Vrijdag ill Maart 10ÜO aargang Statea-Generaal. Beter dan Goed: DE BESTE Brukkers-Expioitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHSJIJ, L, Burg. Tel. no. 259 ■•Ut nummer bestaat itlt twee bladen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 6.05 Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer SO et. Bij abonnement belangrijke korting. NAAR HET GOUDEN FEEST. „Ja, dat was werkelijk verbazend, aar dig, zóó véél belangstelling we mochten ondervinden", zeide de heer J. Douwes eenige dagen na de viering van het gouden feest der afd. Amsterdam. En men kan zich voorstellen hoe de heer Douwes het zei, als men hem hoorde in de feestverga- dering in het Concertgebouw en door den luidspreker op 13 Jan. 1.1. „Van de zijde van de Overheid en van den kant der Ker ken, der Kerk e n van Amsterdam", zoo ging hij voort. „Neen we hadden het niet gedacht". „Ja, maar Amsterdam kent Patrimoni um goed hoor!" voegde de heer Bossen broek er bij! „En die receptie, wat 'n druk te, drie uur achter elkaar gestaan en al maar handen gegeven", verzuchtte hij er bij. De „moeder-afdeeling" van het Verbond mocht wel veel belangstelling ondervinden, van alle kanten. De Heere gaf haar ge nade en eere. En nu volgt snel op de viering van het Amslerdamsche jubileum het gouden ge denkfeest van het Verbond. Er zijn wel ondeugende menschen die zeggen dat het Verbond niet erg datumvast is en haar gedenkdagen niet onthoudt; want dat 3 Januari 1876 zoowel de dag was van Am sterdam als van het Verhond (de afd. Am sterdam werd als Verbond opgericht). Doch het Verbondsbestuur rekent den 19en Maart 1877, toen de statuten Koninklijk werden goedgekeurd als de officieele ge boortedag van het Verbond „Patrimo nium". Het Verbond heeft een belangrijke ge schiedenis en naar wij vernamen, zal in verband met het-halve-eeuw-feest die his torie te boek worden gesteld. De mannen van Patrimonium spreken den naam natuurlijk goed uit; doch bui tenstaanders hoort men wel eens verma kelijke vergissingen maken. Zoo de gérant van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap toen de afd. Den Haag in de groote zaal een bijeenkomst hield: „Mijnheer", zoo sprak hij tot den voorzitter, „de katholieken ge bruiken altijd in de pauze een glaasje, u geeft zeker 'n flinke pauze?" „Neen", was het antwoord; „wij geven heelemaal geen onderbreking van avond". „Maar meneer".... dat zullen uw-leden stellig niet goed vinden". De man had den naam zoo opgevat: „Pater Monium", naar een of ander beroemden R.-K. priester en verbaasde zich zeer, dat die vereeniging bestond uit protestanten-niet-pauzeerende, met-glaasjes-drinkende-menschen. (De woorden van den gérant laten we natuurlijk voor zijn rekening). Hoe men aan den naam kwam? De oude Beeremans vertelt: „Op zekeren avond, als de Commissie van oprichting bij mij aan huis was, kwam I ook ter sprake de naam die aan het Ver bond zou gegeven worden. Wij konden het met ons drieën (Beeremans, Kater en Wit mond) niet eens worden, en besloten dit punt nog even te laten rusten. Onverwacht vraagt br. Kater aan br. Witmond: „Wat is de juiste vertaling van het woord Patri monium?" „Vaderlijk erfdeel", antwoordt Sr. Witmond. „Dan moet dat de naam zijn uien wij zoeken", besliste Kater en wij gin gen zonder beraad accoord met de beslis sing." Er is in dé laatste jaren nog al eens pennestrijd gevoerd over den naam. De «en meende, dat ze met, de ander dat ze zonder aanhalingsteekens moest ge schreven worden. De een oordeelde dat zij moest volgen na de woorden: Ned. werk lieden-verbond, de andere was van gevoe len, dat „Patrimonium" alléén voldoende was. Het ging bij de discussie over dien naam met enkel om een woord, er was bij de de baters in het Verbond verschil over het karakter van het Verbond. Bij veranderde tijden en omstandigheden lag dat voor de band. Het was goed dat de oude zoowel ais do jongere generatie wees op wat in ben aanvang was gezegd en geschreven: „Personen uit verschillende standen kwa men bijeen en beoogd werd een samen werking der verschillende maatschappe lijke standen in Ghr. geest". De „Werk mansvriend", toenmalig orgaan van het verbond, schreef 23 Juni 1876: tot aan sluiting kunnen zich aanmelden bij de ver eeniging: werklieden, patroons en werkge vers ai voorts alle belangstellenden in den lande. Het werkliedencongres van 1879, door Patrimonium bijeengeroepen, noodde ®°^.mannen uit allerlei kring. Eater schreef dan ook in het eerste jaarboekje: dat oorzaak en reden van het bestaan was: Dat het Koninkrijk onzes rieeren en Zaligmakers op elk gebied, in eiken kring en onder eiken stand, niet het ■minst ook onder de werklieden worde uit- sebreid. En Poesiat, zijn boezemvriend, re leveerde in zijn 3e jaarverslag dat Patri- monium's roeping en begeerte was een dam te mogen zijn tegen de revolutie. Het karakter van het Verbond kan dus niet de verklaring zijn dat zooveel werk lieden zich niet aansluiten, vermag ook niet op te helderen, waarom de andere groepen niet méér meewerken. Als in de komende maanden zal worden gepoogd allerlei rang en stand in Patrimo- nium's werk te betrekken, moet ge niet boos zijn, maar denken u de namen van Kater en Poes (iat) herinnerend: ,,'t muist alles wat van katten komt". W. 'HEIJNS. ïbJeffati- tegen heeechheid Tweede Kalmer. Gisteren kwam eerst in behandeling een voorstel van de commissie van rap porteurs, om den post betreffende het gezantschap bij den Paus vooraf in de afdeelingen te bespreken. Dhr van Rijcke- vorsel verdedigde dir voorstel en be toogde, dat den minister geen enkele gelegenheid mag worden onthouden om mededeelingen hierover te doen. De soc.- dem-, Clir. Hist., Vrijz. dem. en Staatk- Geref. woordvoerders zagen de noodzake lijkheid van het voorstel niet in en meen den, dat de Kamer voldoende op de hoogte is. Het voorstel werd dan ook verwor pen met 4338 stemmen- Voor stemden de Roomsch-Ivatholieken, de anti-revolu tionairen, de heeren Knottenbelt (v-b.) Boissevain (v.b.), Arts (R.K. Volkspartij) en Vliegen (s.d.a.p.) De zaak zal dus spoe dig in de Kamer beslist worden- De voorzitter stelde daarna voor om geen algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting en de verschillende hoofdstukken te houden, doch dat bij ieder hoofdstuk de partijen gelegenheid zal worden gegeven verklaringen af te leggen- Voorts stelt spr. voor om op een nader te bepalen dag na Paschen gelegenheid te 'geven tot discussies over bijzondere punten Üer regeeringsverklaring met den minister dien zulks aangaat- Ten 'slotte stelt spr. voor den spreektijd bij ieder 'punt der begrooting te bepalen op 10 minuten- Na eenig tegenstribbelen van de heeren Lou de Visser (comm.) en Braat werd het voorstel van den voorzitter met 79 tegen 2 st- aangenomen. De Kamer wil zich dus vlug door den begrootings- arbeid heenwerken, al zullen er nog wel veel avond-vergaderingen mee gemoeid zijn. De volgende week zal drie maal de zitting om .11 uur aanvangen. Boven dien een avondvergadering en zoo noodig des Zaterdags ook zitting- Alsnu vervolgde minister de Geer zijn rede- Spr. ging de pogingen tot kabinets formatie na en antwoordde daarbij tevens op de rede van mr Heemskerk- De heer Colijn heeft op loyale wijze gepoogd de pogingen te steunen, door aan den heer de Visser personen aan te wijzen, die in het extra-parlementaire ka binet konden zitting nemen- Spr. ver klaarde zich bereid de portefeuille van financiën te aanvaarden, toen er een andere minister bedankte. Over wat is geschied, deelt spr- mee, dat op 27 Fe bruari eerst een opdracht aan den heer Kan is gegeven- Op 1 Maart werd op dracht gegeven aan deii heer P a t ij n, bur gemeester van Den Haag, die één dag voorberaad vroeg, doch reeds denzelfden dag de opdracht weigerde, omdat hij te weinig politieke scholing had- Tegen 5 uur kreeg spr- bericht, dat hij bij H. M. zou worden ontboden- Dat de heeren uit het kabinet-Limburg na de mislukking samen hebben beraadslaagd, is pure fan- taisie- De heeren waren naar hun haard steden teruggekeerd en daarna is „geen woord tusschen hen gewisseld. Maandag middag kreeg spr. de opdracht. De op dracht benauwde hem- Voor binnen- en buitenland stond het prestige van het parlementaire stelsel op het spel- Ook nu nog acht spr- zich als parlementair nan, als ook om zijn zwak physiek, nfit geschikt voor het ambt- Maar als anderen ook om dergelijke redenen be dankten, kwam er geen kabinet- Toen kwam het moment, dat spr- het als een lafheid voelde, niet over zijn bezwaren heen te stappen- Hij heeft een kabinet gezocht met vol doende schakeering naar rechts, niet om daarop te steunen, maar om verwijten te voorkomen. Spr. verzocht een dag voor beraad, en uitstel van publicatie, tevens om zich te beraden. Dit voorberaad is met eerï dag verlengd, waarvan spr- het schokkende niet inziet- Er is geen sprake van dat de Kamer iets wist op Dinsdag middag. Woensdagavond, komende van de audi ëntie bij H-M. en gaande naar zijn 'huis, ontmoette spr- een r.-k. Kamerlid, oud minister, die spr- zeide, dat hem nu ge bleken was, dat er een formateur aan het Werk was, die niet genoemd wilde worden. Het bewijs voor de discretie, waarmede de zaak behandeld is- Woens dag ging een der aangezochte ministers naar den heer Heemskerk, die toen op de hoogte werd gesteld- Dit was één dag te laat, dat erkent spr-, maar hij leefde Dinsdag en een deel van den Woensdag nog in de overtuiging, dat de taak mis lukken zou- De heer Heemskerk heeft verband ge legd tusschen spr.'s optreden en zeker Telegraaf-artikel van een van gijn geest verwanten, waarin gezegd werd" dat spr,. formateur moest worden- Spr. herinnert zich nog met hoeveel ergernis hij het artikel las op de boot naar Zierikzee.en hij heeft het beantwoord met een artikel, waarin hij het standpunt bestreed en waarin hij deed uitkomen, dat een zoodanige concurreerende zetel- jacht Uit den booze .is- Het is spr. on begrijpelijk, dat nu de heer Heemskerk kan betoogen, dat het doel van het Tele graaf-artikel bereikt is- Ook begrijpt spr- de beschuldiging niet, dat hij den heer Limburg overboord ge worpen zou hebben- Hij kan er niet boos om worden, omdat dit zoover van hem af ligt als een beschuldiging van dief stal met braak van den heer Heemskerk afligt. Spr. was niet gebrand op het mi nister-presidentschap. De lieer Heems kerk stelt het voor alsof dit het hoogste lot uit de tombola is. Met een'igen weerzin wijdde spr- zoo veel tijd aan dit onderwerp. De ministe- riëele verantwoordelijkheid eischte het- De hoogachting die spr- den heer Heemskerk toedraagt maakte het spr. dubbel zwaar deze beschuldigingen uit zijn mond te ho or en. I Dhr Veraart die na minister De Geer sprak constateerde, dat we in de laatste crisis niet aan de uiterste nood zaak zijn toe geweest. Zij had aan de orde kunnen komen als de formatie aan een Katholiek staatsman ware opgedragen. Spr. bepleit een nieuwe coalitie op ge wijzigde basis den besten waarborg voor een christelijke regeering. Dhr Albarda kwam op tegen de rede voeringen van de heeren Nolens en Ver aart. Wat te begrijpen is, want de S. D. A. P. stookt den laatsten tijd graag! in de Roomsche gelederen, vooral onder de Roomsche arbeiders. De heer Nolens heeft geen aantrekkelijk perspectief geopend, ook niet voor de Katholieken, zoo zei dhr Albarda. Met een herstelde coalitie begint de lijdensgeschiedenis opnieuw; weldra zal er dan een nieuwe onoplosbare crisis gekomen zijn. En de Katholieke Staatspartij zal steeds meer kiezers ver liezen aan "de soc.-dem. en wellicht ook aan den heer Arts. Wat is de man be zorgd Dhr Snoeck Henkemans betoogde tegen over den heer Nolens, dat dei instelling van het Gezantschap niet het eerst door de regeering ter tafel is gebracht, doch in het najaar van 1914 door den heer Nolens zeiven, terwijl er toen door de regeering nog niet aan gedacht werd. Voorts verklaart Spr., dat van chr.-hist. zijde uitdrukkelijk aan den heer Colijn na de verkiezingen is medegedeeld, dat de christ.-hist. vóór een amendement tot schrapping van den post voor het Ge zantschap zouden stemmen. Dit was ook den heer Nolens bekend. "De heer Colijn berichtte eerst schrifte lijk 2 Nov. den christ.-hist. Kamerleden, dat de R.K. ministers bij schrapping van den post zouden aftreden. (Maar dit was den heer Schokking al lang bekend! Red. Z.) De heer Heemskerk (A.R.) meent, dat zijn' woorden door den heer de Geer als te persoonlijk zijn opgevat. Wat het optreden van den heer de Geer als op volger van den heer Colijn betreft, de wijze, waarop dit is geschied zal door den geschiedschrijver zeker worden ge schetst als niet met justitia overeen te brengen. Gaarne had spr. antwoord ge kregen op zijn vraag, waarom de poging tot formatie van den heer Limburg eigen lijk mislukt is. Er bleef nu een belang rijk punt onopgehelderd. Het is wel geble ken, dat dr Nolens en spr. herstel der coalitie wenschen; van de christ.-hist. is dit nog niet vernomen; dit zal alsnog moeten groeien. 1 schen president Ooolidge, staatssecretaris' Kellogg en de Amerikaansche gezanten te Londen en te Bern vastgesteld, da.t i Amerika zich nog meer van de Europee- sche aangelegenheden zal terugtrekken dan tot nu het geval was. Volgens dit bericht waren de overwe gingen voor dit besluit, dat de Europee- sche mogendheden ook thans dezelfde politiek van bondgenootschap volgen als voor den oorlog. Dit wordt opnieuw be wezen, doordien te Genève kleine mo gendheden vooruitgeschoven zijn om tegelijk met Diuitschland aanspraak op een raadszetel te maken, met het doel de gevolgen van Duitschland's toelating te verzwakken. Europa heeft niets geleerd. Dis volken willen weliswaar den vrede, doch de staatslieden gaan voort met hun intriges, wat ongetwijfeld tot een nieuwen oorlog moet leiden. De staatslieden hebben te Genève slechts egoisüsche doeleinden na gestreefd en zij toonden slechts goeden wil, als zij aan anderen lasten op de schouders konden leggen. Het schijnt dat men in Europa niet den ernstigen wil heeft om de "bewapening te beperken en de eenige hoop is, dat de staten van Europa door den finan cierde ntoestand gedwongen zullen worden tot beperking van de bewapening over te gaan. De Amerikaansche bladen veroordeelen de politiek van Frankrijk dat een groot Polen wenscht, dat inplaats van zooals vroeger Rusland, Duitschland in bedwang moet houden. Geheimzinnige projectieienwerpers. Een brandend stuk vuurwerk, dat op e'en bom geleek, werd gisterenavond tij1- I flens het St. Patricks Dlaybanket in hotel I Cecil te Londen onder de gasten ge worpen, juist toen Baldwin ©en toast op Ierland ging uitbrengen. Het vu'uiwerk dat van de dichtbezette galerij1 kwam, viel midden op tafel, waar het vlammend op laaide. Daarna rolde het op den grond en ontwikkelde scherpriekende rook wolken. Het vuurwerk werd met soda water, dat op tafel stond, gebluscht. Een man, die, naar mem meent, het projectiel geworpen had, word van de galerij1 ver wijderd en uit het hotel gezet. Baldwin bleef gedurende het heel© incident kalm. Toen de prins van Wales in de Iersche club in het nieuw© Princes Restaurant di neerde, wierp iemand uit een passeerende auto of omnibus ©en kantonnen doos me! vochtig gemaakt calcium-carbid en een andere', nog niet onderzochte stof, 'waarin ©en stuk geteerd touw, in den ingang van het restaurant. Er stegen slechts aoetylcengas-damp en op. Dfetectieven wa ren spoedig ter plaatse om het geval te onderzoeken. Korts berichten. Gistermorgen is Briand uit Genève te Parijs aangekomen. Tot de journalisten, die met hem spraken, zeide Briand: Een groot incident heeft ons belet onze hoop te verwezenlijken. Er is niets verbroken, alles blijft overeind. Wij' hopen het een volgend maal beter eraf te brengen. Volgens de te Athene verschijnende bladen heeft generaal Pangalos zich te genover journalisten zeer krachtig uitge sproken tegen een terugkeer van den vroegerem koning evenals van den yroe- geren minister-president Venizelos. Een telegram uit Boekarest meldt: Die vereeniging van advocaten heeft een algemeene advocaten-staking geprocla meerd, in verband met de indiening van de zegelwet. E|e Duitsch© rijksdag heeft het vo tum van wantrouwen der Duitsch-nationa- len tegen den rijksminister van binnenl. zaken Stresemann met 252 tegen 57 st. verworpen; 41 leden onthielden zich van stemming. De Fransche Kamer heeft de motie van vertrouwen in de regeering met 361 tegen 164 st. aangenomen. Tijdens het houden van de interpellatie na de regee ringsverklaring werd Malvy, de nieuwe minister van financiën, plotseling onwel en verloor het bewustzijn. Onder tumult en heftige woordenwisselingen tusschen uiterst links en rechts werd hiji buiten de zaal gebracht. De V. S. en Europa. Volgens ©en bericht uit New" York is bij de besprekingen te Washington tus- De Postbrug over het Kanaal door Zu id-Bevel and. Op de vragen van den heer Kersten betreffende verbetering van de Postbrug over bet Kanaal door Zuid-Beveland, in verband met het Verkeer over den Post weg, heeft de heer van der Vegte, minis ter van Waterstaat het volgende geant woord: D|e aan de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland uitgevoerde werken YOILE-MELK-REEP hadden ten doel, deze brug ten behoeve van het land ver keer zoodanig te ver sterken, dat daarover het zwaarste ver voer kan worden toegelaten. Dit heeft medegebracht, dat de draaibrug belangrijk verzwaard moest worden. Dis omstandig heid, dat de brug thans' slechts hêtar "één zijde kan worden geopend en gesloten, i6 'het gevolg van het breken van een as tijdens stormweer. Met de versterking van de brug heeft dit niet te maken en t>p het oponthoud van h©t landverkeer heeft deze maatregel geen invloed van eenige beteekenis. Binnenkort zal de brug Weer naar beide zijlden kunnen worden be wogen. De K. L. M. ©n de Regeering. Daar het bestaande subsidie-contract tusschen de Regeering en de K. L. M. einde 1926 afloopt, heeft de Directie der K L. M. (lezer dagen bij1 den Minister van Waterstaat een nota ingediend, inzake de verstrekking van subsidie over het tijd perk 19271934, in welk jaar men ver wacht het luchtvaartbedrijf dusdanig tö hebben ontwikkeld, dat het rendabel zal zijn geworden en geen regeeringssteun meer behoeft. Teneinde de ontwikkeling van het Ne derlandsche luchtvaartbedrijf in het tijd perk van acht jaren mogelijk te maken en de Nederlandsche luchtvaart te hand haven tegenover de sterkgesteunde buiten- landsche luchtvaartmaatschappijen, heeft de K.L.M. over dit tijdperk een subsidie van 4 millioen gulden aangevraagd. Zij houdt daarbij rekening met een sterke uit breiding van liet Nederlandsche luchtnet en met name met het banen van een luchtweg naar Nederlandsch-Indië. Zij! be schouwt het tot stand* brengen van ©en lucht verbinding tusschen Europeesch en Aziatisch Nederland een van haar voor naamste taken. Allerlei. Naar het „Centrum" verneemt, is bij groepen der rechterzijde in bewerking een initiatief-voorstel tot wijziging van art. 123 I. R. R. (Verbod van zending in Ned.-Indië zonder toestemming van de burgerlijke Overheid). De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacantiekaarten uit geven. I i Tot lid van de Eerste Kamer (vacature prof. Slotenmaker de Bruine) is benoemd verklaard Prof. Jhr Mr B. C. de Savomin Lohman, hoogleeraar te Utrecht. Door de verkiezing van den heer B. C. de S. Lohman doet weder een jhr De Sa vomin Lohman zijn intrede in de Eerste Kamer. Wijlen zijn oom, jhr mr A. F. de Savornin Lohman was van 1893 Jan. 1894 lid van de Eerste Kamer, en werd toen weer lid der Tweede Kamer in plaats van wijlen mr Keuchenius voor 't district Goes. Naar de „Residentiebode" verneemt is te Den Haag een anti-bolsjewistisch bu reau opgericht waarin zitting hebben de h.li. baron v. Ittersum, ds A. A. Schouten, H. Spek en de Hongaarsche journalist A. Padérewski, die de internationale ver bindingen onderhoudt. (Zou men hier met een fascisten-plan te doen hebben? Wij meenen te.weten, dat men ongeveer een jaar geleden daarïnee al rond liep, en niet alleen in Den Haag.) Herijk. In afwijking van fle eerst- getroffen regeling, zal de herijk van maten en gewichten te Wissekerke (dorp) plaats hebben op 21 April a.s. en te Kamperland op 22 April a.s. Goes. Gisteren werd in „De Prins van Oranje" onder voorzitterschap van' den heer H. A. Hanken te Wilhelminador# de jaarlijksche Algemeene leden-vergade ring gehouden van de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge, afdeeling van fle Be- drijfsvereeniging „de Centrale Landbouw- Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 November 192431. October 1925 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2836 leden had met een jaarloon van f7.813.061. Het ledental van de geheele Centrale Landbouw-organisatie beloopt 33432 met een jaarloon van f64.500.000. In het verslagjaar werden bij de Zeeuw sche Landb.-Onderlinge aangegeven '912

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1