RHEUMATIEK. DE ZEEUW TWEEDE BL&Q. Bniteniand. Uit ie Provincie. InnM. VERRASSENDE GENEZING EEN 80-JARIGE VROUW 10 JAREN SMARTELIJK LIJDEN. IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mijn behandeling gratis. VAN KATERD1G 13 'MAART 1926, No. 138. Zij die zich nu op ons blad abonneeren, antvangen het tot 1 April a.s. gratis. O# 7e Volkenbonds-vergadering. Ohaafberlain, Br i and, Vandervelde, Iciiaioja, Luther en Stresemann hebben weer vergaderd. Die Msb. vernam' van vertrouwbare izijlde, dat Briand en Chamberlain thans eindelijk inzien, dat zij' Zweden en Duitschland niet kunnen ompraten. Men verwacht daarom, dat zij' thans Spanje en Brazilië zullen loslaten. Het gevolg zou zijn, dat Duitschland thans heden of Maandag xn den Volken bond zal worden opgenomen en zijn vas ten raadszetel zal krijlgen, terwijl Spanje en Brazilië zich dan uit den volkenbond zullen terugtrekken. Brazilië zou dan er van afzien tegen D|uitschland's raadszetel te stemmen. Vec'htenide parlementariërs. Volgens een bericht uit Tokio is het in het parlement tot een vechtpiartij' tus- schen aanhangers der regeering en van de opjplositie gekomen, nadat over en weer beschuldigingen waren geuit, dat men bij politieke schandalen betrokken was. Die politie moest worden ontboden oni de vechtenden te scheiden. Waarschijnlijk zal het parlement worden Verdaagd. Korte berichten. Volgens een bericht uit Ferrol (Span je) is tengevolge van den storm een traw ler gezonken. Tien persoden zijln verdron ken. Naar de Izwestia meldt, nadert het Paleis der beschaving, dat te St. Peters burg wordt gebouwd, zijd voltooiing' en zal het in den loop van dezen zomer gereed komen. Dit paleis is het grootste gebouw, dat sedert 1914 te St. Petersburg gebouwd is. Het is vijf verdiepingen hoog en bevat een congres- en gehoorzaal be- -refcend op een auditorium van 7500 man. Wegens het optreden van het zie kenhuispersoneel te Kanton (China), dat aangesloten is bij! de vakvereeniging1, die jeen staking voor de ziekenhuizen heeft uitgeschreven, met uitzondering van de Ohinesrhe, zij n alle zieken door hun bloedverwanten weggehaald. Het perso neel heieft eveneens het ziekenhuis verla ten. Het Amerikaansche deel van het (personeel blijft te Kanton. De volksstemming over het alcohol verbod in Noord-Amerika. heeft tot uitslag gehad, dat een overweldigende meerder heid zich heeft verklaard voor toelating van de» verkoop van lichte wijnen en bieren.. De vals che Portugees che bankbiljetten. Over den stand van het gerechtelijk onderzoek in deze zaak verneemt de Maas bode bet volgende: Volgens de mededeeling der autoritei ten, belast met het onderzoek in de af faire der Angola en Metropole-bank, loopt het onderzoek der bankbiljetten.verval- sching, waaraan de directeuren dezer bank zich hebben schuldig gemaakt, thans ten einde. Voor het einde dezer maand hoopt de onderzoekingsrechter Alves Fer- reira de hem door de regeering te Lissa bon opgelegde taak volbracht te hebben. Reeds worden dé bewijsstukken geor dend voor het proces, dat tegen ©en groot aantal beschuldigden bij een spe ciale rechtbank aanhangig gemaakt zal worden. Het dossier waarin de resultaten van het onderzoek zijn vastgelegd, beslaat twee .en twintig boekdeelen. Do hoofdschuldige Alves dos Reis be vindt zich thans reeds honderd dagen in voorarrest en sedert al dien tijd is hij van' iedere communicatie met de buiten wereld verstoken geweest. Degenen, die «en minder belangrijke rol in de Angola- affaire gespeeld hebben, heeft men sedert ■enkele dagen toegestaan, om weer in com municatie met hunne familie te treden. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Portugeesche staats bank, 4 Maart in de Portugeesche hoofd stad gehouden, heeft Inocencio Camar cho, de gouverneur dezer bank, als zijne meaning omtrent de bankbiljetten-affaire te kennen gegeven, dat degenen, die thans gevangen zitten, niet zoozeer voor eigen verantwoording als in opdracht en op aanstoken van buitenlanders hun misdrijf geploegd hebben. Een C h r. -Hist. Raadslid, die van een beginselprogram n ie t wil weten. Onder .leiding van Ds P. Hofstede is door de Chr.-Historische kiesvereeniging te tfoordwijkerhöut een rumoerige leden vergadering gehouden. Het c.-h. gemeenteraadslid Van Dijk had ia die functie voor het weer instellen van den kermiszondag gestemd, en zou in deze vergadering in de gelegenheid wor de» gesteld zijn houding, die terecht ver ontwaardiging heeft gewekt, te Verdedi gen1. De voorz. kreeg reeds in den aanvang een bittere pil te slikken, toen men hem verweet, dat hij in de vorige vergadering deze houding nog had goedgepraat, o.m. met de opmerking, dat het woord „ker mis" in het Program van beginselen der C.-H. Unie niet voorkwam 1 De voorzitter ontkende den heer Van Dijk in bescher ming te hebben genomen en noemde het laf, dat men hem te lijf ging en niet het raadslid, waarop men zooveel had aan te merken. Door verschillende leden werd daarna de houding van het Chr.-Hist. raadslid! gewraakt. Het vóórstemmen voor handha ven van den kermiszondag heeft velen diep gegriefd en verontwaardigd. De heer v. Dijk, thans het woord krij gende, zeide, dat dezen avond veel „ge schermd" was met het Program van be ginselen der Chr.-Hist. Unie. Maar hij heeft nooit zoo'n program onderteekend en zaü het ook wel nooit doen! Nooit heeft spr. zelfs zulk een program ge zien!! Spreker is vóór den kermiszondag om dat hij de arme menschen ook wat gunt en omdat, de gemeente er ook nog een voor deeltje van trekt! Want zonder kermis zondag zou het staangeld lang niet zoo veel opbrengen Verschillende leden hebben daarna het zonderlinge raadslid ongezouten de waar heid verteld. 'Onregelmatigheden bij' eene verkiezing? Bij de te Wierden gehouden verkiezing van ©en voorzitter en vier bestuursleden van .de afd. „Aa" van het waterschap „De Regige", is een verwoede strijd ge streden. Naar men meldt, zijn na afloop der werkzaamheden, op last van den Of ficier van Justitie te Almelo, verschillen de stukken in beislag genomen, wegens vermeende onregelmatigheden bij' deze verkiezing gepleegd. r Inpoldering van een gedeelte van den Bi© sb osch. A.s. Dlonderdag zal de heer O. Zaal berg, directieiur-gereraal van den arbeid, voorzitter van de commissie van ad vies voor werkloozensteun, als vertegen woordiger van de reigeering, de eerste spa de steken voor da uitvoering van de plan nen tot inpoldering van een gedeelte van den Bieisbosch. Die minister van binnen- landsche zaken en landbouw, die dit eerst zou doen, is wegens parlementaire werk zaamheden verhinderd. Bij kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Overslag G. Stevens. Middelburg. Alhier is door samenwer king van de afdeelingen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, het N. O. G., Volksonderwijs, S. D. A. P., Vrijz. Bern. Bond en den Middelburgschen Be- stuurdersbond een comité opgericht ter bevordering van de totstandkoming van een openbare U. L. O.-school voor jon- geps. Van de afdeeling van den Vrijheids bond, die slechts bij de laatste der twee voorafgaande besprekingen vertegenwoor digd was, wordt nog bericht omtrent me dewerking gewacht. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren: P. de Bree, voorzitter; M. A. J. v. d. Weel, 1ste secretaris; P. Pb. Paul, 2e secretaris; C. Hack en J. Won- dergem. Een van de vele bemoeiingen die de Vereeniging tot bevordering van de belan gen van slechthoorenden op zich heeft ge nomen is het geven van voorlichting bij de keuze van hoorinstrumenten en het verschaffen van gelegenheid om die te be proeven en aan te schaffen. Vanwege het Centraal Magazijn der Vereeniging, dat gevestigd is te Soest en waarvan de zoo sympathieke, onvermoeide propagandiste, mej. Tine Marcus zelf geheel doof de leiding heeft, wordt alhier weer eens een zoogenaamde „Instrumentendag" ge houden en wel op Woensdag 17 Maart van 2 tot 5 en van half acht tot half tien en Donderdag 18 Maart van 10 tot 12, 2 tot 5 en half acht tot 9 uur in de kleine bovenvoorzaal der sociëteit St. Joris. Me juffrouw Marcus zal een groote verzame ling apparaten in allerlei verscheidenheid .ten toon stellen en alle gewenschte inlich tingen daaromtrent geven; desgewenscht kan men ook de instrumenten beproeven en al of niet zich er een aanschaffen. Aan min- en onvermogenden kan uit het bij de Vereeniging bestaande „instrumen tenfonds" reductie tot een kleiner of groo- ter bedrag worden verleend. Natuurlijk zullen bezoekers ook van buiten Middel burg hartelijk welkom zijn. Ook goedlioo- renden mogen er wel eens een kijkje ne men. De afdeeling Middelburg heeft tege lijkertijd in de groote bovenvoorzaal een bazaar georganiseerd, die een bezoek zoo wel van goed- als van slechthoorenden zeer waard zal zijn, daar tal van fraaie geschenken zijn ingekomen en verschil lende attracties het bezoek zullen veraan genamen. Middelburg. Donderdagavond hield de vereen. Handelsbelang alhier een alge- meene vergadering in de sociëteit St. Joris onder voorzitterschap van den heer G. Nederveien. die in zijln openingswoord zeide, dat 1925 niet direct de zoo he geerde opleving in zaken heeft gebracht. Eioor den secretaris, den heer L. A. Stofkoper, werd een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarin hij' ten eerste opmerk te, dat van 1925 volstrekt niet hiag wor den gesproken als. van een période Van bloeiend zaken- ©n bedrijfsleven. Wel was eenige vooruitgang: in dien binnenland- schen toestand tei bespeuren, doch deze vooruitgang g'aat zeer langzaam. Spr.1 trees er op, dat hier té lande de hooge be- drijfs- en aanmaakkosten, zoomede de zware belastingen, een rem blijven voor een snellere vooruitgang. Wat nu betreft den handelstoestand te Middelburg en omgeving, bespreekt de secretaris eerst den loop der zaken in het winkelbedrijf, en komt tot de volgende conclusies: de verkoop van consumptie artikelen was vrijwel gelijk aan dien van 1924, dus niet onbevredigend; ia zaken Van luxe en aanverwante artikelen sloot het jaar over het algemeen onbevredigend, in die van zuiver weeldeartikelen was het jaar eerder slecht; de verkoop van huishoudelijke artikelen gaf geen reden tot ontevredenheid in vergelijking met de twee vorige jaren; de zaken in ijzerwaren, bouw- en landbouwgereedschappen enz. hadden een vrijwel gunstig verloop; de handel in granen, zaden en peulvruch ten is ongunstig geweest. In de particu liere bouwvakken was het stil. De klein- ïndustrie was over het algemeen vriji goed van werk voorzien en is men in die branche niet ontevreden over den loop van bet bedrijf. Aangaande de groot-industrie m rkt de secretaris op, dat de afzét van de door de fabriek „The Vitrite Works" vervaar digde artikelen een weinig afnam, ,-doch de verzending naar het buitenland was belangrijk grooter. Tegen het einde van 1925 trad weer s'apte in, het personeel bestond toen uit 463 werklieden en 42 beambten. De ijzer- en kopergieterij Boddaert en Co. had gedurende het jaar 1925 vol doende werk, op hst eind van het verslag jaar begon dit wederom te verminderen, hoofdzakelijk door de nog steeds wassende concurrentie. iMet betrekking tot de Houtzagerij en den Houthandel der N.V. v.h. G- Al- beits Lzn. Dn Ck>. vernam do secretaris dat in 1925 33 ladingen gezaagd hout en twee ladingen en 5 gedeeltelijke' ladin gen balken werden aangevoerd. Aan de zagerij' waren in 1925 werkzaam 96 vaste werklieden, voor 'het laden en lossen van schepen waren bovendien 54 tot 116 man afwisselend werkzaam Voor de zagerij' was er dooreen genom xn voldoend© werk. Na opgave van de door de Scheld© te Vhs'singen geleverde schepen enz. wensch- te spr. die maatschappij geluk met het succes behaald door Sen bouw van bet schitterend, motorschip „Indraploera" en wijst hij er op, dat men spoedig dient in te grijpen om de sluizen te verbreden, want dit schip kon er maar krapjes aan passeeren. 1 J Spr. herinnert dan aan hetgeen de ver eeniging beeft gedaan inzake het verzet ten van den Marktdag in de opbouw week der kermis; inzake "(jen treinenloop, aan het optreden tegen do invoering: der Weel de- en Verteringsbelasting; tegen 't voor nemen tot intrekking van den Zomer lijd; tegen het voornemen om het aantal post bestellingen te verminderen; tegen het instellen van gemeentewinkels' als een gevolg van het gerucht, dat Middelburg een winkel van gas- en waterleidingarti kelen wilde openen, wat volgens wethou der de Veer echter alleen een toonkamer op bescheiden schaal zou worden. Ten slotte herinnert spr. nog aan het uitge bracht advies inzake de winkelsluiting, en aan de onderhandelingen om voor de bij1 de vereeniging aangesloten leden een gelegenheid te schepp'en om tegen zeer billijken prijis achterstallige vorderingen langs rechtskundigen weg' binnen te krij gen, welke onderhandelingen goed op schieten, hetzelfde geldt voor het instel len van een zoogenaamde informatie-lijist betreffende wanbatalers. Het komt spr. voor, 'dat beide aangelegenheden voor de leden van groot nut zullen blijken te zijn Spr. wil dit verslag niet eindigen zonder met vreugde te constateeren, dat de verbe tering der Vlissingsche haven nu tot een begin van uitvoering gekomen is. De Vlissingsche trias, Vlissingen haven Vlissingen Industrie en Vlissingen Bad plaats -moge inderdaad komen tot ontwik keling en bloei tot voldoening van hen, die aan de verwezenlijking daarvan hun beste krachten wijden en ten profijte van het geheele eiland Walcheren. Op voorstel van de daartoe benoemde commissie werd de rekening van den penningmeester, den heer J. W. den Oude aanwijzend een bezit van f 615.221/2 onder dank aan dezen goedgekeurd. Bij het voorstel om eeu zevental per sonen als lid der vereeniging toe te laten ontstond een vrij langdurige discussie over de vraag of een advocaat, die niet tevens aan het hoofd van gen handelszaak staat, lid van Handelsbelangen kan worden, zulks omdat de heer mr P. C. Adriaanse zich als lid had opgegeven- Na ampele bespreking werd besloten de 6 overige bij acclamatie als lid toe te laten, maar aan mr Adriaanse te berichten, dat. de huidige redactie van de statuten en het reglement er zich tegen verzetten, hem als lid toe te laten'. Met een stem tegen' werd toen het bestuur gemachtigd, nader te overwegen of niet ruimer gelegenheid om als lid toe te treden moet worden gegeven- Thans 'deelde de voorzitter mede, dat onderhandelingen zijn gevoerd met den rechtskundig adviseur, den heer mr P. Dieleman, die echter door verschillende omstandigheden nimmer veel voor de ver eeniging heeft moeten doen, over het innen van achterstallige postjes voor de leden der vereeniging. De secretaris voeg de hieraan toe. ,;dat de heer mr Dieleman zich bereid heeft verklaard dit op zich te nemen tegen betaling van 75 cent per jaar voor ieder lid der vereeniging en vervolgens 5 procent van de betaalde postjes- Dit voorstel werd ten zeerste toegejuicht en met' de volle instemming der aanwezigen zonder meer aangenomen. Langer werd gediscussïëerd Over een voorstel van het bestuur tot instellen van een informatielij st, waarop ieder lid kan doen plaatsen cliënten, waarmede hij ernstige onaangename ervaring heeft opgedaan, en dat bij lijst bij een vertrou wensman wordt opgeborgen, waar hij ten allen tijde ten dienste staat der leden- Goed werd naar voren gebracht, dat het niet mag worden een zwarte lijst, doch alleen een om bij navraag te kunnen zeggen, waarom men voor iemand moet waarschuwen. Er werd o-a. met klem op gewezen, oï men niet buiten zijn bevoegdheid gaat die lijst op te maken, waar ook werd opgemerkt, dat men het best ten deze in overleg kan treden met Mr Dieleman werd tot dit laatste besloten en dus geen' bepaald besluit genomen- Toegezegd werd dat ten spoedigste onderhandeld zal wor den en dan weer zal worden vergaderd- Met ingang van Maandag 15 Maart wordt de prijs van de melk alhier met 2 cent verlaagd en teruggebracht op 12 cent per liter. Goes. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Gaarne wekken wij1 op de in dit no. geannonceerde lezing van den heer Pol dermans te bezoeken. Op verschillende plaatsen is hij reeds met succes opge treden. Zooals Gremer indertijd het Be- tuwscbe volksleven in zijn schetsen weer gaf, zoo teekent met rake trekken de dichter van het Zeeuwsche Volkslied in zijn werken het typische van Zuid-Beve land. Hij pakt direct door .zij'n fijn© 'uit beelding; zijn figuren leven voor ons. In zijn tweede schets worden -twee Z.- Bevelandsch© boertjes geteskend, broers van ongeveer 50 ïaar OU!'> die om de gunst van hun jeugdige huishoudster din gen, waardoor ze zich in hooge mate belachelijk maken in 'toog van hun jon gen neef, die aan 'teind met Koba in 't huwelijksbootje stapt. Bijt verschillende ge legenheden heeft de heer Polder-mans reeds van zijln werk ten beste gegeven. Uit de verslagen daarvan in verschillende bladen opgenomen blijkt, 'hoe men toen heeft genoten. We hopen, dat het eerste optreden van dhr Poldermans te Goes voor hem een succes mag Worden. Vlissingen. Te water lating mo torschip „Van Heutsz". Heden (Zaterdag)middag is van de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier te wa ter gelaten het stalen dubbelschroefmotor- schip „Van Heutsz", bestemd voor het passagiers-, mail- en goederenvervoer in Nederlandsch Oost-Indië, gebouwd voor rekening van de Kon. Paketvaart-Maat- schappij. Het heeft de volgende hoofdaf metingen: lengte over alles 404,5 eng. voet; lengte tusschen de loodlijnen 390, grootste wijdte 52, holte (moulded) tot bovendek 27,5 E. V.; behouden snelheid op 20' diep gang 1354 Eng. zeemijl, bruto inhoud is ongeveer 4650 bruto register tonnen. Het schip is voorzien van 7 waterdichte schot ten, die het onder het bovendek in 4 laad ruimen verdeelen, en voor- en achterpiek, tanken, motorkamer en oliebunker. De dubbele bodem loopt bijna over de geheele lengte van het schip door en is verdeeld in 16 waterdichte tanks. De passagiersafdee- ling wordt ingericht voor het vervoer van 16 passagiers le, 30 2e klasse en een groot aantal tusschendeks passagiers. De bemanning bestaat uit 105 personen. De 8 hutten eerste klasse worden ingericht voor het verblijf van 2 personen, de 10 huuten 2e klasse voor 3 personen, alle hutten worden keurig afgetimmerd en van alle gemakken en comfort voorzien. Het ruime premenadedek wordt aan beide zij den door hooge ijzeren hekken met deu ren verdeeld in afdeelingen voor eerste en tweede klasse; op dit dek bevindt zich te vens het station voor draadlooze telegra fie. Op het middensloependek wordt het fraai betimmerde verblijf van den kapitein ingericht, alsmede het verblijf van den hoofdmachinist, de kaartenkamer en de commandobrug met stuurhuis, waar de noodige telegrafen en telefonen worden aangebracht naar motorkamer en stuur inrichting op het achterdek. Op het vóór tentdek wordt het electrische ankerspil voor ankerketting van 23/io" schalmdikte opgesteld. Voor het verhalen van het schip dienen 2 verliaalkoppen op het an kerspil en een electrische verhaallier met 2 koppen op het achtertentdek. Het schip heeft 2 masten, de fokkemast, verbonden met 2 laadpalen, tevens luchtkokers, draagt 4 laadhoomen met hefvermogen ieder van 3 ton, die bediend worden door electrische lieren van 3 tot 5 ton, benevens een zware laadboom voor 25-tons last. De groote mast, eveneens met 2 laadpalen verbonden, draagt 4 laadhoomen, die ook door electrische lieren van 3-ton hefver mogen bediend worden. De stuurinrich ting is van het electrisch hydraulisch systeem. De bediening geschiedt door te- lemotor-overbrenging vanaf de comman dobrug en ingeval van averij aan den tele- motor door een stuurwiel op het achter- sloepdek. Het schip wordt uitgerust met 9 red dingsbooten, een motorboot en 2 vletten, waarin alle opvarenden tegelijk kunnen worden opgenomen. In de machineruimte zullen worden op gesteld 2 Schelde-Sulzer tweetakt hoofd dieselmotoren. Iedere hoofddieselmotor heeft 6 cylinders; het gezamenlijk vermo gen bedraakt 3400 As P.K. bij ongeveer 100 omkentelingen per minuut. Elke hoofdmotor drijft zijn eigen spoellucht- pomp en inblaasluchtcompressor. Voorts worden geplaatst twee hoofddynamo's elk van 280 KW normale capaciteit, gedre ven door 4-cylinders twèetakt Sulzer die selmotoren; zij dienen voor het leveren van stroom aan de hulpwergtuigen. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd van een dubbelschroef-pas- van j na j Kon niet gelooven, dat er een middel bestond.. Nu door mij Wenig lijders kunnen erger zijn dan Mej. E. P. MULLIE—HIRT, te Gadzand. vóór mijn behandeling was. Tien jaren leed zij aan Ischias (Heupjicht) en Spier- rheumatiek in de beenen. Met uitzondering van een vreeselijk strompelen door de ka mer, waaraan zij geketend was, was van beweging geen sprake meer. En nu: Lees hetgeen zij schrijft: „Ik heb het genoegen u te berichten, dat ik g e h e e I hersteld ben. Ik gevoel NIETS meer. Ik heb nooit kunnen gelooven, dat er een middel voor Rheumatiek en Jicht kon bestaan, doch de ondervinding heeft mij anders geleerd. Zooals u weet, ben ik tachtig jaar, doch gevoel mij nu een ge heel ander mensch. Ik zal uw middel, dat ieder lijder gerust kan gebruiken, ten zeer ste aanbevelen". MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaar dige behandeling schrijven. Het geval van Mej. MULLIEHIRT bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling ge nezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias. Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Uri- nezuurziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven". HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woor den: „Gratis Voorraad", per 10 ets. brief kaart, waarna de 10 dagen Gratis Behan deling, te zamen met verklarende Bro chure en de beschrijving van meerder© wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr Arthur Richards (Ka mer 488) 14/15 Fulwood Place, High Hol- born, Londen W. G. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 10 cent. Brieven 15 cent. sagiers-motorschip, te noemen „Sibajak",, van de volgende afmetingen: 530' bij 6254' bij 38', opgedragen door den Rotterdam- scben Lloyd. Kloetinge. Men verzoekt ons de vol gende aanvulling van het bericht omtrent de eindles van den Algemeenen Tuin- bouwwintercursus te willen plaatsen. Di ploma's voor het met trouw en met vrucht volgen van de theoretische en practische lessen van den Alg. Tuinbouw- wintercursus alhier werden uitgereikt aan de heeren A. de Leeuw, J. Gunst, J. van Liere Jacsz., Joh. Hollestelle, Ant. Hoo- gesteger, W. Hirdes te Kloetinge, D. Schip per te Goes, E. v. d. Kuijl, Wilhelmina- dorp, C. D. van Liere Wz., M. Harinck Cz., L. de Jonge te 's-H. Abtskerke en Joh. Fierloos te. Nisse. Na afloop daarvan sprak C. D. v. Liere een woord van dank tot den onderwijzer, die zijn oud-leerlingen ook weer aanspoor de om toe te treden tot de vereen, van oud-leerlingen. Ovezantl. De Raad vergaderde gisteren. Aanwezig: de voorzitter, alle leden en de secretaris. Voor te bouwen woningen aan den Achterweg werd de rooilijn be paald op 10 Meter van den kant der sloot. Vastgesteld werd de 80 pCt. voor schot voor de bijzondere scholen. Het ge meenteverslag over 1925 werd den Raad' aangeboden. Besloten werd eenige straat- gedeelten te verleggen. Heinkenszand. Donderdagavond werd in tegenwoordigheid van den rijksland- bouweonsulent dhr Stevens en de com missie van toezicht, den burgemeester en wethouder Simonse, de eindles van den landbouwcursus gehouden. Na een vlot examen werd het diploma uitgereikt aan een 14-tal leerlingen, te weten: H. van Damme Jz., B. van Damme Math.z., D. Rijk, A. Rijk, L. Martens, M. Martens, A. Knuit Jz., J. Knuit, A. Knuit Mz., P. van 't Westeinde, Jac. de Jonge. G. de Leeuw, J. Nijsse en J. Lokerse. Besproken werd het heele boerenbedrijf in al zijn omvang. Vooral de onderwerpen als: plan tenziekten, ontsmetting, stalinrichting, gierkelder, zuivelbereiding en grondkennis blonken uit. Het bleek, dat de jongens flink hadden gewerkt. Dhr Stevens wist de jongens op het hart te drukken, dever- worven kennis bij te houden, zich nog meer te ontwikkelen bij alles wat ze in hun bedrijf tegenkomen te vragen: waarom doe ik dat, wat is dat; zoo blijven we bij. Hij dankte de commissie van toezicht om ge durende dezen cursus als zoodanig op te treden, inzonderheid den burgemeester, die den landbouw gedurende zijn burge meesterschap zoo ter wille was. Hierna sprak dhr Steketee eenige harte lijke woorden van dank en deelde mede, dat dhr van Iwaarden (mede-commissie lid) wegens een lichte ongesteldheid ver hinderd was deze eindles bij te wonen. Jac. de Jongh dankte mede namens da andere leerlingen dhr Clement voor het vele en nuttige, dat ze hier hadden ge leerd en bood hem een mooi gescheik aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5