No 1*7 Maandag I Maart 19*6 40e - Jaargang eerste" blad. Buitenland. Bimenlani Bit ie Froviseie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 63—70, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ïïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Dr A. KUYPER OVER DE MISSIE. DO heer mr den Hartogh schreef in „Antirevolutionaire Staatkunde" een arti kel naar aanleiding van de fatale stem ming van 11 Nov. en de pogingenom het historisch antirevolutionaire drietal Groen v. prinsterer, D|e Savornin Lohmam en Kuyper in het geding te 'betrekken. Verscheidene dagbladen hadden met ci taten aangetoond zoo zij meenden, dat de antirevolutionaire partij door de stemming voor 'tbehoud van den post voor het gezantschap bij het Vaticaan ontrouw was geworden aan haar overleden leider dr A. Kuyper, en met namei de leider onzer partij, minister Colijn, en de' voormalige voorzitter der A.R. Kamerclub, minister Rutgers. t In evengemoeimd artikel wordt nu door mr den Hartogh met citaten aan dr Kuy per's .geschriften ontleend, aangetoond, dat bedoelde citatenknippers'. ongelijk heb ben, en onze partij wel degelijk in de lijn van dr Kuyper en de beidei andere genoemde staatslieden gebleven is. Wij1 juichen dit artikel van den heer den H. toe, omdat het een goed geslaagde poging is om het beroep oip1 dr Kuypier, hetwelk van vijandelijke zijde tegen den leider onzer partij1 'en tegen, ons! wordt uitgespeeld, te neutraliseeren. In dit artikel wordt over drieërlei ge handeld. In de eerste plaats over Dr Kuyper's standpunt inzake het gezant schap als vrucht van kerkelijk b e - geeren- Ten tweede over Dr Kuyper's standpunt tegenover het gezantschap als gevolg van een politiek belang. En eindehjk over Dr Kuyper's Standpunt te genover het gezantschap in betrekking tot de samenwerking der drie rechtsche partijen. Wat nu het eerste punt aangaat, begint Mr den Hartogh te wijzen op een „Stan daard-artikel" van 13 Februari 1888. Zooals men weet, werd het gezantschap een „kwestie", tengevolge van de op heffing nadat de Kerkelijke Staat was ge vallen. De R.-Katholieken plaatsten den wensch tot herstel van het gezantschap straks op hun politiek program- Dr Kuyper kon er toen echter niets anders in zien dan een kerkelijk beg e eren. Hij nam het den Roomschen niet kwa lijk, dat zij met deze begeerte kwamen- In ons. zoo schreef hij ,zit geen haar van wat in 1853 anti-Papisme heette, maar eigenlijk niets dan Protestantsche trots en hoovaardij was- Wie goed Roomsch is, is voor den Paus en wie voor den Paus kiest, is voor een' missie te Rome- Een politiek belang was niet aanwijs baar. Er was slechts een kerkelijk he- geeren en tegen de inwilliging daarvan verzette Dr Kuypier zich krachtig. Hij schreef: een missie, thans naar Rome gezonden, zou dus niet meer een missie aan den Souverein van den Kerke- lijken Staat zijn, maar een missie bij het hoofd der kerk van Rome en hierin ligt een hulde opgesloten, die onze Koning, als hoofd van een gemengde natie, aan den Paus niet geven mócht- Van een erkenning als „Stedehouder" kon geen sprake zijn. Zoo lang Dr Kuyper in den wensch om een gezantschap bij het Vaticaan niets anders kon zien dan een verlangen, dat een geestelijk en kerkelijk uitgangspunt had jkeerde hij zich daartegen. In' 1893 schreef hij: alles komt er dus maar op aan, dat een missie op het Vati caan noch implicire d.w.z. stilzwijgend noch explicite d.wz. uitdrukkelijk, de er kenning van den Paus zoude inhouden als hoofd der Christenheid. Zelfs een vertegenwoordiging bij het Vaticaan met het oog op regeling van kerkelijke aangelegenheden wees Dr Kuy per af. Zal er dan een missie naar het Vati caan gaan, dan gaat die uit van het Departement van Buitenlandsche Zaken en moet derhalve te constateeren zijn, dat Nederlands volkenrechtelijke positie hierin practisch meespreekt. Dat de groote mogendheden zulk een missie op het Vaticaan moeten onderhou den, geschiedt voorzoover ze rechtstreeks in de algemeene continentale politiek ge mengd zijn- Met ons is dit niet het geval Een gezant op het Vaticaan zou als Neder- landsch gezant niets te doen hebben- Zoo was Dr Kuyper's standpunt tegen over een begeeren, dat louter een kerke lijk karakter had. Een standpunt, dat nog altijd door de anti-revolutionaire partij wordt ingenomen Tijdens de oorlogsjaren werd het Vati caan een middelpunt van hoogst gewich tige inlichtingen. Een feit, waarvoor ook de Nederlandsche regeering het oog niet sluiten kon- Het liberale kabinet dat wij toen hadden, de minister van buitenland sche' zaken Loudon voorop,, sprak in een redevoering (Dec- 1915) de wenschelajk- heid uit van een tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan, en diende daartoe een voor stel in. Op dit tijdelijk valle de nadruk- Maar ook op het feit dat er van een kerkelijk karakter ook geen sprake was. Het was een b ij z o n d e r e missie, welke bedoeld werd, in oorlogst ij den noodzakelijk, door vredesbedoelin gen gemotiveerd, en daarom van tij de- 1 ij ken aard-. Om die reden stemde de A.-R. partij er voor- Om die reden alleen. Ook Lobman en Kuyper. Beiden spraken daarbij eén rede uit. Beiden lieten duidelijk uitkomen, dat hun steun aan dit voorstel niet in hield. de erkenning, dat de Paus in zaken van geloof en leven iets over ons te zeggen had (Lohman) en nog minder dat men zijn protestantsche overtuiging ver loochende (Kuyper). Het was geen kerkelijk, maar slechts een staatkundig belang dat drong. En ook in dit opzicht Reeft de A--R. partij zich volkomen aan de lijn van Dr Kuyper gehouden- Wel kreeg in 1920 het gezantschap een meer duurzaam karakter, maar door onze Partij werd steeds scherp op den voor grond gesteld, dat zij het slechts zoolang kon aanvaarden, als de politieke bebee- kenis bleef gehandhaafd- Ook toen schreef Dr Kuyper (Standaard 2 Nov. 1920), na aangehaald te hebben wat de Regeering ter verdediging van den post aanvoerde): „Kan de regeering aantoonen, dat haar oordeel, deze beschouwing der kwestie op goede gronden berust en dat het in het belang is van Nederland, dat er in het di plomatiek centrum van het Vaticaan, we gens de internationale positie, die de Paus nu eenmaal inneemt, ook een gezant van onzentwege wordt gezonden, dan zouden wij op 'dien grond en op dien grond alléén, met haar voorstel kunnen mee gaan." En geheel in overeenstemming hiermee schreef ook de heer Idenburg in 1922: „daalt het diplomatieke milieu bij het Vaticaan tot het peil, dat het vóór den oorlog bereikte, dan is er voor ons land geen reden voor een vertegenwoordiger aldaar." En in het Program van Actie staat uit drukkelijk het beding, dat de Kamerclub zich het recht voorbehoudt om in dat geval tot opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan mede te werken. Onze Partij heeft zich dus zoo duide lijk mogelijk uitgesproken. Het gezantschap kan aanvaard', ingeval het een Staatkundig belang beteekent en ook als zoodanig wordt gevraagd- Dit nu is na 1915 steeds het geval' ge weest en is thans het geval nog, ook bij de R.-Katholieke Staatspartij. Een ander dan politiek argument is nimmer gebruikt Een ander dan een Staatkundig belang niet genoemd. Ten slotte, hoe zag Dr Kuyper het ge zantschap in verband met de door hem zoo vurig gewenschte samenwerking der drie rechtsche partijen? Mr den Hartogh deelt mede, dat Dr Kuyper in een gesprek met den huidigen leider der Anti-revolutionaire Partij, als zijn gedragslijn aangaf, dat bij saamwer king van partijen steeds groote voorzich tigheid moest worden betracht met betrek king tot b e s t a a n d e toestanden. In 1901 had men tegenover hem het denkbeeld ge opperd, het gezantschap weer in te stel len. Hij had toen geweigerd op die ge dachte in te gaan, ook op grond van de overweging, dat zulk een wijziging in den bestaanden toestand krenkend zou zijn voor de Protestanten, wijl een Staatkundig belang toen niet was aan te wijzen. Maar j>p gelijken grond zou in de toe komst voorzichtig beleid een eisch zijn, nu immers het gezantschap er was. Men kan niet volhouden, dat onze Partij' tegen dit voorzichtig beleid is ingegaan. Zij heeft ook met dezen factor rekening gehouden. Het ware te wenschen geweest dat 'anderen dit eveneens hadden gedaan. Niet het gezantschap stond trouwens in het centrum van het politiek gebeuren den llden November, maar de samen werking der rechterzijde, en daarvan schreef Dr Kuyper in zijn Antirevolutio naire Staatkunde: „de vroegere antithese van Protestant en Papist werd almeer ver vangen door de antithese tusschen het Christendom en het Humanisme. Steeds duidelijker ontdekte het volk,' hoe de libe ralen en radicalen principieel met het Christendom gebroken hadden, en dit nu leidde er van zelf toe, om het nog on verstorven Christelijk element niet meer, gelijk iade dagen van den Réveil, eeniglijk bij de getoovige Protestanten, maar ten deele althans even zoo bij de Roomsch- Katholieken te onderstellen. Kerkelijk bleef de scherpe tegenstelling voortduren, maar sociaal en politiek ging het Geuzengeding tenslotte zoo goed als geheel over in het eenparig verzet tegen de moderne atheïs tische en materialistische strooming. Ook het later opkomen van de theosofische richting bracht hierin geen stremming te weeg. Algemeen zoo onder Calvinisten als onder R.-Katholieken gevoelde men, dat een machtig „te wapen" ons saam in één slagorde voor het behoud van het Chris telijk element moest doen optrekken." Wij blijven het diep betreuren dat deze slagorde verbroken werd ten gevolge van een geschil over een zaak, welker gewicht in het niet wegzinkt bij de groote belangen die in verband met den grooten strijd, 'den wereldstrijd ,der Christenheid, enden nationalen strijd tusschen Revolutie en Evangelie in ons eigen land op het spel staan. En daarom danken wij mr den Har togh voor zijn uitnemend gedocumenteerd betoog. Verklaringen van Mussolini. In een interview met een man van de „Petit Parisien" heeft Mussolini zijn jong ste redevoeringen over de Duitsche kwes ties gerechtvaardigd. De Duitschers, zeida hij, vergeten niet; zij: laten hun vroegere droomen niet varen. Het Italiaansche volk, dat het gevaar niet vermoedde, ^jet het nu in. Ik heb jhet de oogen geopend en ik hoop, dat men elders hetzelfde zal doen. In Duitschland is niets veranderd; man bereidt zich voor. De z.g. burgerlijke lucht vaart wordt geweldig georganiseerd. De generale staf beschikt weder over het spoorwegnet. De eventualiteit van het ge meenschappelijk gevaar moet Frankrijk en Italië, welker belangen identiek zijn en die door geen enkele ernstige kwestie verdeeld worden, nader tot elkaar bren gen. Korte berichten. President Coolidge heeft een wets ontwerp onderteekend, waardoor de belas tingen vbor het volgende jaar met 378 millioen dollars worden verminderd. De Zuid-Slavische minister van fi nanciën is te Londen aangekomen om met Churchill te beraadslagen over de re geling der Zuid-Slavische schuld aan En geland, welke 32 millioen pond bedraagt. De nationale inschrijving ten bate van de slachtoffers van den watersnood in België heeft tot heden reeds ruim 11,200,000 frank opgebracht. Te Berlijn is in de afgeloopen week het aantal werkloozen van 242,815 geste gen tot 244,888. Men verwacht echter spoedig een verbetering van den toestand, daar de arbeiders uit het bouwbedrijf weldra weer aan het werk zullen kunnen gaan. De afgeloopen week is te Berlijn een z.g. groene week gehouden, waaraan tienduizenden landbouwers hebben deelge nomen. Er zijn verscheidene moties aan genomen o.a. ten aanzien van de ver schaffing van plaatsen aan jongere zoons van landbouwers, opdat deze niet hun toevlucht in de industrie of in het buiten land moeten zoeken. De Fransche Senaat heeft met 151 tegen 141 stemmen het artikel van het financieele ontwerp, strekkende tot instel ling van een uitvoerbelasting, verworpen. De Senaat heeft een nieuwe tekst van het artikel tot instelling van een uitvoerbe lasting aangenomen. Het hoofd van de evangelische kerk in Polen heeft zich tot den Zweedschen aartsbisschop gericht met het verzoek zijn' invloed te doen gelden opdat Polen een vasten zetel in den Raad van den Volken bond verkrijge. Ernstige verduisteringen, die in totaal een bedrag van 4 millioen roebel beloopen, zijn gepleegd bij de- artillerie- magazijnen te Chaxkof (Rusland). In ver band hiermede zijn de commandant der magazijnen en 29 officieren gearresteerd. Waar de ontvreemde artikelen zich thans bevinden, is nog niet vastgesteld. I Te Heverlee bij Leuven hadden Zater dag relletjes plaats tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten. Er werden ver schillende revolverschoten gelost: Een Ita liaansche student werd ernstig gewond. Volgens bericht uit Oslo heeft de Noorsche regeering bij het storting een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot het houden van een referendum, 17 en 18 October a.s., over de kwestie van het handhaven van het verbod van sterken drank. Gennep's geschenk aan de Koningin. In 'de raadsvergadering van Gennep heeft wethouder Peters den voorzitter ge vraagd höS het kwam. dat het Co-rresi- pondentiebureau een bericht heeft uitge zonden, dat namens de gemeente Gennep aan het Koninklijk Echtbaar een cadeau wordt aangeboden- De voorzitter zegt, dat hem de toe zending van het cadeau bekend is, doch hem de tijd heeft ontbroken daarvan ken nis te geven- Wethouder Peters wil niet als een „Piet snot" behandeld worden en had met een en ander tijdig op de hoogte behooren' gesteld te worden. De heer Heijs (s.-d.): Mag ik ook een woordje De voorzitter (hem in de rede vallend) We weten wel, dat u er tegen is! De heer Heijs meent, dat er gelegenheid genoeg is geweest, om de plannen ter kennis te brengen en vindt het niet in den haak om namens 'de gebeele gemeente te spreken, als men niet weet of deze daar mee instemt. De voorzitter hamert, en wil het debat kort maken door te stemmen voor of tegen de goedkeuring van het toezenden van het cadeau. Met vijf stemmen vóór en vier tegen (twee wethouders) twee leden zijn af wezig - wordt de goedkeuring gegeven. De voorzitter: De heele kwestie is van een mug een olifant maken! De heer Heijs: Mag de raad ook weten', waaruit het cadeau bestaat? De voorzitter: U is zoo goed op de hoogte, U moest dat weten- Het zijn an tieke platen en een kistje. De heer Heijs: Zijn die van de ge meente? De voorzitter1: Neen', die zijn van' mij! (Limb- Koerier) Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzui ver bloed, enz. Foster's MaagpUlen ge nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw .geheele gestel. Prijs per flacon' van vijftig versnikerde pillen f 0-65in apo theken en drogistzaken. (11) Verplaatst van Middelburg post- en telegraafkantoor naar het spoorwegpost kantoor no. 1 te Amsterdam de commies der posterijen en telegrafie E. Vroom met ingang van 1 April. De verheffende voetbal sport. Gisterennamiddag had te Middel burg op het voetbalterrein nabij de meel fabriek een wedstrijd plaats tusschen Middelburg I en Roosendaal I. Naar het oordeel van het publiek zou de scheids rechter gedurende het geheele spel zeer partijdig zijn opgetreden, wat ten gevolge had, dat na afloop van den wedstrijd zij hem te lijf wilden. Een drietal politie agenten moesten, om erger te voorkomen, den scheidsrechter beveiligen en onder ge leide hem naar een café op de Markt ver gezellen. -Diefstal. In verband met een be richt van Vrijdag j.l. aangaande de aan houding van een man, verdacht van dief stal van 'een paard en kar te Kapelle zij het navolgende gemeld: Terwijl zekere de M., koopman te Bie- zelinge, in den loop der vorige week zich voor zaken naar Rotterdam had begeven, ontdekte hij 's avonds bij zijn thuiskomst, dat zijn paard en wagen was verdwenen uit een op zijn erf staande schuur, welke hij met een slot had afgesloten. Den an deren dag zich naar Goes begevende, bleek bij informatie, dat een bij hem in wonend familielid den vorigen dag aldaar paard en wagen te koop had aangeboden voor f 300, welke koop evenwel niet was doorgegaan. Tevens bleek, dat bestuurder met paard en wagen in de richting Mid delburg waren vertrokken. Nadat de com missaris van politie aldaar met een en an der in kennis was gesteld, bleek al spoe dig dat het familielid den wagen en het paard te Middelburg had gestald en even eens te koop had aangeboden. Des avonds werd hij aangehouden en overgebracht naar Kapelle. Genoemde persoon had het ontvreemde van de hand willen doen om daarmee naar België te vluchten. Zater dag j.l. is hij overgebracht naar Middel burg en ter beschikking van de justitie gesteld. 0 De waterleiding te T holen. Men schrijft uit Tholen aan de M. C.: De verplichting tot aansluiting aan de waterleiding leidt bij sommige inwoners van het stadje Tholen tot zonderlinge con sequenties. Zoo is te Tholen iemand die, omdat hij aansluiting zondig vindt, zijn huis heeft verkocht en nu in zijn tuin, bui ten Tholen een huis laat zetten, op zooda- nigen afstand van de straat, dat hij nim mer kan worden gedwongen zijn huis aan de waterleiding te laten aansluiten. Een andere inwoner van Tholen, die door den kantonrechter is veroordeeld tot vijf en zeventig gulden boete, wilde gaarne de twee maanden hechtenis ondergaan; hij beroept er zich dan op, onschuldig te heb ben gezeten. Deze is echter met aardsche middelen gezegend en zoo zal er dus op grond van art. 572-73 van het Wetb. van strafvordering executie plaats hebben voor het bedrag der boete, zoodat die man zijn doel om te moeten gaan „zitten" niet zal bereiken. Te Oud-Vossemeer schijnt het verzet te gen de waterleiding meer een „hetze" te gen den burgemeester te zijn. Op de ove rige dorpen, waar die aansluiting reeds een feit is, hoort men weinig van verzet en genieten de menschen van het gemak en het voorrecht dat goed drinkwater geeft. Het clubje der recalcitranten is te Tho len niet erg gelukkig geweest met hun re quest, aan den Raad gericht, met verzoek om het overbruggingsbesluit in te trekken. De beweging begon in November onder het mom dat hij het totstandkomen van een brug de belastingen erg verhoogd zouden worden. Toen viel in December de win ter in het als gevolg ijsgang en groote veermisère, de heeren stelden toen hun plan met het request maar uit, want ieder klaagde over het slechte veer, waar men uren moest wachten voor men over kon. Den ijsgang vergeten, begon men opnieuw het adres te presenteeren. Toen viel de vreeselijke ramp aan het veer voor, die ze ven menschenlevens kostte. Gevolg dat men geruimen tijd niets meer van het adres tegen overbrugging hoorde. De veerramp, een drietal weken oud' zijnde, werd weder met het adres gewerkt toen plotseling weer twee auto's van de pont de Eendracht in gingen. De adres santen zetten föen weer een paar weken de zaak stop, doch gingen daarna voort met de aanbieding van het request. Als men nu weet dat het eenigste motief was de verhooging van belasting na de tot standkoming van de brug, doet het wel zonderling aan dat het overgroote deel der onderteekenaars geen cent belasting betaalt, immers geheele huishoudens tee kenden op het adres, waarvan in het gun stigste geval de vader belasting betaalt;' zelfs zijn er die geen cent belasting bijdra gen. De raad besloot gelukkig met alg. st. om het request voor kennisgeving aan te ne men. Middelburg. De heer Jan Morks, de op 7 Februari overleden oud-directeur van het Middelhurgsch Muziekkorps en com ponist, heeft zijn bibliotheek vermaakt aan de Provinciale bibliotheek alhier. Goes. Vrijdagavond hield de Geref. Meisjesvereen, uitgaande van de Geref. Oudersvereen. alhier, haar 2e jaarfeest. Behalve de bestuursleden der Ouders vereen waren vele onderis- en begunstigers opgekomen om hun belangstelling in het werk der meisjes te toornen Nadat da vergadering was g'eopend s^tak de heer Ph Weissels een welkomstwoord, Waarin hij inzonderheid preeis den arbeid van de dames Spoormaker, A- Jongeipier en Meijer, die zich zoo geheel als leidsters aan de meisjes willen geven. Spr. vraagt vooral van de zijde der ouders waardee ring, en wijist op de roeping der ouders om' altijd zelf het geestelijke heil van 'de meisjes en o-olc van de knapen te zoeken en daarin de roeping, door God opgelegd; na te komen. Spr. wekt den ouders 0$ niet alleen een feestvergadering als deze, maar vooral ook de ouder svergaderingen te bezoeken. Uit -de woorden van de secretaresse en penningmeestéresse bleek, dat de vereen, wel vooruit gaat, -en wel reiden tot dank baarheid heeft. Die avond droeg voorts' -een aangenaam en gezellig karakter. Er werden aardige en leuke Samenspraken door die meisjes gedaan. Mooi wais -een tabl-enutje: „Dtrie kleine kleutertjes", waarbij werd gezon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1