ÜO 146 Dinsdag 23 Maart 1926 40e Jaargang ScBid PU ROL Soitenlasil. Binnenland. Uit de Provincie. van handen en Gelaat Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f8. Losse nummers f 8.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 38 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, •ntvangen het tot 1 April a.s. gratis. Terugkeer gewewscht. Eje ministers die door de fatale pol-tick ran 11 October uit hun ambt geraakt zijd, behoorden in do Kamers te kunnen terugkeeren. Twee A.R. Kamerleden hebben al dade lijk hun zetels aan de oud-ministers Colijn en Rutgers aangeboden. Wij gelooven wel, dat 'tnaar den wehsch der A. R. partij zou 'zijn wanneer beidt) oud-ministers 'konden besluiten of irr de gelegenheid werden gesteld zoo spoedig mogelijk in de Kamer terug te fceereri. Natuurlijk geldt dit niet voor Tien bei den alleen, maar niet aan ons komt 't recht toe», onzen wensch ook tot de overigen uit te strekken. Eie oude Romeinen hadden een rechts regel jure postliminii volgens Wel ken een burger, die uit de krijgsgevangen schap was teruggekeerd, in al zijn rechten werd hersteld, al ware hij nooit weg Met het derde der vergelijking rekening houdend, zouden wij er voor wezen, dat deze rechtsregel regef werd onder ons. Ete partij geeft haar beste mannen voor een Kabinet, wat ligt meer voor de hand dan dat zij bij aftreding van het Kabinet, deze mannen weer opvordert voor de Kamer! Korte berichten. Ook in Duiischland is de lente met ongewone koude begonnen. In de meests streken vriest het, evenals hier te lande, knapjes. Hier en daar is ook sneeuw gevallen Nadat de prefekt te Metz een te gen gisteren aangekondigde betooging van het spoorwegpersoneel van het Elzas- Lotharingsche net had verboden, hebben eenige betoogers toch getracht een op tocht te vormen. Dit had een botsing met troepen ten gevolge, waarbij dooi de betoogers met'steenen werd geworpen. Enkele militairen werden gekwetst; er zijn tal van menschen in hechtenis genomen. Bao Daii, de jonge keizer van An- nam, is Zaterdag te Marseille aangeko men, van waar hij naar Parijs is ver trokken- om er zijn studies voort te zet* ten, die hij wegéns den dood zijns vaders had moeten afbreken. Volgens een rapport van de Luik- sche politie heeft het aantal door de overstrooming beschadigde huizen, te Luik-stad alleen, 15,008bedragen; de schade wordt geraamd op 28 millioen frank. De kosten veroorzaakt door het herstel van de water- en gasleidingen, de bestrating en de openbare gebouwen bedragen omstreeks 10 millioen. Het bericht als zou het dossier betreffende het proces Coppée, bij den brand van het Gerechtshof te Gent ver nietigd zijn is onjuist gebleken. Er zijn alleen eenige stukken van ondergeschikt belang verdwenen; de rest is wel dege lijk gered. 1 Ten gevolge van de daling van den Belgischen frank hebben de Brussel- sche en Antwerpsche bakkers tot een verhooging der broodprijzen besloten. Het gewoise brood zal voortaan fr. 1.80 per kg. kosten, het luxe-brood fr. 1.80 per 900 gram. Naar de New-York Herald meldt, hebben leden van de Russische keizerlijke familie bij de regeeringen van de Ver. Staten, Frankrijk, Engeland en Nederland verzet aanget.eekend tegen een mogelijken verkoop van kroonjuweelen voor rekening van sowjetregeering. Naar de New York Herald (Parijsche editie) uit Moskou verneemt, heeft Zi- aowjef in een toespraak aldaar gezegd, dat de Ver. Staten de eenige hinderpaal zijn tegen de ontwikkeling van het bolsje wisme en dat hij order heeft gegeven aan de afgevaardigden van de communistische internationale al hun krachten samen te trekken op de Ver. Staten. Met een beroep op de lijfrente, toegekend aan de deelnemers van den moord op tsaar Alexander II, hebben Joerofski en andere deelnemers aan den moord op tsaar Nicolaas II aan de volks commissarissen verzocht ook hun die gunst, te verleenen wegens hun verdienste jegens het communisme. De Turksche Kamer heeft het wets ontwerp aangenomen, waarbij de vervaar- invoer en verkoop van alcohol en alcoholhoudende dranken in het alge meen wordt voorbehouden aan den staat. Alleen wijnen zijn uitgezonderd. Hun be reiding en uitvoer kan, behoudens machti ging van het beheer van het monopolie, vrij geschieden. Toen rijkspresident Von Hindenburg Zaterdag te Keulen aankwam, bereidde de bevolking hem een j;rootsche ovatie. De burgemeester heette den hoogen bezoe ker welkom. Gemeld wordt, dat de Kon. Vlaam- sche Akademie Stijn Streuvels heeft voor gesteld voor den nobelprijs van letter kunde. I ]jj§ Te Parijs zijn tien vermoedelijke gevallen van pokken geconstateerd. De lijders zijn in quarantaine opgenomen. Aan het station Wuelknitz, op de lijn ElstuwerdaRiesa, zijn door verkeerden wisselstand twee treinen op elkaar geloo- pen. Er zijn 3 menschen gedood, 8 ernstig en 3 licht gewond. Gisteren is het lijk geschouwd van Schulze, die betrokken is geweest bij de Hongaarsche bankbiljettenaffaire en die enkele dagen geleden in een Berlijnsch krankzinnigengesticht overleden is. Men had beweerd, dat Schulze vergiftigd zou zijn. Dit is geensdeels gebleken. Enkele deelen van het lichaam moeten echter nog nader microscopisch worden onder zocht. De Engelsche premier Baldwin heeft in het Lagerhuis gezegd, dat hem, na overleg met de leiders van de oppositie gebleken was, dat er een sterke strooming bestond tegen het draadloos omroepen van de millioenenrede en andere parle mentaire redevoeringen, zoodat de regee ring geen voorstel in dezen geest zou doen. i Te Driffield in Yorkshire (Engeland) zijn weer vrij ernstige gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. De gewone voorzorgsmaatregelen zijn onmiddellijk af gekondigd. De Ge-pe-oe te Moskou heeft, volgens de Roel, verschillende ingenieurs, spe cialisten op het gebied van de militaire luchtvaartindustrie, gearresteerd- De reden voor deze arrestatie wordt niet ge meld, doch zij schijnen een politiek ka- rktear te dragen- Geen splitsing der marine. Verschenen is het rapport der staats commissie, die zou hebben te beoordeelen de wenscheïijkheid en mogelijkheid van splitsing der marine in een marine voor Nederland en in een voor Indië. De com missie kan zich met deze splitsing niet vereenigen en komt tot de volgende con clusies: I I. Reorganisatie van het marine-perso neel is noodzakelijk met het oog op de omstandigheid, dat het grootste deel der vloot in Nederlandseh-Indië het kleinste in Nederland aanwezig is, en tot bevor dering van een ruimer gebruik van dienst plichtigen en reservepersoneel. II. Bij deze reorganisatie mag het be grip „één onverdeelde Nederlandsche Ma rine" niet worden losgelaten. III. De evolutie, welke Indië door maakt, en de ontwikkeling der inzichten betreffende ontwapening, vrede door recht enz. nopen bij die reorganisatie tot groote voorzichtigheid ten aanzien van het tref fen van maatregelen, waarvan de draag wijdte niet onmiddellijk is te overzien. IV. Om die reorganisatie tot stand te brengen is de splitsing der marine zooals die in uitzicht wordt gesteld, geen ver- eischte. V. Ter inleiding van die reorganisatie is het gewenscht in 't algemeen den deta- cheeringstermijn in Oost-Indië van twee op drie jaar te brengen, met gelegen heid zich te verbinden voor een langer verblijf. VI. De opleiding der inlanders voor de verschillende diensten bij de marine moet krachtig worden voortgezet. VII. Het is mogelijk voor het Euro- peesch personeel tot bezuiniging te komen door het vinden van de juiste verhouding tusschen de in Indië en in Nederland benoodigde personeelsterkte en de verblijf tijden van het personeel aldaar, zij het ook dat deze verhouding voor eenige cate gorieën van het personeel bezwaren mede brengt. VIII. De bezuiniging, welke men zich voorstelt bij de splitsing der marine te verkrijgen, en die afhankelijk is aan de personeelsorganisatie, is dus ook bij een ongesplitste marine voor een goed deel te bereiken. IX. Indien bjj een gesplitste marine voor het in Indië verblijf houdend perso neel de voorwaarden worden vastgesteld, zooals de spltisingscommissie die aan neemt, dan is het aan ernstigen twijfel onderhevig of zich voldoende Europeesch personeel voor den dienst zal aanmel den. Bij verbetering der voorwaarden zal de bezuiniging uiteraard een minder gunstig beeld vertoonen. X. Wanneer wordt overgegaan tot splitsing der marine, die toch slechts zeer geleidelijk zou kunnen tot stand komen, is het logisch de uitvoering van een zoo in grijpenden maatregel toe te vertrouwen aan het Departement van Marine. Op heffing van dit orgaan gedurende het voorbereiden en het tot stand brengen van dezen maatregel zou niet raadzaam zijn. XI. Bij niet splitsing der marine kan van opheffing van hel Departement van Marine allerminst sprake zijn.' II. Samenvoeging van daarvoor in aan merking komende diensten van zee- en landmacht ware te overwegen. De Pauselijke Internuntius. Wij lezen in „de Residentiebode": Men vraagt ons, Of de beslissing, door de Tweede Kamer genomen, inzake het gezantschap bij den H. Stoel, ook in houdt, dat nu de Pauselijke Internutnius uit Den Haag vertrekt. Die vraag kunnen wij met alle zeker heid ontkennend beantwoorden. Trouwens minister Van Karnebeek heeft er in de garner nog op gewezen, dat wij de relaties tusschen het Vaticaan en ons land niet kunnen afbreken, wijl de Paup te allen tijde het recht heeft zich hier te doen vertegenwoordigen, ook al zouden wij niet in Rome vertegenwoordigd zijn. Na 1871, toen Nederland ook de relaties met het Vaticaan verbrak, bleef het Vaticaan in ons land vertegenwoordigd- Blijft het Pauselijk gezantschap, dan zullen de voordeelen van deze diploma tieke betrekkingen alleen werken ten gunste van liet Vaticaan en zal ons land daarvan geen enkel profijt hebben. Het is daarom zoo dwaas te meenien, dat men door de beslissing van Vrijdag eenig nadeel kon berokkenen aan den invloed van den Pauselijken Stoel. Het benepen anti-papisme beeft alleen ons land schade berokkend- Memorie van Antwoord op de Waterstaats-begrooting. Hieraan ontleenne wij: De minister kan mededeelen, dat spoedige indiening te zamen met zijn ambtgenoot van financiën te verwachten is van een wetsontwerp, waarbij geregeld zullen worden de van weggebruikers te heffen belastingen en de besteding van <jeze en andere gelder voor de verbetering van hel wegennet in ons land- Voordat de herziene motor- en rijwiel- wet in werking zal kunnen treden, zullen moet zijn vastgesteld een nieuw motor en rijwiel-reglement, zoomede ministe- riëele besluiten, waarin de verschillende door den minister van waterstaat te geven voorschriften ter uitvoering van de wet en het reglement een plaats zullen vin den- In het motor- en rijwiel-reglement za lo.a. een regeling worden opgenomen inzake het verkeer met zware motorrijtui gen en één betreffende de verplichting voor aanvragers van een rijbewijs tot het doen van een proefrit. Met de meening van enkele leden, dat nu met de verbetering van de haven van Vlissingen wordt begonnen, de billijkheid vordert, dat het werk zoo spoedig mogelijk wordt voortgezet, kan de minister zich vereenigen. De verbete- ringswerken zullen vermoedelijk in 1929 zijn voltooid- De kaaimuur zal een lengte van 500 M. verkrijgen. Hoewel in vergelijking met vroegeren tijd, de dienstregeling bij de spoorwegen op Zondagen aanmerkelijk is ingekrompen, hoopt de minister binnen het kader zijner wettelijke bevoegdheden aan dit onder werp zorg te wijden- Daarbij mag niet worden vergeten, dat in de zich aandie nende behoeften van het op Zondag rei zend publiek redelijkerwijs behoort te wor den voorzien- Eie malversaties te Bergen op Zoom. Naar het Volk verneemt, hebben de raadsleden van Bergen op Zoom, Van As en Walder een aanklacht ingediend tegen wethouder Verlinden wegens verduiste ring van belastinggelden ten nadeele van de gemeente. Van deze aanklacht is ken nis gegeven aan den minister van justitie. Het betreft het niet afdragen aan den gemeente-ontvanger, voor wien hét be stemd was, van een bedrag, dat wethou der Verlinden van den „Kunstkring" voor verschuldigde vermakelijkheidsbelasting zou hebben ontvangen. Wanbeheer te Barnev eld. Een rapport van den hoofdcommies en commies over de boekhouding door den overleden boekhouder van de gasfabriek, deelt mee, dat na 1917 de hoeken niet meer waren bijgehouden, en dat er nim mer eenig toezicht op dezen ambtenaar is gehouden. Dp balansen wareh gefingeerd. Tie gemeenteraad heeft de verschillende ingekomen, rapporten over deze zaak goedgekeurd. W a,ar? In „Het Volk" van gisteravond lezen we: „Gisterenavond sprak p.g. Kleere- koper in een openbare vergadering oveï de „politieke situatie". Opkomst slecht. Geen debat." Dia's bedroevend voor de S. Dl A. P. Maar waar is 't gebeurd!? In Nergenshuizen? Een vervroegde A pril-grap? De „0. H. Ct." brengt een tegenspraak van het ook door ons aan „De Tijd" ontleend bericht betreffende een fiets tocht, dien minister Kan naar Haarlem zou hebben ondernomen, om zich daar, door niemand herkend, van de bijzonder heden der grensregelingskwestie op de hoogte te stellen. Zij, die het berichtje over mr Kan's Haarlemsch tochtje en al wat daarover werd bespiegeld in de wereld hebben gebracht, zijn, öf slacht offers van onjuiste inlichting, ófheb ben een niet gansch-onigeslaagde, even wel ietwat-vroege 1-April-mop uitge dacht Allerlei. In het Alg. Burger Gasthuis te B;. _o. Zoom is Zaterdag op 55-jarigen leeftijd overleden de heer Alfons M. Juten, oud- Inspecteur der lichamelijke opvoeding in Ned.-lndië. Dam kampioenschap Zeeland. Stand op' 22 Maart 1926. Namen L. Goedbloed C. M. v. Poelje W. Boogaard J. Strooband A. Corstanje Jacsv.Zweeden Aantal punten L. Goedbloed f C. M. v. Poelje 1 1 W. Boogaard t j. Strooband i 1 A. Corstanje V.Vé Jacs v. Zweeden t be teekent afgebroken partij. Bestemd voor uitzending naar Ned.- lndië H. Kloth, vliegtuigm. 2e kl. bij de luchtvaartafdeeling van het leger te Mid delburg. Middelburg. D<i hoofdboekhouder der gemeente-bedrijven alhier, de heer J- Mui- Ier, heeft aan den raad een rapport uit gebracht over het al of niet wenschelijke van invoering van een ophaal- en stortingsdienst. Hij schrijft Ö.m., dat met een ophaal- en stortingsdienst steeds wordt gecombineerd iets wat aan dien dienst niet inhaerent is, en als een groot voordeel moet worden beschouwd, name lijk de centrale kas en de centrale inning. Hij betoogt, dat centrale kas en centrale inning evenwel even goed kunnen worden ingevoerd, zonder dat een ophaal- en stor tingsdienst wordt ingesteld- Naar zijn oor deel kan bij een ophaal- en stortings- dienst nooit sprake zijn van winst- Als een dergelijke dienst ee nwinst calculeert is, zoo schrijft de heer Muller, deze al tijd fictief en ontstaan doordat niet alle kosten, aan dien dienst verbonden, daarop drukken, doordat meer dan de werkelijke kosten op de bedrijven en instellingen, die van den dienst gebruik maken, wordt omgeslagen, en door het kweeken van baten door gefingeerde renteposten. Hij 'heeft de diensten te Maassluis, Apel doorn, Zwolle en Arnhem bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat een ophaal- en stortingsdienst zeer omslachtig is wa tbetreft de administratie, en geen andere diensten ontlast- De meerdere ad ministratiekosten raamt de heer Muller per aangeslotene en per jaar op f5.12 bij wekelijksche inning en op fO-72 bij maan- delijksche- Verder schrijft hij, dat alhier reeds verschillende gemakkelijke beta lingswijzen in gebruik zijn, bij de gas fabriek door de muntmeters en de twee- maandelijksche meter-opneming bij ande ren; bij de waterleiding doordat voor de kleine woningen de huiseigenaars het abonnement betalen, en de huurders gelijk met de huur in termijnen: terwijl de Nuts- spaarbank makkelijke wijze van belasting- betalen in kleine termijnen mogelijk maakt- De rapporteur berekent een jaarlijksch tekort van f4290, plus het bedrag van de aan de aangeslotenen uit te keeme rente, indien 1000 personen voor wekelijksche Doos30-60-90ct, en 1000 voor maandelijksche inning zijn aangesloten. Wat betreft den dienst, bezien uit sociaal-economisch oogpunt, is er zijns inziens veel, dat voor de instelling va* een ophaal- en stortingsdienst pleit, omdat een goed ingerichte dienst een centrale kas heeft, en als giro-kantoor fungeert omdat hij den spaarzin bevordert, en de betalingswijze door den dinest gemakke lijker is. Goes. Door den heer C. J. van Liere is aan B- en W. vergunning gevraagd: tot het oprichten van een ijsfabriek itt een perceel aan de Korte NieuwstraaL 's-Gravenpolider De heer E. J. Gelokt agent van politie te Goes, is benoemd tol gemeente-veldwachter alhier. 's-Heer Arendskerke. In de Maandag- voormiddag gehouden raadsvergadering, welke door 10 leden en de secretaris werd bijgewoond en waarin dhr P. Oud- kerk zonder kennisgeving afwezig was, werd een verzoek van P. Pieters, koop man, alhier, om vergoeding ingevolge art 13 der Lager-onderwijswet 1920, niet ont vankelijk verklaard, als zijnde deze aan vrage op ongezegeld papier gesteld. Een. verzoek van het Comité-Mobilisatiekruis Zuid-Beveland, gevestigd te Goes, om eea bijdrage uit de gemeentekas ter tegemoet koming in de kosten verbonden aan de uitreiking van het Mobilisatiekruis aan allen, die tijdens de Mobilisatie onder de wapenen zijn geweest, wordt als zijnde pas ingekomen, gesteld in handen van B. en W., ten einde in de volgende ver gadering den Raad daaromtrent te dienen van advies. Een drietal verzoeken om ver goeding ingevolge art. 13 der Lager-onder wijswet 1920, t.w. van B. Bommeljé, Jacs. de Hamer en Mars. de Keijzer, wordt ingewilligd en besloten aan adres santen een vergoeding uit te keeren van f25 per jaar en per kind. Op een ver zoek van gelijke strekking van Jacob den Herder wordt afwijzend beschikt, omre den gdebleken is, dat de afstand van de woning van adressant tot de bijzondere lagere school te Nieuwdorp, minder dan 4 K.M. bedraagt. Naar aanleiding dezer besluiten wordt op voorstel van dhr Lin- denbergh besloten bij den Min. van On derwijs de aandacht te vestigen op de groote financiëele bezwaren, welke arti kel 13 der Lager-onderwijswet 1920 in het algemeen en in het bijzonder voor deze gemeente medebrengen. Verder ewordt goedgekeurd een besluit tot ai- en overschrijving in de begrooting van het Groot Armbestuur van 'sHeer Hendriks kinderen dienst 1925. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke dienst 1926 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f26145.85. Ver volgens wordt besloten aan het Bestuur van „Eigen Erf", gevestigd te Goes, uit de gemeentekas een voorschot te verlee nen van f10800 voor den aankoop van grond en het daarop bouwen van 3 plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet, ten behoeve van 'de landarbeiders Jac. de Kok Janzn., Joh. Witte en G. I. Moerdijk, allen wonende te Nieuwdorp. Ten slotte worden eenige wijzigingen gebracht in de gemeentebegrooting voor den dienst 1925 en 1926. Bij de rondvraag informeert dhr De Vlieger naar een aan B. en W. gericht verzoek van de afdeeling Nieuw dorp van den Ned. Chr, Landarbeiders- bond tot het verschaffen van werkge legenheid aan hare leden en vraagt of aan het bestuur dier afdeeling reeds een ant woord op dit verzoek is toegezonden, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze gemeente niet in de gelegenheid is werk te verschaffen, maar het bestuur is gewe zen op de bij de Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" wederom begonnen werkzaamheden en tevens op de op han den zijnde werkgelegenheid bij de water leiding Zuid-Beveland. Ten slotte dringt dhr Schipper aan op demping van den Oostgracht, naar aanleiding waarvan de voorzitter opmerkt, dat daarmede binnen kort zal worden begonnen. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden voltallige raadszitting werd ingevolge art- 18 der Gemeentewet, opnieuw vastgesteld de vijfjaarlijksche verordening, vermel dende de titels der nog geldende gemeen te-verordeningen en besloten de politie verordening te herzien, waartoe eene com missie werd gevormd ter voorbereiding dezer herziening, bestaande uit de heeren Ridder, Potappel en - Haringman. Het heffingspercentage plaatselijke in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1