M® 141 Woensdag 17 Maart 1926 4de Jaargang KW^VTTA55®. Reepen mei CfldiGdAI Firma A. S. J. DEKKER GOES. DE DOKTER IN HUIS EERSTE BLAD. vóór 1 AUGUSTUS 1926 HOFBERG ORGEL Gezondheid is een groote Schaf Olt nummer bestaat uit twee bladen UITKNIPPEN EN BEWAREN. Inzenders van 250 Sterretjes 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD K.6. PRIMA KWATTA CACAO KWATTA SOLOAATJES blijven ALTIJD geldig. Populalr-geneeskundlg Maandblad Dr. J. VOORHOEVE. Uitgave: Li RIVIERE VOORHOEVE - ZWOLLE Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 April a.s. gratis. WAAR IS HET GEVAAR? Wij hebben laatst, zonder echter de roer selen van ons hart op tafel te leggen, ge vraagd of de Ghr. Hist Unie nog wel een staatkundige partij is. Thans moeten wij een stapje verder gaan en vragen of „De Nederlander" nog een politiek orgaan is. Dat blad namelijk heft, nog wel in zijn hoofdredactioneel gedeelte, een klaagzang aan over zeker schorsingsbesluit van de Alg. Synode der Geref. kerken. Een aan gelegenheid, die haar toch als staatkundig blad evenmin raakt als ons en als iedere andere redactie van welk blad ook, dat nog prijs stelt op de eer een staatkundige partij te dienen. Onder het krenkend kleineerende op schrift „Het Roomsehe gevaar" gewaagt de redactie van „een roomsch gevaar dat ons protestantsche volk en het protestan tisme dat de levenskracht is van ons volk ernstig bedreigt" wegens het „verloop en einde van het proces-Geelkerken". Aange haald worden vervolgens een paar uit latingen van een Roomsch blad, o. a. deze: „Dat God spreekt in den Bijbel gelooven we op gezag der Kerk. Bij haar berust de eindbeslissing over den zin der Schrift, waar deze duister is"Om daarna te besluiten: „Dit is, in weinige woorden saamgevat, eveneens klaar en duidelijk, het roomsehe standpunt ten opzichte van den Bijbel. Zoo verstond het „De Tijd". Helaas, moeten wij zeggen, zoo sprak ook uit de Synode van een belangrijke groep protestantsche kerken in Nederland". Dan volgt een lofrede op den door de Synode der geref. kerken geschorsten predikant en een critiek op die schorsing met het affronteerende Slot: „een uit spraak in vorm en wezen roomsch, gelijk trouwens de geheele procedure, met hare geformuleerde vragen en geëischte verkla ring veel overeenkomst toonde met de pro- ceduren der Roomsehe Kerk, in oude da gen, tegen priesters of doctoren, die Van ketterij waren verdacht of beschuldigd". „Hier dreigt ernstig gevaar, omdat de fundamenten, waarop het gansche gebouw van het Protestantisme rust, worden on dergraven. Bij het zien van deze dingen, worden wij innerlijk ontroerd en wij vragen: of mogelijk de geheele vrucht der reformatie in de zes tiende eeuw, met al haren strijd en schijn bare overwinning, toch verloren moet gaan". Nu zouden wij kunnen vragen: welk protestantisme bedoelt gij? Dat van den hegeliaan ds Borger, of van den anarchist ds kjchermerhorn? Of van den Godlooche naar ds Theesing die verklaarde dat God dood is? Of van de minstens honderd pre dikanten van de Blijde Wereld? Van de links of rechts modernen of van de ethi- schen, type dr Cramer, volgens wien van wat omtrent Jezus Christus verhaald wordt wetenschappelijk niets vaststaat? Wij zouden ook kunnen vragen, wie in (1834- en) 1886 aan tal van protestantsche predikanten, nog wel met een beroep op het „Alle ziel zij den machten over haar gesteld onderworpen" indien „De Ne derlander" dit altemet ontkennen mocht, zullen wij het haar bewijzen hun afzet tingsbul hebben thuis gestuurd, met ver lies nog wel op s taanden voet van hun tractement Wij zouden ook kunnen vragen of de redactie van „De Nederlander" het maar niet liever aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant en dergelijke fanatici zou over laten een zoo ernstige kerkelijke procedure als deze blijkbaar is zoo ongemotiveerd als zij deed te veroordeelen. En wij zouden ook kunnen vragen aan de redactie van „De Nederlander" die het dezer dagen zoo druk heeft over het „Pro- testantsch karakter" der natie, dat zij er zelfs de coalitie voor om koud geholpen beeft, of 't door den beugel kan, een Sy node, die waakt voor de autoriteit van Gods Woord, gelijk haar roeping is en voor de handhaving van de Belijdenis die immers ook de Belijdenis der Ne- derd. Hervormde (Gereform.) kerk is te teckenen als een Roomsch gevaar, zon der ook maar een oogenblik te denken aan de duizenden arme stakkerds die nu al drie-kwart-eeuw lang, door ondergravers Tan de fundamenten van het Protestan tisme in eigen omgeving Rustdag op Rust dag vrorden gespijzigd met steenen voor brood. Doch wij wenschen ons van de plaats waarop wij deze vragen zouden willen stellen, van het stellen van dergelijke vra gen te onthouden. De Ghr. Historischen beroemen er zich °P dat zij onder gereformeerden èn chr. gereformeerden vele vrienden tellen. geknipt uit de achterzijde der 5 CTS- Kwatta Reep-etiketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f3 Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 Cts, Reepen (Melk- of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. - Inzendingen met opgaaf van juist adres aan 91 KWATTA - BREDA, Afdeeling RECILAOSE. Wij vreezen dat artikelen als 't door ons gewraakte van „De Nederlander" niet strekken zullen om dit aantal te vermeer deren. Wij hebben op dit punt wel eenige er varing. De Rijksmiddelen. Februari viel niét mee. In Febr. 1925 was de opbrengst f33.310.290; in Febr. van dit jaar 135.737.469, dus ongeveer 21/2 miljoen hooger; dit schijnt een mee valler. Maar hij is het niet wanneer men let op het geraamde een twaalfde. Dit toch bedraagt 38.133 miljoen; hetgeen zeggen wil, dat de opbrengst circa 3!/2 miljoen beneden de raming bleef. Voor een deel ligt dit aan de lagere opbrengst der Successie, welke circa an derhalf miljoen met de raming verschilt, de registratierechten die circa een half miljoen minder opbrachten dan vorig jaar, de accijns op het gedistilleerd, die ook weer een half millioen bij de raming achterbleef en de dividend- en tantième belasting, die nu wel iets meer opbracht dan-in Febr. 1925, maar toch nog ruim een miljoen lager was dan de raming. Zondert men deze middelen uit, dan kan men zéggen, dat in "de hoogste regio nen ongeveer alle middelen aan de stijging der opbrengst hebben meegewerkt. Grond:, Personeele- en Inkomstenbelas ting' gingen resp. een halve ton, ruim 1 miljoen en ruim 3 ton vooruit. Het is vooral deze laatste heffing, die het beste "den economischen toestand weerspiegelt. Grond- en Personeele belas tingen accresseeren uit den aard der zaak. Door de'toeneming der bevolking stijgt het aantal gebouwen, terwijl nieuwe, betere woningen verrijzen. De motorrijtuigen worden steeds meer gemeengoed voor alle standen, waardoor de opbrengst der Per soneele belasting steeds klimmen moet. Dat nu ook de Inkomstenbelasting er be ter op wordt, bewijst dat wij: zachtjes aan naar den normalen tijd terugkeeren. Een blijde boodschap voor de gemeenten. Immers waar deze heffing de basis vormt voor de gemeentelijke inkomstenbelastin gen, schoolgelden, enz., is een teruggang noodlottig voor die gemeenten, welke toch al regelmatig tot hoogere vermenigvuldi- gingscijfers worden gedreven. Ook de Vermogensbelasting ging een half miljoen vooruit, alsmede de Suiker accijns, de Tabaksaccijns zelfs bijna een miljoen. Van de overige accijnzen gingen die op het gedistilleerd, bier en zout achter uit. Bier 'daalde zelfs sterk: van 744- tot 715 duizend; en dat niettegenstaande de verhooging. De Rijwielbelasting klom van 3 ton op 376 mille; hetgeen wijst op een steeds vermeerderend fietsenverkeer of een steeds vruchtbaarder speuring naar plaatje- looze rijwielen. De Zegelrechten gingen vooruit, doch de Registratierechten schijnen de dalende lijn te blijven volgen. Hetgeen wijst op een nog niet hersteld Beurs- en Zakenleven. Dat de Invoerrechten circa twee mil joen vooruitvlogen, zal wel niet hoofdza kelijk aan verbeterd handelsverkeer, maar aan de verhooging van het tarief moeten worden toegeschreven. Ook het Statistiekrecht blijft stijgende: 318, nu 330 duizend. Die Loodsgelden accresseerden met 33 mille. Uit een en ander blijkt, dat. de "^Verkeersbelastingen zich dappfer hebben geweerd. In totaal was de opbrengst in <Je afge- loopen maanden van dit jaar f 78.854.241 tegen 74.164.838 in het gelijknamige tijd perk van 't vorige, en 76.6 miljoen raming. De inkomsten ten bate van het-Lee- ningfonds bedroegen 7 miljoen tegen 6,5 miljoen in Febr .1925. Onze slotsom is derhalve: afgedacht van de successiebelasting, die wel meer veranderlijk is in zijd banen, geen klagen. Liberaal en antirevolutionair. Toen Groen van Prinsterer met de conseivatieven brak om het antirevo lutionair beginsel op den voorgrond te stellen, koos hij terstond positie tegen het liberalisme. „Of ik dan welligt in een voorstander van het liberalisme veranderd ben? Neen, maar wel verwacht ik iets van de libe rale partij, en van vele liberalen heb ik goeden dunk." Hierin heeft de groote Christen-staats man goed geizien. Toen later onze partij aan het opkomen ging, kwamen er, uit den conservatieven hoek de meeste, maar ook'uit den liberalen hoek niet weinige tot de A-R. partij1 over. Onder de woord voerders, maar ook onder de kiezers. Vele afgescheidenen in Zeeland bijvoorbeeld, die zich bij iedere .aftreding en herkie zing hartelijk verheugden over de verkie zing van liberale Kamerleden wijl den ken o.a. aan die van Van Kerkwijk te Zierikzee, zijn hier van teruggekomen. Doch laat ons Groen van Prinsterer verder hoeren. „Voorstander van 'het liberalisme hen ik niet. Want, principieel begint het met verloochening van de souvereiniteit Gods, en, practisch, eindigt het met de gruwel daden wier loop in 1793 zich heeft ont wikkeld en in 1848 gestuit werd. Van de liberale partij verwacht ik iets. Al wat eigen belang en politiek overleg' dui delijk voorschrijft. Zij is op wetgevend terrein magtig, thans welligt overmagtig; doch misbruik van overmagt is, uit het oogpunt van verstandig regeringsbeleid, onraadzaam; inzonderheid als van volksregt en reli- giestrijd spraak is. Van vele liberalen koester ik goeden dunk. Ook de liberale partij is „een twee- dragtig gezelschap". Menig zoogenaamd liberaal weet niet wat liberaal beteekent. 'Menig zoogenaamd liberaal ziet in de benaming een protest tegen de bekrom penheden die bijl aan anderen toedicht. Menig zoogenaamd liberaal (staatsreg- telijfc aan volkssouvereimteit verknocht) is desniettemin een geloovig Christen!" En dan: „In beginsel is elk christen antirevo lutionair. Alleen wanneer hij op plo- litiek terrein zich in den aard en de verhouding der partijen vergist, kan de Christen aan het liberalisme de hand reiken en voor het evangelisch beginsel in den (door de "Revolutie in het leven geroepen) anti-revolutionairen vorm, beducht zijn." Zou er in Zeeland nog één jongeling of jongedochter zijn, die deze laatste clau sule niet kent? Wij hebben haar al zoo dikwijls gede biteerd, in vergaderingen en in de pers, dat eigenlijk niemand meer onwetendheid omtrent haar, moest durven voorwenden. „In beginsel is elk Christen antirevo lutionair". En wat daar meer volgt. -Antirevolutionaire jonge man, leer dat van buiten. Schrijf het op de tafel uws harten. Artikel 40. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit is indertijd ingetrokken tot rechtmatigen spijt van Vele ambtenaren, die van deze in trekking de dupe waren. Enkele ambtenaren hebben den Staat voor de Rechtbank getrokken, teneinde te doen uitmaken of hier onrecht ge schied is, of om gedaan te krijgen dat de staat verplicht wordt om alsnog het door hen op en na Mei 1924 genoten salaris uit te keeren. Het Haagsche Gerechtshof heeft thans den Staat in 't gelijk gesteld, en den recht zoekenden ambtenaar afgewezen. Het kan goed zijln enkele overwegingten te dezer zake af te drukken. Het Hof heeft om. overwogen, dat de overeenkomst tusschen Staat en amb tenaar niet is een overeenkomst van bur- gerreehtelijiken aard, doch eene,' die wordt beheerscht door het ongeschreven objec tieve recht, zoodat deze overeenkomst te allen tijde; naar gelang 'het openbaar belang zulks eischt, zal kunnen worden gewijzigd; en voorts, 'dat de Staat onge twijfeld niet naar willekeur met de amb tenaren zal kunnen handelen, doch 'dat bij vermindering der wedden geenszins gesproken kan worden van handelen in strijd met da goede trouw en billijkheid, wanneer die vermindering wordt geboden door den toestand van 's lands finan ciën. Dlit laatste nu "is een vraag van staatsbeleid, welke niet aan 's rechters oordeel is onderworpen. On-kelnnis van gewijzigde wetten. Het maandblad „Het Kompas", in hoofdzaak gewijd aan de voorlichting van het publiek in zate private en sociale verzekering, bevat telkens waardeerbare adviezen en waarschuwingen, in betrek king tot de noodzakelijkheid van eeni ge kennis van sommige wetten. Dp redactie schrijft in haar Maartnum mer; „Voor welke ontgoochelingen men kan komen te staan door niet op de hoogte te zijn van nieuwe of gewijzigde wetten óf door het niet raadplegen van .ter zake deskundigen, is nog onlangs gebleken, toen de directie van een scheepvaartmaat schappij1 door den fiscus werd aangezegd, dat een bedrag van pint, f60.000 voor schenkingsrecht en boeten moest wor den betaald, omdat een door de directie aan de weduwe van een overleden direc- leur onverplicht toegekend weduwe pensioen van f5000 niet als schenking was aangegeven. Volgens de gewijzigde Successiewet 1917 zijn schenkingen als hier bedoeld belast, ergo was van 1917 'af schenkingsrecht verschuldigd. In procedure besliste de Rechtbank (dan ook) dat de vordering van den fiscus juist was." 't Is goed dat de redactie hierop de aandacht vestigt, al vinden wij onwetend heid op dit plunt niet zoo heel erg. Wie gelijk vroeger meermalen 'geschiedde zijn goederen bij zijn leven wegschenkt, in plaats van ze bij testament na te laten, ontduikt daardoor nu de sucoessiebe- lastipg, en niets is natuurlijker dan dat zijne erfgenamen hiervan de gevelgen en dan op gevoelige wijze, dragen. Evenwel, 'tis goed dat men het wete. Het voorkomt schade en schande. MET voor den kenner van goede muziek. „The best of beet". Gebruikte instrumenten worden ingeruild. Afbeeldingen en demonstratie gratis op aanvraag. De toestand in China. Men seinde aan de N. R. G. gisteren uit Sjanghai: Terwijl de verwarring in Noord-China op het oogenblik onuitsprekelijk is, heb ik uit Zuid-China een indruk van komende ontspanning meegebracht. In een conflict tusschen Hongkong en Kanton is uitzicht op verbetering. Uit gesprekken met lei dende regeeringspersonen te Kanton bleek duidelijk, dat men de boycot moe is. Kan ton, dat toenadering zoekt, heeft het stand punt opgegeven, dat de boycot een zaak alleen van de stakingsleiding is, en dat Hongkong daarmee moet onderhandelen, wat de Engelschen niet wilden. De regee ring te Kanton is thans met die te Hong kong vertrouwelijke voorafgaande bespre kingen begonnen. die menigeen eerst ten volle waar deert, wanneer men niet meer in het bezit daarvan is. Een arts met rijke ervaring wil U de helpende hand bieden, door Uw vragen te beantwoorden. Abonneert U daar om op de Hoofdredacteur Prijs slechts f 4.per jrg. Postgiro 8419. Hoewel de boycot vernietigend werkt op Hongkong en Kanton, dat zijn scheep vaartbeweging ziet toenemen, minder lijdt, wordt de positie van de Kantonsche regee ring langzamerhand onaangenaam. Deze regeering heeft twee krachten ontketend, die gevaarlijk voor haar zijn. Aangezien zij zelf uit vrees voor oorlog de boycot niet durfde afkondigen, heeft zij het stakings comité een ongehoorde macht opgeladen, die in gegeven omstandigheden voor de re geering zelf gevaarlijk zou kunnen wor den. Bovendien heeft zij gemeend, Russen te kunnen gebruikeu zonder gevaar van communistische propaganda, die de abso luut niet-communistische regeeriug niet wenscht. Zij heeft den Russen alleen tech nische zaken opgedragen, in het bijzonder militaire. Zij heeft de Russen tot zich ge trokken, omdat men adviseurs uit de lan den der groote mogendheden wantrouwde. Juist echter de boycot heeft den Russen veel invloed gegeven, omdat zij den door slag geven bij de organisatie. Men kan niet zeggen: de stakers beheerschen thans de stad, en nog minder: de Russen zijn den toestand meester, maar de regeering heeft niettemin, met het oog op haar gezag, re den om de boycot zoo spoedig mogelijk te liquideeren. Het automobilisme en de betaling op termijn. Menl schrijft ons: Om een uitweg voor de enorme productie van hun fabrieken te vinden, zijn de Amerikanen genood zaakt geweest om nieuwe verkoopsmetho den in te voeren. Het is bekend, dat van de vier auto's welke in de Vereenigde Staten verkocht worden, er 'drie op afbetalingssysteem geleverd worden- Eenige constructeurs hebben om hun verkoop nog meer te bevorderen naar andere middelen gezocht voor de levering op termijn. De Chevrolet Motor Co heeft dan ook een zoogenaamd 6 procents certificaat ingesteld, hetwelk voor een groot deel de groote uitbreiding die onlangs plaats gevonden heeft, heeft bewerkstelligd. E|it systeem bestaat uit het volgende: Door middel van een eerste storting van een bedrag aan onverschillig welken dealer, ontvangt men een certificaat als spaarfondsbewijs. Die belegger stort dan wekelijks of maandelijks een zeker bedrag waarvan hij' de hoeveelheid zelf kan Vast stellen. Al deze stortingen worden uitge zet tegen een interest van 6 pet. en vanaf het oogenblik, dat heit kapitaal plus inte rest de waaide van het eierste bedrag bereikt hebben, kan de 'belegger bezit nemen van zijh wagen. Dieverdere behan deling blijft dan een gewone termijnbe taling. Men zal onmiddellijk de mogelijkhe den van een dergelijk systeem inzien. Men kan dus daar een certificaat plaiatsen, waar het anders onmogelijk zou zijn op een crediet-basis te werken; dus aan per sonen die niet het noodiga kapitaal be zitten en die niet oogenblikkelijlk bezit van hun wagen willen nemen, kan men dus een dergelijk certificaat verkoopen. Het hooge bedrag van de interest draagt zeer veel bij tot de populariteit van deze methode. Korte berichten. Die werken tot opbooging van de spoorbaan naar Nederland, te Antwerp'en zijn aanbesteed. Tevens zal spoedig be gonnen worden met het in orde brengen van het terrein waarop het nieuwe inter nationale station je Borgerhout, dat te vens het reizigersstation voor de verbin ding van Antwerpen met Nederland zal zijn, moet worden gebouwd. In het hospitaal te Lod'elinsart (He negouwen) zijn alweer twee slachtoffers van de mij'ngasonlploïfing tei Djampjremy

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1