Bntowijs. SeiMÉ NIeiws. Mkuws. eenige honderden kaartjes. Bij de schrif telijke gelukwenscben merkten wij er o.a. op van de hoeren mr A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, dr Beumer, lid der Tweede Kamer, Zuidema, hoofdred. „N. Leidsche Grt.", mr. J. H. M. Stieger te Goes, P. G. Laernoes te Vüssingen, dr J. H. Gunning te Büthoven, en verder van verschillende Statenleden, burge meesters, predikanten ©n particulieren. Ook de pers "heeft aan het feest van onzen hoofdredacteur aandacht geschon ken. Wij lazen felicitaties in de Goesche Grt., Zeeuwsch© 'Kerkbode, 'Standaard, Middelburgsche Crt, Vlissingsche Crt., N. Prov. Gro-n. Grt., Zierikzeesche 'Nieuws bode, Nieuwe Zeeuwscho Crt-, de Neder lander, de Rotterdammer, Friesch Dag blad en N. Leidsche Crt. Op een andere plaats nemen wij daaruit eign en ander over. Zoo is dan den 'heer Buijis© door de be langstelling van zeer velen een dag bereid, waarop hij het heeft mogen ondervinden, dat zijn persarbeid in die bijna 40 jaren hem een groeten kring van vrienden heeft geschonken. Indien God hem bet leven Spaart, zal hij ongetwijfeld nog lang aan dezen feestdag de meest aangename her inneringen bewaren. d. L. Er zijn volgens het „Laatste Nieuws" plannen in voorbereiding, üüi een tram van Knocks naar Retrancbe- ment aan te leggen in aansluiting met de tram Shiis-Breskens.-Die kostein worden geraamd op 3 millioen francs, waarvan de badplaats Knoeke de helft voor haar rekening zou nemen. Bij Kon. besluit is aan re serve- eerste-luitenant J. K. Pilaar van het 3e regiment infanterie op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend uit den militairen "dienst met in gang van 1 April, a.s. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Oosterland 'A. C. *v. d. Have; en tot commandeur in de orde van Oranje Nassau mr A. J. Fokker, voorzitter van het bestuur der Visscherij- en op de Zeeuws che stroomen, te Zie- rikzee. Middelburg. Gisteren ,was het 125 jaar geleden, dat de boekhandel van Benthem en Jutting op de Lange Burgt gesticht Werd, terwijl dien dag de tegenwoordige firmanten, mej. M. v. Benthem Jutting en de heer J. W. van Benthem Jutting, her dachten, dat zij 25 jaar geleden aan het hoofd dezer zaak kwamen te staan. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Reijnhont bij de firma M H. Boasson en Zonen, alhier als jongste kantoorbediende in betrekking trad, ter wijl hij daar thans de functie van kan toorchef bekleedt. Dioor de firmanten werd bij op plassende wijze gehuldigd. Onder het overhandigen van ©en enveloppe- met inhoud, werd hem dank gebracht voor den ijver én nauwge-zefheid, waarmede bij steeds zijn werkzaamheden heeft ver richt. Ook van de zijde van het personeel mocht hij stoffelijke blijken van belang stelling ontvangen. Goes. Gistermorgen kreeg S- B- alhier toen hij' aan de goederenloods der spoor wegen bezig was met bet loissen van goederen, ©en zwaar landbouwwerktuig op zijn voet, 'die nagenoeg verbrijzeld werd. Op advies van dr Looijien we-rd B per auto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Bij bet te 's Gravenhag© gehouden examen ter verkrijging van het poet-radi caal heeft aan dei e-ischen voldaan de kantoorbediend© le fel. W. cle Bruijn van bet post- en telegraafkantoor alhier. Helnkenszand. Maandagavond bracht bet muziekkorps „Euterpe" den heer (M. Staal bij gelegenheid van diens 80sten geboortedag, -Óen serenade. Die voorzitter, Idhr v. Iwaarden, wenschte den jubilaris geluk met. dezen dag -en hoopte dat er nog meerdere op mogen volgen. Dje no-g krasse oude baas dankte voor de "gespro ken woorden ien de ©er door het korps hem bewezen- Nad t de muzikanten g-etrac- teerd waren trokken ze al spelende de dorpstraat do-or, hetgeen zooals altijd veel volk op de been bracht. Driewegen. Tot voorzitter van bet burg. armbestuur is gekozen dhr W- Westveer, zulks in de plaats van dhr G .de Jager. Wissenkerke Gisteren kwam cle ge meenteraad in spoedeischende vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen was een advies van Ged. Staten inzake bet raadsbesluit van 21 Dlec. 1925 betref fende opheffing der O- L. school te Geers- Idijk en beschikbaar stellen voor b-ijz. on derwijs. Het advieis was om te zorgen Idat binnen een maand bericht was inge komen, -dat er -een lokaal was beschikbaar gesteld vo-o-r O L. onderwijs te Geersdijk. Het voorstel van B. em Wó was gezien bet kindertal te- Ge-ersdijk zoowel voor bijz. als openbaar onderwijs èn óm de geraamde koste-n van f7000 vo-or nieuw bouw te sparen, aan h-e-t oplenbaar onder wijs een halve school te laten en het bijz.- tonderwijs een halve te geven. Ddt voor stel van B. en W. in stemming gebracht werd aangenomen met negen st. voor en twee teg-en. n.l. het lid Kramer en Breu- re- Niets meer aan de -orde zijnde werd 'de vergadering gesloten. Oudelande. Gisteravond werd in de Chr. school in tegenwoordigheid van den rijks- tuinbouwconsulent dhr A. W. v. d. Plas- sche, E. Bakker, lid v ,-d comm. van toezicht o-p het -onderwijs, J .Traas, lid van het schoolbestuur -en enkele belang stellenden, de -eindles gegeven in tuin bouwkunde. Dhr J. Bottenberg, die In deze cursus -onderwijs gaf in schei-, na tuur-, plant- -en -dierkunde-, bodem en be mesting, ondervroeg eerst, de cursisten, waarna A- W. Buteijn, die les gaf in fruit teelt en groenteteelt dit deed. Di-plo-ma's werden daarna uitgereikt aan: P. v. d. Velde, Jan de Me-ester, Nic. Burgel, allen met ze-er veel vrucht; Jan Schouwenaar Nz., Jan 'Schipper Az., L. Meijaard, M. de Booij, Jac. Westveer W'z., P. Meeuwse, A. Korstanje, J. C. Meulepbcrg; allen met veel vrucht. Jac. Zandee, Arn. Schou- wenaar J-oh.z., bedden met vrucht. Dhr. v. d. Plassche sprak de cursisten toe -e-n wenschte hun geluk met hun op gedane kennis -en dankte de onderwijzers voor de wijze waarop bet onderwijs is gegeven. Na afloop werd een vereen, opgericht van tuinbouwcursi-sten. P. v. d. Velde bracht namens leerlingen dank aan -de -onderwijzers, -en overhandigde kun een cadea.u. Grijpskerke. Op uitnoodiging van den ring van j. V. o-p G. G. Sero-oskerke e.o>. trad Donderdagavond alhier voo-r ©e-n, goed gevuld kerkgebouw op ds P. N. Kruijswijk v. Vüssingen met _©en rede o-ver: „Gods verborg-en omgang." Op de vraag, wat te verstaan is onder „Gods verborgen omgang" wohden veelal 2 antwoorden gegeven. Het eene ko-mt op uit de kringen der mystiek, het andere wordt gegeven do-or hen die leven uit het geloof. Die Heilige Schrift zegt: Gijl zult God lief hebben met uw geheel© zi-el, uw gansche hart, gehec-l uw gemoed, geheel uw ver stand en alle kracht. Die mystiek gaat lijnrecht in tegenover dit bijbelwoord wijl ze 't verstand -en de kracht wegdoezelt. In alle godsdiensten vinden we mystieke kringen. M-enscben die zich do-or ascese in beelden één te worden met GodHun ideë is, dat de mensch bestaat uit drie zaken. Het lichaam, bet bewust© zieleleven en de ziel-egrond. Om tot ontplooiing van den zielegrond te ko-m-e-n moet het zwijgen op gelegd aan heit lichaam en het bewuste zieleleve-n of zielekracht. Het lichaam wordt soms het zwijgen op gelegd door ijzig strenge kastijdingen, 't Lichaam moet er onder. Eu als men van de lichamelijke hartstochten af is dan komt het -eigenlijke pas: de overdenking of me ditatie zonder wo-ord-en. 't Bewustzijn houdt, op te werken, en alleen moet overblijven de stille zielehouding zoude! woorden, op-dat G-o-d de- ziel met zijn licht beschijnen kan. Het mo-e-t komen to-t de belijdenis der 5 dierbare 'nieten; ik wil ni-efc, ik kan niet, ik weet niel, ik heb niet, ik deug niet. Eindelijk komt dan o-p uit dit alles de ziel-e-grond, dat is de Godheid. Alles is dan we-ggepeld. En als -dat alles 'is geschied en we vra gen dan wat er eigenlijk is gebeurd, dan kan men gevoegelijk antwoorden: niets anders dan wat de- hypnotiseur do-et met zijn patiënten. Spr. wijst er breedvoerig o-p, dat de Chr. mystiek-en den bijbel schromelijk mis bruiken. Geen uitlegging der Schrift wordt gevonden maar een inlegging. Dieze 'mystiek v-ergist zich in 4 -din gen; le. in d© verhouding tot God, want het is niet waar, dat in 'smenschen zie legrond een heilig vuur brandt tot God. 2e. Kan de m-ensch niet een wo-rden met zijn God wijl God zich verborgen hou-dt achter 't gordijn der openbaring, doch aan die openbaring hebben^ de my stieken niet genoeg. 3e gaat men in opzet telijk tegen Go-ds geboden, want men mag 't verstand niet uitblusschen om t-a komen tot inwendig licht, los van Gods wo-ord, dat men beschouwt als een a.b.c.-boek, goed vo-or beginnelingen; 4e. ook de kerk bete-eke-nt niets, veel meer broeder deze of zuster gene; gezwegen no-g van de schromelijke verwaarlo-ozing van G-o-ds ge boden. Het mysticisme heeft evenwel ni-e-t al leen schade ge-bracht maar o-o-k winst. Over ve-l-e geschriften -der mystieken ligt veel eenvoudigheid, voortspruitend uit de gemeenschap m-e-t God. Aan die gemeen schap met God is behoefte. God is ver, maar wij zijn toch in Christus met God één. Het mysticisme kwam to-t de verkeerde lijdelijkheid, tot het zitten met de armen over -elkaar, maar 't ge-lo-of voert to-t ar beiden. Dat is schriftuurlijk! Immers „werkt uw zelfs zaligheid me-t vreeze -en heven!" En die arbeid verricht, door gena de, do-et smaken Gods verborgen om gang. BIggekerke. Maandagavond hield de coöp. Boerenleenbank Biggekerke" haar zesde algem. vergadering. Uit het jaar verslag van den kassier, K- Polderman, bleek o.a., dat het ledental 103 bedraagt, terwijl do-or de oprichting van een afzon derlijke spaarbank o-p 30 Disc, d-e ver plichting van het zegel-en bij stortingen en uitbetalingen ve-rviel. Die rekening over 1925 wijst aan in o-ntvangst en 'uitgaaf een bedrag van f 140.691.21. Ontvangsten o.a. aan spaargelden f49.033.65, aan te rugbetaalde voorschotten f 10 400, in re kening-courant f76 228169- Uitgaven o.a. terugbetaalde spaargelden f52.531.66, ver strekte vo-orsch-otten f 13.200, betaald in loopende rekening f 66.422.03. Die vorde ringen en schuld-ein op de balans wijzen ieder ©en bedrag van f87.263.79 aan. D-e winst bedroeg f375.91. De rente werd vastgesteld als vo-lgt: voor spaarge-ld-en op 31/4 p'ct, eveneens voor creditsaldo's in loop-enda rekening; vo-o-r voorschotten op 43A pót. In de plaats van den heer J. Dommisse die zich niet meer herkies baar wilde stellen, werd als bestuurslid gekozen bet lid van den Raad van Toe zicht dhr Jac. Lamport P'zn., terwijl in d-e plaats van 'laatstgeno-emdei w-e-rd gekozen J. van Keulen. D|e twe-e plaatsvervangen de bestuursleden G. Wijnand en W- de Regt werden beide herkozen. Koudekerke. In de Maandag gehouden Raadsvergadering was dhr. Adriaanse door ziekte afwezig. De voorzitter roept allen leden het welkom toe op deze eerste vergadering in dit jaar, hoopt op aange name samenwerking en spoedig herstel van het Raadslid Adriaanse. Weth. de Buck beantwoordt dit met den wensch dat de voorzitter kracht' en wijsheid moge ont vangen en met vaste hand de zaken moge leiden in het belang der gemeente. Inge komen is van Ged. Staten de goedkeuring op het besluit aankoop van grond voor verbetering Koudekerksche-Vlissingsche weg bij „der Boede". Naar aanleiding van een verzoek van J. de Kroo om ontheffing van cle bindende bepaling voor het hou wen van woningen op het „Citershil", werd besloten dat een commissie, bestaan de uit B. en W. en de Raadsleden San- ei erse en Boone, zal trachten door samen- spreking met de Kroo deze zaak op te los sen. Het verzoek van dhr Roose, thans werkzaam als leerling op de secretarie, oip met ingang van 1 Jan. '26 als klerk te worden benoemd met het oog op het aantal dienstjaren voor pensioenregeling. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen en een vergoeding te geven, om dat de wet dit eischt, van f 25. Dit voor stel wordt verworpen met 8 stemmen te gen (alleen de beide wethouders voor). Het verzoek van de Tram-Mij. oin ter voorziening in het tekort de subsidie met f 90 te verhoogen, wordt toegestaan. De voorzitter deelde mede, dat bericht was ingekomen, dat geen bezwaar bestaat bij het Polderbestuur, het aan te leggen rij wielpad door de Koudekerksche duinen te leggen; dat ook hiep een vereen, is op gericht met pl m. 30 leden; dat het zooveel mogelijk gelegd zal worden dat de vroon pachters er geen schade van zullen heb ben; ook zal de zandput behouden blijven. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f 273. Bij de rondvraag zegt dhr Contant, dat B. en W. wel wat voorbarig zijn geweest om zonder machtiging van den Raad den houten gevel van de schuur, behoorende bij de ambtswoning van dr Dreijber, door een steenen te vervangen. De voorzitter zegt, dat dit z. i. behoort bij den gewonen onderhoud. Dhr Contant zegt verder, dat besloten was geen extra kerstgave te be stemmen voor de werkioozen en dat dit toch is gebeurd. De voorzitter wil die vraag in comité beantwoorden. Voorts vraagt spr. naar de distributie van de be schikbare koolasch. De voorzitter zegt, dat hier de billijkheid betracht wordt, maar het soms heel moeilijk is als niet allen medewerken. Weth. de Buck zegt, dat voorloopig geen koolasch meer verkrijg baar is, daar dit voor het rijwielpad moet gebruikt worden. Voort vraagt dhr Con tant of er al opdracht is gegeven voor de verbetering van den ingang in de „Well" en dringt aan op verbetering van den toe stand in den Breeweg, waarbij Sanderse en Lorier zich aansluiten en wijzen op den slechten toestand van Breestraat, enz. De voorzitter zegt, met het oog op de groote uitgaven, niet alles gelijk te kunnen laten uitvoeren. Er is opdracht gegeven aan den gemeente-architect cle kosten te bereke nen. Dhr Contant vraagt waarom de ver betering van de bochten in den Vlissing- sclien weg niet is geschied door werkioo zen, waarop de voorzitter zeide: er zijn geen werkioozen aan wie men dit zou kun nen opdragen. Op cle vraag van dhr Con tant wanneer nu de Dishoeksche weg wordt hersteld antwoordt de voorzitter, dat de firma Wibaut weigert schadever goeding te geven. Ook de vergoeding van het Rijk is nog niet vastgesteld. Dhr Con tant zou maar willen beginnen de ergste plaatsen te herstellen, waarvoor de voor zitter en anderen waarschuwen met het oog op een mogelijk te voeren procedure. Dr van der Harst wijst op het gevaar, wat veroorzaakt wordt door het houtge was aan de wegen voor het verkeer. De voorzitter zegt, dat dit in de nieuwe po litieverordening is geregeld. De nieuwe verordening is zoo goed als klaar en zal aan cle Raadsleden worden toegezonden en kunnen wijzigingen schriftelijk inge diend worden bij B. en W. Dhr. Lorier vraagt naar de verbetering van clen Laageweg. De voorzitter zegt: er is ballast besteld en zal getracht worden daarmede afdoende te herstellen. Voorts vraagt spr. naar de rioleering in de Bree straat, waarop de voorzitter zegt, dat daartoe is besloten en de bepaling ge maakt dat ieder bewoner daarvoor f 10 moet bijdragen. Dhr. J. Verhage vraagt naar cle demping van de sloot voor een paar perceelen aan den Biggekerkschen weg. De voorzitter zegt: daar is juist ver gunning voor verkregen en zal spoedig ge beuren. Dhr Sanderse wijst op den slech ten toestand waarin de Middelburgsche weg verkeert. De voorzitter zegt: daar is mede gerekend in de politieverordening om op verbetering te kunnen aandrin gen. Voorts zag dhr Sanderse gaarne dat het terrein achter het vergaderlokaal werd afgerasterd en een poort aange bracht voor de veiligheid der inwonenden, vestigde de aandacht van B. en W. op de drinkwatergelegenheid der bewoners van de Breestraat en ook of door Middelburg nu afdoende wegverbetering is aange bracht aan den N. Vüssingschen weg. B. en W. zullen hun aandacht wijden aan een en ander. Dhr Sanderse vraagt of het niet op onzen weg ligt aan het bestuur van Ned. Gemeenten te verzoeken het vraagstuk van de forensen aanhangig te maken bij de regeering. Hierover zal wor den geschreven. De vergadering gaat in comité. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Buren H. Kluin te Ange- ren; - te Hoogkerk M. C. Slotemaker de Bruine te Terkaple. Bedankt voor Maassluis door J. F. Roth te Almkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet H. J. Kouwen- hoven, cand. te Leiden; te Den Helder W. J. J. Velders te Amsterdam; te Varsseveld S. van Dijken te Nienweroord; te Ahcoude-Proostdij en te Nieuwer- kerk aan den IJsel N. Willemse, cand te Amsterdam. Bedankt voor Meliskerke door A. Wijn gaarden te Baarland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam J. P. Meijering te Nieuwpoort; te Broek onder Akker- woude M. Holtrop te Uirum. Geref. Gem. Beroepen te Süedrecht G- H. Kersten te Ierseke. (Verbeterd bericht.) Ev. Luth. Kerk. Beroepen te WildervarikVeenclam W. F. B. Schmidt t« Gro-ed-e. Dioopsgezin-de Gom. Aangenom-eh naar Twisk «1 Medemblik door II. C. Barthel to Aalsmeer. naar Heerenveen door J. Koster te Dien Helder. 's-Heer Arendskerke. Bij de gisteravond gehouden herstemming tusschen C. Phi- lipse en A. Priester ter verkiezing van een notabel in de vacature-J. Tolhoek werden uitgebracht 217 geldige stemmen. Hiervan werden uitgebracht op G. Phiüpse 137 en op A. Priester 80 stemmen, zoodat geko zen is C. Phiüpse. Geslaagd te Leiden voor het docto raal -examen geschiedenis me~j. W. E. Smelt. Ongelukken. Te Heemstede is een 214-jarig kindje met het hoofd voor over in een waterput gevallen en door ver stikking om het leven gekomen. Zondag is een 114-jarig kind te Almelo gestikt in een zuurtje. Een juffrouw te Leiden is Zondag, toen zij naar de kerk' wilde gaan, in haar woning van de trap gevallen en dood opgenomen. Zaterdagavond is een poetser der Nederlandsche Spoorwegen op het emplacement te Breda door een ran- geertrein aangereden, tengevolge waarvan hij onder de wielen geraakte; de linker hand werd hem afgereden. Te Enkhui zen is Zondag tengevolge van gasverstik- king overleden de meubelmaker van der G., oud 25 jaar. De gaskraan was niet goed gesloten. Zonder het bewustzijn te ruggekregen te hebben, is hij in het zie kenhuis overleden. Gistermiddag is de 24-jarige P. te Rotterdam door een auto overreden. De auto ging P. over het li chaam, clie bewusteloos werd opgenomen en naar het ziekenhuis werd overgebracht. Een driejarig knaapje te ijElelpman is door een tramwagen overreden. Beide beentjes werden hem afgereden. Het kind stierf aan de gevolgen. Te Den Haag is een 8-jarig jongetje door de tram over reden. De linkervoet van het Ventje werd verbrijzeld. De Geneesk. Dienst bracht hem naar het ziekenhuis. 'Eengevangene en zijn moe- d e r. Uit de gevangenis te Leeuwarden werd, begeleid door twee rijksveldwach ters, naar het hospitaal te Kerkrade over gebracht, op verzoek van zijn op sterven liggende moeder, zekere O., die reeds vijf van de zes jaren gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld, heeft ondergaan. Ge- ruimen tijd kon O. aan het sterfbed zijner moeder verwijlen en werd vervolgens weer naar Leeuwarden op transport gesteld. Met twee vrouwen hier wet tig getrouwd. Een allerzonderlingst geval heeft zich te Den Haag voorgedaan. Indertijd vroeg een vrouw tegen haar man scheiding van tafel en bed en verkreeg die ook. Daarna vroeg deze mail tegen zijn vrouw echtscheiding en verkreeg die even eens, blijkbaar bij verstek. Het echtschei- dingsvonnis werd ook door een deurwaar der aan de vrouw heteekend, maar niet op de goede manier. Althans zij kreeg er toen geen kennis van. Niettemin werd dit echtsclieidingsvonnis in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven en het huwelijk dus werkelijk ontbonden. Sedert zijn ongeveer vijf jaren verloo- peu. De vrouw hoort van de echtschei ding, en komt met een „request civiel" (een buitengewoon rechtsmiddel) tegen dat vonnis op, en krijgt het ook inderdaad vernietigd. Dus herleeft weer het oude ta fel- en bedscheidingsvonnis, dat het hu welijk, gelijk bekend is, in stand laat. Maar.in die vijf jaar is de man met een andere vrouw getrouwd! en wel vol komen wettig, want hij was toen officieel gescheiden. En nu voelt men wel ,dat het moreel niet aangaat om een wettig geslo ten huwelijk, waar stelüg de tweede vrouw en misschien zelfs ook wel de man, te goe der trouw bij geweest zijn, en waar mis schien zelfs wel kinderen uit geboren zijn, achteraf nietig te verklaren op grond van een formeele fout bij een exploit van be- teekening! Wettelijk is zulk een nietig verklaring wel mogelijk. Zoodat deze man voor het oogenblik in het bezit is van twee wettige vrouwen! Brandstichting. Zondagmor gen heeft de politie brand ontdekt in de kapperszaak van den 38-jarigen N. te Schiedam. Er bleek niemand thuis te zijn. De politie heeft zich door het stukslaan van een ruit toegang verschaft. De brand woedde in een achter den winkel gelegen vertrek en is door de politie en eenige bur gers met emmers water gebluscht. Ver schillende omstandigheden deden terstond brandstichting vermóeden. Zoo werden in petroleum gedrenkte lappen aangetroffen en de brand bleek in een bed ontstaan te zijn. De Scliiedamsche recherche heeft den kapper te 's-Gravenhage aangehouden en naar Schiedam op transport, gesteld. Later is hij naar het huis van bewaring over gebracht. De brutalen hebben de hal ve wereld. Het Sem. „Alg. Hbld," ver telt een verrassend staaltje van brutali teit. Een lid van het langvingerige gilde speelt er de hoofdrol in. Deze meneer werd door de politie in de kuif gepikt. Op hem werden verschillende goederen bevonden, welke hij ergens met een sier lijken greep had weten te bemachtigen. Tijdens het vervoer wist de verzamelaar van andermans curiositeiten, die behalve lange vingers ook lange heenen schijnt te hebben, er tusschen uit te trekken, zonder dat de agenten kans zagen hem bij z'n vestje te pakken. De ba rang, met zooveel moeite en zorg verkregen, moest hij echter in den steek laten. Daarover ontfermde zich de politie en het heele zaakje werd op het kantoor gedeponeerd. Men hoorde niets meer van den man. Langen tijd niet en men dacht dat hij naar andere streken was uitgeweken, zooals het bij dergelijke menschen gewoonte is. Wie schetst de verbazing der politie, toen dezer dagen een persoon het kantoor kwam binnenstappen, die kwam vragen om de gestolen barang-, indertijd daar ge deponeerd. De poütie-ambtenaar die den man ont ving dacht bij zichzelf: „Ik heb dezen knaap meer gezien". En vertrouwde het zaakje niet erg. Hij vroeg om meerdere inlichtingen. Hetgeen den vrager in woe de deed uitbarsten. Wat of dat voor manieren waren? Of hij niet wist dat het gestolen bullen wa ren? Zeker wist hij dat. Daar kwam hij juist voor. Die bullen waren hem ontsto len! En of hen ze nu gauw terug kon krij gen, want.„nanti saja hikin perkara!" De politieman begon aan zich zelf te twijfelen. Maar het gezicht van den man kwam hem zoo bekend voor. Waar hij woonde? Daar en daar. En als je mij niet gelooft dat die bullen van mij gestolen zijn kom dan mee naar huis, dan zal ik het je even bewijzen. Op dat moment kwam de politie-man binnen, die indertijd den gauwdief, waar van hierboven sprake is, had vervoerd, en die dus precies wist hoe de man eruit zag. Wie schetst de verbazing der poütiemen- schen toen het bleek, dat de man die daar zoo brutaal „zijn" bullen kwam opeischen en de dief van indertijd een en dezelfde persoon was Een mass a-m oordenaar. Toen men dezer dagen hij de firma Gebr. de Ruiter te Veenendaal, grossiers in lom pen, enz., naar de kippen ging kijken, in de ren, gelegen achter de pakhuizen, vond men vele kippen verspreid en dood bij de hokken liggen. Bij nader onderzoek werd de dader op heeterdaad betrapt, terwijl hij nog met zijn luguber werk bezig was. Een magere zwarte hond had, toen men de zaak eens kalm kon overzien, ruim 80 kippen van het leven beroofd. Deze niet alle dag voorkomende zaak is in handen gesteld van de politie en ifien weet reeds den eigenaar van den blooddorstigen hond. A a n r ij d i n g. Zaterdagmiddag reed op den weg Den Bosch-Vlijmen door het onklaar worden der stuurinrichting de heer De L. uit Waalwijk met zijn auto op een hondenwagen, waarop vrouw v. E. gezeten was. Haar zoontje werd met een gebroken been opgenomen en naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, terwijl de vrouw lichte kneuzingen opliep. De auto werd zwaar beschadigd. Een da me, die in de auto zat, bekwam een ern stige beenwonde. Het voorgedeelte van de auto werd geheel ingedrukt en de honden kar was totaal in stukken gereden. Een der honden werd gedood. Eenbangepleziervaart. Zaterdagmiddag' werd te Leeuwarde.n door visscher H. Thijsseling een motor pleziervaartuig, afkomstig van Leiden en bestemd voor Leeuwarden, binnenge bracht. Het vaartuigje was bemand met twee onbevaren personen en drijvende aangetroffen tusschen Lemmer en Kuinre. De motor was defect en de opvarenden bleken zeeziek terwijl voor noodgevallen geen materiaal aan boord was. Het scheepje dreef, overgeleverd aan wind en golven en de opvarenden hebben eenige bange uren doorgemaakt. Het vaartuig werd op sleeptouw genomen en behouden te Leeuwarden binnengebracht. Vechtpartij met do-od©lijf- ken afloop. Een -drietal j-ongeins uit Ne-eritter, -di-e- Zondagavond -over de Bel gische grens ©enige café's haddein bezocht, Joegen aldaar onderling ruzie. De 17- jarige H. uit N-aeritter 'bracht met een mes -den 17-jarigem v. d. V. ©en wonde toe, w-eik© -d-en do-odtengevo-lge had. D)e 21-jarige R., even-eens uit Neeritter, werd zwaar verwond; liij wérd naar het gast huis te Maescijek overgebracht. Die ver moedelijke- dader H. werd door de mare chaussee ten huize- z|ner ouders uit zijn bed ge-licht ©n gearresteerd. Roofmoordpoging. Uit Frank fort wordt gemeld: Zaterdagnacht heeft een poging tot roofmoord plaats gehad, waarvan een 45- jarige winkelierster het slachtoffer is ge worden. De dader, een 20-jarig werklooze mechanicien, die met den zoon van het slachtoffer omging, bracht, toen hij zich in de woning bevond en de zoon afwezig was, de vrouw met een hamer verschei dene slagen op het hoofd toe, zoodat zij bewusteloos ineenzakte. Hij stal daarop den inhoud van de geldlade en verdween daarmede. Het gelukte de politie, den da der gistermiddag te arresteeren. De dader heeft reeds bekend. De toestand van de vrouw is ernstig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2