Recktszakei Semengd Nieuws. Uit de Pers. Wolphaartsdijk. Vrijdagavond werd in de Chr. school alhier een ouderavond gegeven. De leerlingen, die met April de school zullen verlaten waren tegenwoor dig met hun ouders en tal van belang stellenden. Het hoofd der school, dhr W. A. van Wijk, opende het samenzijn op de gebruikelijke wijze, heette allen harte lijk welkom en daarna behandelde hij niet gebruik van de kaart van Palestina aller lei bijzonderheden uit de Bijb. Geschiede nis. Vervolgens werden eenige 'liederen gezongen uit de zangmethode van Hui- zenga en Veldkamp. In de pauze moch ten de aanwezigen het schriftelijk werk van do leerlingen bezichtigen, terwijl de meisjes de handwerken, die zij vervaar digd hadden, aan de aanwezige dames vertoonden. Veel belangstelling was er ook voor een plaat, die de doorsnede gaf van het groote stoomschip „Indra- poera", dat naar Oost-Indië vaart. Na de pauze hield het hoofd der school een zeer leerrijke en onderhoudende rede over liet eiland Bali. Hij beschreef zijn bevol king, de leefwijze, zeden, gewoonten en godsdienst van de bewoners. Vooral wees hij op de armoede der Heidensche leer en ook op onze roeping om ook daar liet Evangelie te brengen. Op het eind van de vergadering sprak het hoofd dei- school een ernstig afscheidswoord tot de leerlingen naar aanleiding van Deut. 6 vs 49. Ieder lid van het personeel ontving een mooi geschenk en verschil lende dames zorgden voor de traktatie. Met dank aan God werd het gezellig sa menzijn gesloten. Zoutelande. Donderdagavond hield de Coëp. Boerenleenbank alhier haar gewone sügemeene jaarvergadering. Aanwezig wa ren 64 leden. Uit het jaarverslag van den kassier M. Adriaanse bleek, dat het le dental 112 bedraagt, tegenover het vo rige jaar 108, alzoo met 4 is vermeerderd. Een afzonderlijke spaarbank is opgericht waardoor het zegelen bij stortingen en uitbetalingen is vervallen. De rekening over 1925 wijst aan in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 119232,55. De ontvangsten zijn: inhoud der kas op 31 Dec. vorig jaar f 4239,32, aan spaargelden f 55273,97, termijn deposito's f 14081, te rugbetaalde voorschotten f 4696, ontvang sten in loopende rekening f 36867,95, ont vangen rente: a. van voorschotten f 1494,26, b. in loopende rekening f 5,38, c. van de Centr. Bank f824,88, d. jaarde posito's f 1693,77, prov. en kosten: a. van voorschotten f9,75, b. in loopende reke ning f7,77, diversen f38,50. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f47555,48, te rugbetaalde termijndeposito's f9055, aan voorschotten f 3300, in loopende rekening a. aan medeleden f7383,15, h. aan de Centr. Bank f4251,65, uitgegeven8 rente: a. aan spaargelden f 2716,82, b. aan ter mijndeposito's 1362,20, c. in loopende re kening f 122,86, bijdragen Centr. Bank f 134,96, afschrijvingen f 30, salaris kassier f275, diverse uitgaven f201,30, op de reserve gebrachte winst f 100,09, inhoud der kas op 31 Dec. 1925 f5477,04. De bezittingen en schulden op de balans wij zen aan ieder een bedrag van f 102319,43. Bezittingen: inhoud der kas op 31 Dec. j.l. f5477,04, uitstaande voorschotten 130412,50, te goed in loopende rekening f 66411,52, nog t.e vorderen rente en voor schotten f 18,37. Schulden: schuld aan de spaarbank f 80087,14, termijndeposito's f 14081, schuld in loopende rekening f7691,19, verschuldigde rente aan de spaarbank f 419,88, netto-winst 1925 f 40,22. De rentestandaard bedraagt op heden: spaargelden f3,36 pCt., voorschot ten f 4.60 pCt., rekeningcourant credit f3,25 pCt., debet f-1,75 pCt. In omloop zijn 234 spaarbankboekjes. Tot bestuurs lid in de plaats van dhr J. S. Adriaanse, die niet meer in aanmerking wensclite te komen, werd gekozen dhr A. Kodde .Tz.. tljans lid van den raad van toezicht. Tot leden van den raad van toezicht werden gekozen dlir J. S. Adriaanse, thans bestuurslid, en dhr J. Kleinepier Az. Dhr P. de Witte had als zoodanig bedankt. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd geko zen dhr J. S. Adriaanse voornoemd. (Te laat ontvangen. Red.) De brie f s c h rij v er ij te An d el. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd de strafzaak behandeld tegen J. v. R., weduwe van L. Sch., wonende te Andel, beklaagd ter zake dat zij op 1 Juli 1925 te Andel opzettelijk H. Vogelaar beeft bedreigd met brandstichting en doodslag en hem opzet telijk heeft beleedigd, door aan Vogelaar een door haar geschreven brief toe te zenden met o.a. den volgenden inhoud: Ik vraag u fatsoenlijk om f 50breng die Vrijdag avond om 10 uur achter magazijn, anders stoken wij u af of schieten jullie door je Beklaagde bekende, doch beweerde geen be- leediging bedoeld te hebben. Het 0. M. memoreerde, dat er onder de notabelen tal van brieven met grof belee- digenden inhoud ontvangen werden. Niemand Beloofde en 't O. M. evenmin, dat 'n vrouw in staat was zulke gemeeue dingen te schrij ven zoo geraffineerd en misdadig. Spr. acht te een strenge straf noodig en eischte ter zake van beleediging en bedreiging 2 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr E. van Zinnicq-Bergmann gaf een psychiatrisch onderzoek op beklaag de in overweging. De rechtbank zal een en ander in overweging nemen. Uitspraak 1 April. Smokkelen van auto's- De rechtbank te Cleef heeft den koopman M. uit Hilversum, die in 1924 en 1925 vijf auto's uit Nederland naar Pruisen zonder vergunning heeft ingevoerd, met behulp van de kooplieden B. M. en K. R., beiden pit Hagen, veroordeeld tot een 'geldboete van 128-136 mark en vijf weken gevangenisstraf. Aan beide medeplich tigen werd 53.136 en 45.280 mark boete opgelegd. Drie der auto's werden ver beurd verklaard- Vervalschingen door een bankdirecteur? Uit Veendam wordt aan de N. R. Crt. gemeld: Nadat hier een paar dagen geruchten hadden gekropen over vervalschingen, welke gepleegd zouden zijn door den di recteur H. J. O., van Noord-Nederlandsch Landb-ouwcrediet, hebben commissarissen aan den directeur ontslag verleend- O. is met zijn gezin ijlings naar elders ver trokken- Commissarissen zetten het bank bedrijf voort- Vreeselijk. In het stadje Deren burg werd een paar dagen geleden een smid dood in zijn werkplaats gevonden. Het onderzoek heeft nu uitgewezen, dat de smid door zijn vier leerlingen is over- over vallen, van welke een hem doodge schoten heeft- De jongens gaven slechte behandeling en vaak mishandeling als be weegreden voor hun daad op- Groote brand te Tokio. Vol gens een bericht uit Tokio is door het ontploffen van vuurwerk brand ontstaan in de voorstad Soegano, tengevolge waar van 800 huizen afgebrand zijn- Er zijn 7000 menschen dakloos geworden. Intus- schen» zijn er geen menschenlevens te betreuren. Een w onderinde Maasstad- Onder zeer groote belangstelling van het publiek is op het Beursplein te Rotter dam een volledige automatische weg wijzer in werking gesteld- Hoewel het niet in de bedoeling ligt dat de Rotterdammers hiervan gebruik zullen maken, ligt het voor de hand dat er den eersten dag uitsluitend door de Maasstcdbewoners een druk gebruik van werd gemaakt, die er een groot genoegen in scheppen, de koppen, die naast de al- phabetische lijst van straten, musea en bezienswaardigheden, zijn aangebracht neer te drukken, waardoor op den platte grond door een rood lichtje de ligging t-o.v. het Beursplein wordt aangegeven benevens, de afstand er heen en de cijfers der eventueel te gebruiken tram- Het is te hopen voor do vreemdelingen dat deze „drummer"-manie der Rotter dammers spoedig zal zijn afgelo-open, waardoor zij ook eens aan de beurt kun nen komen- Indien, het proefapparaat op liet Beursplein zal blijken te voldoen, zul len meerdere toestellen op diverse pun ten van de stad worden geplaatst- Verduistering- Ten nadeelevan het bureau Bijslag te Rotterdam, dat zich belast met het toekennen van toeslagen op oude ongevallenrenten, die door de rijksverzekeringsbank krachtens de onge vallenwetten worden uitgekeerd, is, in het laatste half jaar (sinds Augustus) een bedrag van zes a zeven duizend gulden verduisterd door een kantoorbediende. Door dezen zijn bij een bankinstelling verschillende chèques aangeboden, die eigenlijk van twee handteekeningen voor zien moesten zijn en die tevens door hem geantidateerd waren. Ze zijn desniettegen staande toch uitbetaald en met verschil lende manipulaties heeft de bediende de gelden verdonkeremaand- Toen de .fraude ontdekt werd, is hem gelegenheid gegeven om het tekort aan te zuiveren- De man is naar huis gegaan, doch heeft zich niet meer laten zien- Men vermoedt dat hij de wijk naar het buitenland genomen heeft- De bediende was een losse kracht Een accountant heeft de verduistering ont dekt. Het bureau is in het raadhuis ge vestigd en is een orgaan van het Kon- Nationaal- Steuncomité- De politie heeft een onderzoek ingesteld en de verschil lende administratieve bescheiden zijn in beslag genomen- De malversaties te Maas tricht- Door de justitie zijn aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld zekere C- de B., controleur van den Bui tendienst en E. H. B., ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Maastricht, ter zake van verduistering van gelden, die zij uit hoofde hunner betrekking onder hun be heer hadden- Beiden hebben een beken- „tenis afgelegd. Het verduisterde bedrag loopt in de duizenden guldens- Door de politie zijn tevens aangehouden J- H. N. en J- H. M-, beiden vroeg er in dien sit van den Raad van Arbeid, verdacht van verduistering en valschlieid in geschrifte- De laatstgenoemden hebben een zeer belangrijk bedrag aan premies verduisterd. Deze verduisteringen werden gedekt door verkeerde boekingen. De plaatselijke con trole op deze menschen moet zeer slecht zijn geweest de Haagsche administratie beeft de onregelmatigheden ontdekt- De andere gearresteerden hebben rentezegels verduisterd- Schaper als plafonneur- Bij het repareeren van een plafond in het perceel Nw Ebhingestraat 40 te Groningen werd een blaadje karton gevonden, gesne den in den vorm van een schilderspalet, waarop aan de eene zijde met potlood geschreven „Is schilderen ook ons daaglijksch werk In 't plafo-nneeren zijn wij ook sterk-" L- Riemersma 20 Mei 1889 J. H. A. Scha per. Schilders bij den heer H. Bekkering." Een aardig overblijfsel uit .den schilders- tijd van het Kamerlid Schaper. (Volk.) Kind uit den trein gevallen. Met den trein, die te 4.26 u. uit den Bosch vertrekt, reisde de vrouw van den ploeg baas J- met drie harer kinderen. Een dezer, een 11-jarige jongen, leunde tegen het portier om een balonnetje buiten het raam op te laten- Op een gegeven oogen- blik ging liet portier open en viel de kleine, even voor de trein te Geffen zou stoppen uit den trein op liet nevenspoor- Ernstig aan het hoofd verwond werd de kleine door het personeel van den inmid dels tot stilstand gebrachten trein opge nomen en naar Geffen vervoerd- Een toe vallig in den trein aanwezig geneesheer verleende de eerste hulp- Dooreen arendaangevallen De bladen maken melding van een zeer ongewoon voorval, dat zich Donderdag in het bosch van Fontainebleau heeft afgespeeld- Een opzienter reed op zijn motorfiets door bet, bosch toén plotseling een groote koningsadelaar met groote woede op zijn lioofd neerschoot- De man droeg gelukkig een loeren muts die zijn hoofd tegen de geweldige klauwen van liet dier beschermde, wat intusschenniet belette dat dit hem aan zijn handen leelijke wonden toebracht- Gelukkig kwam er een auto aan en met hulp van de menschen die er in zaten, gelukte het den opzichter van het kasteel, zij het met veel moeite, den roofvogel te vellen. Het was een koningsadelaar, met een vlucht van één nieter dertig- Een moeder! Voor de assiezen der Charente (Frankrijk) heeft een jonge vrouw uit Brossac terecht gestaan onder beschuldiging, dat zij het door haar ter wereld gebrachte kind gedood en aan de varkens tot voedsel heeft geworpen- Het onmenscli heeft volledig bekend- Zij is tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, waarbij nota bene verzachtende om standigheden in aanmerking zijn genomen. De ontrouwe kamenier en haar minnaar, die te Parijs bij den ge wezen regent van Perzië voor 800.000 frank aan juw-eelen hebben gestolen, zijn gepakt. Het paar had in een auto Parijs verlaten en nadat de politie "te Bordeaux hun spoor had ontdekt, zijn zij te Béhobie bij Hendage aan Je Spaansc.he grens in handen van douane-beambten gevallen- De gestolen preciosa hadden zij in eenlee- ren tasch bij zich. Ee n latfe streek. Na verhoor voor den rechter-commissaris, zijn te Tiet in het liuis van bewaring ingesloten een man eti een wouw uit Rotterdam, wegens berooving van een blinden zwerver in een volksloge ment te Tiel. De brand te Gent. Omtrent den brand, die in het paleis van Justitie te Gent gewoed heefl, valt nog het volgende te melden: De brand brak des morgens om 4 uur uit aan den achterkant van liet gebouw, waar de bibliotheek gevestigd is. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur nam wel dra groote uitbreiding. Inmiddels waren vele personen toegeijld, die hielpen om een deel der in het gebouw aanwezige documenten te redden. Ondanks het kranig optreden der brandweerlieden, woedde de brand, om 10 uur 's morgens nog voort. De linkervleugel van het gebouw was intusschen ingestort en ook de groote middentrap was bezweken. Over de oorzaak van den brand loopen de lezingen zeer uiteen. Volgens sommigen is ■kortsluiting, volgens anderen de gebrekkigo verwarmingsinriohting de oorzaak, terwijl weef anderen van kwaadwilligheid spreken. liet voorste deel van den rechtervleugel van het gebouw heeft men voor de vlammen kunnen vrijwaren. De schade is, zooals men weet, zeer aanzienlijk. Schilderijen van beteekenis zijn vernield. Allerlei documenten zijn ver brand, waaronder die van den burgerlijken stand sinds 1500. Half verbrande papieren kwamen in ver schillende wijken der stad terecht. Al de archieven en boeken van de koophandels- rechtbank zijn gered, liet water stond in de kelders, waar voor 2 millioen francs wijn geborgen is. Onder den trein. Nabij Keulen heelt een D-trein een rijtuig overreden, waar bij twee personen gedood wei-den en een ander levensgevaarlijke verwondingen opliep. Inbrake n. Zaterdagnacht zijn ta Soest vier inbraken gepleegd. Bij den vleesch- houwer van den Berg is men door het tui melraam boven do deur in den winkel ge komen en heeft men liet in de cassa zich bevindende geld weggenomen. Vervolgens is uit eon in de kamer achter den winkel staand schrijfbureau, al bet daarin geborgen geld, een vrij groot bedrag, alsmede een zilveren armband en een gouden broche ontvreemd. Toen is bij den daarnaast wonende manu- facturier Rasch een bezoek gebracht. In den winkel is alles overhoop gehaald, doch ef is niets gestolen. Verder is by den vleescb- hcuwer J. Lasseur een slagersmes gestolen, dat bij Van den Berg is teruggevonden cn bij G. Floor, aan de Soesterbergschestraat, is een bedrag van f 7, hetwelk zich in dc cassa bevond, medegenomen. Over de grens gezet. In het dorpje Kleinheere in Beieren woonden ze naast elkaar, hij piepjong van 20 en oner varen, zij 34 jaar, getrouwd en moeder van 3 kinderen. Zij liet haar gezin in den steek en zoo trokken ze samen naar het gastvrije Holland. Do passen waren in orde, zy nam 2700 mark mee, 't stelletje overschreed bij Enschedé de grens cn trok te Lonneker op Kamers, die keurig werden gemeubileerd. Toen het eenmaal in de gemeente Lonne- ker woonachtig was, achtte het paartje het wel gewenscht om ook als ingezetenen, to worden ingeschreven. Daarom werd besloten om zich daar als een getrouwd paar le doen inschrijven. Doch het leeftijdsverschil leek beiden to groot. Dat, zou argwaan kunnen wekken. Daar om werd de leeftijd van den man op den pas met 6 vermeerderd en die van de vrouw met 6 verminderd, zoodat daarmede het ver schil tot 2 jaar vras gereduceerd, hetgeerf heel normaal is. Bovendien werd de naam van de vrouw op den pas vervalscht Tot dusver liep alles uitstekend, meldt „Tu- bantia". Maar toen kwam een veldwachter op het tooneel, die de idylle wreed ver stonder^ Hjj informeerde eens en vroeg ol dat een moeder niet haar zoon was. Hem werd echter geantwoord, dat het een ge trouwd paar was. Dit kwam den veldwach ter vreemd voor en hij stapte eens naai den Inspecteur der Lonneker gemeentepolitie. Een onderzoek werd toen ingesteld. Daar uit bleek, dat de passen vervalscht waren, bovendien een valsohe aangifte was gedaan, daar ze niet met elkaar getrouwd waren. Toen de „man" werd ondervraagd, wan neer hij getrouwd was, kon hij zelfs niet de maand noemen. Hij viel dan ook heel vlug door de mand. De vrouw antwoordde echter op de vraag van den inspecteur, dat zij in Augustus 1925 was getrouwd. „Met wie", vroeg de inspec teur toen. „Wel met mijnman" luidde het antwoord. De vrouw kon toen ook haar beweringen niet volhouden. Het tweetal is aangehouden en opgesloten in het politiebureau te Enschedé. Zy heb ben zich schuldig gemaakt aan valschlieid in geschrifte en aan het doen van een val- sche aangifte. In overleg met den Officier van Justitie is besloten heiden uit te leveren aan do Duitsc-he justitie, die met het geval op do hoogte is gesteld, E mi gr anten-leed. Bij het ver voer van Poolsche landverhuizers is het op 't staiion Roosendaal Vrijdag tot ontstellende incidenten gekomen. Ingevolge de beslissing van den Holl. Lloyd moesten de landverhui zers naar België worden teruggezonden. Toen de trein vertrokken was, hetgeen niet zon der moeite kon geschieden, kwam van den Holl. Lloyd bericht, naar aanleiding van stap pen der autoriteiten, dat de reizigers toch maar moesten worden doorgezonden naar Am sterdam. Oogenblikkelijk seinde do stations chef deze boodschap door naar Essehen, zoo dat de reizigers per keerenden trein naar Roosendaal werden teruggebracht. Inmiddels kwam er een nieuw telegram vair den Holl. Lloyd, meldende, dat deze reizigers niet mochten worden doorgezonden, vóór cr een schifting was gehouden. Den heolen middag zaten ze in de wachtzaal. Door bemiddeling vanden -krachtig optreden den commandant der marechaussee werd hun eten verstrekt. Tegen 4 uur arriveerden twee vertegen woordigers der Lloyd, die mededeelden, dat enkel landarbeiders konden worden doorge zonden en mijnwerkers terug moesten. Aan -gezien op alle «identiteitskaarten der land verhuizers het woord mijnwerker stond, zou den ze zoo goed als allen worden terugge zonden. Eenige minuten daarna besliste de verte genwoordiger der Lloyd, dat nu alle reizi gers, ook al waren ze mijnwerkers, naai Amsterdam konden vertrekken. Dit bracht een ernstig conflict le weeg met den comman dant der marechaussee, die den vertegenwoor diger der Lloyd op vrij krachtige wijze aan het verstand bracht, met geen kwajongen to doen te hebben. Inmiddels geloofden de reizigers niet moer dat ze nog naar Amsterdam zouden gaan en weigerden in den trein to stappen. Er brak een paniekstemming onder hen uit en hoe men ook probeerde hen te overreden, zo bleven weigeren. Een jongeman kreeg 't op zijn zenuwen en rende naar buiten om zich onder een trein le werpen. Eenige wacht meesters stormden hem na en wisten hem le grijpen. Zijn vader kreeg oen zenuwtoeval, wierp zich op 't perron op den grond en huilende stonden zyn kinderen om hem. Drie zwangere vrouwen vielen op den grond en 't was een geweldige opschudding. De talrijke reizigers dis juist met een trein arriveerden, snelden toe en met vereende krachten heeft men de Polen in de wagens gekregen, welke afgesloten werden. Zoo is de trein gerangeerd achler den avondsnel- Irein naar Amsterdam. De menschen dachten, dat zij in een trein werden gezet, die hen naar Frankrijk terug zou brengen. Vandaar hun wanhopig verzot. Thans zyn zij, 180 in getal, voorloopig in het landverhuizershote] van de maatschap pij ondergebracht, waar de maatschappij hen in onderhoud heeft, in afwachting van wat verder gebeuren zal. De directie doet moei te bij de regeering van Sao Paulo om ge daan te krijgen, dat ten minste deze ge- stranden, met wie men hier eigenlijk niet weet wat te beginnen, nog zullen woixlen toegelaten en met een volgend schip zul len kunnen vertrekken. Verontschuldiging. Onder dit kopje geeft onze Nieuwe Provinciale aan hot adres van mr Mar- chanl onderstaand proefje van haar kunst; ridendo dicere verum iemand la chend dei waarheid zeggen). Die heer Marchant klaagde in zijn jong ste Kamerrede over de behandeling hem aangedaan in de antirevolutiona're pers. Hij oordeelde, dat zij in haar bestrijding van zijn politiek o plaag peil was gedaald. Wij moeten toegeven, -dat hij juist de rechte man is om zich over anderer houding te beklagen. Niemand kan meer dan hij recht hebben anderen een zin ken op laag peil te verwijten. Wie stond er hooger dan hij? Heeft onze parlementaire historie ooit beminnelijker en zachtmoediger man ge kend, wien nimmer een onvertogen woord aa,n de omheining zijher tanden ontvlood? Was er ooit een fatsoenlijker en eerlij ker politicus dan hij? Hij zegt het zelf. Hij is zelf naar eigen mee-ning de eenige fatsoenlijke politicus, dé eenige volkomen eerljjke ataateman. En het is dus geen wonder dat hij klaagt, als niemand het gelooft. In een goed democratische» staat zou .niemand zich tot dergelijke ongeloovigheid verstouten. En daarom moet alles ook democratisch worden. Het is bijna ongelooflijk, dat nu weer een R. Kath. blad als „De Maasbode" naar aanleiding van des heeren Marchant-; jongste kamerrede duift te schrijven: „zel den heeft een politiek leider zoo onop recht moeten spreken, om zijn eigen lei schoon te wasscheoi ear dat nog wel ter wijl hij voortdurend getuigde dat hij1 do man was die rechtuit sprak en wien alle dubbelzinnigheid vreemd was". Behoorde zulk schrijven niet verboden te worden? Zoo wordt men miskend in deze wereld. Wij gaan verder en vragen; was er ooit nobeler en fijner geest in ons land? Men zie maar hoe hij; het conflict in de gereformeerde kerken weet te benut ten tear behoeve van zijn politiek, ploe hij daarmee het meest treffend bewijs leverde met welk een innige begeerte hij de kerk buiten de politiek wenscht to houden. Hij heeft ontdekt, dat het geding Da' Geelkerken een politieker: achtergrond heeft. En op hoe onnavolgbaar Tijira wij ze heeft hij dit zijn gehoor duidelijk ge maakt en er de juiste conclusies uit getrokken. Zij hebben geen woorden om het sub tiele, het fijne, het hooge, het voorname van zulke politieke allure te teekenen. Klonk het niet beleedigenJ voor democra tische ooren, wij zouden zeggen; het is alles van aristocratische fijnheid. Toonde ooit één politiek man in Neder land een hoogere beschaving dan toen de heer Marchant tegen minister Oolijn uitvoer, en hem verweet, dat op zijn woord niet te houwen viel? En kon men zich kostelijker houding denken, dan toen hij later in plaats van die beschuldiging in te trekken, haar nog wat aandikte? Bleek zijn politieke figuur niet in haar volle gaafheid, toen hij den ea-nen dag te gen het gezantschap bij het Vaticaan stemde om de coalitie te verbreken, om den volgenden dag dit gezantschap den Roomschen aan te bieden in ruil voor een bondgenootschap? Grove zielen kunnen zulks niet waar deuren. D|e lieer Marchant is de ontwik keling, de evolutie ver vooruit. Eerst na jarenlange democratische scholing zullen alle menschen in staat zijn, de uitingen van zulke politeike genialiteit volkomen te waardeer en. Wij begrijpen de klacht over het lage peil bij; anderen. Bleek de fijnheid dezer politieke ver schijning nog weer niet duidelijk bij de houding tegenover den partijgenoot Lim burg? Toen waren er zelfs vrijzinnig-democra ten die de schoonheid er niet van zagen- Maar dit bewijst alleen, dat nog niet allen in zijn partij in staat zijn den poli- tieken Karakorumt-ocht te volgen, dien de heer Marchant volbrengt met het ge mak, waarmede een gewoon menscji een duintop bestijgt- Het spreekt van zelf, dat de antirevolu tionaire pers in het (ltd blijft- Zij ziet echter met eerbied naar den schitterenden bergtop in ons politieke land, „waar de zuivere sneeuw van politieke^ wijsheid en rechtvaardigheid nimmer ontbreekt- Biet is ietwat verblindend soms, maar laten wij ons best doen er aan te wennen- En nu vragen wij: is liet mogelijk dat er bij onze pers geen voldoende eerbied en achting is geweest voor al het schoone dat de heer Marchant ons in zijn eigen figuur toonde? Zoo ja, er volge schuldbekentenis- Maar er is toch ook een reden tot ver ontschuldiging. Wij willen eerlijk bekennen, menigmaal ons te hebben voorbereid den heer Mar chant de hulde te brengen, die hem tel kens toekwam- Maar als wij daartoe ge reed waren, dan was het al weer te laat- Hij had zich zelf clie hulde reeds verschaft. Men kon geen deugd noemen, of de heer Marchant zou met eenige verach ting in zijn hebben gezegd: kom je daar nu nog mee aandragen? Ik eigende die mij reeds zelve toe- Misschien dat dit de reden is, dat wij te kort zijn geschoten- Eenmaal zelfs heel erg- Daar werd over gedacht, of den heel de rinkelbel, de rammelaar niet ten ge schenke kon worden gegeven als passend symbool- Maar eer die gedachte tot daad kon rijpen -daar greep liij die zelf. Hij was ons al weer voor geweest- Wij berusten- Bestrijding van tandbederf. De tanden bederven door gisting en rot ting van aan de tanden vastklevende spijs- resten. Spoel dus na iederen maaltijd den mond zorgvuldig met schoon water en zuig dit door de tusschenruimte van de tanden. Borstel uw tanden cn kiezen voor het naar bed gaan aan alle kanten met een deugdelijk tandmiddel, ook aan do binnen zijde. Als het tandvleescli bloedt bij het horste len, is het ziek. Men moet de kinderen van jongsaf lee- ren de spijzen flink en zorgvuldig te kau wen. Bedenk wel: Men onderhoudt zijn tanden door ze goed te reinigen, ze flink le gebruiken, door ze regelmatig aan tandheelkundig onderzoek te onderwerpen en door zieke tanden vroegtijdig lo laten herstellen. Al leen een deskundige kan het hol worden van een tand bijtijds ontdekken. GEZONDHEIDSRAAD.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6