DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit it Froiineie. Getrouw tot in den dood. Merwys. land- en Tninbonw. FEUILLETON. TAN "WOENSDAG 31 MAART 1926, No. 153. Een mobilisatie-kruis? Binnenkort zullen de ex-gemobiliseer- den op Zuid-Beveland in de gelegenheid worden gesteld een mobilisatie-kruis te aanvaarden. Wij weten niet, of velen daar van gebruik zullen maken en of de be trokkenen daaraan veel waarde toeken nen. Wij spraken er met niemand over. Maar zou bet geen overweging verdie nen, al dat geld, dat wordt besteed aan die kruisjes en aan de feestelijkheden, die men blijkbaar te Goes wil organiseeren, te storten in de kas van het fonds voor on dersteuning aan die gedemobiliseerden, die er zoo hoogst ongelukkig aan toe zijn. Vorige week is er nog in de Tweede Kamer door woordvoerders van verschil lende politieke partijen over gesproken. Er zijn tal van vroegere militairen, die tijdens bun diensttijd ongeneeslijk of zeer langdurig ziek of zwak geworden zijn, zoo dat zij niet of niet voldoende in hun on derhoud kunnen voorzien. Zeker, er is een commissie, die bun uit- keeringen geeft, maar zij moet kunnen vaststellen, dat de ziekte i n en d o o r den dienst is ontstaan. En nu is er zulk een groote catgorie, die er ellendig aan toe is, maar geen ondersteuning krijgt, vanwege dat „inendoor den dienst". Wij vragen daarom slechts; waaraan is nu meer behoefte, aan feestvertoon (al ne men we aan, dat dit een wel wat late dankbetuiging is aan de vroegere gemobi- liseerden) of aan een ondersteuning van bovenbedoelde mobilisatie-slachtoffers? De N.V. Stoomtram Walcheren on dervindt op haar route Middelburg Domburg de laatste jaren veel concurren tie van de autobussen dor N. V. „de Nieuwe Walcheren" en dit heeft haar doen besluiten tot liet zelf in dienst stel len van autobussen, welke over dezelfde route zullen loopen als die van den be- staanden autobusdienst- Tegen de zomer- drukte hoopt men de nieuwe bussen te doen kunnen rijden- Goes. Maandagavond hield de A. R. Kiesvereeniging haar derde cursusverga dering- Na de opening der vergadering las de voorzitter, dhr N- J. Bastmeijer, een gedeelte van Jeremia 17 en sprak vervolgens een kort welkomstwoord- Hoe wel bet geringe aantal bezoekers teleur stelde, was de voorzitter toch "dankbaar dat ook meerdere dames van haar belang stelling blijk gaven en daardoor de vele mannelijke leden der K. V. beschamen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat bij de 70sten verjaardig van den hoofdredacteur van „De Zeeuw" den heer J- "Buijse, een deputatie van het bestuur namens de kiesvereeniging den jubilaris complimenteerde en bracht den dank van den beer Buijse hiervoor over- Vervolgens was het woord aan den beer R. Buitenhuis, die een referaat hield over „Overheid en Zondagsrust"- Spr. begon met er op te wijzen hoe verschil lend dit belangrijke vraagstuk werd en wordt beoordeeld en wat de historie te dezen Opzichte leert. Spr. ging na den oorsprong en de be- teekems der Zondagsrust als natuurlijke en sociale eisch en sprak voorts over de Zondagsheiliging- Bij de bespreking der Overheidstaak en der Overheidsbemoeiing in deze wees spr- op de bestaande Zondagswet en haar gebrekkigheid, de moeilijkheden die de Wetgever bij de regeling dezer ma terie in de practijfc ondervindt, de betee- kenis der plaatselijke omstandigheden, den aard der bevolking e-d. Eindelijk noemde spr- meerdere zaken, die in verband met de handhaving en bevordering der Zondagsrust de aandacht van den wetgever bebooren te hebben, als b-v. het in het openbaar verkoopen op Zondag, optochten met muziek, pu blieke vermakelijkheden, gemeentelijke ex ploitatie- Op dit uitvoerige en principiëele goed gedocumenteerde referaat volgde een ge- Schets uit de Russische revolutie. 54) o— Het beivel was in minder dan één minuut uitgevoerd en de polsen van dok ter Brenzilof torsten het koude ijzer. Vijf minuten ging de marsch ongestoord verder, toen zeeg de vrouw, wier krachten ten eenenmale waren uitgeput, bewuste loos ter aarde. Dokter Brenzilof en de beer Petrof scho ten toe om haar te helpen; doch de bul derende stem van Presto gebood hen, zich niet van hun plaatsen in den stoet te ver wijderen. „Ziet ge nu, dat de arm van uw God te kort is om te helpen?" snauwde de com mandant den dokter toe. „Maar ik zal niet in zijn plaats treden en laat het mensch den kogel geven." Onder het uitspreken der laatste woor den wenkte hij een soldaat. „Jaag haar een kogel door 'thart!" beval hij. „Maar- ik waarschuw je, schiet niet mis!" „Commandant Presto", zoo sprak thans dokter Brenzilof, „ik kan den laffen moord op een weerloos# vrouw nipt verhinderen; animeerde bespreking, waarbij vooral de practische zijde dezer zaak naar voren werd gebracht. Nadat op voorstel van het bestuur nog besloten was, dat getracht zal worden om Mr Th- Heemskerk bereid te vinden om voor onze Kiesvereeniging in een open bare vergadering 'n politieke rede te hou den, werd de vergadering met dankzeg ging gesloten- Waarde. Onze dorpsgenoot M. Sonke is met ingang van 24 April a.s. benoemd tot agent van politie te Amsterdam. Heinkenszand. Maandagmiddag verga derde de Gemeenteraad. Voorzitter de bur gemeester. Aanwezig zijn alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen van de vergadering van 26 Febr. 1926 gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de wijzi ging der gemeente-begrooting voor het jaar 1925 door Ged. Staten is goedge keurd; dat het aandeel der gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren voor 1926 bedraagt f 205,40; dat van den keuringsveearts, hoofd van dienst, in den gemeenschappelijken keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Hein kenszand is ontvangen het verslag over ge noemden dienst over het jaar 1925; dat op 22 Maart 1926 opneming van de boe ken en kas heeft plaats gehad bij den ont vanger dezer gemeente; dat de kiezerslijst dezer gemeente voor het dienstjaar 1926- 1927 is vastgesteld met een getal kiezers van; voor de Tweede Kamer 924; voor de Provinciale Staten 919 en voor den Ge meenteraad 899. Aan 't bestuur van den alhier van 29 April 1926 te houden bazar ten behoeve van de wijkverpleging, wordt gedurende dien tijd kosteloos afgestaan het gemeente lijk vergaderlokaal. Aan het comité-mobi- lisatiekruis-Zuid-Beveland wordt een bij drage verleend van f 10. Vastgesteld wordt een verordening als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet. Op de meest eervolle wijze wordt op eigen verzoek met ingang vanl April 1926 ontslag verleend aan den heer J. Steketee, als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente. Als afgevaardigden naar de vergadering van de N. V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beve land te Goes in 1926 worden benoemd de heeren H. van Iwaarden en B. van den Dries. Als plaatsvervanger wordt benoemd de heer A. van den Dries. De van den heer Lewe van Nijenstein ten geschenke ontvangen gravure, voor stellende „Het Huys Te Watervliet" te Heinkenszand, wordt met dank aan den gever door de gemeente aanvaard. Met een toepasselijk woord biedt de voorzitter de gemeente een nieuwen voor zittershamer ten geschenke aan, welke met een woord van dank door den heer Van Iwaarden, als oudste wethouder, wordt aanvaard. Met een gevoelvolle toespraak neemt de voorzitter hierna afscheid van den raad, in verband met zijn ontslag als burgemeester met ingaug van 1 April 1926, welke toespraak beantwoord wordt door den heer Van Iwaarden, als oudste wet houder der gemeente, tevens waarnemend burgemeester. Vervolgens wordt nog het woord gevoerd door de heeren A. Simonse Bz. als wethouder; J. Dominicus als oud ste raadslid; J. L. Snijder als secretaris der gemeente. (Gisteren abusief blijven lig gen. Red.) Ritthem. De afd. Ritthem der Ghr.-Hist. Kiesvereeniging hield eergisteravond haar algem. jaarvergadering. Om financieele redenen werd besloten geen afgevaardig de naar de a.s. Algem. Vergadering te zen den. Herdacht werd de oud-voorzitter Ds C. Sundermeijer, die uit de gemeente is vertrokken. De aftredende bestuursleden M. Hoogesteger en B. J. de Meij werden met bijna algem. stemmen herkozen. In de vacature-ds C. Sundermeijer werd geko zen dhr A. J. de Pagter Az. en in de vac.- ds C. Sundermeijer werd gekozen dhr A. J. de Pagter Az. en in de vac.-M. Barent- sen, die als bestuurslid had bedankt, dhr W. Ovaa Jr. De afgevaardigde naar de vergadering van den Kamerkring Middel burg deed hiervan uitvoerig verslag. De heer B. J. de Meij sprak daarna over Groen van Prinsterer, den strijder voor de Chr.-Hist. beginselen. Hierop volgde eeni- ge discussie. In de bestuursvergadering werden de bestuursfuncties aldus verdeeld; dhr M. Hoogesteger, voorzitter; dhr B. J. de Meij, secretaris; dhr P. J. de Pagter, penningmeester en de heeren A. J. de Pagter en W. Ovaa Jr., plaatsverv. leden. maar ik wil u toch wat zeggen. Het schot, dat onze zuster doodt, zal voor haar een verlossing zijn. Zij wordt er door wegge nomen uit den jammer, waarin ze zich bevindt, en zeker ontkomt ze er door aan een veel schrikkelijker dood. God kan u toelaten haar lichaam te verdervenmaar verder, man des bloeds, reikt uw macht niet. Weet echter, dat zij een aanklacht tegen u meeneemt, en dat haar bloed van den aardbodem tegen u roepen zal. Vree- selijk zal het u zijn, te vallen in de han den des levenden Gods, wanneer ge uw schandelijk bevel niet herroept en voort gaat tegen God en Zijn Gezalfde te woe den. Weet daarom wat ge doet!" Gevoelde Presto de waarheid van 's dok ters woorden? Gedurende enkele oogenblikken staarde hij den arts aan, zoekend naar woorden, zonder deze te vinden. En de soldaat, die voor den moord gecommandeerd was, hield de oogen vragend op zijn chef ge vestigd. „Wel", zoo sprak het bolsjewiekenhoofd ten laatste, „wel, ik zal uw God de kans ontnemen, mij van een moord te beschul digen. Soldaten, bindt de beide vrouwen aan handen en voeten en laat hen lig'gen!" Dadelijk werd het onmenschelijke bevel uitgevoerd. Na twee minuten lagen de Nieuw en Sint Joosland. Maandag ver gaderde de Raad voltallig. Het primitief kohier op de hondenbelasting 1926 werd vastgesteld met 35 personen voor 36 hon den tot een bedrag van f 90. Van de ver- eeniging „Wederzijdsch Belang" te Mid delburg, welke vereeniging voor geheel Walcheren werkzaam is, is een verzoek ingekomen om een voorschot uit de ge meentekas van f 3600 tot het stichten van een plaatsje als bedoeld in de Landarbei- derswet ten behoeve van J. Moens alhier. Hoewel sommige leden meenden dat de grond die daarvoor zal worden aange kocht vrij duur is, werd toch met alg. st. besloten het voorschot te verleenen en een gelijk bedrag als voorschot aan te vragen aan het Rijk. Dit is de eerste maal dat deze wet hier toegepast zal worden. Hierna de volgende mededeelingen; dat ontvangen is een dankbetuiging van het Koninklijk Echtpaar voor gezonden geluk- wensch bij hun zilveren huwelijksfeest; dat de bestratingen op den weg naar de losplaats en in den Kruisweg zijn uitge voerd en de rioleering in de Van Aken- straat in orde gebracht is, alsmede dat de Krukweg schoongemaakt is. Verder dat de verzekering van den bouwkundige niet wettelijk verplicht is, doch dat B. en W. een onderzoek zullen instellen naar de premie en voorwaarden van een particu liere verzekering. De uitslag der gehouden aanbesteding van het vervoer van klin kers, zand, enz. is, dat het minst is inge schreven door Simon Janse, aan wien het werk is gegund. Het te verrichten straat werk in de gemeente is gegund aan G. J. L. v. d. Ven voor 38 cent per vierk M. zon der onderhoud. De Jubileumplaten waren voor de schoolkinderen thans aanwezig en werden bezichtigd. De kosten vielen, gelet op de prachtige uitvoering, zeer me de. Ze zijn geleverd voor 5)4 cent franco hier. De begrooting voor 1926 is door Ged. Staten goedgekeurd; ook de verhu ring der onderwijzerswoning aan het H. der S. en de converteering van de geldlee- ning ad f 6500. Bezichtigd werd het ge deelte van het oud-archief, dat gerestau reerd is. Over dit werk was men goed te vreden. Besloten werd een partij hoornen op het onverharde gedeelte van de los plaats te laten liggen tegen half geld van het anders te betalen tarief. Bij de rondvraag werd een klacht geuit over den stank die veroorzaakt wordt in de Van Akenstraat door den mest van gei ten. Getracht zal worden hierin verbete ring te laten brengen. Ook werd geklaagd over het lang laten leven van jonge geitjes die gedood moeten worden door een opkoo- per. De voorzitter zal dezen persoon zulks in het vervolg doen beletten. Verder werd de opmerking gemaakt, dat een gemeente rioolbuis niet voldoende kon loozen achter de Begraafplaats, waarop de voorzitter mededeelde, dat dit reeds de aandacht had van B. en W. en dat verbetering zal aan gebracht worden. Nog werd er op gewezen dat een vrachtauto met lompen te hard door de gemeente rijdt en dat er enkele balen afgevallen waren, wat gevaarlijk werd geacht voor kinderen, enz. Ook hier zal de voorzitter zijn aandacht aan wijden. Ten slotte werd op verzoek van een be woner der Kerkstraat verzocht om de lin- deboomen, die daar staan, zoodanig te snoeien, dat er meer licht en zon in de woningen kan komen. B. en W. zullen zien wat in dezen is te doen. Nieuw en St. Joosland. Alhier wordt ge ijverd om een christelijke school te stich ten. Reeds is een voorloopig comité voor dat doel gevormd. Nieuw en St. Joosland is de eenigste plaats op Walcheren, waar nog geen christelijke school is. Vrijzinnig© verdraagzaam heid. De schoolstrijd in Muiden trekt in steeds breeder kring de aandacht. We verstaan het, dat het vrijzinnige hart pijnlijk getroffen wordt, als de Chris telijke school haar vleugels al meer uit slaat en het getal leerlingen op de Open bare School gestadig inkrimpt. Vooral in kleinere plaatsen maakt dat indruk en we zullen het geen oprecht voorstander der Openbare School kwa lijk nemen, als hij voor zijn lievelings instituut met alle eerlijke middelen strijdt. Maar men moet dan toch zeker too- nen, dat men op die inrichting ver draagzaamheid heeft geleerd. Helaas is die vrucht der Openbare School vaak ver te zoeken. r;iihi i bh» hu iiii h'cji .numnn't..i.il vrouwen stevig gekneveld naast elkander in de sneeuw. „Ik weiger, deze ongelukkigen alleen hier achter te laten, hoort ge, ellendige vrouwenbeul!" zoo viel in heftige veront waardiging de heer Petrof uit. „Laat me afmaken zoo ge wilt; maar hoor, dat ik u alle gehoorzaamheid opzeg."_ „Ik heb in last, dokter Brenzilof en den jager Peter te arresteeren. De jager is er om koud, van dien ben ik af. Den dokter moet ik uitleveren. Met u echter heb ik niets te maken. Ik kan met u handelen naar welgevallen. En derhalve wil ik u de gunst bewijzen, u volgens uw wensch bij de vrouwen achter te laten. Maar dan in dezelfde omstandigheden, waarin zij vei'keeren. Soldaten, bindt me dien vent en legt hem naast zijn vriendinnen." Tegenstand te bieden ware dwaasheid geweest; de ex-detective zag het in. Hij liet zich dus zonder verzet op den grond werpen en knevelen. Tegelijk werd dokter Brenzilof aan den staart van één der paarden met een lang touw vastgebonden, teneinde hem het vluchten onmogelijk te maken. „Vaartwel, mijne vrienden!" riep de dokter den achterblijvenden toe. „Tot weerziens in het Vaderhuis met de vele woningen!" Gelijk nu weer in Muiden. De leider der groep, welke zich siert met den teekenenden naam „De IJze ren Vuist" en met deze macht blijkbaar de openbare school wil verdedigen, zond op 23 Februari een afgezant naai' den voorman van het Christelijk Onderwijs en liet dezen mishandelen. Deze, hoewel klompenhandelaar van be roep, hield er geen s traatj ongen sm an ie- ren op na, doch bracht zijn zaak bij den rechter. En deze, de bekende politie-rechter Mr Servatius, dié blijkens zijn vonnissen een frisschen kijk op 't maatschappelijk leven heeft, vond in fijnenhaat geen enkele ver ontschuldiging voor het slaau met de vuist. 'Hij achtte de mishandeling bewezen, doch nam in aanmerking, dat beklaagde zoo dom is geweest zich als werktuig te laten gebruiken. Met het oog op be- klaagde's minder gunsligen financicelen toestand, veroordeelde hij hem tot 30 gulden boete, subs. 15 dagen hechtenis. Tevens richtte hij tot „De IJzeren Vuist" en de andere plaatselijke partijgangers de vermaning zich verder van geweld te onthouden. v Een kostelijke vermaning. In den geestelijken strijd passen slechts geestelijke wapens. (Rotterdammer.) Opening 'der nieuwe Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfabriek Walcheren (Vervolg.) Onder de aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin, leden van het gemeentebestuur van Middelburg van dat van Koudekerke en dat van Vlissin- gen, den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; vertegenwoordigers van den Noord-Brabantschen Zuivelbond en verschillende andere personen- De voorzitter der Coöperatie, de heer A- de Visser sprak een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Wat hier vandaag zal plaats hebben, beschouwen wij als een zeer belangrijke gebeurtenis, niet alleen voor de vele vee houders van ons Eiland, maar niet min der voor de inwoners van Middelburg, Vlissingen en omliggende gemeenten- De melk is een der voornaamste pro ducten van den boer van Walcheren, zijn welvaart hangt in de allereerste plaats af van goede melk- en zuivelprijzen. De melkproductie op Walcheren neemt nog steeds toe en is nog voor groote uitbrei ding vatbaar. Tegenover elders in ons land stond tot heden de zuivelnijverheid op Walcheren nog op een zeer laag peil- Elders in ons land zijn het vooral de Coöperatieve_ Zui velfabrieken geweest, waarvan er thans vele honderden bestaan, die de zuivelbe reiding op het peil hebben gebracht van thans- Dat was een groot belang voor den boerenstand en ook voor de bevol king in het algemeen- Eerst in 1916 werd onder de boeren van Walcheren de Coöpe ratieve geest wakker. Er werd dan ook spoedig een coöperatieve vereeniging op gericht met aanvankelijk 40 tot 50 leden. Daarna is het bedrijf van den heer L- Dekker, Wal, door de vereeniging over genomen en alzoo ©en Coöperatieve Melk en Zuivelinrichting gesticht- Door de groote toename van leden en afzetgebied bleek het al spoedig, dat dit bedrijf te klein en te primitief was- Waarom het Bestuur dan ook in 1923 plannen be raamde tot het bouwen van een nieuwe fabriek, welke plannen in Febr. 1924 met 'n groote meerderheid van stemmen wer den aangenomen. De opdracht in Febr. 1924 door de Algem. Vergadering aan het Bestuur verstrekt, is thans uitgevoerd. De fabriek staat er, is ingericht met het nieuwste en beste wat op Zuivelgebied1 te verkrijgen is. Spr. dankt het Bestuur en de Commis sarissen 'voor de aangename samenwer king tijdens den bouw, verder den heer Zwagerman, Rijkszuivelconsulent voor zijn vele adviezen, eveneens den heer van As destijds secretaris van de Brab- Zuivel bond te Breda, voor zijine adviezen, den heer de Kruijff em Engelfriet resp. Inge nieur en Architect 'Van het Technisch Bureau van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond, de heeren aannemers van het geheele werk en hunne uitvoer ders voor de goede en solide afwerking, Slechts de stem van den heer Petrof antwoordde hem; want de vrouwen waren niet in staat, te spreken. „Blijf getrouw tot in den dood, en God zal u geven de kroon des levens!" klonk het uit deu mond van den gebonden man. „Het is nu licht in mijn ziel. Heerlijk licht. We zullen elkaar juichend weer zien! Vaarwel!" De paarden zetten zich in beweging en dokter Brenzilof werd meegesleurd. Nog eenmaal keerde hij zich om en hij zag, hoe de onophoudelijk vallende sneeuw de gebondenen reeds met een rein lijkkleed begon te bedekken. Twee weken had dokter Brenzilof reeds in de kelder cel doorgebracht; en het sche nen hem twee jaren toe. Na een kort verhoor door een soort tri bunaal, samengesteld uit een drietal hem onbekende kerels met boeventronies, een verhoor, dat eigenlijk alleen uit een aan eenrijging van spotternijen en beleedigin- gen bestond, was hij in het ondergrond- sche, niet verwarmde verblijf geworpen, waar hij alle gezelschap van menschen miste. Doch dit was nog het ergste niet; veel erger was het, dat men hem zijn Bij bel ontnomen had. Hoe zegende de dokter dhr van Houte (opzichter), Burgemeester en Wethouders van Middelburg en die vau Koudekerke voor hun medewerking, eveneens heeren ingenieurs van den Rijks waterstaat voor de medewerking voor het afvoeren van het water uit de fabriek. Wij koesteren de hoop, dat deze onder neming veel zal bijdragen tot de welvaart der landbouwers. Zij mogen er van ver zekerd zijn, dat dit bedrijf een ernstigen en solieden ondergrond heeft en dat hier geen lichtvaardige dingen ondernomen werden of in de toekomst ondernomen zul len worden. Maar ook voor de inwoners van Middelburg, Vlissingen en omliggende gemeenten beschouwen wij de stichting van dit bedrijf als van zeer groote betee- kenis. In de voeding van de menschen en vooral voor de kinderen spelen melk- en zuivelproducten een zeer belangrijke rol. In de hoop dat allen die mochten bij dragen tot het welslagen dezer onderne ming met toewijding en opgewektheid hun plicht mogen doen en dat Gods rijke zegen zal mogen rusten op dat grooto werk van 200 veehouders van Walcheren en N. en St. Joosland, verklaar ik hiermede de fa briek voor geopend. Na deze rede, evenals na die van den heer Zwagerman, welke wij reeds gisteren vermeldden, volgde applaus. Hierna nam de Commissaris der Konin gin, de heer Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, het woord. Spr. wil dank brengen voor de hem geworden uitnoodiging, maar ook uitdrukking geven van zijn groote be langstelling in een tak van het landbouw bedrijf, namelijk de veehouderij en de daaruit voortvloeiende zuivelbereiding. Het is begrijpelijk, dat men meer en meer de antieke wijze van zuivelbereiding ver laat en meer zorg besteedt aan het vraag stuk der aflevering van de melk. Reeds dikwijls is vroeger dit vraagstuk ook bij de Z. L. M. besproken, maar er is nog altijd bij de Zeeuwsche landbouwers een soort tegenzin tegen coöperatie. Toch is het zeker een materieel belang voor de landbouwers en ook een algemeen belang. Spr. wil zich geen partij stellen over de vraag coöperatie of niet, maar wil zijn voldoening uitspreken over de goede sa menwerking, die men heeft betracht en hulde brengen aan de bestuursleden en de leden, die durf en doorzettingsvermogen toonden om deze fabriek tot stand te bren gen. Men zegt wel eens dat de Walcher- sche boeren minder vooruitstrevend zijn, maar deze fabriek toont, dat dit maar praatjes zijn. Spr. spreekt zijn beste wen- schen voor de vereeniging uit en hoopt, dat God's zegen op dit werk moge rusten. De burgemeester van Koudekerke, de heer H. P. baron van der Borch tot Ver- wolde, hoopte, dat altijd de fabriek in de gemeente Koudekerke zal blijven staan, want dat is een landbouwende gemeente. Ook spr. uit zijn beste wenschen voor de fabriek en hoopt op God's zegen. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, deelde mede, dat wet houder de Veer verhinderd was door druk ke bezigheden. De fabriek is voor de streek van groot belang. Spr. wil van de vroegere wjjze van melkverzorging geen goed en geen kwaad zeggen, maar geeft aan de tegenwoordige toch de voorkeur. Ook spr. meent, dat de oprichting blijk geeft van grooten durf der leden. Er zijn vele conferenties met Burg. en Weth. ge houden en het bestuur zal gemerkt heb ben, dat de gemeentelijk wetgevende ma chine niet altijd vlug draait, maar dat het ook wel eens anders gaat heeft het onder vonden, toen binnen 24 uur toestemming werd verkregen om buizen te leggen in ge meentegrond voor de uitloozing op het kanaal. Spr. eindigt met hartelijke geluk- wenschen bij deze opening. Ook de heer Schoenmakers, directeur der coöperatieve fabriek te Hasselt, wenscht het bestuur en den directeur van harte geluk met de opening der nieuwe fabriek. De heer M. Laernoes, wethouder van Vlissingen, deelde mede, dat de burge meester verhinderd was te komen. Ook spr. wenscht geluk met de totstandkoming der fabriek. Hij meent, dat er ook op ex port zal worden gewerkt, wat weer van groot belang is voor de bevordering van het vervoer per stoomboot en spoor. De heer Joh. Vos uit Roosendaal, voor zitter van den Noord-Brabantschen Zui velbond, wenscht ook geluk met de ope ning en zegt het niet eens te zijn met den Commissaris der Koningin, dat de Zeeuw sche boeren niet voldoende voor coöpera tie voelen. Hij wijst daarbij op de groote Z. L. M. Maar bij de Z. L. M. is niet zui- nu den tijd, dien hij aan Bijbelstudie be steed had, en het van buiten leeren van gedeelten der Heilige Schrift. Had hij ge kund, hij had al zijn broeders en zusters toegeroepen, zich Bijbelgedeelten in het ge heugen te prenten, om een onontneem- baar goed, een ondempbare bron van troost te hebben in dagen van vervolging en verdrukking. Doch niet alleen uit het van buiten ken nen en in zichzelf, of soms ook overluid opzeggen van fragmenten uit Gods Woord putte dokter Brenzilof troost en kracht; ook buitengewone geestelijke ervaringen bemoedigden hem. Hij ondervond, dat de Heere ook op on middellijke wijze zich aan het tot Hem schreiende hart kan openbaren. Dat ge schiedde soms in een droom, soms in een levendig besef van 's Heeren nabijheid, soms in een rotsvaste zekerheid van de toekomstige heerlijkheid. Driemaal daags opende zich de celdeur en verscheen een bewaker, om den gevan gene een stuk droog brood toe te werpen en de bij hem staande water- of liever ijskruik te vullen. Het water bevroor toch altijd zeer spoedig en door te zuigen op het ijs moest de dokter zijn dorst stillen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5