Mo 140 Dinsdag 16 Maart 1926 40® Jaargang BnitenM. Binnenland. Uit ie Provincie. FEUILLETONS,, Getrouw tot in den dood, Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 April a.s. gratis. Gevluchte Antwerpenaren. Te Aïtwerpen werd in de laatste raads vergadering een voorstel ingediend tot annexatie van de ruim 30.000 inwoners tellende voorstad Berchem- De motieven zijn nagenoeg de zelfde, als deze, welke door de sfad Brussel, bij hare voor naamste voorsteden herhaaldelijk reeds naar voren zijn gebracht: vlucht der be volking om woning-en belastingredenen uit de kern der agglomeratie naar de voorsteden, vermindering der inkomsten van de stadskas, enz- Een aanzienlijk deel van de Berchemsche bevolking be staat 'uit „gevluchte" Antwerpenen, die echter den heelen dag in het centrum der stad werkzaam zijn, hunne kinderen oaar de Antwerpsche scholen sturen, de Antwerp sche schouwburgen, door de stadskas gesubsidiëerd, bezoeken, en fei telijk van de stedelijke diensten profi- teeren zonder er iets voor te betalen- Chineesch-Japansch incident. Er wordt een ernstige beteekenis toe gekend aan het incident bij de Takoe- forten, toen er door die forten was ge schoten op Japansche oorlogsschepen. In de kringen van het Chineesche nationalistische leger (d.i. het leger van de Feng-ju-tsjang-partij, dat de Takoe- forten en Tientsin bezet houdt) wordt beweerd dat 't Japansche oorlogsschip het eerst had geschoten en dat dit vuuf door de Takoe-forten was beantwoord- Dit echter wordt vierkant tegengespro ken door de Japansche consulaire amb tenaren te Tientsin. 10 millioen gulden winst uit afval. Een omzet van 10 millioen gulden kan zonder twijfel een cijfer genoemd worden, dat door de meeste handelsondernemingen niet wordt bereikt. Gedurende het afgeloopen jaar heeft de Ford Motor Company dit bedrag uitslui ten als winst op afvalproducten bereikt, terwijl in totaal aan bijproducten 27 millioen gulden werd omgezet. Door de enorme vlucht, welke de fabri cage van Ford-producten genomen heeft, was het noodig, dat de Maatschappij zelf den aanvoer van ruw materiaal geheel in de hand had, en hierdoor zijn als het ware industrieën in een industrie ontstaan, ijzermijnen, houtbedrijven, glasfabrieken, unz. Teneinde verder zoo economisch mo gelijk te kunnen werken, is het noodig, dat ook hier massaproductie wordt toegepast, en voor zoover de totale productie van deze nevenbedrijven de behoeften der Maatschappij overtreffen, wordt het sur plus verkocht. Juist door de geweldige hoeveelheden, die dagelijks worden verwerkt, kunnen bij de Ford Motor Company belankrijke be sparingen worden verkregen, die in klei nere industrieën zonder bezwaar konden worden verwaarloosd. Zoo werd uit hout- en kolenafval chemi caliën voor een totale waarde van bijna 5 millioen gulden gewonnen. Een typeerend voorbeeld van wat op wetenschappelijke wijze bereikt kan worden is het volgende: van kolen, die aan de River Rougefabriek Schets uit de Russische revolutie. 43.) o Hij deed dit zoo zacht, dat de slapenden daar beneden helm niet hoorden; met uitzondering van den jager, die onder aan de trap verscheen en vroeg, wat ■er gaande was- „Kom even boven, zonder iemand van do andoren wakker te maken", zei Michael met gedempte stem. «Ze zijn er", vervolgde hij "toen de jager naast hem stond. Peter vroeg niet, wie er waren. 'tW-as aiet noodig. Hij begreep den ander. „Hoeveel zijn er?" vroeg hij slechts. „Drie; maar dat zijn natuurlijk nog maar de voorloopors der wolvenbende. Eie gehoede kudde zal gauw genoeg komen opdagen. En dan zal het er op: aan komen, broeder wil ik zeggen." „Ik denk het ook. Wat staat ons to doen denk ja?" „Ons verdedigen tot het uiterste; en door ons op te offeren de anderen een kaws geven. Zeg eens bloeder, kunt gij Sterven?" „Wanneer ge -dat twee dagen geleden gevraagd had, had ik neen moeten zeg gen; thans, na vel© uren van gebed en aaanenspreking mat dokter Brenziloï kan sk ja zeggen. Ik geloof in het wonder, dat Jezus Christus de Zaligmaker van f 12.50 per ton kosten, wordt de helft van de gebruikte hoeveelheid omgezet in bij producten, die f 30 per ton waard zijn. Korts berichten. Volgens een officiëel bericht uit Madrid hebben de vijanden van Spanje in de jongste gevechten in Marokko zes honderd man aan dooden en gekwetsten verloren. De bladen melden, dat een losse locomotief bij het station Sucy Bonneuil, van het Oostemet, op vijftien kilometer afstand vain Parijs, in botsing is geko men met een personentrein. Er zijn zes en dertig menschen gekwetst, van wie vier ernstig- Blijkens een officiëele kennisgeving zal de Zweedsche regeering den Rijks dag dit jaar geen voorstellen doen over verzekering tegen werkloosheid- Het ge- lieele vraagstuk van verplichte verzeke ring tegen werkloosheid zal eerst nader worden onderzocht. D|o Neu© Zeitung, het orgaan van de Munchener Communisten, beweert thans de bewijzen in handen te hebben, dat in den zomer van 1924 cliché's voor valscho biljetten van 1000 frank en ook dergelijke biljetten te Muncheai zijn ver vaardigd. Leden van nationalistisch© or ganisaties zouden dezen arbeid hebben verricht. Eie Noue Zeitung beweert voorts dat ook de politie ingelicht was, maar verzuimd heeft in te grijpen. Naar men uit Berlijn meldt, is gis teravond het telefonisch verkeer tusschen Berlijn en Londen geopend. In Diusseldorf hebben Zondagavond ernstige onlusten plaats gehad tusschen betoogers en Schupo-agenten naar aan leiding van een communist'scho betooging ten gunste van de volksstemming in zake de schadeloossfceliing der gewezen vorsten. Aan beid© zijden werden tal van lieden ge wond; de politie kon nadat zij belang rijke versterkingen had ontvangen de stra ten zuiveren en de betoog ers uiteen drijven. Ongeveer 20 belhamels zijn gear resteerd. Zondag was het 45 jaar geleden, dat Tsaar Alexander II (13 Maart 1881) door nihilisten werd vermoord. De Raad van volkscommissarissen in Rusland heeft besloten aan de acht pog levende deel nemers aan den aanslag een levenslang pensioen van 250 roebel per maand uit te keeren!! (Een roebel is althans in normale omstandigheden onge veer f 1.62. Italië heeft vandaag de eerste half- jaarlijksche storting van 2 miljoen pond sterling verricht, waartoe het volgens de schuldregeling met Engeland verplicht is- De onregelmatigheden te B- op Zoom- De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft in voltallige vergadering behandeld de rapporten van het accountantskantoor Nijst en Co en $le commissie ad hoe betreffende de plaats gehad hebbende mal versaties. Een motie, uitsprekende, dat de Raad gedurende die periode niet aansprakelijk Peter den jager wil zijn." ■Een stomme handdruk van Michael was liet antwoord. „Nu luister, wat ik gedacht heb," her nam Michael. „Wij! beiden zijn geroepen, ons leven voor de broeders en zusters ten offer te geven. Ik ben van plan geweest, ook mijnheer Petrof te vragen, zich bij cms aan te sluiten, maar ik ben yan die gedachte teruggekomen, vooreerst omdat hij mij de aangewezen/leider schijnt, als wij1 er niet meer zijn zullen en ook om dat hiji, naar ik meen gemerkt te heb ben, nog niet dein Heiland toebehoort. Mag ik iemand in den dood voeren, wiens hart nog van God vervreemd is? Dioch verneem nu mijn meening, die ik natuurlijk geef voor eiein betere. We moeten dei bolsjewiki in den waan bren gen, dat wij de eteinige aanwezigen zijn. Niemand van de broeders of zusters mag zich daarom vertoonen, wat er ook ge beur©. Wij brengen hen een voorraad levensmiddelen voor drie of vier dagen, en dekken daarna het luik hier met een dikke laag aarde; het js dan yoor een oningewijde onvindbaar. Het vuur kan het ook geen kwaad ,doen, wanneer de bolsjewiki na onzen val op de gedachte komen (wat ik maar al te waarschijnlijk acht) den boel in brand, te steken of wanneer ze het huis in brand schieten- Ze trekken vervolgens wel af; want waar om zouden ze zich bij een smeulenden aschhoop ophouden? En zijn ze weg. dan krijgen de menschen beneden een lean worden gesteld voor de gepleegde malversaties, werd aangenomen met 9 tegen 8 stemmen- Een motie tegen het dagelijksch be stuur van 1919 tot 1924, waarin wordt gezegd, dat de zorg van B- pn W. voor de rechtmatigheid van het door hen ge voerde financiëel beheer leidt tot een feitelijke aansprakelijkheid, en dit bestuur in rechten behoort te worden aangespro ken, werd verworpen met 9 tegen 7 st- De herhalingsoefeningen in 1926. Voor herhalingsoefeningen zullen dit jaar onder de wapenen worden geroepen: Van de infanterie: lichtingen 1920 en 1922 gedurende 17 dagen en lichting 1921 slechts bij twee 'divisies: de hospitaal soldaten (verplegers): lichting 1920 voor 17 dagen; lichtingen 1921 t m. 1925 zijn vrij van herhalingsoefeningen. Regiment wielrijders: lichting 1920 en 1922 voor 17 dagen. Onbereden artillerie genie, motor- dienst en intendance: lichting 1920, be halve de torpedisten, voor 1 dagen (kust- artillerie) 13 dagen; lichting 1923 voor 17 dagen. Bereden artillerielichting 1919 voor 13 dagen (alleen dienstplichtigen, afkomstig van de cavalerie, die bij de treinafdee- ling behooren); lichting 1920 voor li? dagen, lichting 1923 voor 17 dagen. Cavalerie: lichting 1919 voor 13 dagen (alleen dienstplichtigen die bij de treinj afdeeling behooren); lichting 1923 voor )27 dagen. Bij de Ie, He en ïtte divisie worden de herhalingsoefeningen gehouden in het tijdvak van 9 tot en met 25 September; bij de IVe divisie in het 'tijdvak van 19 Augustus tot en met .4 September. Melkprijs ver lagi ng. Behalve te Middelburg en Vlissingen is nu ook te Zierikzee en te Westkapelle de melk prijs van 14 op 12 cent gebracht- Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. Ossewaard© uit zijn be trekking van secretaris van de Algemeene Rekenkamer, met dankbetuiging. Een nieuwe interlocal© telefoonge- leicnng is in dienst gesteld tusschen Roo sendaal ein Goes. Middelburg. Morgenmiddag 2 uur wor den in de sociëteit St. Joris de 'instru- mentenaag en de bazaar van de vereen, tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden geopend. Ov.er de in strumentendag, of beter gezegd do demon stratie van gehoorinstrumenten door do „doovenmoeder", zooals mejuffrouw Tine Marcus, zoo met recht wordt genoemd, schreven we reeds Zaterdag. Ditmaal willen wij! langer stil staan bij den bazaar, die is ingericht in de groote bovenzaal. -Deze zaal is door het harde werken van de leden van het damescomité in enkele uren herschapen in een waren huis in miniatuur. Dit was alleen mo; gelijk, omdat het aantal voor den bazaar geschonken voorwerpen zoo groot is, en dat niet alleen doordat de Middel- burgsche vrienden der vereeniging zoo veel schonken, maar ook de afd. Ylis- Icans om de vlucht voort te zetten of zich hier voorloopig ongestoord te blijven schuil houden." De jager keek nadenkend voor zich. „Alles overwegende moet ik zeggen, dat er veel voor uw plan is", zei hij. „Ik vrees echter dat het moeilijk uit te voeren zal zijn, omdat de dokter en de heer Petrof weigeren zullen werkeloos te blijven, ter wijl wij voor hen vechten." „Zij zullen wel in onze regeling moeten berusten. We beginnen namelijk met hen op te sluiten en deelen hen daarna mede, hoe de zaken staan. Zij hebben dan geen keuze meer. Bovendien roepen we hen toe, dat ze aan de zusters verplicht zijn zich stil te houden, waar hun hulp ons toch niet zou kunnen redden en de weerlooze vrouwen er door overgeleverd zouden wor den aan den ongebreidelden moedwil der revolutionairen. Eensdeels door dwang en anderdeels door een beroep op hun plicht jegens de zusters zullen ze zich dan wel schikken." „Ik hoop het", antwoordde Peter; „en nu maar zonder uitstel aari 'twerk en de noodige eetwaren naar beneden gebracht." Onhoorbaar slopen Michael en de jager naar de schuur, waarin de laatstgenoemde eenig meel en een voorraad vleesch gebor gen had. Even onhoorbaar daalden ze met hun last de ladder af. De eerste maal merkte hen niemand; maar toen ze de tweede maal beneden kwamen richtte zich de heer Petrof over eind, vragend wat ze toch uitvoerden. „Houd u maar rustig, mijnheer", zei stegen, pen Haag en Haarlem schonken veel fraaie en aardige voorwerpen voor den verkoop. O.a .zagen we kleedjes, theemutsen, toiletkussens, boekomslagen en nog vele andere handwerken, ornamenten, lederwa ren, papier en enveloppen, chocolade en boeken. Voor den verkoop werden ook nog beschikbaar gesteld tabletten chocolade door de firma Ringeirs te Rotterdam; bis cuits en sprits van de firma Van Sluis te Deventer; thee, koffie en tabak van de firma van Nell© ta Rotterdam, enz. Wij! willen deze mededeelingen, besluiten met er nog aan te herinneren, dat zooals is geannonceerd, demonstratie en bazaar zijn geopend morgen van 2 tot 5 en van 7,30 tot 9.30 uur, en Donderdag van 10 tot 12 uur, van "2 tot 5 uur en van 7,30 tot 9 uur, terwijl morgenmiddag van half drie tot drie uur en van half vier tot vier uur door mejuffrouw J. P. van der Feen Kinderverteluurtjes worden ge houden in de 'bovenachterzaal. Vlissingen. De VI. Crt. meldt dat de geruchten omtrent plannen der firma's Wilton te Rotterdam' en Goelkoop te Am sterdam, om hier ter stede een reparatie- werkplaats voor schepten, respectie velijk ©en scheepswerf opl te richten, van allen grond ontbloot zijn. Goes. Gisteravond hield de afdeeling Goes van Patrimonium haar jaarvergade ring. De voorzitter sprak een inleidend woord, wees, er op, dat de aid. zwak is. zoodat toetreding van nieuwe leden zeer gewenscht is, maar mocht toch con- stateeren, dat dank zij de activiteit Michael bedaard en op fluisterenden toon. „Het zou kunnen wezen, dat we een beleg te doorstaan hebben, en daarom brengen we hier wat levensmiddelen heen." „Nu, dan zal ik een handje helpen", antwoordde de ex-detective, en hij maakte aanstalten, op te staan. „U kunt ons alleen helpen door rustig te blijven liggen en de anderen niet wak ker te maken", sprak Michael. „We zijn met het aandragen van den voorraad al klaar. Zorg vooral, dat alles hier beneden rustig blijft, terwijl wij op verkenning uit gaan." Petrof's gelaat teekende ontevredenheid. „Gij gaat u dus in gevaar begeven, ter wijl wij hier liggen te slapen; is dat een eerlijke verdeeling der rollen? Ik gevoel grooten lust met u mee te gaan. Drie zijn in elk geval meer dan twee." „Ja, maar in de gegeven omstandig heden is drie juist één te veel, geloof mij", wierp Michael tegen. „Ik zal u misschien later nog wel eens tekst en uitleg geven; maar onderwerp u nu in vredesnaam aan mijn leiding, want anders loopt alles in de war, hoe goed uw bedoeling ook moge zijn." Petrof haalde de schouders op, maar schikte zich naar den uitdrukkelijken wensch van zijn gastheer. „Het zij dan zoo, op uw verantwoor ding", mompelde hij, zich weer neerleg gende. Michael en de jager klommen de ladder op, sloten het luik, strooiden er klei over en spoedden zich vervolgens naar de van den Chr- Besturenbond, waarbij de afdeeling is aangesloten, de Chr. sociale beginselen in dezen winter in broeden kring zijn uitgedragen. De penningmees ter, dhr N. Steenblok, bracht financiëel verslag uit. Het vereenigingsjaar kon be ëindigd worden met een batig saldo- Ook bracht dhr Steenblok als wnd secretaris jaarverslag uit, waarin niet gewaagd kon worden van veel naar buiten tredenden arbeid, maar wel van een bescheiden werken in den kring der afdeeling- De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, de heeren N- Steenblok' en A- de Lange, werden herkozen. De laat ste werd ook herkozen als afgevaardigde naar den Chr- Besturenbond, terwijl als zoodanig werd gekozen dhr G- Eckhardt In een vacature van bestuurslid der afd. werd gekozen dhr A. A. Nederhand. Rap port werd uitgebracht over de laatst gehouden vergadering der Gewestelijke or ganisatie. I 1 •"K> In den breede werd gediscussieerd over de beroepskeuze, voor welk doel hier een comité is gevormd- Pe vergadering, hoewel ook hier de gevaren ziende van de z.g.n. neutraliteit, besloot adhaesie te betuigen aan het streven van bedoeld comité, vertrouwende, dat straks bij da samenstelling van een eventueel bureau ook een plaats zal gegeven worden aan mannen van Christelijke beginselen- Naar aanleiding van "het verzoek der melkslijters aan den Gemeenteraad, werd de hoop uitgesproken, dat de Raad, ter- wille van de Zondagsrust, een ander standpunt zal innemen dan B- en W. en een verordening zal vaststellen, .gelijk schuur om met het daar uitkomende luik op dezelfde wijze te handelen. „Ziezoo, kwan.broeder", zei Micha el, toen alles in orde was, „nu moeten we maar wachten op de dingen die komen zullen." Ze behoefden niet lang te wachten. Aan den zoom van 'twoud verscheen een troep van ongeveer twintig kerels, een log voorwerp, waarin Michael en de jager een stuk licht veldgeschut herkenden, mee- sleepend. „Dat is net wat ik verwacht had; en dat wordt leelijk voor ons", meende Peter. „We zijn geen oogenblik te vroeg met onze toebereidselen gereed. Ga de broeders en zusters beneden maar waarschuwen, Mi chael, dan zal ik de roode bende in 't oog houden." Michael trad naar het luik en Peter schoof behoedzaam den loop van zijn ge weer door het ons bekende raampje. De jager had al zijn aandacht bij den vijand en kon dientengevolge het gesprek tusschen Michael en de menschen in den kelder niet geheel nagaan. Wel merkte hij, dat de opgeslotenen hevig protesteerden tegen hun arrest; maar de kalme manier van spreken van Michael moest hen wel overtuigen, dat er aan de getroffen maat regelen niets te veranderen viel. Na wei nige minuten voegde Michael zich dan ook reeds weer bij Peter, en deelde hem mee, dat de gevangenen tot hun bestwil zich onder den dwang van het voldongen feit in hun positie geschikt hadden. (Wordt yarvolgd.i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1