoo aan de vijandelijke kogels ontkomen, daarop was hij krijgsgevangene, uit welke ge vangenschap hij eerst in 1921 ontslagen werd- Daarop was hij zwervende, waar hij nóch zijn vroegere woonplaats, nóch een zijner familieleden ef kennissen ooit heeft teruggezien- Sedert bijna 5 jaren zwierf hij in Duitschland, doch wilde nu probeeren naar Rotterdam te komen, om vandaar per schip Amerika te bereiken wat nu door .zijn aanhouding mislukte- -Een krasse I)a as- De volgende week hoopt de heer P- Swagemakers te Nieuw-Vossemecr (N.ll.) zijn honderdsten verjaardag te herdenken. Ongeveer zeven tig jaren geleden studeerde hij als boe renzoon in den winter des avonds de meetkunde, nam nog wat lessen on in 1858 deed hij voor een commissie van twee ingenieurs .liet landmeters-examen, een examen, dat sinds vele jaren is af geschaft. Op 17 Aug. werd hij beëedigd. Als landmeter deed hij wel dienst, maar van bezoldiging was zelden sprake. Voor arbeiders, bij sterfgevallen, boedelschei dingen en verkoopingen deed hij het kos teloos. Deze oude landmeter, wiens be roep tot voor plm- 15 jaren boer was, bekleedde op zijn 90-sten verjaardag nog 'de betrekking van wethouder van Nieuw- Vossemeer (N.-Br.), en het vorige jaar ging hij met zijn vrouw hij huwde op 43-jarigen leeftijd, dus is nu 57 jaren getrouwd nog ter stembus- Brutale roof. Gisteravond zijn, twee bandieten een juwelierswinkel te Parijs binnengegaan en hebben, met de revolver in cle hand, zich van een hoe veelheid kostbaarheden ten bedrage van tweemaal honderdduizend frank meester gemaakt. Zij konden ongehinderd de vlucht nemen- Het is de. derde maal in minder dan een jaar tijds, dat deze juweliers- winkel door roovèrs wordt geteisterd. Een brutaal stukje- Maandag avond te omstreeks half twaalf had te Enschedé in het hartje van do stad een zeer brutale diefstal plaats- Een onbe kend gebleven persoon pakte onder de oogen van twee agenten een nieuw rijwiel weg, dat voor een café geplaatst stond. Hoewel de agenten trachtten, den dief te grijpen, mislukte dit- Hij slaagde erin met dc gestolen fiets te ontsnappen- Een gevecht rn et een z w ij n. Toen de heer Jhr A- Boreel, administra teur van de onderneming Pesantren, Fe- kalongan, dezer dagen 'in de tuinen op inspectie was, werd hij aangevallen door een wild zwijn- De heer B. had reeds eeni- gen tijd klachten gekregen betreffende last van krokodillen in een ver van zijn huis afgelegen kreek- Hij toog er op een ochtend zelf op uit om het ongure gedierte te verdelgen en was daartoe gewapend met een Mausergeweer, terwijl hij als ge woonlijk een klewang had omgehangen- Op een gegeven moment stond de heer B. tot aan liet middel in een moeras, toen hij plotseling een, zooals later bleek aangeschoten wild zwijn op zich zag af stormen, oen mannetje van respectabele afmetingen met vervaarlijke slagtanden. Door het moeras kon de heer B- niet voldoende uitwijken om stelling te nemen en dus loste hij achter elkaar drie schoten op het dier, waarvan het Laatste mot den geweerloop togen den schouder van het beest. De schoten waren echter niet doo- delijk en zoo ontstond een gevecht op leven en dood in het moerasDe heet B. bekwam vreeselijke wonden aan han den >en armen, toen plotseling het zwijn hem een geweldigen beef in cle linkerzij gaf, wist de heer B- in doodsnood zijn klewang te trekken en stak dit wapen met de kracht der wanhoop het dier in het lichaam, waarmede de strijd was beslecht. De heer B- lag intusschen in een rneei dan ellendigen toestand en zwaar bloe dend. De liem vergezellende Menadonees had het hazenpad gekozen en het duurde vrij lang voor er hulp kwam opdagen- Dank zij zijn sterk gestel maakt cle lieer B- hoewel ernstig gewond, het naar om standigheden wel. doch het zal wel lan gen 'tijd duren eer hij weer geheel de oude is. „Ons eigen Tijdschrift" van April, uitg. C. J. v. Houten Zn. en hoofdred. Gerh. Van Dijk, heeft als bijlage een reproductie in 3-kleurendruk, naar een olieverfschil derij van Jaap Dooijeweerd „Entre-acte". Van den overigen inhoud noemen wij: Palmzondaggebruiken, door dr G. Gatha- rina v. d. Graft. Voorjaar in Touraine, door H. van Booven. Een allerliefste tee- kening „Pruimemondje", naar een foto grafie. Nieuwe Boekdrukkunst door L. v. cl. Waals. Het graf van Groote Pier. De legende van het steenen kruis bij den Eikelhof, met teekeningen van L. Roelfse- ma. De Vriend, door Elizabeth Zernike. Do Bekentenis door F. Pauwels. De zwarte minnezangers, door A. B. Wigman. En ve lerlei „voor onze kinderen". Ook voor Poezie en Muziek is gezorgd. „Prof. Kohnstamm en liet conflict Groen-v. d. Brugghen", door clr A. Goslin- ga, hoogleeraar a. d. Vrije Universiteit. Dit vlugschrift, hij de uitgeversmaatschappij Holland te Amsterdam verschenen, bevat een artikel n. a. v. eeïi artikel van clr Kohnstamm door prof. Goslinga geschre ven aan „Volksontwikkeling", doch door do red. van dit tijdschrift geweigerd. Een ander artikel clat reeds in liet „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur" gestaan beeft, gaat vooraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6