ffo 144 Zaterdag 20 Maart 1020 4Öe Jaargang POLDERMAN Dit ie Pravineie. J. EERSTE 3LAD„ 4-lamps installaties vanaf f 170.— Statest-Generaal. HET ADRES A.. WILKING §!t nummer bestaat uit twee biadeu Korte berichten. GOES KLOKSTRAAT 17 alles Inbegrepen, ook antenne, bebalve den luidspreker. Vraagt bezoek en demonstratie. GOES HULST GEZONDHEID Homoeopathie in do Praktijk Ditgave LA RIVIERE VOORHOEVE - Zwolle Drukkers-Exploitanten: JJOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000: Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 April a.s. gratis. Aardschokken. Een telegram uit Rome meldt: Een hevige aardschok werd in den namiddag waargenomen op het eiland Castellorizzo- Eén persoon werd gedood, 3 personen werden zwaar gewond, terwijl 70 huizen vernield werden. Het centrum der aard beving bevindt zich waarschijnlijk in Zu'id- Anatolië- Te Kodi werden zeer goed aard schokken geregistreerd, welke 40 secon den aanhielden. Er werd gefenerlei schade aangericht. Half April zal het Russische leger groote manoeuvres houden aan de Roe- aieenscho grens. De sowjet-regeering heeft besloten, in den loop van dit jaar een Russisch es-, kader een bezoek te laten brengen aan ver schillende West-Europeesche havens. Op het Engelsche departement van arbeid is gisteren door Engeland, Frank rijk, Italië, Duitschland en België een -overeenkomst geteekend betreffende den ,acht-uren werkdag. De sovjet-regeering besloot de begra fenis van Broessiloff op staatskosten te ioen plaats hebben. De raad van orde der advocaten te Barcelona is onlangs ontbonden, omdat hij een stuk had openbaar gemaakt, waarin werd opgewekt tot verzet tegen en onge hoorzaamheid jegens den nieuwen, door de. regeering benoemden, raad. De burger lijke gouverneur van Barcelona heeft thans, na alle onderteekenaars van het stuk verzocht te hebben dit te herroepen, hun opsluiting gelast, aan welk bevel ter stond is gehoor gegeven. 'Hoe er door het kab ine t-C olijn gewerkt is. In een polemiek van de „Standaard" anet „Het Volk" vertelt het eerste blad „De werkelijkheid is, dat onder Colijn aiet alleen reeds gelden ,voor bespoedi ging van de .uitvoering der Zuiderzee werken waren gereserveerd, maar ook plannen strekkende lot verbetering van het wqgenmet, waarvan in Troonrede en Millioenennota sprake was, .in vergevor derden staat van voorbereiding verkeer den; "terwijl wetsontwerpen om een aan vang te maken met een verbeterde ver binding van Amsterdam met den Rijn en tot verbetering van de Maas beneden Itook, reeds door het Departement van Waterstaat waren gereed gemaakt, en daarvoor de instemming van het Departe ment van Financiën was verkregen." De Onbewaakte overwegen. In antwoord op de vragen van den heer Haazevoet betreffende de onbewaakte ■overwegen, heeft minister van der Vegte een staatje overgelegd, waarin, gesplitst waar de drie soorten van onbewaakte overwegen, zijn vermeld het aantal doo- 'den en gekwetsten in' de jaren 1923, 1924 en 1925. Er werden gedood in 1923 op hoofd spoorwegen 2, op locaal spoorwegen (nim mer afgesloten geweest) '2; in 1924 resp. gedood 9 en geen; in 1925 resp. gedood 7 en 4. Gekwetst in 1923 op hoofdspoor- wege* 3, op lokaal spoorwegen (nimmer afgesloten geweest) 9; 1924 resp. 13, op lokaal spoorwegen (bewaking opgeheven) 5 en 7; 1925 resp- 8, 5 en 5. Aangezien de onbewaakte -overwegen op duidelijke wijze door waarschuwingsbor den p» vóórwaarschuwingsteekenen zijn of worden aangegeven en er nauwlettend voor gewaakt wordt, dat het uitzicht op de naderende treinen voldoende is, mag de zopg voor eigen veiligheid, in over eenstemming met hetgeen dienaangaande in andere landen geschiedt, aan de ge bruikers van den weg worden overgelaten. Niet volkomen betrouwbare automatische ■waarschuwingstoestellen zouden het ge vaar bij onafgesloten overwegen vergroo- W. Plaatsing van zulke toestellen kan dus vooralsnog niet worden bevorderd- Mini ster-tourist- Eerder dan iemand had kunnen ver wachten heeft de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, mr J- B. Kan, zich ter plaatse op de hoogte gesteld van het Haariemsche annexatieplan- In tegenstel ling met vele zijner voorgangers is min- Kan de opinie toegedaan, dat men zulke bezoeken incognito moet brengen. Eenige dagen geleden trok hij dus naar Haar- lem ,klom op zijn fiets .en ging alle oude en hieuw geprojecteerde grenzen qp zijn eentje af. Toen later te Den Haag iemand hem vroeg, of hij nu niet eens naar Haar lem kwam, antwoordde hij, dat hij de heele situatie in détails kende en ver telde van zijn merkwaardige fietstocht- Op de vraag, of hij iemand was tegengekomen die hem herkende, antwoordde de minis ter: Gelukkig niet- (De Tijd.) Allerlei. Tot lid der Staten van Zuid-Holland is gekozen verklaard in de vacature-Lim burg mevr. H. W. B. van Itallie-geb. Van Embden, te Leiden (vrijz. dam.). Tweede Kamer. De heer Bijleveld (A.-R.) stelde namens de Commissie van Advies op het ver zoekschrift van den heer Vrijman, die veroordeeld is wegens malversaties bij den bouw van het Academisch Zieken huis te Leiden voor, dat verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dit wordt verworpen inet 59 tegen 24 stemmen, zoodat inlichtingen gevraagd zullen wor den en versterkt. Gezantschapsdebat- Bij hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken), zijn 2 amendementen ingediend, een van de H.H. Kersten en Zandt en een van den heer Lingbeek. Het eerste wil den gezant nog een half jaar handhaven zijnde het meest billijke standpunt. 'Het amendement van den heer Lingbeek (handhaving voor 4 maanden) wordt, ingetrokken. De heer Kersten vindt, dat de regeering zich had moeten stellen op het stand punt, dat op 11 November de beslissing is gevallen- De voorzitter roept hem tot de orde- Als de heer Kersten over de regeering wel spreken, dan kan hij dat doen op een ander tijdstip. Nu mag hij alleen het amendement toelichten. De heer Van Vuuren (R.-K.) merkt op dat men in de regeeringsverklaring deze zinsnede aantreft, dat er in alle geval voor een jaar geld moet worden gevoteerd- De heer Heemskerk (A.R.) zegt, dat de kwestie er een is van gewicht, die niet a l'imrpoviste kan worden opgelost. Het geldt een zaak, die het geheele Ka binet aangaat, en daarom verwondert spr- er zich over, dat de minister van Finan ciën niet aanwezig is- Door eenige protes tanten wordt als bezwaar naar voren gebracht, dat door dit gezantschap de Paus erkend zal worden als Stedehouder van Christus. Dat beginsel is echter niet juist. Waar dit beginsel valsch is, 'dan be rust alle oppositie van zekere protestant sche groepen op wind en zijn zij schuldig aan onjuiste voorlichting, omdat zij er de principiëele kwestie ten onrechte bij halen- In 1915 was het niet anders. Toén is het gezantschap ingesteld, met het oog op het landsbelang, omdat men meende, er eenige politieke voordeelen van te heb ben. Hoe de stemming is, kan spr. niet schelen, maar hij wil weten, of het nu nog een landsbelang is- De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) zegt dat er voor hem niet de minste aanleiding bestaat om den heer Heemskerk te be antwoorden- Geroep: Dat is gemakkelijk! Neen, zegt dè heer Snoeck Henkemans het is gemakkelijk om alles wat de heer de Savornin Lohman e.a. gezegd hebben, maar te verklaren voor wind, wind, wind! (Daverend gelach) De heer Vliegen (S. D. A. P.) gelooft, dat het onmogelijk is, na hetgeen er gebeurd is, deze kwestie te ontdoen van alle poli tieke overwegingen; Wanneer men nagaat wat mgr Nolens heeft gedaan, is het niet mogelijk deze kwestie zuiver zake lijk te behandelen- Mgr Nolens heeft ge zegd.. dat de coalitie nog steeds den besten waarborg biedt voor een regeering en waar het gezantschap er steeds tusschen zit, daar is een zakelijke behandeling uit gesloten- Thans is de vraag of de Paus iets ge daan heeft voor ons land met het oog op het annexionisme, maar volgens spr.'s informaties is daar niets gebeurd- De stem van de S. D. A. P. blijft, tenzij er geheel nieuwe inzichten mogelijk zijn, als op 11 November, dus tegen het gezant schap. In een naar vorm en inhoud keurige rede heeft minister van Karnebeek het ge zantschap verdédigd. De aan den minister gestelde eisch, dat hij met feiten en stukken aan zou toonen, dat deze gezantschapspost is in 's lands belang, was onredelijk. Dat kan nu een maal niet, want indien hij de informaties maakt tot publiek eigendom, dan krijgt hij ze voortaan niet meer. Bovendien zijn de leiders der zes groote fracties ingelicht. In 1920 werd het belang van den ge zantschapspost te Rome ingezien en- thans nu de minister beschikt over een ervaring nadien van zes jaren, verklaart hij met de grootste beslistheid en met nadruk, dat de ze post nog even belangrijk is als in 1920. De gezantschapfepost te Rome is een di plomatiek belang, voorziet in een behoefte; wijziging is door niets gerechtvaardigd, behoud is noodzakelijk. Maar de minister mocht zich al beroe pen op de heeren Treub, Dresselhuijs en Marchant van 1922, het baatte niets. De politiek zat er nóg in (men leze maar de rede van Vliegen) en met 48 tegen 41 stemmen werd den gezant bij den Paus met 1 Januari 1927 (het amendement- Kersten werd ingetrokken) zijn congé ge geven. Vóór de R.-K., de aanwezige Anti-Revo lutionairen en de heer Arts (R.K.V.P.). Van de Anti-Revolutionairen waren af wezig de heeren Duymaer van Twist, dr Scheurer en prof. Visscher. Dr de Visser (C.-H.) was tijdens de stemming afwezig. Ten slotte werd de geheele begrooting van Buitenlandsche Zaken z. h.st. aange nomen. De „heer" Braat heeft intusschen kans gezien zijn onbeschofte obstructie voort te zetten, daarin gesteund door den commu nist, die ook herrie wilde maken, maar door den voorzitter er' onder gehamerd werd. De heer Braat vraagt maar stemmingen en praat hij verschillende artikelen over zaken waar hij blijkens zijn uitlatingen ab soluut niets van begrijpt. Intusschen kan hij de afdoening van het vele werk in de komende week zeer bemoeilijken. Zulk een vertegenwoordiger is een eere voor het platteland! voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is .Verplaatst bij' de directe belastingen enz. de kommiezen 2e kl. A. G. Jongsma van Terneuzen naar IJzendijke;; H- Öol- paert van IJzendijke naar Hansweert; en met ingang van 1 Mei a.s. de adjunct commies J. Dlominicus van Gorinchcm 'paar Bergen op Zoom. Ingetrokken is de verplaatsing van A. G. Jongsma van Ter- neuzen naar Nieuw Namen. Eervol ontsla gen de adjudant-coanmies met den titel van commies J. Arnöldi te Amsterdam •met 1 April a.s. Verplaatst met ingang, .van laatstgenoemden datum de rijksklerk H. O. Dl. v. d. Kreke van Harlingen naar Hulst. Ingetrokken, de Verklaatsing van P. Dieij's, rijksklerk van Den Helder naar Hulst. T r ans va 1 i a-rij w i el en. Wij' ontvingen de fraai uitgevoerde prijscou rant van de Transvalia-rijWielen, waarin vooral de aandacht gevestigd wordt op het nieuwe model Supra, dat aan de hoogst gestelde eischen .voldoet. Verder bevat de prijscourant afbeeldingen mei prijsopgave van verschillende rijwielen. Zij, die plan hebben een nieuw rijwiel aan te schaffen, zullen zeker goed doen een prijscourant aan te vragen bij de Transvali a-fabriek (fa. Gebr. Kaan) te Middelburg of bij! zijn rijiwielhandelaar. Mooi fruit in 1926. Wij! ontvin gen enkele exemplaren van de brochure „Mooi fruit" in 1926, uitgave van de N.V. Utrechtsclie Asphaltfabriek afd. Land- en Tuinbouw te Utrecht, Maliebaan 35. Aangezien de tijid waarin besproken besproeiingen moeten worden uitgevoerd, spoedig aanbreekt, raden wij ieder belang hebbende aan, zulk een brochure aan te vragen. Ze wordt gratis toegezonden. Er staat veel lezen;waardigs in.. Middelburg. Onder de ingekomen stuk ken voor de vergadering van den gemeen- raad van a.s. Woensdag komt voor hét rapport van de commissie van drie leden van den raad over het al of niet wen- scbelijke van instelling van een pensioen voor de wethouders. Dia meerderheid van de commissie acht invoering niet noo- dig, doch de minderheid meent dat wel ■daartoe moet worden overgegaan „om ieder raadslid in de gelegenheid te stellen wethouder te worden, ook al moet hij daardoor een deel van zijn ander inkomen missen. In de Raadsvergadering van Woens dag a.s. te "2 uur, worden behandeld onderstaande zaken: 1. Notulen. 2. Stukken. 3- Voorstel inzake gemeentelijken ophaal- en stor- tingsdienst. 4. Vaststelling verordening op verkoop van buiten], vleesch. 5. Wijzi ging verord. tot heffing van rechten voor gebruik van gemeente-werken enz. 6. Id. verord. op Juni-piaardenmavkt. 7- Adres nopens onbewoonbaarverklaring van 2 perceel en. 8. Erfpiachts-uitgifte en verhu ring van gemeentegrond Smidsbolwerk. 9. Verpachting gemeentegrouden Mortiere polder. 10. Verhuring gemeentegrond Poe- lendalesingel. 11. Beschikbaarstelling ver gaderlokaliteit Vereen, voor Beroepskeuze. 12 Verhooging crediet voor werkver schaffing. 13. Nadere jaarwedderegeling Hulpkeurmeesters. 14. Extra-sUbsidie ver- eeniging „Kindervoeding". 13. Verzoek leeraar Gymnasium tot weddeverhooging, 16 en 17. Verzoeken verleening bijdrage voor Nationaal Veiligheidscongres en tot subsidieering Autobusdienst Middelburg Vecre. 18. Voorstel inzake rioleering bui tenwijken. 19. Verleening voorschot bijz. scholen art. 101 en 103 L.O.-wet. 20- Aanvrage voor nieuwe schoolbanken bijz. school Hoerengracht. 21. Verhaal van pensioensbijdragen qpl onderwijzend per soneel bijzondere scholen. 22. Beslissing inzake vergoeding over 1924 voor boven tallige onderwijzeres. 23. Machtiging tot inbrenging van bezwaren tegen aanslagen inkomstenbelasting. 24 en 25. Primitief kohieren Straatbelasting en Hondenbelas ting 1926. 2628. Bezwaarschriften tegen schoolgeldaanslagen 19251926 Gymna sium, Avondschool voor Nijverheidson derwijs, gewoon openbaar lager onder wijs. Goes. Vrijdagavond hield de afdeeling Goes van den Alg. Ned. Ghr. Ambtenaars- bond haar eerste jaarvergadering. Na ope ning door den yoorz. en het lezen van Romeinen 12, verwelkomde*hij de afge vaardigden .van de afd. Middelburg van den bond en van den Ghr. Besturenbond. Die secr.-penningm. bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de afd. over 1925 was toegenomen met 4 leden. Daar ecuter meerdere Ghr. ambtenaren tot de afd. konden beboeren, zal steeds getracht wor den deze voor de afdeeling te winnen. Bb kas sloot met een batig saldo. Na de felicitaties van de afgevaardigden hield de heer L. H. Kurpershoek van 's Gravenhage ©en rede over „Onevenre digheden", waarin hij het belang en de noodzakelijkheid van Cühr. vakorganisatie naar voren bracht. Die avond werd verder in gezellig samenzijn, waarbij enkele num mers ten gehoore werden gebracht met zang, piano1 en viool, doorgebracht. Goes. Voor de Zeeuwsch© afd. van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag hopen op1 Paaschmaandag des namiddags in de Geref. Kerk alhier te spreken ds F. A. den Roeft te Amersfoort en ds N. Buffinga van Rotterdam. Na dere bijzonderheden volgen later per ad vertentie. Ovezand. Woensdagavond vergaderde alhier de kolenvereen. „Eendracht maakt Macht". Aanwezig waren 21 leden. Na, opening en lezing der notulen werd door den secr. penningmeester een jaarverslag WIE ZIJN weet te waardeeren en alles in 'twerk stelt om die te behouden, bestelle door Dr. med. J. VOORHOEVE. Prijs f6.90 sterk gebonden. 560 blz. met 264 ill. Prospectus op aanvraag Postgiro 8419 uitgebracht en rekening en verantwoor ding gedaan over hot afgeloopen jaar. Aangekocht waren in 1925, 1969 KL. ko len. Die rekening wees aan ontvangsten f3320,64 en aan uitgaven f2914.39, dus een saldo van f406.25, waarvan f329.83 van de reservekas en 176.42 als tegoed voor de leden. Aan de beurt van aftreden waren de voorz. en Jan Priem; de voorz. werd bij "acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van Jan Priem, die niet meer an aanmerking wenschte te komen, Werd gekozen A. D. de Waal. De leveringstijd der te koopen kolen werd voor dit jaar bepaald op half Juli. Borssele. Hot centraal stembureau hééft in de vacature J. Leij's aangewezen hls lid van den gemëenteraad zijn opvol ger den heer P. Warren. N. en St. Joosland. Woensdagavond1) werd alhier een ledenvergadering gehou den van de afd. „Het Groene Kruis". Die rekening over 1925 bedroeg f306 67 in ontvang, f241.77 in uitgaaf, alzoo een batig saldo van f 64.90. Uit de mede- deelingen bleek, dat in het magazijn ruim 70 artikelen aanwezig zijn; uitgeleend werden 49 stuks aan *25 leden. In 1925 zijn o.a. ook aangekocht een paar wind- kussens, een waterbed, enz. Die voorz. deelde ook mede, dat de cursus voor eerste hulp biji ongelukken welke gehouden wordt door Dir de Weerd bezocht wordt door 25 personen. Deze cursus zal met hef oog op da landbohw- werkzaamheden der cursisten gestaakt worden en in het najaar worden ver volgd. Dr de Weerd stelde zich bereid ook zulk ©en cursus te geven voor vrou wen, als er deelneming is. Besloten werd wanneer iemand noodgedwongen lid wordt en deze verondersteld wordt op de hoogte te kunnen zijn van de werkzaam heden van het „Groene Kruis" de maxi mum-boete van f4 toé te passen en geeft splitsing meer te maken in verband met de meer of minder gegoedheid van zulke personen. Bij' onvermogen wordt geien boete toegepast. Een der leden wilde voor minder gegoeden de contributie bepalen op 50 cent. Dit vond echter geen steun. Men meende, dat f 1 al geen hooge contri butie is, en de grens ook moeilijk zou te bepalen zijn. U Pas Vrijdagavond ontvangen(Reid. Z.) Dio nderdagmorgon waren de knechts van den landbouwer Vogelaar 'alhier bezig met vlas te vervoeren, toen van een der wagens het vlas begon uit te zakken. Toen men het met touwen trachtte tegen te houden, brak ©en touw, waardoor de knecht Slimmen, die boven op het voer stond, achterover op den grond viel. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De man klaagde over veel pijn in zijn rug. Axel. Dé gemeenteraad benoemde tot gemeenteontvanger den heer W- A. den Boggende. Op het adres inzak© zelfexploi- tatio electriciteit door middel van de gas fabriek, geteekend door ruim 1100 van "de 2633 kiezers, is afwijzend beschikt met 64 stemmen. Die overeenkomst met de P.Z.E.M. gaat dus door. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergschenhoek D. Plantin g-a te Elburg. Bedankt voor Waarder door G. Benes te Monster; voor Noordwijk a. Zee door J. F. Roth te Almkerk; voor Zegveld door G. Enklaar te Ter Aar; voor Ouderkerk a. d. IJsel door J. J. Timmer te Ermelo; -voor Woudrichem door A. v. Willigen te Nieuw-Beijerland. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg E. J. Wientjes te Oudshoorn en G. v. d. Woude te Gorre- dijk. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Keulen Muhlheim J. de *Meijer te Cadzand. Ds F. A. dén Boeft d'eed Woensdag avond j.l. zijn intrede bij de Gerqf. Kerk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1