Schoonmaak Dit de Provincie. Ktrkaieuws. ProtfiklKirtsii. maligen burgemeester, zoodat het hem eerst in 1923 gelukte, het begin van een ©enigszins behoorlijke financieele con trole, waaraan ook de "wethouders zouden kunnen deelnemen, te verkrijgen en waar door hij en zijn collega wethouder Assel- bergs toen pas do gelegenheid kregen, verschillende onregelmatigheden aan den dag te brengen. Toen wethouder Vertinden met zijn ver weer klaar was, werd da vergadering ge schorst. Daarna diende de heer v. As een motie van afkeuring in tegen den wet houder, waarin o.mi. wordt gezegd: dat H. P. M. Verlinden is: onbekwaam, gezien zijn mislukt op treden inzake gemeentefinanciën; oneer lijk, gezien zijn tekortkomingen inzake de vermakelijkheidsbelasting; onbetrouw baar, gehoord zijln onvoldoende en leu genachtige inlichtingen; onfatsoenlijk, in aansluiting bij1 het oordeel van den pre sident van het Hof te vs Hertogenbosch; verzoekt den hoer Verlinden de juiste consequenties te trekken uit de overtui gingen van 'den raad en verlangt zijn onmiddellijk aftreden als yrethouder ©n niet minder als raadslid. Dieze motie werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Het autobuis'-ongel'uk bij het Thoollsch© Veer. Het gisteren geuite vermoeden dat het nabij' de sluis van den' Oud-Glymespolder gevonden lijk dat van de bij het autobus-ongeluk tel Tho- len omgekomen Grietje Franken uit Poort vliet zoude zijn, is bevestigd. Hut lijk is herkend en geborgen. Bij de directe belastingen zijn ver plaatst de kommiezen 2a kl. M. J. Schip pers van Sas van Gent, J. D|ubbeld van N.-Namen en A. Poutsma van St. Jan- isteen naar Stampersgat; G. Verzijl van Hontenisse naar Terneuzen, de rijksklerk J. T. F. Vercauteren van Amsterdam naar Hulst. Ingetrokken de verplaatsing van den kommies le kl. H. Valleman van Sluiskil naar Terneuzen en den kommies 2e kl. G. Verzijl van Hontenisse 'naar Sluiskil. Middelburg. Donderdagmiddag na afloop van de Markt vergaderde de Federatie van Marktkooplieden op de Eendracht alhier, welke druk bezochte vergadering ten doel had besprekingen tei voeren over liet aan wijzen van den commissaris van politie als markimeester. Djet voorzitter wees er Op, dat men thans een der ondergeschik ten van den commissaris ziet fungeeren als Marktmeester ©n dat de commissa ris verlangt dat de kooplieden vier we ken te voren zullen betalen; hij' vraagt hoe de aanwezigen daarover denken en hoe men zich daartegen verweren moet. Dhr Witmond meent, dat men met klem bij het gemeentebestuur tegen de inge voerde regeling van bet marktmeester- schap moet protestecren, daar z.i. de burgemeester den raad om den tuin heeft geleid, door te zéggen, dat te Deventer en Harlingen ook de politie als markt meester "optreedt. Bij onderzoek door den Secretaris van den Bond E.M.M. is ©en (Schrijven ontvangen, dat te Deventer geen politie, doch wel een hoofdmarktmeester optreedt. Spr. dringt er meit klem opl aan, dat dit te berde zal worden gebracht als de raad weer vergadert. Die politie Uttoei van, de Markt en ook vooruitbetaling !mag niet worden gevorderd, D|e markt bestaat hier jaren ©n .er is nog nooit in grijpen van de politie noodig gieiweest en de marktmeester heeft steeds bet markt- geld op tijd gekregen. De kooplieden ver dienen de nieuwe regeling zeker niet. Spr. brengt hulde aan mevr. Wieijl en den heer Boasson, die dia tolk waren voor de kooplieden, en het foewijls leverden nog iet® voor den kleinen koopman te voelen. Men moet er ook op staan, dat de rijein op de Markt blijven zooals ze zijn, men moei gezamenlijk optreden en een krachtig protest insturen. De heer de Groot zegt, dat de kooplie den moeten toonen de macht te hebben en als de volgende1 raadszitting het voor stel niet intrekt dan moeten zij! staken. re neer Witmond begrijpt niet dat men in een democratische stad als Middelburg zulk een maatregel beeft ingevoerd. Op een vraag van den voorzitter van E- M- M. wat nu moet gebeuren, wordt met alge meen© stemmen door de vergadering be sloten als de politie marktmeester blijft, dan onmiddellijk het marktterrein te zul len verlaten, waarop een staking zal vol gen. Hierna werd de vergadering gesloten. Goes. Op Dinsdag a.s. des vm. te 10 uur zal wederom een lezing over de beteekenis der bijenteelt voor de fruitteelt worden ge houden, thans door den heer L. van Giers- bergen, uit Wageningen. De fruittelers en verdere belanghebbenden zullen goed doen, deze lezing, welke te danken is aan de bemoeiingen van den rijkstuinbouw- consulent, den heer v. d. Plassche, bij te wonen. Donderdagavond hield de vereeniging „Het Muziekgezelschap Hosanna" hare jaarvergadering- De voorzitter de lieer H. Janse Bzn opende de vergadering met ge bed en releveerde enkele feiten, welke in het jaar dat voorbij ging op den voor grond traden- Na de notulen las de secre taris het jaarverslag over 1925, waaruit we aanstippen dat Hosanna een succesvol jaar achter zich heeft- Niet alleen dat op een Internationaal concours een le prijs werd behaald, ook de concerten ge tuigden van flinke studie en de goede lei ding van den dirigent de heer C- G. Go- vaarts- Tien concerten werden gegeven, te weten 7 op de Groote Mafkt, 2 voor de donateurs in Schuttershof en het ope ningsconcert op de tentoonstelling „Nij- tengo". Aangekocht werden Tuba, Alto Es-clarinette, 2 Barytons en een stel Bek kens, terwijl door de comm- van advies een B.-clarinette geschonken werd. De aankoop van instrumenten was door gif ten uit de burgerij mogelijk gemaakt- Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 1466.05 en de uitgaven f 1494.33, zoo dat er een nadeelig saldo is van f 28.28. De begrooting voor 1926 wordt, na op alle uitgaafposten bezuinigd te hebben, vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f995 met een geraamd nadeelig saldo van f 145. Van de rentelooze aandeelen „Lee ning Pauken" worden uitgeloot de ,nos- 6, 8. 15 en 28. Verder wordt behandeld een schrijven van B. en W. van Goes, over het meer regelmatig verdoelen der Volksconcerten over de zomermaanden. In de door Hosanna gegeven concerten was die regelmaat, zoodat liet bevreemd de, dit schrijven te hebben ontvangen. Door Hosanna werden concerten gegeven in Mei, Juni Juli en Sept. Het Augustus- concert kon niet doorgaan, wegens kermis en raadsvergadering- De aftredende be stuursleden J. Droogers en A. M. üuyve- waardt werden herkozen en in de vac-- G- Verburg gekozen D. Glerum. Na nog enkele interne aangelegenheden besproken te hebben iverd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze ge floten- De Christelijke Jongelingsvereeniging (afd- N. J. V.) heeft, na een paar jaren rust, in een propaganda-vergadering laten zien, wat zij wil en wat zij doet- Er was enorme belangstelling voor deze veelbelo vende bijeenkomst, zoodat de groote zaal van „De Prins van Oranje" tjokvol was en velen zich zelfs met een staanplaats in de aangrenzende zaal moesten tevreden stellen- Met gezang en gpbed werd de vergade ring geopend, waarna de voorzitter, de heer W- C. de Beste, een kort openings woord sprak, wijzende op het groote be lang van het teore zielewerk in de C-T.V. en betreurende, dat er nog zooveel voor oordeel tegen en miskenning van het werk der C- J. V. bestaat. De Gymnastiek-afdeeling had een groot aandeel in het aantrekkelijke programma Haar groepen waren zeker heel aardige attracties, ofschoon ook bijv. de stolc- zwaaioefeningen en de vrije- en orde oefeningen met groote belangstelling wer den gadegeslagen- Of er dan geen „vlek jes" waren? O zeker, het publiek zelf wees ze soms met 'n lachje aan, doch dat valt niet te verwonderen, als men be denkt dat de oefeningen naar het oor deel van deskundigen niet zoo eenvoudig waren en groote inspanning vereischten- Het herhaalde krachtige applaus was zeker ten volle verdiend- Het propaganda-stuk der Chr- jeugd beweging „De Opbouw" was wel de clou van den avond- 't Is een soort revue, waarin men bepaald wordt bij de werk zaamheden der C- J. V. en haar afdee- lingen en waarin geillustreerd wordt, jvelk nut die arbeid kan afwerpen voor het maatschappelijk en geestelijk welzijn van onze jongelieden. 't Begint met de jongensclub van knapen wordt niet meer gesproken en een ruime plaats was ook ingeruimd voor het kampleven, gelijk het N- J. V, dat bevordert. Daartoe was de padvinders tent op het tooneel opgeslagen en zoo- kreeg men een echt stukje kampleven te aanschouwen- 't Moet den jongens wel toegeschenen hebben, dat zij in de Wouw- sche plantage waren, -zoo echt en onge dwongen bewogen zij zich om en in hun tent- Hun liederen en grappen vertolkten hun levenslust en zelfs de avond-reünie om het kampvuur ontbrak niet aan het spel- 'tWas een fantastisch gezicht aaiï het einde der donkere zaal, die jongens om het oplaaiende vuur te zien liggen en de „rooversverhalen" hielpen ons in een kampeerdersst'èmming te brengen. Het geheel was een lang stuk, schoon nog verkort, dat in drie, gedeelten voor treffelijk vertoond is- Een compliment aan het adres van „Mevrouw Kr." is zeker op z'n plaats- De avond werd verder afgewisseld door muzikale en andere voordracht, 't Ging alles zeer geanimeerd en ongemerkt werd het laat- Ds Homburg sprak het slotwoord en wees daarin „Naar Eeuwige Hoogten" als een toepassing en bevestigihg van alles wat de leden dien avond hadden laten zien. Heinkenszand. Door dhr J. Steketee, burgemeester dezer gemeente', zal teg'en 1 April a.s. ontslag uit zijn ambt worden aangevraagd. Die heer Steketee werd in 1908 als opvolger van wijlen dhr Baren- drecht benoemd, en beeft als hoofd der gemeente 18 jaren lang1 de belangen dezer gemeente trouw behartigd. Hans weert. De timmerman Jansen, werkzaam op de werf Zeeland alhier bad het ongeluk bij zijn werkzaamheden met een zijner handen onder een zaag te komen, waardoor twee vingers werden afgezaagd. Per auto- is de ongelukkige naar den dokter vervoerd, die direct heel kundige hulp verleende. Kapelle. Dis werkliedenvereen. V-IO.S- alhier kwam gisteravond in vergadering hijeen in het lokaal Obadja. Die voorz. M. Willeboer opent op gebruikelijke wijze. De vereen, telt 124 leden de contributie bedraagt f0.25 per jaar. Die penningm. deed rekening en verantwoording. Ontvan gen was f 146.15, uitgegeven f 62.75, al- duis een batig saldo van f83.40. Tot nazien werden benoemd de heeren Bom en de Ridder. Bij' mondei van dhr Bom werd deze voor accoord bevonden. Het ziekenfonds alhier kwam in alg. vergadering bijeen. Voorz. dhr M. van Liere. Die voorz. sprak waardeerende woorden tot den afgetreden voorz. dhr H. T'Oolens die 23 jaar lang als voorz, der vereen, had gefungeerd en thans we gens huiselijk ©omstandigheden zich ge noodzaakt zag te bedanken. Dliir D'. Land manpenningm., deed rekening en verant woording. Aan 39 leden werden 579 ziek tedagen uitgekeerd tot een bedrag van f723.75. In totaal waren de uitgaven f881.20. Die ontvangsten met inbegrip kassaldo f223642. Het bezit der ver een. is f 1355.22. Dlo uitkeering van zie kengeld voor de leden bedraagt fl.25 p. dag. Vier leden traden toe. Vier bedankten en 1 is overleden. Djs vereen, tolt thans 118 leden. Voor de Zeeuwsche Prov. Bond van Ziekenkassen in Zeeland werd voor de- bijwoning van de Mei-vergadering de voorz. en secr. als afgevaardigden be* noemd. Krabbendijke. Donderdagavond hield de coöp. verbruiksVereen. Helpt elkander haar 5e jaarvergadering. Aanwezig 27 le den en 10 vrouwen. De voorz. heet allen welkom en herinnerde tevens er aan dat het thans de vijfde jaarvergadering is. Spr. wij'st tevens op den langzanren maar zekeren vooruitgang. Uit het jaarverslag yan secr. en penningm. bleek om., dat het ledental 50 bedraagt, tevens dat de omzet in den winkel f 14663.53 is ge weest, van d ©bakkerij f 10.905.12, terwijl een nettowinst is gemaakt van f 1327-72, welke winst na aftrek voor reserve en nadere fondsen een dividend uitkeering toelaat van 3 pet. zoowel voor "winkel als bakkerij'. Uit de vergadering bleek, dat de producten der bakkerij' steeds aan de hoogste edschen voldeden, zoodat ieder tevreden was. Bij do rondvraag bleek, wel animo te bestaan om dezen zomer ■een autoreis te maken. Hierna sluiting, St. Laurens. Donderdagavond hield do A.R. kiosvereen. haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer Boon, die in zijn openingswoord ©en terugblik wierp op den verkiezingsstrijd in 1925- In de nog steeds bestaande vacature van bestuurslid werd gekozen do lieer A. de Kam ,die echter de aanvaarding van d.e functie nog in beraad wilde houden. Tot afgevaardigd© naar het Prov. Comité werd gekozen do heer P. Boon, voor de Central© de heeren J. W. v. 'tHoff, P. Gilde en Joh. Marinissen. Uit heit jaar verslag van den secr. bleek de gestadige toeneming van het ledental, dat thans 71 bedraagt; uit dat van den penningm., dat er thans een saldo1 in kas is. Bij' de be sprekingen werd geklaagd over de wei nige activiteit van de Ceintr. Kies'vereen, Middelburg. Na de verkiezingen werd nog geen enkele vergadering; uitgeschreven, zoodat ook aan de propaganda geen lei ding van bovenaf werd gegleven. Wel sprak de oud-minister Van Dlijk, doch dit geschiedde op een zoo laat avond uur ,dat het voor de dorpsbewoners te moeilijk is zoo'n vergadering bij' tei wonen. Blaarna verkreeg het bestuurslid L. B'a- yidise het woord, die eene inleiding gaf over „Overheid en werkeloosheid". Ach tereenvolgens besprak hij' -de oorzaken, de middelen ter bestrijding en de roeping van do overheid inzake de werkloosheid. Op zijn korte, doch 'degelijke uiteenzetting volgde een langdurige bespreking vooral over de vraag wat in "de gemeente moet worden gedaan bij eventueel© werkloos heid. Verschillende wenken werden gege ven, terwijl getracht zal worden voor een en ander ©en oplossing te vinden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woudrichem A. van Willi gen te Nieuw-Beijërland. Geref. Kerken. Beroepen te Oudvossemeer E. J. van Voorst te Kootwijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Maassluis A. Zwiep te Hil- legom; te Broek onder Akkerwoude M. Holtrop te Ulrum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam G. H. Kersten te Ierseke. Zondag 28 Februari 1926. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, nm. ds Homburg, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. geen dienst. Kapelle, vm dr Schmidt, nm geen dienst. Geref. Kerken. Wissekerke, vm. en nm. ds F. Staal. 's-Gravenpolder, vm. leeskerk, nm. ds R. J. v. d. Veen. Nieuwdorp, vm. en nm. ds B. Meijer. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te M'burg. In de gisterenavond onder voorzitter schap van den heer G. Boudewijnse gehou den vergadering waren met kennisgeving afwezig de heeren Enzlin, Olthoff, Oos- terbaan en v. d. Berg en zonder de heeren Bosman en Anker. Mededeeling werd o.a. gedaan van een ingekomen schrijven van de familie van Raalte, meldende het over lijden van den oud-voorzitter der Kamer, den heer Jos. van Raalte. Dit schrijven is met een brief van rouwbeklag beantwoord. Nog werd medegedeeld dat door het bureau bij het gemeentebestuur van Mid delburg is geprotesteerd tegen het te laat opendraaien van de Koningsbrug' tegen spoortijd. Toegezegd is, dat maatregelen genomen zijn om zulks te voorkomen. Het voorstel om het adres van de kamer te Breda inzake den wensch om de Parij- sclie treinen te Roosendaal te doen stop pen voor kennisgeving aan te nemen, werd na eenige discussie aangenomen. Alsnu komt aan de orde het voorstel om f 100 te geven aan de Stoomvaart-Mij. Zeeland in de kosten van uitgave van een Folder van Zeeland. De voorzitter wijst er op, dat drie leden van de commissie voor het verkeerswezen een precedent vreezen. Dit heeft het bu reau ook wel overwogen, maar het achtte het gevaar niet groot. De heer van Niftrik was in de commis sie voorstander en wol omdat het Vreem delingenverkeer een zoo groote factor voor Zeeland is. De heer Wesseling meent, dat er wel kans is op een precedent, want Vlissingen Vooruit en dergelijke vereenigingen kun nen ook komen vragen. De heer Jeronimus geeft volkomen toe, dat het vreemdelingenverkeer een groot belang is voor Zeeland. Het gaat er alleen om of de kamer zoo iets moet steunen als zoodanig. Spr. is principieel tegen alle subsidies, maar zeker tegen deze. De heer Stofkoper is volstrekt niet bang voor precedenten. Laat maar zooveel mo gelijk aanvragen komen in dezen geest, men kan ieder geval op zichzelf beschou wen. De heer P. G. Laernoes meent, dat men nu juist eens goed het nut van do kamer, waarvan zoo dikwijls gevraagd wordt wat zij nu eigenlijk doet, kan bewijzen. Namens den handeldrijvenden middenstand beveelt spr. het voorstel krachtig aan. De heer Wesseling waarschuwt nog eens voorzich tig te zijn met dergelijke subsidies, waarna het voorstel wordt aangenomen met 13 te gen 3 stommen, die der heeren Wesseling, Jeronimus en de Vos. Het verdrag Nederlan dB e 1- gië. Na het uitspreken van zijn rede (zie ons bijblad) over het verdrag Nederland- België, stelt de voorzitter namens het bu reau de volgende motie voor: „De kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden, gevestigd te Middelburg; kennis genomen hebbende van het op 3 April 1925 geteekende verdrag tusschen Nederland en België; van oordeel, dat dit verdrag aan Neder land een reeks verplichtingen oplegt, wel ke voor ons land ernstige economische gevolgen zullen hebben, i. h. b. voor zoover zij zijn gericht op een benadeeling der Nederlandsche havens; bevreesd voor de gevolgen van de rege lingen betrei'fënde de beloodsing en de loodsgelden, alsmede van die betreffende de visscherij; getroffen door de bepalingen ten opzich te van de Westerschelde, waarbij de wa terstaatkundige veiligheid van Zeeland aan de belangen van Antwerpen wordt op geofferd; van oordeel tevens, dat de opheffing van het verbod, dat Antwerpen geen oorlogs haven mag zijn, niet als ongevaarlijk kan worden beschouwd, en dat het prijsgeven van het recht van onderzoek en aanhou ding van schepen op Nederlandsch gebied ongewenscht is; spreekt als hare overtuiging uit, dat het voornoemde verdrag niet in 's lands be lang is en derhalve niet door de volksver tegenwoordiging behoort te worden be krachtigd; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal." De heer van Niftrik brengt den voorzit ter dank voor zijn duidelijke uiteenzetting. De bode'mdiepte van de Westerschelde gaat achteruit, doch voor de Nederland sche belangen schaadt dat niet, alleen ten Oosten van Walzoorden wordt zij te on diep. Wat betreft de verdeeling der be loodsing zou spr. voorstaan, dat bijv. de eene drie maanden België de Wielingen en Nederland het Oostgat beloodst en de volgende drie maanden juist andersom. Nederland moet toch niet altijd het loodje leggen. De heer Jeronimus wijst er op, dat prof. Ir J., Nelemans, een verdediger van het verdrag, o. a. schrijft, dat men zich over de kosten buiten die van het onderhouden der bestaande diepte niet onnoodig be zorgd behoeft te maken, daarover moeten de beide staten zich verstaan. De verdee ling der kosten valt buiten de bevoegdheid van de arbiters. De voorzitter zegt dat dit niet juist is; de arbiters beslissen in alle gevallen, waarin de beheerscommissie en de regeeringen het niet eens worden. De heer Wesseling meent, dat de financieele regeling hier niet onder valt. De motie wordt ten slotte bij acclamatie aan genomen. Ron dvraag. De heer Klok dringt aan op het bespreken van het door hem afge keurde cadeaustelsel. De voorzitter zegt, dat het een zeer moeilijk onderwerp is, maar het bureau zal het onder de ooge'n zien. Op een tweede vraag van den heer Klok wordt geantwoord, dat de landsdrukkerij verzocht drukwerk voor de kamer te mo gen leveren, en de voorzitter voegde er aan toe, dat het verslag veel duurder zou kosten dan verleden jaar, doch de prijs niet veel scheelde met die der georgani seerde drukkerijen. De heer Klok noemt het een schandaal, dat de landsdrukkerij het particulier bedrijf concurrentie aan doet. De heer Jeronimus vraagt wat het bu reau nog gedaan heeft om te voorkomen dat het aantal postbestellingen van 4 op 3 komt. De voorzitter zegt, dqt er niet veel meer aan te doen was; men heeft het eenmaal vastgesteld. Voor Middelburg heeft men kunnen verkrijgen, dat de tweede bestel ling te half een zal uitgaan. Spr. en de secretaris verzekeren, dat de inspectie ge zegd heeft dat het niet de bedoeling is posttreinen op te heffen. Ongelukken. Te VeeneadaahDe Klomp passeerde mot groote vaart een motorrijwiel. Kort daarop vloog de be stuurder, waarschijnlijk door het sprin gen van den achterband, met zijn voertuig over den kop, met het noodlottig gevolg, dat de man bewusteloos werd opgenomen. In deerniswekkenden toestand werd hij naar de klinieken te Arnhem overgebracht. De bij Heeren veen door een auto over reden leerling van de ambachtsschool al daar, de 16-jarige B. uit So'imega, is over leden. Gisteravond is 'n auto te Zwolle op de neergelaten afsluitboomen van de Kamper spoorlijn gereden. De spoorweg wachters konden nog juist den trein door het geven van lichtseinen laten stoppen. De auto werd zwaar beschadigd, de af sluitboomen vernield; de chauffeur bleef ongewond, een andere chauffeur, die mee reed, kreeg verwondingen 'aan de hand en pols en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Te Valthermond is de timmerman S. bij het werk van den steiger gevallen en zwaar gewond hij een arbeider binnengedragen. De geneesheer constateerde inwendige kneuzingen. Te Rotterdam is een 9-jarige jongen, die plot seling uit, de ouderlijke woning loopende, de straat overstak, door een autobus aan gereden. Hij kreeg een schedelbreuk en overleed kort daarop. Te Den Haag is een tweejarig jongetje, dat plotseling den rijweg overstak, door een zwaar ge laden wagen overreden. Het kind kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. - Te Zuidbroek is het 7-jarig zoontje van dhr H. in het Winschoterdiep geraakt en verdronken. Kerkdieven. In de Katholieke Kerk te Weurt bij Nijmegen zijn Donder dagmorgen twee jonge kerels gesnapt bij het openbreken van offerblokken. De jon gemannen verklaarden door werkloosheid en armoede tot deze daad gekomen te zijn. Het bleek verder, dat ze ook in de naburige dorpen Matert en Malden inbraakpogingen hadden gedaan. Het (sensationeel© vlieg-- ongeluk te Par ij' s. W© maakten mel ding, hoe Woensdag morgen da aviateur öollot te Parijls! onder den boog van den Eiffeltcren is' doorgevlogen en is ver ongelukt. Aan de „Tel." ohtleeinen we nog de volgend e bijiz onderbeden: Die 32-jarig© relserve-luitenant-vlieger Léon Gollot poogde onder de bogen van den Eiffeltoren door te vliegen, hetgeen 'hem inderdaad gelukte. Daarna haakte echter de linkervleugel van 't toestel in de draden van de antenne', welke van den Eiffeltoren neerhangen en welke door den aviateur waarschijnlijk niet gezien zijn tengevolge van den lichten mist. Het vliegtuig verloor zijln evenwicht en met een snelheid van 160 K M. per uur beheerde het over de boomtakken en stortte van ©en hoogt© van 30 M. bp het gazon neer. Dadelijk na den val ontplofte de mo tor. Voordat de toegeschoten toeschou wers een hand ter redding kondon uit steken, vlamde het toestel reeds als een toorts. 'Vijf minuten later arriveerde de brandweer. De brandende resten van het toestel werden gehluscht en het verkoolde lijk van den ongelukkige© piloot werd uit het ijveren geraamte losgewerkt. •Hoe kwam de jonge officier op het denkbeeld om, buiten medeweten van zijn chefs, een dergelijk gevaarlijk waagstuk te ondernemen? Die laatste Jagen had hij veel met Amerikanen gesproken. Deze beweerden, dat een Amerikaan al lang onder de bogen van dein Eiffeltoren zou zijn doorgevlogen indien men in Amerika een dergelijk bouwwerk bézat. Dit heeft, den Franschman blijkbaar go© geprikkeld, dat hij' besloot het waagstuk te ondernemen. Hij sprak er niet met zijn chefs over, daar hij' in dat geval wel op een weigering gestuit zou zijn. Wel onderhandelde hij met ©en bioseoopondcr- neming, die de gevaarlijke vlucht op de film zo u brengen en die hem een flinke premie "beloofde. Zijn broer, een tandarts, biji wien de vlieger inwoonde, was met zijn vrouw bij het ongeluk tegenwoiordig. Men vraagt zich af, of een dergelijke waaghalzerij aan vlieger-officieren geoor loofd is. Dit is zeer zéker niet Tiet geval. Volgens verklaringen van ©en vlieger- officier zijn er zelfs zeer strenge straffen op gesteld. Die bepaling is namelijk, dat boven Parij's de vliegtuigen met één mo tor niet lager dan 2000 M- mogen vliegen, en de toestellen met 2 motoren niet lager dan 1000 M. Hierdoor kan men in ge val van averij! een noodlanding buiten Parij's doen. Inbreker ontvlucht. Gisteren middag, omstreeks kwart over 12 uur, heeft de 23-jarige M., een berucht inbreker in de Residentie, die reeds gedurende eenige jaren in d^ Strafgevangenis te Scheveningenop gesloten is tot het ondergaan van een lang durige gevangenisstraf, kans gezien uit de gevangenis te ontvluchten. Tijdons de gym nastische spelen, welke de gevangenen da gelijks op de binnenplaats der gevangenis uit voeren, bemerkte een der bewakers, dat M. er niet meer was. Op hetzelfde oogienblik zag bij den vluchteling op het dak van een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2