"Back iii' Tetetrasnei. Bakpoeder Wetenschap en Kunst. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Dit is een. mooi bericht uit de Nieuwe Rotterd. Crt. Een navolgingswaardig voorbeeld. Maar nu het volgende: Het „Handelsblad" vermeldt het volgen de geval, haar in details bekend: Op 7 April 1925 had een textielfabrikant te Assen een onderhoud met den heer K. Brok over de mogelijkheid van verplaat sing van een aantal gezinnen naar Twente. Toen werd volledige medewerking toe gezegd. De fabrikant had het plan geop perd jongens en meisjes van werkloozen op te nemen in de fabriek. Zij zouden de eerste tijden in den kost gaan en zoodra zij voldoende verdienden, de ouders laten overkomen. Op 9 April bevestigde de betrokken fa brikant dat gesprek en zond den heer Brok een lijst van de loonen door de leer lingen in drie afdeelingen der fabriek in 20 achtereenvolgende weken Verdiend. Op 23 April vroeg de fabrikant: komt er nog iets van? Hij meende, dat het van belang zou kunnen zijn voor een aantal gezinnen, dat de jongens en meisjes daar uit, na een half jaar f 14 tot f 18 per week zouden verdienen. De tijd verstreek. In Juni meeride de fa brikant nog een poging te moeten doen. Er zou dan nog gelegenheid zijn" voor den winter eventueel noodwoningen te zetten, en hij vroeg nu per telegram antwoord op zijn brieven van 9 en 23 April. Daarop kwam eindelijk het bericht, dat de beide vorige brieven en dit telegram ook ter hand gesteld waren aan den op volger van den heer Brok als secretaris van de „Centrale Commissie tot economi- schen en cultureelen opbouw van Drente". De betrokken fabrikant hoorde van de zaak verder niet meer. Maar toen in den aanvang der vorige maand in de geheele pers weer de aandacht werd gevestigd op den nood in Z.O Drente, schreef hij ons, dat al sedert maanden een aantal gezin nen een eerlijke broodwinning had kun nen hehben gehad, als men van de gebo den gelegenheid gebruik had willen ma ken. Maar men wilde blijkbaar niet, im mers men antwoordde niet. Indien het vermoeden gegrond is, wat wij niet weten dat er een pogen openbaar schijnt te worden om de ellende der arme Emmenaars uit te buiten voor politieke doeleinden, en wel van sociaal democratische zijde, dan verdient zulk po gen ernstige afkeuring. In ieder geval ge tuigt het geval, door „Het Handelsblad" vermeld, niet van medewerking tot emi gratie aan dien kant. Wat te meer te la ken is, dewijl de soc.-dem. pers zoo af geeft op autoriteiten en predikanten, die de pogingen tot emigratie heeten tegen te werken. Men ga intusschen voort Emmen te helpen. Ds G. O. Donner te Emmen neemt giften voor Emmen in ontvangst. Bij Apoth en Drogisten Emigratie naar Canada. De vooruitzichten van dep1 boer in West-Canada. In' het „Soester Nieuwsblad" vinden we twee artikelen onderteekend door F- N., over bovengenoemd onderwerp, 'die uit een ervaring van jaren in Canada, spreekt. Hij waarschuwt aljereerst tegen 'het trekken van stedelingen naar Canada- De adspirant-emigrant moet op en top boer zijn ,met handen aan zijn lijf. Stads- mannen blijven absoluut thuis- Canada heeft boeren noodig, een stedeling kan niets cvp de eenzame prairie beginnen, omdat het boerenhart er niet inzit- En dat niet alleen; ook het dagelijksche leven op de prairie zou voor hem onhoudbaar zijn- De stedeling is te veel gewend aan Ide gemakken, die de stad biedt en op het land staan hem de handen verkeerd voor het werk, terwijl in den regel het zuur op gespaard geld aan de reis is weggegaan. Daar staan de stakkers, geen geld, geen werkgeen vooruitzicht. Ze worden moedeloos, verwenschen Canada en Joopcn op niets uit- Dus, stadsmannen, blijft absoluut thuis- Een Hollandsche boer echter, die in Canada aankomt, speciaal in West-Canada kan overal werk vinden en vrij gemakke lijk zelfs mits hij werk zoekt en hij op 'den juisten tijd aankomt- Denk niet, dat. de hoeren aan het sta tion klaar staan om U af te halen en 'dat ze elkaar betwisten, met wien of U ïiu mee zult gaan- Niets van dat alles, U moet het werk zoeken en dan is er ook werk- Daarbij mag vooral niet uit het oog worden verloren, dat iedereen, die maar even in de gelegenheid is, om Engelsch te leeren, deze gelegenheid moet aam- grijpen, want „eerst aan dezen kant van het water kan iedereen voor zich zelf nagaan, hoeveel voordeel een weinig En gelsch sprekend persoon voor heeft op zijn maat, die het niet kan- Echter gaat het werk vinden niet altijd even gemakkelijk, bijv- wanneer men in een tijd van glap te in het werk op de farm komt. (Half Juni-half Juli). Dan kan er toch wel werk zijn in een ander bedrijf, als schilder, timmerman, spoorwegwerker en dergelijke. Pak aan wa"t geld in den zak brengt denk niet: ik ben boer, dus hoor ik op de farm thuis- Absoluut niet, zoolang het een eerlijke broodwinning is, is het geen schande voor een poos "ingeval van nood zaak grondwerker of schilder te zijn- De graanbouw. De beste tijd van aankomst in West- Canada is eind Maart, uiterlijk half April De zaaitijd begint gewoonlijk half Apr ij en is er bijna op iedere farm gebrek aan rappe handen, die een 4-, 6- of 8-span paarden kunnen besturen, hetzij voor de ploeg of voor de zaaimachine (drill.) Op het zaaien volgt de periode van „summerfallow", d i. een soort breek-sys- teem, echter in anderen vorm toegepast dan in Holland- De „summerfallow" wordt eerst diep geploegd en dan tegelijk moge lijke opkomst van onkruid, machinaal met dubbele dise (double-dise) cultivator, be spannen met 6 of 8 paaiden, gezuiverd. Dan volgt de hooitijd en dan de „har- vest" (oogsttijd). De „harvest" is de tijd, waarin het grootste loon betaald wordt en den kortsten tijd waarin het verdiend moet worden- Ongeveer twee maanden. Ik wil hier niet ingaan op de fabelach tige hooge loonen, die er dan betaald worden; die loonen zijn werkelijk hoog, maar er moet ook voor gewerkt worden, echt werken dat men kraakt- Hier 'dus komt het juist woord te pas: „je krijgt je geld niet, maar je verdient je geld-" De zelfbinder is de ideale machine, voor het snijden en binden van het graan. De gebonden schoven vallen op een rek aan den binder verhonden. Wanneer een rek nu vol is, laat de voerman met een be weging van zijn voet het rek omlaag de bundels vallen zachtjes op den grond zóó, dat er geen graan uit de aren valt en zoo gaat hij het heele veld rond, tot al het graan is gemaaid. Doordat de bun dels, meestal 5 in, getal, telkens door den voerman tot opeenvolgende plaatsen wor den neergelaten en dat op iedere ronde, ontstaat er een reeks van opeenvolgende rijen op hel geheele veld. Nu is het het werk van den „strooker" de bundels, 812 in getal, tegen elkaar te zetten, het „strooken" zooals men dit noemt. Dit is geen prettig werk, maar er zit .geld in. Het strooken wordt óf per slag betaald óf ook wel in contract per Acre. Hierna het dorschen. Het dorschen is een werk, dat vlug, ontzettend vlug gaat en volgens mijn opinie veel praktischer dan bij ons te lande- Het graan wordt niet gestekt, (dan al leen in bijzondere gevallen) maar direct van uit het veld gedorsclit- De dorschmachine staat midden op het veld, waarbij een graanschuurtje (grai- nery). De dorschmachine (seperator) en de motor (engine) hebben glechts twee menschen ter bediening noodig (in Hol land ongeveer acht man), De rest werkt in het veld, d.i. de wagens worden daar door één man geladen en deze rijdt ze vervolgens naar den seperator, waar hij de bundels één voor één in den seperator werpt. Verder behoeft er niets aan ge daan te worden- De dorschmachine zorgt zelf voor alles- Snijdt de bundels los, ja zelfs het stroo, wordt machinaal door een lange breede pijp, tot een stek ge blazen. Het stroo hier echter, wordt niet als in Holland, in zijn geheel gelaten, maar in stukken gesneden en maakt iff den winter een uitstekend voer voor vee en paarden- Het graan zelf wordt in een elevator omhoog gevoerd en hij halve ja soms heele bushels machinaal ge wogen en gaat door een buis (spout) in de graanschuur. Graan in Canada wordt niet gezakt, wordt open opgezakt verhandeld. Ook het ter markt voeren _geschiedt. in wagens, waarin het graan wordt geschept en na aankomst in de elevator op een schaal met wagen en al gewogen. Daarna open! de elevator-man een klep achter in den bak Van den wagen aangebracht, draait aan ëen wiel en de wagen komt in een schuine positie te staan, zoodat het graan vanzelf uit den wagen loopt- Het 'graan valt in een kelder en wordt dan machinaal naar boven gebracht- Vervolgens wordt de wagen weer recht gezet door middel van het wiel, weer gewogen en dan heeft men het netto gewicht van het graan- Dit 'is nu het werk wat in de periode van voorjaar tot laat in het najaar plaats vindt op de farm in West-Canada- Is het dorschen en graan voeren af- geloopen, dan is ook het geld verdienen voorbij, tot het volgend jaar voor hen, die als knecht werkzaam zijn- Daarom waarschuw ik iedereen, die naar West-Canada gaat, verdient geld in den tijd, wanneer het 'te verdienen is- De winters zijn hier over het algemeen kou-i en lang en leveren weinig kans van werk vinden- Maar hoe kort de zomertijd ook moge zijn, in dien tijd kan men genoeg verdie nen, zoodat men in den winter geen ge brek behoeft te lijden, mits men met overleg te werk gaat- Veehouderij. Niet alleen de graanboer, maar ook de melkboer kan een goed bestaan vinden in West-Canada- De diar (melkerij) komt meer en meer in opkomst en levert zeer goede resultaten, zelfs zoo, dat ze de enkele graanbouwerij in vele gevallen overvleugelt. D.w.z., dat „mixed-farming" (gemengd bedrijf) èn graanbouw èn melkerij, betere resultaten leveren dan enkel graanbouw, wijl de weertoestanden erg wisselvallig zijn, kan het gebeuren, dat in jaren van droogte de erop (oogst) totaal mislukt of heel weinig opbrengt. De verdienste door de melkerij verkregen, is dan een goede vriend in den nood. De melkerij1 brengt met zich mede, als zijtak van 't bedrijf, het mesten van varkens; waarom, daar over straks. 't Korte, taaie prairiegras is een uitstee kend melkhoudend voedsel en de koeien worden er zooals de qchte Hollander zegt: „zoo vet als modder" van. De melkerij; hier wordt hoofdzakelijk uit geoefend om de cream (room). De „kim- milk" (ondermelk) is een bijproduct dat niet waardeloos is, maar toch ongeschikt voor den handel, tenminste in den vorm van ondermelk ongeschikt, maar niet als vleesch. Juist de ondermelk brengt een groot voordeel, het mesten van varkens, met zich mede. Dus alles wordt gebruikt en komt vroeger of later als geld in den zak terug. Een tweede voordeel is, dat melkerij de goedkoopste manier is, om voor z'n eigen te beginnen. Graanfarm brengt ontzettend grootte uit gaven met zich mede. Niet alleen aan de „start" (begin), maar ieder jaar. Dure machinerie, reparatie-kosten, dcrschgeld, bindtouw voor het graan, ha- gelverzekering enz. De melkboer liceft met dat alles niets te maken. Daar, zooals ik reeds hierboven ver meldde, de weersgesteldheid erg wissel vallig is en de graanfarm groote onkosten met zich medebrengt, is in jaren van draagte, wanneer er geen of weinig erop (oogst) is, de graanboer ten achter met z'n buurman, die een gemengd bedrijf heeft. De machinerie is duur, onderhoud en reparatiekosten zijn ook niet van de ge ringste. Een melkboer echter, die alleen het geld van z'n koeien moet maken, kan met veel minder machinerie doen, dan de graanboer, omdat zijn (de melkboer) be drijf niet zoo'n grooten omvang heeft. De prijzen Van goede melkkoeien zijn ongeveer thans van 60 tot 80 dollar per stuk. Een boer, die 25 a 30 koeien melkt en die een huisgezin van vrouw met vier kin deren lieeft, heeft eén rijk, heel rijk be staan. De kosten van melkerij, veel minder zijnde dan van graanbouw, kan men, wan neer men met overleg te werk gaat, goed vooruit komen. Een voorbeeld. In 1923 kwam ik te Canada den 14den 'Mei in Strathmore aan. M'n financiën, waarover ik beschikte, waren niet schitte rend en bestonden uit niet meer dan 25 dollar. In twee dagen echter had ik werk en heb steeds den geheelen zomer door tot 15 December lederen dag werk gehad. In Januari 1924 vereenigde ik me als com pagnon met. een 'Hollandse-hen vriend van mij. M'n vriend, die reeds in Maart '23 in Strathmore aangekomen was, beschik te toen nog over 25 cent in contant geld. In Januari 1924 waren we samen rijk 600 dollar en begonnen wij te boeren. We begonnen met 6 koeien en één van ons beiden werkte op een dichtbijzijnde-n farm. Ik zeg hierbij, dat we nog geen land gekocht hadden, maar alleen maar een huis, stal en een stuk weiland voor het vee huurden. Om kort te gaan, we beschikken thans over een halve sectie (160 Acres), eigen grond (wel te verstaan in huurkoop-contract), 24 stuks vee, 9 paarden, 8 varkens, pl.m. 80 kippen, woonhuis, stal, machinerie, enz. Ik mag hier niet bij uit het oog verliezen, dat we er verschrikkelijk hard voor hebben moe ten werken, om 't in zoo korten tijd zóó ver "te brengen, maar het is een van de eerste eischen, die ik hierboven reeds vermeldde: noeste arbeid en een stalen wil. De weersgesteldheid loopt in West-Ca nada sterk uiteen. Sommige streken waar 't vrij veel regent, andere streken, waai de regenval middelmatig is en de laatste waar het weinig of in 't geheel niet re gent. De laatste zijn absoluut ongeschikt voor graanbouw, maar zijn goed geschikt voor het houden van schapen en dit bedrijf is ook een heel goed bestaan. Ook voor vetweiderijl komen deze stre ken in aanmerking en het is juist daar, waar men de uitgestrekte „Cattle-rou- ches" (veeboerderijen) vindt. 't. Is daar, waar de eenzame cowboy op z'n vlugge sterke ponny de hoede heeft over hon derden sthlcs vee, hierin bijgestaan door een speciaal daarvoor afgerichten hond (cattle-dog). 't Is 'de cowboy, die z'n vee langzaam aan over de prairie drijft, waar het beste gras en water te vinden is. In 't voorjaar begint de „round-up", dat is, alle cowboy's te zamen, brengen het vee in groote „corrals" (kraal) groote afgesloten ruimten. Daar wordt het jonge vee gebrand, d.i. de ongebrande beesten krijgen een bepaald te-eken op den schou der, bil of rug, 't welk er met een gloeiend brandijzer wordt ingezet. 't Ca.nadeesche gouvernement geeft deze teekens uit, welke geregistreerd zijn. Dit is een groot gemak, daar vee dat los loopt en met vee van een ander eige naar vermengd, ze altijd van elkaar te onderscheiden zijn, door 't bepaalde tee- ken, dat iedere koe op z'n lichaam heeft. Ieder „brand" (teeken) is verschillend. Op zoo'n manier kunnen er nooit geschil len over vee ontstaan. Na de „round-up" gaat het vee onder de hoede van de cowboys de prairie weer in. 's Avonds als er storm dreigt te ko men, is het vee meestal erg onrustig en wild. De cowboys hebben hier echter een goed middel tegen, ze zingen in zoo'n geval op een eigenaardig klagenden toon tegen het vee en dit schijnt de beesten tot bedaren te brengen. Do cowboys zijn over 't algemeen be kend als ruwe lui, maar ze zijn goed van hart en eerste klas paardrijders. Da gen en dagen gebeurt het, dat ze geen gelegenheid hebben (wanneer op reis), een goed bed voor den nacht te zoeken. De flonkerende sterrenhemel is dan het dak boven hun hoofd, de zadeldeken hun deksel, het zadel hun hoofdkussen en de vrije eenzame prairie hun bed. "Volgens mij zijn dc vooruitzichten in Canada dus niet kwaad voor den boer, maar men krijgt niets voor niets. Wie denkt, dat Canada etui land van melk en honing is, blijve thuis, het geld ligt hier niet voor het oprapen. Het klimaat-. Het klimaat is ideaal, veel tuberculose patiënten kunnen hier goede genezing vin den. Alborla ligt o-vcr 't algemeen vrij lio-og. PI.ni. 3000 foot (voet) boven den zeespiegel. De winters zijn koud, maar gezond. Niemand heeft verwonderd te staan hier kou van 30 gr. of 40 gr. onder nul mee to maken, dat is dan 62 gr. en 70 gr. .vorst, men rekent hier met Fahren heit. Gelukkig is dit niet iederen dag; cr zijn ook heerlijke dagen in het hartje van de dagen van de „Warme-wind", de Chinook-wind, welke van uit Japan, over de groote Oceaan, door een laagtei in de Hockey-Mountains Alberta binnen stroomt. Die dagen, die zoo warm kunnen zijn, dat men zonder jas of hoed buiten kan loopen en men de warmte van wind en zon op z'n gezicht voelt. B o e r e n-c oöperaties. Een groote cociperatiè in 't voordeel van den graanboer is wel de Wheat-Pool" (tar we-coöperatie) Elke boer, die daar momber (lid) van is, mag z'n wheat (tarwe) aan geen ander dan de Wheat-Pool verkoopen. De „Pool" betaalt steeds de hoogste prijzen en doet haar betalingen in drie gedeelten. De eerste bij aflevering van het graan, de tweede in Maart en de laatste (final- payement) in Juni. De Wheat-Pool heeft zeer groote diensten bewezen aan de far mers en doet dit nog en wel hoofdzakelijk om de speculatie tegen te gaan. De resul taten zijn schitterend. Als zijtakken van de Wheat-Pool dient nog vermeld te worden de cream-Pool (melk-coöperaiie), caltle- Pool (vee-coöperatie), wool-Pool (wol coöperatie, schapenteelt) en ten laatste de egg-Pool (eieren-coöperatie). Al deze tezamen genomen, zijn van groot voordeel voor den farmer en doen buiten gewoon goed werk. Het aankoopen van land. Dit is een van de belangrijkste factoren, die voor een emigrant van groote be tee kenis zijn. Komende in een vreemd land, absoluut niet met de toestanden op de hoogte zijn de, is dit een moeilijk geval voor de „fresh man" (nieuweling). Daarom wees altijd voorzichtig met land koopen. Het is beter een jaar uit werken te gaan, dan komt men meteen beter op de hoogte met de toestanden en weersgesteldheid daar ter plaatse. Onderzoekt het aan te koopen land en beoordeelt of het aan de gestelde eischen van teelbaren bouwgrond voldoet, neemt desnoods een grondmonster. En wanneer een contract wordt opge maakt over den te sluiten koop, lees het eerst, opdat gij weet, waarvoor ge uw naam teekent. En onthoud dit. Ieder contract moet ge- teekend zijn door den kooper (purchaser) en door den verkooper, of daarvoor be voegden persoon (seller), dan van beide kanten, kooper en verkooper, een getuige (wittness) en zegel, 't Zij huur- of koop contract, 't is hetzelfde. Past op de Hollanders!! Ten laatste een woordje over prairie bewoners, van onze eigen nationaliteit, dus Hollanders. De ondervinding heeft mij geleerd, dat het over 't algemeen niet schitterend is. 't Is treurig maar het is waar en ik zeg als een eerlijke belangelooze waarschu wing: Past op de Hollanders, speciaal hen, die reeds een tiental jaren of meer in dit land vertoeven. Als het eenigszins kan, en dit speciaal tegen den adspirant-emigrant, die de eer ste jaren uit werken moet gaan, werk niet voor een Hollander, want ze zijn er op uit om u te bedriegen. Natuurlijk, niemand moet denken, dat ik alle Hollanders over één kam scheer, er zijn degelijke menschen onder hen, maar liet gros is niet te vér- trouwen. De schandelijke bedriegerij en oplichterij die door de oud-Hollanders tegenover die liulpelooze nieuwelingen, die nauwelijks de taal kunnen spreken en van de toestanden absoluut niets af weten, gepleegd worden, is het zeker hoog tijd, clat men in Holland daar eens iets meer van hoort, want 't is meer dan schreeuwend. Ik schrijf dit juist om iederen adspirant-emigrant een goe den raad te geven, want ik weet er alles van. Aankomend in een vreemd land en dan de eigen landstaal te hooren spreken, trekt aan en de menschen geven zich blindelings in de handen van iemand, die in 9 van de 10 gevallen één of andere oplichterij met u voor heeft. Dit geldt niet alleen voor hen, die uit werken gaan, maar ook voor hen, die land gaan koopen. Ook bij 'n Hollander leert men niet veel, de Canadian (Canadeesch) is veel beter geschikt om een nieuweling met verschil lende werkmethodes op dé' hoogte te bren gen, dan een Hollander. Zondags wordt er op de farms zelden of niet gewerkt. De werkverdeeling per dag is als volgt ingedeeld: 5.30 uur opstaan, paarden poet sen en optuigen; 6.30 uur breakfast (ont bijt); 712 uur met de paarden in 'tveld; 12 uur dinner (middageten)16 uur met de paarden in 'tveld; 6 uur paarden af tuigen en in de weide laten; 6.30 uur sup per (avondeten). Daarna is men vrij. Met deze sluit ik dit artikel en hoop van harte, dat het ernstigen adspirant-emi- granten een goed licht mag geven op het komende nieuwe vasteland, dat hun wacht. Onderstaande berichten werden reeds geplaatst in een dee! onzer vorige oplaag. ASSEN. V.D. Dr Geelkerken heeft he denmiddag half twee het volgend telegram gezonden: „Beschouw telegram als ongezonden. Verzoeke dringend sapienspreking." De Synode heeft bericht, hem heden avond te willen ontvangen. Dr C. zal te 7 u. 46 te Assen aankomen. De Synode vergadering werd to half 3 tot half 8 ge schorst. AMSTERDAM. V.D. Dr Geelkerken ver zoekt ons te melden, dat het aan de Sy node verzonden telegram niet van hem afkomstig is. Voorls dat de volgende telegrammen- wisseling heeft plaats gehad: Dr Geelkerken, Amsterdam. Synode verzoekt uw onmiddellijke •overkomst. Aankomst half 5. Fernhout Buitengewone Synode, Assen. Verzoekt mededeeling met welke be doeling mijn overkomst gevraagd wordt. Geelkerken. ROME. V. D. De Senaat heeft met 139 tegen 27 st. de wet tot regeling van de verhouding tusschen kapitaal en arbeid goedgekeurd. Alle stakingen en uitsluitin gen zijn daarbij onwettig verklaard. Een gedwongen arbitrage wordt ingesteld. GENEVE. V. D. De toestand ter Volken bondsvergadering is ernstig. De bemidde lingspogingen van Chamberlain en Bri- and hebben tot nu toe geen resultaat ge had. MUNOHEN. V.D. Bij een brand in do stallen van een landgoed kwamen zes personen om het leven. Toen men de puinhoopten opruimde, werden twee brandweerlieden gedood door een omval- lenden muur, terwijl later nog een zwaar gewonde stierf. Een poos later werden nog drie personen 'gedood door vallend gesteente. naar Oetkers Recept gebakken met Dr*Oefker's een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram meel 0.18 250 gr. boter f 0.60, of marg. 0.35 200 gram suiker... 0.10 4 eieren0.24 I pakje Backin...,0.07'/j 1 citroen0.05 '/s liter melk,r,0.02 1 theelepel zout Bereiding: 1.01 /a Men roert de boter tot room, voegt hieraart suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men j eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk, Ten slotte 'mengt men de geraspte citroen' schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte 3U uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs i E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. i Waar niet verkrijgbaar wende men zich I direct tot deze Importeurs, die op aanvrage 3 ook een gratis»receptenboekje toezenden. w imramaictn——w—naecn——aa——aa—ow—at» Hollandsche vroedvrouwen naar Indië. Van verschillende zijden gaan tegen woordig stemmen op om te wijzen op de onoodig hooge sterfte van kraamvrouwen en zuigelingen in onze Oost, tengevolge van onvoldoende hulp, aan de inlandsche vrouwen verleend door de „doekoens": onwetende, veelal bejaarde, niet zelden half blinde en aanbesmettelijke ziekten lijdende vrouwen, die degenen, welke haar bijstand inroepen, in tal van gevallen kwaad in plaats van goed doen. Hoe in dezen .wantoestand verbetering te brengen? Door de inlandsche vrouwenwereld te voorzien van een behoorlijk aantal jonge gezonde, wel onderlegde inlandsche vroed vrouwen. Inlandsche, omdat voor een Nederland- sche in de dessa geen behoorlijk bestaan te vinden zou zijn. Toen b.v. onlangs het hoofdbestuur van de vereeniging „Agama Djawa Soenda", naar aanleiding van een publikatie in „De Locomotief" betreffende de hooge kindersterfte-cijfers in vele plaatsen van Indië, speciaal te Cheribon, besloot, in elk liarer onderdistricten, één of twee vroedvrouwen aan te stellen, werd aan deze arbeidskrachten een bezoldiging toegedacht van f25 per maand, wat met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2