Keiiniesws. Onder fis Laad - en 1 'ni n bOBW. Schoonmaak Hei besïe SoileimStidel, j£fi maakt de huidskleur mooi zacht, de mond frisch en de tanden gezond; is onontbeerlijk voor de wasch. f; Let op den naam igelZter-Boi'aX j Keizer-Borax-Zeep beste toiletzeep. E Heinrich Mack Nachf., Ulm a. D. vrij algemeen de opvatting, dat de op volger van den heer Fock al zoowat uitgekozen is. Reeds een jaar geleden Werden er, hier en ginds, namen van papabili genoemd. Doch er is nog niets vastgesteld en de heele zaak is, naar ■we stellig meenen te weten, nog geen ^jlkele maal in den Ministerraad bespro ken. Dit is ook heel redelijk. Toen het Mi- nisterie-Oolijn optrad, is de minister-pre sident aanvankelijk belast met de waar neming van Koloniën en men heeft na tuurlijk op de komst van den heer Weiter •willen wachten vóór de ministerraad be sliste over de voordracht van den nieu wen G- G. Doch bovendien moest aan "minister Welter wat tijd worden gegund om eens rond te zien naar den meest gcschikten opvolger van den heer Fock en daarom is aan laatstgenoemden ge- VTaagd om nog een extra half jaar te willen aanblijven. Doch 'toen kwam de crisis. En een demissionair kabinet kan zulk een uiterst belangrijke benoeming, de belangrijkste van alle die er te doen zijn, kwalijk voor zijln verantwoording ne men of zelfs maar voorbereiden. En zoo ligt de vraag, wie de opvolger zijn zal van den heer Fock, nog altijd onbeant woord. Nu willen wij niet zeggen, dat het thans reeds nijipt met deze benoeming. Maar heel lang kan bet toch niet meer duren. De nieuwe titularis moet in het najaar vertrekken en dient een behoorlij ken tijd vooraf te weten dat hij gaan zal. Da.t wil zeggen, dat eigenlijk reeds in April, uiterlijk Mei, zijln benoeming zou moeten vast staan. Laat ons nn aannemen dat minister Welter zijn keuze (voor zich) reeds heeft gedaan en dat de ministerraad zich daarmede zou ver eenigen en de Kroon haar sanctie eraan zou geven, dan hebben we daaraan toch slechts iets wanneer het tegenwoordige minnisterie, of minstens de heer Weiter, blijft zitten. Anders moet alles weer ab ovo worden aangepakt. De malversaties te Bergen op Zoom1. Het accountantsrapport deelt iets me de omtrent liet „beheer" van den ont vanger. Bekend is reeds uit vroegere publicaties dat De Meulemeester de ietwat royale gewoonte had, bankbiljetten van ver schillende, vaak hooge waarde, als boe kenleggers te gebruiken. Waarna de boe ken argeloos op tafel bleven slingeren. Het accountantsrapport vertelt op blz. 28; V coupons en losbare obligaties -werden als waardeloos papier behandeld! Uit de meest onverwachte schuilhoeken kwamen waardepapieren te voorscliij'n en het is onbegrijpelijk dat talrijke aangetee- kende brieven ongeopend en ordeloos tus- schen allerlei bescheiden verdwaald zijn geraakt." „Een droievig feit is het, dat uit di verse kasten en laden, verdwaald; tusschen allerlei papieren, zilver- en papiergeld te voorschijn kwam. naast ongeldig gewor den zilverbons, oude munten. Het aldus aangetroffen geld beloopt ©en bedrag van i 1.217.60. „Verder werden de waardevolle zendin gen der banken door hem voorloop ig on gecontroleerd ter zijlde gelegd, ongeacht de herhaalde aanmaningen der banken, om toch eens bericht van ontvangst te zenden, waarvoor hem 'tevergeefs somtijds duplicaat-ontvangst-formulieren werden toegezonden." Die ontvanger heieft ook een tijdlang een militie kas gehouden. In deze kas gingen zeer groote bedragen om, duizen den bij! duizenden. Hot accountantsrapport deelt nu mee, dat geen spoor Van een administratie van een jnilitiekas gevon den is. i „Die talrijke kwitanties voor uitgaven .van privaten aard, die op! het kantoor gevonden zijn, doen de gedachte opkomen, toi de ontvanger met die uitgaven wel de noodig© voorzichtigheid ten opzichte van de gemeentekas heeft betracht.'2 Op blz. 64: „Het kasverschil werd door een tiental onjuiste posten gemaskeerd'2. Er is verder spiake van het saldo der gemeentebedrijven, dat „bij de eene kasopname f60.000 en .bij! een volgende f120.000 kon geweest zijn. Door bet ver zwijgen dezer schuld kon nu eens f 60.000 ten een volgende maal f 120 000 kastekort verborgen blijven". Allerlei. Ter secretarie van Dien Haag schreef men den 400.000etn inwoner in. In Den Haag loopt het gerucht, dat mr J. Limburg benoemd zal worden tot lid van den Raad van State. Te 's Gravenhage is overleden de heer W. J. M. Michielsen, oud-gouverneur van Sumatra's Westkust en oud-lid van den Raad van Ned.-Indië- Valsch bankbiljet van f40. Op het postkantoor te Vlissingen werd een bankbiljet van f40 in betaling gege ven, dat valsch bleek te zijn. De werkzaamheden aan den gedijk- ten Hellegat-polder zijn verre geëindigd- Slechts enkele arbeiders werken er nog aan. De hoofdwegen er door zijn geheel gereed en werden deze week van rijks wege opgenomen- Dit voorjaar zal ver der worden voortgegaan met de verkave ling en effening der gronden, om ze daar na pas klaar te maken voor den zaai. Een gemeentelijk referen dum. De Raad der gemeente Breskens heeft nog geen beslissing genomen in zake toetreding tot de waterleiding- Al vorens te beslissen zal er een referendum worden gehouden. t Dit besluit tot het houden van eeil z.g.n. referendum werd nog wel genomen in een raadsvergadering, die voltallig was. Bovendien is deze zaak reeds van alle kanten bekeken. Is 'sRaads houding wel in overeenstemming met het door de Grondwet geëischte „beslissen zonder ruggespraak"? Middelburg. Dinsdagavond hield de Chr. Middenstandsvereeniging alhier een ver gadering in de sociëteit St- Joris, alwaar door dhr M. C. v. d. Ende een inleiding werd gehouden over „Een Adviesbureau", waarin hij duidelijk aantoonde, het nut hiervan voor den middenstander- Na een zeer uitvoerige bespreking werd in be ginsel besloten tot oprichting van een ad viesbureau. Hierna werd een verkiezing gehouden voor twee bestuursleden, in verband met de uitbreiding van het be stuur. Gekozen werden de heeren "K. Hel der en Ch- J. de Wolff, welke hun benoe ming in beraad wenschten te houden. Kruiningen. Gisterennamiddag 5 uur vei gaderde de gemeenteraad. Afwezig dhr v. d. Straaten. De voorzitter deelt mede, dat mej- Risseeuw hare benoeming als Hoofd der Bewaarsch- te Hansweert heeft aangenomen en sedert 1 Februari reeds in functie is, .dat een overeenkomst is getroffen tusschen de gemeente Kruinin gen en de Maatschappij M.A.B.E.G. vooi de levering van Gas voor verwarming der te bouwen O- L. School te Kruiningen voor 51/2 cent per kub. M., dat bij de aanbesteding van voornoemde O. L. Sch. elf inschrijvingen waren, waarvan do hoogste f 63000, en de laagste f 44980 door J. E. F. Torremans te Tilburg, de raming was f 47324. Het werk is nog niet gegund- Aan de orde is bet vaststellen van de rooilijn voor de gebouwen aan den z.g.n. Zandweg (tegenwoordig grind weg). Op zichzelf is deze zaak niet zoo belangrijk, doch met het oog op den grooten verkeersweg welke over dezen weg komt en de gebouwen welke aan den anderen kant staan vragen vele leden inlichtingen omtrent den nieuwen weg en verdere bouwplannen. Dhr Minnaar vindt 71/2 M. van den weg wel wat ver daar het bouwen daardoor ook duurder wordt. In stemming gebracht wordt het voorstel van B- en W., zijnde 7i/2 M. aangenomen met 9 tegen 1 stem (dhr Minnaar). Door het ingebruik geven van 1 lokaal der gemeenschappelijke 0- L. School te Oostdijk aan de vereen- voor Geref- onderwijs worden eenige wijzigin gen voorgesteld in de regeling. Nadat de voorzitter deze zaak in den breede heeft toegelicht, waaruit bleek, dat zulk een re geling op vele moeilijkheden stuit, waarin! de wet niet voorziet, wordt de voorge stelde regeling met alig. st. aangenomen. Daarna vraagt de voorzitter machtiging aan den Raad om de voorloopige verhu ring van tuingrond bij de Weel te Hans- weert goed te keuren- Van de '8 perceelen bleven 3 onverliuurd waarvan de mini mumprijs a f 0.30 per roede eveneens werd goedgevonden voor onderhandsche verhuring, terwijl aan G- Schrier de af braak van een huisje werd gegund voer f 9. Bij de rondvraag vestigt dhr Dek de aandacht op deoverhangende takken der kastanje-boomen bij dhr Schram als zijnde hinderlijk voor het verkeer- Dhr Visscher vraagt welke plannen er zijn met 'de oude Bewaarschool, hij meende dat deze niet verkocht moest worden doch in een behoefte zou voorzien voor vergaderlokaal; terwijl hij afkeurde, dat altijd dezelfde arbeiders worden genomen bij de gemeente als die werkkrachten noodig heeft en er meer rekening met werkloozen gehouden moest worden. De voorzitter zegt, dat er meestal geen werk loozen zijn, wanneer de gemeente volk noodig heeft en het onbillijk zou zijd om in den drukken tijd, zij die zich dan geven niet eenige zekerheid te geven voor eenigen tijd, doch wil zoo mogelijk gaarne rekening houden met een en ander. Dhr Marcusse wijst op de noodzakelijkheid van een lantaarn aan den Boomdijk. De voorz- zegt overweging toe. Dhr Minnaar zegt. dat het hem opgevallen is, dat op. 8 Februari 1.1. van de openbare gebouwen van gemeentewege niet is gevlagd, hij weet wel dat het niet in de bedoeling lag om feest te vieren dien dag, doch meende dat het uitsteken der vlag een stille hulde had moeten zijn, en het spijt spreker dat zulks niet is geschied. De voorz. zegt, dat het hem ook spijt dat er dien dag niet is gevlagd, en biedt zijn verontschul diging aan, daar hij erkent er heelemaal niet aan gedacht te hebben om last te geven tot vlaggen- Daarna sluiting. WolfaartsdijK. Dinsdagavond hield de Chr- Jong. Jong. „Dient den Heer" hare jaarvergadering- Als gewoonlijk was de leerkamer weer overvol, want langzamer hand is er voor de C- J. V. groote belang stelling gekomen- De vereeniging gaat hel goed, hiervan kon in alle verslagen ge tuigd worden- Ze heeft een flink ledental en vele begunstigers- Verder staan ondei haar beheer een leesgezelschap en een bibliotheek, welke laatste dezen wintei weer al 2200 boeken ter lezing heeft uitge reikt. Dezen winter zijn ook door haai 4 winterlezingen georganiseerd, die zeer druk bezocht zijn- Van den avond zelf kan getuigd Worden, dat die j?oed ge slaagd is. Op de gewone wijze was deze ingericht; in het eerste gedeelte de ver slagen, een opstel over de beteekenis van het vereenigingsleven en een toe spraak van den voorzitter- Een ander ge deelte van den avond werd op meer ont spannende wijze doorgebracht, en inhei slotgedeelte kwam o.m. voor een tableau met 'de voorstelling der blijvende trouw aan Oranje, weergegeven door een Geus en een hedendaagsch soldaat. De voorz. besloot met een ernstig en opwekken] woord deze vergadering. Werd kortgeleden in êen berichtje ovei de uitvoering der Gymnastiek-vereeniging gezegd, dat het vereenigingsleven hier kwijnende is, dan kan dit gelukkig niel van de Jong. vereen, gezegd wórden. Kou'dekerke. Door de gemeente-politie is aangehouden een persoon genaamd P. B., welke zich op verschillende tijdstip pen in Juni, Juli Auigs. en Dec. 1925 door middel van braak timmermans-ge reedschap heeft toegeëigend en verkocht. Deze feiten pleegde hij te Koudekerk© en 0. en .W. Souburg. De dader heeft bekend, en een deel van het gereedschap is reeds in beslag genomen te 'sHeeü Arendskerke. WestKapelle. Vrijdagavond hield de af deeling „Het Groene Kruis" haar voor jaarsvergadering, die door slechts 14 leden was bezocht. Na voorlezing der notulen, kwam ter sprake: eerste hulp bij ongelukken. Na bespreking van het doe] en het nut van een cursus daarin, stelde de heer K. Engelbrecht, ajts, zich be schikbaar in den volgenden winter een cursus te openen, waarvoor hem door den voorzitter dank werd gebracht. Daarop bracht de secretaris het jaar verslag over 1925 uit, waaruit o.a. bleek dat het ledental weder gestegen was, en op 1 Jan- 1926 bedroeg 490. Het materi aal bevindt zich thans in uitstekenden staat en door aankoop van nieuwe materi alen kon in alle behoeften voorzien wor den- Aan versterkende middelen kon aan onvermogende zieken verstrekt worden 196 L. melk en 176 eieren. Als tegemoetkoming in de kosten van vervoer per auto- van zieken naar Middel burg of Vlissingen werd uitgegeven f12. Uitgeleend gijn 326 verplegingsartikelen aan 162 personen. Met ingang van 1 Januari 1926 fungeert als bode der. ver eeniging A. Gabriëlse. Daarop deed de secretaris voorlezing van het jaarverslag 1925 van de afd. t.b.c.-bestrijding, uit gebracht door zuster Traas van de Diaco nessen-vereen. Domburg. Daaruit bleek, dat de zuster te Westkapelle in 19 ver schillende gezinnen 252 huisbezoeken had afgelegd. Geregeld waren in gebruik ge weest 2 lighallen, terwijl in den zomer van 1925 gedeeltelijk op kosten van het Groene Kruis één kind ter verpleging is opgezonden naar het hospitium te Domburg. Uit het financieel verslag van het Groene Kruis bleek, dat de inkom sten over 1925 hebben bedragen met het goed slot over 1924 f 867.17, terwijl de uitgaven bedroegen f 406.63, alzoo slui tende met een batig saldo van f 460-84. De inkomsten van de afdeeling t.b.c. be strijding bedroegen f 1169.111/2 en de uit gaven f496.75, zoódat deze rekening sloot met een saldo van f 672.36i/2- Besloten werd een bijdrage te verleenen aan het Centraal-Bureau van de Ned- Vereen, te Utrecht van f10 pier jaar tot wederop- zeggings toe. Voor kennisgeving werd aan genomen een verzoek van het steuncom. Emmen in de Drentsche venen om steun aan de Drentsche veenarbeiders- Als af gevaardigde naar de Prov- verg. Groene Kruis" vergadering werd aangewezen de lieer M. Dieleman, als secundus de heer Engelbrecht. De begrooting voor de af deeling t.b.c.-bestrijding werd daarop vastgesteld op f 1184.86y2 in ontvang en uitgaaf. Alsnu bracht de voorzitter het denkbeeld ter sprake, reeds in de be stuursvergadering overwogen om aan de leden der vereeniging een tegemoetkoming in te maken onkosten voor verpleging in het ziekenhuis te Middelburg of Vlissin gen te doen toekomen, met welk denk beeld de vergadering accoord ging. Op voorstel van een Üer leden werd besloten aan eventueel verpleegden in een zieken huis hoogstens 10 procent van hun te maken onkosten uit te keeren, waarvoor een post van f120 op de begrooting werd uitgetrokken. Na de gestelde omvraag werd de vergadering gesloten- Zoetetande. Dinsdagmiddag vergaderde de raad. De voorz. opent met gebed. Ingekomen was: Verzoek van het be stuur der Chr. school om' een voorschot van f650 volgens art. 101 der L.O.-wef B. en W. stellen voor hiervoor f620 te verleenen, wat wordt goedgevonden. Een verzoek van de N.V. Stoomtram Walche ren om subsidie voor 1926. De voorz. zegt, dat in het college van R. en Wu een meerder- en een minderheid bestaat, maar de meerderheid wil in ieder geval als er subsidie verleend wordt, daar aan de voorwaarde verbinden om den Zondagsdienst stop te zotten. Dhr Stroo vraagt of dit hier te pas komt, om zon der deze voorwaarde geen subsidie te verleenen, dat is vroeger toch ook niet gebeurd. Blhr Adriaans© heeft geen sub sidie in de begrooting kunnen vinden. De voorz. antwoordt, dat dhr de Visser vroe ger heeft voorgesteld met de subsidie te wachten, tot een verzoek inkwam, en daarom een memoriepost is uitgetrok ken. Verder zegt Adriaanse dat hij', zon der de voorwaarde van B. en W. aan de subsidie te verbinden, onmogelijk zijln stem hieraan kan geven. Hij! acht het beter ten halve gekeerd, dan geheel ge dwaald. Dihr Slroo zegt: ik ben erven zoo goed tegen ontheiliging van den Zondag dan Adriaanse, maar een openbaar mid del van vervoer geheel stop zetten ben ik tegen. Het gebeurt ook, dat met on gunstig weer predikanten met de tram mc-de komen om te preeken. Ik acht dit hetzelfde, of men paard en wagen ge bruikt om naar de kerk te rijden, dan of men gebruik maakt van de tram. De voorz is het met den hoer Stroo' niet eens dat er openbare middelen van ver voer op Zondag moeten zijn. Het voorstel van B en W. wordt verworpen met met 4 tegen 3 stemmen. (De heeren Mal- jaars, Jansen, de Witte en Stroo tegen, de heeren Koppig jan, 4© Visser en Adriaanse voor.) Het voorstel Stroo, om op dei gewone wijze subsidie to verleenen wordt aange nomen met 4 tegen 3 st. (voor de heeren de Witte, Janse, Maljaars en Stroo, te gen de beteren Kopplejan, Adriaanse en de Visser),. Een schrijven van den directeur der Werkloosheidsverzekering wordt voor ken nisgeving aangenomen Het bestuur van „Vreemdelingen verkeer" verzoekt om van gemeenteweg© twee 'wegwijzers te plaatsen in de ge meente. De voorzitter stelt voor om op dit verzoek te berichten, dat de afd. dit zelf kan doen, onder voorwaarde dat de weg wijzers voor het publiek „verkeer geen hinder veroorzaken. Dit wordt goedgevon den. Naar aanleiding van een schrijven van de gezondheidscommissie inhouden de de goedkeuring der wijziging van de politieverordening, wordt deze nu defini tief vastgesteld. Als lid in de commissie van school toezicht wordt herkozen dhr P. Geschiere met 6 van de 7 stemmen. Thans wordt overgegaan tot benoeming van een der den ambt. v. d. burg. stand. Die voorz. licht toe waarom dit noodig is. Ingevolge art. 149 der Gemeentewet zijln hiervoor aanbevolen de beide wethouders, Koppe- jan en de Witte. D|hr de Witte wordt met 4 van de 7 stemmen benoemd, die voor zijd benoeming bedankt. Diaarna wordt dhr Koppfejan benoemd, die even eens bedankt. Ten slotte wordt benoemd dhr J. Stroo, die zijn benoeming aan neemt. Naar aanleiding van een opmerking van den lieer de Visser, in de laatste vergadering, omtrent 'den slechten toe stand van den Moolweg, 'brengt de voorz. rappiort uit. Hij! zeide dat B- ein W. hier voor geen vaste plannen hebben gemaakt, maar den Raad uitspraak willen laten doen: óf zooveel mogelijk opknappen met steenpuin, óf verharden met straatklin kers. Dihr Adriaanse zou willen bekanten met klinkers, omdat het in de kom der gemeente is. Dihr. Stroo is ook wel voor verharding met straatklinkers, maar vraagt naar de kosten en zou bet voodoo- pig maar wat opknappen. D'hr Kop- pejan merkt op1, Üat de schuldenlast der gemeente niet zoo groot is. Die voorz, brengt in stemming om over te gaan tot bestrating. Dit wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen en besloten over te gaan tot opknapping en bet aanbrengen van een zinkput. Diet voorz. stelt den raad voor om B. en W. te machtigen volgens Koninklijk besluit, om vrij! te kunnen handelen omtrent reclames der forensenbelasting. Machtiging wordt ver leend. Het kohier hondenbelasting wordt behandeld en goedgekeurd. Hierna sluiting met dankzegging'. Vrijdagavond gaf het Christelijk fanfarekorps „Luctor et Emergo" alhier, voor een stampvolle school een openbare uitvoering ten bate der slachtoffers van den watersnood. Hetzelfde programma van veertien dagen geleden met nog een paar extra nummers werd weder op schit terende wijze uitgevoerd. Een voor dat doel gehouden collecte bracht, na aftrek van de gemaakte kosten, op de som van f 34,55. Tholen. Maandagmorgen had onder groote belangstelling van het publiek de executoriale verkoop plaats van den in boedel van J. de J. alhier. Deze verkoop had plaats, omdat genoemde de J. weiger de de hem opgelegde boete voor niet-aan- sluiting bij de waterleiding, ten bedrage van f 75, te betalen. Door een zijner vrien den werden twee vloerkleedjes gekocht voor de kapitale som van f 116. Onder groote hilariteit van het publiek verklaar de de deurwaarder, dat de verkoop nu was geëindigd, daar boete en kosten nu reeds waren gedekt. (Z. N.) Tenieuzen. Gisteren werd met zeer gunstig gevolg; te water gelaten het nieuw gebouwde sleiepschipl „Porfier 29", voor rekening van dein heer G. F. P. v. d. Peijl te Terneuzen; afmetingen van het schip zijn 42.80 M. X 5.08 M. X 2.40 M- en meet 425 ton. D© plaats der vrijgekomen helling zal worden ingenoöen door ©en aan te leg gen dok, met een lengte van 105 M. en een breedte van 13 M., dat uitsluitend zal worden ingericht tot het dokken van kanaal en rivierschepen. Het dok krijgt zijn ingang aan de kanaalzijde, terwijl door de eigenaardige ligging het water geloosd wordt op een waterleiding, die bijl ebbe automatisch op de Schelde loost. Voor het dokken wordt dus gebruik ge maakt van het verschil van waterstand tusschen het kanaal en de omgeving, zoodat hiertoe geien verdere mechanische arbeid behoeft te worden toegepast, wat het groote voordeel van deze inrichting is. 1 geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worde® wederom spoedig gaaf, zacht e* blank door Purol. Ds A. Graves van Wil lens waard' hoopt Zondag a.s. van de Ned. Herv. Gom. te O. en W. Straburg afscheid te nemen «1 Zondag 14 dezer zijn intrede te Rhenen te doen na bevestiging door ds P .v. Willenswaard te Krimpen a. d. Ijs s el. Uit Wemeldinge vernemen wij dat ons bericht uit de N! \R. Ct. i.n zake aanneming van beroep onjuist was, dewijl gisterenavond .10 uur Z.Éerw. nog geen beslissing had genomen. Het foutieve be ticht was blijkbaar door de N. R. Ct. aan de Winsclioter Crt. van Maandag ontleend. Eerst heden Donderdagmorgen is te Wemeldinge bericht van aanneming ingekomen. Pas c. henen inwendige Zen- d i n g. Dezer dagen is door den Centraal- Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Philantropische Inrichtingen een circulaire verzonden aan alle kerken en evangelisatie-vereen igingen inzake de In wendige Zending. Daarin wordt herinnerd aan den nieuwen koers, dien de Centraal- Bond nam, door n.l., waar hij vroeger het werk der Inwendige Zending alleen in direct diende, nu ook direct en wel in financiëel opzicht zich voor zijn leden te interesseeren. Maar bizonder wordt opgewekt om met Paschen overal collectes te houden voor de in den Centraal-Bond samenwerkende Inwendige Zending (Evangelisatie-arbeid en Christelijke Philanthropic) en de ge dachte wordt onderstreept, dat het goed zou zijn wanneer gelijk Pinksteren en de Uitwendige Zending in het Christelijk bewustzijn zijn saamgekoppeld zoo ook op Paschen steeds aan de Inwendige Zen ding werd gedacht- Het feest des Levens en het werk, dat dit Leven in dezewereld tot uiting wil laten komen, hooren bijeen- In den Centraal-Bond zijn op het oogen- blik 130 vereenigingen en stichtingen tot samenwerking gekomen- Adres van den Bond en van den Penningmeester G- J. K. Baron van Lynden, is Stadhouders kade 137 te Amsterdam; (gironummer 21073) waar ook rechtstreeksche bijdra gen van particulieren gaarne zullen wor den ontvangen. s Benoemd tot hoofd van school I te Breskens de heer G. C. J. de Pree, onder wijzer aldaar, no. 1 van de voordracht. Dr P. van Hoek. f Gistermiddag is te 's-Gravenhage op 61- jarigen leeftijd overleden dr P. van Hoek, oud-directeur-generaal van den landbouw. Dr van Hoek werd den 8en Januari 1865 in het gehucht Op den Houw, gemeente Uffrum, geboren als zoon van een land arbeider, die zich door zelfstudie zóóver had opgewerkt, dat hij zijn zoontje kon leeren lezen. Zoo kwam het, dat het kind reeds op 4-jarigen leeftijd lezen kon; en op 10-jarigen leeftijd de hoogste klas be reikte. Vervolgens bezocht hij de Rijks kweekschool te Groningen en de normaal school te Warffum, waar hij in 1884 slaagde voor onderwijzer. De later bekend geworden directeur der Warffumsche H. B. S. met landhouwcursus, dr Rijkens, was leeraar aan de normaalschool en adviseer de den jongen van Hoek zich vooral op wiskunde toe te leggen. Door middel van zijn eersten superieur, het hoofd der school Scheltens te Ren- cum, kwam van Hoek al spoedig in ken nis met den toen bekenden landbouw kundige P. Heidema. Vooral deze kennis making heeft grooten invloed gehad voor van Hoek's verdere loopbaan. Na zijn hoofdakte te hebben behaald, begon hjj zich n.l. op raad van Heidema te bekwa men voor de l.o.-akte landbouw. Hij volgde o.a. de lessen van dr Borgman de la tere directeur der Haarlemsche H.B.S. met wiens dochter liij later huwde. In December 1890 aanvaardde hij de be trekking van consulent bij de Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw e« op 1 November van het volgende jaar werd hij rijkslandbouwleeraar in Noord- Brabant, van Juni 1892 tot Juni 1894 was hij tevens rijkslandbouwleeraar van Zuid- Holland. Op 1 Mei 1901 inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, speciaal belast met het landbouwonderwijs; in Februari 1910 directeur-generaal van den land bouw. Onder zijn bewind werd de Middelbare Landbouwschool in Wageningen gesplitst en de Nederlandsche Afdeeling naar Gro ningen en de Koloniale Afdeeling naar Deventer verplaatst; kwam een wet op het Hooger Landbouw- en Veeartsenijkundig Onderwijs gereed, hetgeen leidde tot het stichten van de Landbouwhoogeschool. Ia 1918 werd hij benoemd tot doctor honoris causa in de veterinaire wetenschap. Voorts bereidde hij een reorganisatie van d® Rijkslandbouwproefstations voor, die ook werd uitgevoerd, evenals een nieuwe Vo- gelwet, een nieuwe wet op de planten ziekten, een wet op de nuttige dieren, een wet op verstrekking van grond aan arbei ders, een wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, de wet op de Paardenfok-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2