M-MASSEE Tm P" P°nd j EI J BOER, Deurw IP April 1926, beste 'kpaarden, iftauto's ger Ajuinzaad [RS en FEUILLETON, stalen van i garantiebewijs cuupoii. E STelef. 181. om 10 uur, aan verzoeke van den iSTDO RP te Goes Igens algeheeleop- |errj, OPENi Line Merrie, oud 6 pnBles, vosbles idr.Klara, vosbles ha, bruine Merrie, (ine Merrie, 4 j.; lerrie, 8 j.Lies, j.Prinses, bruine ïcks, bruine Ruin, pinebles Ruin, 5 j. irts: ingericht voor vee- in dienst met 6 vat Olie (Texaco). ■der: iag verm. 6000 K.G prm. 4000 K.G., 2 met Bruggen, 1 tag verm. 2500 K.G., Vgens, 2 Graanwa- gens op ijz. assen 2 onderdraaiers, swagens met spin- j, 2 Dommekrach- ephout, Touwwerk /an zware stukken, ielskar, 2 Rolslee- tegen No. 2 en 3, Sggen in soort, 2 met tusschenbe- pgen (zoo goed als Peemolen (Vleesh- >r, Wagenzeilenen lijpsteenen 1 voor il Mest- en Grint- oens, Voorladders, vingen in soort, Schroef, Vorken, Schoppen, Baggen, |en Reepen Biels, en enz. Harnasse- 'arnas in goeden .ntsch Harnas met pstokken, Draag- 1 stel Engelsch- klamp Musterd, ut, Ruiters, Hooi, üarnassement enz. delrj k ts voor 8 wagens, Kippen en I ver- Bt met 3 vertrekken. December 1926. eestdagen E, Brigdamme. OOP: ijs een ijzeren 2 M. X 55 cM. P. MOL, 'sHeer 1 i OOP: timachine, klein irijs, een zware machine met uw en een vier- JAGER, Arne- jken prijs h®p. Jorssele. isknechts W. OVERWEG, k der tegenwoor- later leid pRUCQ te Nieuw Hofstede „Rees Adres C. BE- 13, St. Laurens. >GHEN, die hun icie Zeeland wen- fs „DE ZEEUW bblad voor adver- 1TENTIE-TARIEF. OE ZEEUW VAN WOENSDAG 24 MAART 1926, No. 147. TWIEOE SLAB, Msnlaafi, De vader van President Coolidge. In „White Cottage", het stille huisje in Plymouth, een dorpje in den staat Vermont, hetzelfde huisje, waar hij werd geboren, is kolonel Coolidge, de oude vader van. den. president der Yereenigde Staten overleden- Dit sterven heeft tot enkele beschouwingen aanleiding gegeven niet alleen omdat het den vader van het Amerikaansche staatshoofd gold, maar tevens ook omdat met John Coolidge een Amerikaan is heengegaan van de oude garde, in wien nog de stoerheid stak der pioniers- Hij was een afstammeling van John Collynge, die enkele jaren na de landing der Pilgrim Fathers, uit En geland naar de Nieuwe Wereld trok en een der eerste settlers in Waterton in de nabijheid van Boston, was- Zijn nakomelingen vestigden zich in Ply mouth, waar ook Calvin Coolidge, de tegenwoordige president, werd geboren- De oude John beheerde er een groote hoeve, die drie jaren geleden heel oven in het middelpunt der internationale be langstelling stond, toen Calvin tot hel hoogste ambt in den lande werd geroepen en zijn vader hem in zijn hoedanigheid van „vrederechter" in het holst van den nacht, bij kaarslicht, jlen eed afnam, al vorens de jonge president naar Washing ton vertrok. Later toog 'John ook naar de hoofdstad om van de installatie van zijn zoon getuige te zijn, maar daarna spoedde hij zich naar zijn dorp terug. Tijdens de laatste dagen van de ziekte van den ouden man, die hoog stond aangeschreven, hadden tal van bewoners de met sneeuw bedekte wegen rondom het dorp, geheel begaanbaar gemaakt, op dat de auto van den president, die in Washington bericht van de ongunstige wending in de ziekte zijns vaders had ontvangen, sneller zou kunnen rijden- Toclt kwam do president nog enkele uren te laat. Op .het dorpskerkhofje is John C- Coo lidge begraven naast zijn echtgenoote, die hem ontviel toen zijn zoon Calvin niet ouder dan dertien jaar was- De onrust op den Balkan. Generaal Piastiras weert zich nog ge ducht te Belgrado. Hij houdt voortdu rend bijeenkomsten met politici en vooral met emigranten- Opzien gehaard in poli tieke kringen hebben vooral zijn talrijke en langdurige besprekingen met den Bul- gaarschen emigranten-leider en revolu tionair Todoroff, tegen wien, gelijk men weet, enkele dagen geleden te Sofia het doodvonnis is uitgesproken. Volgens „Politica beoogen deze confe renties schijnbaar de oprichting van een Balkanfederatie. Aan deze gebeurtenis zul len echter, naar in Bulgaarsche en Griek - sche emigranten kringen verluidt, opstan den in Bulgarije en Griekenland vooraf gaan- Het tijdstip dezer „federalistische revolutie" zal tegen het einde van deze maand of in het begin der volgende te Parijs worden vastgesteld- De Bankbiljetten-affaire in Hongarije. In de nationale Hongaarsche vergade ring wees graaf Andrassy in een rede over de bankbil jetten vervalschingen op de dubbelzinnige houding van Hongarije, dat te Genève een leening vroeg, terwijl men onder leiding van den prefect van politie valsche Fransche bankbiljetten vervaar digde. Ilij verklaarde, dat het geen "twijfel leed of de eerste minister wist van de zaak, doch hij beeft niets gedaan om het te beletten- Spreker wenschte een verandering van bestuursstelsel en af treden van het kabinet-Bethlen, dat geen enkelen waarborg kan ^even- Korte berichten. Volgens berichten uit Peking is de toestand in de hoofdstad zeer kritiek, hoewel het in de stad zelf nog rustig is- Alle nationalistische leiders zijn op het oogenblik te Peking bijeen- De stad wordt Getrouw tot in dm dood. Schets uit de Russische revolutie. J 48.) Plotseling liet een der soldaten een uit roep van verwondering hooren. Hij was met zijn primitief werktuig op een on zichtbaar voorwerp gestooten, dat hij daar niet verwacht had te zullen vinden. „Hier heb ik iets te pakken, wat zich niet weg laat duwen", zei hij; „kijk, het lijkt wel een vastgespijkerd houten deksel." „Ja, en je zult je verwonderen over wat er onder zit", lachte Presto. „Kom, jon gens, maakt me dat zoogenaamde deksel maar eens vrij. Dan zullen we 't eens op lichten. En laat er enkelen hun wapens gereed houden." Binnen weinige minuten was de toegang uit de schuur tot de ondergrondsche ka- uier bloot gelegd, en met groote belang stelling wachtten de zestig bolsjewistische menschenjagers, die langzamerhand de schuur gevuld hadden, af, wat er nu ge beuren ging. Het luik werd door twee mannen met Scmak opgelicht eu een trap werd zicht baar; «Zes van jullie volgen mij", zei Presto, wwijl hij den haan va* een revolver echter reeds door de troepen der tegen standers bedreigd, en de minister van buitenlandsche zaken is, naar verluidt, in de Europeesche wijk gevlucht- De rebellen in Syrië hebben een aanval ondernomen tegen Katana- Zij doodden den commandant der gendar merie en namen eenige manschappen ge vangen- In de gisteren gehouden lagerhuis zitting is het aangekondigde debat over de jongste volkenbondsvergadering te Genève gehouden- Chamberlain hield, een rede? waarin hij het verloop der gebeurte nissen naging, zijn instructies releveerde, en 'de Britsche houding verdedigde. De Duitsche rijksdag heeft gisteren met 259 tegen 14 .stemmen het votum van wantrouwen der Duitsch-nationalen verworpen. De Fransche financiëele kamer commissie is begonnen met het onder zoek van Péret's voorstellen- De kans op goedkeuring dezer financiëele plannen schijnt zeer gering- Het Engelsclie lagerhuis heeft de door Lloyd George ingediende resolutie, waarin Chamberlain's optreden te Ge nève wordt becritiseerd, met 325 tegen 136 stemmen verworpen. linnenlasi Alleengebrek aan Inzicht? Ds J- A. Bruins, een sociaal-democraat van „De Blijde Wereld", de „hoekjes- man" in het soc- dem. blad „Voorwaarts" dat te Rotterdam verschijnt, nam de ge legenheid te baat om een eclit-socialis- tische opmerking te maken naar aanlei ding van een „hedel-vers" om den geef- lust voor Drenthe's fel 'bedreigde veen- bewoners op te wekken- Dit vers, luidende Wat geeft ons de prima gulden En ons fier herleefde geld, Zoolang al die maag're stakkers Ginds niet veilig zijn gesteld. vindt hij ds Bruins volkomen instemming en hij wilde wel dat vele oogen open gingen voor de waarheid van deze laatste versregels, dat 'het leven meer is, dan het geld en dat het noodiger is om hongerlijders „veilig te stellen", dan te ijveren voor kapitaalvorming en voor de soliditeit van onzen gulden, die er nooit aan gedacht heeft aan den rol te gaan. Hiertegen nu merkt „Het Handelsblad" op: „De predikant vrage zich eens af, hoe goed stakkerds als die in de stervende veenstreek, het zouden gehad hebben, wanneer bij ons de toestand was inge treden waarvan men in Duitschland en Oostenrijk ten volte heeft gelust- Maar misschien zou de heer Bruins zich dan hebben laten troosten door de overweging, dat met de stakkerds, die nu lijden 'en wier nood men met veilig ge stelde guldens poogt te verlichten, dan den troost in hun lijden zouden heb ben gehad, dat ook de professoren en de ambtenaren, de predikanten en leer aren, de onderwijzers en de vroegere renteniers die nu kunnen helpen de ellende in de Veenstreek iets minder erg te maken het aan moesten zien, dat hun kinderen verkommerden, omdat voedsel, waarvan de prijs door de wereld markt wordt bepaald, voor hen niet be schikbaar was- Als in de bedelpoëzie van den beroepswerklooze zooiets over het hoofd wordt gezien, dan is het niet erg. Wanneer evenwel een voorganger, van wien voorlichting mag worden ver wacht, door zijn afkeer van de politiek van den heer Colijn verblind, dergelijke beweringen klakkeloos neerpent voor zijn lezers, dan vraagt men of het wezensver schil tussehen economie en theologie wel voldoende verklaring daarvoor, is. (De theologie van de sociaal-democra tische predikanten is geen theologie, dus daar zit het 'm niet in. Deze heeren zijn eerst S- D. A. P.er en daarna (z.g.) theoloog. Red. Zeeuw). Einde der liquidatie van de N. O. T. In dé Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Ne- opende. „Niet zoo driftig, jij, Radetski, je kunt Een scherpe knal uit de diepte brak de woorden van commandant Presto af, en met een doordringenden schreeuw stortte de driftige Radetski ter aarde. „Daar heb je 't al", riep Presto uit; „al lemaal achter me blijven!" 't Bevel was geheel overbodig, want de val van hun kameraad had de bolsjewiki haastig achteruit doen stuiven. Met zijn laars schoof Presto het lijk van den ge troffene ter zijde. „Ik geef jullie daar beneden den raad, niet verder een zinneloos verzet te bieden!" zoo schreeuwde hij, zich ouverschrokken over den rand van den put buigend. „Jul lie moet toch wel inzien, dat het dwaas heid is, je te weer te stellen tegen honderd soldaten. Ik zal als commandant er voor zorgen, dat jullie geen leed geschiedt, zoo lang ik cle hoogstaanwezige ben. Maar al leen, wanneer ge me dit niet onmogelijk maakt, door de soldaten te verbitteren. Ik wil jullie niet misleiden en zeg je dus vooruit, dat ik je niet meer zal kunnen beschermen, wanneer autoriteiten, die meer macht hebben dan ik, je van mij overnemen. Tot zoolang echter sta ik voor je \eiligheid in, wanneer jullie niet de kiankzmnige daad begaan, nogmaals te schieten. Overigens geef ik jullie dezen geetlen raai niet uit eigen belang-, ik heb derlaüdsche Overzee Trust Mij., waarin de eindafrekening der liquidatie aan de aandeelhouders werd aangeboden, is deze met algemeene stemmen goedgekeurd. Be sloten werd, in overeenstemming met ar tikel 12 van de statuten, het saldo dei- liquidatie af te dragen aan het Kon. Na tionaal Steuncomité. Dit eindsaldo be draagt f406.641.40 in contanten en ef fecten, benevens drie perceelen, gelegen te 's-Gravenhage, welke reeds geruimen tijd in bruikleen aan den Staat der Ne derlanden waren afgestaan. De staking te Blokzijl. De stakers ter houtzagerij van de firma Loos te Blokzijl zijn meerendeels christe lijk geoiganiseerd en zoo schrijft de anti revolutionaire „Rotterdammer" „Het gaat hier niet om loon of arbeids duur, doch om hot recht der arbeiders zich volgens eigen overtuiging te organi- soeren. Dit recht wordt door de firma met voeten getreden. Zij wil dit niet erken nen. Zij eischt de macht om de vrijheid der arbeiders aan handen te leggen. Zij weigert elke bemiddeling, onverschillig of deze komt van geestelijke leidslieden, van gemeentelijke autoriteiten of van den ganscli onpartijdigen rijksbemiddelaar. Dit wreede, onchristelijke standpunt kan bij niemand instemming vinden. Hot is in volstrekten strijd met de meest elementaire begrippen over de vrijheid van den arbeidenden stand. Deze stakers hebben recht op de sympathie van heel Christelijk Nederland en de Clir. Hout- bewerkersbond, welke onzerzijds in de leiding staat, mag op onzen volledigen steun rekenen. Zou er geen middel te vinden zijn om deze middeleemvsche werkgevers, die het recht van den arbeider vertrappen, te beduiden, dat de publieke opinie een on dubbelzinnig, vernietigend moreel vonnis strijkt over deze door niels gemotiveerds, onchristelijke machtsaanmatiging?" Begrooting van Onderwfs, Kunsten en Wetenschappen. Aan de Memorie van Antwoord onl- leenen wij Op den voorgrond staat dat aan de financiëele gelijkstelling van 't bijzonder met liet openbaar lager onder wijs niet getornd mag worden- Dit stand punt veroorlooft echter wel na te gaan, of niet een eenvoudiger en daardoor een minder kostbare toepassing van het be ginsel gevonden en in de wet gebracht kan worden- Overigens stelt de minister zicli voor ten spoedigste in studie te nemen de herziening van de wettelijke bepalingen omtrent de schoolgeld li effing en het vraagstuk der moderne talen op de lagere school- Lasten voor het bewaarschool- onder wijs lean het rijk thans niet op zich nemen- Of een wettelijk voorschrift, krachtens hetwelk elke gemeente, die openbaar bewaarschoolohderwijs geeft, het bijzonder financieel op gelijken voet moet behandelen, zal de minister onder zoeken. Beperking in de uitgaven voor het onderwijs moet richtsnoer bjijven voor 's ministers beleid. De wet van 30 Juni 1924 begint amper haar bezuinigende wer king te doen gevoelen en is bestemd tot het einde van het jaar 1929 de kosten van het lager onderwijs te beinvloeden. Het zal zaak zijn ernaar te streven, om in de plaats van de tijdelijke bezuini- gingswet 1924 voor het lager onderwijs te geraken tot een blijvende beperking der uitgaven zonder de vitale belangen van het onderwijs aan to tasten- Naar het oordeel der regeering is het tijdstip gekomen om een staatscom missie in te stellen, die omtrent het aanbrengen van vereenvoudi gingen van voorlichting zou kunnen die nen- De Minister meent, dat aan de com missie een ruime opdracht gegeven zou moeten worden. De Minister geeft zijnerzijds de ver zekering, dat de zinsnede in de Troon rede omtrent het plan tot het wegnemen van onnoodige beperkingen van de vrij heid van het onderwijs niet be teekent, dat op het bestaande systeem van gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs een aanslag zal worden gepleegd ten nadeele der openbare school. Volkomen terecht is er, aldus de Mi er niemendal tegen, als jullie je dood wilt vechten. Ik gevoel daar zelfs een soort eerbied voor. Ik meen echter, dat er vrou wen bij jullie zijn en denk dat die voor een heldhaftigen dood weinig zullen geven. Ziet daarom van verdere vijandelijkheden af, dan ben je tenminste vooreerst gered." „Mag ik weten wie ons dit aanbod doet?" zoo klonk van beneden de stem van dokter Brenzilof. „Met iemand, wiens naam je niets zou zeggen, omdat je hem toch niet kent, maar die niet met zijn woord sjachert en het nog minder breekt. En ten slotte met iemand, die je ten hoogste tien minuten tijd geeft om je te bedenken." „Zult gij ons die tien minuten niet aan vallen?" „Neen." „Nu, wacht dan binnen tien minuten ons antwoord." Presto trok zich van den ingang tot het kelderverblijf terug en zich tot zijn man nen wendende beval hij hun, rust te ne men, tot de tien minuten om zouden zijn. Het was merkwaardig, dat allerwegen ruziegesprekken tussehen de rustende mannen ontstonden. Hier werd gekibbeld over de verdeeling der rollen in den dienst; daar vielen woorden over de verdeeling van behaalden buit; elders krakeelde men over wat straks met de menschen in de kelderruimte zou moeten gebeuren. nister. de aandacht op gevestigd, dat bfl herhaling geklaagd is over wettelijke en administratieve voorschriften, die meer dan noodig is ingrijpen in de vrijheid dergenen, die de school te besturen en te leiden hebben- De Minister stelt zich voor het onder zijn ambtsvoorgangers reeds aangegeven onderzoek, ernstig voort- te zetten en hoopt als resultaat daarvan de vrijheidsbeperking, die gelegen is in dergelijke voorschriften en die inderdaad zou blijken verder te gaan dan noodig is, uit den weg te ruimen- De klachten over onnoodige beperking der vrijheid van de schoolbesturen ten gevolge van de wijze waarop de Lager. Onderwijswet wordt geïnterpreteerd en uitgevoerd, zullen door den Minister ern stig pnder het oog worden gezien. De Minister verklaart zich bereid een opzettelijk onderzoek in te stellen naar de juistheid van de klacht, dat bij de samenstelling van de examen-commissie nog steeds te weinig rekening wordt ge houden met de positie, die het hijzonder onderwijs inneemt- H o o g e r o n d e r w ij s. De minister acht de vraag of de voortdurende toene ming van 't getal studeerenden 'n gelukkig verschijnsel is, van groot belang. Is er niet langzamerhand een overproductie ont staan en zoo ja dient dan de Overheid niet meer dan tot dusver leiding te geven? De minister stelt zich voor, dit in nadere overweging te nemen- T.a.v. de kwestie van vermindering van het aantal universiteiten meent de mi nister voorloopig geen oordeel te mogen uitspreken. De minister heeft nog niet het .bericht ontvangen van de zijde der V r ij e Universiteit, dat het noodig gebleken is, de medische faculteit aan die Universiteit tijdelijk op te heffen. Er bestaat dus thans geen directe aanlei ding om wijziging van art. 199 der Ilooger Onderwijswet aan de orde te stellen. Evenmin geeft de termijn, welken de wetsbepaling bevat, aanleiding om thans reeds maatregelen te nemen, opdat in 1930 de effectus civilis der Vrije Univer siteit niet verloren ga. Mocht binnenkort bijken dat deze Universiteit in omstandig heden geraakt die wijziging van de be paling betreffende den tormijn van 25 jaren, binnen welken zij vijf faculteiten moet omvatten, voor het behoud van den effectlis civilis, noodzakelijk maakt, dan is de minister bereid zijn medewerking tot wijziging der wetsbepaling te ver- leenen- Nijverheidsonderwijs. Onder voorbehoud, dat de belangen der leerlin gen niet worden geschaad, kan de mi nister instemmen met die leden die van oordeel zijn, dat naar bezuiniging ook bij dezen talc van onderwijs moet worden gestreefd- Volgens een globale raming zullen de gelden ten behoeve van het Landbouw- huishoudonderwijs over de ver schillende provinciën zoo verdeeld zijn dat Zeeland f 10.000 krijgt. Handelsonderwijs. De Minister kan er niet toe medewerken het rijks subsidie voor handelsscholen algemeen te verhoogen tot 70 pet der netto-kosten. Voor het oogenblik meent hij niet meer te kunnen doen dan als regel op een rijks subsidie, overeenkomend met 50 pet der netto-kosten, uitzicht te geven en daar naast bij wijze van uitzondering voor zeer enkele scholen, die anders wegens een tekort aan middelen zouden moeten wor den opgeheven, een verhooging van het rijkssubsidie tot ten hoogste 60 pet be schikbaar te stellen- Vervroegde aflevering van brood. De Minister van Arbeid heeft; A. vergund, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen bakkersarboid wordt ver richt: a. op Zaterdag 3 April 1926; b. op Za terdag 22 Mei 1926, telkens van 12 uur des nachts af, met dien verstande, dat voor zoover betrèft broodbakkerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend reeds op Vrijdag 2 April 1926, respectievelijk op Vrijdag 21 Mei 1926, telkens om 10 uur des namid dags, met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, mag wor den aangevangen; Presto voelde weer de beklemming over zich komen, die hem den laatsten tijd zoo dikwijls geplaagd had. Was dat nu werkelijk het materiaal, waaruit een nieuwe, communistische maatschappij zou zijn op te bouwen? Heerschte nu bij die lieden de stemming, passend bij het dagen van den beteren dag? Ontdekte men bij hen iets van den adeldom van het proletariaat, waarover zoo vurig gespeecht was op revolutionaire vergaderingen? Schitterden hier door lijden gelouterde karakters? Er was op al deze vragen slechts één antwoord mogelijk; en wel een ontkennend antwoord. Presto beet zich op de lippen van spijt en teleurstelling bij 't aanhooren van de ruwe twisttaal der soldaten, ge tuigend van een boos egoïsme dat den naaste ter nauwernood het licht in de oogen gunde. De twijfel aan de bestaansmogelijkheid van een communisme, uitgewerkt tot een staatsstelsel en als zoodanig in practijk gebracht, doofde vaak zijn energie. Hij kreeg dan een gevoel, alsof hij voor een hersenschim vocht, alsof een geweldige, verpletterende teleurstelling hem te wach ten stond. En hij greep dan in vertwijfe ling naar de werken der groote revolutio naire denkers om steun te zoeken voor zijn wankelenden voet. In de* regel met het re- een en ander onder voorwaarde, dat ln de ondernemingen, waar op de onder a en (of) b genoemde data van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, op 5 April 1926 en (of) 24 Mei 1926 geen arbeid wordt verricht. Deze voorwaarde geldt niet met betrek king tot banketbakkersarbeid in brood- bakkerijen, tevens zijnde koek- en banket bakkerijen, verricht door het hoofd of den bestuurder en door banketbakkers, ten aanzien van wie van deze vergunning geen gebruik wordt gemaakt, welke per sonen op die dagen banketbakkersarbeid mogen verrichten als op een gewonen werkdag; c. op Dinsdag 6 April 1926 en op Dins dag 25 Mei 1926; d. op Woensdag 12 Mei 1926, telkens van 4 uur des voormiddags af, of, indien ingevolge het bepaalde in artikel 35, twee de lid, onder e of f, der Arbeidswet 1919, om 5 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid mag worden aangevangen, van 3 uur des voormiddags af. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergun ning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op die dagen gedurende twee uren vóór het tijd stip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, worden verricht; een en ander, voor wat den onder d ge noemden datum betreft, onder voorwaar de, dat op 13 Mei 1926 geen arbeid wordt verricht, met uitzondering van banketbak kersarbeid, als hierboven genoemd; e. op Dinsdag 6 April 1926, op Vrijdag 14 Mei 1926 en op Dinsdag 25 Mei 1926, van 12 uur des nachts af, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon; 2e. door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919; a. op Zaterdag 3 April 1926 en op Za terdag 22 Mei 1926 gedurende ten hoogste 13 uren arbeid wordt verricht met dien verstande, dat in elk der weken, waarin die dagen vallen, door hen niet langer dan 50 uren arbeid mag worden verricht; b. op Woensdag 12 Mei 1926 gedurende ten hoogste 10 uren arbeid wordt verricht; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan her innerd dat: le. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig bet be paalde bij artikel 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze moet blijken hoe de werkuren over de verschillende dagen der week worden verdeeld; 2e. ingevolge het bepaalde in artikel 40, vierde lid der Arbeidswet 1919 aan een bakkersgezel, die tussehen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags bak kersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn arbeid, die geheel of ge deeltelijk tussehen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 nren moet worden gegeven; C. aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Zaterdag 3 April, Dins dag 6 April, Zaterdag 22 Mei en Dinsdag 25 Mei 1926 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is: le. van 7)4 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd; 2e. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. it tte PmlKit. D'e Zuid-Beiv©landsche M e is j esd ag. Die Hervormede Meisjee- vereienigingen van den ring Zuid-Beveland hebben te Goes haar derden Meisjesdag gehouden. Waren er op den eersten en tweeden meisjesdag slechts zeven ver- eenigingen vertegenwoordigd, thans was het getal der vereenigingen geklommen tot 19 met plm. 450 leden. De presidente mej. v. d. Brink te Schore opende met gebed. Die secretaresse mevr. Dekker (Krabbendijke), las bet jaarverslag voor, waarin gewag wordt gemaakt van den mooien groei van den Ring in het af- sultaat, dat de wonden in zijn ziel weer sterker begonnen te bloeden en dat hij in grimmigheid zichzelf toesprak: het moet, dus kan bet! Maar het was meer een wanhopig ver zet tegen onuit roei baren twijfel, dan over tuiging, waardoor hij zoo sprak. Altijd bleef er in zijn hart een vraagteeken staan: nu duidelijker, dan flauwer; doch in letters die niet uit te wisschen waren. Het geluid van een fluitje, komend uit de opening van bet benedenverblijf, wekte Presto uit zijn gepeins. Hij sprong op van de stroolaag, waarop hij was gaan liggen, en spoedde zich naar de ladder, benieuwd naar bet antwoord der belegerden. „Spreek ik met den aanvoerder der sol daten?" klonk de stem van dokter Bren zilof. „Ja, laat dus kort en zonder omhaal hooren, wat gij te zeggen hebt." „Wij zijn ons ten volle bewust, dat te genstand nutteloos is en geven ons daar om over." „Onvoorwaardelijk?" „Onvoorwaardelijk, omdat we aan voor waarden, die gij zoudt willen aannemen, toch geen vertrouwen hechten." „Ge wilt zeggen, dat ik een gegeven woord toch verbreken zou?" I H-j (Wordt vervolgd.) 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3