Bensnai Nieuws, Kerknieuws. Zwagerman, na de officiëele openings- 1 rede een rede uit, waaraan wij het vol gende ontleenen: De geldelijke resultaten van het land bouwbedrijf op Walcheren werden voor een zeer belangrijk deel bepaald dooi de inkomsten uit do melkveehouderij. Door plm. 1100 veehouders worden hier ongeveer 5500 melkkoeien gehouden- De gezamenlijke jaarlijksche melkproductie bedraagt ongeveer 22 millioen K-G. Deze melk krijgt, globaal genomen, de volgende bestemmingen: 2 mill. K.G. of 9 pCt voor kalveren en varkens; 7 mill- K.G. of 32 pCt voor de menschelijke consumptie; 13 mill- K.G. of 59 pCt voor verwerking op zuivelproducten, vrijwel uitsluitend boter- Ongeveer de helft van de totale pro ductie blijft op de boerderijen- De andere 'helft gaat van de boerderijen af voor do menschelijke consumptie of voor ver werking in fabrieken. De 11 mill. K.G. die niet op de boerderijen blijven, krijgen de volgende bestemmingen- plm. 2 mill. K.G. wordt door de veehouders zelf di rect voor de consumptie afgeleverd; plm. 2 mill. K.G. gaat via de slijters naar de consumenten; 7 mill. K.G. gaat naar een viertal fabrieken- Hiervan komt 4 mill. K.G. naar de Coöperatie „Walcheren". De hoeveelheid melk, die op Walcheren naar de fabrieken gaat, vermeerdert voort durend, ten koste van de melk op de boerderijen tot boter verwerkt- De groote economische beteckenis van dit bedrijf schuilt dus allereerst daarin, dat nu reeds 20 procent van alle op Walcheren geproduceerde melk hier tot waarde moet worden gebracht- Dit per centage groeit nog steeds- Ook de belangen van de bevolking van Middelburg, Vlissingen en Souburg zijn bij deze gebeurtenis nauwer betrokken dan velen misschien denken. In die plaatsen is per jaar voor de consumptie noodig: 5 millioen K.G. melk; plm. 250.000 K.G- natuurboter en bovendien heel wat kar nemelk en ,room. Van deze producten levert de Coöperatie: 22 mill- K.G. melk of 44 pCt der behoefte- Bijna 60.000 K.G. boter of 24 pCt der behoefte en even eens een groot deel der benoodigde kar nemelk en room- Ik ben ervan overtuigd dat dit bedrijf er niet weinig toe zal bij dragen de melkvoorziening hier op een hooger peil te brengen. De zuivel-coöperatie, die overal elders in ons land na 1880 tot grooten bloei kwam, heeft op de boeren op Walcheren langen tijd geen vat gehad- Eerst in 1916 waren een 80-tal landbouwers hier vol doende overtuigd van liet feit, dat ook hier de zuivelcoöperatie noodig was en de zuivel-nijverheid en de melkvoorzie ning der bevolking op een hooger peil te brengen. Een bestaande kleine particuliere melk inrichting werd overgenomen. Sedert 1916 is dit bedrijf in alle richtingen uitgegroeid. De melkaanvoer steeg van ruim 1 mill- tot 4 milhoen K.G. De afzet van con- sumptiemelk van 670.000 K.G. tot 2.2 mill- K.G. De boteromzet van 20.000 K.G- tot 57.000 K.G. De ruhnte in het oude bedrijf werd veel te klein en de werktuigen geraak ten 'oud en van onvoldoende capaciteit. Het aantal leden was gestegen van 80 tot bijna 200. Daarom kwam het Bestuur in Nov. 1923 voor de Algemeene vergadering met plan nen voor do stichting eener geheel nieuwe fabriek. Het ging niet zoo vlot de meer derheid der leden tot deze grootsche, maar noodzakelijke onderneming te doen be sluiten. In Februari 1924 viel echter met groote meerderheid het besluit waarbij aan het Bestuur een crediet van hoogstens f240.000 voor nieuwbouw werd verleend. Het bedrag leek groot, maar is toch zeker niet te drukkend voor een bedrijf dat bijna voor een half millioen gulden per jaar omzet- De bedrijfsonkosten stijgen hierdoor slechts met 40 centen per 100 Liter melk. De gebouwen hebben f 125 duizend en de inrichting plm. f 100.000 gekost- Het gebouwen-complex heeft, den hoef- ijzervorm- Als B. en W. van Middelburg op den om het gebouw gereserveerden gemeentegrond, nog wat bloemen en groen zouden willen aanbrengen, zal zeker ook niemand meer kritiek uitoefenen op de plaatsing van een fabrieksbedrijf op dit mooie punt van de Singels. In den vleugel op liet Noorden vinden we: De directeurswoning; Het bedienden kantoor; De hal voor de uitbetaling der melk; Het iets verhoogde roomzuurlocaal; Onder het roomzuurlocaal de koel- en pakkelder voor de boter; Het laboratorium- Het roomzuurlocaal op het Noorden is een frisch vertrek met drie groote bas sins voor de verzuring van den room- De botervrieskelder is van groote waarde om dat de coöperatie daardoor in staat is ook des zomers stevige boter te leveren- Aan de voorzijde bevinden zich, be halve het laboratorium, de melkontvangst en een groot reservelokaal. Aan de melk ontvangst komt de melk van de boeren des morgens binnen en wordt de onder- melk afgegeven- Er bevindt zich een nauw keurige bascule, een uibdrugapparaat en twee ondermelkbakken- Het reservelocaal zal later waarschijnlijk voor??? Achter de melkontvangst ligt bet be langrijkste locaal van de fabriek- Hier wordt de melk gepasteuriseerd, ontroomd en de room gekarnd- Hier zijn de voor naamste zuivelwerktuigen opgesteld- De groote karnkneder stelt in staat den room van één dag in eene keer te karnen- In In betzelfde werktuig wordt de boter ook gekneed en gezouten, zonder dat het pro duct met de handen aangeraakt is. De meeste verscbe vvoor de consumptie be stemde melk, wordt bier eerst door een centrifuge gereinigd, daarna voorgewarmd op ruim 60 graden en vervolgens in een z.g.n. Dauerpasteur een uur op 64 graden' gehouden- Deze pasteurs zijn alleen nog maar in de meest moderne melkinrich tingen in gebruik. Door deze behandeling wordt de melk veel duurzamer, zonder dat het karakter van rauwe melk ver loren gaat- Na het pasteuriseeren wordt de melk diep afgekoeld en daarna uit gevent- Na zoo'n behandeling is het vrij wel buitengesloten dat des zomers melk afgeleverd wordt die bij hel koken dik wordt. In do linkervleugel vinden we liet ketel buis met '2 ketels, elk met 80 M2 ver warmd oppervlak- De machinekamer met stoommachine van 80 I.P.K., koelmachine voor 80.000 caloriën per uur en installatie voor levering van warm water- Do koel machine is voor eene moderne melkin richting onmisbaar. Daardoor krijgt men in den zomer steviger boter en veel duur zamer melk. Verder is bier bet pompen- locaal, voor de watervoorziening van bet bedrijf. Dan is er de melkbewaarplaats waar in groote bassins de consumptie- melk bewaard wordt- Hieraan verbonden is een bordes met meetapparaten om do bussen van de venters te vullen. Achter deze ruimte is nog eene afdeeling voor het maken van flesschenmelk en pap- Hier zijn ook da loketten voor afgifte van boter, flesschenmelk, enz- aan "de venters. Twee Nortonputten leveren een overvloed van diep-grondwater- Twee pom pen met 40 kub. M. capaciteit per uur brengen het op- Door de fabriek loopt een voor oninge- wijden verwarrend net van buisleidingen. Een buizennet dient voor het vervoer van gekoeld pekelwater. Een ander voor kond nortonwater. Een derde voor warm water voor de reiniging. Ten slotte een vierde buizennet voor de stoom, die voor bet ontsmetten van leidingen cn zuivel werktuigen geregeld gebruikt wordt- Daar tusscben door loopen allerlei leidingen voor melk,karnemelk, room en onder- melk. Vloeibare producten worden alle door leidingen en goten gepompt- Overal in de fabriek liggen met flink verval prachtige tegelvloeren- De riolee- ring en de ventilatie zijn tot in de puntjes verzorgd. Alle voorwaarden voor eene uiterst zin delijke en .hygiënische behandeling der in dit opzicht zoo teere zuivelproducten zijn hier aanwezig- Als dit bedrijf de bloei van bet zuivelbedrijf op Walcheren helpt, verhooigen en bovendien er toe bijdraagt dat de melkverzorging der bevolking op een hooger peil komt- zullen de verwach tingen van zijn stichters daarmede in vervulling gaan- Ongelukken. Verblind door de scherpe lichten van een auto reed een heer te Smeermaes tegen een steenen pilaar. Met een hersenschudding werd hij in het hos pitaal opgenomen. Zondagmorgen viel een 10-jarigö jongen toen hij hij het oplaten van een vlieger achteruit liep in de Bomhavcn te Dordrecht. Met behulp van een dreg werd hü door voorbijgangers uit het water gehaald doch de spoedige aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Sas- sanheim is een 14-jarige jongen door een auto aangereden, llij werd daarbij op de tramrails geworpen, juist voor de stoomtram. Do tram ging den jongen over beide beenon. Een der voeten werd bijna geheel afgereden, de andere werd ernstig gekneusd. Te Den Haag is een lieer in zijn woning van de trap gevallen, Iljj was op slag dood. Zaterdagavond is een negen-jarige jongen te Schiedam, toen hij' den rijweg overstak, door oen passeerende autobus overreden. Hij be kwam een ernstige schedelbreuk. Hjj werd vervoerd naar een politiepost. Daar kon do geneesheer slechts den dood vaststellen. „Hulpverleeni ng". Op last van den officier van justitie is te Rotterdam aan gehouden en naar het huis van bewaring ge bracht de koopman M. J. V., die verdacht wordt van verduistering van geld en goe deren, te nnadeele van het comité tot leni ging van den nood in de Drentsche venen. Gelijk wij reeds gemeld hebben, is gebleken, dat van de f 62.000, die hij het comité in gekomen waren, slechts f 10.000 afgedragen zijn. Het overige geld zou, volgons de opgave en volgons de boeken van V., die de gelden boheeren moest, verbruikt zijn ter bestrijding van de kosten van administratie, honorarium, reizen, drukwerk, porti, enz. Het onderzoek heeft nu eenige nieuwe feiten aan het licht gebracht, op welke feiten de strafrechtelijke vervolging gebaseerd is. Tien jaar te oud i n g e s o hi re - ven. Onlangs is opgemerkt, dat A. J. Dl., van te Geleen, die nog slechts 20 jaar is, reeds driemaal Heeft gestemd. Eens voor de Staten, eens voor den Gemeenteraad en eens voor de Kamer. Dat was mogelijk, doordat hfj 10 jaar te oud was ingeschreven. Post. Te Vilvoorde, bij Brussel heeft men vijlf gevallen van pest gecensti- terd, di© na analyse door dr Bardot en dr Cialmette werden .bevestigd. Die slacht offers, die, dank zij1 bet tijdig ingrijpen van de geneeskundige inspectie-diensten, konden ge red worden, waven werkzaam in een lompenzaak. Een akelige mystificatie. Een zekere madame Dtenise Rouhen te Pa rijs had een telegram, onderteek-end Anna, ontvangen, bevattende slechts de woor den; „Moeder gestorven". Anna was do naam der zuster, die met haar moeder samenwoonde. Do geadres seerde begaf zich onmiddellijk naar een andere zuster, insgelijks te Parijs woon achtig en deelde haaf de doodstijding mede. D|e beide vrouwen kochten samen een grafkrans en namen den Trein naar Bieux-Ohaises', waar de moeder woonde. Wiö schetst de verbazing, om niet te zeg gen ontsteltenis, toen de twee zusters in dein tuin van het moederlijk huis haar moedig druk bezig zagen? Dio beide zusters dienden een aanklacht in waarop uit 'n onderzoek zou gebleken zijn, dat do moeder zelf het telegram had doen verzenden om haar dochters te doen overkomen. Volgens een andero lezing zou een ander familielid de hand in dez© mystificatie hebben. Overleden. Te Swansea (Enge land) is op 74-]arigen leeflfjd overleden d© heer Henry Folland, één van Engelands grootst© blikfabrikanten. Hij was als jon gen in een blikfabriek werkzaam en ver loor daarbij zijn arm. Vrienden, dio mede lijden met den knaap hadden, bezorgden hem toen ©en plaatsje als klerk op het kantoor der fabriek. Vóórdat hij 30 jaar oud was, was hij al bedrijfsleider. In den loop der jaren kwam hij' aan "het hoofd te staan van elf groote blikfabrie- lcen, die als de Folland-combinatie be kend stonden. Later werd hij in de firma Richard Thomas do, één .van de groot ste blikf abriek en van Europa, opgenomen. Een g e v a n ge n rechter. De on langs gearresteerde rechter van instructie Jürgens zit nog steeds in het huis van be waring te Berljjn-Moabit. Hij geniet daar niet sympathie van zijn medegevangenen, hetgeen al blijkt uit het feit dat de zoogenaamde etendragers steeds weigeren ook aan Jürgens een portie te bezorgen. De directeur van de gevangenis zorgt er natuurlijk voor dat Jürgens tocli te eten krijgt. Jürgens zat tot nu toe alleen opgesloten. Op zijn verzoek hoeft hij thans een kameraad gekregen en wel een gewezen officier. De Duitsche stroom naar Pa- r ij s. In de Parjjsche straten struikelt men tegenwoordig, om zoo te zeggen, over do Duitschers. Men verklaart die groote hoe veelheid gedeeltelijk door de betere verhou ding tusschen de beide landen, gedeeltelijk door de Duitsche boycot tegen Italië, die verhindert, dat zich de gewone stroom toe risten daarheen richt. Maar nu begint men te Parijs te protesteeren tegen wat men daar den nieuwen veldtocht naar Parijs noemt. Het is nu gemakkelijker Parijs te nemen spot jnen ginds en hot wordt dan ook nu mot veel succes gedaan. De kellners en de liftjongens loeren weer Duitsch en de musici spelen alweer Duitsche muziek. En natuurlijk heeft men ook alweer ruzie. In een bekend cabaret was de muziek zoo be slist uilsluitend Duitsch, dat. een verontwaar digd Franschnian opstond en eischte, dat men de Marseillaise zou spelen. Toen vloog een Duitsche dame op en schreeuwde hom in het gezicht: „Deutschland, Deutsohland über alles". En dat in Parijs Gevangenissen te koop. Een gevangenis-statistiek in Engeland heeft aan gewezen de vermindering van de bevolking der gevangenissen tusschen 1914 en dit jaar van 21.560 tot, 13841waarbij dan komt, dat hot aantal veroordeelingen voor minder ernstige vergrijpen terugliep van rond 92.000 tot rond 20.000. Do Engelsche cijfers zijn van beteekenis, al niag men or nog niet uit afleiden, daL de criminaliteit in gelijko verhouding gedaald is. Immers in de Brit- sche strafgevangenis is nogal wat veranderd; de voorwaardelijke veroordeelingen en de on der toezichtstelling hebben er toe bijgedra gen, de bevolking der gevangenissen te ver minderen; ook zijn er voor de jeugd meer vorbeteringsgestichten. dan vroeger, zoodat nog al wat grensgevallen, die eertijds in de ge vangenis zouden zijn beland, nu in een ver- beteringsgesticht worden opgenomen. Doch met dat al beeft men in een periode van twaalf jaar in Engeland ongeveer de helft der ge vangenissen kunnen sluiten, terwijl van de nog overgebleven gevangenissen in drie geval len de vrouwen-afdeeling is opgeheven. Het eenige probleem is nu nog, wat er met de gebouwen moet gebeuren. Van de 25 geslo ten gevangenissen -heeft men er aan vier oen andere bestemming kunnen geven. 21 staan er nog te koop. Maar de vraag naar die gebouwen is niet groot, en toen er onlangs ecu in veiling kwam, bedroeg het hoogste bod ongeveer 10.000 gulden, weshalve men het maar aanhield. Hier en daar heeft men de sloten gevangenissen voor het onderbren gen van woniugloozen ingericht, doch over het algemeen bevalt den menschen dit „ach ter tralies" huizen, al geschiedt dat dan ook vrijwillig, maar weinig. Een villa. Ondanks tegenovergestel de opvattingen, schijnt de familie der Ho- henzollern toch over aanzienlijke geldmidde len te beschikken. Volgons de „Stampa" na melijk, heeft ex-kroonprins Wilhelm van Duitscbland de wonderschoone villa Cas- tagnola nabij de Borromeïsche eilanden bij het Imgo Maggiore aangekocht. De villa ligt dicht liij het landhuis, dat maarschalk Ca- dorna door vrienden geschonken is. Cador- na on do vroegere kroonprins worden dus buren. I n de boo g te Berlijn zal een merk waardig bouwwerk rijker worden. De toren dor draadlooze aan den Kaiserdamm zal met twee restaurants voorzien worden. Op 50 M. hoogte wordt een groot u i tkij k-res tau r an t" gebouwd, dat ongeveer 250 personen zal kun nen bevatten. De buitenmuren dezer inrich ting zyn rondom met grooto breede vensters voorzien. Van het gebouw uit zullen de gas ten een prachtig vergezicht in alle richtin gen hebben. Een lift voor 12 personen brengt de be zoekers, die dat wenschen, naar de spits van den toren. Boven, op 130 M. hoogte, bevindt zich een tweede restaurant, plaats biedend voor ongeveer 50 personen. De aan blik van daar hoven af is fabelachtig mooi. Dp werkzaamheden voor den bouw zqn roods in vollen gang. Hoog in den toren werken lusiig en gezellig timmerlieden en gla zenmakers. De datum van de officiëele ope ning is op 3 September, hij het begin van de groote Duitsche radio-tón toonstelling, vast gesteld. Aardschok in Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat een ruim 2*/a uur durende aardschok geregistreerd is door het observatorium van de universiteit van Georgetown. De plaats vaft oorsprong ligt op 6700 mijlen, gerekend vanaf Washington, doch de richting is nog niet nauwkeurig vastge steld. Ren slang©n-avonluur- Er schijnt bij de pythons; tusschen Tand jong Morawa en Galang op Sumatra hui zende, een opgewekt gezinsleven te be staan. Het is nog niet zoo heel lang ge leden dat op Pager Marbau een groote vertegenwoordiger van dit slangengeslacht weid gevangen, terwijl men tevens een bij zonder groot nest met eieren aantrof in een vermolmden boom. Daarna werden op andore ondernemingen in de buurt nog vele van deze dieren gesignaleerd of in levenden lijve aangetroffen, terwijl dezer dagen een python van geweldige afmetingen echter in slaap verkeeren.de tengevolge van hei inslikken van een groot varken door zeventien koelies naar Tandjong Morawa werd gepikold- Deze ontmoetingen waren betrekkelijk vreedzaam, doch minder aangenaam was de kennismaking die een assistent van een der ondernemingen in de huurt van Galang dezer dagen had met zulle een gevaarte- Hij fietste in donker naar huis, terwijl zijn hond achter hem liep- Hij was juist een collega, die loopende was, gepasseerd, toen de hond een verschrik- kelijken gil gaf, waarna een doodscho stilte intrad. De assistent dacht dat zijn hond door een beer was aangevallen en schoot in het stikdonker naar de plaats waar zijn hond had geloopen- De andere assistent was intusschen naderbij ge komen, terwijl ook een drietal .Tavaan- sche koelies die daar in de buurt waren, kwamen toesnellen- Na nog eenige schoten gelost te hebben, ontwaarde men bij het flauwe schijnsel van eenige lucifers een groote zwarte gedaante, die er van door wilde gaan. De koelies trachtten het dier vast te houden, maar werden met groote kracht vJforlgesleurd- Nog een aantal scheten waren noodig om het dier tot rede te brengen, en toen constateerde men bij het onzekere schijnsel van enkele lucifers, niet zond-er afgrijzen, dat de roer- looze gedaante een monsberpython was- De hond was gekraakt en geheel uitge rekt naar de werkwijze der pythons. De eerste schoten hadden het dier in het lichaam geraakt, waar het zich weinig van schéén tc hebben aangetrokken- Het laatste schot evenwel trof hem in den kop en daar kan zelfs een python niet tegen- Het beestje werd later opgemeten en bleek een Jengte te hebben van onge veer zeven meter. De omvang was 30 inch. -Vreemd. Dr H. C. Rutgers, die einde 1925 naar Indiö vertrok voor een zesmaandsclie reis door Sumatra en Java, geeft in de Mededeolingen van de N. G. S. V. van 20 Maart j.l. het eerste gedeelte van zijn reisverhaal, dat handelt over zijn aankomst, verblijf en arbeid te Medan. Iiij vertelt daarin o. m.: „Zoo preekte ik des Zondags tweemaal voor Wiersinga Hoe nu? vraagt Ds G. lindeboom in „De Heraut". Dr Rutgers is naar Art. XII D.K. overgegaan tot een anderen staat des levens en heeft dus het ambt van dienaar des Woords mot al zijn bevoegdheden ver loren. Dit kan den kerkeraad van Medan niet onbekend zijn geweest. Maar heeft dan de Kerkorde voor hem geen bindend ka rakter? Wat in de Geref. Kerken van Ne derland niet geoorloofd is, is het dat wel voor die van Ned.-Indië? De zaak-Geelkerken. Ons gevoelen. Onder deze woorden geeft Dr W. A. van Es van Leeuwarden in de „Leeuwarder Kerk bode" rekenschap van zijn ter Synode „zich conformeeren" aan de beslissing dier vergadering inzake de afzetting van den raad der Geref. Kerk van Amsterdam- Zuid. „Wij conformeerden ons dus „met be houd van eigen gevoelen". Waar dit gevoe len door ons niet in openbare zitting, maar in comi té-generaal ontwikkeld was, zal het wel noodig zijn, daarvan in het publiek rekenschap te geven. Ook zelf stellen wij er prijs op, dat men ons gevoelen in dit opzicht kent, opdat zich ook daarover we der niet allerlei misverstand en valsche vermoedens vastzetten. Maar we meenen ook, dat onze kerken, en in het bijzonder do Noord-Friesche kerken, die ons naar de Synode afvaardigden, recht hebben van dit ons gevoelen op de hoogte te worden gesteld. Laat ons op den voorgrond stellen, dat wij de daad van den kerkeraad van Am sterdam-Zuid in de handhaving van Dr Geelkerken, niettegenstaande de schorsing, in het allerminst niet in bescherming ne men. De kerkeraad had bij de Synode kun nen protesteeren, maar intusschen zich onder protest bij het besluit moeten neer leggen. De handhaving van Dr Geelkerken was een vergrijp tegen het kerkverband, waardoor het geschil zonder bepaalde noodzaak op pijnlijke wijze is verscherpt geworden, en o. i. de kerkeraad ook eigen positie niet weinig heeft verzwakt. Tegen de afzetting zelf echter hadden wij ter Synode tweeërlei bezwaar, één van praktischen en één van principiëelen aard. Het praktische bezwaar kwam daarop neer, dat wij meenden, dat de Synode nu tenaanzien van den kerkeraad van Am sterdam-Zuid wel wat heel „kort recht deed". Het was voor de eerste maal, dat de Synode bepaald vergrijp bij deze broede ren kon signaleeren. Tot hiertoe was liet geding met Dr Geelkerken zelf gevoerd, hoezeer de kerkeraad van Amsterdam- Zuid zich daarbij aan de zijde van zijn predikant had geschaard. En de eerste daad van de Synode tegenover deze broe deren, na hun eerste vergrijp, was afzet ting. Hier was onsinziens vermaan op zijn plaats geweest, en een pogen om den ker keraad van dezen verkeerden weg terug te brengen en als dit niet hielp, schorsing. Maar afzetting was toch wel wat al te straf. Waarbij nog kwam, dat uit het pro test van den kerkeraad van Amsterdam- Zuid bleek, dat er hij hen nog altijd mis vatting bestond, omtrent de bedoeling van de Synode, en dat genoemde kerkeraad zelf bereid was in het kerkverband te blij ven, en dus de „scheurmaking", waarvan het ontzettingsbesluit sprak, niet te willen. Het principiëele bezwaar betreft de be voegdheid van de Synode om tot afzetting over te gaan, welke bevoegdheid we ten ernstigste betwistten. We hadden daar voor tweeërlei grond. Zij was in strijd met de Kez'kenordening en was evenmin uit do principiën af te leiden. Zij was in strijd met de Kerkenordening want volgens art. 79 der Kerkenordening behoort de afzetting van ouderlingen en diakenen onder medewerking van de naast gelegen gemeente, tot do bevoegdheid van den plaatselijken kerkeraad. Zij was ook niet uit de principiën af te leiden, ja was daarmede in strijd. In liet bijzonder met het beginsel van de zelfstan digheid der plaatselijke kerken, gelijk dit vooral in den kerkelijken strijd van 1886 door Professor Rutgers zoö helder en krachtig was ontwikkeld. In dit opzicht was er eenig verschil tusschen Dienaren des Wooi'ds ean de eene zijde, en Ouder lingen en Diakenen aan de andere zijde, in zoover de eersten hun bevoegdheid om Dienaar des Woords in een der Gerefor meerde Kerken te worden door de Classis van het Kerkverband ontvingen, en er door de onderteckening van het ondertee- keningsformulier ook een persoonlijke band was tusschen de Dienaren des Woords en het Kerkverband. Zoo was hel bij de Ouderlingen en Diakenen niet. Deze hebben een zuiver locaal ambt. De band tusschen hen en het Kerkver band werkt uitsluitend door hel interme diair van den kerkeraad. Moesten de Ouderlingen en Diakenen afgezet worden, dan moest dit van de plaatselijke kerk zelf uitgaan, bijv. van de aan liet Kerkverband trouw gebleven leden, die, als zij daarvoor genoegzame reden meenden te hebben, de gehoorzaamheid aan den ontrouwen ker keraad konden opzeggen, en krachtens het ambt dor geloovigen, dan met behulp van het Kerkverband, tot de instelling van een nieuwen kerkeraad konden komen. Of an ders van trouw gebleven kerkeraadsleden. Bleef geheel do gemeente den kerkeraad getrouw, dan moest van de zijde van het kerkverband, het kerkverband met dezo plaatselijke kerk worden verbroken of al thans geschorst. Zoo waren o. i. de beginselen, die naar ons gevoelen destijds door onzen leermees ter Prof. Rutgers waren ontwikkeld, bij do Doleantie waren in praktijk gebracht en ook door onze K.O. worden gehuldigd. Af zetting van Ouderlingen en Diakenen door een Generale Synode was naar ons gevoe len een prijsgeven van de beginselen der Doleantie, en dus van die van die reforma tie der kerken, welke mede tot liet tegen woordig verband onzer Gereformeerde kerken had geleid. We beriepen ons voor dit ons gevoelen in het hijzonder op het werk door Prof. Rutgers met Jlir. de Savornin Lohman uitgegeven: „De rechtsbevoegdheid onzer plaatselijke kerken" en daarin weder op het geval-Leenhof, dat er werd besproken. Ook Leenhof, predikant te Zwolle in het begin der 18e eeuw, was door de Overijs- selsche Synode van 1708 afgezet, maar werd door zijn kerkeraad gehandhaafd. „En toch", om de eigen woorden van Prof. Rutgers aan te halen, „bij clal alles is er nooit door iemand ook maar van gespro ken, dat de Zwolsche kerkeraad moest ge censureerd of tor zijde gesteld worden: dat is niet alleen nooit voorgesteld, maar ook nooit ter sprake geweest, zelfs, niet met een enkel woord. Is zulks denkbaar", vraagt Prof. R., „wanneer dit middel des tijds evenzeer voor de hand gelegen liad, als dit thans in het Herv. Kerkgenoot schap liet geval is? Vooral omdat dit zoo veel eenvoudiger zou zijn geweest, dan al dio besluiten omtrent tijdelijke buiten wer- kingstelling van liet Kerkverband" (blz. 172). En op blz. 168, weer in verband met de polemiek tegen Dr Kleyn: „Er is in onze gelieele voorstelling' van de zaak- Leenhof slechts een tweetal woorden, ééne enkele regel, waartegen al de bestrij ding zich gericht heeft. Met ons erkent ieder: dat de kerkeraad der Zwolsche ge meente met de Overheid in stad en pro vincie, hem in de bediening bleef hand haven". En eveneens dat „men toen even wel niet overging tot de schorsing en af zetting van de recalcitrante kerkbestuurs- leden te Zwolle, zooals uit do toepassing van de nu geldende cl. w. z. Hervormd Synodale „reglementen zou volgen". Maar ten sterkste wordt ontkend wat wij ter verklaring daarvan toevoegden: „want hestuurs-bevoegdheid had men over zulk een kerk niet". Natuurlijk zal ook over deze dingen nog niet het laatste woord zijn gezegd. Het gaat hierbij over niet minder dan de gel digheid van onze Kerkenordening en de bevoegdheden van de plaatselijke kerken in het Kerkverband. We kunnen liet ons niet voorstellen, dat onze Gereformeerde kerken liet lijdelijk zullen blijven toezien, dat in dit opzicht een nieuw „kerkrecht wordt opgebouwd" en dat zooveel ken merkende overeenkomst vertoont met 't Hervormde Synodale Kerkrecht, clat door niemand minder dan door den „Voetius der Doleantie" zoo krachtig is bestreden",

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6