fin KINDERPAKJES! Ie t IET IIIIIEII lecMszate, iarëigMtta. GEBR. STEÜTEL - Klokstraat - GOES. Afieeling Karpetten - Tapijten Vloerzeilen - Vitrages. GD Vesta Rijwielen Vergadering Boeren-Inspan iods-Vakschool E. li S. A. I. D. - Utrecht KNIPFEH EU NAAIEN DELIGHT - GOES J. SUKKEL en VERHAGE. Woensdag 7 April 1926, Vereeniging voor Chr. Winterlezingen te Goes. wij een prachfsorteering. Prijzen vanaf f 6.50. t hebben e ♦♦4 l. s. 3 PAARDEN, 12 stuks HOORNVEE, Wekelijks EIEREN gevraagd. Afbraak-Veiling. Woensdag 7 Aprii a.s., VRIJ ENTREE - GRATIS DEMONSTRATIE lederen DINSDAG van 1.30—3.30 uur Hotel „Koophandel" te KRABBENDIJKE, en van 4—6 uur in het Concertgebouw „Thalia" te HANSWEERT. Mej. DE BOER, Ged. Coupeuse-Leerares. Het adres voor 00STERBAAN LE C0INTRE, Gordijnen Karpetten Bedden Matrassen Dekens 4 Vloerzeilen Ledikanten Matten voldoen een ieder DEKKER Reparatie-Inrichting prijs «ereprijs voor den kampioen: M. S. Fredfc, Zierikzec, 2o cn 3e prijs De Wil- Jtólnêaapolder, Wilhelminadorp. Klasse 10. y.naarete en best gemeste koo, niet afgewis- -*14, de S breede tanden niet vol: 3e prijs M. S. Frenk, Zicrikzco. Klasse 12. Zwaarste aa best gemeste koe, afgewisseld. 3e prijs C. Mokpoel, Goes. Op de tentoonstelling van rundvee, scha pen, varkons, geiten en paarden van de IIol- landsflic Maatschappij van Landbouw, gehou den le Rotterdam, werden door de navol gende personen uit Zeeland onderstaande be- ikronmgen behaald A. Gemest vee. Kampioensprys Gouden me- daillo (voor het boste mat een eersten pr. bekroonde dieren, ingezonden door no's 1 tot en met 12), toegekend aan C. Blokpoel, Goes. No. 2. Voor den fijnsten en zwaarsten os, utsluiitend met hard voeder gemest, niet af gewisseld. Eerste prijs G. Blokpoel, Goes. Derde prijs C. J- Simmers, Zierikzec. No. 3. Voor den fjjosten en zwaarsten os, uitsluitend mot hard voedsel gemest met niet meer dan vier breede tanden. Eerste prijs Jac. Fr. Brooymans, St.-Annaland. Koudbloed. Landbouwtrekpaard. Kampioenspriisgouden medaille (voor het beste 'der met een eersten prijs bekroonde paarden, ingezonden onder nos. 59 tot en met 63), toegekend aan Jac. Fr. Brooymans, St.-Aanaland. No. 60. Merrie-paarden (geboren in 1924). Eerste prijs Jac. Fr. Brooymans, St. Anna- land. Ne. 61. Merrie-paarden (geboren in 1923). Eerste prijs Jac. Fr. Brooymans, St.-Anna land. Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting van de Rechtbank te Mid delburg, worden gisterennamiddag de navol gende zaken behandeld J. r. d. B., 49 jaar, landbouwer te Brui nisse, beklaagd dat hij op 12 Februari 1926 te Bruinisse, toen het Bestuur van hot Ca- limiteuze Waterschap, het land van verdachte wilde betreden, ten einde een waterafvoer- greppel te willen schouwen, een der leden van het bestuur den toegang tot zijn land heeft geweigerd. Eisch f 15 of 15 d. h. J. r. d. B., 49 jaar, landbouwer te Brui nisse, beklaagd wegens mishandeling van J. van der Sluijs te Bruinisse op 12 Februari 1926. Eisch f20 of 20 d. h. D. M. M., §0 jaar, landbouwer te Ierscke, beklaagd van ontucht te Iersete, op 9 Ja nuari 1926. Eisch 4- maanden gevangenisstraf. Bovendien werd nog behandeld de zaak legen J. B., koopman, 57 jaar, wonende te Middelburg, gedetineerd, verdacht van op verschillende tijdstippen, op verschillen- de plaatsen in Zeeland metselaars- en timmer mansgereedschap te hebben gestolen. Verdachte begaf zich naar plaatsen waaï bouwwerken werden uitgevoerd en drong dan, terwijl de werklieden afwezig waren, de werk loodsen binnen, alwaar hij het aanwezige ge reedschap ontvreemdde, en welk gereedschap hij dan op andere plaatsen aan timmerlieden en metselaars verkocht. Verdachte bekende de hem ten laste ge legde feiten. De Officier van Justitie requisitoir nemen de acht de feiten vyettig en overtuigend bewe zen. Verdachte heeft vele diefstallen gepleegd, zegt spreker, en 'het is daarom wenschelijk oen flinke straf op te leggen, waarom hij een gevangenisstraf van 1 jaar meende te moe ten eischen. Do verdediger, mr. van der Weel, advocaat te Middelburg, bepleitte clementie. De zaak tegen H. B., 45 jaar, ingenieur, wonende te Aardenburg, verdacht van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Blijkens de dagvaarding zou verdachte op December 1.1. onder de gemeente Eede met zyn auto zoo roekeloos en onvoorzichtig heb ben gereden, dat 'hij- op eon kruispunt nabij die gemeente, doordat hij geen signalen gaf, ofschoon dit te meer noodig was daar het gesneeuwd had, in botsing is gekomen met den op een rijwiel gezeten van Winsbergbe, waardoor deze laatste is komen te vallen, waarbij- hem den rechtervoet ernstig is ge kneusd, en waardoor hij' geruimen tijd zijn werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten. In deze week werden een viertal getuigen gehoord. Verdachte door den President ondervraagd, zegt dat niet by' den getuige van Winsberghe beeft aangereden, doch omgekeerd. De getuigen verklaarden evenwel anders. De Officier van Justitie acht de feiten be wezen en is van oordeel, dat beklaagdes schuld vast staat. Hij eischt een boete van f 50 of 50 dagen hechtenis. De Rechtbank bepaalt de uitspraak in alle zaken op 9 April a.s. Het Opvoedingsgesticht „Glin dborst". Gisteren werd voor de Utrechtsche rechtbank behandeld de zaak van het opvoedingsgesticht „de Glindhorst" een zaak, welke zooveel stof heeft opgeworpen, dat zij ook in de Tweede Kamer een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Thans stond terecht ds S. J. V., oud 61 jaar, predikant der Gereformeerde Kerk to Ileemse, vroeger directeur van het opvoe dingsgesticht „de Glindhorst", beklaagd van mishandeling subsidiair benadeeling van de gezondheid ten nadeele van S. F., subsidiair uitlokking daarvan, subsidiair wederrechtelijke vrijheidsberooving van gemelde S. F., subsi diair uitlokking daarvan en mishandeling van A. W. C. K. cn van A. G. en A. J. I. Op de vraag van den president erkende beklaagde het meisje S. F. gedurende den winter drie weken lang opgesloten te hebben gehouden in een zoogenaamde isoleercel, waar in slechts aanwezig was een stoel en een nachtspiegel zonder voldoende dekking en zonder dat hij zich gedurende -dien tijd van haar toestand heeft vergewist. Beklaagde ver klaarde voorts, dat de col te 's-Gravenhaga als isoleerkamertje was goedgekeurd en dat 'hij wel aldus handelen moest, omdat er vrees bestond, dat het meisje met geweld zou wor den ontvoerd. Overigens heeft hjj den dag van haar opsluiting de voogden opgebeld en verzocht maatregelen te willen nemen, om haar naar Zeist over te brengen. Daarop was echter geen antwoord ontvangen. Verder er kende beklaagde de aan hem toevertrouwde kinderen, wel eens met een zweep te hebben geslagen, waarbij de president de opmerking maakte, dat hy dus niet zonder reden in het gesticht „Jan Klap" werd genoemd. Beklaagde verzekerde zoo goed mogelijk voor zijne pupillen te zijn geweest, doch de president vond het kras, dat beklaagde ge durende don tijd, dat het vroor dat het kraak te, geen enkel oogenblik er aan gedacht heeft eens naar het meisje, dat in de isoleerkamer opgesloten was, te gaan kijken. Hierna nam het getuigenverhoor een aanvang. Gedagvaard zijn 18 getuigen a charge en .7 getuigen dé charge. Beklaagde wordt verdedigd door mr Muller Massis, advocaat te Amsterdam. Dr Schut, arts te Bameveld en geneesheer van het gesticht, verklaarde het meisje op den dag toen zij in de cel werd gezet, onder zocht te hebben, en eenigen tijd later. Hij had geconstateerd (het meisje werd uit de cel gehaald voor het onderzoek) dat zij' rheu- matische aandoeningen had, koorts had en naar bod moest. Het meisje was volgons hem on voldoende gekleed geweest. Het thans 22-jarige meisje, dat in de on verwarmde cel drie weken opgesloten was ge weest, verscheen nu als .getuige. Zij ver klaarde, o.m. in November 1923 te zy'in weg- geloopcn, omdat zij mishandeld was door v. Ravestein, den ^vasehbaas, die o.a. over de gestraften te waken had. Zij' was 4 weten weg geweest, in gezelschap van een man- nelijken verpleegde en na haar terugkomst in begin Dec. onmiddellijk in de koude cel, die volgens haar schatting nog geen 2 meter in het vierkant was, opgesloten. Overdag had zy een paar heelo en een paar kapotte kousen aan, een koperen rok, een gewone katoenen jurk en een katoenen borstrok, 's Avonds kreeg zij een stroozak en aanvankelijk één deken, doch kon niet warm worden. Pas na eenige dagen had juffrouw v. R. haar een soldatenjas cn 's avonds wat meer dekens gegeven, zij was door het voortdurend verblijf in het hok dat niet veel moor dan een kast was slap en- ziek gaan worden en had veel pijn geleden; ook het eten was onvoldoende geweest, doch dit zoo bekende zy had wel een beetje aan haarzelf gelegen, omdat zij eten geweigerd had. Toen de ambtenaar uit den Haag kwam was zij' uit do cel gelaten, doch had toen niet alles durven vertellen, uit vrees voor straf door dien waschbaas, die hij dit onderhoud aanwezig was. Het meisje verklaarde voorts, dat zy na op het gesticht terug te zyn ge bracht, onmiddellijk, zonder zelfs door Ds V. te zijn gehoord, en zonder dat men iets tegen haar gezegd had, in de cel was geslo ten. De dominee was nooit bjij haar komen kijken. Een der talrijke getuigen, verbonden aan hot Meteorologisch Instituut te De Bilt, deel de mede, dat het op de dagen, toen het meisje in do cel opgesloten was, zeer koud is ge weest. Des nachts had het zelfs tot 20 graden Celsius gevroren, ook in Bameveld. Een der eertijds in het gesticht verpleegde meisjes verklaarde, dat de verhouding tus- scben dominee en pleegkinderen over 't alge meen matig was en zeide, eens met een stok over rug en arm geslagen te zijn door den directeur. Drie weten later had de dokter nog blauwe plekken op haar arm geconstateerd. Ook had zij1 van andere meisjes gehoord, dat die ook door dominé geslagen werden. Slaan was dagelijksch werk op de Glindhorst, er ging geen dag voorbij of er vielen klappen. Ooflc fto z.g.n. pleegouders (het gesticht was n.I. in „families" ingedeeld) ontzagen zich niet te ranselen. Een kind van li/s jaar, dat wel eens ondeugend was, werd vaak als straf in een inmaakten in den kelder gestopt. De dominee zeide ijiierop, d at hy zich het slaan met een stok niet herinne ren kon of 'tmoest met bamboerietjes, waar aan tomaten werden opgebonden, gebeurd zyn. „Dat men daarmee iemand pyn kan doen, ge loof ik met", zeide de predikant. Een vroegere dienstbode van de stichting verklaarde, dat er bepaalde ongewenschte toe standen op het gebied van den omgang tus- schen de jongens en de meisjes van het ge sticht heerschten. Uit verklaringen van andere getuigen bleek nog, dat er op zedelijk gebied zeer ernstige wantoestanden in de stichting heerschten en dat de directeur do meisjes ook wel met een hondenzweep kastijdde. De ambtenaar van het O. M. eischte ton slotte een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. De verdediger vroeg vrijspraak of een geldboete. De uitspraak werd bepaald op 7 April. Muylw y k. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam is bij zijn eisch gebleven in zake Muylwyk: C jaar mot aftrek van 8 maanden preventief. Een knoeier veroordeeld. VooF het kantongerecht te Nijmegen werd behandeld een zaak tegen zekeren R., Belg, van ge boorte. In fraaie glazen flakons verkocht hy op de markt allerlei reukwatertjes, prachtig van kleur en onder wydsche namen als „Eau de cologne" en „Lotion". Tot zijn on geluk trok hij de aandacht van den keurings dienst, die enkele flakons in beslag nam, waarna Dr de Mooy een scheikundig onder zoek instelde. Nu bleek, dat deze parfume rieën volkomen onschuldig waren aan 't be vatten van alkohol, terwijl daarvan in eau de cologne bijv. toch wel 80 a 90 pCt. aanwezig moet zijn. De fleschjes bevatten enkel schoon water, waar een mooi kleurtje, aan gegeven was en waar men, om 't ten minste te laten ruiken, waarschijnlijk een druppeltje van de allerslechtschc parfum aan toegevoegd had. Ten overvloede stond als fabrieksmerk op het etiket „Jean Marina Fa rina", welke naam veel weg heeft van die van de bekende eau de cologne-fabriek. Dit mengsel werd dan verkocht voor f 1.25 ter wijl het voor geen cent waarde had. Het O. M. achtte dan ook een strenge straf op zijn plaats en eischte f 100 boete of 50 da gen hechtenis. De kantonrechter maakte er van f 75 boete of 50 dagen. Wissekerke. Vrijdag werd aanbesteed het onderhoudswerk aan den calamiteu- zen Vlietpolder. Inschrijvers waren de heeren Ant. Ver burg, Colijnsplaat f 10.720, Gebr. Franke, Colijnsplaat f 10.550, V. C. P. Bolier, Middelburg f 10.800, A. van Hee, Kamperland f 10.530, M. H. van Hee, Wissekerke f 10.440. Laagste inschrijver W. van Vossen, St. Annaland, f 10.095. VLISSINGEN, 26 Maart. Zure Belle fleur 17, Schorsenoeren 17, Dunsel (krop) 3038, Uien 5,56, Spinazie 1543, Koolraap 2,53, Spruiten 3335, Wijn- peeën 58,5,.Witlof 15—21 cent, alles per K.G.; Roode Kool 8—20, Sla 11—12,5 cent, beide pér stuk; Radijs 57, Selde rie 4,58, Prei 512, Rhabarber 7,5 9, Narcissen 4,56 cent, alles per bos; Veldsla 25—53, Postelein (fransehe) 31 35, Peterselie 1018, Zuring 1333 cent, alles per mand. van Aandeelhouders der N.V. „DE HOOP te Ter Neuzen op Donderdag 15 April 1926, des namiddags ten 2V% ure, in het hotel „Centraal", Markt, Ter Neuzen. Punten van behandeling liggen ter inzage ten kantore der VeDnootschap. Ui;- De Pres. Comm. P. J. SCHEELE. Het geachte publiek van Middel burg en ^Omstreken, deelen wij mede dat wij naast de Verkoop-, Sit pa- ratie- en Verhuurinrichting van Automobielen en Rijwielen op Zaterdag 27 Maart een Winkel zullen openen in Ie klas Eng. Rijwielen en onderdeelen. Ook gelegenheid voor stalling. Afgesloten Boxen. fiarage Brakstraat 0 254. Telef. 307 Minzaam aanbevelend, De Notaris VAN CLEEF te Hein- kenszand, zal op des voormiddaas 10 uur, op de hof stede bewoond door den heer P. KOENS te Heinkonszand, om contant geld, publiek verknopen WOENSDAG 31 MAART 1926, nam. 8 uur, „Schuttershof", Goes. Spreker: Dr J. WATERINK, van Amsterdam. Onderwerp: „GEESTELIJK ONEVENWICHTIGER'. Kaarten aan de zaal 50 ct. DIENS 9 bestaande uit: AANBEVELEND, als: vos Merrie, 3 jaar; vos Merrie, 11 jaar; vos Merrie, 2 jaar. als: 4 baatgevende Melkkoeien, Kalfvaars, vette Vaars, 3 Jaarlin gen, 3 Kalveren. Zeug met biggen, drachtige Zeug, 3 vette Varkens, 80 Kippen en Hanen 2 Menwagens op ijzeren assen, Tilbury, Drtewielsfear," Kar op vee- ren, Rolsleper, Sleepbord, Rolblok, Sacksploeg, Coksplueg, 5 ijzeren Eggen, Wind, Stroo- en Peeën molen, Klaverruiters, Telhouten, Handzaai en Wiedmachine, Sproeier, Hooizaag, talgereedschap, Doppen, Maten, Ladders, Wagen zeil, Slijpsteen, Zakken, Harnasse ment, Melkgereedschap, Mutsaard, Brandhout, eenig Huisraad, 6000 K.G. Weihooi, Stroo en Beesten peeën, enz. Geen stalling. A. DINGEMANSE, Brigdamme. Hiermede hebben wij het genoegen TJ te kunnen berichten, dat de VOORJAARS GOEDEREN, als: Karpetten, Tapijten, Vloer zeilen, Vitrages enz. enz. in groote verschei denheid zijn aangekomen. Wij brengen vooral in Karpetten geheel iets aparts waarbij wij rekening hébben ge houden met het inkoopen van onze Vloerzeilen en Tapijten, welke daarmede geheel overeen stemmen wat kleuren en dessins betreft. Op aanvrage staan wij U gaarne met monsters ten dienste. Wij noodigen U beleefd uit tot een be zoek aan onze magazijnen, waarvoor wij U de reiskosten zullen vergoeden. Hoogachtend, H. BLOK ZONEN. Kapelle Tel. No. 1. [KJ ffgjl Aangeboden sen Aandeel der Coop. Beet- wartelsuikerfabriek „Zeeland", te Bergen op Zoom, met f 25. toe. Inlichtingen aan het Bureau van dit blad te Middelburg. Nieuwe Boogkabinetten, tin nenkasten, gaatjeszitting en gespikkelde IWatstoelen. J. ANTHEUNISSE, Kinderdijk P 90, Middelburg. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens op WOENSDAG 7 APRIL 1926, te Wemeldinge, voor de Erven Mej. de Wed. Ad. Ruisaard-Zuijddijk, publiek te verkoepeni A. voorm. 11 uur, in liet Koffiehuis van Mej. deWed. A. Sonke-Ruisaard: Onder Wemeldinge: I. Een Woonhuis met annex Schuur en Koestal, Paarden stal, Wagenhuis, Kteaf put, Boom gaard en Erf, aan den Bonzijweg A 74, groot 36 Aren. Paardenstal, Wagenhuis en Mest put zijn verhuurd aan dhr. F. Domi- nicus Jz tot 1 Mei 1927. Overigens op gebruik dadelijk na betaling. II. Een Woonhuis m. Schuurtje Boomgaard en Erf, a. d. Bonzij weg A 73, naast het vorig perceel, groot 22 A. 15 c.A. Verhuurd tot 1 Mei 1927 aan dhr. F. Dominicus Jz. III. 24 A. 41 c.A. Bouwland, in Z waak hoek, a.d. Zwaakschenweg. Onder Kapellei IV. 44 A. 60 c.A. Bouwland, in St. Jans Heerenhoek (Lange Wenden). V. 23 A. 4Q c.A. Bouwland, naast perceel IV. De perceelen III, IV en V zijn verpacht aan dhr Math. Schouwe- naar tot rooven oogst, uiterlijk 1 December 1926. De perceelen I en II en de per ceelen IV en V worden eerst afzon derlijk en daarna gecombineerd ge veild. Betaling 4 Mei 1926. B. nam. 1 uur, op perc. I, a contant Meubilaire Goederen, als: eikenh. Boogkabinet,dito Secre taire, lafels, Stoelen, Spiegels, Kachels, Lampen, Schilderijen, Klok, Barometer, Matrassen, ijzeren Ledi kant, Kleerkisten, kop. Doofpot enz. Voorts: 20 Kippen, Geit, Land en Tuinbouwgereedschappen, w. o. Kruiwagens, Maten, Wiedmachine, groote Zaag, Zakken, Brandhout, oud IJzer en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Bezichtiging 6 A pril van 9—3 uur. Nadere inlichtingen verstrekt de Notaris, te wiens kantore de kada strale stukken ter inzage liggen. De Scheepslading Afbraak aan de haven te Borssele, zal thans worden verkocht op: des voormiddags 10 uur. DE WILDE HEIJBOER. Hebt gij nog niet den gemakkelijken Cursus zonder rekenen of teekenen in van alle boven- en onderkleedinggevolgd? Wacht dan niet langer en gaat alle inlichtingen vragen bij Mej. A. DE BOER, Gedipl. Coupeuse- Leerares, in de zaal van Bij genoegzame deelname ook Avondcursus en voor dames uit meer gegoeden stand ook Morgencuraus. Alle inlichtingen worden gaarne op aanvraag aan huis verstrekt. IS E S. Ziet ds afwerking en vraag prijs bij Giststraat - Middelburg AFBRAAKVEILINGEN. DE WILDE HEIJBOER, Deurw., zullen a.s. Maandag 29 Maart, a. des morgens om 10 uur op het dorp Krabbendjjke, en b* des namid dags om 1 uur te Oud-Sabbingo gem. Wolphaartsdjjk, voor dhr. H00RNICK, verkoopeni PARTIJ AFBRAAK, wo. Ramen, Deuren, Planken, Balken, Latten, Ribben enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 7