Onderwijs. ixgmeEijft Mem. Land- en Tuinbouw. Leestafel. Allerlei lerseke. Naar w$ vernemen is het groot ste quantum der zaaioescers van 40 K-G. reeds verzoent \oor p^n zeer bevredig en- den prijs. Over de rest worden onderhan delingen gevuerd, die hoogstwaarschijnlijk tot een goeü resultaat zunlen leiden. Naar die van 30 K-G. is minder vraag, hen en ander houut verband met een uit voerverbod van oesters beneden een ze kere maat uit Erankugk. Kapeile. Under voorzitterschap vair dhr ii. nversdijü kvvanr de ïuinOouvvvereeni- ging aüuer in vergadering Jnjeen in do zaai van dhr Kramer. Namens de com- frmssie tot nazien van de rekening van den controleur deelde dtir A. de Jonge mee, dat deze na verschillende steek proeven te hebben genomen voor accoord was bevonden en geceekend. Dhr G. Osse- waarde werd dank gebracht voor het accu raat gehouden beheer. Als afgevaardigde van de Centrale Tuin- houwvereeniging bracht de voorzitter ver slag uit. Met genoegen nroclit gemeld wor den, dat reeds een reuzenswantum plan ten en o. s. benoodigdlieden door do cen trale was aangekocht. De slaplanten zul len binnenkort den leden bereiken. De beste planten en zaaizaden zijn aange kocht. Ook deelde de voorz. mee, dat door de centrale was besloten om van de leden f0.25 per lid der aangesloten afdeelingen te doen afdragen aan de centrale. Hier tegen werden geen bezwaren geopperd. Aldus werd besloten. Door verschillende leden werden circa 3 gemet opgegeven voor augurkenteelt en werden nog bij het kwantum bloemkool- planten 20U0 stuks opgegeven en 10800 slaplanten, benevens 700 roeden voor tuinboonen. Dhr J. A. Mol nam op zich om 25 roeden met spruitkoolzaad uit te zaaien, benevens nog vijf andere leden eenzelfde zaaizaad, de leden zullen alsdan planten kunnen verkrijgen en eveneens indien noodig de leden va.n de Centrale Groentenvereeniging. Een prijs van 10 cent per honderd werd genoemd. Dhr C. van Overloop werd benoemd als hulpcontroleur. Alsnu kwam in bespreking Statuten wijziging Veilingsvereen. K.-B. 0. De voorz. deelde mee, dat door het bestuur van de vereeniging is besloten om een verzoek te doen aan de Veilings- vereeniging om wijziging der Statuten, om ook den directeur-veilingmeester te doen afrieden en niet voor vast te benoe men. Zooals thans, benoemt liet bestuur den directeur-veilingmeester en blijft deze dit, uitgezonderd wanneer grove fouten werden ontdekt, wellicht zoolang dit hem lust. Het bestuur stelde voor om hierin wijziging te krijgen op de een of andere manier. Dhr P. Scheele verklaart hier pertinent tegen te zijn. Dhr J. Burger- vraagt naar de motieven en dhr Jan de Jager wil een met redenen omkleed voor stel. De voorz. antwoordt, dat over geen motiveering is gesproken, wel is men hij het bestuur gekomen met gegronde motieven hiervoor, die een steeds aan blijven van den directeur-veilingmeester ongewenscht achten. Met een met redenen omkleed voorstel komt het bestuur niel. Het legt dit in deze vergadering onr na. Onderlinge bespreking niet een verzoek te komen aan de Veilingsvereeniging om dit in de Meivergadering te ^behandelen. Na nog enkele bespreking hierover werd aldus besloten en werd deze drukbezochte vergadering door den voorz. beëindigd. Door B. en W. der gemeente Ka peile is de afrastering en het leggen van vangbakken bij den gevaarlijken bocht einde Weststraat gegund aan den laag- sten inschrijver: D. Van Maris, alhier, voor f300. De andere mede-insclirijver was Joz. Lansen voor f370. De beraming heclroeg f 290. Arnemulden. Gisteren vergaderde de ge meenteraad, ditmaal weer onder voorzit terschap van den burgemeester. Allen aanwezig. Na 't openen der vergadering heet de burgemeester, die na een afwezig heid wegens ziekte sinds Juli 1925 thans de vergadering weer leidt, allen welkom, en dankte dhr Puijpe voor zijn waarne ming al dien tijd. Dhr Puijpe 'dankt den voorzitter voor de vriendelijke woorden, en den secretaris voor zijn verleende bijstand tijdens zijn waarneming van het burgemeesterschap. Vervolgens deelde de voorzitter onder meer mede, dat de besluiten tot uitgifte van grond in erfpacht door Ged. Staten zijn goedgekeurd, evenwel met de opmer king er bij, dat voor het vervolg een korter termijn voor bebouwing aanbeve ling verdient. Over een verzoek van J. 'de Klerk om schadeloosstelling voor een gedeelte van zijn tuin, waarop delfgrond is geworpen, of zoo mogelijk tot riodeering dier sloot over te gaan, wordt in den breede ge sproken. Dihr v. Eenennaam zou hier een strookje grond willen koopen dan kan die sloot ,die het verlengde is van do rioleering van den Molenpolder, gere geld worden gezuiverd. B. en W. zouden ingeval van rioleering aldaar een hoogere bijdrage willen verleenen dan 1/4 der kos ten. Na gehouden besprekingen 'worden B. en W. opgedragen dien toestand daar eens na te gaan; aan de Klerk wordt f 5 vergoeding toegestaan. Een verzoek van de voetbalvereen. om een terrein wordt wegens gebrek aan een geschikt terrein thans afgewezen. Bij1 een volgende verpachting in 1927 van het gemeente- eigtndom, zal met dit verzoek rekening worden gehouden. Een verzoek van sde vereen. Wederzijdsch-belang om over dracht van land en beschikbaarstelling van een voorschot tot stichting van een plaatsje (Landarbeiderswet) wordt ver daagd tot een volgende vergadering, daar door den betrokkene medegedeeld is, dat hij zijn aanvrage aan de vareen. intrekt. Een voorstel van B. en W'. tot bestra ting en rioleringswerken in den Ohristi- aanpolder wordt door den voorz. toege licht. Hieruit blijkt dat de direkte en indirekt ekosten die de bebouwing van dit terrein voor de gemeente met zich bren gen begroot zijn op "f3765. D|hr Franse zegt verrast te zijin door dit hooge cij fer. Hij vraagt of B. en jV. dit hebben voorzien. Ingeval dit wel het geval is waarom dan de raad hierover niet inge licht is, en ingeval zij' het niet voor zien hebben, blijkt hieruit dat zijn vraag om een deskundige toelichting een vorige vergadering door hém gedaan, ook nog noodig was voor B. en W. zelf. Die wet houders geven te kennen, dit niet eerder te hebben kunnen mededeelen, omdat die kosten niet eerder begroot waren. Ver der heeft dhr Franso aanmerking op een post grondwerk in de begrooting van den gemeentebouwnieester. Spr. heeft altijd in <le overtuiging geleefd dat het bestratings- en riolceringswerk voor rekening der ge meente is, en het bijkomende grondwerk wat uit de bebouwing van den Christian n- polder voortvloeit voor rekening van de erfpachters, daartoe is de grond daar 2 cent lager uitgegeven dan in den Molen polder. De heeren Puijpe en Crucq zeggen dat altijd de bedoeling is geweest dat de erfpachters alleen het grondwerk voor hun rekening hebben, dat op het terrein, dat zij' in erfpacht nemen gelegen is, en dat hun daartoe grond van de Zuidwal wordt beschikbaar gesteld onder de bekende voorwaarden. Onder bestrating hoort vol gens hnn opvatting ook de aanleg van de aardebaan, waarop de bestrating moet worden gelegd. D|hr v. Eenennaam merkt op, dat nu blijkt, dat de raad een vo rige vergadering dcor het toon genoemde bedrag inzake de rioleering misleid is, toen werd f600 genoemd en nu blijkt f950 noodig. Dhr Schuit dacht niet, dat dit grondwerk nog een punt van bespre king kon worden, daar het de vorige ver gadering uitgemaakt is, dat alleen be strating en rioleering voor rekening dor gemeente is. Hij verwondert zich dat er nu nog voor grondwerk is geraamd. Die wet houders zeggen, ook nimmer opdracht aan den gemeentebouwmeester te heb ben gegeven om de sloot mot aarden baan met grond van den dijk der voormalig© pellerij op te vullen. Zij moenen dat er voldoende grond in den Zuidwal aanwezig is, en nemen daarom dezen post terug wat door dhr Crucq sterk ontraden wordt. Dihr Franse merkt op, dat het er niet om gaat met welke grond de_ sloof, en de baan wordt opgevuld, maar voor wiens rekening dit gebeurt. Hij' vraagt om de notulen der vorige vergaderingen Waarin dit punt besproken is, te raadplegen. Uil de notulen blijkt, dat nimmer door B- en W. of eenig raadslid gesproken is, dat hier grondwerk voor rekening der ge meente zou worden uitgevoerd. Evenmin blijkt er uit dat onder het op hoogen van het bouwterrein ook begrepen is het dempen van de sloot en den aanleg van do aardebaan voor 'de nieuw te leggen straat, wel vermelden ze dat alleen voor rekening der gemeente komt het bestra tings- en rioleieiïngswoik. Naar aanleiding hiervan vraagt dhr Franse of dan in de consessie van de erfpacht niet ver meld is, dat de grond uitgegeven is onder voorwaarde dat het terrein overeenkom stig het profiel en teekening deo-r de erf pachters in orde moet. worden gebracht. Om verschillende redenen, omdat men dan ook bij niet-nakoming boete moet stellen, is dit niet geschied. Dihr v. Waar de zegt, dat zoowel B. en W- als de raadsleden niet duidelijk zijn geweest in het uiteenzetten van hun/ meening. Over het voorstel van B. en 'W. om den aanleg der aardebaan en dempen der sloot voor rekening der gemeente uit te voeren, staakten de stemmen (dhr Crucq had zich van stemming onthou den); voor de beide wethouders en Schuit. Over een voorstel van dhr Franse, dat voornoemd werk voor rekening der erfpachters zal gebeuren, staakten even eens de stemmen (tegen stemden de wet houders en Schuit). Beide voorstellen zijn dus, doordat de vergadering voltallig is, verworpen. Verder werd besloten om voor het lier- stel der straten weer flOOO uit de ge wone middelen te besteden. Het benoodig- de geld voor den bouw van een steiger en verdere werken zal na mindering van ©enig© buitengewone inkomsten worden geleend onder voorwaarde dat deze lee ning einde 1930 zal zijn afgelost. Op verzoek van A. de Nooijer om grond in erfpacht naast zijn woonhuis tot stich ting van een steenenloods, wordt door B. en W. voorgesteld afwijzend te beschik ken, daar do grond reeds in erfpacht is uitgegeven, en ze die alleen bij bebou wing willen onttrekken. Aangenomen na bestrijding door dhr v. Eenennaam met 4 tegen 3 stemmen. (Tegen Franse, Janse en v. Eenennaam.) "Tot toestaan van een verzoek om grond in erfpacht aan den Zuidwal door J. Schroevers en O. de Kam werd in be ginsel besloten tegen een prijs van 8 cent per vierk. M. Tot het plaatsen van twee sloephekjes wordt aan de wed. A. Meerman, Lion- straat, vergunning verleend en tot het plaatsen van een hek voor .zijn woning aan Krijn van Belzein, Nieuwstraat. Verder vragen B. en W. machtiging tot aankoop van een dreg, benoodigd voor liet redden van drenkelingen. Dleze zal geplaatst worden in de smederij! aan de kaai. Aldus besloten. Bij de rondvraag informeert dhr Franso of de opbrengst der plaatselijke belastin gen aan de raming zal komen. B. en W. kunnen dit nog niet mededeelen. Dhr Schuit vraagt of B. en W. naar aan leiding der laatst gehouden bespreking, al hebben nagedacht over de handhaving voor de verordening op het venten. B. en W. zeggen, dit nog niet te hebben gedaan. Aan dhr Janse wordt op zijin vraag mee gedeeld dat tijdens den winter 1925 1926 een bedrag van f 140 aan losse werkkrachten is betaald. Daarna sluiting. Toch vrucht! Zoo nu en dan hoort men het fluisteren: die Christelijke School met z'n Bijbelsche Geschiedenis en Psalm versjes! Contrabande! De kinderen kunnen al die dingen nog niet zoo begrijpen. Zo zijn daarvoor nog veel te jong. Goed, laten ze nog niet Alles kunnen begrijpen, veel is cr toch, dat reeds in die jonge harten iets doet trillen van liefde en eerbied, dat er blij vend als ingegrift staat. Wij hebben dezen zomer, zoo schrijft W. to Z. in liet „Ouderblad" van den Gelder- schen Achterhoek, wij ljebben dezen zomer éón van onze kleine schoolkameraadjes naar zijn laatste rustplaats gebracht. Aandoenlijk was het, te zien hoe in de dage» van zijn ziekte, toen hel reeds zoo goed als zeker was, dat liet jongetje zou gaan sterven, hoe er in die dagen een eigenaardige, bijna devote stille in de klas heerschtc. De gedachten gingen telkens uit naar dat vriendje, dat daar lag te lijden. Dat jongetje, dat God heeft weggenomen, is zelfs nog een getuigenis geweest voor het Christelijke in ons onderwijs. In zijn ijlen, in zijn pijn heeft hij een paar regels uitgespro ken van een versje, dat hij op school ge leerd had: Is de nood zoo hoog gerezen, Dat zij nergens uitkomst ziet: God mijn God vergeet mij niet. Zie, als dat nog woorden zijn, die een ster vend kind, zij liet misschien in ijltoestand, in zijn benauwdheid doet hooien, dan is dat toch wel een bewijs dat ze diep in zijn zieltje waren ingegrift. En als verder dooi de wöorden van ons stervend kameraadje, anderen geroerd, getroost, of misschien wak ker geschud zijn, dan zeggen wij: we gaan voort met zaaien het goede zaad. En God, die ons op onzen post gesteld heeft, zal onzo woorden niet ledig doen wederkeeren. De kinderen hebben aan het graf gezon gen: „Gelijk het gras is ons kortstondig lo ven". E11 nu is het treffend de ontroering nog steeds weer te kunnen zien, wanneer we thans, na maanden, datzelfde versje weer zingen. Het is, alsof de kinderen dan weer alle emo ties doormaken, die daar aan do geopende groeve over hen zijn gekomen. Waar nu het kind zoo fjjtt en teer voelt, daar zoggen we nogmaals, al begrijpen ze niet alles, veel ervan is den kinderen van blijvende waarde. Ontzettend einde. Dinsdag nacht trof een politieagent te Groningen op straat oen man aan, die eenigszins onder den invloed van sterken drank ver keerde. Hij had een rijwiel hij zich en ver voerde daarop een groote doos met krui denierswaren. Daar hij geen aannemelijke verklaring omtrent de herkomst van deze goederen wist te geven, werd hij meegeno men naar het hoofdbureau van politie en daar in arrest gesteld. Om vijf minuten over 9 den anderen morgen, toen een politieagent volgens voorschrift, de cellen controleerde, zat hij rustig op zijn krib, doch toen een recher cheur hem een kwartier later wilde ha len voor het verhoor, bleek dat hij zich had opgehangen. De ongelukkige die reeds overleden was, is de 45-jarige J. TI., af komstig uit Sappemeer, waar hij tot 1 Febr. j.l. de betrekking van vader bij het armenhuis bekleedde, doch hieruit ontsla gen was. Hij woonde sinds dien bij fami lie in het Wester kwartier. Een gefingeerde inbraak? Te Amsterdam is een 30-jarige vrouw aangehouden, verdacht van diefstal van een geldkistje waarin zich f 5500 bevond. De aangehoudene was als kantoorbedien de werkzaam op een kantoor, waar enkele weken geleden een inbraak zou zijn ge pleegd. Het heette toen, dat de inbrekers zich door het verbrijzelen van een ruit toegang tot het perceel hadden weten te verschaffen en de brandkast geopend had den met sleutels, die zij in een schrijfbu reau vonden. Reeds dadelijk na de aan gifte had de politie de verdenking, dat de kantoorbediende en niet inbrekers zich aan den diefstal van het geld had schul dig gemaakt. Op vermoeden, dat zij door het breken van de ruit de inbraak in scène heeft gezet, is zij thans in arrest gesteld. Zij ontkent ten stelligste zich aan den diefstal van het geld te hebben schuldig gemaakt, maar versterkte de verdenking, die op haar rust doordal zij tijdeus het on derzoek van de politie verhalen opdischte, die, toen deze gekontroleerd werden, on juist bleken te zijn. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Branden. Een groote brand heeft gisternacht het pakhuis van leer en schoenfournituren der firma E. Aronsohn in Den Bosch, geheel in de asch gelegd. Aan de zijde der smalle haven liepen tal rijke belendende huizen gevaar; ze werden door de bewoners ontruimd, maar men kon ze behouden. Het pakhuis is geheel uitgebrand met de juist thans groote voor raden. Slechts een kleine partij leder en de boeken werden gered. Het archief ging grootendeels verloren. Ook eenige kost bare schilderijen zijn verbrand. De schade wordt geraamd op een ton. De firma is op beurspolis verzekerd. Te Aalst is een boerderij door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het huisraad werd grooten deels gered. Verzekering dekt de schade. Te Leeuwen zijn een bakkerij en een schuur afgebrand. De oorzaak is oube- kend. Door onbekeende oorzaak ont stond te Dusseu brand in een boerderij. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redding niet viel te denken. De boer derij brandde geheel af. Te Linne zijn gisteren huis, schuur en stalling van den landbouwer V. afgebrand. Verzekering- dekt de schade. Dan liever maar zitten. Men meldt uit Schoonhoven aan de N. R. Courant: Hij was van verre gekomen en toen de avond gedaald was, zocht hij nachtverblijf. De politie verleent dit echter niet en den man werd aangeraden in een der hotels te gaan logeeren. Dat wou hij niet, het was te voornaam voor hem zei hij. Hoe zijn naam was informeerde de dienstdoende agent. A. L. luidde het ant woord. En zijn beroep? Koopman. Het Politieblad werd nagekeken en A. L., zon der woon- of verblijfplaats, stond erin ge signaleerd als te goed hebbende een gul den boete of een dag hechtenis, wegens overtreding- der politieverordening te Deurne. De koopman werd nu te logeeren gehou den, echter als arrestant. Bij zijn fouillee ring werd een som gelds van bijna f 97 op hem gevonden. Op de vraag of hij den volgenden morgen den gulden boete wilde betalen, antwoordde de koopman nee hij zou toch liever maar gaan zitten. En zoo gebeurde het, dat den volgenden morgen de man op transport werd gesteld naar Rotterdam, waar hij circa lialf-elf aankwam. Daarvoor waren noodig reis kosten, daarvoor moest een agent mee, daarvoor waren veel beslommeringen ver- eischt. Maar de koopman had zijn gulden in den zak gehouden. Trein diefstal. Haagsche re chercheurs hebben in samenwerking met de rijksrecherche op het station te Utrecht aangehouden den 45-jarigen koopman L. 't II. en den 36-jarigen reiziger E., bei den wonende in Den Haag, als verdacht van den diefstal van ongeveer f 300, in een trein gepleegd ten nadeele van den heer N., Vrijdagavond 1.1., toen deze van Amsterdam naar Zeeland reisde. De beide aangehoudenen staan bij de politie bekend als kwartjesvinders en werden to dier zake reeds vroeger veroordeeld. Hol onderzoek wordt nog voortgezet. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens: straatschenderij: P. v. B., Goes, f 2 subs. 2 d.; als getuige opgeroepen wederrechte lijk wegblijven: II. S., Rotterdam, f 10 subs. 10 d.; B. S., Rotterdam, f 10 subs. 1 v. tsch.; geen zegels voor een hij hem in dienst zijnden arbeider plakken; G. v. V., Krabbendijke, 47 maal f 3 subs. 3 maanden; met auto de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg in gevaar brengen: L. L., Hansweert, f25 subs. 25 d.; G. J. v. d. II., lerseke, f25 subs. 25 d.; met motorrijwiel geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vor dert: G. M., 's Heerenhoek, f 10 subs. 10 d.; als voren en rijden zonder licht met auto: A. P. M. W., Goes, 2 maal f iO subs. 2 maal 10 d.; met rijwiel'niet voldoende uitwijken: H. J. v. K., Goes, f 10 subs. 10 d.; met paarden zonder noodzaak over het rijwielpad rijden: J. v. d. V., Kloetinge, f 10 subs. 10 d.; met auto over rijwielpad rijden: J. S., Hansweert, f 15 subs. 15 d.; 's avonds fietsen zonder licht: J. S., 's-H. Arendskerke, f 5 subs. 5 d.; naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: G. H., Hingens, G. P., Luik, J. G., Harlebeke, G. K., Amsterdam, G. G., Antwerpen, f 3 subs. 3 d.; dronkenschap: ie herb. W. S., Goes, G. v. R., Dordrecht, 3 d. hecht, 4e herb. J. W., Goes, 21 d. en opzending rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. Het auj obusongeluk te X hole n. Gisteren zou door de Bredasche rechtbank uitspraak worden gedaan in de zaak tegen den chauffeur L. v. V., be stuurder van de autobus van de firma K. uil Goes, waarmede een geregelde dienst wordt onderhouden tusschen Bergen op Zoom en verschillende plaatsen op het eiland Tholen. Van V. had zich voor 14 dagen te verantwoorden gehad voor het hem ten laste gelegde feit, dat door zijn schuld in de maand December de autobus door hem bestuurd bij het Thoolsche veer te water was geraakt eu tengevolge hier van 7 menschen door verdrinken het leven lieten. De rechtbank was van oordeel dat het onderzoek niet volledig was geweest en wilde alsnog een nauwkeurige verklaring hooren van waar en op welke wijze het lijk van de vrouwspersoon, gekleed in Zeeuwsche kleederdracht, was behandeld, vanaf het moment dat het uit de Een dracht was gehaald tot het oogenblik waarop het lijk in handen was gesteld van don deskundige dr Hulst uit Leiden. Dien aangaande zullen alsnog gehoord moeten worden de veerman, de rijksveldwachter van As en dhr Goossen, waarnemend bur gemeester van Tholen. Deze getuigen zul len gehoord worden op 8 April a.s. De spoorwegdiefstallen te Roosendaal- Te Breda kwam bijeen het scheidsgerecht in verband met de onregelmatigheden aan het spoorwegsta tion te Roosendaal. De volgende uitspra ken vielen: v. L. (schaalknecht) en de Gr. (arbeider) worden teruggenomen met terugzetting tot gewoon arbeider, onder- ladiiigmeester S. komt terug zonder straf; P. wordt teruggenomen op minimum-sa laris; van G- en van A. worden beiden ontslagen (van G. had reeds 35 dienst jaren) De officier van justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen tegen hot vonnis der rechtbank van 19 Maart 1926, waarbij M. de J., 24 jaar, lalidbouwers- knecht te Schoondijke, ter zake van mis handeling is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Eveneens tegen het vonnis der recht bank van denzelfden datum, waarbij G. T. P., 21 jaar, bakkersknecht te Noord- gouwe, thans gedetineerd, ter zake van diefstal, 3 maal gepleegd, is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Onze tuinbouwartikelen. De tuinbouw-veilingvereenigingen hiel den Woensdag hun jaarvergadering te Utrecht. Een voor Nederland's welvaartsleven gewichtvolle organisatie kwam hier saam. Voor tientallen millioenen gulden wordt telken jare bij de tuinbouw-veilingen ver handeld en daarvan wordt verreweg het grootste deel uitgevoerd naar het buiten land. De cijfers van den export staan niet kwaad. Na het slecht jaar 1923 bracht 1924 verademing en de waarde van de uit gevoerde versclie groenten bedroeg meer dan 63 millioen gulden in dit jaar. In 1925 kwam er weer stijging; bijna .werd de 75 millioen gehaald. Bij enkele producten als peen en savoye-kool viel achteruitgang te constateeren, maar overigens was het over heel de linie victorie. In weerwil van dio schijnbaar gunstige cijfers, gewagen toch kenners van beden kelijke verschijnselen. Zij spreken van be lemmeringen, die den vooruitgang verijde len en het twijfelachtig maken of wij zul len houden wat wij hebben. I11 de handelspolitiek van de vreemde mogendheden ligt het gevaar. Het eone land na liet andere maakt den import voor onze tuinbouwartikelen moeilijker en zoo komt met name uit den kring dezer prac tici de vraag of onze economische weer baarheid niet zou worden verhoogd, in dien de mogelijkheid van retorsie- van vergeldingsrechten in onze wetgeving werd opgenomen. Ernstige overweging ver dient deze vraag. (Rott.) De M a a t s c li a p p ij. „De Maatschappij", Christelijk Sociaal- Economisch Weekblad, uitgave van de Drukkerij Oranje Nassau te Baarn, bevat deze week weer tal van interessante ar tikelen, Dr Nederbragt vervolgt zijn beschou wing over „Middenstandszorgen"; Her man van Meerland geeft een beschrijving van de exportslachterijen te Chicago, ter wijl door een ter zake kundig persoon een serie artikelen is geopend over het onder werp: „Bezuiniging bij de Sociale Verze kering". Van de overige artikelen en rubrieken noemen we: Staat en Wet: Geen banderol les meer?; Hoe men propageert; Weiten- jargon; Het jaar 1925 in vogelvlucht; Ver keer en Transport: Eindelijk; Nedcrland- Curacao; De Finsche IJsbreker; Vakbewe ging «1 Arbeidsmarkt: Arbeidsbemidde ling in 1925; Urenfabrikanten; Interna tionale Arbeidsconferentie 1927; Schoen makers-diploma's; Chr. Ambtenaarsbond; Ghr. Grafische Bond; Bevolkings-verplaat- sing; Uil de steen-industrie; De Econo mische Wereldconferentie; De G. A. O. in de metaalnijverheid; Mogen ambtenaren staken?; Welstand en Zorg: Onze molens; Waarschuwing; Nederland in den vreem de; Gemeentelijk boschbezit; Het prijspeil in Februari; Bedrijf en Handel: Handels statistiek; De nieuwe invoerrechten in Frankrijk; Tuinbouw-groei; Duitsche eu Engelsche kolen; Boter voor Amerika; Het nut van cocosnoten; Het automobilisme on de betaling op termijn; Voorraadstatistie- ken; Economisch Overzicht; Bosschen en Landgoederen; Paschen en Inwendige Zending; Het Hengelgeneugt; Uit Bladen en Tijdschriften; Vrouwenbelangen. Hot artikel „Exportslachterijen te Chi cago" is verlucht met eenige mooie illu straties, terwijl een tweelal smaakvolle penteekeningen het uiterlijk aanzie» van het blad niet weinig verhoogen. De stoel van Calvin. In de kapel van de St. Pieterskerk te Génève staat nog altoos de stoel, waarop de groote prediker en hervormer Johannes Calvijn gezeten heeft, wanneer hfj van dien kansel het evangelie verkondigde, llel is een antiquiteit een oudheid waarop de kerk van Génève roem draagt, en waarnaar vele Amerikanen en En- gelschcn reeds een hoog bod gedaan hebben. Door velen wordt de kerk dan ook bezocht, met geen ander doel dan om dien sloel to zien en zoo de kans schoon is een stukje hout er uit te snijden en dat als een reliquie te bewaren. Do koster heeft hiervan echter do lucht gekregen en 1111 is hij er hü wanneer den stoel buitengewoon bekijks te beurt valt. Eeni ge jaren geleden verzocht een Amerikaan om den stoel voor een paar dagen te mogen leenen; hij wilde naar het model van dien stool een nieuwen laten maken. Het werd hem geweigerd. Hij mocht er wel een folo- graphie van maken. Hierop wendde hij zich tot den stedelijken Raad en wat antwoordde deze? Dat hij dit verzoek niet kon toeslaan, dewijl de stoel van Calvijn nog nooit buiten het kerkgebouw was geweest en er ook nooit uit zou gaan. Welk een eerbied voor Calvijn zijn stoel in een stad waar Calvijn's leer zoo jammer lijk vergeten is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6