DE ZEEUW I&beii Dit de Provincie. Bittenlaitt VAN ZATERDAG 27 'MAART 1926, No. 150. Het ?s ïcwaa'd. Hot Nederlandsch-Belgische verdrag is .na het Gezantschap bi] liet Vaticaan het onderwerp dat in ons land wel het meest ■over de pen gaat. Dit verdrag biedt zoo op 't eerste ge dicht vrijwat meer voordeelen onzerzijds aan België, dan van de zijde onzer Zuide lijke broeders aan ons zullen ten deel vallen. Van daar dat het in Nederland alge neen ongunstig ontvangen is. Wij kunnen ons voorstellen dat de Bel gen met dit verdrag bijzonder ingenomen zijn Alleen maar, zij laten niets merken. Of het hun van hoogerhand opgelegd ■ware geworden, zoo zwijgen zij. Erger nog, zij mokken en klagen, hou den zich teleurgesteld, of ook wel zij willen het aanvaarden als een soort afbe taling op verdere aanspraken. De rapporteur Piérard sprak in de Bel gische Kamer onbewimpeld de teleurstel ling der commissie uit, dat het Wie- lengen-vraagstuk onopgelost blijft, maar dat men het verdrag in vredesnaam maar moet slikken. Dr v. Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, overigens een vriend van Ne derland, sprak een scherp woord aan ons adres, omdat wij voetstoots het verdrag niet wenschen te aanvaarden. En Franck, liberaal oud-minister, ook geen vijand van ons land, maar een on verdacht voorstander van verbroedering, keurde in de Kamer het verdrag ten sterk ste af Smdat het aan Nederland zooveel voordeelen brengt, en de Belgen een be langrijk offer moeten brengen. Dit al lezende, verrijst voorhet oog van. den lezer het. beeld van den koo- per eiï verkooper in het Sprpukenboek: Het is kwaad, liet is kwaad! zal de kooper zeggen; maar als hij weggegaan is, dan zal hij zich beroemen (Spr. 20:14). 'April en' eindigt hij op den' dag volgende op den eersten Zaterdag van October- Er zijn gisteren nog 3 lijken ge vonden van slachtoffers van het neer storten eener liftkooi in een mijn hij Oberhausen- Van de 31 gewonden ver- keeren er nog drie in levensgevaar- Overleden is de Duitsche oud-rijks kanselier Fehrenbach. Het militaire gerechtshof te Moskoü heeft de broeders Saweljef, die te zamen een Turksch diplomatiek koerier hadden beroofd ter dood veroordeeld. Een ver zoek om gratie van de veroordeelden is afgewezen. De broeders Saweljef waren van ouds bekende anarchisten-leiders- Een talrijke bende Drusen had nabij Katana. ten Zuid-Westen van Damascus een aanval gedaan op vier escadrons ca valerie, het genoemde dorp omsingeld en in brand gestoken- Zij werden bij een geslaagden tegenaanval teruggeworpen, waarbij de vliegtuigen krachtigen steun verleenden- De Drusen namen de vlucht met achterlating van meer dan 100 lijken. Voor het eerst is een daling in het aantal werkloozen in Oostenrijk inge treden. Sedert het midden van Februari toen het cijfer der werkloozen het hoog- tepunt bereikte, is het aantal met 28-000 gedaald- Het totaal aantal werkloozen in geheel Oostenrijk bedraagt thans iets minder dan 200.000. Een bemiddelingspoging in het loon- conflict bij de metaalindustrie in Noor wegen is mislukt- Het werk zal op 31 Maart worden neergelegd- Bij de staking zijn 12.000 menschen betrokken. Te Boekarest is de Poolscli-Roe- meensche alliantie, die op 3 Maprt ge ëindigd was, opnieuw onderteekend. Het verdrag is geheel veranderd en heeft ^ijn karakter als defensief verbond tegen Rus land verloren. gaande van de vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden. Te 3 uur opende de voorzitter ds Dl. Sikkel van Amsterdam de plechtigheid. Die voorzitter sprak eon hartelijk openings woord. Spr. bracht de namen in herinne ring van ds Witteveen en van mr dr Wil lem v. d. Berg. Spr. richtte tot verschillen- lende personen woorden van dank, o m. tot de Amsteidamsche Chr. blindenbiblio theek, die heel haar brailleschat op „Son- neheerdt" heeft willen onderbrengen. Na dat ook verschillende autoriteiten waren welkom geheeten, ging spr. over tot de installatie van de directrice moj. J. H- Blanken en verklaarde daarna het tehuis voor geopend. Een stroom van toespraken volgde. Deze werd geopend door den commis saris der Koningin, Baron van Heemstra, die namens het bestuur der provincie zijn gelukwenschen overgebracht en een woord van persoonlijke sympathie sprak. Voor dit fijmgevoelde woon! bracht de voorzitter onder instemming der verga dering den spreker dank. Vervolgens voerde C. J. F. baron Mhc- kay, burgemeester van Eirmelo, namens het gemeentebestuur het woord. Verder spraken nog.de heer n Zonne..be g namens don tarkeraad der Ned. Herv. Gemeente 5 ter plaatse; v. d. Molen voor den Raad der Geref. Kerk te Ermelo; Ds J. D. Wiekinga, van Hoofddorp, namens de ver eeniging „Bartimeus"; F. Kortlang, na mens de stichting 's Heerenloo; Dr Wes- sels voor de stichting Veldwijk; ds T. Ferwerda van Amsterdam, namens* „Son- nevanck" te Har dei wijk; dr A. Dupont namens gezamenlijke directeuren der stichtingen te E'Hielo en het bestuur van het ziekenhuis „Salem", aldaar; Tyo H. v. Eeghen van Amsterdam, namens de vereeniging tot werkverschaffing van hulpbehoevende blinden in de Plantage al daar; Kruithof van Kampen, namens den Chr. Blindenbond; v. Schaik, grootvader van de directrice', terwijl m-j. Blanken tenslotte zelve een enkel woord sprak. Die voorzitter dankte allen voor hun goe de woorden, waarna de samenkomst op gebruikelijke wijze werd gesloten. Het tehuis, dat midden in de Dennen- bosschen is gebouwd, werd opgetrokken naar ontwerp van de architecten Hussel en Munnik te 's Gravenhage. Er is plaats voor 30 patiënten. Het terrein achter het tehuis is 12 H.A. groot. Nog eens het gezantschap. Eerstdaags verschijnt een belangrijke brochure van de hand van mr G. M. den Hartogli, den schrijver der artikelen in de A.-R. Staatkunde over het standpunt van Groen en Kuyper tegenover het gezant schap bij den Paus. In deze brochure heeft de schrijver zijn twee artikelen uit het orgaan der Dr A. Kuyperstichting ineengevoegd, nader uit gewerkt en daardoor overzichtelijker en meer volledig gemaakt. Het werkje verschijnt onder den titel; „Eén uitgangspunt, éen weg, éen doel!" Het stelt als ondertitel de vraag; „Bleef de A.-R. Partij inzake het Gezantschap hij het Vaticaan in de lijn van mr G. Groen van Prinsterer en dr A. Kuyper?" Achtereenvolgens worden deze onder deel en aan beschouwing onderworpen; Niets dan de waarheid; Geschiedenis van het Gezantschap tot 1862; Groen's stand punt vóór 1862; Groen's standpunt in 1862; Waardoor was dus de opheffing van het Gezantschap onvermijdelijk? Groen's standpunt in 1871; Dr Kuyper in 1888; Dr Kuyper in 1893; Dr Kuyper in 1915; Consequentie gevraagd; De A.-R. Partij alleen in het spoor van Groen en Kuyper; Was en is vrees voor Roomsche overheersching gewettigd? Groen en Kuy per over de samenwerking met de Room- schen; Idealisme en werkelijkheidszin. Hier is alles verzameld en in beschou wing genomen, wat men wenscht en wat noodig is. Wie deze brochure onbevooroordeeld leest en aandachtig overdenkt, zal met den schrijver gaarne de door hem in den on dertitel gestelde vraag in bevestigenden zin beantwoorden. Tegenover de gemakke lijke poging van andere zijde beproefd om door het aanhalen van citaten uit de wer ken van Groen en Kuyper, uit hun ver band gerukt en buiten eenige beschouwing van de werkelijkheid, waarin zij schreven of spraken, de gestelde vraag ontkennend te beantwoorden, is het noodzakelijk, dat al onze vooraanstaande mannen en kies- vereenigingen en propagandaclubs zich met dit wapentuig 'uit ons arsenaal toe rusten. Het gezantschap moge uit de gouverne- menteele politiek verdwenen zijn; het zal dit nog niet wezen in de actie der bestrij ding van de A.-R. Partij. Men schaffe zich dus deze brochure aan en zorge, dat de zoo deugdelijk bewerkte stof als pro pagandamateriaal ons aller geestelijk eigendom worde. Het werkje verschijnt bij den uitgever J. H. Kok te Kampen. R. A. d. 0. De sportieve Minister Kan. De schrijver van de „Parlementsfilm" in het weekblad „De Vrijheid", D. Hans, heeft een leuken „open brief" aan Minis ter Kan gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik wil er op wijzen, dat deze benoe ming (tot Minister van Binn. Zaken) voor U een zeer ernstige schaduwzijde heeft. Zóó zelfs, dat ik er verbaasd over heb ge staan, dat gij het hooge ambt hebt aan vaard. En ik verstout mij zij het in be scheidenheid U te vragen, Excellentie, of gij U wel voldoende rekenschap hebt gegeven van Uw daad. Want en nu komt het; Excellentie, gij zult voortaan een hoed moeten dragen, boven op uw hoofd. Ziezoo, het hooge woord is er uit. En flink ook. Op den man af. En ik heb daar mee iets aangeraakt, dat misschien wel een soort crisis in uw leven kan worden. Want gij waart bekend en bemind onder ons als-de-man-met-het-bloote-hoofd. We zagen u naar het departement kuieren of fietsen, blootshoofds. We zagen U terug- keeren blootshoofds. Naar gewichtige con ferenties zagen we U optrekken, bloots hoofds. Altijd even prettig en joviaal en opgeruimd, maar zonder hoed. Anders heb ik U, Excellentie, nooit gekend. En ik ken U toch al heel wat jaren. En nu is dat rijke leventje uit. Want, U houde het mij ten goede, een Minister-zonder-hoed, zie, zoover is onze democratische knobbel nog niet ontwikkeld, dat we dien in vrede zouden kunnen laten passeeren En dan heb ik nog een verzoek aan U. Heb deernis met de velen, die bij U op audiëntie zullen komen, en die ge maar zoo open en bloot midden op den Vijver berg zult zetten. Ik bedoel dit alleen at mosferisch. Gij zijt een verwoed aanhan ger van de open-raam-politiek. Ik ben vele malen bij U geweest, maar midden in den winter, bij sneeuw, hagel, storm; de ramen van uw ambtsvertrek stonden open. Het gierde dikwijls van den storm om heen, en ge vondt het lekker, Excellentie. Maar we hebben allemaal niet zoo'n voor-his torische Bataven-natuur. Ik ben eens bij een Minister uit het kabinet-Ruys op audiëntie geweest, en toen ik opstond om weg te gaan, zag ik een zekere verwach ting in z'n oogen. Bij de deur van de kamer gekomen, gleed ik op den parket vloer plotseling uit. De Minister schoot in een sappigen lach en zei: „Daar vallen ze nou bijna allemaal!" Hij had er weer op zitten wachten. Zoo liebt gij iedereen, die bij U kwam, in den zeewind of in een sneeuwbui gezet De Gouverneur-Generaal. Bij kon. besluit is aan mr D. Fock op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Ned. O.-Indië en in zijn plaats benoemd Jhr. A. G. D. de Graeff, Nederlandsch gezant te Washin- ton. De benoeming gaat in op den dag wanneer de overdracht zal hebben plaats gehad. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië, Jhr. mr A. C. D. de Graeff, op dit oogenblik Neder landsch gezant, te Washington, werd 7 Augustus 1872 te 's Gravenhage geboren en is dus 53 jaar. Hij studeerde te Leiden en vertrok in het jaar 1894 naar Nederlandscli-Indië, waar hij werkzaam werd gesteld ter alge- meene secretarie en een groot gedeelte van zijn leven in verschillende rangen heeft doorgebracht, ook als le secretaris en later als algemeen secretaris. Jhr. de Graeff was lid en later vice- president van den raad van Nederlandsch- Indië. Den 13en December 1919 werd hij be noemd tot Harer Majesteits gezant te To kio, welken gezantschapspost hij 16 No vember 1922 verwisselde tegen den post in de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika, als hoedanig hij, behalve te Was hington, tevens geaccrediteerd was bij de Republiek Cuba. Jhr. de Graeff is gehuwd met een doch ter van wijlen den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Jhr. van der Wijck. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal is Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Malversaties te Franeker. De gemeenteraad van Franeker heeft met alg. stemmen besloten, den heer R. L. W. wegens onregelmatigheden in de boe ken met ingang van 24 dezer te ontslaan uit zijn betrekking van gemeente-ontvan ger; sedert 21 November j.l. was hij in zijn functie geschorst. In zijn administratie komen onregelma tigheden voor, zich uitstrekkende over eenige jaren. Als vaststaande moet worden aangenomen, dat de gemeente-ontvanger zich in zijn administratie en geldelijk be heer niet heeft gehouden aan dë voor hem vastgestelde instructie en aan de provin ciale voorschriften; verder, dat hij opzet telijk verplichte boekingen heeft nagelaten en opzettelijk onjuiste boekingen heeft ver richt, wat hij ook heeft, erkend. Blijkens een op 22 dezer ontvangen rap port van het accountantskantoor Krap en De Vries te Leeuwarden heeft dit kantoor zich in opdracht van den raadsman van W. belast met het onderzoek van de boek houding c. a., bij welk onderzoek, naar het schrijft, is gebleken, dat inderdaad foutieve boekingen hebben plaats gehad, welke per saldo een tekort aanwijzen van f38,341; dat het getracht heeft, de oorza ken van die boekingen op te sporen en heeft nagegaan, of mogelijk aan andere foutieve boekingen het ontstaan van de tekorten moest worden toegeschreven, waarvoor de geheele boekhouding van 1915 (W.'s indiensttreding) af tot 21 No vember 1925 nauwgezet is onderzocht, en waarbij speciale aandacht is gewijd aan de data, waarop de tekorten zouden kun nen zijn ontstaan, doch niets is ontdekt, waardoor de tekorten en foutieve boeken verklaard worden. De heer W., die in de stad bekend was als een solied, sober levend ambtenaar, houdt steeds vol, absoluut niets ten eigen bate uit de gemeentekas te hebben aan gewend of verduisterd. De zekerheidastel ling bedraagt f 12.000. Aanslagen van treinbeamtern als werkforens. Door de Kroon is een beslissing geno men inzake den aanslag van treinbeamb- ten als werkforens in een andere gemeen te dan die hunner woonplaats. Deze be slissing is voor velen in ons geheele land van beteekenis. Een aantal treinbeambten, wonende in de gemeente A, waren als werkforens aan geslagen in de gemeente B, tegen welke beslissing zij bij Gedeputeerde Staten in beroep kwamen. Dit College vernietigde de bestreden aanslagen uit overweging, dat uit het ter zake ingesteld onderzoek was gebleken, dat de adressanten welis waar dagelijks bij den aanvang en bij de beëindiging van him dagtaak het station te B. moeten bezoeken om de presentie lijst te teekenen en weder af te teekenen, alsmede om hunne dienstregeling te verne men en voorbereidende maatregelen voor den dienst te treffen, doch niettemin zoo goed als geheel hun beroep als beambten, van de Nederlandsche Spoorwegen langs de lijnen dier spoorwegen, dus buiten de gemeente B, uitoefenen, zoodat een aan slag op grond van art. 244a, lid 1, 3e, der Gemeentewet niet gerechtvaardigd is te achten. Het gemeentebestuur van B kwam van deze beslissing in beroep bij de Koningin, o.a. aanvoerende, dat aan de belangheb bende door de Directie der Nederl. Spoor wegen de gemeente B als standplaats was aangewezen. In beroep is door de Kroon overwogen, dat blijkens de overgelegde ambtsberichten de belanghebbenden op meer dan 90 da gen van het belastingjaar te B aanwezig zijn geweest tot vervulling van hunne be trekking en zij dus terecht overeenkomstig het zooeven aangehaalde artikel der ge wijzigde Gemeentewet in die gemeente als forens zijn aangeslagen, zoodat met ver nietiging van de beslissing van Gedepu teerde Staten de aanslagen als forens in. de gemeente B worden gehandhaafd. Allerlei. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 7 April 1926, des avonds te half negen uur. ^TCabteften, grootc doos 65 cis. Bij de directe belastingen enz. zijn verplaatst met 1 April a.s. de kommies le kl. M. Smaal van Goedereede naar Sas van Gent; de kommiezen 2e kl. A. C. Jongsma van IJzendijke naar Koewacht, M. van Westerop van Sluis naar Steen bergen; J. G. v. Hal van Hoensbroek naar IJzendijke; A. J. Brouwer van Koewacht naar Sluis; J. van Male van Prinsenhage naar Aardenburg; P. Kribbe van Aarden- burg naar Prinsenhage; de kommies te water 2e kl. A. Tompot van Hansweert „Albatros" naar Bath; de kommies te wa ter le kl. P. de Werker van Bath naar Hansweert „Albatros". Gursusseninmotorkennis voor de politie in Zeeland. In overleg met den Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, de districts commandanten der Rijksveldwaclit en Ma rechaussee, den Voorzitter en Secretaris der Vrijwillige Verkeersinspectie en de Provinciale Vertegenwoordigers der Kon. Nederl. Automobiel Club worden in de maanden Mei en Juni 1926 van wege de Kon. Nederl. Automobiel Club op vier plaatsen in Zeeland cursussen in motor kennis gegeven in het bijzonder voor po- litie-amhtenaren. Het programma is als volgt samenge steld; A. Theoretisch gedeelte. 1. Algemeene werking van den automo bielmotor (carburator, ontsteking, enz.) 2. De overbrenging van de motorische kracht op de achteras (versnellingsbak, koppeling, differentiaal, enz.). 3. De remmen (voetremmen, handrem men, enz.). 4. Verlichting (accumulator, groote lam pen, stadslampen, achterlicht, schijnwer pers, enz.) 5. De meest voorkomende gebreken, die gevaar kunnen opleveren. B. Practisch gedeelte. 1. Het gebruik van waarschuwingssig nalen. 2. Het demonstreeren van het gebruik der remmen onder bepaalde omstandig heden. 3. Het demonstreeren van het juist nemen der bochten. 4. Het optreden van de politie bij auto ongevallen, in verband met het al of niet aanwezig zijn van strafbare schuld. Het bestuur der Kon. Nederl. Automo biel Club heeft in zijn streven de grootst mogelijke medewerking ondervonden van de autoriteiten in Zeeland en het ver trouwt dat deze cursussen zullen blijken van groot nut te zijn. De lessen, deels theoretisch, deels prac tisch, worden gegeven door den heer Vis ser, leeraar aan de Ambachtsschool te Vlissingen. .Slaagt de proef, dan zullen ook in an dere provinciën zoo mogelijk dergelijke cursussen worden gehouden in volgende jaren. 4 Stoomtramwegmaatsch ap- p ij „Bresken sM a 1 d e g h e m". In de heden te Middelburg gehouden verga dering van aandeelhouders der stoom- Voor Verbandstoffen; Verplegingsartikelen, Pharmaceutische producten; Toiletartikelen; Speciale en Homoeopathi«che GENEESMIDDELEN, is het adres: A C. v. d. REST, Ass. APOTHEKER, Goes, Groote Markt 9. Telefonisch aangesloten onder No. 168. Sanatogen, Sanguinose en alle andere patentmiddelen steeds versch voorradig De positie der Fransche regeering. De onvriendelijke houding tegen den Franscben minister van Binnenlandscbe Zaken Malvy, die, zooals men weet, in ■de Kamerzitting, waarin het nieuwe Kabi net zich presenteerde, na een heftiger! aanval op zijn verleden, bewusteloos moest worden weggedragen en 'die zich thans tot herstel van zijn gezondheid in het Zuiden bevindt, neemt met den dag in de pers toe. Senator Roussel heeft het verzoek in gediend te mogen infcerpelleeren over de maatregelen, welke de legeering denkt te nemen om het proces-Malvy te doen herzien. Malvy werd indertijd door het Hooggerechtshof veroordeeld en hoewel hij onder de amnestiewet viel, en daar door het vonnis niet is uitgevoerd, acht men -hem toch niet van blaam gezuiverd, •daar hij nimmer pogingen in het werk heeft gesteld zijn vonnis herzien te krij gen- Men yenvacht. ,dat hij den .langsten tijd minister is geweest, ook al zouden fle hangende crisisgeruchten niet van een heengaan van het geheele kabinet Briand de voorboden zijn- De nood van den wijnbouw. Met den Dnitscben wijnbouw is liet nog niet gunstig gesteld- Een beschou wing van de Vossische Zeitung wijst er op, dat de oorzaken van de malaise niet uitsluitend van oeconomischen aard zijn Ten tijde van het lijdelijk verzet kon geen vat wijn naar liet onbezette Rijn land worden vervoerd- In het onbezette gebied begon men zich te gewennen aan buitenlandsche wijnen, die in groote hoe veelheden Duitschland binnenkwamen. De invoer van buitenlandsche wijnen nam later nog toe door het totstandkomen van het Duit.sch-Spaansche handelsver drag. Alleen in 1924 is voor 65 mlllioen dan wijn, druiven en spoeling in Duitsch land ingevoerd- Later had de wijnindus trie ernstig te lijden onder het heerschen- geldgebrek en de algemeene oeconomische crisis. Aan. de Moezel alleen liggen thans '437.560 hectoliter wijn onverkocht. Van den oogst 1924 is meer dan de helft fio niet verkocht en van den oogst van 1925 is men nog zoo goed als niets kwijt Korts berichten. Te Erfurt hebben vandalen op de Joodsche begraafplaats vreeselijk huisge houden- Van de 120 grafsteenen aldaar werden 's nachts 90 vernield- Terwijl zij bezig waren graven om te wroeten, zijn twee der daders door de politie in hech tenis genomen- De firma Krupp heeft bij den com missaris voor demobilisatie aangevraagd om tegen 29 Maart weer 2500 arbeiders te ontslaan, nadat zij een week tevoren reeds 1900 arbeiders ontslag had ge geven'. De Engelsche zomertijd zal dit jaar dn Engeland en Noord-Ierland op den ochtend van Zondag 18 April twee uur ingaan- Volgens de nieuwe wet, Jiegint de zomertijd voortaan op den dag vol gende op den derden Zaterdag in April of indien die dag Paaschdag is op den dag volgende op den tweedep Zaterdag in Opening van de Haagsclie „Bijlenk or f". Onder groote belangstelling, speciaal van de zijde der Haagsche dames, tege moet gezien, is Dionderdag de lang verbei de opening van Neerlands grootste winkel- paleis", aan de Wagenstraat geschied. Feestelijk, zooals in het voornemen der directie lag, heeft het niet kunnen gebeu ren, aangezien nog te veel werkzaamhe den waren te verrichten voor den ope ningsdag. Men heeft, nu eenvoudig, klok slag half drie1, de poorten voor het publiek opengezet, dat in zulke dichte drommen was komen opdagen, dat de bereden po litie en agenten te voet er aan te pas moesten komen om de orde te handhaven. Den eersten middag werden er niet meer dan 6000 personen toegelaten; duizenden stonden tevergeefs te wachten om binnen te komen. (Tel.) Men krijgt eenigen indruk van do pracht van dit paleis uit het volgende: Het gebouw bestaat uit een hoog sous- teTrein en 5 verdiepingen. Achter het gebouw bevindt zich een ruim binnen hof, van waaruit de expeditie Van goe deren plaats vindt.. Het sousterrain dient voor alle technische diensten van het bedrijf, tevens een groot gedeelte voor opslag van goederen. Be lei, 2e, 3e en 4e etage bevatten de 72 verkoopafdeelingen. De speciaal in gelichte afdeelingen zijn; een damessalon, damoshoedensalon, lunchroom, tearoom, frisersalon, radiozaaltje, reisbureau, post en telegraafkantoor, gramofoonzaal en le vensmiddel onaf deeling, Oostersche tapij't- 7,aai, xunsTzaaj en nog eenige lokaliteiten, waarvan de bestemming nog niet wordt bekend gemaakt. Die 5e verdieping bevat o.a. ateliers., goederènopslag, administratieve ruimten, personeelcantine en keukens. Een gedeelte van het dak is ingericht voor tuin. De. daktuin wordt nog niet voor heit publiek geopend. Toen de1 aanwezigen waren gelromen aan de z.g. roltrap, de eerste van dien aard, die in Nederland' wordt toegepast, werd door den vervaardiger, den heer Stieltjes uit Aulsterdam een uiteenzet ting gegeven van dit mechanisme, dat door den beer Isnac toen in werking werd gesteld. De trap kan 4009 personen per uur vervoeren. Het hoofdtrappenhuis is betimmerd in Engrisch-Indisch hardhout, z.g. Padox van Baroda. Die damessalon is in ahornhout met ebben versierd, de dameshoedensalon in gepolitoerd Italiaansch noten, de tea room in ebbenhout, de friseersalon in slijplak, de radiozaal, het reisbureau en het postkantoor in eikenhout, het gramo- foonzaaltje in gepolitoerd mahonie, de le- vensmiddelenafdeeling in licht zeegroen slijplak met marmeren tafels, de Ooster sche tapijtzaal in eiken met ebbenhout, de kunstzaal in gepolitoerd Tabasco ma honie. Sonneheerdt te Ermelo. In het landelijk schoone Ermelo had Donderdagmiddag onder veel belang stelling, de plechtige opening plaats van het blindentehuis „Sonneheerdt", uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5