BE ZEEUW eding ITELIJK ÏUPOHT TWEEDE BLAD. it ie Provincie. ologne eurs -MASSEË Getrouw tot in den dood. Buitenland. Binnenland. Delft 147. -3. nieuwste qualitett. BRITSEN. is Kleermakerij, ezaak, Hoeden, ode-Artikelen. shoudster Dienstbode ienstbode, lette Dienstbode FEUBLLETÖM. Ie parfums den. S. Telef. 181. K te Kampen ie ïeel •ziene jk van e Wènken en Verloofden OOK HET K GEZIN ct. te Ermelo 3md boek met wenken,mit sen en ernsti- iagen, waar NDE DRUK Door heel ïringend aan- tempelb. f3.50 itis prospectns angeboden varend envooruit- e Veluwe, Huis met Tuin. geheele voorraad ille, waarvan de pp. ia kan blijven, genaar is genegen >ig behulpzaam te letter P, aan ioekhandel, N ij kerk. OOP: en Knoopspelden. ER, Veerscheweg OOP: houden Brikje, koet er de kap Te bevra- DHUIJ, Middelb. en 1 Mei a.s. uishoudster, ftijd, bij J. BRUIN- Landbouwer, Bors- ejaard man alleen liefst G G. B. VAN BEVEREN, mwershaven. elijk met Mei BUITENDIJK, Korte es. Adres Bureau dezer jes, onder letter M. VAN DONDERDAG 1 APRIL 1920, No. 154. W. DEN HERDER, aat, Goes. Zonde-schuld. 'I En sijn de Joden niet, Heer Jesu! die u cruysten, Noch die verradelijck u togen voor 't ge richt, Noch die versmadelijck u spogen in 'tge- sicht, Noch die u knevelden en stieten u vol puysten; 'tEn sijn de crijchsluy niet die, met hun felle vuysten, Den rietstock hebben of den hamer op gelicht, Of het vervloeckte hout op Golgotha ge sticht, Of over uwen rock tsaem dobbelden en tuyschten; lek ben 't o Heer! ick ben 't, die u dit heb gedaen, Ick ben de sware boom die u had overlaên, Ick ben cle taeye strengh daarmeê ghy waert gebonden, De nagel en de speer, de geesel die u sloegh, De bloelbedropen croon, die uwe schedel droegh; Want dit is al geschiet, helaes! om mijne sonden! Volksbibliotheken. Onder de mededeelingen, die ik ontving over arbeid welke hier en daar door Pa- trimonium-afdeelingen geschiedt, vind ik ook het volgende schrijven; „Waarde Heer en Vriend, Het is mij een eer en een genoegen u iets te schrijven over onze bibliotheek. Laat ik u maar de heele zaak in volgorde mogen verhalen, dan zullen de gestelde vragen vanzelf aan cle orde komen. 't Begin onzer bibliotheek ligt in 'n fail lieten boekhandel van den heer N. alhier, 'k Donk dat onze afdeeling zoowat 'n 400 2e handschboeken overnam van diens chr. locsbibliotheek. Maar.... dal was vóór mijn tijd. In Januari 1917 kreeg ik als bestuurslid (zonder functie) onzer afdeeling hot be hoor van dit onbeheerde zaakje. Vóórdien liacl do uitgifte van boeken plaats gehad tegen den prijs van f 0.01 per deel per week en de man die toen bibliothecaris was de man is reeds jaren dood lachtten wc wel eens uit als bij op de jaarvergadering mededeeling deecl van bock-aankoop: de Institutie van Galvijn, de Negerhut van Oom Tom, Ons Program van Dr Kuyper, 20.000 mijl onder zee en con Ned. Maccabeër. (Later heb ik wel eens gewetenswroeging gehad om dat lachen, omdat ik hetzelfde deecl als hij, al deed ik cle opgaven van aankoop wat syste matischer en op grooter schaal.) Er waren toen ik de verzameling vond in een kast, dik onder 't stof, een 700 nummers. De nummering veranderde ik; naar de grootte d. w. z. de hoogte der boe ken deed ik het en dan liet ik groote ruim ten tusschen de nos. open, opdat ik altoos een afdalende lijn zou hebben in de boe kenkast. (Deze methode leerde de heer Heukels, oud-lid der Tweede Kamer, ons op de J. V.) Nu b.v. met ruim 4000 num mers is hot hoogste no. toch reeds 7028. Mei 1917 begon ik met de uitgifte. We adverteerden in ons chr. dagblad en we verhoogden den leesprijs met 100 pet. In dat eerste jaar ontving ik f 60, dus had ik 3000 boeken uitgereikt het eerste jaar. In ons gebouw „Patrimonium" is de zaak gevestigd, de afdeelingskas betaalt de huur voor het lokaal. Het 2e jaar gaf ik een nieuwen catalo gus uit. De afdeelingskas betaalde cle 1000 ex. a f 75. Maar ik streek voor de biblio theek 62 gulden aan advertentie-ontvang sten op. En de toename van het gebruik ging steeds door tot ze stond op gemiddeld 18000 boeken per jaar. (Zelfs van buiten van de Veluwe haalt men soms boe ken of vraagt ze per post.) De 2e herdruk van den catalogus, wel ken ik hierbij doe, kostte rond 300 pop. De advertentieopbrengst was f 370, waar 15 Schets uit de Russische revolutie. 55) o— Hevig kwelde hem de koude, vooral des nachts. Hij moest slapen op eenige plan ken, die in zijn cel waren geworpen; on der een verscheurd en uitrafelend vod, dat een deken heette te zijn, maar dien naam niet waard was. Herhaaldelijk dwong hem do koucle, des nachts op te staan en zijn cel op en neer te draven, teneinde zich wat te verwarmen. Bij deze kwellingen kwam nog de gedwongen onzindelijkheid. Zeep werd niet verstrekt en wat ijs uit de drink- kruik, in de handpalmen tot smelten ge bracht, was 's dokters water tot wasschen. Hoe dankte de gevangene thans zijn God, dat zijn kind door een snellen dood aan deze ijselijke gevangenschap ontko men was! Wanneer zij, het zwakke, aan een ge riefelijke omgeving gewende "meisje, eens in zulk een cel had moeten vertoeven! Maar Petrof en de vrouwen! Wat zou er met hen gebeurd zijn? Zouden ze op de besneeuwde vlakte zijn ingeslapen, om te ontwaken in heerlijk heid? Zouden ze dus reeds thuis zijn en pet. colportage-kosten afging, En we ver- koopen het boekje voor 20 cent. Uit de opbrengst der uitleening betaal ik alles: advertentiën in neutrale bladen, drukken supplementen, aankoop nieuwe boeken, bindwerk. Dit jaar had ik een extraatje van f 300 als '/ïo aandeel uit een bazar-opbrengst. Het leesgeld is nu 3 cent per deel per week, de klanten betalen als ze de lectuur terug bezorgen. Salarissen, daar geven we niets voor uit, dus hebben we ook geen moeite met salarisacties. Eerst deed ik het alleen een avond van 810 uur. Toen met z'n bei den. Daai'na met z'n drieën. Nu werken we met 7 inan in twee ploegen en is de bibliotheek een namiddag 5 uur (van 4-9 uur) aanéén geopend. Het eone deel ad ministreert, een ander deel geef t uit, af deeling drie bergt op. Een eenvoudige kaartenbak doet goeden dienst. De rekening van het vorige jaar zag er zoo uit: ontvangsten leesgeld en catalogi- verkoop f660,51; uitgaven: aankoop een bedrag van f 363,75, reparatie f 159,70, ad vertentiën f 68,85, tijdschriften f 23,30, drukwerk en porti f44,81, saldo f0.10. Hadden we vroeger de zaak 's zomers gesloten, de latere jaren kon dat niet meer, om het vele gebruik en om de opbergruim te. Er zijn door elkaar altijd 1000 boe ken uit. Ja, waarde beer, we mogen van veel ze gen gewagen, moge het zijn dat mijn me dedeelingen ook anderen aanzetten mogen om de christelijke volksbibliotheek ook bij hen op 't dorp of in de stad te organisee- ren. (w. g.) X. te A." Toen ik dit schrijven nog eens las, dacht ik, in een flinke provincie-stad zooals A. kan zoo'n christelijke volksbibliotheek wel bloeien, maar waar ik er niet op de hoogte mee ben rees de vraag, zou dat nu geen plagerij zijn voor ijverige broeders op het platteland? En ik had haast spijt er van den brief te hebben overgeschre ven, als ik niet had vernomen van een plattelandsafdeeling, dat men 't óók daar heel goed voor elkaar had gekregen. Een goede vriend in het N. schreef n.l.: „De afd. maakt 't niet best hier, maar we heb ben toch 'n bibliotheek opgericht. We ver spreidden een circulaire onder onze men- sclien en haalden in 14 dagen 300 boeken op en f 150 aan geld". Zoo blijkt dus uit den langen en korten brief, dat de zaak der christelijke volks bibliotheek in stad en platteland aan een behoefte voldoet, zonder salarissen en zon der subsidie kan floreeren, en do liefde van onze menschen daarvoor wel klopt, als je maar goed luistert. We zijn er nog wel niet, want als ik de verzuchting hoor van een bibliothecaris over de onwijsheid in de hoekenkeus (lang niet alle volwassenen kunnen zelf goed kiezen), de sensatie-zucht óók onder ons lezend publiek, het soms zotte oordeel over boeken-sclioonheid, de slordigheid van be handeling der boeken als ze geen particu lier bezit zijn.dan kan ik den man air leen troosten met deze woorden: Och, beste vriend. Er moet nog heel wat opvoedend werk geschieden ook onder de ouderen, ga daar mee dóór! En de slordig heid, die is bewijs van de juistheid ouzer beginselen en een protest tegen de socia- lisatie-idee! Maar vooral: er is in heel het leven niets heerlijkers dan in ootmoed en blijmoedigheid Jezus voetstappen te druk ken en om Zijnentwil u te geven voor het heil van ons volk. En do literatuur is daarin een gróóte factor! W. HEIJNS. Drank en Geltf. Wat énorma sommen er toch elk jaar in vele landen der beschaafde wereld door de keel gespoeld werden, zagen we nog eens weer in een Engelse he sta tistiek. In het jaar 1925 is in Engeland per hoofd der bevolking, dus mannen, vrou wen, kinderen en zuigelingen, alles door elkaar gerekend, opgedronken voor zeven pond vier shilling, duis voor ongeveer 85 gulden. Dlenk u nu weg de niet-drinkers. Schrap af de zelden-diinkcrs. Reken niet mee de kinderen. Eveneens een deel der vrouwen; Wat moet dan een „drinker", ook a.l hem wachten, huiten het bereik van 't bolsjewistisch geweld? Of zou God, de Al machtige, hen hebben verlost, omdat him taak op aarde nog niet was afgedaan?. Ook vei wonderde het den dokter, dat hij al den tijd van zijn gevangenschap Presto niet bij zich had gehad. Zou hij zich bedrogen hebben, de psy chiater Brenzilof, toen hij meende, dat in de ziel van Presto een strijd gestreden werd tusBchen 't ontwakend besef, dat de Heer© God is en de trotsche, van genade afkeerige oude natuur? Zou de bolsjewkkenchef inderdaad de verstokte atheist zijn geweest, waarvoor hij zich uitgaf? En zou "hij1 zijn gevangene af geleverd hebbende, zich noch om dezen, noch om het getuigenis dér waarheid meer bekommeren? Of zou Presto door boven hem! staande machten verhinderd worden, naar den man in den kerker om te kien? Al deze vragen kwelden den dokter. Maar ze waren nog niet de meest be nauwende. Erger, veel erger, waren de twijfelingen aan God, Gods trouw en Gods' liefde, die bijl tijdon in de ziel van den vervolgde om der gerechtigheid wil oprezen. Kon het met Gods beloften, met Gods toezeggingen, het oor te neigen op het geroep der zijlnen en hen uit te redden, bestaan, zjjh kind te laten zuchten in is-ie géén dronkaard nog per1 jaar niet een som gelds aan drank verspillen. En wat wordt er op die manier niet een stuk van het nationale inkomen vermorst. (Fr. Dl) De financiëele crisis in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft met 355 tegeu 150 stemmen de paragraaf der financiëele voorstellen aangenomen, waarbij de norm der „taxe civique" op 40 francs wordt vastgesteld voor personen, die buiten de algemeene inkomstenbelasting vallen. Voorts sprak de kamer zich met 314 tegen 255 stemmen voor progressiviteit der be lasting uit en nam daarna het geheele artikel, waarbij de „taxe civique" wordt ingesteld, aan. Het besluit der socialisten om bij alle stemmingen, waar bij de regeering de kwes tie van vertrouwen zal stellen, zich te onthouden, om geen ministercrisis te ver wekken, zelfs bij de kwestie van de ver hooging der omzetbelasting, zal een over wegenden invloed op den afloop der fi nanciëele debatten hebben, wijl de on zijdigheid van 95 leden der uiterste linker zijde de regeering een vaste meerderheid verzekert Het socialistisch besluit zal ook de ont houding van enkele radicaal-socialisten, die aarzelen om voor de regeering te stemmen, tengevolge hebben. Korte berichten. De Spaansclie minister van bui- tenla.ndseho zaken beeft verklaard, dat Spanje eveneens éen importbolasting zal heffen, indien Frankrijk de voorgenomen heffing van 30 pCt. uitvoert. Het centraal bestuur van de Ita- liaansche katholieke mannenvereeniging heeft aan de regeering een memorandum gezonden, waarin verlangd wordt dat in Italië en vooral te Rome Goede Vrijdag als een rustdag zal worden beschouwd. In het bijzonder wordt gevraagd, dat geen theatervoorstellingen of uitvoeringen van profane concerten zullen worden toegela ten en bioscopen en varioté's gesloten moiöten blijven. De Dni vermeldt, dat zich eind 1925 in liet gouvernement Jakoetsk 18,629 politieke bannelingen uit Centraal-Rus- land, Oekraine en den 'Kaukasus bevon den. De toestand van deze menschen laat Zeer te wenschen over; zeer voel ziekte en gebrek wordt door lien geleden, terwijl liet sterftecijfer bijzonder hoog is. De Fransche Senaatscommissie voor de financiën heeft de bespreking van do begrooting van uitgaven geëindigd. Zij heeft voor ongeveer 680 millioen bezuini gingen in de credietcn aangebracht. De visschers'vloot van Grimsby, die als alle jaren in de stille week een huiten- gewoon groote hoeveelheid visch aan voert, hoopt dit jaar alle records te slaan. Eergisteren zijn 38, gisteren 71 treilers binnengekomen en vandaag worden er nog een goede 100 verwacht. In een huis in een drukke straat te Dublin heeft men de grootste opslag plaats van oorlogsmunitie ontdekt, die men ooit te Dublin heeft aangetroffen. De voorraad bestond uit achttien kisten geligniet en cordiet, zestig handgranaten, 10.000 slaghoedjes, een hoeveelheid revol vers en patronen en ook materiaal voor de vervaardiging van munitie. Vervoer van dienstplichtigen per autobus. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor liet vervoer van dienstplichtigen, bij opkomst in werkélijken dienst, enz., voor rijksrekening gebruik mag worden gemaakt van autobussen, die zijn te be schouwen. als openbaar middel van ver voer. Indien de ondernemers liet vervoer alleen wenschen te doen geschieden te gen dadelijke betaling van de kosten, kun nen de burgemeesters de kosten bij voor schot voldoen en aan het departement bij declaratie in rekening brengen. De Glindhorstzaak. Ds Vogelaar, oud-directeur van de Glindhorst, hoeft een brochure voltooid en aan den drukker gegeven, waarin liij uitvoerig zijn werk aan en op de Glind horst beschrijft en de ontzaglijke moei lijkheden schetst, financieele on andere, gevangenschap, zoo rijk aan verschrikkin gen en martelingen? Was er dan geen God die leeft en op deze aarde vonnis geeft? Niet slechts van binnen, uit het hart des beproefden welden deze vragen; ze kwamen ook van buiten en Werden op schamperen toon gesteld door den cipier. „Dat is toch een 'leepe streek van de geestelijke heeren", spotte deze, „den menschen wijs ta maken, dat God helpt, dat Hijj wijze redenen heeft om zich op een afstand te houden, wanneer Hij niet helpt! Ziet ge, dat komt altijd uit. Hooft iemand voorspoed, dan Gode jle ©ere, want dan schikt Hij! den ongelukkige een wijlza beproeving toe. Ja, ja, 'tis niet onaardig gevonden! Maar je moet 'n zui- gelingen-onnoozelheid bezitten óm je zoo iets te laten aanleunen. Kerel, word toch wakker, en help je zelf, door het roode vaandei trouw te zweren. We kunnen een knappen dokter als gij! zijfc best ge bruiken. Er is bijl ons toekomst voor zoo iemand. Neem er de proef maar eens mee en ge zult zien, dat de beloften en de hulp van pnze leiders moer waard zijh dan het gewauwel van de- geestelijken en hun tooverboek de Bijbel!" D|ag op dag 'hoorde tie dokter deze "en dergelijke redèneerinigen dikwijls doorre gen met een spottaal, die niet weer te geven .is. Hij ontkwam niet geheel aan den in- waaronder hij heeft moeten werken. Aan de brochure zijn een groot aantal brie ven van oud-verpleegden toegevoegd, voor een deel spontaan geschreven, nadat het oude bestuur ds Vogelaar had ontslagen. De uitgaaf van het geschrift is vertraagd, omdat de schrijver het nog wil aanvullen met een indruk van het rechtsgeding, dat den 26en te Utrecht is gevoerd. (Vad.) E f f a t h a. In de op 6 Mei a.s. in de Herv. kerk te Voorburg te houden Jaarvergadering van Effatlia zal o.a. de officieele ingebruik neming plaats hebben van „Arentsburgh" als internaat en van „Hoekenburgh" als school der vereeniging. Daarna is er ge legenheid tot bezichtiging van Arents burgh en Hoekenburgh. Dat belooft een mooie dag voor Effa- tha te worden. Herhaaldelijk kan men lezen van personen, die gedurende een bepaald aan tal jaren een zelfde betrekking of ambt hebben bekleed, ook wel van betrekkin gen, die geruimen tijd aan leden van dezelfde familie zijn toevertrouwd, maar dat dit een volle eeuw het geval is, komt toch niet dikwijls voor. Zoo'n geval doet zich echter heden, 1 April, ter pro vinciale griffie van Zeeland voor. Op 1 April 1826 werd namelijk de lieer Wil lem Adrian us Diormaar Hz. benoemd tot buitengewoon geëmploieerde ter provin ciale griffie, op 1 Juli 1827 werd hij benoemd tot geëmploieerde 4e rang; l Jan. 1834 tot adj.-commies tweede klasse, 1 Dec. 1840 tot eerst e klasse en 1 Juli 1858 tot commies chef der 2e afdeeling. Hij overleed 14 Mei 1883 en was ridder in de orde van de Eikenkroon en ridder in do Orde van tien Nederlandschen Leeuw. Intusschein was zijn zoon, Hendrik Leendert Dor ma ar W'z. op 1 Januari 1851 benoemd tot buitengewoon beambte, 1 Febr. 1859 tot tweede en 1 Januari 1865 tot eerste klerk. 1 Jan. 1871 tot adj. com mies 2e en 17 Juni 1881 tot eerste klasse; 25 Mei 18S3 tot commies, chef der twee- do afdeeling en 1 Juni 1900 tot hoofd commies. Hij werd met ingang van 1 April 1910 eervol ontslagen en zijn ver diensten werden erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Thans is de kleinzoon van den eerst genoemde, en zoon van den tweeden, de heer Willem Adrianus Diormaar Hz. werkzaam ter griffie. Hij werd 1 April 1910 aangesteld tot tweede klerk, werd 1 April 1916 eeiste klerk en 1 januari 1921 adj.commies. D|o heer J. A. Klaassen, directeur van Van Gend en Loos to Dordrecht, herdenkt heden, 1 April den dag, waarop hij voor 40 jaar als volontair bij de fac tory van die expeditiefirma te Bergen op Zoom in dienst trad. Op 1 Maart 1887 werd de heer Klaassen overgeplaatst naar Antwerpen, waar hij opklom tot chef de bureau. Met ingang van 15 Aug. 1896 werd de jubilaris aangesteld tot directeur te Delft, en was hij 'later in die func tie werkzaam te Bergen op Zoom, te Middelburg en thans te Dordrecht. Do heer Klaassen is te Middelburg ongeveer 14 jaar werkzaam geweest en heeft zich vooral onder hen, die het meest met hom door hun zaken to maken hadden, vele vrienden verworven door de voor komende wijze, waarop hij ieder to woord stond en door de hulp, die hij met woord cn daad verleende, aan allen, die die hulp noodig hadden. Voor- en vo 1 gtreinen. Zater dag a.s. zal vóór den sneltrein naar Roo sendaal van 1.23 uit Middelburg (1.45 uit Goes) een voortrein loopen, die 10 minu ten vroeger vertrekt. De boemeltrein uit Roosendaal van 's avonds (half zes in Goes, zes uur in Middelburg) zal Zaterdag een volgtrein hebben, die 10 minuten later vertrekt. Maandag, tweede Paaschdag, zal des avonds een voortrein rijden vóór den snel trein van 6 u. 59 uit Middelburg (7 u. 20 uit Goes), welke voortrein 10 minuten vroeger zal vertrekken. Goes. Voor de. Vereen, voor Ghr. Win- terlezingen sprak gisteravond in het Schuttershof dr J. Wiaterink uit Amis ter vloed er van. Het noodlottige: „is het ook?" rees in zijn hart. Dlat booze „is het ook?" 'twelk Adam en Eva in 'het Paradijs zoo vree- sclijk had doen vallen. „Is heit odk, dat alle geloof aan een alvermogend en albeschikkend God ijldele waan is? Waar blijkt nu 'de trouw des Hemelschen Vaders en zijn regiment over de wereld en die er in wonen? Of, in dien de Bijbel bet Woord Gods is, ben ik dan wel een kind des Heeren en gel den mijl dan wel de toezeggingen van 's Heeren hulp en gunst? i Het werd voor dokter Brenzilof soms een bange worsteling met den aansluipen den twijfel. Dioch deze stonden duurden nooit lang. 's Heeren trouw verdreef welhaast de nevelen van de wankelmoedigheid weer; en uit dien drom uitgegaan kon de dok ter blijde juichen van de goedertierenhe^ den des ontfermenden Gods, die het wa ter, tot aan de lippen, gestegen, niet toe lieten hooger te gaan. Op zekeren morgen hot was de twin tigste na zijn inkerkering trad de be waarder met nog twee personen bij' den gevangene binnen. „Ziezoo, kameraad, kijk nu nog maar ©ens goed in je logement, waar je'zulke prettige dagen hebt doorgebracht, rond; want ik zou je niet durven garandeeren, dam over „Geestelijk oucvenwichtigen". In onderscheiding met vorige lezingen waren nu lang niet alle .plaatsen bezet. De voorzitter, de hc§r W- 't Hooft, open de de bijeenkomst met gebed en sprak een inleidend en welkomstwoord. Dir Waterink wees eerst op het eigen aardige, buitengewone karakter van onzen lijd. We zien het buitengewone niet eens meer en gaan hot gewone buitengewoon noemen Een rustig, evenwichtig mensch is in onzen tijd zeldzaam en daarom noemt men hem buitengewoon. Er is tweeërlei soort van geestelijk on- evemvichtigen, n.l. Ie die met normalen, aanleg toch geestelijk onevenwichtig zijn en 2e zij, bij wie we spreken kunnen van ziekelijke afwijkingen Ons leven is verzet naar den intellec- tueelen hoek. Zeer velen gingen studeeren. Intellectueel noemt bijha iedereen zich. Die ontwikkeling van het wi s- en gevoels leven heeft geen gelijken tred gehouden met die van het verstandisleven. Velen weten van alles en nog wat, maar weten eigenlijk niets. Ze worden volgcgooid met allerlei kennis, maar hun wils- en gevoelsleven is verwaarloosd. |Het leven stelt ons inderdaad zware intoL tectueele eischen, zoo gansch anders dan 50, 60 jaar geleden. Onze intellectueelo blik moet zoowel breed als scherp zijh. Nu js het typisch kenmerk van elke cultuur die naar hot einde gaat: eenzijdigheid. Spr. betoogt dan in den breeds, dat van cle veerkracht van het intellect nu zooveel meer wordt gevergd dan van die van gevoel en wil. Elke machine verlegt de spanning naar do denkkracht. Spr. onderscheidt en bespreekt nu twee typen, n.l. het intellectueel-pedante type en het gedeprimeerde type. Dö laatsten zijn eigenlijk het leven beu, voelen alles diep en erg en zilten gauw bijl de pakken neer. De eersten moeten genezen worden, doordat bij de jonge menschen gewerkt moet worden 'aan de vorming van do geheele persoonlijkheid. We moeten klein voor God zijn en waar voor de menschen. Gestreefd moet worden haar een harmonische opvoeding. Dl? laatste groep moet gewezen worden op het loven met Christus. Een, Zondag, op do juiste wijze doorgebracht, is heilzaam voor verstand, wil en gemoed. Spr .behandelt nu énkele bijlzondero typen van ziekelijke geestelijk onevenwich- t.igen cn wel de volgende vier groepen; le. psychopathische karakters, 2o hen, die een i n rijk co f i t fceeven nair bit ten, 3i hei,'die onto/reden zijimet de eigen s X en 4e hen, bijl wie sprake is van eiea li hameijk defe t. Spr. b sch ijift de psychopathische na!u- ren. Dp kleinste dingen brengen hen uit hun evenwicht. Vooral onder dames zijn veel psychopathen. 't. Zijn la-tig© men schen, maar we megon ze niet verkeerd beoordeden, omdat ze zelf in zeer vele gevallen zooveel lijden. We moeten ze toeren b: gijpen en verstaan, hen met medelijden benaderen en bier ons Chris tendom m tterdaad beleven. Duidelijk beschreef Spr- de tweede greep. Djat zijin pe so en, bij wie een con flict bestaat in het ond rb wus e, (scms vanwege een bedreven zonde) zonder dat de betrokkenen het dus zelf weten en dat zich soms op een ©ogenschijnlijk vreemde wijze uit. Het is onze plicht, hoe wel dat vooral hier moerijk is, zulk een conf i t voorzichtig te ontdekken en aan 't licht te brengen. Opmerkelijk is ook de groep menschen, die zich ontevreden achten met hun scxe. Spr. bedoelt hier de verwijfde mannen en de manwijven. Geen aantrekkelijke ty pen! Hier is echter een zeer ernstig pro bleem van onzen tijd. Wij, Christenen, aanvaarden de gedachte-, 'dat cle zonde alles ontwricht, dus ook de scheidslijn tusschen man -en vrouw. Vandaar, dat men -ook in onzen tijd de 'zonde van Sodom zoo schrikbarend goedpraat. Maar al is d-e zond© zonde, toch moe ten wij hier de reddende hand trachten to bieden. Ook moet in deze gevallen goed toegezien worden bij! de keuze van een beroep, voor zulke onevenwichtigen. Dloor een passend beroep komt vaak in zulke levens rust, waarvan spr. een paar spre kende voorbeelden geeft. D© laatst© groep is die, waar een .li chamelijk defect in 'tspel is. Dezulken pogen dan, al zijn ze lichamelijk dat je er in terugkomt, 't Zou me niet verwonderen, zoo je er -om koud gingt. Aan alle gednkl komt een eind. Je hebt nu lang genoeg gel-egenheid gehad om j© te bedenken en te kiezen tusschen leven en dood." Dokter Brenzilof begreep, dat hij ander maal voor hel complot zou moeten ver schijnen, dat zich rechtbank noemde. En hij begreep ook, dat naar alle waarschijnlijk heid een doodvonnis met onmiddellijk© voltrekking hem wachtte. „Gelukkig; ik verlang naar Huis," zei hij, zonder op.de ruwe taal van den cipier in te gaan. „Spreek maar niet te boud.", voegde <5jT dreigenden toon een der beide vreem delingen eten dokter toe; „spreek mafir niet te bond. Wanneer het je genoegen doet, dood te gaan, konden we juist daar om best anders over je beslissen." „En," zoo dreigde de andere, „dood gaan en doodgaan kan verschillen. Je kunt een dood sterven, die erger is dan het verblijf in deze gevangenis." „Welnu, het ga zoo het wil, ik ben in de Hand mijns Hemelschen Vaders,'' was het kalme antwoord. „In de hand van je Hemelschen Vader? In onze hand ben je en dat zul je ge waar worden". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5