t 128 Dinsdag 2 Maart 19)26 40e Jaargang BnitenM. Dit de Provincie. Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening Ne. 3S0G0. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Verjaardag Buijse. De vaderlandsche pers heeft zich niet onbetuigd gelaten in de aankondiging van ■den 70sten verjaardag van onzen hoofd redacteur. Zelfs de vrijzinnige en neu trale pers schonk er aandacht aan- Wie meer van nabij hem en ons 'blad kennen wijdden zelfs waardeerende woor den aan zijn arbeid. Wij kunnen niet van elke beoordeeling nota nemen, doch mogen niet nalaten melding te maken van het waardeerend woord dat de hoofdredacteur van „De Middelburgsche Courant", het liberale hoofdblad in onze provincie aan dit jubiló wijdde. „De Middelburgsche" schreef: Een 70-jarig persm an - De lezer weet, dat wij als regel niet vooruit melding maken van 'n jubileum. Die regel is vast. Maar we wagen het toch er uitzondering op te maken nu het een confrater geldt, n.l. den heer J. Buijse, den hoofdredacteur van „De Zeeuw" die den eersten Maart zijn 70en verjaardag viert, en die bijna 40 jaar hoofdredacteur is van genoemd blad- Journalistiek, we weten het bij er varing maar al te good, is geen rustig vak. Het is, zooals eens een Franscli journalist zei: een harde meester, die alles eischt- Voor den heer Buijse heeft de journalistiek inderdaad veel gevor derd, vooral van 1886 tot 1910 toen hij de eenige redacteur was, en voor het tot 1905 driemaal per week en toen dagelijks verschijnende blad alleen al de romp slomp had le doen verbonden aan de dagelijksche redactiezaken, en bovendien als zeer strijdvaardig partijman de poli tieke artikelen had te schrijven. Als zoo'n werkzaam strijder op zijn zeventigsten verjaardag nog steeds strijdvaardig werk zaam is, dan nemen wij, andere journa listen, eerbiedig den hoed af. Wij weten beter dan het publiek wat dat beteekenb We beseffen bovendien als vakman, dat de heer Buijse, met reden trotscli kan zijn op de plaats die hij aan zijn blad gegeven heeft. We hebben ook vaak bewondering gehad voor het enorme ge heugen dat hem ten dienste moet staan blijkens zijn vele zuiver weergegeven her inneringen aan vroegere gebeurtenissen uit den partijstrijd. En zonder beginsel vastheid zou hij nooit zoo recht zijn lijnen hebben kunnen trekken. Die lijnen voeren naar een ander doel dan wij zeil hebben. Maar de verhoudingen in de pers in Zeeland zijn veel waardeerender en hartelijker dan vroeger- Doch ook als dat niet zoo was, zouden wij toch dit ju bileum merkwaardig genoeg achten, om te doen wat wij nu doen, n.l. den heer Buijse openlijk onze hartelijke gelukwen- schen aanbieden- Niet minder trof ons een waardeerend woord van „De Nederlander", het hoofd orgaan der Chr- Historische Unie: „De Nederlander" schreef: De heer Buijse, die vóór zijn journalis- tieken arbeid het christelijk onderwijs ge durende een 12-tal jaren diende, en wel aan de Prins Willemschool te 'sGraven- hage. onder den bekenden Post, heeft groote beteekenis gehad voor den uitbouw der Christelijke politiek in' Zeeland. Al zijn krachten werden in dien arbeid van hem gevraagd, want niet alleen wijdde hij zich aan zijn dagblad, doch ook legde zijn partij beslag op zijn gaven als poli tiek propagandist. In de bijna 40 jaren van zijn arbeid heeft deze Zeeuw het politiek aspect van zijn provincie vol- slagen zien veranderen, niet het minst ook door het werk dat hij verricht heeft- De Zeeuw heeft steeds een eigenaardige positie ingenomen in het politieke leven- Weliswaar positief anti-revolutionair, ge noot het blad toch ook de vriendschap van vele christelijk-historischen- Het was allereerst een blad van de volgelingen van Ivuyper, maar door Lohman's vertegen woordiging in de Kamer van het district •Goes, voelde liet zich toch een vriend van onzen overleden leider. En wat Buijse aangaat, kan men zeggen, dat hij per soonlijk een diepe vereering koesterde voor den afgevaardigde van Goes, met wiert hij gedurende al die jaren in be trekking stond- Buijse heeft, als alle pioniers in de christelijke pers, moeilijke jaren gekend- Dat hij nochtans zijn blijden moed heeft behouden in dien jarenlangen harden ar beid, wijst op een geestkracht, om welke men' dezen jeugdigen 70-jarige benijden mag. God. schenke hem een gezegenden ouderdom en kracht en lust voor voort zetting van zijn mooien arbeid. Nog citeeren wij enkele anti-revoluti onaire bladen. „De Standaard": De heer Buijse, Hoofdrédacteur van „De Zeeuw", is in zijn jubileumsdagen; wc hebben er verleden week reeds onder de rubriek „Binnenland" over gesproken, maar ook van deze plaats zij hem onzer zijds een woord van hulde gebracht. Want beteekent veertig jaren journa- listieken arbeid veel, de arbeid van den Zeeuwschen jubilaris mag hem zeker dub bel worden aangerekend- Niet alleen dat hij de moeilijke dagen van onze partij heeft doorworsteld, hij heeft ook als jour nalist geen gemakkelijk werk gehad- Wie onder de Anti-revolutionairen als journalist optreedt, weet wel, dat het bij het werk aan de courant niet blijft- Hij moet ook optreden naar buiten, moet organiseeren, leiden, debatteeren, en al het werk doen dat van een goed Anti revolutionair wordt verwacht- Welnu, dat heeft Buijse gedaan. Met volle toewijding, met degen ernst, met groote bekwaamheid. Uit zijn welversneden pen zijn artikelen gevloeid, die heilzaam hebben gewerkt, ook door de wijze van voorstelling bij zonder de aandacht trokken. Hier was altijd een man aan het woord, die op uitnemende wijze de kunst verstond zijn gedachten helder uiteen te zetten; die blijk gaf van groote kennis en helder inzicht. En is het geen voorrecht? zoo is het nog. Een artikel van Buijse is altijd de moeite waard, altijd frisch en leven dig; altijd het woord van .een man, naar wien te luisteren een genot is. Wij brengen den kloeken medestrijder 'ook onze hulde en onzen .dank; tot wapen broeders zooals wij in Buijse bezitten, zal iedere partij met groote vereering opzien- „De Rotterdammer": Bij de gelukwenschen aan Buijse voe gen wij de onze, van den meest welge- meenden aard. Evenals onze voortrekkers bij' het vrije onderwijs, hebben de pioniers der Christe lijke pers wel vele jaren een juk gedragen, zij het gelukkig, dat dit dragen wellicht mogelijk gemaakt werd door de liefde tot de beginselen. Daar weet ook Buijse van te spreken- Tan 1886 tot October 1910 toen „De Zeeuw" reeds een dagblad was, was hij de eenige redacteur- Dat kunnen wij ons op onze goed bezette redactie- bureaux niet indenken. Gelukkig kwam ook daar verandering, zoowel ten bate van den persoon, als van de krant. In' Buijse's jaren is Zeeland omgezet van liberaal tot rechts- Niet het minst door zijn arbeid. En dat „De Zeeuw" niet het lot weder voer van twee, drie andere anti-revo lutionaire provinciale dagbladen, welke goeden bestaansbodem misten en ver dwenen, ma,g toch ook wel voor een ge deelte geschreven worden op de credit zijde van dezen taaien man, die dóórzette, vaak als 'tware op hoop tegen hoop. De anti-revolutionaire journalisten her denken met dankbaarheid het geluk, hun oudsten collega beschoren- Minder baat zuchtig mensch, want een journalist, die het algemeen belang heet te dienen, kan ook zoo licht egocentrisch denken en schrijven, zullen zij wel haast nooit ont moet hebben- Mogen bij het dalon Van de levenszon dezelfde beginselen, die Buijse sterkten en dreven tot zijn arbeid, hem steeds dierbaarder worden, wijl zij heenwijzen naar onzen trouwen God, Die nimmer be schaamd heeft, ook niet in dit aan vele ondervindingen rijke leven- „Friesch Dagblad": Wie als wij elkeö dag zijn krant ont vangt en leest, ziet overal zijn eigen stempel staan, tot in de Correspondentie toe waarin hij een eenvoudige mededee- ling doet. Hij schrijft eenvoudig, duidelijk, goed Zeeuwsch, goed rond- Het Zeeuwsche volk moet hem verstaan Ook heeft hij blijkbaar, hetzij in zijn hoofd, hetzij te schrift een massa feiten materiaal uit vroeger jaren verzameld, waarmee hij niet zelden zijn stukken kruidt- Ge kunt zoo eiken dag zien: Die man lééft voor zijn krant. In den loop der jaren hebben we niet weinigen voor de A.-R. pers de hand aan den ploeg zien slaan, maar zoodra ze wat „hooger-óp" kwamen, dank zij mee de bekendheid en de relaties die de pers hun verschaften, dan lieten zij dien moei - zamen, teleurstellingrijken, soms_ afmat- tenden, ja neerdrukkenden -arbeid voor anderen over, waarmee we niet wil len beweren, dat de promotie onverdiend was- Maar de heer Buijse bleef onze pers getrouw. Onze arme en noodgedrongen vaak ar melijke pers. En nu, zeventig jaar oud, dient hij haar nóg met ijver en groote kennis- Persoonlijk hebben we hem slechts een' paar malen: ohfmoet: Sneek en Goes: 'tis haast Noord- en Zuidpool- Maar uit zijn schrijven kennen we hem- Een anti-revolutionair uit één stuk. Maar toch ook weer een ruim man, die zoo gaarne over kerkmuren heen de hand reikt aan allen die de verschijning van onzen Heere Jezus Christus hebben hef gehad. God spare hem nog, voor zijn arbeid en voor zijn gezin! De„Nieuwe Prov. Gron. Crt.": Maar het meeste werk is door den heer Buijse verricht eerst als redacteur, daarr na hoofdredacteur van „De Zeeuw", ge durende nu bijna 40 jaren. Aanvankelijk verscheen (genoemd blad tweemaal, daarna driemaal per week; van 1905 af dagelijks- Gode zij dank kan hij getuigen, zegen op zijn arbeid te hebben mogen zien- Zeeland was een sterk liberaal bolwerk Thans moet men de stembusuitslagen maar eens raadplegen, terwijl ieder weet, dat. op de Abdij te Middelburg de Pro vinciale Staten in rechtschc meerderheid zetelen- De straks 70-jarige heeft daaraan in den middellijken weg, het zijne toe bijgedragen door zijn persarbeid in Zee land. Niettegenstaande al dien drukken ar beid, aanvankelijk verricht onder veel spot en hoon, ook verricht, terwijl financiëele zorgen en zorgen in zijn gezin hem druk ten, werkt de heer Buijse nog dagelijks aan zijn blad met lust en opgewektheid Waar anideren op dezen leeftijd reeds lang „emeritus" zijn, is hij nog steeds present, waarvoor hij ongetwijfeld zijn God dank zal weten- Ook ons blad wil niet achterblijven in een gelukwensch voor den zeventigjarige en hem toebidden, dat 'sHeeren zegen nog lang op hem, zijn vrouw en kinderen en op zijn arbeid voor onze beginselen in het bijzonder en voor 's Heeren Konink rijk in het algemeen mogen rusten! De „Nieuwe 'Leidsche Courant": De heer Buijsie heeft groote verdiens ten voor de Anti-revolutionaire partij'. Na- ödat hij eerst gedurende 12 jaren aan de Christelijke school te 's Gravenhage ge werkt had, trok hij naar Goes om zich daar aan de Christelijke pers te wijden en de hoofdredactie van „De Zeeuw" op zich te nemen. Een gemakkelijke taaie was dat niet- De vijandschap was sterk in die dagen', en de positie aan een christelijk blad, evenals nu, onzeker. Er werd voor een klein salaris, buitengewoon veel gevergd; de heer Buijse weet er van' mee te spreken Toen de heer Buijse zijn journalistie- ken arbeid begon, verscheen „De Zeeuw" tweemaal per week, later driemaal eü vanaf 1 October 1905 dagelijks. Wat er echter ook veranderde, de heer Buijse bleef geheel alleen zijn arbeid ver richten en wij herinneren ons nóg leven dig, dat niemand minder dan Dr Kuyper zijn groote bewondering over deze journa listieke prestaties uitsprak- De Leipziger Messe. De Leipziger Voorjaarsmesse is gisteren geopend. Er is druk bezoek uit het buiten land, vooral uit Tsjecho-Slowakië, van den Balkan, uit Oostenrijk en Engeland. Onge veer 8 a 900 Nederlanders zijn gisteren voor een bezoek aan de Messe aangeko men. Er worden belangrijke exportzaken verwacht. De binnenlandsche handel is minder wegens geldgebrek, waardoor ook de Duitsche industrie belemmerd wordt. De nationale rouwdag. De rouwdag van het Duitsche volk is te Berlijn plechtig gevierd. Van alle openbare en tal van particuliere gebouwen hing de vlag halfstok. In den rijksdag vond een plechtige herdenking van de in den we reldoorlog gevallenen plaats, waarhij bijna alle rijksministers en de rijkspresident te genwoordig waren. Ook Friedrich Ebert, de eerste president der Duitsche republiek, werd herdacht. Deze herdenking ging uit van de rijksba nier en van verschillende vakvereenigin- gen. Ondanks het ongunstige weer was een groote menigte opgekomen. Sprekers van de democratische partij, het Gentrum en van de sociaal-democraten huldigden de verdiensten van Ebert. Korte berichten. De Fransche senaat heeft met 268 tegen 21 stemmen het financieel ontwerp aangenomen. Op de kust van Canada heeft een hevige orkaan gewoed. Reels zijn twaalf dooden gemeld, terwijl vele personen ge wond zijn. D(e aangerichte schade is groot. Om te onthouden. „De Opbouw", orgaan van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, maakt melking van de feestvergadering eener moderne cakvereeniging, waarvan het progr- o.a. dit nummer aankondigde „Slot-tableau: „De sprekende slang". „Tijdens de verlooning van dit tableau, wordt door de aanwezige vrouwen ooft rondgediend. Alle mannen krijgen een lek keren zuren appel. „De mannen mogen den appel niet op eten; doen ze het wel, dan moeten ze ©ogenblikkelijk de zaal verlaten en word! deze prettige bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze door Vriend Veldwijk geslo ten". Deze profanie op de ernstige zaak, die de Geref. Kerken in deze weken in span ning houdt, is de eenige niet, waarvan wij gehoord hebben- Dat zelfs zij, die een vereeniging buiten kerkelijk terrein vor men ,dit wapen hanteeren, illustreert nog eens op onvergetelijke wijze, wat oud- Minister Heemskerk onlangs in zijn prin- cipiëel betoog te den het socialisme heeft te berde gebracht- Ja, het is toch wel zoo: wie niet vóór Christus is, is tegen Hem. Toch naar een Directorium? Men heeft gelezen, dat de minister van Waterstaat aan den accountant Lucas de reorganisatie 'heeft opgedragen van de boekhouding van het staatsbedrijf der P. T.T., zoowel van het Hoofdbestuur als bij den kantoor- en den technischen dienst. Naar het Vad. vernam' moeit in deze op dracht een der punten van verschil met den Directeur-Generaal gelegen zijn. Zooals men weet, was dei heer Lucas reeds lid van de Technische Commissie, speciaal voor het nazien der boekhouding van de P- T. T. De heer Damme was natuurlijk niet tegen een accountantsonderzoek der boek houding; integendeel, als we goed ftijn ingelicht, ging het plan daartoe zelfs van hem uit. Maar hij' wilde dat onderzoek geheel buiten de kwestie der reorgani satie van het H-B. houden, van meening, dat de boekhouding als zoodanig feitelijk buiten de hoofdbestuurskwestie stond en dat een bekwaam accountant zeer gemak kelijk verandering zou kunnen bréngen in de boekhouding, indien een wijziging van het Hoofdbestuur zulks mocht noodig ma ken. D© heer Damme wil dus in da eerste plaats den huidigen toestand uit boekhoudkundig oogpunt kennen. De minister was een andere meaning toegedaan en hij wikte ©en accountants- verslag, waarin met da mogelijkheid van een 'directorium gerekend werd. Toen volgde de gedwongen vacantie van den Directeur-Generaal. In die vacantie zou heit ingenieursbu reau Hijmans en v. Gogh opdracht heb ben ontvangen de afvloeiing weder ter hand te nemende heer Dlamme had die afvloeiing stop gezet, zoolang het vraag stuk: éénhoofdige leiding of directorium, niet was beslist. Feitelijk liep de opdracht Trtn -net ingenieursbureau dus op die be slissing vooruit en welke richting daarbij zou worden uitgestuurd, was, bijl de blijk bare voorliefde van den minister voor een directorium, niet twijfelachtig. Ook de- opdracht aan den heer Lucas zou op deze wijze zijn uit te leggen. Uit een en ander is dus op te maken, dat Z. E. in de richting van een direc torium voortwerkt, na de mislukking van zijn ingrijpen van begin Februari. Mr Limburg bedankt voor hét lidmaatschap van den V. DL Bornd. Mr. Limburg heeft den volgenden brief gericht tot den voorzitter van den Vrij zinnig Demoeratiscben Bond: Dien Hooggeleerden heer Prof. Mr. R. Kranenburg Voorzitter van den Vrijz. Dletmo- cratischem Bond, 'Amsterdam. Hooggeleerde heer, Naar aanleiding Van de door detn lei der der partij; mr Marchant, tegen mij gerichte persoonlijke aanvallen, waiaropj ik mij niet zal verwaardigen te antwoor den, heb ik die oer U mede te deelen, dat ik bedank als lid van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Ik zal dus dezer dagen mijn ontslag nemen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, waardoor ik tevens ophoud lid van Gede puteerd© Staten te zijn. Hoogachtend, gaarne Uw dw. dn. LIMBURG. J. Pelser. Te Den Haag is, 62 jaar oud, overleden de heer Johan Pelser, voorzitter van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Ne derland; de overledene stond achtereen volgens aan het hoofd van drie scholen der Ned- Ilerv. gemeente te Den Haag: Mollschool, Prins Willemschool en Mar- nixschool. Hij behoorde tot de beste Chris- ten-paedagogen in zijn omgeving- Zijn heengaan is voor het Chr. onderwijs een zware slag. De lieer Pelser heeft hel eerste nommeï van ons blad (1 October 1886) helpen vol maken. Later verschenen nog wel bij dragen van hem (o.a. de Haagsche Schet sen, geteekend met Nomen) in ons or gaan, ook in dichtmaat- Het bekende Liedeboek van Pelser en Van Zanten, indertijd verschenen, was grootendeels zijn- werk. Een werkzaam, rijk gezegend leven is met het overlijden van den heer Pelser afgesloten. De oorzaak van Mr Limburg's mislukking. 's Naar het Vad. van bevoegd© zijde ver neemt, is de formatie van het Kabinet- Limburg ten slotte afgestuit op de vraag, welke houding het Kabinet zou aannemen tegenover een eventueel afwijlzend votumt van de Tweedie Kamer f.a.v. het opnieuw voor te stellen gezantschap bij den Paus. Van Chr .-Historische zijde meende men, dat de Kamer in deze behoorde vrijgelaten te worden, d.w.z. dat de Kabinetskwestie op dit phnt niet zou worden gesteld. Die Katholieken wenstóhten zich hierbij echter niet neer te Jeggen en waren van meening, dat in het bedoelde geval het Kabinet-Limburg zou behooren af te tre den. 't Toen men er niet in slaagde deze con troverse op te lossen, heeft de Kabinets formateur zijn taak neergelegd. Geschorst. De gemeenteraad van Leimuiden heeft den gemeente-ontvanger voor den tijd van twee maanden in zijn betrekking geschorst wegens den grooten achterstand, die er heerschte in de inning der belastingen en nadat Ged. Staten vergeefs er bij hem op hadden aangedrongen dat hij zoo spoedig mogelijk zijn boeken in orde moet brengen en dat verder de transacties met de Bank voor Ned. geemeenten in een behoorlijk boek werden aangeteekend. Allerlei. Zaterdagmiddag vertrok per s.s. „Era- to" prof. mr van Hamel naar Danzig, al waar hij, gelijk bekend, de functie van hoogen commissaris van den Volkenbond zal aanvaarden. Het feest van* onzen Hoofdredacteur. Waar wij in het nr. van. Vrijdag melding maakten van den feestdag, dien de heer J. Buijse, onze hoofdredacteur, 1 Maart zou vieren, meenen wij' goed te doen ook van het verloop van dien 'dag een en ander in ons blad te vertellen. Laten we dan zeggen, dat de hewij'zen van belangstelling en medeleven overstel pend waren. Die beide ontvangkamers in de woning van de familie Buijse waren herschapen in een feestzaal vanwege de vele bloemstukken, die bezorgd waren. We merkten er o.a. op van bet bestuur van „De Zeeuw", van redactie- en ad ministratief personeel van „Die Zeeuw", het verdere kantoor-, zetterij-, drukkerij en binderij-personeel der fa. Oosterbaan Le Cointre, van de Chr. Normaalschool, en van verschillende particulieren. Zeer talrijk was het aantal van hen, die den 70-jarige kwamen feliciteeren. We kunnen er natuurlijk niet aan begin nen, al de particuliere bezoekers te noe men. We merkten o.a. op de heeren mr, J. W. Goedbloed, lid van den gemeente raad, J. M. Krijger te Dien Haag, lid der Tweede Kamer, J. W. Vienings, hoofdre dacteur der Nieuwe Zeeiuwsche Courant, dr J. W. Jenny W|eyermann, en zeer vele anderen. Verder willen we nog noe men de volgende deputaties: namens het Bestuur van „De Zeeuw" de heeren J. Eonner Sr. en mr L .v. Andel, namens de Goesche A. R. Kiesvereen. de heeren N. J. Bastmeijer en B. O. Sligffers, namens de Chr. Normaalschool dhr W. 't Hooft, en namens den kerkeraad der Geref. Kerk de heeren J. Jongepier en F. G- O. Rothuizen. Vete telegrammen van gelukwensch kwamen binnen, o.a. van minister Colijn, van den heer R. A'. dien Ouden te 's Gra- venhage namens het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen, van de A. R, Kiesvereenigingen te Vlissimgén en Ier- seke, van het redactie-personeel van „de Standaard", van den Hoofdredacteur en de andere redactieleden van „de Middel- burgsche Courantvan mr R. D'ieletnan, van den beer Rongers, voorheen 2© Re dacteur van ons blad, van dhr. Hugo Kingmans te Groningen, enz. En ten slotte (laatst niet het minst), de stroom van brieven, briefkaarten en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1