No 130 Donderdag 4 Maart 10^0 4©e Jaargang FEUILLETON Getrouw tot in den dood. DOET UW SCHOENEN GOED Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f 3.-< f 0,08 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Militair Tehuis Vlissingen. In dank ontvangen voor het Militair Tehuis te Vlissingen van J. D. Sr. te G. f 3 en S. te G. f 1. De radiotelefonie in de treinen. Aangemoedigd door het succes met de draadlooze telefonie in den D-trein op het traject Berlijn-Hamburg, heeft de directie van de Duitsche rijksspoorwegmaatschap pij besloten (de radiotelefonie geleidelijk op alle spoorwegtrajecten in Duitschland in te voeren. Voorloopig zal men beginnen ,met de invoering op het traject Berlijn- Miincben en ze geleidelijk uitbreiden over de 18 belangrijkste lijnen. De Bankbiljetten-affaire in Hongarije* In verhand met de bankbiljetten-affaire wordt (gemeld, dat de directeur van de postspaarbank van zijn ambt ontheven en op half pensipen gesteld is. In de vergadering van de nationale ver gadering kwam het gisteren tot storm achtige tooneelen- De minister van jus titie las een protocol voor over het poli tioneel onderzoek inzake de houding van Prof. Messaros. Deze verklaart, dat hij overeeagekomen was, met den vroegeren minister Stephan Friedrich, valsche frank- biljetten te maken. Hierop ontstond, een ontzettendlawaai. De zitting moest ge schorst worden. Steeds ernstiger worden de beschuldi gingen, die in verband met het valsche- muntersschandaal aan het adres van den Hongaarschen minister-president Bethlen worden geuit.. In de Nationale vergadering hield graaf Pallavicini Dinsdagavond een rede, waarin hij Bethlen van directe medeplichtigheid aan de vervalsching v^n Tsjechische kr. en van bekendheid met de francs-verjal- schingen beschuldigde. In 1921, toen Beth len reeds" minister-president was, had- prins Windisch-Graetz spreker ingelicht omtrent het plan Tsjechische kronen na te maken en toen Pallavicini getracht had hem dit plan nit het hoofd te praten had de prins verklaard, dat hij «er geen kwaad mee kon, daar de regeering dit plan ondersteunde. Sprekende over.de vervalschingen van de Fransche francsbiljetten verklaarde gr- Pallavicini: „Op grond van mijn kennis van de gebeurtenissen beweer ik, dat de minister-president, zoodra de zaak door de arrestaties te 'sQravenhage aan het licht was gekomen, alles in het werk heeft gesteld om de valsche munters te dekken en hen slechts in zooverre heeft prijs gegeven, als hij daartoe door het buitenland werd gedwongen. Ik ben be reid deze verklaring ook buiten het par lement te herhalen teneinde den minister-1 president gelegenheid te geven een aan klacht wegens beleediging tegen mij in te dienen". Inderdaad publiceeren de Boedapesteï bladen een verklaring van graaf Palla vicini, waarin hij zijn beschuldiging na drukkelijk herhaalt. Deze verklaringen van graaf Pallavicini worden bevestigd, door een telegram vaif den correspondent van de „Vorwarts" te Boedapest, waarin er aan herinnerd wordt' dat prins Windisch-Graetz van den be ginne af heeft verklaard, dat hij met het oog op „hoogere belangen" de namen van verschalende hooggeplaatste betrokkenen moest verzwijgen- Op aandrang van zijn Schets uit de Russische revolutie. 36.) o— Meer kon de jager' niet zien. Het was echter niet ten ©enenmale onmogelijk, dat de man nog leefde en daarom besloot de verkenner, 'het lichaam stil te laten liggea en dokter Brenzilof te halen. De OMgeving was nu wel veilig en misschien kon 's dokters kunst hier nog eien men- sohenïeven redden. In de hut teruggekomen, vertelde Pe ter alles, wat hij geidaan en ontdekt had. „Nu, vlug maar op weg," zei de dokter; „wie weef of de gevallene nog niet in 't leve» is te behouden. Maakt maar al vast wat water kokend, zusters en zorgt dat bij Onze terugkomst de tafel ledig is. U wilt ons zeker wal vergezellen, mijn heer Pjeitrof?" „Ojat ik meega spreekt vanzelf,'5 ant woordde de detective. „ïk stel mij natuurlijk in dienst van de kleine communistische maatschappij, waarvan, het toeval mij lid gemaakt heeft, doch die, naar ik vrees, niet van langen duur zal zijn." „Waarom zou die niet van langen duur familie heeft prins Windisch-Graetz thans verklaard, dit zwijgen te verbreken en hij heeft zijn verdediger, den democratischen afgevaardigde Ulain, een uitvoerige schil dering van de geheele zaak gegeven. Daarin vertelt hij o.a., dat Bethlen van de geheele voorbereiding der vervalschin gen voortdurend op de hoogte is gehou den en dat men geen enkele belangrijken stap in deze aangelegenheid heeft onder nomen zonder eerst Bethlen nadrukkelijk toestemming te hebben gevraagd- Toen het telegram uit Den Haag omtrent de arrestatie van Jancowitsj c.s. te Boeda pest was ontvangen, is Windisch-Graetz met Bethlen en Nadossy overeengekomen zich van den domme te houden en mocht er iets uitlekken eenvoudig alles te ont kennen- Eerst later, toen dit onmogelijk bleek, hadden Windisch-Graetz en Nadossy zich bereid verklaard voorloopig de geheele verantwoordelijkheid op zich te nemen. De strijd in China. Het geweldige gevecht, dat de groote militaire leiders begonnen zijn in -de streek PekingTientsin, is een ware strijd op leven en dood- Van heide kan ten worden tanks gebruikt. De verliezen zijn zeer groot. De strijd kreeg zulk een omvang, dat hij tot de algeheele ver nietiging van één der tegenstanders kan leiden, hetgeen den burgeroorlog zou Kun nen doen eindigen- ZieKteni in Rusland. Naar de Izwestia meldt, heerscht te Moskou een ernstige influenza-epideniie; na het recordjaar 1891. is het aantal ziek tegevallen nooit zoo hoog geweest als thans; er is vrijwel geen gezin waarin op het oogenhlik niet een of meer per sonen aan de ziekte lijdende zijn. De medici .schrijven deze epidemie toe aan de vele en plotselinge klimaatsverande ringen-gedurende de laatste maanden- Te St. Petersburg heerscht ernstig diphte- ritis- Luitenant-generaal Dejardin. f Luitenant-Generaal Dlejardin, die reeds geruimen tijd ziek was, "is gisteren te Brussel overleden. Als schrijver van bro chures over Hollandsch-Belgische mili taire samenwerking in geval van 'oorlog ■en de verdedigingswerken aan de Maas, heeft hij voor den oorlog veel opgang gemaakt. Die gestorvene1, die een goed vriend was van Nederland «en steeds in briefwisseling was gebleven met ©enige 'NederlandsChei officieren, die hij vroeger had leerein kennen, is 98 jaar 'geworden. De misdaden-golf in Amerika. Alfred Smith, de gouverneur van den staat New York heeft in ©en special© bo'odischap (aan het wetgevende lichaam van dezen staat d;ei aandacht gevestigd op de misdadengolf, waarvan dei Vereemig;- de Statep hebben te lijden. D|e gouverneur wenscht een commissie 'te benoemen, die de oorzaken van dezen toestand zal na gaan, vooral daar de staat New York volgens hem eien voorbeeld moet zijtar. Smith heeft met statistieken zijn voor stellen geïllustreerd. Wij ontleenen daar aan de volgende cijfers: In 1922 werden in dei Vereen. Staten 9500 personen vermoord, in 1923 10.000, in 1924 11.000. "r In vele Amerikaans che steden worden meer moorden ^bedreven dan in geheel Groot Brittannië. Zoo hadden er te .Chi cago1, een stad van bijina 3 millioen in woners, in 1923 389 zelfmoorden plaats, zijn, mijnheer?" vroeg de jager. „U hebt nu toch wel kunnen zien, hoe bang dat bolsjewiekengespuis vbor ons is." „Daar heb je gelijk in, vriend; maar meen niet, dat we alleen met nullige ke rels als Kazac of Wladimir te doen heb ben. Want dan vergis je je. Morgen of overmorgen komen er geordende afdeelin- gen van het roode leger hierheen. Dan worden Kazac en "Wladimir onttroond. Ze krijgen op zijn allermooist een onderge schikt haantje. Maar wij zijn dan verloren. Met één schot uit een veldkanon is de hut weggevaagd en een mitrailleur of machi negeweer doet de rest. Nog eenvoudiger is het, dat de Lenin-jongens met een paar handgranaten de brooze hut vernietigen. De methode is overigens bijzaak. De hoofd zaak echter is niet af te wenden, 't Zou mij verwonderen, als we overmorgen de zou nog zien ondergaan." „Ik ben het met u eens, mijnheer Pe- trof", zei de dokter. „We zullen daarover echter straks verder praten. Thans roept ons onze plicht tot handelen in het belang van den getroffene daarbuiten." Vergezeld door Peter's honden begaf de kleine stoet zich op weg. Bij het lichaam, dat nog juist lag, zooals de jager het ver laten had, aangekomen, ontstak de dokter een lantaarn en keerde den voorover lig- genden man op den rug. Het bleek dat een kogel hem vlak onder de kin geraakt en zijn strottenhoofd ver- terwijl in Engeland en Wales met een bevolking van 38.000.000 150 gevallen van dergelijfcen aard voorkwamen. In het zelfde jaar wierdein te New-York 263 per sonen vermoord, .te Londen 43. Die gevangenissen kunnen het aantal arrestanten niet meer herbergen, hetgeen begrijpelijk is als men bijv. kennis neemt van het feit, dat te Philadelphia Zaterdag j.l. bij een razzia door de politie duizend personen werden gearresteerd. Korte berichten. De politie te Warschau heeft een groote communisten-organisatie ontdekt, welke haar zetel had in de lokalen van een vakvereeniging- Er zijn ongeveer 50 personen gearresteerd. De Spaansclie ministerraad besloot op voorstel van den lioogen commissaris van Marokko de in den sector van Te- toean voorbereide operatie uit te stellen. Een zonderling besluit! Uit Lissabon wordt aan de Fransche bladen gemeld dat ex-koning Manuel een manifest aan zijn aanhangers heeft ge richt, waarin hij verklaart slechts opnieuw koning te willen zijn- in een geheel her nieuwde monarchie. Hij noemt zich zelf een absolutist, en tevens aanhanger van de integralistische doctrines, zooals deze door sommige politieke groepen in Por tugal worden bepleit. De regeeringsraad Bartels, vroeger chef van het vreemdelingen-bureau "te Berlijn, is wegens meermalen gepleegde omkooperij en oorkonden-vervalsching tot 16 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De omkoopingsgeklen ten bedrage van 24.000 mark, zijn aan den staat vervallen. In 1924 hebben zich 51-200 personen in België gevestigd- Hiervan kwamen er 15.400 uit Frankrijk, 9000 uit Nederland, 7500 uit Italië, 3400 uit Duitschland- Het aantal uit België vertrokken per sonen bedroeg 32.000; 2785 daarvan ves tigden zich in Nederland. f Volgens een mededeeling van liet departement der openbare gebouwen te Washington dreigt het dak van het Witte Huis» in te storten- De reparatiekosten; worden geschat op 500.000 dollar. Men is van meening, dat president Coolidge zal aarzelen om zulk een uitgave goed te keuren. De N- C. R. V. naar Nassau. De plannen van de Nederlandsche Chr. Reisvereeniging om van 2028 Juli e-k. een groote Vereenigingsreis naar hetNas- sauerland te organiseeren hebben thans brijzeld had. Hier viel niets meer te doem. Wladimir want dat was de doode moest reeds een uur geleden gestorven zijn. Ontroerd staarden allen op de wonde. Was hier niet duidelijk Gods vinger? „God, als .Hij bestaat mag mij den strot ontrukken" had Wladimir den avond te voren gezegd en Peter had gesidderd toen hij het aanhoorde- Daar lag nu de uit dager Gods met een uiteengerukt strotten hoofd „De Ileere wreekt niet altijd op zoo zichtbare wijze zijn geschonden eer", zei de dokter; maar het komt toch wel voor, dat Hij toont te leven en zich niet straffe loos laten bespotten en lasteren. Zulke gerichtsoefeningen treffen ons dan- Moest echter niet veel meer Zijn Woord ons treffen, dat -ons waarschuwt tegen het oordeel na den dood? En toch, hoe onge voelig zijn we daarvoor! O, mijne vrien den! Vreeselijk zal het zijn, den vollen toorn Gods over de zonde te moeten dra gen! Intusschen valt hier voor mij niets meer té doen- Het komt mij het beste voor, het lijk maar te laten liggen tot morgen, als het licht is, en het dan te begraven." „We kunnen dus nu naar de hut terug- keeren", voegde de detective hieraan toe. „Daar kunnen we de vraag overwegen, hoe we verder zullen handelen. Ik moet vasten vorm aangenomen- In „Ons Reis- blad" van 3 Maart richt de Burgemeester van Diez (standplaats van de Nassau- reis) de lieer Robert Neck een enthou siaste „Willkom grusz" tot de Neder landers, die zich opmaken het land te bezoeken, dat zoo rijk is aan herinnerin gen aan ons doorlucht Vorstenhuis. De Voorzitter der Dillenburgvereeniging, de heer Mr E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren resumeert in een keurig artikel de talrijke banden die het Koninkrijk der Nederlanden bin den aan Nassau. Voorts bevat dit rijk geïllustreerde Nassaunummer liet vol ledige programma der reis en alle moge lijke inlichtingen. Dat het op aanvraag gratis te verkrijgen is daarover licht een annonce den lezer in. De 1 Mei-leuze n. Door de S. D. A. P. zijn de volgende leuzen voor den 1 Meidag vastgesteld: „Vóór ontwapening, vóór democratie in het bedrijf; handhaving en doorvoering van den 8-urenda.g, ratificatie van het verdrag van Washington!" Bijzonder pak kend zijn 'de leuzen zeker niet! „Tegen Colijn", had er op het program moeten staan! Complexverwarming. Ofschoon men reeds in verschillende deelen van het lahd complex-verwarming heeft toegepast, waarbij dus meerdere wannteverbruikers hun warmte uit één daarvoor aangelegde centrale verwar mingsinstallatie ontvangen, toch heeft zich dit systeem van verwarming hier te lande nog niet in die mate kunnen ontwikkelen als bijv. in Denemarken, Noorwegen en Zweden- In hoofdzaak is dit wel daaraan te wijten, dat een goede methode, het individueel© warmteverbruik te bepalen ontbrak, en in de praktijk gebleken was, dat bij een complexverwarming, waarbij iedere aansporing tot zuinigheid in het warmteverbruik afwezig is, het brandstof verbruik in doorsnede het dubbele is van dat bij installaties, waarbij zuinigheid di rect voordeel voor den verbruiker be- teekent- Het in de noordelijke landen met com plexverwarming bereikte succes is wel in hoofdzaak te danken aan de daar alge meen toegepaste warmtemeters, systeem Vigo Petersen, waarop iedere aangeslotene zelf zijn warmteverbruik kon aflezen, juist op dezelfde wijze als bijv. zijn electrici- teitsverbruik op een electriciteitsmeter. Wij vernemen thans, dat in den Haag een complexverwarming met Petersen- warmtemeters wordt uitgevoerd, en wel in een ziekenhuis, een kerk, en een wo ning. Gezien de reeds elders hiermede bereikte resultaten mag men aannemen, dat 'thans ook hier het vraagstuk eener doeltreffende complexverwarming opgelost zal worden- Klein. Dat was van Schaper „klein"! Op een vergadering in Den Haag heeft hij gezegd: „Wanneer men de brutaliteit zou heb ben, Colijn vóór Dinsdag te laten terug komen, dan zal in de Kamer een gloei end en forsch protest tegen een derge lijke handeling opgaan." „Men" kan hier slechts slaan op H. M. de Koningin. Die is de eenige, welke de ontslagaan vrage weigeren kan. Maar dan had men van Schapers overbekende vrijmoedigheid en stoutmoedigheid mogen verwachten, echter bekennen, niet te weten, wat ons te .doen staat.' „Vluchten", meende Peter. „Indien we hier bolsjewistische soldaten te wachten hebben, zooals mijnheer Petrof zegt, dan moeten we hier vandaan voor het te laat is." „Maar waarheen?" vroeg de heer Pe trof. „De revolutie is niet plaatselijk, doch zij is als een vloed over gansch Rusland gegaan. En om over de grenzen te ko men, "nu, dat is vrijwel een onmogelijk heid. We zitten hier in 't hart des lands'. Het zou onder de tegenwoordige omstan digheden een tiental dagen eischen om de naaste grenzen, die van Roemenië, te be reiken. En indien we ze al bereikten, hoe konden we er dan nog over komen? Ze zijn dicht bezet met tegenover elkaar staande troepen!" „Is Rusland dan zoo groot, dat we dien langen tijd werk zouden hebben om er uit te komen? Ik meende, dat het in een dag of drie wel ging." „Dat hebt ge abuis, vriend Peter. En in dien we niet ergens een schuilplaats vin den, hier in de omgeving, dan zijn we ver loren. Trouwens, ook in zulk een schuil plaats kunnen we maar kort blijven. Men vindt er ons spoedig genoeg." „We zijn aan de hut", zoo sprak thans dokter Brenzilof, „laat ons gesprek de vrouwen niet verontrusten. Het is beter, dat zij dadelijk het hopelooze van den toe dat hij zich niet achter een geheel neutrale „men" verschuilen ging. Zóó is het kwajongenswerk. (Fr. D.) De Kabinetscrisis. In de Kamer liep B|insda.gmiddag het gerucht, en eir is reden, het voor gegrond te beschouwen, dat er op dit oogenhlik nog geen sprake is van aanblij ven" van het Kabinet-Colijn. Eerst zal nog gepoogd worden een extra-parlemen tair Kabinet te vormen, waarin geen enkel in 't politieke leven actief optredend per soon zal zitting hebben. D|us eien extra parlementair Kabinet in den engen zin des woords. Er werd zelfs verwacht, dat deze nieuwe en laatste poging sp'oedig slagen zou, meldt het Centrum. Over de houding der 'Anti-Revolutio nairen tegenover mr Limburg, meldt de Standaard nog: Ons is bekend, dat van invloedrijke A. R. zijde den heer Limburg de raad is gegeven zoo het met de beide H .niet vlotte in hunne plaats 2 linkschen uit te noodigen1) terwijl daar aan de mededeeling werd toegevoegd, dal de levensvatbaarheid van zijn kabinet voor zooveel de A.-R. betrof, daardoor niet minder zou worden. Wan.t het slagen van "Mr Lim burg zou ons aangenaam zij'n g e w e s t. Er zij'n menschen, ook in de politiek, die van alle wallen kunnen eten. Tot die categorie behoort de president van het zittend kabinet niet. D|ie is gewoon voet b(ijl stuk te houden en eigen koers té zeilen. Maar daarbij; hoort een parlemen taire meerderheid, waarop te rekenen valt. Is die er niet, dan is men beter af met wat soepeler plersoonlijkbeid, die nu eens hier en dan weer elders den 'steun zoekt, dien hij' behoeft, om da machine op gang te houden. We zouden den minister-president en zijn ambtgenooten niet gaarne in dien hulpeloozen toestand zien en daaroml begeer© n we hun terug-I*© er niet. i) Bij dezen passus teekent het „Alg. Hbld." aan: Zij'n wij wel ingelicht, dan heeft mr Limburg dezen raad inderdaad nog op gevolgd. In den loop der vorige week moet hij, toen hij ©en mislukking zijner pogingen tot oplossing Her crisis in dé eerstgekozen richting zag aankomen, met twee hoeren van links over de bezetting van de twee plaatsen der christelijk-histo- risohen hebben overlegd, aanvankelijk met, doch ten slotte zonder gunstig resul taat. Die crisis en de G- G. In verband met de langdurige kabinets crisis vraagt „Het Alg. Handelsblad".; „hoe moet heit nu met de "benoeming van den nieuwen GouverneUr-Generaal?"' Het blad schrijft o.m.: Piat is een heel belangrijke quaestie. Veel belangrijker dan de vraag, of er hier gauw 'n normaal ministerie komt en welk dat zal zijn. ^V.ant de macht van den Gouverneur-Generaal is, in Indië, heel wat grooter dan die van eien Minister of zelfs die van het heele Ministerie hier. Omdat de wetgevende macht ginds vrijwel samenvalt met de uitvoerende', terwijl ze hier gedeeld wordt tusschen Kroon (Mi nisterie) en Parlement. Nu heerscht hier en, naar wij: ver leden weiek merkten, eigemljjk ook in Indië stand niet kennen. Wanneer we hen kun nen bewegen, wat rust te nemen, kunnen we ergens, waar ze ons niet hooren, over leggen, hoe we te handelen hebben." Het kostte; dank zij de hulp der natuur, weinig moeite, de vrouwen tot rusten gaan over te halen. 'tWas nu al de tweede nacht, dat geen slaap hun oogen geloken had en tusschen die twee slapelooze nach ten lag een dag vol spanning en bpwin- ding. Nadat dus met behulp van een deken de ruimte, waar vroeger de vrouw van Peter had gelegen, wat afgeschut was, strekten de uitgeputte vrouwelijke vluch telingen zich op de matras uit en sliepen spoedig den vasten slaap van doodelijk vermoeide menschen. „We hoeven niet te vreezen, dat ze ons nu hooren zullen", zei de dokter. „We kunnen dus hier onze bespreking wel hou den, waarbij ik in de eerste plaats de vraag zou willen stellen, hoe we met deze ongelukkige zusters aan moeten? Onder gewone omstandigheden zou het geen vraag zijn. Ze behoorden dan naar hun echtgenooten terug te keeren; hadden dit zelfs gisteren al moeten doen. Om meer dan één reden zou ik dan weigeren, hen bij ons te nemen. Maar nu we zeker we ten, dat de dood en welk een dood al licht! hen wacht, kunnen we hen nu wegzenden? Ik voor mij kan dit niet over 'thart krijgen." (Wordt yarvolgd.Jj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1