flo 13» Zaterdag 6 Maart 1926 40e Jaargang Firma A. S. J. DEKKER, GOES. Kerïnws. Jongens PUROL MASSEE y EE RST E BLAD. Buitenland Binnenland. HET ADRES W! LKB NG Uit de Provincie. HOFBERG ORGEL Onderwijs. PredHthenrten. Leestafel Gemengd Nieuws. itjapons, rjurken voor fwerking. g van jwe Canada 3-18 c.M., e pachten: oor 7 jaar, rs te koop, »nstbode loudster, i Werkster. Dit tammer bestaat uit twee bladen GOES HULST J i. Telef. 181. bij ORN, Biezelinge. adelijk ingaande, d-Bath Gem. 65 Ra nd, a.d. Schans. Gem. 200 R. nd, in Warhoek dag 8 Maart a.s. ïans. komen ten kan- I. VAN DISSEL Lrt a.s. gaande: (6 g. 141 r.) weg van Krom- iogelande, nabij Grijpskerke. (2 g.) Bouw- atweg van Big- kerke te Bigge- (276 r.) nabij erke naar Krom- ekerke (perc. 2 laart 1926). Waart 1926. in te re van Notaris burg. DBi teestepeën, irde eigenhei- Zeeuwsche EKETEE, Geer- igen. OP: vaars, WONDERGEM, HOUTERMAN, leilust". OP: evens Mangels l een Knecht en EL COPPOOLSE OP: ardappels, de Z L. M., met J. DE VISSER, ten. OP: 3e kalf, rek. 20 rent Zetpoters, Oostkapelle. OP: de rekening en „Klein Rhijns- OP: Broodbakkerij, ie ven Letter D, Surg 16, M'burg. OP: e Cuöp. Suiker van Gent. rsssle. Mei dknecht et paarden om t. KLAP, weg, Middelburg. gd, intern, hoog ALLAG, Groene lag. gd iet beneden 45 iten, genegen om goedvinden een tan, door weduw- ouwer. Brieven )e Zeeuw, Goes. NENBOS, Boule- 28, Vlissingen, pril t Mei lend Meisje HARPE, Seroos- Drukkers-Exploitanten: ■OSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes [Tal.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—t Losse nummersf 0.01 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. B Korte berichten. Griekenland heeft het tweede ge deelte van de schadevergoeding, welke het aan Bulgarije betalen moest, voldaan. Het conflict is hiermede geëindigd. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel heeft de politie aldaar een Engel-- sclie meisjesschool gesloten, omdat men op die school geen toegang wilde verlee- nen aan een Turksch leeraar, die tot tweemaal toe dronken op die school ge komen was- Volgens de Westminster Gazette zou er aan Abd el Krim zijn medegedeeld, dat, zoo niet vóór 15 4pril zijn vredes voorwaarden met waarborgen voor zijn goede trouw waren ontvangen, Frankrijk en Spanje gezamenlijk een militaire actie tegen hem zouden ondernemen. Briand had gisteren een onderhond met maarschalk F-o-ch, die hem verklaarde dat, hoewel Duitschland nog niet ten volle aan de verplichtingen tot ontwapening heeft voldaan, de raad van gezanten uit militair technisch oogpunt geen bezwaar tegbn het opnemen van Duitschland in den volkenbond behoeft te maken. De opgeloste crisis. De Staatscourant van gisteravond be vat bet ontslag van de thans zittende ministers uitgezonderd de lieeren van Karnebeek en de Geer en de benoeming van de gisteren reeds genoemde heeren tot minister. Naar wij vernemen zullen de nieuw benoemde ministers Maandag a.s. door de Koningin worden beëedigd, waarna de overneming der portefeuilles uit handen van hunne ambtsvoorgangers zal plaats hebben. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 11 Maart a.s. ten 1 u. Aan de orde is de behandeling van de verzoeken tot het houden van drie inter pellaties, een van den heer Lovink eiff twee van den heer L- L. H. de Visser- Voorts regeling der werkzaamheden- De voorzitter is voornemens om, nadat iö 'deze vergadering door ae regeering mo dedeelingen zullen zijn gedaan in verband met het beëindigen der kabinetscrisis, voor te stellen eventueele besprekingen naar aanleiding van deze mededeelingen den volgenden dag te houden. Naar wij vernemen zal minister Colijn na zijn aftreden weder het hoofdredac teurschap van „De Standaard" op zich nemen en zal hij weder optreden als voorzitter van het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereenigingen- Bovendien is hem een Kamerzetel aan. geboden. De heer van den Heuvel is bereid hem zijn Kamerzetel af te staan. Intusschen heeft de heer Colijn hierom trent nog geen beslissing genomen, aan gezien! "hij voornemens is eerst een reis te ondernemen om de financiëel-econo- mische verhoudingen in verschillende lan den van Europa te bestudeeren. Uit de textiel-industrie. Door de Besturen van de drié Twent- sche fabrikantenverenigingen is aan de Hoofdbesturen van de beide Christelijke Textielarbeiders-organisaties een schrijven gezonden, waarin wordt meegedeeld, dai slechts dan een collectieve arbeidsover eenkomst zal worden afgesloten, indien den werkgevers zonder onderscheid de bevoegdheid wordt gegeven om gedurende minstens twee of drie jaar ten minste 130 overuren per jaar te maken- „Wij betreuren het zeer" aldus het schrijven „dat de arbeidersorganisaties niet willen medewerken tot versterking van de positie der industrie tegenover de buitenlandsche concurrentie en kun nen slechts de hoop uitspreken, dat niet te laat bijvoorbeeld doordat tot in krimping van den werktijd zoude moeten worden overgegaan zal worden inge zien met welke moeilijkheden de in dustrie reeds thans te kampen heeft-" (De textiel-industriëelen zullen zeker moeten bewijzen, wat zij beweren, want het verleden dezer heeren is er niet naar °m hen op het eerste woord te gelooven). Hoe het bij „de Telegraaf" toegaat. Het bestuur van de afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Bond van Handeilsi- en Kantoorbedienden deelt het volgende mede: - voor Manufacturen Dames-en Kinderccnfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is «3 Bij het dagblad „De Telegraaf" '(en „Die Cburant", die or een aftreksel van is) is 'het ontslaan op staanden voet e-eir systeem geworden. Het doel van het personeel, dat wij hier op hot oog heibben, is dat der cor rectoren. Zij! werken met zijn achten, dag en nacht in een lokaal, dat veel te klein is. Voor f 1800 per "jaar moet afwisselend nacht- -en dagarbeid wonden verricht on der de voortdurende -dreiging, vandaag of morgen -op de keien te zullen staan. -Op het O-ogenblik, is- er groots ontstem ming -over bet feit, Hat een corrector, die zond-er één bemerking gedurende li/2 jaar zijn functie heeft waargenomen, plot seling werd -ontslagen, omdat hij! in een advertentie van „Mille Go-lonn-es" een ver bindingsstreepje had v-ergeten! Hij stelde zijn vakbond met het ont slag in kennis -en wij! hebben' getracht een onderhoud te krijgen met zijn o-n- -middellijk-en chef, den heer Helsloot. „Ik ben niet van plan mijin tijd aan deze zhak te verknoeien," deelde dpze chef ons mede. Wij hebben -ons daarna tot de directie gewend. Maar neen. UitDie k-o-us was af! Het is ook voorgekomen, dat de heer Ho-ldert, d-e eigenaar der krant, „die - in Farijls woont, een nummer in hand-en ■kreeg waarin -op -de laatste letter van het wo-ord „oommuniqué" het teek-en ver geten was. Blauw -onthaald werd de krant waarin deze „grove" fout was gemaakt, naar Amsterdam opgezonden met de boodschap dat de corrector, diei er schul dig aan was, ontslagen moest worden. De man ging -er onverbiddelijk uit! Een -der correctoren verloor zijin zoon. Hij was ho-e is het -mogelijk! een beetje overstuur en maakte eenige fouten. Hij1 werd hij den chef ontboden -en ont slagen. Ontzet over hetgeen hij] hoorde, zei de man: „Mijnheer, u hebt daartoe de macht, niet het recht". En het ant woord van den chef was: „Ik heb eerbied voor je grijze haren, anders gooide ik je van het kantoor af!" Een ander geval; tweie correctoren had den in d-en nachtdienst een kop thee gezet. Een ongehoorde brutaliteit: ze wer den op straat gesmeten. „De rechtvaardige kent het l-even zijn-ér beesten." Een ooggetuige schrijft ons, -dat Dinsdagmid dag een landbouwer te Serooskerke- vijf a zes rund-eren -en twee jonge paarden naar -de zoogenaamde- Sint-Laurensche "hoek bracht. Op -dezen tijd van 't jaar, alle gronden no-g nat, -en geien gras in de weide zijn beesten buiten doen, is dat in -overeenstemming met hetgeen wij boven -dit bericht plaatsten? Wij' ge voelen er veel voor den naam van dezen landbouwer te vermelden, maar willen dit alsnog niet do-en, vertrouwende-, dat de betrokkene- do hardvochtigheid van zijin -dadd zal inzien en zijin vee zal binnen halen of dit reeds gedaan heeft. Kranig chauffeur. Donder dagmiddag -kreeg de autobus van M- de K-eijiz-e-r nabij Axel e-en d-efect aan d-e stuurinrichting. D'e chauffeur had d-e te genwoordigheid van geest om sp-o-edig, te remmen, zoo-dat 't rijtuig in ze-e-r kalmen gang -den provincialen weg afrolde en in -d-e sloot ter-echt kwam'. Ook had hij intus schen -de passagiers gewaarschuwd, een 8-tal personen, waaronder eenige scho lieren, die daardoor bedacht waren op -den val. Diank zij alzoo het tactisch op treden van d-en chauffeur kwamen deze toet den schrik vrij, en o-o-k de auto had zoo goed als geen ave-rij'. (M. Cf.) Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot lid der commissie van toezicht op het vervoer en den door tocht van landverhuizers te Vlissingen, .dhr M. C. Braat aldaar, i Bij- de Directe belastingen zijn met ingang van 16 Maart a.s" verplaatst de rijksklerken J. A. Linde-man van Hulst naar Zevenbergen en P. Deijs van Hel der naar Hulst, met intrekking van de verplaatsing van 'den rijksklerk J. T. F. Vercauteren van Amsterdam naar Hulst. In den nacht van Do-nderdag op Vrijdag is de Letlandsche schoener „Daina", met een lading hout uit Suri name o-p weg naar Middelburg, nabij Zee- brugge door den lievigen wind op kor ten afstand van het havenhoofd gestrand, nadat de schepelingen vruchteloos ge tracht hadden den mo-nd van de- Schelde te bereiken. Zij sprongen o-v-e-r boord en trachtten zwemmend de kust te berei ken, waarbij echter vier hunner, onder welke de kapitein omkwamen. Drie der vijf geredden waren zoo zwaar gewond, dat zij onmiddellijk naar het hospitaal te Brugige mo-esten worden gebracht. Souburg. .Dinsdagavond had hier op het jaagpad een ernstig ongeluk plaats. Twee fietsrijders reden zoo kort achter elkan der dat de achterste met den voorste in aanraking kwam en daardoor op het jaagpad viel, juist op1 het ooge-nblik dat e-e-n motorfiets passeerde, waardoo-r de fietsrijder werd gegrepen en ernstig ge wond werd. Per auto werd hij naar zijn woning te Middelburg vervoerd, vanwaar hij Donderdagmorgen naar het gasthuis gebracht werd. D|e-n motorrijder treft in -deze ge-en schuld, deze gaf tijdig signalen -en remde zo-o sn-e-1 dat hij -over zijin mo tor heen op den dijk terecht kwam, en er gelukkig met slechts -enkele ontvellingen afkwam. Die motor werd beschadigd. (VI. Crt.) Veere. Onder ze-er groote belangstelling had 'Dlonderdag da begrafenis plaats van wijlen den hee-i' M. J. van Bevereo, in lei- ven rijlkst-onnenl-eigger. Aan d-e groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heere-n d-e Haes, directeur van het Lo-odswezen te Vlissingen, v. Maren Bentz v. d. B-erg, oud-inspecteur-gene-raal, den burgemeester, H. d-e Zeeuw namens Kerk voogden e-n als oud-hoofd der school, K- Dekker, als vriend en dr W-eyland als Predikant. Die oudste zoon dankte v-oor de eer, zijn vad-er bewezen. Een twintigtal kransen dekten d-e kist. HET voor den kenner van goede muziek. „The best of best". Gebruikte instrumenten worden ingeruild. Afbeeldingen en demonstratie gratis op aanvraag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blokzijl J. A. Raams te Rijs wijk (N.-Br.); te Haarlem (vacature Bar bas) L. D. Poot te Am-sterdam, en ^acature Berkelbach- )H. E, Beker te Gorssel. Geref. Kerken. Aangenomen naar Groningen en bedankt voor Beduni- en Bunschoten door H. van de Elskamp te Koog-Zaandijk. Prof. Slotemafcer de Bruine heeft op een vraag wat er staat te geschieden met zijn kerkelijk hoogleeraarschap, nu hij minis ter geworden is geantwoord dat- in het ker kelijk professoraat nonaetief of wachtgeld niet hek-end is. Het is iets nieuws, dat een -kerke lijk hoogleeraar tot minister wordt benoemd en zoo bestaat voor dit unieke geval geeaer- lei regeling? Er zal dus naar een oplossing gezocht moeten worden. D|aop van neger-soldaten in H-on gar ij-e. „Die Hongaarsche Heraut" maandblad van de Geref- Kerken in Hon garije, bestemd voor Nederland, onder red. van Prof. dr J. Sebestyen, uitgave van J. H. Kok te Kamp-en, een blad dat ie-deron keer veel wetenswaardigs bevat, en per jaargang minimum f 1 kost, bevat in zijn jongste nommer een eigenaardige photo, namelijk -een dertigtal pje-rsonen, waaronder 28 neger-soldaten, die go- doopt zijin tijdens -de bezetting van Zuid- H-o-ngarijle do-or de Fransche tro-epen (Noor-d-Hongarije beho-ort thans tot Tsj-e- cho-Slowakije), Het verhaal -dienaangaande nemen wij over. Dis S. Fekete-, dienaar des Wo-ords van de Hongaarsche Gereformeerde Kerk te Nagykikinda, vertelt er het volgende van; „Na het edn-de van den grooten wereld oorlog in het jaar 1919, wer-d mijin stad Nagykikinda in Zuid-Hongarijle het hoofd kwartier van -de Zuid-Euro-peasche troe pen van het Fransche leger. Met dit leger vertoefden ook een aantal neger-soldaten in onze stad, dia van het eiland Ma dagascar waren overgebracht. Den 29en Juni 1919 's namiddags om 6 uur ver scheen een groep van hen ook in onze kerk -en ieder braeht zijn bijbel en ge zangboek mee. Hieruit zag ik dat zij -odor -een of and-ere Pr-o-testantsche Zen ding van Madagascar reeds tot b-eikee- ring werden gebracht .Zij: vro-ege-n mij -of zij! in de kerk een korte bidstond in hun -eigen taal mochten houden. Blit werd hen toegestaan. Zij- begonnen te zin gen. Zij zongen prachtig. Diaarna lasteen van hen een gedeelte uit d-en Bijbel voor en verklaard© bet ook. Dien 5en Juli ging ik naar de Fransche militaire barakken -om hen te bezoeken. Daar noodigde ik hen uit om1 geregeld naar -o-nze kerk te komen. T-o-en vertelde e-en van d-ez-e neger-soldaten dat er nog meerd-ere onder hen waren, die-, geestelijk reeds voorbereid, zich gaarne wilden la ten do-open. Met blijdschap vernam ik dezen wensch van ben en wij1 hebben e-en -dag bepaald, waarop! zij! door de-n Heiligen D|oop in Christus' Kerk konde-n --opgenomen worde-n. Op den vastgestelden dag (op een Zon dag) waren dan 41 negers van de Fran sche tro-epp-n in onze Gereformeerde kerk verschenen. Wij hebben toen eerst met onze Hongaarsche gemeente een gemeen schappelijke godsdienstoefening gehouden en daarna vond de plechtige Doopsbedie- ning aan 28 negers uit Madagascar plaats. Een neger-soldaat, die reeds .Christen was, hield-de Bijbellezing. Na afloop van de plechtigheid heb ik aan iedereen een z.g. doopbrief gegeven met het opschrift van 1 Thess. 5:23. Na 'toediening van den Heiligen Doop kwamen deze Neger-soldaten geregeld naar onze kerk eii namen zelfs ook een keer aan het Heilige Avondmaal deel. Den 31 Aug. va.n hetzelfde jaar moesten ech ter hunne troepen vertrekken en zoo moest ik ook een hartelijk en broederlijk afscheid va.n hen nemen." De foto toont de groep van doope- lin-gen; in het midden Ds J. Fekete zelf, die hen gedoopt heeft. De namen der gedoopten worden ook meegedeeld, maar in deze zullen onze lezers wel geen belang stellen. He-t eigen aardige is anders wel dat hunne voorna men óf Fransche of Bijbelsche namen zijn, (B.v. Daniel, Jona, Elliache (Elias), Gabriël, Franpois enz. Meer interessant is het op te mer ken, dat de bezetting- no-g ten zegen kan zijn geweest. VLISSINGEN. Met ingang van 16 Maart .a.s. is benoemd tot onderwfj'z-er aan de school voor Bij-z. Lager onderwijs op Geref. grond slag (Kasteelstraat) alhier, de heer R. Tuinsma te Varsseveld (Geld.). i Zondag 7 Maart. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds de Vries, av. ds Steinz. Woensdagvm. ds Homburg, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. geen dienst. Ritthem, vm. ds Talma van Vlissingen, nm. Ons eigen tijdschrift, uitg. C. J. v. Houten Zn., W-eesp. Hoofdred. Gerh. v. Dijk. Ook het Maarl-ncmmer munt weer uit door degelijkheid van inhoud, keurigheid van uit voering en groote aantrekkelijkheid voor onze jongeren; door zijn schoone illustraties, zijn bijlage (een oude poort te Brugge) en de af wisseling in zijn leesstof. Lees even „In de Dog-einstad", van v. Iersel, en bezie de ets „Inwendige vah de San Marco- te Venetië", of, wilt ge wat dichter bijl huis, lees dan „Vroegereeuwsch- gevangenis en tuchthuiswe zen" van Hallema; of zoekt ge de natuur lees dan het merkwaardige vogelverhaal van Wig man „Mijn kameraad de plevier" .en bezie de photo's, bij- dien -kameraad genomen; of het dennenverhaal met de natuurgetrouwe teeke- ning-en van v. d. Velden. En vraag dan, zoo ge 't al niet deedt, of 't geen tijd wordt te gaan zorgen, dat dit. Tijdschrift ook uw eigen dom wordt. Den weg wijst uw winkelier u wel. Van 's Heeren ordinantiën, door Dr W. Geesink. Inleidend deel. Tweede onver- anderde druk. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Het is nu nagenoeg een .kwarteeuw geleden, dat de hooggeleerde professor Geesink want die is het, die zichzelf in den beschei den vorm dien men (hierboven leest bij ons aandient in de Heraut, dr A. Kuypers lijfblad, een hoofdartikelenreeks onder boven- staanden titel begon» Dr Kuyper was minister geworden; en nu waren wij benieuwd, wie nu de stukken en vooral de hoofdartikelen in „De Heraut" voor zijn rekening zou krijgen. Daar verscheen ds nieuwe reeks „Vau 's Heeren ordinantiën"; schrijver was Prof. Geesink. Wijl maakten ken nis, en hielden de kennis aan, en al spoedig rijpte in ons de conclusie, dat de lezers van „D-e Heraut" in den ruil niet veel ver loren hadden. Eenige jaren achtereen genoten de lezers van die populaire hoofdstukkeu over dit schoone onderwerp en zorgvuldig werden de Herautnommers bewaard', vooral door hen, die niet in staat waren de inmiddels als boek verschenen artikelen te koopen. Maar nu is de eerste druk uitverkocht en heeft de hoog leeraar een tweeden druk ter perse gelegd bij: -den heer Kok te Kampen; een werk, dat in vier -deelen verschijnt, en op gemakkelijke wijze in het bezit van oudere en jongere liefhebbers .komen kan. Zij- kunnen bij- in- teekening bij- hunnen boekhandelaar door to taling in termijnen eigenaar worden van dit populair-wetenschappelijk (en wij1 leggen hier bij op het eerste woord den nadruk) werk. Een werk, waarin talrijke onderwerpen ter sprake komen, die vooral onze jongere lezers, leden onzer jongelings- en mannenvereenigingen zul len interesseeren. Het werk verschijnt in vier deelen. I. Inleidend deel; II. Eerste deel ('s Heeren ordinantiën in de natuur). III. Twee de deel ('s Heeren ordinantiën in de zedelijke wereld I). IV. Tweede deel ('s Heeren ordi nantiën in de zedelijke wereld II). Vooraf gaat een „voorwoord", waarin de schrijver, op de manier, zooals hij' alleen dat kan, en met dö hem eigene beminnelijke bescheidenheid, ver telt hoe hijl tot het schrijven van deze „He- raut-artikeleh" gekomen is. Het is ons niet mogelijk al de onderwerpen op te sommen, -die in dit breed opgezette werk worden behandeld, maar zij- zijn hoogst belangrijk, en voor wie zijn ideaal: vermeerde ring en verdieping van kennis, bovenal van Gods ordinantiën op alle terrein, 'naar de Schriften nog -niet verloren heeft onmisbaar. Een uitnemend geschenk voor hen, die straks belijdenis des geloofs hopen af tie leggen. „Het Schouwvenster", week-illustratie voor het Christelijk gezin, no. van heden, bevat zeer veel, voor de ouderen lezens- en wetens waardigs, en voor de jongeren aantrekkelijks en leerrijks. Dit getuigen o.a. de rubrieken „Van week tot week" en „Wiji en onze kin deren"; en niet het minst de -keurige photo's, die van wege -het fijne papier zoo schoon uit komen. De photo „Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echt paar op het Loo" is eenig. Voorts trekken aan de -kiekjes van de groene week te Berlijn, de optocht der gele rijders te Arnhem, het bezoek der Javaansche vorsten aan de zil- verfabriek te Voorschoten en de overstroomin gen in Limburg; in de lijst van jubileerenden -komen photo's met onderschriften voor van Ds Goeree, voorheen predikant te Kerkwerve, en Buijse, hoofdred. van ons blad. Ds v. Ar-kel gaf weer een bijschrift bij! de kleuren- dru-kplaat „Martha en Maria. „Het kleine-weekblad voor jongens en meis jes", dat wekelijks tot lagen p-rij's aan de uit gaaf wordt toegevoegd, raakt onder dezen al meer ingeburgerdhetgeen te begrijpen is. Uitgeefster is Uitgeversm® E. J. Bosch te' Baarn. stoeien- en ravotten graag, maar i vallen en be zoo ren zich dan ook i -dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 ct. Ongelukken. Te Tilburg is een 9-jarig jongetje, dat op een tramwagen sprong, tusschen twee wagens terecht ge komen en overreden. Vreeselijk verminkt werk het lijkje van onder den tramwagen gehaald. Te Wijk aan Zee is de 6-jarige L. bij het spelen onder een wagen geraakt en na korten tijd aan de gevolgen overle den. Op het bureau van het R.-K. Werkliedenverbond te Utrecht had de sla-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1