ff» 126 Bank voor Zeeland Zaterdag %1 Februari 1926 49e «laargang fiEHOitlKSË A Cos Bankiers si ElctenlsÉor Alle Bank- en Effecten- zaken. Buitenland. Spijsgmiskmg JoosterMse HET ADRES A. WILKING PIANO en ORGEL Firma A. S. J. DEKKER. Goes. Dit nummer bestaat uit twee bladen COUPONS - EFFECTEN VREEMD GELD - DEPOSITO - KLUIS9NRICHTING GOES. lerseke, Kapel Ie, 's-Heerenhoek eigendom Orgels vanaf 7 gulden per maand Piano's 17 Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE CGINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ik Zeeuw BLAD. SOCIALE WETGEVING. De soeiale wetgeving staat bij velen altijd in eën slechten reuk. En dan denken wij niet alleen aan 'e ellendige plakwetten" zooals wij onlan s nog de Invaliditeits- en Ouderdoinswt hoorden betitelen door iemand die blijk baar nooit de moeite had genomen zich van den zegen die de invaliditeits en ouderdomsverzorging met zich brengt op dë hoogte te stellen, maar aan de sociale wetgeving in het algemeen. Nog steeds zijn er menschen ook wel in onze kringen wier ideaal het is dat de Overheid hare beschermende hand ging terugtrekken, opdat het maatschappelijk leven zich in vrijheid zou kunnen ontwik kelen. Dit is eenigermate te verstaan. Wanneer de Overheid met hare wetten en bepalingen in het maatschappelijk le ven ingrijpt, dan geeft dat licht aanleiding tot moeilijkheden en onaangenaamheden, het brengt uitgaven met zich mede waar van de resultaten niet altijd dadelijk ge zien worden en dan is het verklaarbaar dat het geroep om vrijheid gehoord wordt en dat soms de meening post vast dat alles veel beter zou gaan indien de Overheid zich terugtrok. Waarneer we echter met onze gedachten teruggaan naar dien tijd toen onder den invloed van de liberale theorieën de hoog geprezen vrijheid hare triomfen vierde en er van inmenging der Overheid in het be drijfsleven geen sprake was, dan wordt het ons alras duidelijk, dat de gebondenheid van thans verre te verkiezen is boven dien tijd, toen de Overheid nog niet gevoelde hare roeping om het zwakke te bescher men e* het recht te bestellen en te hand haven ook op het terrein van den arbeid. Allerdroevigst was de toestand van de arbeiders en met name van de fabrieks arbeiders in de eerste helft van de vorige eeuw. Hef was de tijd der gulden vrijheid. En van die vrijheid werd toen op schromelijke wijze misbruik gemaakt, met het gevolg dat de maatschappelijk zwakken, die op eigen kracht waren aangewezen en geen helper hadden, op gruwelijke wijze wer den uitgebuit en mishandeld. Er moest winst gemaakt worden en voor het bereiken van dat ideaal moest alles wijken. Bijna niet te beschrijven is de el lende waarin toen vele arbeiders hun kom mervol bestaan voortsleepten. De arbeidsduur was bovenmatig lang, soms 16 tot 18 uur per etmaal, terwijl de loonen niet voldoende waren om in de meest bescheiden behoeften te voorzien. De lage loonen der arbeiders noodzaakten de vrouwen ook in de fabrieken werk te zoeken. De fabrikanten hadden daartegen geen bezwaar, juichten het zelfs toe. Want de vrouwen werkten tegen een lager loon dan de mannen en daar' ze verschillende werkzaamheden evéngoed konden verrich ten, had haar aanpakken tot gevolg dat de loonstandaard van de mannen nogal meer daalde. Bij de lage loonen kwamen de slechte woningtoestanden en het behoeft niet al te zeer te verbazen, dat het alcoholisme vele slachtoffers maakte en dat het zedelijk peil der bevolking niet verhoogd werd. Droeve dingen werden openbaar bij de behandeling van het Kinderwet je-Van Houten in 1874. Dr A. Kuyper verklaarde toen in de Tweede Kamer o. m.: „Waar uit de op gaven van industrieelen zelf'blijkt, dat in ons land kinderen van 7 jaren in den tijd van 6 dagen 85 a 87 uur arbeiden, spreekt het feit zoo vanzelf, dat het ons van alle verder betoog ontslaat. Het kwaad is zoo ernstig, dat ik weet hoe men kinderen van 5 en 6 jaar, om ze 's morgens naar de fa briek te doen gaan, maar niet meer wak ker kan krijgen, ze uit het bed moest ne men, in letterlijken zin wakker schudden en met water het hoofd bedruipen om in dat geparalyseerde lichaam weer eenige beweging te doen komen. Zóó sterk wordt de physische welstand van de kinderen onderdrukt, dat men hun soms des mor gens bij het uitgaan gezouten haring moet meegeven, willen ze niet flauw vallen en de buitenlucht kunnen verdragen". Zoo mogelijk nog erger is wat Pastoor Krijnen in 1886 voor de enquête-commissie verklaarde omtrent den arbeid der oven- werkers. „Dat is zoo zeide hij een onmen- schelijk werk. In den winter gaat het nojfal goed bij het groote verschil van tempe- ratumr, dan koelen de ovens tamelijk snel af, maar in den zomer, dan gaat bij de langzame luchtwisseling het koelen veel minder snel. En wat is dan het geval? De fabrikant zou gaarne zijne waren uit den oven heb ben; bij het verzenden is haast en van den anderen kant staan nieuwe waren gereed Seestenmar-fet 8 GOES Tel. 248 2 lijnen Oir. J. 1-flPOBT BPAA&BAMK a 4% om in de" ovens gebracht te worden. Nu wordt zulk een oven op een vreeslijke, al lerverschrikkelijkste hitte opengebroken, en dan moet, na eenigen tijd van afkoeling, de werkman daar in dien oven gaan, waarin ik durf het rechtuit verklaren de fabrikant zijn jachthond of rijpaard niet zou wagen en daar moet zoo een mensch ingaan, zooals een zwemmer in het water gaat, en ik zou haast zeggen, dat die nog fatsoenlijker gekleed is". En zulk een levensgevaarlijke arbeid werd 'daar verricht voor een „loon" van f 1.25 per dag. Is het wonder dat er in die dagen bit tere tranen zijn geschreid en dat er geroe pen is tot, God om uitkomst? En is het wonder dat er vuisten gebald zijn, en dat vele harten ontvankelijk gemaakt werden voor het evangelie van den haat? Als we zoo terugzien, dan zullen we ons, ook al is het optreden der Overheidsorga nen niet altijd onberispelijk, wel wachten om mee te doen met hen die de sociale wetgeving als uit den booze veroordeelen. Dan danken wij God, dat de Christelijke beginselen weer vat hebben gekregen ook op het sociale leven. Dan begroeten wij met blijdschap onze Christelijke Vakbeweging, die met het schild van Gods Woord het sociaal zwak kere tracht te beschermen. En dan prijzen wij ons gelukkig, dat dank zij niet het minst den invloed van Christelijke staatslieden, de Overheid hare hooge roeping ten opzichte van het leven van den arbeid heeft leeren verstaan. DirectieMr. AST, VAD 3ERCKEL, 10S VELTHUiJSE. Kanfoor Groote Harkt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Correspondentschappen Weer teleurstelling. Het bericht dat ook mr Limburg wegens mislukking zijner po-ging tot het saam stellen van een extra-parlementair kabi net aan II. M. ontheffing heeft verzocht van de hem verleende opdracht hebben wij met smart ontvangen. Er wtó nog pas enkele uren te vo ren een uit de beste bron ontvangen bericht in de pers opgenomen, dat de Koninklijke benoeming zich niet lang meer zo-u laten wachten. Edoch, het mocht weer niet zoo zijn. Zijn wij wel ingelicht, dan is de op lossing der crisis weer afgestuit op de kwestie van het Gezantschap bij het Va- ticaan. Een quaestie die toch zoo belachelijk klein is in vergelijking met de oeco-no- mische toekomst van ons volk, om van alle andere belangen die aan de orde zijn te zwijgen. De uitslag is koren op den molen der sociaal-democraten; en andere revolutio naire partijen in den lande, die van agi- teer-en en demohstreeren en stof opjagen leven moeten, en van intimideeren door middel van den gro-oten bek. En de Kroon geraakt in steeds grooter moeilijkheden. Wat nu? Aan een vriend van „Patrimonium". Waarde vriend, Bevordering van het vakonderwijs één der middelen om mede te helpen tot ver heffing der arbeiders heeft Patrimonium met kracht voorgestaan. De groote afdee- lingen van het Verbond begonnen reeds met het inrichten van allerlei cursussen toen het ambachtsonderwijs nog niet zoo geregeld was als wij het heden kennen. En dit was zeer juist gezien. Wij handelden den voz-igen keer over 't broodvraag- stuk, en trachtten aan te toonen dat ons leven ten deele wordt belieerscht door dit vraagstuk. Dat dit werkelijkheid is, onder vinden wij zoodra onze kinderen grooter worden. De vraag wat zal mijn zoon of dochter worden, welk beroep of ambt moet hij kiezen is zóó moeilijk, dat ernstig door denkende vaders en moeders geen ant woord weten te geven. De arbeidsmarkt is overvoerd, het aantal geboorten overtreft in die mate de sterfte, dat ons kleine land geen arbeid in voldoende mate kan geven. In het bijzonder is het aantal „gestudeer den" zoo groot, dat geen emplooy voor hen te vinden is. Dit laatste verschijnsel is een gevolg van de algemeene zucht om vooruit te komen, hooger-op te gaan. Menig vader en moeder ontraadde zoon of dochter om een ambacht te kiezen, of werkzaamheden van huiselijken aard ter hand te nemen, hun kinderen moeten het beter hebben dan zij, en daarom in geen geval het be roep van vader uitoefenen. Toch zouden wij onbillijk zijn wanneer wij dit verschijn sel alleen maar van dien kant bezagen, want dienaangaande heeft de wet van oor zaak en gevolg medegewerkt. Menig vader en moeder heeft het in eigen jeugd onder vonden, dat de lust hem werd benomen, omdat hij het gevoelde dat men in alles hem als de mindere beschouwde. Menig maal heeft de wijze van optreden, het doen gevoelen dat hij onontwikkeld was, zóó stuitend gewerkt, dat hij zich ging scha men over zijn arbeider-zijn. Het is juist dat alle standen en kringen moeten bestaan, onjuist is echter een bepaalden stand als minderwaardig aan te zien. En feit is, dat de arbeidende s,tand langen tijd is beschouwd als een minderwaardige. Menschen die alléén maar plichten, doch geen rechten hadden, en tegenover welke men zich wel mocht laten gaan. Dat die arbeider ook een ziel had, misschien even fijn besnaard als de eigene, deze waarheid werd onderdrukt. Hooger-op beteekent daarom voor vader en moeder ook de wensch om hun kind een plaats in de maatschappij te verzekeren, waardoor ook hun geestelijke aanleg zich kan ontwik kelen, omdat hij opgenomen wordt in kringen, anders voor hem gesloten. Neen, niet uitsluitend een soort arbeids-schuw- heid is de oorzaak geweest van den alge- meenen wensch om te studeeren, het uit- gestooten worden uit oorzaak van het ar beider, handarbeider zijn, is minstens even groote factor geweest, en heden nog, om te trachten een andere positie te krijgen. Dit geldt eveneens van onze dienstboden. Het groote gebrek aan dienstboden is niet uitsluitend te wijten aan de zucht om dame te worden. De tijd ligt niet zoover achter ons dat onze dienstboden werden beschouwd als de werkpaarden, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer, onderbroken door eenigen tijd om te eten. Van eenige vrijheid geen sprake. Een keer in de week 2 uür 's avonds vrijaf om moeder te bezoeken, doch intusschen nog een heele lijst boodschappen doen, een keer in de veertien dagen vrij om naar de kerk te gaan, en zich los van den band te gevoelen. In het gezin geen andere plaats dan in de keuken, zoodat geen andere dan „werkverbonden" bestonden tussehen de familie en de dienstbode. Om van het bekende „mandje met dienstboden" maar verder te zwijgen op de theekransjes der dames. Deze dingen hebben zich gewro ken, bitter gewroken. De zoo gewenschte harmonie is geheel teloor gegaan, gevolg van het gestrooide zaad, en heeft tegenzin gewekt om dienstbode te zijn. Men wil dan nog wel „hulp in de huishouding" worden, omdat de kans iets anders behandeld te worden, grooter is, en anders tracht me nig meisje een anderen werkkring te krij gen. De minderwaardigheid, menigmaal te sterk gevoeld, heeft medegewerkt om het probleem van „beroepskeuze" ingewikkeld te maken. Daarover en over vakopleiding spreken wij nog wel eens. G. O. Z. P. Hongaarscihe kinderen. Nog steeds komen: nieuwe groepen zwakke Hongaarsche kinderen in België aan. Donderdag liep de 23e Hongaarsche Koode-Kruistreïiï het station Brussel- Noord binnen met 550 kinderen die te Brugge, Gent, Dendermonde, tijdelijk zul len worden ondergebracht. Maandag kee- ren 600 kinderen, na een verblijf van zes maanden, naar hun vaderland terug. Korte berichten. In verschillende gedeelten der Sow- jet-Unie lieerscht een ernstig gebrek aan steenkolen- In verband liiermede heeft men, o-m. in het noord-westelijlc district het Spoorwegverkeer moeten inkrimpen. Uit Memphis wordt gemeld, dat in het Mississippi-gebied een wervelstorm heeft gewoed, die groote verwoestingen aan richtte en vele slachtoffers, maakte, o.w- 10 dooden- In één dorp werden 20 hui zen vernield- jfó Laat U een 'maal daags wrijven met Akker's Kloosterbalsem, dat zal Uw spieren weder spoedig lenig maken en de pijn doen bedaren. Akker's zet tot diep in de huid zijne weldadige ge- nezende_weiking voort en is een ware uitkomst bij rheumatiek. J i5? jicht, spit, stijven nek, ^Overal verkrijgbaar Jin porceleinen potten Z 50 cjilfli-'S stramheid. 'van 100 Gr. a I 1.75 ifl Volgens een bericht uit St- Peters- burg heeft de revolutionaire militaire raad besloten voorloopig'niet over over te gaan tot de uitvoering van een plan tot ver sterking van de vesting Kroonstad van wege het ontbreken der noodige geld middelen. Men hoopt in 1928, wanneer het programma voor den aanbouw van duikbooten zal zijn afgewerkt, met de uitvoering van het plan te kunnen be ginnen. Blijkens een telegram uit Santiago (Chili) heeft een aardstorting plaats ge vonden in de Cristobal Colon mijn- Een groot aantal menschen is bedolven, al thans in de mijn opgesloten. Men vreest voor het verlies van vele menschenverlies- In Frankrijk begint de zomertijd Za terdag 17 April, des nachts om twaalf uur, hij duurt tot den eersten Zondag in October. Gemeld wordt, dat de toestand te Damascus weer ernstig is. 6000 rebellen bevinden zich in Damascus en de stad is geïsoleerd. Naar uit Gaen wordt geseind, is me vrouw Van de Vijvere (de echtgenoote van den aftr. minister), Donderdag, toen zij bij de professie harer dochter als kloos terlinge tegenwoordig was, tengevolge van de ontroering van het oogenblik door een hartaandoening getroffen en plotseling overleden. Bij de debatten in de Fransche Ka mer over de credieten voor Marokko en Syrië beeft de regeering een echec ge leden, doordat een socialistisch amende ment op het regeeringsvoorstel werd aan genomen. In de Britsche Machine-industria dreigt tegen 13 Maart een uitsluiting, waarbij1 ongeveer 500.000 arbeiders zullen betrokken zijn. Te Villerupt (Frankrijk) is een hoog- ovenschoorsteen ingestort. Er zijn ver moedelijk 10 dooden en 20 gewonden,. voor Manufacturen dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia GOES HULST VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Moeilijkheden: te Vaals. Na de faillissementsaanvrage van 'de gemeente Vaals krijgt de gemeente geen kunt (J door eenvoudig 2'/a jaar huren, in vollen verkrijgen. 9 geld meer in handen. Het ligt dus voo» de hand, dat zij liaar ambtenaren ek arbeiders niet betalen, kan en ook niet betaalt. Moeilijkheden ievert ook de aan schaffing van voor de bedrijven benoo- digd materiaal- Daarvoor moet nu kon- tant betaald worden: Het Burgerlijk Armbestuur kan niemand helpen; armlastigen en hulpbehoevende zieken moeten zich maar zien te redde». Zelfs dreigen de ziekenhuizen te Akeq de daar voor rekening van de gemeente Vaals In behandeling zijnde ernstige pa tiënten terug te sturen omdat er gee* geld meer komt. P.T.T.-pe r s o neel gestraft. Zooals bekend had het bestellersper- soneel van het personeel te Amsterdam en Rotterdam den lsten Januari doo* tijdelijk niet aan het werk te gaan, uiting gegeven aan zijn ontevredenheid over het feit, dat de met 1 Jan. ingegane salaris- verhooging niet van kracht zou zijn voor het bestellerskorps. Naar de „Tel." ver neemt, zal dit personeel worden gestraft met één dag inhouding van verlof. De gestraften hebben evenwel recht pp be roep- Hetledental van het C-N.V. Hoewel het laatste kwartaal van' 192S voor het C-N.V. nog wear een klein lede*- verlies meebracht, is de achteruitgang, volgens „De Gids", thans zoo gering, dat er niet veel meer moedig is, om het ver liescijfer in een winstcijfer om te zette*. De onregelmatigheden te Deventer. Omtrent de onregelmatigheden ten kan tore van den oud-gemeenteontvanger E. K- te Deventer vernemen we, dat de ge meente tegen het haar toegebrachte na deel van f 66.000 ten deele gedekt is dooa een borgstelling in effecten nominaal 25 duizend gld effectief f 22.000. K. heeft verschillende ontvangstposten buiten de kascontrole gehouden en liet steeds na nieuwe boekhouding in te voeren, welke wettelijk in 1924 reeds tot stand moest komen. Had hij dit wel gedaan, dan zou den de feiten eerder aan den dag zijn getreden. De fraude is ontdekt door dea' tegenwoordigen ontvanger en diens per soneel. Gebleken is dat alle vervalschin- gen door den oud-ontvanger eigenhandig zijn gepleegd- Men strekt het onderzoek' thans ook uit tot een stichting in wel ker beheer K. deel had. De kwesties te Bergen op Zoomi Donderdagnacht ïs "in een openbare raadsvergadering te Bergen op Zoom na langdurige discussie en in overeenstem ming met het advies van het scheids gerecht het ontslag van A. J. de Groot, directeur-leeraar der Muziekschool met 9 tegen 7 stemmen ingetrokken. Hij is nu een maand geschorst- Burgemeester Stu- lemeijer deelde dien raad mede, dat hij' idit besluit niet zou uitvoeren en ter ver nietiging zou voordragen. Gistermiddag is de gemeenteraad m' openbare vergadering bijeengekomen ter behandeling van de rapporten betreffende de malversaties. Naar aanleiding van een dispuut tus sehen den voorzitter van de commissie ad hoe en den voorzitter van dein raad over eenige inleidende moties, stelde de raad zich op het standpunt, 'dat ambte naren en leden van bestuurslichamen tem opzichte van het betalen van belasting gelden al|s privé personen 'dienen te wor den beschouwd, doch dat de raad over hun houding ziêh dient uit te spreken, wanneer het blijkt, dat zij hun poisitie gebruiken om invloed uit te oefenen op de ambtenaren, Welke met dè inning van de belastinggelden zijn belast. Twee mo ties in dezen geest werden aangenomen. Dlaarna gaf wethouder Verlinden een uitvoerige uiteenzetting van den gang van zaken .in verschillende colleges van B- en "Wi. en van de wijizei, waarop hij zichl gedurende zijn wethouderschap van 1919. af voortdurend had ingespannen om een behoorlijke controle op de gemeentelijke administratie en het financieel beheer der gemeente te verkrijgen, welke pogingen Steeds afgestuit waren op het gebrek aan medewerking bij zijn mede-wethouders en op het hardnekkig verzet van den toen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1