Onderhoud uw Handen met PUROL Kloosterkkm Mo 138 Zaterdag 13 Maart 1926 40e Jaargang Bank voor Zeeland Firma A. S. J. DEKKER, Goes. EERSTE BLAD, betrouw tot in den dood. PIANO en ORGEL HET ADRES A. WALKING FEUILLETON GOES. Effecten - Coupons Vreemd Bank en Munt. lerseke, Kapelle, 's-Heerenhoek eigendom Orgels vanaf 7 gulden per maand Piano's 17 Drukkers-Exploitanten: «OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fS.T-' Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Slt nummer bestaat uit twee bladen ONZE TAAK VOOR DE TOEKOMST. De gebeurtenissen van de laatste maan den, de onverwachte kabinetscrisis en de pogingen tot oplossing, met als re sultaat een kleurloos extra-parlementair kabinet, waarin wel ministers zitting heb ben, maar waarvan het nog zeer de vraag is of ze samen een ministerie vor men, hebben niet nagelaten ook in anti revolutionaire kringen indruk te maken. Er is hier en daar een zekere onvol daanheid om niet te zeggen moedeloos heid waar te nemen, die verklaarbaar is. Zijn we, zoo wordt gevraagd, daar voor nu in het vuur gegaan bij de verkiezingen, hebben we daarvoor gestre den, gebeden en gedankt, dat zóó spoe dig de parlementaire wagen vast zou loopen en dat een krachtig en veel belovend kabinet vervangen zou worden door een Kabinet, dat, wat het overigens ook brengen moge, nooit in staat zal zijn een stevige beginselpolitiek te voeren? Zelfs gaat men soms zoover, dat de opmerking gemaakt wordt, dat al het werk tpvergeefsch is geweest en dat we dus evengoed hadden kunnen thuisblijven het vorig jaar. Dit is evenwel een geheel verkeerde opvatting- Waarom hebben we gestreden in 1925? Om een rechtsche meerderheid en een rechtsch kabinet te krijgen? Ja, dat óók- Maar ons eerste en voornaamste doel is toch geweest de toepassing van de anti revolutionaire beginselen te bevorderen. Voor die beginselen zijn we in het vuur gegaan. We hebben gestreden niet onder een banier van rechts,' want die bestaat niet, maar onverbleekt en ongekreukt heb ben we het anti-revolutionaire vaandel laten uitwapperen. En wel is er gesproken over de moge lijkheid van een rechtsch kabinet en wel is op een totstandkoming van zulk een kabinet gehoopt, maar het heeft toch niet ons optreden beheerscht- Op den voorgrond is gesteld dat geen enkele staatkundige partij in beginsel zich onttrekken mag aan regeeringsverantwoor delijkheid bij de vorming van een kabinet indien de omstandigheden er toe leiden dat zij bij een zoodanige formatie worden betrokken. Aan dien regel hebben wij ons.gahouden. En die verantwoordelijkheid is zóó zwaar gevoeld, dat toén in 1923 de heer Colijn geroepen werd het geschonden fi- nanciëel evenwicht te herstellen en de hoogst ondankbare taak van Minister van Financiën op zich te nemen, waarbij van te voren vaststond, dat indien hij zijn plicht deed, zijn persoon zou worden gehoond en 't belang van de partij waar van hij de leider was zou worden ge schaad, hij toch niet geaarzeld heeft die moeilijke taak te aanvaarden. Tegelijkertijd echter met het vaststel len van de verantwoordelijkheid werd met nadruk uitgesproken, dat een eventueele samenwerking alleen toelaatbaar zou zijn, indien het werkprogram van het kabinet zich in ruime mate zou aansluiten bij ons Program van Beginselen en ons Program van Actie, terwijl tevens het vertrouwen' werd uitgesproken, dat de antirevolutio- Schets uit de Russische revolutie. 42.) o— Uit een hoek van het kelderachtige ver trek haalde Michaël ©en tweede lantaarn te voorschijn, stak die aan en hing haar aan. een haak in dein bovenwand, die bij op de teemen staande juist bereiken kon. Na verloop van een half uur waren op den grond vijf hooi-bedden aangebracht. Een schutting van ongeverfde ruwe plan ken scheidde de slaapplaats der vrouwen van die der mannen, en vellen van ge schoten wild dienden tot dekens. Die behoefte aan rust deed zich in nog sterker mate gevoelen dan de "behoefte aan voedsel, vooral bij! de vrouwen. Zij hadden zich de laatste uren letterlijk voortgesleept en waren door overspanning buiten staat iets takgebruiken. Ook de anderen gevoelden zich dood op en zoodra de Slaapgelegenheden in t°rde gebracht waren, haastten allen zich de moed© leden ter ruste te leggen. Alleen Michael rustte niet. H'j waakte over zijn gasten; en hij re kende er stellig op, dat hun achtervolgers ui den loop van den nacht of althans nairen, wanneer deze eventueel in een kabinet zitting namen, binnen de grenzen van hetgeen overeengekomen was, zich als antirevolutionairen zouden openharen. Het beginsel werd dus op den voor grond gesteld. Onze strijd ging in de eerste plaats om de doorvoering van de anti-revolutionaire beginselen. En nu heeft het aanvankelijk tot vreug de gestemd, dat als resultaat van de- verkiezingen een kabinet kon optreden waarvan in dit opzicht veel verwacht mocht worden. Onze partijleider werd tevens de leider van het kabinet- En een der belangrijk ste departementen kwam in handen van een der meest bekwame leden van de A.-R. partij aan wiens beginselvastheid nooit iemand ook maar getwijfeld heeft. En het werkprogram was van dien aard, dat de beste verwachtingen mochten wor den gekoesterd. Aan het leven van dit veelbelovend kabinet is nu plotseling door allerlei ma chinaties een einde gekomen. Het is af getreden voor het kon beginnen zijn pro gram uit te voeren. In een onbewaakt oogenblik heeft men een stok gestoken in de wielen van de coalitie-wagens en de daders hebben meer bereikt dan we kunnen hopen, want de rechtsche trein is iniet alleen tot stil stand gebracht, maar volkomen gederail leerd- Dat is voor ons 'n bittere teleurstelling. Wij ontkennen dat niet. Aan onze hoopvolle verwachtingen is de bodem ingeslagen. Vooraanstaande rechtsche politici heb ben gespeeld in de kaart van de revo lutionaire partijen. Zij zijn oorzaak ge weest, dat de haters van God en Zijn dienst juichen <jn in de handen klappen en dat van een doelbewust pogen om de Christelijke grondslagen van ons volks leven te bevestigen, geen sprake meer kan zijn. Dat is een zeer ernstige zaak, waar over wij niet behoeven heen te loopen. Maar aan den anderen kant moeten we toch ook niet meenen, dat dus onze strijd in 1925 nutteloos is geweest. Het tegendeel is het geval. Immers, de antirevolutionaire beginse len zijn gebleven. En die beginselen heb ben dezelfde waarde en heteekenis of we tot de regeeringsmeerderbeid behooren of niet. De omstandigheden zijn veran derd, maar onze taak is dezelfde ge bleven. Onze vertegenwoordigers zijn nu in staat een zuiver antirevolutionaire poli tiek te voeren. Ze behoeven nu zelfs niet een deel der actueele verlangens prijs te geven, maar fier en frank kun nen ze liet antirevolutionaire vaandel ont plooien. Ze slaan daarbij vrijer, dan bij een samenwerking tot meerderheidsvorming. En ook die arbeid, mits in getrouwheid verricht, zal niet zonder invloed blijven. Op do vraag -of het in de toekomst op nieuw tot samenwerking zal komen, kan nog geen antwoord worden gegeven. Dit is zeker, de antithese is en blijft naar het woord van den heer Colijn een ernstige en bijna tragische realiteit. En nu kan wel getracht worden die kort na het aanbreken van den nieuwen dag zouden komen opdagen. Tegen dat ongewenschte bezoek nam hij alvast zijn maatregelen; ©n nadat hij daar mee ongeveer een uur was bezig geweest, schoof hij een paar bankjes tegen elkaar, strekte zich er op uit, .tastte in zijn borstzak en begon bijl het flauwe licht van de lantaarn te lézen in een boekje, dat hij! bijna van buiten kende, maar dat toch steeds nieuw en boeiend voor hem bleef. 'tWas het Evangelie van Johannes. Hij had het gekregen in zijn diensttijd, van een matroos van een Britsch oor logschip Eerst geruimem^tijld later was hij ïn het bezit gekomen van een JRussischen Bijbel. Het was echter bezwaarlijk, dat dikke Bijbelboek in den zak te dragen. IJet lag altijd in zijn veilige schuil plaats in de kelderkamcr. Het dunne, ge makkelijk draagbare Johannes-Evangelie vergezelde hem echter steeds en overal. Telkens, wanneer zich de gelegenheid aanbood, haalde hij1 het voor den dag en laafde zijn heilbegeerige ziel er aan. In den regel las hij dan maai-, wat hij op sloeg. Zoo ook nu. Vóór hem lag het laatste gedeelte van het dertiende hoofd stuk. „Kinderkens, nog oen kleinen tijd hen ik bij u. Gij zult mij zoeken ©n gelijk ik aen Joden gezegd heb: waar ik heen ga, antithese weg te doezelen, maar Dr Kuy- per heeft er terecht op gewezen in 1909, dat er telkens weer ©ogenblikken komen, dat een ieder ziet hoe deze rots der ergernis nog altoos vlak voor ons, dwars over onzen levensweg ligt. [Maar hoe dit ook zij, of wij tot de meerderheid behooren of niet, onze taak en de heteekenis van onzen strijd, blij ven precies dezelfde. Wij hebben als van ouds tegenover de souvereiniteit van den mensch, te stel len de volstrekte souvereiniteit Gods. Te genover het gezag van de menschelijke rede blijven wij stellen de autoriteit van de Heilige Schrift. Dat is onze schoone en bezielende taak voor de toekomst. Een taak, waaraan wij ons, ouderen en jongeren, met geestdrift hebben te geven. DirectieMr. ABT. VAN BERCXEL, IDS VELTHUDSE. Kantoor Groote Markt 21- Telefoon 74 (2 lijnen). Aan- en verkoop vans Correspondentschappen Critiek op Colijn. Na Handelsblad en Tijd en Vaderland en Kleerekoper laten wij den oud-minister Aalberse zijn meening zeggen ©ver zijn oud-collega. Men heeft menigmaal beweerd, dat mi nister Aalberse wel ontzaglijk het land moest hebben aan minister Oolijln, die hem dwong om zooveel terug te nemen, wat. hij: gegeven had. Aalberse zou dan geweest zijn de democraat, Colijn de ver stokte reactionair. Prof. Aalberse beeft in een rede te Groningen wel anders gezegd. Geen man was in de politiek der laat ste jaren zoo sterk naar voren gekomen als Colijn. Het was niet verkeerd, dat na zeven jaren van een katholiek premier een niet-katholiek optrad.1) Dé oppositie tegen den heer Colijn, die ook uiting vond in. een zeker© antipathie tegen den U Deze mededeeling frappeert ons. Zij brengt ons tot de vraag of destijds met name alle Chr.-Historischen dit den minister zul len nagezegd hebben. Wij gelooven het niet. Immers „De Nederlander" bevatte na de ver kiezingen van de hoofdredactie een artikel waarin de wensch werd uitgesproken, dat niet Colijn maar aan een Chr.-Historisch staats man de vorming van een rechtsch kabinet zou worden opgedragen. Voor welken wensch de schrijver door Jhr de Geer, die nu mi nister is, op zijn nommer gezet werd. Red. Zeeuw. kunt gij niet komen, alzoo zeig ik Ulieden nu ook. Een nieuw gebod geef ik u: dat gijl elkander liefbebt; gelijk ik u lief gehad heb, dat gij ook elkander liefbebt. Hieraan zullen zij allen bekennen dat gij mijne discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder elkander." Michaël hield op met lezen en staar de nadenkend voor zich uit. Kwam dit woord tot hem als een'woord van den Vader, nadat "hij armen voort- vluchtigen broeders en zusters liefde had bewezen) door hen een schuilplaats te bieden tegen de bloeddorstige vervolgers? En wat was het heerlijk, aan broeders en zusters in Christus liefde te mogen bewijzen! Waarlijk, dat had zijn loon in zichzelf! Maar zelden in zijn leven had Michael de zaligheid van geven, van wel doen mogen smaken; maar nu hijl het proefde, genoot hij van de kostelijke vrucht der barmhartigheid. God maakte het wonderlijk met hem. Hij b'eziojtzoo weinig op do wereld; hij moest zich tot de armen cn onedelen rekenen en nu kon hij toch de rol van weldoener spelen. Michael legde het Johannes-Evangelie ter zijde en boog de knieën. Meer nog om te danken, dan om te bidden. lil Echter niet alleen om te danken. Want hij' was zich bewust van den persoon van Colijn, acht spreker ten on rechte. Van nabij heeft hij' met Colijn samengewerkt. Zelden heeft hij1 voor een man zoo groote hoogachting opgevat, vooral voor zijn karakter, bekwaamheid en geloofsovertuiging. Spreker brengt nog eens naar voren in welke moeilijke om standigheden do heer Colij'n optrad. Hij wist, dat hij de kans beliep groot© krin gen tegen hem en zijn partijl in 't harnas te jagen. Welnu, ik heb respect, aldus Mr Aalberse, voor den man, die nochtans den moed had, die bereid werd gevonden, omdat het belang van 't vaderland dit eischte. We kunnen dankbaar zijn, dat hij krachtig ingreep, met als gevolg een slui tende begrooting. Ziet naar de andere landen, waar men den moed niet heeft gehad en waar da bevolking het slacht offer werd, ook de ambtenaren. Die critiek op Colijn is misschien begrij pelijk, maar niet juist. Het is jammer dat Colijn niet in den broede heeft kunnen uitwerken, datgene wat de troonrede in 'tkort bevatte, dan zou geen mensch hebben kunnen staande houden, dat het program van het kabinet-Co lijn ©en reac tionair en conservatief program was. Het tegendeel zou zijn gebleken. Onze Nieuwe Provinciale voegt hieraan toe: De lof, dien de sociaal-democraat th'ans minister Colijn brengt is, dat hijl het volk nimmer iets onwaars voorhield, maar al tijd de volle waarheid zei de, zoodat men precies wist wat men aan hem had. Men noemt dit brutaal maar eerlijk. Het is alleen maar eerlijk. Wat kan een volk nu beter wenschen, dan regeerders te hebben, die altijd pre cies zeggen waar het op staat? Het komt er niet bedrogen mee uit. Welnu wij hopen en bidden, dat onze God dezen man nog lang voor onze partij en io|ns volk spare en hem Tie volle arbeidskracht nog lang do© behouden;. Men leest af en toe: hij 'was De wensch is hier 'da vader der ge dachte. Hij is er nog heelemaal zijn lastig en pijn lijk en komen tel kens terug. Akkers Klooslerbalsem kan U er echter voor 'goed van verlossen. Wacht daarom niet langer maar koop nog heden een pot Akkers Eveneens ongeëvenaard tegen wonden door^ snijden, branden, stooten of schrammen en als wrijfmiddel bij rheumatiek of jicht i Overal verkrijgb. in porceleinen pot' J1 t 20Gr.f0.50: 50Gr.fl.- lOOGr.fl.75^ Elscht handteekening: L. I. Akker/ nood, waarin hij en zijn beschermelingen zich bevonden. Nochtans bad hij niet, zooals de ge prangde bidt, die tot God roeplt om hulp', zonder zich werkelijk met lijf en ziel in 'sHeerem hand te geven. Het „Uw wil geschiede"' vormde den grondtoon van zijn smeeking. Het aanslaan van zijn hond verstoorde zijn gemeenschapsoefening met God. Michael stond op, nam zijn geweer en begaf zich naar het ons bekende raampje. Het begon te lichten buiten; en in het schemeren van den morgen vertoonden zich op dezelfde plaats, waar 's avonds tevoren Peter had gestaan, de gestalten van drie mannen, alle gewapend; en turend naar de hut. Op een gegeven ©'ogenblik deed één der drie eenige passen voorwaarts, zette de handen aan den mond en deed een luid geroep hooren. „Hallo, kwanf, wat m'oet dat ge schreeuw in don vroegen morgen?" riep Michael terug. „Wij willen je stulp wiel ééns "onder zoeken", was hot antwoord, „en bevelen je daarom, open te doen en ons een ©ind tegemoet te komen. En liefst een beetje vlug." Michael liet een schaterend gelach hoo- ren. „Man, wat meen je?" riep hij. „DIacht kunt U door eenvoudig 2'/, jaar huren, in vollen verkrijgen. Benauwende resultaten. 'Met de Jaarcijfers tot grondslag, gaat het orgaan „De Werkgever" na op welke wijze zich de belastingdruk in Nederland ontwikkelde. 'Het zijn merkwaardige, ten deele benau wende resultaten waartoe deze berekening leidt. - -I® m Als uitgangspunt van vergelijking wordt de periode van 1841 tot 1850 genomen. Het cijfer van dit tijdvak wordt op 100 gesteld. In verhouding daarmee bedraagt het ge middelde per hoofd door de Nederland- sche bevolking aan belasting opgebracht: 1901—1910 152,97 1911—1920 328,37 1921 584,40 1922 518,06 1923 462,96 De cijfers toonen dus aan, dat in 1921 elk Nederlander een bijna zesmaal zoo zwaren belastingdruk te dragen had als in de jaren 1841 tot 1850. De cijfers toonen ook aan, dat in 1923 elk Nederlander gemiddeld drie keer zoo veel belasting had te betalen als in 1910. Zeiden wij te veel, toen wij van ten deele benauwende resultaten gewaagden? (Rott.) voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Emmen. Ons vielen in de bladen twee berichten op, die wij onder elkander in onze kolom men afdrukken. De nood in Emmen. De directie van de Nederl. Kunstzijde fabriek te Arnhem heeft in verband met den nood in de Drentsche venen reeds eenigen tijd geleden een 30 meisjes uit de veenstreken aan de fabriek te Ede ver bonden. De meisjes zijn gehuisvest in een der gebouwen bij de fabriek, het Park hotel. Er wordt zorg gedragen dat deze meisjes, die 17 tot 21 jaar oud zijn, onder goede leiding en toezicht staan. Het ge bouw biedt plaats voor 50 meisjes. Tot overplaatsing van gezinnen uit Drente naar Ede werd in verband met verschil lende omstandigheden niet overgegaan. je dal ik voor den eersten den besten nachtbraker mijn deur open doe en dan nog wel om mijn boeltje na te neuzen! Pak 'je voort, kwant, of ik zal je den weg wijzen op een manier, die je niet smaken zal." „Je schijnt niet te vermoeden met wie je te doen hebt, anders zou je wel een toontje lager zingen. W© zijfn vertegen woordigers van de nieuwie regeeriing en hebben dus te bevelen. Versta je dat?" „Verstaan wel; maar snappen doe ik er niets van. Nieuwe regeering I Ik weet van geen nieuwe regeering af en heb dus lak aan jullie allemaal. Ik regeer hier kwant, en daarmee afgeloopen." „Denk er aan, dat je brutaliteit jie duUr te staan kan komen. Wijl, soldaten van de sovjet verstaan geen gekscheren!" „Nu, zie dan maar eens, dat j© er in komt. Maar reken eir op, dat mijn gewe ren geladen zijln ©n dat ik de gevaarlijke gewoonte heb, raak te schieten." De woordvoerder der bolsjewïki scheen wel respect te' hebben voor de bedreiging van Michael; hij ging tenminste-mat op- merkelijken haast naar zijn kornuiten te rug en het 'drietal verdween in het woud. „Lafaards I" mompelde da vetera'an Van Port-Arthur. En hij trad van het raam te rug, tilde het luik op, dat toegang gaf tot de kelder-trap en riepl den naam van Peter. (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1