Tel. 102. VROUW Den Haag. DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Bnitenlani Binnenland. Pit de Promeie. aren fl-MASSEE AFPELEN. BERT SHU ft A jikoHdt Meid Getrouw tot in den dood srs, Bravo's en Ster. et Huwelijk :e KAMPEN ing te Koop: ionhuizen, >f te huur te koop, 'BODE. Dienstbode, Gemeenteraad van Middelburg. FEUILLETON. VEN Sehets uit tie Russische revolutie. ste voor het tieedies is 3 voorhanden. S. Telef. 181. en klein partijtje punten gekeurd }R SCII VERTAALD ER MUNNII^ Geb. f2.50 eel bijzonder maatschap- sóonlijke en ïrhouding tus- sn vrouw. De ft inderdaad te zeggen. t men naar Dit frissche te boek is be lle gehuwden j. spectus wordt gratis toege- 7E VAN >IEPER te Waarde, ibij het Dorp, irtje, Erf, Tuin elk groot circa R.). is verhuurd aan pr en het andere ieper, beiden tot Woensdag 31 Maart )ril van 14 uur. Ein te leveren ten ris VAN DISSEL |>ril a.s. nam. 1 uur, bij den eigenaar, te bekomen, met Boomgaard 3, gelegen te Big- vragen bij M. L. weg, St. Laurens. inschrijving |ng met groeten Tuin eg te St. Laurens Te bezichtigen op kart en Donderdag |t 12 en van 2 ;tot inteleveren vóór ril bij den eigenaar 1ESUIJEN, Noord- Kilo, bjj J. lid en. DE OOP: ongeveer 3 ge- Igemeten in pacht Te bevragen bij IUIJ, Middelburg. Veere Er maand en verval, letter C, Bureau te Middelburg. Mei t ASSER, Ritthem. VAN DONDERDAG 25 MAART 1923, No. 148. In de gisteren gehouden raadsverga dering waren de heeren Boasson en Streefkerk afwezig wegens uitstedigheid. Bij het verzoek van den heer G- M. Mes om meer dan een persoon uit een gezin te werk te stellen, bij de werkverschaffing, deelde de heer Onderdijk mee, dat men zich moot beperken tot hoofden van ge zinnen en kostwinners. Op het verzoek van den Bond van Mu ziekkorpsen om ontvangen te worden op 25 Mei zal nader worden beslist. Thans bleek daartoe bij B. en W. niet veel animo te bestaan. Die overige reeds gemelde ingekomen stuiken werden in handen van B- en W. gesteld om advies. De voorzitter deelde mede, dat is inge komen een voorstel van Vlissingen om met Souburg en Mij!. Zeeland samen een abattoir op te richten, en B- en W, 'n ere- diet vragen van f 1000 om te onderzoeken hoe de rentabiliteitsrekemng is van zulk een abattoir, zonder medewerking van de Zeeland en voor Middelburg alleen. Die heer Vertt'egt, wil de slagers er ook in kennen. Na een toelichting in geheime zitting word hot crediet toegestaan. Ophaal- en stortingsdienst. Die heer Bosman vraagt of er geen rap port is van B. en W. naar aanleiding van hetgeen mevr. Weijl de vorige maai heeft gezegd. D|e voorz. zegt van neen. Dn heer Bosman zegt, als men begint in den meest eenvoudigen vorm, dat later allicht uitbreidt en dan komt men tot financieel nadeel op den dienst. Spr. be kijkt dan nader het rapport van den hoofd boekhouder, hij meent, dat de uitkomsten in andere plaatsen aantconen, dat men op de cijfers niet af kan! gaan. Te Zaandam overweegt men opheffing van den dienst tengevolge van de slechte uitkomst. Die heer Cornelisse kan het gesprokene van mevr. Weijl bijna geheel onderschrij ven. Die dienst is vooral noodig voor be lasting, schoolgeld enz. Het betalen van belasting is niet plezierig, maar het ergste is de vervolging, en ook het laat ont vangen van de biljetten, als ér reeds eenige termijnen verstreken zijn. Spr. is voor een eenvoudige inrichting van een dienst. Spr. noemt het hier een sociale taak. Dhr Hondius wijst er op, dat zulk een dienst toch niet verplichtend zal worden, en de meesten kunnen nu toch zelf ook reserveeren. Dihr Onderdijk is dei minderheid van B. en ,W.) en meent, dat de administratie heel eenvoudig kan zijn. Dihr Paul, minderheid van „financiën", herinnert aan het beroep op de gelegen heid te storten bij de 'Nutsspaarbank; maar nu wil men ophalen en daar gaat het z.i. juist voornamelijk om. Als men met klein opzet begint, is 'het niet erg als de dienst zich later uitbreidt. Dihr De Veer komt op tegen, de voorstel ling van mevr. Wiep als zou men bij aannemen stuiten op een college van B. en W., dat niet medewerkt en een ambtenaar ,dia ei' niets van weet. Als men spreekt over een dienst in zijn meest eenvoudigen vorm, dan vraagt spr. wat men daar eigenlijk mede bedoelt. Wellicht bedoelt men niet aansluiten der bedrijven, maar dat zon juist in ieder geival wel moeten plaats hebben, anders krijgt men twee ophalingen. Sluit men die uit, die er makkelijk zelf voor kunnen zorgen, dan mist men de groot© bedragen en kost die eenvoudige dienst juist meer. Die eventueel© winst op rentevergoeding zal uiterst gering zijn, wat spr. uitvoerig aantoont. Een O. en S.-dienst zal in 'ieder geval geld kosten, dat blijkt alom. Het voordeel igst. is, bij! een eventueel© dienst zooveel mogelijk instellingen en be drijven te doen aansluiten. Die voorstan ders hebben niet met cijfers aangetoond, dat het ophalen van belasting en school geld voordeel aan de gemeente zal bren gen. v |0 64, Den Haag en 49.) o— „Volstrekt niet. We kennen u niet en mogen u daarom niet zoo ongunstig be- oordeelen. Maar ge hebt zelf gezegd, dat ge ons niet langer kunt beschermen, dan tot machtiger mannen dan gij zijt ons van u overnemen. Ge geeft, zoo sprekende, toe, dat ons lot vrijwel bezegeld is, en niet u, maar uw beginsel kennende, weten we, dat we op geen verschooning te hopen heb ben. Voortgezette tegenstand zou alleen ten gevolge hebben, dat we enkele van uw manschappten meenamen in den nood en dat wenschen we te vermijden. Van daar ons besluit. We zijn bereid te ster ven, al is het op dit oogenblik. Handel dus met ons naar uw welgevallen." „Reik mij uw wapens aan." „Daar kotmen ze." Twee geweren werden door een on zichtbare hand naai- boven gestoken. Toen verscheen het hoofd van dokter Brenzilof. „Hier hebt ge nog twee revolvers en ceniga gewaar- en revolver-patronen", Hiertegenover staan de kosten, Zooals de heer Muller die berekend heeft, die meer bedragen dan de te kweeken rente. Ook spreker gelooft niet, dat de werkelijk onwilligen zullen aansluiten. Er is nu reeds een spaarsysteem door de muntmeters, waar men 20 cent geeft voor een meter gas, die 10 ct. kost. En nu wil wethouder Onderdijk herhaaldelijk, dat men dit weer op 10 cent brengt; men wil dus niet op makkelijke wijze sparen. Mevr- Weijl meent, dat een eenvoudig begin kan uitgroeien tot een dienst die ook de giro omvat- De grootste bedragen komen in hij den stortingsdienst, de klei nere hij den ophaaldienst- Spr. heeft geen oogenblik de bedoeling gehad, dat B- en W. willens en wetens zullen 'tegenwerken, maar het is psychologisch verklaarbaar, dat men iets beter doet als men het. uit eigen vrijen wil doet- Uitvoerig bespreekt Spr. Zwolle, waar de dienst f23000 winst in de gemeentekas stortte- Spr. stelt voor over te gaan to'c een dienst in eenvoudigen vorm met een proef tijd van een jaar. Spr. denkt zich de stortingen op ieder gewenscht oogenblik, en ophalen per maand. Zulks met combi natie met den ophaaldienst van de be drijven en zonder rentevergoeding aan de aangeslotenen. Dhr Cornelisse wil ophalen per week in plaats van per maand- Dhr den Hol lander meent, dat juist veel kleine men- schen, er niets van willen weten- Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel-Cornelisse verworpen met 10 tegen 5 stemmen, 'die der S.D.A.P.-ers en dat van mevr. Weijl met 8 tegen 7 st. die der S.DlA.P.'ers en V.-Diers Bij het voorstel inzake de onbewoon baarverklaring van 2 perceelen van C- Geensen, wilde de heer v. d. Beke Cal- lenfels dit aanhouden om de zaak nader te onderzoeken, nu do man f 160 heeft uitgegeven en medewerking toegezegd om verbetering aan le brengen. Dhr Onder dijk komt hiertegen op- Dhr Vertregt zegt ook, dat de beide woningen onbewoon baar blijven en dan kan Geensen nog komen met een plan óm van de 2 één huis te maken- Het voorstel tot aan houden werd verworpen met 10 tegen 5 st- 'Hie der heeren Callenfels, Hondius, Mes, Bosman en Portheine- Leeraarstractement. Bij het voorstel om niet te voldoen aan het verzoek van den heer R. van den Bout, leeraar aan het gymnasium, om een extra vergoeding, zegt mevrouw de Graaf, dat de betrokkene de dupe er van is, dat men de rijksregeling gebruikt als het in het voor deel is van de gemeente. Het is een 'ana loog geval als met den concierge Hendrik- se. De voorzitter interrumpeert telkens de spreekster, waardoor het moeilijk wordt een geregeld verslag te geveil. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De da mes Weijl en de Graaf wenschen geacht te worden te hebben tegen gestemd. Autobusdienst Middelburg-Veere. Bij het voorstel inzake den autobus- dienst Middelburg-Veere, vroeg de heer v. d. Weel om op het besluit geen subsidie te geven te kunnen terug komen als Veere zijn houding mocht wijzigen. De heer Bos man meent, dat de bus niet alleen van be lang is voor Veere, maar ook voor Mid delburg en het vreemdelingenverkeer. De heer Mes zegt, dat de Staten er genoegen mede nemen als particulieren te Veere het geld bijeen brengen. Besloten wordt, Gas tel te vragen aan te toonen, dat ook uit Veere voldoende geld bijeen is, en ook uit andere betrokken gemeenten," dan kan een nieuw voorstel worden gedaan. Rioleering. Bij het voorstel inzake de rioleering van de buitenwijken deelt de voorzitter mede, dat het plan voor het Zuidwestelijk stads gedeelte moet worden aangehouden, omdat de Coöperatieve Melkfabriek geen f 19.000 zal fourneeron, daar zij toestemming heeft haar fabriekswater in het rijkskanaal te loozon. B. en W. gaven voorloopig toe stemming om een bids door gemeente grond te leggen (de raad bekrachtigt die toestemming). Verder vragen B. en W. machtiging met Koudekerke te onderhan delen over do rioleering van 't Zand. Hierna brengt spr. het plan van het Noordelijk deel van de stad in behande ling. De heer van der Weel brengt hulde aan B. en W. voor het komen met het plan; maar vraagt of in de Seissingel met zei de dokter; „het is alles wat we aan wapentuig bezitten." En vervolgens snel de ladder bestijgend en onder zijn vij anden tredend voegde hij er bij: „en hier hebt ge mij zelf." Die heer Petrof was de tweede, die boven kwam, en toen verschenen de vrou wen. „Is er nu niemand meer in het hol?" vroeg Presto. „Niemand meer." Presto wenkte twee soldaten. „Bewaakt hen!" beval hij kort. En hij daalde de ladder af, om! liet ondergrond- sche verblijf te doorzoeken. Dte man met bet roode haar en die met den langen baard waren de aangewe zen bewakers der gevangenen. Aan de pink van den vroegeren detec tive blonk een ring met een diamant, hem eens vereerd do'or een Russisch edelman, uit waardcering van bewezen diensten. „Laat mij dat voor je bewaren", grijns de de langhaard. En hij greep de hand van Petrof om er het kleinood af te trek ken. Met een gelaat waarop grenzenlooze verachting stond uitgedrukt., liet de weer- looze den rooYer begaan. D|e ring ver dween in de zakken van den boef. „Diat is óók niets voor 'een doode", slechts enkele perceelen het wegdek niet ongeschonden kan blijven, de rioleering niet in het gazon kan worden gelegd of in de sloot. De heer Vertregt zegt, dat de directeur van gemeentewerken verzekerd heeft, dat voorzoover het de boomen niet schaadt, zooveel mogelijk het wegdek zal worden gespaard. Dhr Paul dringt er op aan het werk zooveel mogelijk in werkverschaffing uit te voeren. De heer Vertregt zou het bezwaarlijk achten, als dit werk in werkverschaffing werd uitgevoerd, maar is er wel voor te bepalen, dat er zooveel mogelijk Middel- burgsche werklieden aan moeten te werk worden gesteld. De heer Onderdijk zegt, dat het maken der buizen hier zal geschieden. Er zal ge zorgd worden, dat er personen uit Mid delburg te werk worden gesteld, maar het werk zal niet in werkverschaffing worden uitgevoerd. Ook spreker zegt, evenals dhr Paul, dat het verzoek der huiseigenaren dient te worden overwogen. Spr. zou het eerste deel, geleidelijke verhooging der kosten van de tonnen, willen afwijzen, en het tweede deel betreffende billijker prij zen voor de binnenstad, willen inwilligen. De heer den Hollander krijgt nog de verzekering, dat voor dit werk normale loonen zullen worden betaald en de ge meente zegels zal plakken voor de betrok ken werklieden. Het voorstel wordt aangenomen met al- gemeene stemmen. De voorzitter wenscht wethouder On derdijk geluk met dit succes en ook den heer Vertregt, die reeds zoo lang hierop heeft aangedrongen. De overige voorstellen der agenda, door ons reeds eerder vermeld, werden alle aangenomen. Ook dat inzake beslissing vergoeding over 1924 van boventallige onderwijzers. Hierbij word aan mevr. de Graaf toege zegd, dat nog eens nader zal worden on derzocht waarop de ihspecteur zijn mee ning grondt, dat tijdelijke krachten, die zieken vervangen, als boventallige krachs ten moeten worden beschouwd. De uiteen zetting van de zaak-Kruze door wethouder Onderdijk werd aangehouden lot de vol gende vergadering en de zitling daarna te 6 uur gesloten. Korte berichten. Op uitnoodiging van de „Daily Mail" zijn acht Britsche mijnwerkers naar Duitschland vertrokken, om de toestan den in de Duitsche mijnindustrie te on derzoeken- Hun eerste gebied geld Essen Na een verblijf van een week in het Roergebied, zullen zij naar Silezië gaan. De Fransche Kamer heeft met 319 tegen 235 stemmen het artikel betref fende de verhooging der ambtenaarssala rissen aangenomen- Van bevoegde zijde te Washington wordt gemeld, dat binnen enkele dagen bij het congres een wet zal worden inge diend om de tijdens den oorlog in be slaggenomen Duitsche eigendommen aan de vroegere eigenaars terug te geven- President Goolidge heeft den gezant in Frankrijk, Gibson, aangewezen als lei der der Amerikaansche delegatie naar de voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève. Begrooting van Onderwijs, IC- e n W. De Minister ontkent, dat gesproken kan worden van een stelsel van 48 leerlingen per klas- Wanneer het stelsel, neergelegd in de wet van 30 Juni 1924, geheel zal zijn doorgevoerd, zal over het geheele land gemiddeld voor 40 leerlingen een leerkracht door liet rijk worden vergoed. De boventallige onderwijzers zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. De minister is ten aanzien van het zevende leerjaar onmiddellijk over gegaan tot overleg met zjjn ambtgenoot van financiën; een bepaalde toezegging kan hij echter nog niet doen. Wat de assistenten betreft, deelt sprak de roodharige1, beigeerige blikken werpend op1 de hand van den dokter, die twee ringen droeg; één van zijn over leden vrouw en zijn eigen trouwring. Het deed hem pijn van de sieraden te moeten scheiden, want hij had ze gaarne mede genomen in het graf, dat ze voor ont wijding bewaard zou hebben. Dloch begrij pende, dat verzet hem niet baten en den booswicht prikkelen zou, stak hij' de hand uit en liet zonder een woord te spreken toe, dat de roodharige zich de ringen toeeigende. Weinige ©ogenblikken latei' kwam Pres to weer boven. „Het komt uit,' zei hij; „er bevindt zich daar heneden niemand meer. Ik hoop niet, dat gei gedurende mijn afwezigheid zijt lastig gevallen." „Niemand van do gehangenen sprak een woord. Dlit stilzwijgen deed het gelaat van den chef verdonkeren en uit zij'n. oogen schoot een dreigende blik op den langhaard en den man mot den rooden haardos. „Ik verlang uw antwoord," zei hij' tot den hoer Petrof; „heeft iemand aan u ge weld gepleegd, terwijl ik beneden was?" „Mij is geen haar van het hoofd ge krenkt", was het kalme, glimlachend ge geven /antwoord. „Kom eens hier!" klonk Presto's bevel de minister mede, dat van de op 31 December 1924 in functie zijnde 80 assis tenten 30 mannelijke en 59 vrouwelijke 76 bevoegd en 13 niet bevoegd, 16 te voren in betrekking als onderwijzeres) 4 in het genot van wachtgeld waren- Van de op 30 Juni 1925 in functie zijnde 131 assistenten waren er 35 mann. en 96 vrouwelijke, 117 bevoegd en 14 niet bevoegd, 31 tevoren in betrekking, 3 in het genot van wachtgeld- De minister stelt zich voor het vraag stuk der onderwijzersopleiding spoedig in onderzoek te nemen. Inzake de bezoldiging van on- derwijzers kan de minister thans nog niet breedvoerig zijn meening geven- Het komt hem intusschen voor, dat sommige bezwaren omtrent teruggang van salaris wel wat breed zijn uitgemeten- Departement van Fin an ciën- Aan de Memorie van Antwoord ont- leenen wij De in het Voorloopig Verslag uitgespro ken meening dat een zeer belangrijk deel van het totaal belastbaar bedrag nog al tijd niet in den aanslag wordt begrepen, bestaat eveneens bij den Minister. Het is trouwens om die reden dat gelden zijn aangevraagd voor versterking van hel personeel van den accountantsdienst. Uit verstrekte gegevens blijkt, dat het totaal der oninbare posten en afschrij vingen wegens onvermogen voor Amster dam Rotterdam, 'sGravenliage en Utrecht resp. 8.5, 6.3, 6.3, en 5 procent van de kohierbedragen niet zal overschrijden. Door vermeerdering van personeel, kan wel achterstand in de toepassing van ver- volgingsmiddelen worden ingehaald, doch kunnen niet de oorzaken van de moeilijk heden waarop men bij de invordering stuit, worden weggenomen. Omtrent een herziening der wet op de personeele belasting moet de minister zich zijn oordeel nog voorbehouden, evenals t.a.v. de grondbelasting. Rij w iel b ela s ting. Een bedrag van f3 per jaar is niet te hoog- Een mildere toepassing van art- 1.,laatste lid der wet, ontmoet wegens het misbruik dat daarvan gemaakt zou kunnen worden, Jbezwaar- De regeering is voornemens, in het in te dienen wetsontwerp tot regeling eeuev wegenbelasting, voor te stellen, de op brengst van de rijwielbelasting zoo snel als de omstandigheden zulks toelaten, naai' het in te stellen wegenfonds over te brengen- Omtrent de Staatsloterij zal voorshands geen wijziging in den bestaanden toestand worden gebracht- Een vergissing? Onze driestar „Oud-ministers" schijnt behalve een zetfout, die wij gisteren her stelden, ook nog een vergissing te be vatten- Wij schreven namelijk dat twee anti-revolutionairen hun Kamerzetel heb ben aangeboden aan de oud-ministers Co- lijn en Rutgers. „De Nieuwe Leidsche" spreekt, voor wat mr Rutgers betreft, dit heel voor zichtig tegen. Wij moeten derhalve ons vergist hebben- Maar heeft „De Nieuwe Leidsche" ook niet 'èen kleine onjuistheid in haar be richt omtrent ds Den Hengst? Zij deelt mede1, dat op 5 April a.s. ds den Hengst 37Va jaar in het ambt zal zijn, terwijl wij meenden, dat dit reeds 2 Maart j.l. het geval moet geweest zijn, dewijl hij 2 Sept. 1888 bevestigd is. Is het gehalte der wethouders gedaald Door het Eerste Kamerlid, den heer Hermans, zijn aan den Minister van Jus titie de volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Is het den Minister bekend, dal tijdens een verhoor van den heer R- Velsink, fotograaf te Doetinchem en wet houder dezer gemeente, inzake veimeeen- de beleediging van een politie-agent aldaai voor den politierechter mr Fockema An- dreae, de heer officier van justitie, vol gens een verslag in de „Nieuwe Arnhem- sche Courant" van 'Zaterdag 20 Maart 1926 (no- 9237), o.m. gezegd heeft: „Gezien de omstandigheden, die op het pogenblik in Doetinchem heerschen, is het een antipathiek misdrijf om de politie te beleedigen- Wanneer een dron kelap dat .zegt, dan krijgt hij een geld boete. Doch verdachte was niet dronken en is wethouder. Wel is waar is hetjje- tot een jongen van een jaar of zeventien, die op korten afstand van de gevangenen en hun bewakers op den grond zat en alles gezien moest hebben, wat was voor gevallen. i E|a jongen stond op en naderde den commandant. „Zeg op jiji, is er iets met de gevangenen gebeurd?" „Als u de zakken van de kameraden laat nazoeken, weet u er alles van." „Wat bedoel je? Spreek duidelijke taal, want ik versta geen gekscheren." „Ik bedoel 'maar yüat ze 'de ringen van de gevangenen gegapt hebben." „Geef af die ringen!" klonk het schor van woede uit Presto's mond 'tot den zwaargebaarde. Een gevaarlijke flikkering lichtte in de oogen van den misdadiger. „Ik geef niet licht af, wat eenmaal in mijn zak zit", gromde hij brutaal; „en ik zou niemand raden, zelfs u niet, om iets tegen mijn zin uit mijn zak te halen." „Goed zoo l Ik denk er niet anders over! snerpte de onaangename stem van den anderen roever. „Ik zie niet in, dat in een communistische maatschappij do een iets over 'den ander 'te zeggen heeft, nog minder het recht heeft, een ander aan 't lijf te komen." Schier onmerkbaar liet hij, terwijl hij halte wethouders in verband met vroe ger gedaald?" 2. Acht de minister het oirbaar, dat een ambtenaar van de rechterlijke macht een verdachte, die als een zeer achtbaar en hoogst fatsoenlijk man bekend "staat in de plaats zijner inwoning en het vertrou wen zijner medeburgers en van den ge meenteraad geniet, te bejegenen als deze ambtenaar heeft gedaan, door te spreken over een „dronkelap?" En ten tweede, is het toelaatbaar, dat een ambtenaar van de rechterlijke macht eën minachtend oor deel uitspreekt over raadsleden, die door gemeenteraden waardig worden geacht, het 'ambt van wethouder te vervullen? 3. Wanneer de Minister meent, dat een en ander werkelijk niet pirbaar en niet toelaatbaar is, wil dan de Minister aan de desbetreffende ambtenaren doen weten dat zij zich van dergelijke uitdrukkingen hebben te onthouden? Allerlei. Men schrijft aan het Centrum uit Heer len: Steeds meer schijnt er zekerheid te komen /lat tot Burgemeester alhier be noemd zal worden de afgetreden Minister Lambooy. Het zoontje van den scharenslijper V. te Ossenisse, die dezer dagen door hollende paarden wercl omvergeworpen, is aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. '7 Benoemd tot directeur van het Centraal Inkoopbureau voor Suikerbie ten, werkkring Zeeland, de heer A. Her- weijer te Oostburg. Ille Internationaal Oongres voor reddingswezen en eerste hulp bjj' ongelukken te Amster dam 711 September 1926- Te Mid delburg is Woensdag een vergadering ge houden, waarin gevormd is een Prov. Commissie ter bevordering van het Ille Intern. Congres voor Reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken ,dat van 7 11 Sopt. a.s. te Amsterdam zal wor den gehouden. D|a bedoeling is, dat 'de commissie financieelen steun zal zoeken voor het congres en propaganda daar voor zal maken. In de commissie hebben zitting geno men mej. M. Callenfels te Middelburg en de heeren arts L. Weijl, H. Snijders, C. Boudewijnse, arts J. O- Gieben, mr G. F. baron thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, mr J. F. Dieinse, en H. Dron- kers, allen te Middelburg; O. A. van Woel- deren te Vlissingen; dr G. E. Plugge te Oost en West Souburg, Joh. Pilaar en H. Snoek te Goes; dr A. Staverman te Vlis singen, arts H. Hondelink te Krabbendijke, J. Huizinga te Terneuzen, Nog zal worden uitgenoochgd zitting te nemen de heer arts D|. N. van Gelderen te Middelburg. D© kommissie koos tot haar voorzitter dhr mr J. F. van D|einse en tot haar secr. dhr H. Dironkers. ïn het Nationaal Comité, hetwelk staat onder eere-voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, hebben uit Zeeland zitting de heeren Jhr mr J. W. Quarles van Ufford, voorzitter Van het Prov. Watersnood-Comité in Zeeland, mr J. F. van Deinse, penningm. van dat comité; beid© te Middelburg; mr Jan gmit Az., directeur van de Kon. Mij- „de Schel de", A. Staverman, arts chirurg, en G. A. Waller, directeur der Stoomvaart-Mij. „Zeeland" all ©te Vlissingen. Het Ilde Congres op dit terrein werd in 1913 te Ween en gehouden en toen werd besloten het lilde in 1918 te.Am sterdam te houden, maar de oorlog kwam tusschenbeid©. Nu deze gelukkig weder eenig© jaren achter ons ligt, meende men dit jaar het congres te kunnen doen plaats hebben. Volgens het werkprogramma zal het congres de volgende afdeelingen omvat ten; Eerste geneeskundige hulp bij onge vallen; opleiding van leeken in "©erste hulp bij ongelukken; verder afdeelingen voor reddingswezen en ©erste hulp bij Ongelukken in steden en op het platte land, bij het verkeer te land, op zee, aan de kust, op rivieren en binnenwateren, bij het luchtverkeer, in mijnen en aan verwante bedrijven, bij de brandweer, in het gebergte, bij! sport. Ten slotte een af- deeling over het voorkomen van onge- sprak, de hand zakken, naar den trekker van zijn geweer. Een hevige stomp, even beneden de maag hem door de vuist van Presto toegebracht, deel den langhaard in elkaar' zakken. „Halt!" riep op hetzelfde oogenblik een stem achter Presto's rug; „halt! geen sluipmoord hier!" Het was de heer Petrof, die zoo sprak; en aan zijn voeten lag de roodharige. „Boei die kerels!" klonk het uit den mond van Presto; en wetende, dat het zaak was, onmiddellijk en zonder tegen spreken te gehoorzamen, schoten dadelijk eenige soldaten toe, om de roofzuchtige kameraden te knevelen. „Leg hen in gindschen hoek; ik zal straks nader beslissen over de straf, die ze verdiend hebben", luidde het volgende bevel. Toen de roodharige en de langhaard on danks hun gebrul en gevloek waren wegge sleept, wendde Presto zich tot den ex- detective. „Ik dank u", zei hij; „maar ge moet niet meenen, dat ik méér voor u zal kunnen doen, dan u mijn dank betuigen". (Wordt vervolgd.) i i' i i.ii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5