pnpadonren idjes Maandag 29Maart EEREN. Tabak koopf, - GOES. 1 40e Jaargang BniteilaM. KWATI&ffi iM-MASSEE bekoorn LBIIRG >ek Markt ïlsche Weide EERSTE BLAD. VOLLE-MELK-REEP ies. Telef. 181. CER'S inenhandel lieuw stoffeeren en Stoffeerderjj IAAT 37 - GOES >TERIJ 1LTE e :me rden, >n te koop d te koop een Koe, to miniRiBr bestaat uit twee bladen Beter dan Goed-. DE BESTE ^ten voorhanden. in kwaliteit in prijs Middelburg en betalings- iities ste prijzen. en haar hulp 38l prüs op igen als de inge- werkers. Borstelwerk'in de IROODE PILAREN hlEUWSTRAAT KI DE SDELFT) sns afschaffing damboek veulen- JANSEN, uithandel, Goes. |een jaar (1926): jieïen). 1HARTHOORN, fedorp. ras bjj L. Tb. VO- en St. Joosland. verdere ge- met 40 Aren grond, met vele p een dorp op Geen tusschen- n onder letter H rant te Goes. )0P: rokken Straat- strating van erf jevering aan elke vragen L. G. J. _N. Vliss. weg, liddelburg. J. KOPPEJAN, een half pond en houten Pijp. O4550 ct. per Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. HET STANDPUNT VAN GROEN VAN PRINSTERER. Be bekende voorlichter uit het Br A- Kuyperhuis, „Antirevolutionaire Staat kunde", nommer van Maart bevat een artikel van nïr G- M. dein Hartogh: „Mr G. Groen van Prinsterers standpunt te genover het Gezantschap bij het Vaticaan, in het licht van zijn beschouwing over de verhouding van Kerk en Staat". Het opstel is vrucht van een opzet telijk ingesteld onderzoek naar aanleiding van een geschrift van een Chr.-Histori- schen staatsman, die mei citaten tracht aan te toonen, dat Groen van Prinsterer op 't standpunt stond, hetwelk thans door de Chr.-Historischen tegenover den Post voor 'het Gezantschap wordt ingenomen. Bat snuffelen naar citaten beeft wel een goede zijde. Men raakt er almeer door thuis in Groen van Prinsterers helaas! nog te weinig bekende geschriften. Maar 't heeft ook zijn minder goed© zijde, vooral wanneer dat snuffelen ge paard gaat met de vooropgeschoven ge dachte dat het standpunt van den snuf felaar het juiste is; en het voornemen er aan ten grondslag ligt om met de gevonden citaten den andersdenkende om de ooren te slaan. Onze voormannen, zelfs de besten niet, zijn niet het einde van alle tegenspreldmg. De Savornin Lobman schreef eens laan een der redacteuren van „Die Nederlan der", die zich in een meeningsversfehil met de hoofdredactie op Groen van Prin- Smjtct neriep, dat hetgeen Groen en Ba Costa in hunne werken geschreven had den, nu eenmaal geen program was voor een blad. Wij meenen dat deze opmerking juist is, en voegen er aan toe: ook niet voor een partij. Het is trouwens' ook een gevaarlijk werk, want allicht geieft de snuffelaar toe aan een zucht om gelijk te hebben en naar zich toe te rekenen. Onze tegenstanders zijh in dat snuf felen verbazend sterk; en weten van op die wijze gevonden aanhalingen een kwis tig gebruik te maken. Tal van gevleugelde woorden zijn langs dien weg gemeengoed geworden, die bij nadere beschouwingen onjuistheden ble ken. Benk maar aan Opzoomers woord: Ver meerderde bouw vau openbare scholen zal de gevangenissen ten slotte leeg doen gtaan. Bat, of iets dergelijks, heeft deze hoog- laeraar inderdaad gezegd, doch hij! heeft eenige jaren later zijne uitspraak loyaal herroepen. Hen ander voorbeeld. Vele jaren iach- tereien is de strijd voor uitbreiding van kiesrecht, ook tuslsdhen geestverwanten, beheerscht geworden door een woord vam Groen tot Thorbeoke, toen het ging om' censusverlaging. Groen van Prinsterer merkte in een der Kamerdebatten op, dat hïjl altijd nog ©en gulden lager zou durven gaan dan zijn liberale vriend en tegenstander. Een gulden lager dan- Thorbeckel Blat woord is wat vaak geëxploiteerd gewor den ten bate van Kiesrechtuitbreiding. Btocb verzuimd werd er aan toe te voe gen, dat een jaar daarna, toen de oen sus inderdaad was verlaagd geworden, Groen eerlijk bekende: ik wist niet, dat de minister zoo laag zon durven gaan, ik heb de weddenschap verloren. Tal van misbruikte Aanhalingen van Idr Kuyper zouden wij hieraan kunnen toevoegen. !Wij meenen echter onze mee- jning genoegzaam te hebben verduide lijkt. Bie schrijver van het artikel in „Anti revolutionaire Stalaikunde" heeft dan ook veel hooger gemikt. Hij heeft niet gezocht maar losse uitspraken, maar hij beeft Groens standpunt geiplaiatst in het licht van diens beis'chouwing over de verhou ding van Kerk en School. B|it stempelt zijh artikel al dadelijk als belangrijk. Blo schrijver behandelt dan achtereen volgens: Geschiedenis van het gezant schap tot 1862. Groens standpunt tot 1862. In 1862. Van 1862 tot ,1871. In 1871. Blaarna komt hij tot: Saaanvatting. Gonsekwenti© ge vraagd. Br Kuypeir en do A.-R. Partij' in de door Groen aangegeven richting ook inzake de verhouding van Kerk en Staat en inzake de samenwerking met de Room- sch.©n. In hoever was eu is vrees voor RomO gewettigd? B|e geschiedenis! van het gezantschap is deze. In 1815 werd voor het eerst door de 'Nederlanden een zaakgelastigde naar het Vaticalah gezonden, hoofdzakelijk om de betrekkingen van den 'Staat -met de R.-K. kerk te onderhouden. Het concor daat van 1827 vereischte ook een zoo danigen vertegenwoordiger. In 1830, bij de afscheuring van België, werd de na leving van het öoncordaad geschorst, in 1839 weer uitgesteld, in 1852 voor goed er van afgezien. Eenige aanraking bleef bestaan. In 1860 werd het wereldlijk ge bied van den Paus ingekrompen en begon de strijd van liberale zijde tegen de mis sie te Rome. Ten opzichte van deze missie werd Groens standpunt bepaald door zijn ge- dachten over de verhouding van Kerk en Staat. Groen zag in de Hervormde en de R. K. kerk twee Ghr. gezindheden, elk „met een verkregen recht om ia de rege ling der openbare aangelegenheden, waar de godsdienst te pas komt, te worden gekend", en niet om' door den Staat te 'worden geknecht. Van daar zijh verzet tegen de inmenging vim den Staat in de Aangelegenheden der Hervormde Kerk en daartegenover zijh verdediging van het gemeen overleg, zooals dit met het hoofd der R.-K. kerk plaats had. Dloch dit ge meen overleg behoefde niet te geschieden door een gezantschap, 'dit achtte hij' een bevoorrechting van de Roomsche kerk boven de Hervormde. Diaarom achtte hij ook vóór 1862 de opheffing der missie wenschiel'ijk. Het Communisme in zijn ware gedaante. Bij den uitgever Kok te Kampen is verschenen „Het Communisme in zijn Ware gedaante. Herinneringen aan 't Com munistisch Schrikbewind in Hongarije". Be schrijver is de in' ons land bekende en geliefde prof. dr J. Sebestyén te Bu dapest- Op dit boek vestigen wij de bijzondere aandacht onzer lezers- Het is een hoek van zestig bladzijden met vele photo's voorzien, op solied imi tatie HoUandsoh papier gedrukt, en daar door geschikt om door vele handen 'te gam, wanneer men het wil koopen om het daarna aan verschillende vrienden ter lezing te geven- Wij zijn niet gewoon den prijs der door ons aangekondigde boek werken in onze overzichten op te nemen, doch maken ter wille vaa het groote belang der zaak voor dit boek een uit zondering: het kost slechts 90 cent, bij eiken boekhandelaar te bestellen; en wie 'ter nu eens voor over heeft dit hoek te verspreiden, voor dien is het te beko men bij getallen van 10 a 45 cent; van 25 ex- a 40 cent; van 50 ex. 35 cent en van '100 ex. 30 cent. Dat is een uitnemende gedachte, om dat er niet alleen het ontzettende ver loop van de communistische revolutie in Hongarije in wordt geteekend, maar ook als het ware er in voorgerekend wordt hoe het verloop der revolutie, gelijk die anderhalve eeuw geleden tot openbaring kwarh, zoo zijn moet, en ook in Wesl Europa, ook ten onzent zijn zal, indien er niet van meet af in alle landen met de hand dp Gods Woord positie tegen ge kozen wordt- i De liberalen 'hebben er zich nimmer voor geschaamd, kinderen der Revolutie te heeten- Het „wij' zijn kinderen der Fransche Revolutie", een halve eeuw geleden dooi de Nieuwe Rotterdamsche Courant ge propageerd, dreunt nog na in onze ooreni en nog kort geleden schreef een redac teur van „Het Handelsblad" de humane heer Elout, er trotsch op te gaan, dat hij een kind dier revolutie is. En nu zijn gelukkig in den loop der jaren de liberalen voor de oonse- kwentie dezer belijdenis wel eenigszins terug gedeinsd; maar het door hen aan vaarde beginsel hebben zij niet losge laten- Hunne geestelijke zonen, Ide sociaal democraten, zijn op dien heilloozen weg hen al heel wat vooruit- Doch ook zij staan sinds lang al niet meer in de voorste gelederen. Zij worden al sedert jaren door de Communisten, die hun wachtwoord -uit Rusland ontvangen, over stemd, straks overvleugeld; al is het ook dat zij in de Tweede Kamer door de Duys' en Kleerekopers, trotsch op hun meer derheid in het getal, nog een wijle over schreeuwd- Het socialisme is trouwens niet minder revolutionair dan het communisme- Nog altijd staat daar in „Het Volk" van 17 Maart 1901, herhaald in „Het Volk" van 21 Oct- 1903. Ijet nog niet ingetrokken schrikkelijk woord te lezen: „Niemand heeft het recht ons (soc- dem.) den naam van revolutionair te optzeggen; wij zijn het geweest, wij zijn het nog; en wij zullen het zijn." En wat zij durven hebben zij in 1903 en 1918 bewezen. Dat is de vloek van' het marxisme, hetwelk men wel met den mond tracht te verloochenen, doch door hetwelk men zich in de practijk toch altijd weer gaarne laat bezielen. Er bestaat dan ook tusschen sociaal- democratie en communisme geen wezen lijk onderscheid. Er is geen verschil tus schen de tweede en de derde Internatio nale, tusschen Marx en Moscou- De ge beurtenissen in Hongarije bevestigen dit- Het wordt in dit boek van den Hongaax- schen prediker met de feiten aangetoond. Hoe het Communisme in Hongarije ont staan is? Men kan het in dit boek lezen- De zwakheid van het Protestantisme, de slapheid der Regeeringen; de brutale propaganda der sociaal-democraten, die met de communisten gemeene zaak maak ten. Het 'Ontbreken van een Christelijke pers en een Chr. wetenschap, het alles verzengend Modernisme met zijn atheïs tische prediking in kerk en school; de Onkunde van hei overigens zoo deugd zame 'Hongaarsdie volk; ten laatste de Oorlog- Ziedaar de factoren, die leidden tot de communistische tirannie die ruim vier maanden onder Bela Kun aldaar heeft gewoed. Men heeft er in onze eigen om geving de Hongaarsche kinderen van hoo- ren gewagen; eerst in hun eigen taal, door gebaren; want wij verstonden hen niet; doch later in onze taal, toen zij die maar even machtig waren. En van dit alles nu verhaalt in sobere woorden deze schrijver- Wij zullen er niet meer vau zeggen. Het boek spreekt voor zichzelf, en niet minder de vele photo's die aan deze droeve geschiedenis herinneren- Men neme het ter harte- Vooral wat prof. S. onder het opschrift: „De roode toekomst van Europa" .schrijft- Want zijne waarschu wing is zoo treffend waar: In Hongarije gelooft niemand meer aan hen; daar heb ben de sociaal-democratische en commu nistische leuzen de bekoorlijke en be dwelmende kracht hunner verkondiging geheel verloten, en niemand ge looft meer aan de waarheid en bevrij dingskracht van hun inhoud- Maar in Nederland en West-Europa beloven zij nog alles, en moet hun bloedige rol in de volksziel nog worden afgespeeld. Zij zijn een! anti-christelijke macht, alleen door het Christendom te overwinnen. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versülkerde .pillen f 0.65in apo theken en drogistzaken. (10) Hoe de automobiel een omwenteling heeft gebracht voor de weivaart van een land. Bolivia, hetwelk gelegen is in bet mid den van Zuid-Amerika, is van alle landen wel bet land waar de transportmogelijk heden zeer primitief zijn gebleven. Zich bevindende op de liooge vlakten van de Andes, is dit land verstoken van elke scheepvaart en bezit bet slechts enkele spoorwegen en verbindingen over land. Zooals nog afkomstig uit den tijd der Spaansche overheersching geschiedt het transport op Lama's. Dit is 't eenige mid del van vervoer waarover de mijnindustrie beschikt om hare producten te vervoeren. Men weet waarschijnlijk, dat de mijnen de hoofdbronnen van het land vormen, dat bekend is als leverancier van goud, zil ver, platina en tin (van dit laatste 35 pet. van het wereldverbruik). Doch deze industrie heeft tot op heden nog niet de plaats kunnen innemen die het toekwam,door de zeer hooge vervoerkos ten, die vanzelfsprekend den prijs van haar producten zeer nadeelig beïnvloe den. Een Lama kan slechts een last van 50 K.G. torsen over een afstand van 35 K.M. per dag. Men zal zich kunnen voor stellen wat bet vervoer van zware produc ten op deze wijze moet kosten. De situatie van deze mijnindustrie is nu echter geheel veranderd door den invoer van enkele bonderden Chevrolet vracht wagens. Niettegenstaande de groote moei lijkbeden voor de exploitatie die gescha pen worden door bet gebrek aan wegen en de hoogten, worden deze vrachtwagens met groot succes gebruikt en hebben bet mogelijk gemaakt door hunne capacitei ten en snelheid de vervoerkosten te ver minderen met 50 pet. De mijnindustrie in Bolivia heeft, se dert zij het gebruik van vrachtwagens op i»rootere schaal is gaan toepassen, de plaats ingenomen die baar toekomt. Zij is zelfs in staat om met die landen te concurreeren, die de beschikking heb ben over betere transportmogelijkheden en het is niet overdreven te beweren dat dit land zijn groote welvaart geheel en al te danken beeft aan de automobiel. PI ei z ier vl uch ten met de K.L.M. Evenals elk jaar opent de K.L.M. op Goeden Vrijdag haar seizoen van pleizier- vluchten en zoo zullen zij, die kennis willen maken met het luchtverkeer en er togen opzien terstond voor den eersten keer een lange luchtreis te ondernemen, dagelijks in de gelegenheid zijn om op de vliegvelden Schiphol of Waalhaven korte vluchten boven Amsterdam en Rotterdam te maken. In 1921 bedroeg het aantal pleiziervliegers nog slechts 135, het groei de in 1925 tot 6873. (Men mag verwach ten, dat in 1926 dit getal nog belangrijk zal stijgen. f Het „dure" Overheidsbedrijf- Wij lezen in „de Christelijke Ambte naar" liet orgaan van ijen Christelijken Ambtenaarsbond „Hebt ge gelezen, Idat bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Rijksverzeke ringsbank voor 1926 aan de bij baar aangesloten werkgevers weder 25 pCt kor ting geeft op de premie?" Wat zou de heer Posthuma een reclame maken als de Ri- sicobank dat ook eens kon doen! Dat zou hij lanceeren in Üe groote pers, dat zou "hij berichten aan de Maatschappij van Nijverheid en aan de groote werk gevers-organisaties, dat zou hij doen broadcasten door de N. S. F., dat zou hij doen projecteeren in de bioscoopthe aters- En wat doet de Bank? De Bank doet niets van dat alles- Ze mag het niet doen. als we wel zijn ingelicht- Dat is dood jammer- Maar zorgt gij er dan voor col lega's, dat al uw kennissen, vooral de werkgevers, het weten dat het veel gesmade Overheidsbedrijf toch zoo slecht nog niet is. Onthoudt het goed. Ook over 1926 geven' wij 25 pCt korting op de premie voor de Ongevallenverzekering. Allerlei- Wij meldden, dat de overleden oud-mi nister Pleyte behoorde tot de vrijz- dem. partij- Dit blijkt niet juist te zijn. Toen hij zitting nam in het extra-parlementair ka- binet-Cort van der Linden, deed bij dit zonder overleg met zijn partij en bedankte hij eenigen tijd later als lid daarvan- Dierenmishandeling te Waarde. Onze berichtgever deelt ons mede, dat hij zijn bericht over de mishan deling der geitjes, handhaaft. De dieren mishandeling, bestaande in bet laten ver hongeren der beesten, heeft evenwel niet 2 dagen, doch ruim 1 Yi dag plaats gehad; doch dat doet feitelijk niets ter zake. Het feit is gepleegd, wat de L. ook toe moet geven. Verdere discussie achten wij overbodig, daar de rechter in dezen straks uitspraak heeft te (toen. Goes. A.s. Zaterdag zal een gezelschap van Engelsche fruitkweekers een bezoek brengen aan Zuid-Beveland. Het gezel schap neemt zijn intrek in „Brittannia- Hotel" te Vlissingen en bestaat uit 25 le den. Het brengt Zaterdagmorgen aller eerst per autobus een bezoek aan de fruit- kweekerij „Terlucht" te 'sHeer Arends- kerke, daarna aan „Zeelallds Proeftuin" te Wilhelminadorp, lunch in Centraal te Goes, daarna bezichtiging van de boom- kweekerijen van de N. V. Wed. P. de Jongk te Goes en D. J. van der Have te Kapelle bij Goes. De excursie wordt geleid door den rijks- tuinbouwconsulent A. W. v. d. Plasscbe. In het met vlaggen getooide perceel van „Maigazijn Nederland" in de Lange Kerkstraat alhier werd Zaterdag j.l. het 70-jarig bestaan der zaak Naaml. Vennoot schap Goederenhandel der firma Katten burg gevierd, igelijk zulks in' de andere, filialen in ons land evenzeer het geval was- Nadat te 12 uur in' Hotel Centraal" ten overstaan van den notaris en de com missie van controle en verificatie was geconstateerd, dat de reclame wélke de firma aan dit feest verbindt juist zoo was opgezet en ingericht als in de cou ranten was vermeld geworden, kwamen te half drie de commissie benevens ver schillende genoodigden in de groote win kelruimte van het perceel Lange Kerk straat bijeen, waar een prachtig bloemstuk op een der toonbanken getuigde,, hoezeer men ook in Goes met dit feestelijk ge beuren meeleefde. De firmant, de heer H. M. Kattenburg nam daarop het woord en dankte de Meer voedingswaarde dan 2 EIERCAT aanwezigen voor hun belangstelling. 70 jaren, aldus spr., mag dan al géért jubileumscijfer zijn, het is in elk geval een leeftijd, die men met gepasten trots mag herdenken. Als wij zeggen „met trots", dan héb ben wij daar .alleszins reden voor- "Hef zou mij te ver voeren U uitvoerig de geschiedenis van onze Vennootschap te schilderen- Laat het u genoeg zijn, als ik u vertel, dat de stichter met zijn' 2 oudste zoons in 1856 den eersten winkel in Amsterdam opende, in'n ruimte, waarin zij zich nauwelijks konden bewegen. Nu na 70 jaren exploiteert de Vennootschap behalve een fabriek, waarin alles, op enkele uitzonderingen na, vervaardigd wordt, wat in de winkels verkocht wordt 10 filialen, die alleen aan verkoopruimte een gezamenlijke oppervlakte beslaan van plm. 10.000 vierk. M. en heeft zij een personeel aan haar zaak verbonden van plm. 2000 man. Dat wij het zoover kon den brengen hebben wij te danken aan het vertrouwen, dat wij onze clientèle mochten inboezemen- Thans staan wij als een trot- sche eik, kernvast en gezond in den bo dem, trots alle stormen, die in de laatste jaren over de mensdhheid zijn gegaan* En de 70-jarige eik voelt zich jong ent krachtig, als nooit te voren en zal zijn bladerentooi blijven uitstrekken', vol vait lenergiek leven en onbuigzaam. Dames en Heeren, dankbaar als zij zifnt voor den steun, die wij steeds hadden van. van hen, die onze magazijnen bezochten, hopen wij toch ook. dat -door de wijze waarop wij nieuwe begunstigers trachten! te verkrijgen en langs een weg, die gij; in uwe couranten hebt beschreven gezien, velen zich zullen opmaken, ten einde met onze producten kennis te maken, want met u en door u, trouwe cliënten en ko mende cliënten, wenschen wij nog tot in lengte van dagen voor u werkzaam te zijn. Spr. dankt de leden van de commis sie van controle voor de taak, die zij op zich hebben willen nemen. Daarna Werd de eerewijn rondgediend. Namens de commissie van controle en verificatie richtte de heer J. W. Vie- nings tot den firmant eenige vriendelijke woorden van gelukwensch met het 70- jarig bestaan der zaak. Spr. wensebte de firma ook met hare eigenaardige en sympathieke reclame de beste resultaten toe. i De beer P. Oosterbaan sprak als voor zitter van „Handelsbelangen" eveneens een sympathiek woord tot den heer Kat tenburg die met zijn filiaal Goes tot de middenstandsvereeniging „Handelsbelan gen" was toegetreden, hetgeen door die vereeniging zeer wordt gewaardeerd als uiting van solidariteit. Tenslotte nam de chef van het Goésché filiaal, de heer E. Eijl, 't woord. Spr. dankte hem di„e in den korten tijd clat de zaak in Goes bestaat, haar hun ver trouwen schonken... daarvoor hartelijk. 'Spr. verzocht den heer 'Herman Katten burg de gelukwenschen aan zijn collega's Directeuren over te brengen. Moge uwe Vennootschap in groei en bloei toenemen, even krachtig en gezond als zij nu is, zegt Spr. Hiermede was de officieel© plechtigheid geëindigd. St. Laurens. Zaterdagmiddag hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer Simonse. Uit het verslag van den kassier over bet afgeloopen jaar bleek dat de Bank nog steeds in omvang toe neemt; het ledental was in 1925 gestegen met 27 en bedroeg op 31 Dec. j.l. 228. Tot bestuurslid werd herkozen Joh. Marinis- sen; tot lid van den Raad van Toezicht J. Versluijs en tot plaatsvervangende be stuursleden J. Versluijs en L. Marinissen. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd het voorstel van het Bestuur om de winst over 1925 ad f 1106,03 bij te schrijven op het reservefonds. De rente van spaargel den en gelden in deposito is vastgesteld op 4 pet.; voor opgenomen gelden op 5 pet. lerseke. In de Vrijdagavond gehouden 20ste jaarvergadering van de Goöp. Boe renleenbank werd herkozen als bestuurs lid dhr M. Mol en als lid van den raad van toezicht dhr L. de Koeijer; als plaats vervangende leden dhrn W. Meijaard, W. J. van Oeveren en J. Kramer. Uit 't ver slag zien we, dat de ontvangsten bedroe gen: kas 31 Dec. 1924 f 10.906,64, ontvan gen spaargelden f 182.331,16, terugbetaal de voorschotten f24.455; in rek.-crt. me-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1