Backin Buitenland. Kerknieuws. Bakpoeder Ouderwijs. Rechtszaken nog allerlei bijvormen. Bijna overal is de palm, die op Palm-Zondag in dq Roomsche korken gewijd wordt en die eigenlijk, buxus of bokshoorn heet, het traditioneele groen van den palmpaasch; te Sittard wordt zelfs alleen een grooto onversierde tak van de bux ;s rondgedragen. In Friesland, bok in Noord-en Zuid-Holland en Utrecht wordt de met lekkernijen versierde stok rondgedragen, in Drenthe, Overijssel, en Gelderland de broodkrans. De oorsprong van den palmpaasch ver liest zich in do m'ddeleeuwen met haar kerkelijke gebruiken en mysteriespelen. De (Roomsche) Kerk heeft de heiden- sche natuurfeesten steeds zooveel moge lijk laten bestaan, doch er een christelijke beteekenis aan gegeven. Het midwinter feest werd vervangen door het feest van .Christus' geboorte en de boom, dien men eertijds daarbij placht te verbranden, werd tot Kerstboom, beeld van Hem, die de boom des levens en het licht der wereld is. De kaarsen, het eigenaardig sieraad van don Kerstboom, kwamen reeds bij den Meiboom voor, ook in ons land. Die Meiboom daarentegen werd tot sym bool van de Moeder des Heeren en van de Meimaand, haar in het bizonder toegewijd. Zoo worden voor de kapelletjes van 0- L. iVrouwe in Vlaanderen in het voorjaar Meiboomen geplant. Bij den Palmzondag doet zich juist bet omgekeerde voor. Dit feest werd in de 4e eeuw geheel nieuw door de Kerk ingesteld als gedachtcnisfeest van Jezus' intocht in Jerusalem. Maar het kerkelijk feest nam de elementen van het natuur- fcest in zich op. Doch dit natuurgebruik, dat niet in de Kerk thuisbehoorde, heeft zich weer van haar losgemaakt, om een eigen vrij en onafhankelijk bestaan te leiden. Aan de rol, die de Palm-Paasch een oogenblik in de Roomsche kerk ge speeld heeft, herinnert nu in de meeste plaatsen alleen nog het rondloopen er «nede op Palm-Zondag, alsook waarschijn lijk, de aanhef van het meest gebruike lijke palmpaaschliedje, dat door ons heele band gezongen wordt: Palm, palmpaschen EIKOEREI! Over eenen Zondag Dan krijgen wij een ei Eén ei is geen ei j Twee ei is een half ei, Drie ei is een paaschei! Men houdt dit e i k o e r e i namelijk voor een verbastering van „Kyrie eleison". De broodkrans, in den vorm van een haarvlecht gebakken, zou dan nog een overblijfsel zijn der oude doodenoffers- De Palmpaasch is na de Reformatie door de meeste plaatselijke overheden met an dere „paasche superstitiën" verboden ge worden. En héél veel later in 1795 was ide palmpaasch weer een gevaarlijk voor werp in de oogen der overheid maar nu dm geheel andere reden, n.l. omdat hij met een Oranje vlagje getooid werd, in een tijd dat het dragen van Oranje een ijse- lijke misdaad was- De burgeroorlog in China. De berichten uit JPeking melden, dat het leger van Feng zijn terugtocht nog steeds voortzet. Generaal Feng zelf is Sn een vliegtuig naar Oerga verlrokken, waar hij een onderkomen vond bij zijn bolsjewistische vrienden- De troepen van Li Tsing Lin rukten ,uit het Oosten tegen de hoofdstad op, lde contingenten van Tsjang Tso Lin Inaderen uit liet Noorden, die vari Woe Poi Foe uit het Zuiden- Er heerscht een paniek-stemming in de Chineeschc hoofd stad- De buitenlandsche concessies wor- flen overstroomd door rijke Chineezen, die bun geld in veiligheid trachten te bren gen achter de Engelsch-Aroerikaansche linies. Het diplomaten-corps treft maat regelen, om zich te verdedigen- Peking wordt slechts verdedigd door de politie (en de lijfgarde van Toean Tsji Joei- Naar gemeld wordt, zijn in de buurt ran Tientsin onlusten uitgebroken. In de provincie Honan is, na bloedige gevech ten, die vier dagen duurden bij Loyang leen gedeelte van het tvyeede nationale leger door troepen van Woe Pei Foe vernietigd- Telegrammen uit Peking melden, dat Tsjiang met eenige andere Chineesche leiders te Canton een staatsgreep heeft uitgevoerd- Hij liet alle Russische en Chineesche communisten gevangen zetten. .Verscheidene Russen zouden gedood zijn- Wat is het fascisme? Het fascisme is een belangwekkend ver schijnsel van den nieuwen tijd. Oorspronkelijk specifiek-Italiaansch, heeft het ook in andere landen weerklank gevonden. Zeer weinigen weten evenwel wat precies onder „fascisme" verstaan moet worden, daarom is het interessant, de uiteenzetting die „De Nieuwe Eeuw" hieromtrent geeft, te lezen, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij het nagaan van het ontstaan en den groei der Italiaansche fascistische bewe ging, zal men bespeuren, dat deze is op gebloeid uit nationalistische en anti-com munistische tendenzen. De diepste wortelen ervan liggen in de nationalistische bodemlaag. De tot het nationalisme bekeerde socia list van de uiterste linkerzijde, Mussolini, vertoonde den ijver, aan alle neophieten eigen, en sloeg over tot een dweperige ver- ecring der nationale grootheid van het oude Italië. Dit nationalistisch chauvinisme is ten slotte de diepste en krachtigste drijfveer yan alle leidende fascisten. Zij willen de grootheid van Italië, zij droomen van een Italiaansche reproductie van het Romein- sche wereldrijk. Beschouwt men echter de fascistische beweging als geheel, dan zal men ontdek ken, dat zij nog uit geheel andere elemen ten is opgebouwd. Op de eerste plaats uit een zuiver ne gatief element: het anti-communistische. Het jong fascisme zag de communisti sche beweging in Italië, welke leidde tot de bezetting van verschillende fabrieken door de communistische arbeiders hoofd zakelijk als een nadeel voor de nationale grootheid en als een beletsel voor het sterk worden van liet Italiaansche vaderland. Vandaar het scherpe.verzet der jonge be weging tegen communisme en socialisme. Het verzet won sympathieën van zeer breede kringen uit alle partijen, die öf voor'den godsdienst öf voor den privaten eigendom, öf voor instandhouding van het kapitalisme in zijn zelfzuchtige opvatting waren. Dit negatieve verzet vond overal in Europa steun; en zoo noemen de Engel- sche groepeeringen, die zich speciaal met het doel van dit verzet organiseeren, zich evenzeer fascisten als de Italiaansche ras echte nationalisten. Een tweede element van het Italiaan sche fascisme dat ten deele met het eerste samenhangt en er uit voortvloeit, zijn de anti-democratische en anti-parlementaire tendenzen, welke bij de ras-echte fascis ten regelrecht voortvloeien uit hun stre ven tot grootmaking van den Italiaan- schen Staat. Zij zagen in de democratie en het par lement met zijn nuttelooze beraadslagin gen, omslachtige werkwijze en weinig tot standbrengend partijwezen een beletsel voor de opstijging van den Italiaanschen Staat tot een wereldmacht; en daarom verzetten zij zich tegen het democratisch kiesrecht en de uitgebreide rechten van het Parlement. Nu maken echter de democratieën en de parlementen, tengevolge van den valschen grondslag der volkssouvereiniteit, waarop zij door de vrijzinnigheid zijn gesteld, in geheel Europa een ernstige crisis door, en de Regeerkracht wordt door de parlemen ten benadeeld, inplaats van versterkt. De democratie is vastgeloopen in een ver roest en verouderd partijwezen en ten deele hulpeloos, ten gevolge van de publi- citeitsmacht van het kapitalisme. In geheel Europa worden deze gebreken zeer ernstig aangevoeld. Er is geen Europeescli tijdschrift van beteekenis meer, of het wijdt aan dezen toestand uitvoerige beschouwingen. Het kan dus niet verwonderen, dat ook dit element in het fascisme sympathieën won over geheel Europa, en dat alle anti democratische en anti-parlementaire krachten, die het oogenblik gekomen ach ten om zich tegen het constitutioneel par lementairisme te organiseeren, den fascis- tischen naam hebben aangenomen. Een derde element, dat men in het Ita liaansche fascisme kan ontmoeten, is dat van het kapitalistisch bourgeois-liberalis- mc, den geest van ze mosten die kerels, enz. Overal in Europa leven nog sympa thieën voor dezen geest van krachtdadig verzet tegen de toenemende macht der ar beidende klassen. Deze sympathieën mee- nen ook al het recht te hebben zich den fascistischen naam toe te eigenen en vor men hier en daar groepeeringen, welke zich met dezen naam tooien. Het vierde element in het fiscisme, dat in Italië tot het wezen zelf der beweging behoort, is het element der gewelddadig heid. Evenals het communisme slechts lieil verwacht van een gewelddadige omver werping der maatschappelijke verhoudin gen, ziet ook het fascisme slechts succes mogelijkheid in een gewelddadig optre den tegen allen, die zijns inziens de itali aansche grootheid in den weg staan. De marsch naar Rome; de vernieling van socialistische en katholieke vereeni- gïngsgebouwen; de moordaanslagen en mishandelingen van tal van personen, die zich tegen het fascisme keerden, behooren tot deze geweldmethoden, en hebben ten doel alle krachten, die zich verzetten te gen den opgang van de macht, welke Ita lië wil groot maken, met lamheid te slaan. Een gevolg van deze geweldmethoden is uit den aard der zaak de onderdrukking der vrijheid, met name van de vrijheid van het woord en de vrijheid van de druk pers, en dit wel in den meest vQlstrekten vorm, zooals dat ook de communisten in Rusland doen. Zulk een geweldmethode is echter alleen mogelijk hij sterk reageeren- de volken als de Italianen, of bij die vol ken, wier inertie groot genoeg is, om een kleine en vastberaden groep in staat te stellen tot het doordrijven met geweld van haar inzichten. BiiaeiUffil. Verlaging der Posttarieven. Het Comité tot verlaging der Posttarie ven heeft, gelijk wij hebben bericht, een adres gezonden aan den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie inzake de portiveriaging. Naar aanleiding van de1 verzending van dit adres had een onderhond plaats met den plaatsvervanger van den directeur- generaal, waarbij met nadruk er op ge wezen werd, dat handel en nijverheid jn de stellige yeiwachting veikeeren, dat de in uitzicht gesteld© verlaging van brief kaart- en daarna van briefport o in het nieuwe jaar een feit zou zijn geworden. Verder werd bij vernieuwing aange drongen op verlaging van de drukwerk tarieven en op de schijnbaar stelsellooze beoordceling van wat periodieken en wat drukwerk is. Naast enkel© punten van meer plaatse lijk belang werd ook gesproken over liet eventueel uitvallen eener besteding. Namens het hoofdbestuur d r posterijen werd, wat het punt drukwerk-tarieven be treft, erop gewezen, dat de twee cents por 50 gram hier te lande geheven, ten opzichte van andere landen laag is te noemen. Een vergelijking w,rd gemaakt o.a. met Zweden ©n Noorwegen, Groot-Brilannië en da Vereenigde Staten, waar het tarief iets hooger is. Wat de verlaging der tarieven voor briefkaarten en brieven aangaat, kannen geen toezeggingen worden gedaan, aan gezien, althans dit was de indruk, dien de commissie kreeg, dit verband houdt met het sluitend budget der algemeene middelen. Wat het uitvallen eener bestelling be treft, was bet hoofdbestuur dor posterijen tot de conclusie gekomen, dat dit geheel lokaal moet worden bezien. In een sedert gehouden vergadering van het volledig comité werd besloten zich met een adres tot den minister van Arbeid Handel en Nijverheid te wenden en even eens tot den minister van Financiën en beide adressen mondeling toe te lichten om erop te wijzen, dat naar de meening van hét comité, vertegenwoordigende door zijn samenstelling den Jiandel en do in dustrie nier te lande, 'het niet aangaat, dat waar het budget der posterijen sluit, met portverlaging wordt gewacht in ver band met de sluiting van het algemeene budget. Algemeen .is de vraag naar ver laging van productie-kosten e.n liet is beslist noodzakelijk, dat ook van de zijde der regeering hieraan wordt m degewerkt, door den dienst der posterijien zoo eco nomisch mogelijk in te richten en tegelij kertijd zorg te dragen, dat de inkomsten der posterijen uitsluitend ten bate van het postverkeer worden aangewend. Verder werd besloten bij vernieuwing bij bet hoofdbestuur dor posterijen aan te dringen op spoedige invoering van een lager tarief voor briefkaarten en brieven, op verlaging van hot drukwerktarief en verder op benoeming eener Commissie van deskundigen, welke hetzij als com missie van beroep, hetzij1 als commissie van advies zou kunnen optreden bij do beoordeeling van stukken, of deze onder periodieken of onder drukwerk gerekend moeten worden. Verzekerdheid des heils. Het is gemakkelijker een neger van zijn zonden te overtuigen dan een stoeren, kerkschen Hol lander. De neger zegt: „massa, ik ben slecht", maar een vaderlandsche „christen" zegt: „ik heb natuurlijk mijn gebreken, wie heeft zo niet? Maar ik ben toch housch niet slechter dan de meerderheid. Als ik doe wat ik kan, zal God mij wel helpen voor wat ik qiet kan". Zoo iemand kent God niet, noch in Zjjn heiligheid noch in Zjjn barmhartigheid. En omdat hij de'n ernst, den vloek zijner zonde niet kent, weet hij ook niets van de zekerheid der verlossing. Op de vraag: „hebt gij vergeving uwer zonden?" antwoorden haast alle vrome Hollanders: „dat hoop ik". En-de anderen kijken u aan alsof gij een onbekende taal spreekt. En toch zegt onze Heiland, dat men bekeering en vergeving van zonden aan alle volken moet prediken. En Paulus ge tuigt, dat wij in Christus hebben de ver lossing door Zijn bloed, de vergeving der zonden, en al zijne Brieven zijn vol van dezo verzekerdheid des heils. Maar helaas, wanneer zelfs leeraars van de kansels ver kondigen, dat zij van deze waarheid niet weten en niet weten willen, omdat ze „me- kost n ouu'erweiscliB TülilliTld! gebakken met DrOehker's E ff een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloem f 0.16 250 gram krenten0.20 50 gram sucade0.12!/3 100 gram rozijnen0.12 250 gr. boter f 0.70, margar. 0.30 200 gram suiker.....0.12 3 ot meer eieren0.18 1 kop melk0.04 2 theelepels fijne kaneel 0.03 1 pakje Dr. Oetker's Backin O.O?1/., f 1.35 BereidingMen roere de boter tot room, voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men met Backin vermenge, toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucade, kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandvorm, in een warmen oven, gedurende ca. 1 uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co.. A'dam. tliodistisch" of „lieilslegerachtigi' is, waar gaan we dan heen? Wat helpen mij alle orthodoxe preeken van de zuiverste reclitzinnigen als zjj mij niet helpen tot zekerheid omtrent mijn genadestaat te Romen God geve ons» de eenvoudigheid eu oprecht heid van bovengenoemden neger! Want wie waarlijk gelooft dat hij slecht is, die is een candidaat voor de behoudenis door Chris tus! Jezus neemt de zondaars aan. G. „Pniël". -H. C. H. Moquette schrijft in „De Zuid- Hollander" van leerplicht en kinderarbeid in vroeger tijd In 1778 besloten do Rotterdamsche diake nen werkinrichtingen op to richten voor vol wassenen en kinderen, n.l. een wolkammerij en spinnerij. Meisjes van 10—12 jaar zou den daar van 2 tot 12 stuivers in de week kunnen verdienen. Van jongeren leeftijd wordt niet gesproken. Voor deze werkscholeu be stond echter geen schooldwang en liet gevolg was, dat men met moeite 20 kinderen voor dit werk kreeg en in 1780 de onderneming moest opheffen. Daarom moet men nog niet denken, dat de arme jeugd in Rotterdam meer arbeid schuw was en minder tot werken werd aan gezet dan in andere plaatsen. Regel was. dat de kinderen tot hun 12de jaar op de diaconiescholen bleven, tenzij een jongen vóór dien tijd voldoende kennis had vergaard en hij een ambacht mocht zoeken. Wij zien 10 en 11-jarige maatjes aan het werk op den timmerwinkel, hij horstel-, glazen-, huiven-, kleer-, manden-, pruik-, schoen, en zeilmakers, bij boekbinders en tuinders; in de scholen zijn aankweckelingen van dien leeftijd en 2de en 3de onderwijzers van 12 jaar geen grooto zeldzaamheid. En al die kleine werklui moes ten dan twee jaar lang nog 2V2 of 3 urn daags de avondschool bezoeken. Die spinscholen voor de jeugd overtroffen de stoutste verwachtingen. Den TSden Juni was er prysuitdeeling te Leiden voor de beste spinners en spinsters in 4e lakenfabriek, de lamswol, de boezelfabrick. de dekenfabriek en liet Smimasck katoen. Twaalf kinderen bloekneusjes veronderstellen wij 'kregen een prijs, n.l. drie 10-jarige en drie 9-jarigo een dukaat, de overige, waaronder een meis je van 8 jaar en de 4-jarigo Johannes Foulé, een rijksdaalder. Bovendien werd ieder van top tot teen in nieuwe kleederen gestoken alles Nederlandsch fabrikaat, waar na zjj zich in hun nieuwen pronk aan de vergadering mochten vertooncn. Volgens oog getuigen verwekte deze uitdeeling by elk dei aanwezenden „een allergevoeligst genoegen". Een dergelijk feest te Utrecht, den 5den April 1780, had misschien nog meer succes. Ja, het was „een aandoenlijk tooneel"! Voor de fijnte in het spinnen van wol ontvingen zes kinderen een dukaat; er waren drie kin deren van 8 jaar bij en de 4-jarige Johan Jacob Hessel deed hier dienst als het won derkind;' van de vier, die uitmuntten in liet spinnen van vlas en katoen was do 7-jarige Neeltje Vreeswijk de jongste. Nieuwe kleede ren verwekten blijde gezichtjes en 25 an dere kinderen en de spinbazen mochten ook een prijsje in ontvangst nemen. Onder hei werk zongen de gelukkigen „een liedje van dankbaarheid", waarvan het eerste en het laatste couplet luidden Dankbaar, vrolijk en voldaan, Heffen wij dit liedjen aen, Voor ons werken, voor ons spinnen Kregen wij den eereprijs. Naarstigheid kan alles winnen; Deze gaven zijn 't bewijs. Spot vrij luiaerds, dat men spint En zo eer en voordeel wint Och! wij zullen u beklagen. En dierbaar vaderland, U al spinnend onderschragen Met een onvermoeide hand. In tal van plaatsen volgde men het voor beeld van Hoorn, Spinscholen schenen wel als het geneesmiddel tegen de armoede be schouwd te worden, van spinscholen scheen het wel en wee van het vaderland af te hangen. Iüonk in het verslag over 1807 een zeer hoopvolle toon en was men daarin vooral tevreden over den ijver der kindoren in het breien van wollen kousen en sokken en het knoopen van handschoenen, de volgende jaren voldeden niet aan de verwachting. Het sys teem bleek ten slotte in plaats van goedkoop zeer kostbaar te zijn en in 1812 werden de werkschoten gesloten, na eenige jaren een kwijnend bestaan te hebben geleid. Na dien tijd is het armenvraagstuk van alle kanten bezien, zonder dat de oplossing gevonden is, maar nooit weer heeft een of ander armbestuur er aan gedacht kinderen van hun vierde jaar af de lasten van het leven mee te laten dragen. Rechtbank te Middelburg. Gisteren werd nog behandeld de zaak tegen H. v. d. B., 22 jaar, werkman, wonende te Middelburg, en aldaar in voorarrest, verdacht van op 21 December 1925 te Vlissingen den schoenwinkelier Guinee aldaar te hebben op gelicht, door aan dien winkelier een door verdachte geschreven briefje te overhandigen, waarin werd verzocht aan den vrachtrijder Flipse te Koudekerke een paar schoenen mede te geven voor iemand te Koudekerke, bij de overbrenging van welk briefje verdachte zich uitgaf voor een zoon van den vrachtrijder, waarop de schoenwinkelier een paar schoe nen meegaf. Later bleek, dat hij was opge licht. Op 9 Januari 1.1. vervoegde verdachte zich te Vlissingen bij bode Kluijfhout op Koude kerke, wien hij een pakje overhandigde voor gevende dat daar 2 gouden ringen in zaten, bestemd voor zekeren de Potter te Koude kerke, hein opdracht gevende die bjj de Pot ter te bezorgen en zeggende, dat het pakje afkomstig was van den goudêmid Weijens te Vlissingen, Daarna vroeg verdachte aaa den vrachtrijder hem de door de Potter te betalen waarde der ringen zijnde een bedrag van ruim 14 gulden, voor te schieten wat de vrachtrijder in goed vertrouwen deed. Toen deze de ringen bij do Potter bezorgde, bleek dat dezo geen ringen had besteld, en bij nader onderzoek bleek liet pakje waardeloos papier te bevatten, en bemerkte de vracht rijder, dat ook hij slachtoffer was geworden van verdachte's oplichtingtrucs. Verdachte door den President ondervraagd, bekende de ten laste gelegde feiten. Als getuigen werden gehoord de beide op gelichte personen, Guinee en Kluyfhout, die verklaarden als bovenomschreven. De Officier van Justitie requisitoir nemen de, acht de feiten bewezen, en zegt, dat al hoewel verdachte nog meer op zijn kerfstok heeft hij verdachte nog een kans wil geven, waar ook het Leger -des Ilcils zich bereid heeft verklaard hem te helpen. Hij eischt acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en bijzon dere voorwaarde. De verdediger Mr Kuipers, advocaat te Mid delburg zegt zich met liet requisitoir van het Openbaar Ministerie te kunnen vereenigen. Uitspraak 9 April a.s. I. A. F., 3G jaar, zonder beroep te Bres- kens, beklaagd dat hij op 12 Februari 1926 te Breskens des avonds omstreeks 11 uur, in een kajuit van de Provinciale Stoomboot „Zeeland" zijnde dit een woning bü een an der in gebruik, zonder voorkennis van don rechthebbende en tegen diens wil wederrech telijk is binnengedrongen, en aldaar heeft ver toefd. Eisch f 15 of 15 d. h. A. W. S., 31 j., caféhouder te Vlissingen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 24 Februari j.l., waarbij hjj wegens over treding van de Politieverordening (in zijn café radiomuziek geven, waartoe aan het pu bliek zonder betaling de toegang wordl ver leend) werd veroordeeld tot een geldboete van vijftig cents of een dag hechtenis. Eisch vernietiging van het vonnis waartegen hoo ger beroep f 0.50 of 1 d. h. Gemengd Msestws, Do val van het water. In ver band met het droge weer der laatste dagen en den geregelden val van de Maas zijn groote stukken grond in de polders van Maas en Waal en het Rijk van Nij megen weer drooggekomen- Ook de weg WychenRavestein is weer van water bevrijd- Nu de bouwlanden weer droog zijn, blijkt, dat vooral de aardbeien-vel den veel door de overstrooming hebben geleden- De Ooypolder bij Nijmegen, die de vo rige week nog voor meer dan de helft onder water stond, is in verband met den sterken val van de Waal ook weer droog gekomen- Gasvergiftiging. In een voor stad van Dresden is gistermorgen het gezin van een spoorwegwerker, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen in be- wusteloozen toestand in zijn woning ge vonden- Een pijp van de gasleiding was gebroken, Slechts een der kinderen leefde nog en is naar een ziekenhuis vervoerd. De vijf anderen bleken reeds aan gas- verstikking te zijn overleden- De griepepidemie in Rus land. Omtrent de in Rusland woedende griepepidemie wordt gemeld: Te Moskou worden wekelijks ongeveer 10.000 perso nen ziek. Het volkscommissariaat voor hygiëne beeft een doctorenconferentie bij eengeroepen teneinde te beraadslagen over maatregelen ter bestrijding van de epi demie. Bang voor zonlicht. Een eigenaardig geval diende dezer dagen voor een Engelscbe rechtbank te Liver pool. Politieagenten hadden een vrouw van 70 jaar ontdekt, die dood in de keuken van baar woning lag. Het gas brandde, de blinden waren gesloten, terwijl meubelen en voorwerpen met een dikke laag vuil en stof waren bedekt. Dokters, die het lijk onderzochten, kwamen tot de conclusie, dat de vrouw aan dubbele longontsteking was overleden en waarschijnlijk reeds een maand geleden was gestorven. Er was voedsel voldoende in het buis. Ofschoon bet nu voor het grootste gedeelte was be schimmeld. Een bankaccountant uit Southampton, een neef van de overledene, verklaarde, dat zijn tante alleen woonde en sinds eeni- gen tijd in den waan verkeerde, dat zonne stralen doodelijk waren. Zij deed daarom alles om het zonlicht uit baar woning te houden. Toen zij haar zuster te Londen bezocht, beplakte deze om dezelfde reden alle vensters met bruin papier. Een plaatselijke aannemer, die voor haar gewerkt had, werd ook eens door de zonnescbuwe juffrouw voor de doodelijke stralen gewaarschuwd. Zij bad hem o.ok verteld, dat zij baar maaltijden onder de trap gebruikte, waar bet donker was. Jaren wonen met een lijk. Te Nantwicb (Engeland) zijn in een woon huis de overblijfselen gevonden van een bijna 80-jarige vrouw. Het lijk was tot een mummie verdroogd. In bet huis be vonden zich drie dochters van de over ledene, welke jarenlang met het lijk de ka mer gedeeld hadden. Een neef van bet drietal bad een week of zes geleden nog aan zijn nichten gevraagd hoe het met haar moeder was, en ten antwoord gekre gen, dat ze bet best maakte. Andere ge tuigen verklaarden, dat ze de overledene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2