IIWATTA5^- VOLLE-MELK-REÉP Battenlani. Kerknieuws. Onderwijs. Telegrammen. Fmaneieëie Rtriebtso. Dit de Pers. Uit dg ProTfKk. gemengd Mienws. BetCTdanGoed_DEBESTE Opeüliare Yerkoopmges en Yer- paebtingen. f Koningin Louise. Deze vorstin was een kleindochter van Prins Frederik der Nederlanden, broeder van onzen Koning Willem II. Deze Prins Frederik was gehuwd met Louise van Pruisen. Hun oudste dochter, Wilhelmina, huwde met Karei XV, koning van Zweden; en hun jongste Maria, met Wilhelm, prins von Wied. Van deze Wilhelmina nu was Koningin Louise een dochter, gehuwd met Koning Frederik VIII, van Denemar ken, uit welk huwelijk acht kinderen wer den geboren, van welke nog 7 in leven zijn, waaronder koning Kristiaan van Dene marken, en Koning Haakqn van Noorwe gen; haar twee andere zonen zijn de prin sen Harold en Gustaaf. Haar dochters wa ren prinses Ingeborg, gehuwd met prins Karei van Zweden, de prinsessen Tyre en Dagmar, welke laatste eenige jaren gele den met een Deensch officier huwde. De drie hoven in het Noorden zijn daarom in het teeken van rouw door den dood der Koningin-weduwe, die in haar land ook diep betreurd wordt door haar volk, waar-' van zij in hooge mate de sympathie had weten te verwerven. De bankbiljetten-affaire in Hongarije. In den loop van de vergadering der na tionale vergadering heeft Bethlen o.a. nog verklaard, dat de Hongaarsche regeering in den vorm van sancties herstel verschul digd is aan de door de vervalsching der bankbiljetten ernstig benadeelde Fransche belangen. De Hongaarsche regeering zal zich aan dien herstel-plicht niet onttrek ken en als zij om een of andere reden niet in staat blijkt dien plicht te vervullen, zal zij ontslag nemen. De regeering moet de Hongaarsche nationale souvereiniteit te gen buitenlandsche invloeden beschermen. Indien de door de regeering genomen maatregelen daartoe niet toereikend zijn, zal zij er andere treffen. De meerderheid juichte Bethlen toe, de minderheid protesteerde. De voorzitter der nationale vergadering verklaarde het de bat over de vervalsching der Fransche bankbiljetten gesloten. Het antwoord van de Nederlandsche politie-autoriteiten op de vragen der Hon gaarsche justitie is gisteren ontvangen. Hierdoor wordt het bewijsmateriaal in de valsche munterszaak op vele punten aan gevuld. £EN NIEUWE METHODE VAN LICHAAMSCULTUUR. ■Wilt gij werkelijk van Uw bad genieten, voegt dan den inhoud van een doos Kei- eer-Borax bij het badwater. Dagelijkscbe afwasschingen met .Keizer- Borax, zoowel van het gezicht als van andere deelen van het lichaam, meer spe ciaal warme baden met toevoeging van Keizer-Borax, werken antiseptisch en zuiverend. Tevens verhoogen zij de schoonheid en werken ze conserveerend, door bevordering van de werkzaamheid van huid en spieren en van de stofwis seling. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt n o o i 11 o s, maar alleen en uitslui tend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Heinr. Mack, Nachf., Ulm a/D. Herbenoemd met ingang, van 16 'April tot burgemeester van Sint "Anna- ïand C. M. W. P. Hanssens, en met in gang van 29 April tot burgemeester van Eikerzee en Ellemeet A. J. de Bruijn. Gemeld wordt, dat het oorlogsschip „Friso" Maandag, toen het uit de haven van Terneuzen voer, in aanvaring is ge weest met het Engelsche stoomschip „Or tolan", van Londen op weg naar Gent, dat voor anker lag. De „Friso" werd licht beschadigd; van de „Ortolan" wer den eenige platen ingedrukt. Beide sche pen konden hun reis voortzetten. Vlissingen. Naar wij vernemen, zal de herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Chr. Militair Tehuis alhier, welke op 6 April a-s. in de Groote Kerk wordt gehouden, voor iedere belangstellende toegankelijk B^jn- De bijeenkomst op 7 April in de 'leestelijk versierde zaal van het Militair ïehuis zal echter slechts toegankelijk zijn ivoor genoodigden- Op 7 April zal des middags van 45 uur door het bestuur ivan het Tehuis gelegenheid worden ge geven tot het aanbieden van gelukwen- flchen. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de Semeenteraad alhier- Alle leden waren er egenwoordig. Opening door den voorzitter met gebed- Ingekomen is het jaarverslag van den vleeschkeuringsdienst met een eindcijfer van f781058. Voor kennisge ving aangenomen. Het salaris van de Schoonmaakster van het laboratorium wordt van f 36 op f 45 gebracht, en dat van den ontvanger dier middelen van f 25 pp f35- Voorts eenige overschrijvingen Bp de begrooting 1926 noodig wegens pninbare posten schoolgeld- Het verhou- flingscijfer voor het plaatselijk inkomen wordt van 0.6 teruggebracht op 0.32. Op verzoek wordt aan W. Schoe met ingan» van 1 April a-s. eervol ontslag verleend als grafdelver. Na eenige discussie wordt besloten voor die betrekking sollicitanten op te roepen- De politieverordening zal gewijzigd worden, hoofdzakelijk voor het snelverkeer van auto's en motorfietsen. De graskanten langs de wegen worden op de gebruikelijke wijze verdeeld. Na rondvraag sluiting door den Voorzitter met dankgebed- Arnemuiden. Men schrijft ons: Gisteren vierde onze geachte herder en leeraar ds Kruishoop zijn 25sten ge boortedag. Dat zijn arbeid op hoogen prijs wordt gesteld bleek duidelijk. Deze dag is voor hem en zijn vrouw tot een on vergetelijke gemaakt. Was er des voor middags al een vloed van felicitaties en bloemen gekomen, vooral des namiddags kwam des te meer uit de toegenegenheid en liefde der gemeente want toen werd Z.Eerw. door een commissie uit de ge meenteleden in alle stilte gevormd bij monde van de heeren Van Doezelaar en Kousemaker namens de gemeente van de ingezamelde gelden een huisorgel ten ge schenke aangeboden. Des avonds kwamen kerkvoogden en notabelen persoonlijk kerkvooogden en notabelen persoonlijk ihem een bezoek brengen en hem bij monde van den voorzitter een toelage op het traktement van f 500 toezeggen en bij deze bijzondere gelegenheid ter hand stellen. Dat deze beide geschenken een groote verrassing voor den predikant en zijn vrouw waren behoeft geen betoog. Pasche'nenlnwendigeZen- d i n g. Nu de Centraal Bond voor In wendige Zending en Christelijk Philantro- pische Inrichtingen (gelijk als bekend mag verondersteld) een poging doet, aan Pa- schen de gedachte van de Inwendige Zen ding vast te koppelen en zoo mogelijk in alle kerken van ons land met Paschen voor de in den Centraal Bond samenwer kende Inwendige Zending te doen collec teeren (evenals op Pinksteren aan de Uit wendige Zending wordt gedacht), zal het goed zijn nog op twee dingen te wijzen. Ten eerste op de eenheid, die in den Centraal Bond is bereikt.. Op het groote Congres te Stockholm werd voor de Christenheid van heel de wereld verondersteld, dat de eenheid in het practisch Christendom kon worden gevonden. In ons kleine land blijkt ook in het practisch Christendom het gemakke lijkst de eenheid te bereiken. Wie de lijst nagaat van de 130 thans in den Centraal Bond samenwerkende vereenigingen en stichtingen, die ziet niet enkel een groote verscheidenheid wat 't werk betreft, maar ook wat de kerk betreft. En in 'den Cen traal Bond wil men elkander vinden. Ten twee(de op de splitsing, die men zelf aanbrengen kan, d. w. z. wanneer men om een of andere reden de genoemde eenheid te veel omvattend vindt en bijv. wel voor den philantropischen arbeid, maar niet voor Evangelisatie-werk zijn gave wil be stemmen, dan is dit heel goed mogelijk, wanneer men de bedoelde bestemming dan maar duidelijk aangeeft. Wanneer in alle kerken op het Paasch- feest aandacht en gaven voor de in den Centraal Bond samenwerkende Inwendige Zending worden gevraagd, kan dit voor den arbeid van de grootste beteekenis worden. Wie iets van de Inwendige Zending weet, zal toestemmen, dat op dat terrein van grooten nood gesproken worden moet. Zal onze poging een voel baren steun brengen voor vele vereenigin gen en stichtingen, die het in dezen tijd zeer moeilijk hebben, dan dienen allen, in wier leven het Paaschfeest beteekenis heeft, den schouder er onder te zetten. Het adres van den Centraal Bond is: Stadhouderskade 137, Amsterdam en het gironummer 21073. Een zuivere sfeer noodig. Een geref. predikant schrijft aan „Het Handelsblad": Wellicht is het niet ondienstig voor de lezers van dit blad, dat er ook eens een stem worde gehoord, die ietwat anders klinkt, dan de vele, die door hen reeds ge hoord zijn over de roering in de Gerefor meerde Kerken. Men weet wellicht niet, dat er in die kerken een zeer groote groep van personen, ook van intellectueelen is die zich zeer bedroeft over de sfeer, waar in in de laatste weken en maanden de din gen zijn behandeld. Die sfeer toch is er eene, waarin het zoo moeilijk is helder te zien. Vooral aan de zijde van dr Geelker ken heeft men „rumor in casa" gemaakt, en men verwekte een storm. Nog altijd is het de vraag, of daardoor niet heel veel schade is gedaan aan heel het geding. Im mers in een ingewikkelde quaes tie, als die waarover men handelde, komt het er voor alles op aan, nuchter te blijven. En die nuchterheid ontbreekt in sommige kringen te eenen male. Dat blijkt al, zoodra men poogt de fei ten te releveeren. Dinsdagavond 16 Maart, heeft een spre ker in het Concertgebouw gepoogd, enkele feiten te memoreeren. Maar hij haspelde alles dooreen. Ds Eerwerda, die zoo gun stig zou hebben gesproken voor dr Geel kerken, had reeds die legende in „de Over- toomsche Kerkbode" rechtgezet, aan het adres van denzelfden heer, die nu in de bedoelde vergadering nog eens weer de onjuistheid debiteerde. Klaarblijkelijk weet ds Ferwerda zelf niet, wat hij heeft „be doeld en gezegd"! Al te dwaas natuurlijk. Amsterdams jongste geref. predikant, dr Waterink, werd door dien spreker aange vallen, omdat hij „op de vergadering, waar de vragen aan dr Geelkerken werden be handeld, zoo partijdig was geweest". Feit is, dat de vergadering, waar deze vragen werden besproken, gepresideerd is door ds Prins van Naarden. Vergissingen zijn menschelijk, maar mensclien, die zoo wei nig de feiten uit elkaar kunnen houden, moeten in ernstige dagen als deze geen leidende figuren zijn. Trouwens, het heeft velen pijn gedaan, dat de zoo ernstige dingen, waar het om ging, op meer dan één vergadering, ook op die in het Concertgebouw, behandeld werden in een „hoera-stemming", van „gelach", „applaus", „toejuiching" en der gelijke. Heel de atmospheer was trouwens ver giftigd. Beeds lang vóór de Synode bij eenkwam, ontvingen verschillende voor aanstaande personen dreigbrieven. Op open briefkaarten werd somwijlen aan het adres van een vrouw een beschuldiging tegen haar man geschreven, een beschul diging, die gehuld was in het kleed van het meelij. Zoo in den toon van: „Waarde mevrouw, het is droevig, maar ik zal veel voor u bidden". We hebben in onze taal heel harde woorden, om dergelijk doen te qualificeeren. De lezers kennen die ook wel. En nu denken we er niet aan, dit, on der valschen naam begane kwaad, op re kening te zetten van dr G. of van de man nen, die onmiddellijk achter hem staan, maar dat zulke dingen konden gebeuren wijst erop, dat de sfeer, waarin één en an der gebeurde, totaal bedorven was. Daar is een tweede bewijs van de ver keerde stemming, waarin men zoo allengs is gekomen. Dat de rust weg is, bewijst meer dan één uiting, die men zoo van de zijde van sommige „intellectueelen" hoort. Het wordt in onzen tijd soms bedenkelijk „intellectueel" te heeten. De dwaasheden, die in naam van de theologische weten schap in den laatsten tijd zijn gedebiteerd, zijn legio. Er zou reeds onmiddellijk te wijzen zijn op een zeer bedenkelijke incon sequentie. Wanneer elf professoren in de medicijnen een conferentie hadden gehou den, en op die conferentie unaniem tot een uitspraak waren gekomen over een zaak, die zij van gewicht achtten, en even daarna kwamen er een vijf- of tiental do minees, die met veel ophef beweerden, dat ze in naam van de wetenschap protesteer den, tegen wat die elf medische professo ren hadden uitgemaakt, dan zou er een hoongelach opgaan. En men zou zeggen: wat een aanmatiging! Terecht zou men dat zeggen. Maar wat nu te denken van de medici of de natuurpliilosophen, die zoo maar, met één handomdraai, beweren, dat de theologische en alle mogelijke andere wetenschap in gevaar is, door datgene, wat die synode, na ingewonnen praeadvies van de elf professoren, deed? Is dat in den grond der zaak wel iets anders? En nu zegge men niet: „Ja, maar hier geldt het geloofszaken. De vergelijking gaat dus niet op". Dat zou juist ziju, wanneer in naam van het geloof werd geprotesteerd. Maar dat doet men niet. Men protesteert in naam van de wetenschap! En dan mag ook be scheidenheid tegenover mannen van we- tenschappelijken naam worden verwacht, die bescheidenheid, die den man van echte wetenschap steeds siert. Een bescheiden heid, waardoor een man als Bavinck voor al hekend was. Laat men dan toch ook ten dezen eens pogen de houding van den bij voorkeur aangehaalden meester zich eigen te maken. Maar de onrustige sfeer, het gebrek aan bezinning, blijkt ook uit iets anders. Uit het feit namelijk, dat zij, die zich thans zoo bezorgd maken voor de wetenschap, dr G. nooit gewezen hebben op zijn uiterst bedenkelijke uitlatingen, bedenkelijk dan in wetenschappelijken zin. Maar de sfeer deugt er niet voor.- Willen zij, die de gereformeerde weten schap willen dienen, iets doen, dan zullen ze een rustiger sfeer moeten zoeken dan die, waarin tot nu toe, in de laatste weken, door hen allerlei opmerking werd gepubli ceerd! Dat tot nu toe zulks niet geschiedde is een bewijs te meer, dat een zekere oorlogs psychose sommige mensclien heeft aan gegrepen. Gelukkig zijn er ook onder de Gerefor meerde academici nog zéér velen, die het hoofd koel gehouden hebben. En ieder, die rustig is gebleven onder de gebeurtenissen, zal er in de eerste plaats op aandringen, dat de sfeer weer zuiver worde. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Breskens de heer H. van Wijk te VI aardingen. Geslaagd te Utrecht voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak pharmaeie mej. A. Krijger. Geen fopspeentjes meer! De Fransche Kamer heeft het wetsvoorstel goedgekeurd, clat den verkoop, het gebruik en de vervaardiging van fopspeentjes ver biedt. Een fantastische meid. Op uitvoerige wijze wordt aan de N. R. Ct. een wonderlijke geschiedenis medegedeeld welke zich in een gemeente in Noord-Hol land heeft afgespeeld. Daar woonde een zeer welgesteld heer, die nagenoeg blind was, met zijn dochter. Zij hadden sinds zeven jaar als dienstbode een dochter van een vroegere werkster, welk meisje, Ma- rietje geheeten, zich door haar verzorging van den heer des huizes en door haar vriendschappelijken omgang met de doch ter een zoodanige positie wist te verschaf fen, dat zij als kind in huis was. Evenwel werd zij ziek en behandeld door den huis dokter, die kort daarop overleed. Zij ver telde toen, dat de dokter behandeling door een Amsterdamschen specialist voor stof wisselingsstoornissen had aangeraden en de familie stelde haar dadelijk in de ge legenheid dit advies op te volgen. Daarna moest zij eveneens in Amsterdam behan deld worden voor liaar platvoeten en ver volgens vertelde zij aan tuberculose te lij den en door een specialist in Utrecht be handeld te moeten worden. Alles werd zonder verder onderzoek of achterdocht geloofd en bfhalve zeer veel reisgeld wer den haar groote bedragen verstrekt om de specialisten te betalen. Marietje deed al lerlei verhalen over den dokter in Utrecht en wist te bewerken dat deze, die in finan- cieele moeilijkheden zou 'verkeeren, door een flinke leening geholpen werd. Nog la ter kwam de mededeeling, dat zij met den zoon van den dokter verloofd was. De fa milie ontving -de kaartjes, die dit blijde bericht moesten bevestigen. Het geluk duurde echter slechts kort, want de jonge man, die te Amsterdam studeerde, stierf plotseling en werd te Westerveld verascht. Marietje deed hiervan aangrijpende verf halen en bezocht zelfs met de dochter des huizes het crematorium. Intusschen was zij tot gezelschapsjuffrouw gepromoveerd en genoot zij het algeheel vertrouwen van de familie, zoodat zij zelfs tot de brand kast toegang had. Er werden dikwijls voorwerpen van waarde vermist, doch somtijds wist Marietje ze dan in het bezit, van een ander te ontdekken, zoodat het vertrouwen in haar ongeschokt bleef. De argwaan, die de familieleden hadden opgevat, stuitte steeds af op het vertrou wen, tot de heer des huizes kwam te ster ven en boedelscheiding werd gevraagd. De rechthebbenden droegen een particulier recherchebureau in Den Haag op al de verhalen van Marietje na te gaan en al spoedig bleken deze van a tot z op fanta sie te hebben berust. Het meisje was ge regeld naar Amsterdam gegaan, waar ze met een kellner, een zadelmaker en ten slotte met een marinier verkeering had. Zij beschikte steeds over veel contanten en was zeer royaal. In de bank van leening had zij tal van voorwerpen beleend, die aan de bedrogen familie toebehoorden en bij een bank te Haarlem had zij op naam van haar mijn- lieer eenige duizenden guldens opgenomen. Marietje vertoeft nu in het huis van be waring te Amsterdam een vrij banaal slot van een romantische geschiedenis. Mrt. 1 26 Goes, meubels, van Dissel- 26 Middelburg, gebouwen en terreinen van de kweekerij, Struve. 29 Vrouwenpolder, huis, Struve- 29 Krabbendijke en Oud-Sabbinge, af braak, de Wilde en Heijboer. 30 Serooskerke, huizen, land, Ittmann. 31 Serooskerke, inspan, De Neeling. 31 Nieuwdorp, huis, Pilaar. 31 O-Souburg, huis, meubels, Blaupót ten Cate. 31 Serooskerke (W.) Inspan de Neeling 31 Vlissingen, afbraak, Struve. April 7 Goes, hofstede enz., Pilaar. 7 Heinkenszand, inspan, v. Cleef. 7 Middelburg, huizen, Hioolen. 8 Driewegen, verpachting bouw- en wei land, v. Dissel. 9 Heinkenszand, meubilair, v. Cleef. 9 Veere, inspan, Blaupot ten Cate. 10 N. en St. Joosland, smederij, Hioolen. 13 Vrouwepolder, inspan, Blaupot ten Gate- 14 Biggekerke, landb. inspan. Struve. 14 Borssele, winkelinventaris, de Kok. 14 'sHeer Abtskerke, inspan, Pilaar. 14 Meliskerke, inspan, Struve. 15 Goes, hofstede, Hioolen en Pilaar. 16 Koudekerke, inspan, Loeff. 16 Goes, inspan, Pilaar. 17 Krabbendijke, inboedel, winkelinven taris, de Kok. 20 Middelburg, verp. land, Blaupot ten Cate. 21 Vlissingen, Landbouwersinspan, Hi oolen. 23 Oostkapelle, inspan, Loeff. 27 Grijpskerke, kap. boereninspan, Ds Neeling. 28 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. 30 Serooskerke, inspan, Blaupot ten Cate. Wemeldinge, 2 huizen, boomgaard, bouwland, Kram. Wemeldinge, meubelen, Kram. Mei. 4 Souburg, inspan, de Neeling. DEN HAAG. (Tweede Kamer) Aan de orde is de wet op de middelen- Minister de Geer kondigt een wetsontwerp aan tot afschaffing van de leeningsopoenten op suikeraccijns- De begrooting wordt aange nomen- Daarna volgt de oorlogsbegrooting. Dhr K. ter Laan zal zich ditmaal van amen- deeren onthouden- Een amendement- t.er Laan om een artikel met f 1 te vermin deren wordt verworpen met 57 tegen 28 stemmen. AMSTERDAM. De Stand, meldt: in de Raamkerk te Amsterdam had gisteravond de verkiezing plaats van ouderlingen en diakenen ter aanvulling van den kerke- raad van Amsterdam-Zuid (in het kerk verband). Er werden 214 st. uitgebracht. Gekozen zijn tot ouderlingen de heeren J. J. Arends, D. v. Beek, W. J. Bossen broek, G. Goede, prof. dr A. Goslinga, G. G. v. Kerkhof, H. J. v. Lochem en J. G. v. Vulpen; en tot diakenen O. Belksma, A. J. Breeweg, J. H. v. d. Ligte, J. J. v. Lin- schoten, J. W. Marmelstein en G. Taze- laar. Na deze stemming hadden broederlijke samensprekingen plaats met de manne lijke en vrouwelijke leden der gemeente. In de diensten van a.s. Zpndag zal voor gaan prof. dr J. Ridderbos. Plaats en uur zullen nog nader wordeu bekend gemaakt. LEEUWARDEN. V. I). Het Gerechtshof heeft heden vrijgesproken J- W. te Sur- huisterveen, beklaagd van poging tot dood slag, waarvoor hij door de Rechtbank was veroordeeld tot 3 jr gev. sEr.f PARIJS. V.D. Terwijl een deel der pers gewag maakt van een tegemoetkomende houding, der Kamer tegenover minister Peret, spreken andere bladen van een nieuwe crisis- Herriot zou bereid zijn, indien Briand valt, het bewind over te nemen- OBERHAUSEN- In de mijn Oberhausen is een lift met 35' arbeiders naar beneden gestort- Acht a tien arbeiders werden gedood, de overigen werden ernstig of licht gewond- De oorzaak is onbekend. Aan aandeelhouders van de N.V. de Vitrite Works te Middelburg wordt voorgesteld 20 pCt. dividend over 1925 uit te keeren. Wisselkoersen. Amsterdam, 25 Maart- 2.15 u. Berlijn '59.39—59.42. Brussel 10.0510.10. Parijs '8.728.76. Londen 12.13V412.131/2 New York 2-492.491/2- De kabinetsformatie in Juli 1925<. Die> Nederlander (c.h.) beantwoordt het hoofdartikel van de Standaard over de kabinetsformatie in Juli 1925, dat wij i:i het nummer van gisteren onverkort heb ben overgenomen, allereerst met het af drukken van hetgeen omrent dit punt op 18 dezer in de Tweed© Kamer ge zegd is door den heer Snoeck Henke- mans. D|an vervolgt het blad; Welke conclusie jnogen wij nu uit deze heide verklaringen trekken? Alleen deze conclusie is mogelijk: dat overeenstem ming bestaat omtrent de navolgende pun ten; ten eerste, dat aan dr Schokking - en dus ook aan de Christelijk-Historische Kamerfractie in Juli bekend was: dat de Roomscho ministers in het tweede Ka- binet-Ruys voornemens waren af te tre den, als de post voor "het gezantschap moclit worden verworpen, en dat de heer Nolens van oordeel was dat ook de Roomsch-Katholieken, welke door den heer Colijn voor het aanvaarden eenei' portefeuille mochten worden aangezocht gelijke houding zouden aannem m; ten tweede, dat omtrent eene b .slissing ten deze van iie Roomicli-Katholieke mi nisters, welke de uitnoodiging van den heer Óolijn aanvaardden, nóch aan dr Schokking, noch aan de Kamerfractie-"in Juli of Augustus 1925 iets is medege deeld; ten derde, dat omtrent de houding der Olirist-Historiscbe 'Kamerfractie reeds in Juli volkomen zekerheid bestond; ten vierde, dat, echter, de Ghr.-Hist. Ka- merrractie, eerst hij schrijven van 2 No vember 1925 van het besluit tot aftreden van de Roomsche ministers o-p do hoogte werd gebracht; ten vijfde, dat de'Chr.-Hist. Kamerleden, gezien de mededeeling van 2 November, op 11 November, 'met volkomen weten schap van de politieke gevolgen, hunne ptem uitbrachten. Waar op deze vijf punten, tusschen de beide beschouwingen overeenstemming bestaat; daar vragen wij ons af; waarom dit uitvoerig Standaard-artikel, in feilen toon tegen de Clhristelijk-historischen, moest geschreven worden? Voor de Ohr.- Hist. Kamerleden doet het er weinig toe of zij in Juli of op 2 November kennis kregen van den stand van zaken. Als de wetenschap van 2 November hun reeds was geworden in Juli do stem van 11 November ware er niet anders om ge weest. De quaestie van de redelijkheid der Kabinetsformatie bij zekerheid, waar schijnlijkheid of mogelijk! eid van een drei gend© crisis op het punt van het gezant schap raakt veel mier den heer Colij'n, dan de Christelijk-Historische kamer fractie; maar op dit punt stelde de heer Snoeck Heokemans zich onomwonden aan de zijde van -den heer Golijn, waar deze meende, dat de gegeven verhoudingen niettemin doorzetting der pogingen tot Kabinetsformatie eischten. In bet laatste gedeelte van het Slan- daard-artikel zijn (naar wij vermoeüen) vier woorden uitgevallen. Als er staat; „Inderdaad wist Bir De Visser wat de R.K. Menisters zouden doen nog vóór de betrokkenen voor het ambt werden aangezocht" dan moet, blijkens den in houd van het artikel, gelezen worden; „In derdaad wist dr Da Visser wat dr No- lens meende, dat de R. K. Ministers zouden doen". Met invulling dezer woor den hebben wij tegen het Standaard-ar tikel geen bezwaar. Alleen indien men zich stelt op het onverdedigbare standpunt, dat alle mi- nistrabele Roomsch-Katholieken onvoor waardelijk het oordeel van dr Nolens tot het hunne maken, was met de mede deeling van het oordeel van dr Nolens het laatste woord gezegd. Van 14 Juli tot 2 November 1925 hebben de Christe lijk-Historische Kamerleden gewacht op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2