M# 148 Donderdag 18 Maart 1926 Jaargang BDiteolaai Staten-GeneraaL BinoenM. it de Profincie. Drukkers-Exploitanten: OOSTBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L- Burg. Tel. no. 259 "DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer SO ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 April a.s. gratis. Geboorte-overschot in Frankrijk. Uit de dezer dagen gepubliceerde cij fers van 1925 blijkt, dat het geboorte overschot in Frankrijk, vergeleken bij 1924, verminderd is van 72.280 tot 60.004. "Weliswaar is het aantal geboorten toege nomen, nl. van 752.307 tot 768.983, maar het aantal sterfgevallen is gestegen van 680.027 tot 708.819. Het aantal sterfgeval len va* kinderen onder het jaar is van 64.280 tot 68.367 gestegen. Het aantal hu welijken liep terug van 355.920 tot 353.167, het aantal echtscheidingen van 21.039 tot 20.002. Vliegmachines voor de zending. Hoezeer de vliegdiensten meer en meer voor het verkeer gebruikt worden, blijke daaruit, dat er in de Duitsche Roomsche zendingskringen ernstig sprake is van den aankoop van eenige vliegmachines om een geregeld verkeer tusschen verscheiden ver van elkaar verwijderde zendingsstations van Afrika in te richten. Het reizen naar en van die zendingsstations, die vaak we ken Tan elke blanke nederzetting afliggen, is zoo gevaarlijk en tijdroovend, dat een tocht per vliegmachine èn veel veiliger èn «neindig veel vlugger zou zijn. d'Annunzio. De „Information" verneemt uit Rome, ■dat de gezondheidstoestand van Gabriele d'Annunzio verontrustend is. Zijn krach ten nemen snel af en somtijds wekt zijn geestestoestand zorg. Zoo heeft hij last ge geven, dat zijn keukenmeid gekleed moet gaan i* het gewaad der Franciscaner non nen. Schip in beslag genomen. Het stoomschip der sovjetsB„01eg", dat kort geleden te Takoe arriveerde, is door een Mantsjoerijsch oorlogsschip in beslag genomen. Bij onderzoek aan boord van de „Oleg" vond men voor een bedrag van 2,5 millioen dollar aan geweren en munitie, bestemd voor het leger van Feng. De sov jet vice-consul te Tientsin begaf zich naar Takoe, om te trachten het schip vrij te krijgen, maar zijn pogingen bleven vruch teloos. Broessiloff. f De bekende Russische generaal Alex Broessiloff is overleden. Alex Broessiloff werd op 19 April 1853 uit een adellijke Russische familie ge boren. In 1,871 trad hij in het leger en aam deel aan den oorlog tegen Tur kije (1877-'78) Bij het uitbreken van den oorlog voer de hij het 12e leger aan en vocht daar mede in Galicië, waar hij op 3 September 1914 het hardnekkig verdedigde Halitz stormenderhand innam. Viermaal over schreed hij vervolgens met zijn leger de Karpathenkam, doch werd teruggedron gen, de strijd om Przemysl in Juni 1915 verliep evenmin gunstig voor hem. Zij» jonge roem vekb leekte, doch in 1916 begon zijn faam wederom te stijgen, nadat hij te Hamenetz Póbolsk het opper bevel over de legers aan het Zuid-West front had overgenomen. Zijn midden Juni begonnen offensief had aanvankelijk groof succes. ffe de revolutie legde hij het bevel hebberschap neer. In 1920 .nog steld'e hij zich bij gelegenheid van den oorlog lege*. Polen ter beschikking van de sov- jetretgeering en werd jaren lang de mili taire deskundige van Trotzki. Korte berichten. Gisteren zijn twee nieuwe Engelsche kruisers te water gelaten n.l. de „Kent" te Chattham en de „Cumberland" te Barrow. Beide meten 10.000 tons en zullen met ka nonnen van 8 inch worden bewapend in overeenstemming met de conventie van Washington. Zij zullen een snelheid van 35 knoopen hebben. Ook deze kruisers be- hooren tot het program van de admirali teit tot vervanging van oude schepen. Tijdens en na de beslissende zit ting 'der volkenbondsvergadering hebben de Locarno-mogendheden op velerlei wij ze» trachten te toonen, dat de goede goede relaties, welke tusschen deze lan de» heerscben, door het uitstel van de toelating van Duitschland niet aangetast zjjn.. Onder de gewezen neutralen heerscht diepe teleurstelling. Jhr Loudon verklaar de, dat op zijn minst het gezag van den volkenbond geleden heeft. De voorberei dende ontwapeningsconferentie zal toch begin Mei bijeenkomen. A. P.-ers zich steeds tegen de z.g. „gehei- j me diplomatie" der burgerlijke regeerin gen en becritiseeren zij fel de „nietszeg gende" communiqué's over diplomatieke conferenties. Hoe het wel moet, leert ons het volgende bericht op de eerste pagina van „Het Volk" van 15 dezer. De Belgisch-Nederlandsche conferentie. Zaterdag had op uitnoodiging onzer S. D. A. P. te Antwerpen in het Volkshuis een bijeenkomst plaats van Belgische en Nederlandsche sociaal-democratische de legaties, ter bespreking van de in Neder land gerezen bezwaren tegen het Belgisch- Nederlandsch verdrag. Aan de bespreking namen van Belgische zijde deel: Balthazar uit Gent, van Belle, uit Luik, de Brouckère uit Brussel, Eecke- lers uit Antwerpen en de partij-secretaris van Roosbroeck; van Nederlandsche zijde Albarda, Ankersmit, Brautigam, Schaper, Vliegen, van der Waerden en Werkhoven. Onzerzijds was Sannes door lichte onge steldheid verhinderd. De besprekingen, op voorstel van de Bel gen door Vliegen gepresideerd, namen een zoo vlot verloop, dat zij reeds Zaterdag laat in den namiddag beëindigd konden worden. De vertegenwoordigers van beide partijen kwamen op een groot aantal pun ten tot eenstemmigheid. Omtrent een be langrijk punt zal nog nader worden over legd. Van weerszijde kenmerkte de samen- spreking zich door bijzondere kameraad schappelijkheid en door volkomen begrip voor de belangen van beide landen. Na afloop boden de Belgische vrienden den Hollanders een maaltijd aan, bene vens een loge bij een uitnemende opvoe ring van Richard Strauss' „Rosenkave- lier" in de Vlaamsche Opera. Nu weet men precies, wat er besproken en verhandeld is! De begrooting vóór het Paasch- recès afgehandeld? Naar de parlementarire redacteur van de Maasbode verneemt heeft gisteren een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der verschillende fracties der Tweede Kamer in verband met de behandeling der 'Staatsbegrooting door de Tweede Kamer. De bedoeling is bij de begrooting geen algemeene beschouwingen te hou den en alleen bij de artikelen een kort woord te spreken. Principiëele zaken, zoo- als bijv. het splitsingsvraagstuk der ma rine, zouden dan tot later datum worden uitgesteld- Indien de Kamer hiermee ac- coord gaat, is het niet onmogelijk, dat de geheele begrooting, behalve die voor Indië, nog voor het Paaschreces kan wor den afgehandeld, al verwacht men ook, dat daarvoor enkele avondvergaderingen noodig zullen zijn. Deze plannen zijn alle heel mooi, maar men stelt zich de vraag, wat zal de Eerste Kamer doen. Het is algemeen be kend, dat deze zich niet laat haasten. Dit behoeft echter geen beletsel te zijn voor de Tweede Kamer bij haar poging om door intensief werken de schade in te halen. De Eerste Kamer is wel eens meer laat met begrootingen. In 1922 begon ze ook ook pas in Mei met haar beschouwingen over de Staatsbegrooting- Allerlei. Het lid der Tweedie Kamer, Dr J. Th. de Visser, voorzitter der Christe]ijk-His- torische Kamerclub, was gisteren, na e,en langdurig verblijf in het "buitenland, we der „in de vergadering der Kamer tegen woordig en werd door verscheidene leden hartelijk begroet- Roode openbare diplomatie. Zooals men weet, verzetten onze S. D. Tweede Kamer. Het eerst was gisteren dhr Nolens, de bekende voorzichtige woordvoerder der R.-K. Kamerfractie aan de beurt. Spr. wees er om te beginnen, op, dat de Roomsch-Katholieken in de Kamer nooit om het gezantschap bij den Paus heb ben gevraagd- Het v is in 1915 door het toenmalige kabinet voorgesteld. Maar nu het er eenmaal was, was lie handhaving voor de Roomsch-Katholieke bevolking, de leden der Kamer en de Ministers een eerezaak. Op 11 November verkeerde spreker niet in een booze bui, maar wat hij toen' verklaarde, was na lang beraad tot stand gekomen. Het gezantschap leverde in'22 en 1925 bij de samenwerking der recht- sche groepen moeilijkheden op- De Chr.- historischen wenschten hun vrijheid te behouden, maar spreker vraagt zich af of indien niet de heeren Kersten of Ling- beek een dergelijk amendement hadden ingediend, of de Christelijk-historischen het dan zouden hebben gedaan. Spr. ge looft het niet- Bij de formatie van' het Kabinet in 1925 deed zich dezelfde moeilijkheid voor- In een brief van Juni werd hem dooi den heer Colijn medegedeeld, dat door dezen de Kabinefskwestie niet gesteld zou kunnen worden, maar dat een verwer ping vermoedelijk wel een Kabinetscrisis tengevolge zou hebben- In Juli 1925 was het aan de heeren Schokking en De Geer bekend, welke houding hun R.- K. collega's zouden aannemen, en later is daar meermalen aan herinnerd, hetlaatstinde eers te dagen van November j-1. Dit is een belangrijke mededeeling. Men kan dus van C.-H. zijde geen onbekend heid voorwenden! Of de heeren De Geer en Schókking zouden dit alles voor de C.-H. fractie verzwegen moeten hebben. Was het roekeloos op deze basis een kabinet te vormen? De heer Colijn zou hierop moeten antwoorden. Bekend is echter, dat verschillende vooraanstaande Chr.-historischen het niet met de heeren in de Tweede Kamer eens waren. Ver wacht mocht worden, dat de leden van de Kamer, behoorende tot de C.-H.-Unie bij de besprekingen van inzicht zouden veranderen- Er waren nog tal van andere redenen, kleinere en grootere, die een zee kie zen voor het regeeringsschip met deze klip in zicht rechtvaardigen. De heer Marchant heeft gezegd: er moet zijn een parlementair kabinet, maar niet Colijn- Daarom moet het kabinet- Colijn weg en er moet 'een ander voor in de plaats komen, een democratisch kabinet- En ziet, ineens 'promoveert hij alle R-- Katholieken tot democraat- Willen zij dat niet, dan zegt de heer Marchant, dat zij het parlementair stelsel saboteeren en dan zijn ze ineens geen democraten meer 'maar reactionnairen! Spr. vindt dat alles best, maar wij blijven Roomsch-Katholieken. Als de heer Mar chant toch blijft doorgaan met deze pro motie, dan noemt spr- dat hinderlijk vol gen (onbedaarlijk gelach). Spr. gaat dan nog eens na, wat door hem in de laatste jaren is gezegd over een andere groepeering in het parlement en citeert daarbij zijn uitlatingen in 1922 Door de noodzakelijkheid van een samen werking met de S- D. A. P. moet hef landsbelang gediend worden, maar zoo ver zijn wij nog lang niet. Deze samen werking is alleen mogelijk voor de R.- Katholieken in uiterste noodzakelijkheid. Intusschen mag de heer Marchant de R. K. Kamerfractie wel dankbaar zijn. dat hij niet is geslaagd, want nu is hij niet verplicht' zijn chèque van het ge zantschap te honorreeren. In strijd met de geruchten als zou spreker mr Limburg hebben tegengewerkt verklaart hij, dat dit niet het geval is geweest; daar was geen sprake van- Het eindresultaat is thans, dat het Ka- binet-Golijn of juister de heer Colijn weg is- Spreker brengt hulde aan dit Kabinet; laten .we ze noemen: „De Kerels". Intusschen zijn de nieuwe Ministers er. Spr. wil wil niet zeggen, evenals in 1905 de heer De Meester: „Wij zitten: met de menschen", (gelach). Hij wil liever zeggen: Ze zijn er, en hoe zij er gekomen zijn, doet er niet toe- Het is redelijk in overeenstemming met de om standigheden Aan de samenstelling van het kabinet heeft de R.-K. fractie part noch deel. Wat den nieuwen minister-president aan gaat, spreker zou willen zeggen als de zakenman tot zijn jongen vriend: „Je va der heeft de zaak er boven opgebracht lioud ze zoo!" Zoo is het ook met den heer Colijn die schitterend werk heeft gedaan voor de financiën. Spreker zou willen zeggen tot den heer De Geer: Houd de zaak zoo! Het afstemmen van 'het gezantschap zou ons land onwaardig zijn, niet in 's lands belang en in strijd met de poli tieke usance. Spreker verklaart echter dat de R. K. Kamerfractie met of zonder gezantschap haar nationale plicht zal blijven ver vullen. Dit neemt echter niet weg, dat het votum van de Kamer naar aanleiding van de motie-Kersten wel degelijk een anti-papistisch karakter had- Inmiddels staat spreker in spijt van alle beschou wingen van de overzijde nog Steeds op het standpunt dat een Kabinet, hetwelk steunt op de drie rechtsche partijen, hef best in staat is de alzijdige behartiging 'der belangen van het land ter hand te nemen- Nadat dhr Beumer (A.-R.) nog enkele beweringen van den heer Marchant ten aanzien van de A.-R. partij, als zou het in haar gelederen kraken, had 'weerlegd, voerde de leider der R.K. Volkspartij, de eenling Arts, 't woord. Er was groote be langstelling voor zijn maidenspeech. Aan blijken van instemming van de zijde der S. D. A. P. ontbrak het niet! Hij achtte dat dit kabinet een betere weerspiegeling was van den uitslag der verkiezingen, dan het kabinet-Colijn. Hij is voorstan der van een samengaan van Rood en Roomsch- Daarna kwam minister de Geer .aan het woord- Van uitbreiding van bet program wil hij niet weten. In dit opzicht volgt hij den raad van den heer Heemskerk, den eenige, die hem onheusch behandelde, zooals hij verklaarde- Hij doet dus geen' enkele toezegging, ook niet omtrent het 7e leerjaar. De financiëele toestand wordt doorhem niet rooskleurig ingezien, want al sluit de begrooting, er dient in alle geval 35 millioen van de inkomsten afgetrokken voor de belastingverlaging, die in uit zicht wordt gesteld en dan becijfert hij nog een schadepost van 29 millioen aan stortingen voor pensioen, invaliditeit, Zuiderzee enz. Spr. ontkent, dat het intermezzo-kabi net "geen dingen zou willen tot stand brengen, waarover verschil van meening bestaat; dit kabinet is geen zaken-kabi net. Over onderwerpen als plaatselijke keuze kan zeer wel zakelijk, buiten poli tieke hartstocht, worden gesproken. Wat het bioscoopontwerp betreft, wi1 de Kamer dit behandelen, dan zal de Regeering er zich .niet tegen verzetten. Ten aanzien van het verdrag met België moet de Regeering een zoo loyaal moge lijke houding aannemen; daarop kan in de Memorie van Antwoord worden terug gekomen- Aan het eind van de zitting een klein incidentje tusschen voorzitter en minis ter. De minister wilde even half vijf zijn rede afbreken en daartegen verzette zich de voorzitter. Een niet veel voor- bomend conflict. Vandaag zet minister de Geer zijn rede voort- Kinderzorg. J aarvergadering. Die zaal, waarin jaarlijks de Vergade ring plaats heeft, had ditmaal door het neerzetten van planten en bloemen een feestelijk aanzien gekregen; de wappe rende driekleur wees er voorbijgangers op, dat het voor de stichting een bijzon dere dag was. Die vergadering werd na het zingen van Ps. 103:1, door den voorzitter, den heer ds N. M. de Ligt, geopend met le zing van Ps. i38 en gebed. Hierna herinnerde de voorzitter aan het 20-jarig bestaan, hetwelk recht geeft tot dank aan God. In 1904 werden de eerste besprekingen gehouden opI een pro vinciale diaconale conferentie. Vele moei lijkheden moesten overwonnen worden en het idee, van het begin, dat niet meer dan 40 tot 60 kinderen zouden wor den gezonden, is heel anders uitgeko men. God heeft steeds het gebed ver hoord. Een droeve schaduw ligt over dit feest door het ziek zijn van ds: Jonker, den secretaris, en spr. wijdde aan den ern- stigen kranke; die zijn werk moest neer leggen, woorden van groote vraardeering voor alles wat hij voor Kinderzorg heeft gedaan. Spr. herinnerde ook aan den zoo vroeg gestorven ds Hijmans, en aan den hleer Snoep, die Kinderzorg in de moeilijkste jaren mede leidde. Met een opwekking tot alle gemeenten om Kinderzorg te blijven sternen en in het gebed te her denken, eindigde de voorz. zijh openings woord. Spr. deed daarna mededeeling, dat plof. Obbink door overspanning verplicht is extra-werk na te laten, en dat de bur gemeester van Middelburg en de voorz. Van den Voogdijraad verhinderd zijn de vergadering hij te wonen. Verschillende gelnkwenschen, waaron der van oud-verpleegden, werden door ds D|e Ligt voorgelezen, alle getuigende van waardeering voor den arbeid dei1 vereeniging. Uit de presentielijst bleek, dat 38 af gevaardigden aanwezig waren en verder meerdere belangstellenden. Na het voorlezen der notulen, las do tweede secretaris, de heer ds H- F. de Puijt uit Cüadzand, het jaarverslag voor, dat ditmaal meer een overzicht gaf Van het 20-jarig bestaan. Twintig jaar gele iden begon men in een huis1 op de Hee rengracht miet 4 kinderen. Op 15 Januari! 1906 is „Kinderzorg' 'opgericht" als.eer ste kerkelijke stichting in dezen geest in Nederland. Steeds is zij' in die rich ting blijven voortgaan; alleen de heeren ds de Ligt en ds van D(is zijln van het begin af tot nu toe lid van het bestu'ur. Ook wees spr. opj bet moeilijke werk! van den heer Snoep, in de oorlogsjaren als penningmeester der vereeniging. Spr. bracht hulde aan het werk van den tegen- iwoordigen penningmeester, ds de Vries, maar ook aan het werk van wijlen ds Hijmans, den oprichter van de Kinder- zorgcent. '"Het verslag bevat ook Woorden van grooten lof over den arbeid van fls A. de Voogd, vice-Voorzitter, en ds de Ligt, voorzitter der vereeniging en niet minder ran de leden van het damescomité. Er zijn nog vele zorgen, maar het is nu niet de 'dag voor het openen van het klachtenboek. Spr .wijst opi den steun van hoog en laag voor de stichting; maar die steun moet grooter worden, de schuld moet worden gedelgd. Die voorzitter bracht dank aan dis! Do Puijl, die zoo' veel heeft moeten naslaan om zij'n keurig verslag te kunnen geven. Die directeur, de heer W. Middelkoop, deed daarop zijn jaarlijksche mededee- lingen. Spr. deelde mede, dat door Kinderzorg tot 1 Januari 1926 152 pupillen werden afgeschreven als meerderjarig. Van deze zij n32 jongens en 45 meisjes zéér goed terecht gekomen, 14 jongens en 11 meis jes vrij! goed. Slechts 8 'jongens en 5 meisjelsl Zijn totaal mislukt; 7 jongens en 12 meisjes overleden en 8 jongens en 7 meisjes gin gen naar de familie terug. 3 jongens, waren geestelijk minderwaardig. Van de 118 kinderen ,die niet terugkeerden of overleden, zijn dus 102 goed terecht ge komen of 86 procent. D|o voorzitter bracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1