Uit de Pers. Land- en Tuinbouw. Snijwonden 5ox^cdV^^^inUw Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het is voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heelend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste van alles. Mulder geluk weirischte, de leden van den gemeenteraad met den secretaris, en kele oud-collega's van den oud-burge meester, dr Jenny Weijernran, é.a. t Ovezand. Vanwege de Chr. school bad hier Vrijdagmiddag de openbare lesplaats Hetgeen te zien en te hooren was, wekte de volle tevredenheid der vele opge- komenen op. Dinsdagavond had te Drie wegen de ouderavond van dezelfde Chr. school plaats- De beide Zondagschool lokalen waren geheel gevuld- De voor zitter der schoolvereeniging Ds huls hoven ontleende zijn openingswoord aan Ps- 144. Het hoofd der school, dhr W. H. Zinkstok, bad een referaat over na tuurkennis en Chr. school en de onder wijzer, L- M. v. d. Boomgaard. Over het nut van Vaderl. geschiedenis en aard rijkskunde op de Chr. School. De avond was ongemerkt teneinde- Voor de verver- schingen had de familie Nijsse weer best gezorgd. 's H. Arendskerke. Dinsdagavond werd alhier eene tuinbouwvereeniging opge richt, 22 personen traden toe als lid. Een' voorl. Bestuur werd gekozen bestaande ui tde heeren J. Noteboom, H. Tielkemeijer en C- Philipse. Het doel der vereeniging is om zich toe te leggen op den verbouw van groenten, en door gezamenlijke aan- en verkoop de belangen der leden te be hartigen. Wemeldinge. Dinsdagavond hield de Cfhr. schoolvereen. haar ondeiravond. Het was de vele opgekomenen aan te zien, dat ze een gaoden avond hadden. De voorz. Dis Drost opende de vergadering op de gebruikelijke wijfze en gaf daarna het woord aan den Inspecteur van O.V.O., den weleerw. heer D|s Steinz van Goes. Deze Sprak aan de hand van een drietal punten over het werk der opvoeding. Ten eerste, snoeten we bij de opvoeding meer het be lang van het kind op het oog hebben, dan van de .ouders'. Ten Tweede, moeten We het kind meer opvoeden voor de maatschappij', dan voor het kind zelf, en ten derde moet de opvoeding voor het koninkrijk Gods weer hooger geacht worden dan voor de maatschappijl. Déze Schoone rede werd met aandacht gevolgd. Die seer. J. A. Diominicus gaf in een keurig jaarverslag een overzicht van School en vereeniging. Nu en dan een fijne zet en een tikje humor, maakten het aan- hooren van dit verslag tot een genot. Maar ook de toon van ernst ontbrak niet. School en vereeniging hebben in het af- geloopen jaar belangrijke verliezen gele den. Sommigen, die lange' jaren de belan gen der school hebben voorgestaan en ge diend werden door den dood Weggenomen of moesten door andere omstandigheden het werk neerleggen. Het verlslag van den penningmeester gaf geen aanleiding tot klagen. Tenslotte sprak het hoofd der School, uhr v. Moort nog een kort woord over de opvoeding tot eerlijkheid. Tfa' (de deugd der eerlijkheid te hebben gesteld tegenover de belaals algemeen heeirsc.hen- de geest van leugen en oneerlijkheid, gaf hij enkele middelen aan, die de on eerlijkheid voorkomen en de waarheids liefde bevorderen moeten. Inzonderheid, aldus spreker, heeft onze tijd behoefte aan eerlijke, flinke karakters'. Tot het wel slagen van deze vergadering is ook in niet geringe mate bijgedragen door enkele da lmes, die ©enige goed gezongen schoone liederen ten gehoore brachten. lerseke. De kreeftenvisscheirs zullen, door de concurrentie gedwongen, pogin gen! aanwenden om te komen tot ©en gezamenlijk verkoop-bureau- dat prijs- regelend optreedt en de handelaars een bepaalde winst garandeert- Gebleken is dat het niet noodig is, dat met de kreef ten gemorst wordt, daar deze altoos goed opgaan en concurrentie wel den visscher benadèelt, maar den consument niet be voordeelt, daar de tusscbenhandel (win kelier of herbergier) deze winst opstrijkt- Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr H. Eversdijk kwam de Tuinbouwvereeni ging gisterenavond in de zaal van den heer H. K. Kramer bijeen. De secretaris- penningmeester dhr D. Ganseman deed rekening en verantwoording- Het goed slot bedraagt f 69.20. De Controleur C- Ossewaarde deelde in zijin verslag over 1925 o m. mee, dat door de vereeniging werd afgeleverd door 70 leden een opbrengst van 51 gemet aardbeien, 129517 K.G. a £40.70 per 100 K.G. tot een bedrag van f 52713.42. Koo- per dhr P. Zegers. Een gemiddelde op brengst van 2540 K-G. per gemet. Over het algemeen was de oogst schraal te noemen, veel hadden sommigen te kam pen met de emelten- Het beschot van de frambozen viel niet tegen. Door 27 leden werd een opbrengst geleverd van c-a. 9 gemet, 19531' K.G. a f41.50 per 100 K.G. tot een bedrag van f8022.36, ge middelde opbrengst 2100 K.G. per gemet, Kooper was D. Ganseman. Tuinboonen werden verkocht 39826 K.G. tot een be drag van f3243.41. In totaal wérd door ■den controleur verwerkt f 63979.19. De aftredende bestuursleden Chr- Louis- se en M- de Jager Az werden herkozen. Aks afgevaardigde voor de algemeene veilingsvergadering werd benoemd dhrD. Ganseman- Als afgevaardigde voor de Centrale organisatie van tuinbouwver- eenigingen werd benoemd de voorzitter H. Eversdijk en als secundus dhr J. v. VVingen- De voorzitter zet in den breede het standpunt der centrale uiteen. Het doel is om een groot kwantum van groen ten gezamenlijk van de aangesloten ver- eenigingen te kunnen veilen- Goes is voor bet vellen de plaats geacht door de cen trale, deze veilingsvereen- zal meewer ken en het goede zoeken voor deze groenten centrale, drie maal per week. Is het noodig, dan zal- eiken dag geveild worden, op die uren afgezonderd van andere producten- Het veilen wordt voor de ver- leden verplichtend gesteld, zulks met het oog op de verkrijging Van groote kwantums- Met algemeene instemming werd dit aangenomen en goedgekeurd. Voor eerste klas zaaizaad en planten zal gezorgd worden, aanschaffing geschiedt door de centrale. Voorkeur verdienen per- fectboonen en voor slaplanten Mei-konin gin- Voorloopig werden door verschil lende opgegeven om te planten 25 a 30 duizend slaplanten en eveneens zooveel bloemkoolplanten ook waren er leden, die wilden probeeren met spruitkolen en late bloemkool. Nog enkele dage n werden gegeven voor opgave- Zeker zuilen nog meerderen bereid worden gevonden om aan groententeelt te gaan doen; aldus heeft dhr v- d. Plassche reeds succes te boeken. Enkele leden wilden weer een proef nemen met augurken, ook stek- boonen zullen door verscheidene leden gezet worden. Bij acclamatie werd dhr C- Ossewaarde als controleur herbenoemd. Deze verga dering was druk bezocht. Krabbendijke. Donderdagavond werd in de Geref. school alhier een ouderavond ge houden. Nadat gezongen was Ps. 119: 1, las de voorz., G. van Harn, Joh. 15 en opende de vergadering met gebed. In zijn openingswoord heette de voorz. allen wel kom, die samengekomen waren om liefde te toonen voor het Christelijk onderwijs. Hij hoopte, dat van dezen avond een goede invloed zou uitgaan. Dhr M. G. v. Hekken, hoofd der school, sprak daarna over „Kind en Gebed". Spreker zal niet zeggen hoe een gebed moet zijn, daarvoor is het gebed te per soonlijk. Spreker zette uiteen hoe reeds bij jeugdige kinderen van gebedsleven sprake kan zijn. Kinderen zijn oprechter in hun bidden dan ouderen. De onderwijzer moet de kinderen opvoeden tot menschen Gods. Daarom moet de onderwijzer dicht bij het kind leven. Ook in zijn vertellingen over geestelijke dingen, ook in het bidden. Kin deren durven om alles bidden. Ook het voorbidden neemt bij hen een voorname plaats in. Het kind moet echter nog leeren dat Gods weg de beste is. Het gebed in de school mag niet te lang zijn, dat bevordert den eerbied niet. Bidden voor de klas is het zwaarste en het moeilijkste werk voor een onderwijzer. Dhr M. de Borst sprak over „Eerbied en vertrouwen". Luther was in zijn jeugd wel eerbied ingeprent voor ouders, onderwij zers en God, maar hij had niet geleerd vertrouwen te geven. Jezus was voor hem een toornend God. In zijn later leven zien we de gevolgen van deze opvoeding. Hier uit blijkt de hooge ernst der opvoeding. Wij, onderwijzers, kunnen zooveel beder ven. Wij moeten de kinderen leiden naar Jezus. Zoo, dat ze Jezus ook vertrouwen en liefhebben en eeren.' Tusschen eerbied en vertrouwen staat de liefde. Eerbied en vertrouwen beide. Niet enkel eerbied, dat is slaafsche vrees. Niet enkel vertrouwen, dat is brutaliteit. In de eerste plaats moet de onderwijzer zelf eerbied en vertrouwen hebben voor God. Met eerbied en vertrouwen moeten we tot God naderen in het Bijbellezen,- zin gen en bidden. Het kind moet met eerbied èn vertrouwen staan tegenover God en ook tegenover den onderwijzer. Dhr C. Haverhoek behandelde het on derwerp „Historie en roeping". Tusschen historie en roeping ligt een onlosmakelijk verband. Historie kan droevig zijn en blij de. De historie mag voor een Christen niet voorbijgaan zonder meer. Want God maakt de historie. Aan de hand van de geschie denis van het volk Israël toont spreker aan dat Goddelijke historie gaat boven menschelijke. We moeten het verband tus schen historie en roeping vasthouden, an ders zien we onze roeping verkeerd. Ook op dezen ouderavond komt tot ons histo rie en roeping. Wij houden vast. We ge tuigen: door Gods genade heeft onze school een onbevlekte historie. Wat dat zeggen wil voelen we als we zien naar de andere scholen, die hier opgericht zijn en die beginnen met een bevlekte historie. Deze school bouwt op het fundament, door onze vaderen gelegd. Het gold en geldt nog „Het kruis van Christus" óf een vergan kelijk teeken. Velen kozen het laatste. Maar op de vraag: „Wilt gij ook niet heen gaan?" antwoorden wij: „Waar zul len wij heen gaan". Wij legeren ons om de banier van onze school en wij zullen stand houden, hoe ook de historie wordt. Spre ker eindigde met de woorden van Hande lingen 24:1416. In het slotwoord wees ds A. Andree op den band die bestaan moet tusschen school en huisgezin, opdat vruchten gezien wor den op den arbeid. In de pauze werd gezorgd voor verkwik king. Door de dames J. van Koeveringe (so praan) en J. Vogelaar (alt) werden eenige mooie liederen gezongen met vioolbegelei ding van mej. M. Kousemaker en dhr J. Verlare. Nadat gezongen was Ps. 146: 8, sloot ds A. Andree den goed geslaagden en druk bezochten avond met dankzegging. Nisse. Eenige dagen geleden zijn alhier bij den landbouwer A. Vette ontvreemd plm. 40 stuks kipp'en (plm. 25 stuks Rhode Islands en plm. 15 stuks van verschillende kleiur ©n soorten). Hiervan is bij de politie aangifte gedaan en deze doet onderzoek. In de laatste dagen ventte hier een onbekend manspersoon met best 'rand- vleescli voor zeer Jagen prijs. De politie vertrouwde dat niet en nam een stukje van het verkochte vleesch in beslag. Hij 'onderzoek bleek, dat dit vleesch geen rund- maar veulenvlecseh was. Tegen den persoon, een zekere F. O. uit Schore, is proces-verbaal opgemaakt. (G. CL) EllewoutsdijK. Onder groote belangstel ling (de zaal van het Prumer-v. Hattum- Fondis was voor deze gelegenheid ge huurd) gaf de bekende Rottendamische fa. v. Nelle hier een fdmvertooning, betrek king hebbende op de koffie- en theecul tuur van af de theestruik tot zij1 in de bekende pakjes wordt gedistribueerd. Aan het publiek werd even inzage gegeven van de bewerking welke zij moet, ondergaan aleer zij. tot gebruik gereed is'. Eveneens kan zulks van de koffie gezegd worden. Het wals werkelijk een zeer interessante avond, zeer leerzaam >en nuttig. Onder ge- zelligen kout van den leider der voorstel ling, dhr Vijlgeboom, werd menige nut tige wenk gegeven. É|e burgemeester was zeker aller tolk, toen hijl eenige hartelijke woorden richtte tot de vertegenwoordigers der bovengenoemde iirma en hen dank bracht voor het genoten©, 's Middags was door He [schooljeugd van deze zeer leer zame film 'genoten en werd hij' monde van den heer Schipper, het hoofd der Ischool dezer gemeente, een woord .van dank gebracht aan bovengenoemde firma. Het bestuur van het v. Hattum-Prumer- fonds mag het tot haar eer rekenen dat het de gemeente een gebouw disponibel [stelt voor dergelijke zeer leerzame avon den. 1 St. Laurens. In de Woensdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. De voorzitter opent de vergade ring met gebed en den gebruikelijken nieuwjaarswensch, welke door het oudste lid, den heer van Langevelde, wordt be antwoord. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Polderbestuur Walcheren, naar aanleiding van een des betreffend verzoek van het Gemeentebe stuur, dat de klinkerbestrating tusschen Middelburg en Serooskerke met 1 Meter zal worden verbreed. Van het Gemeente bestuur van Vrouwepolder was ontvangen een ontwerp van wet tot ruiling van grond (hofstede de Fruitberg) met memorie van toelichting. Daarna wordt vastgesteld een verordening betreffende de nog van kracht zijnde strafverordeningen ingevolge art. 178 der Gemeentewet. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer G. Kwekkeboom. Van het Polderbestuur Walcheren was ingekomen een voorstel om het beheer en onderhoud van de van Cittersstraat en het Breewegje aan de gemeente over te dragen en aan haar daarvoor het plantrecht af te staan. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten, waar zij meenen, dat dit onder houd meer behoort bij de Gemeente dan bij het Polderbestuur. Bovendien staat zij dan vrijer in het beheer en onderhoud om wanneer dit gewenscht wordt geacht, te künnen overgaan de keibestrating door een klinkerbestrating te vervangen. B. en W. deelen mede, dat onderhandeld wordt om ook het .plantrecht in den Grijpskerk- schen aardeweg daarvoor in eigendom te krijgen. De heer Boon kan zich met deze schikking vereenigen, te meer waar het hem goed voorkomt dat het Gemeentebe stuur de uitsluitende zeggingschap over de dorpsboomen verkrijgt, ugiardoor kan worden voorkomen, dat de bewoners daar van op de daken der huizen ongemakken ondervinden. Z. h. s. wordt besloten op de genoemde voorwaarden in te gaan. Van het Gemeentebestuur van Seroos kerke was ingekomen een verzoek om een bijdrage in de verharding van den Hon- degemsweg en wel voor dat gedeelte het welk in de gemeente St. Laurens ligt en om dat gedeelte daarna in onderhoud te nemen. De kosten van verharding en toe zicht worden geraamd op ongeveer f 240. B. en W. stellen voor, het verzoek in te willigen. Het initiatief lot deze verbetering is ge nomen door de belanghebbenden zelf, die behalve de kosten van het leggen van de klinkers alle werkzaamheden en kosten voor hun rekening nemen. Zij meenen, dat het op den weg van het Gemeentebestuur ligt de te waardeeren pogingen om aan den onhoudbaren toestand van dien weg een einde te maken. Hfet onderhoud kan niet zooveel kosten, te meer daar als voor waarde zal worden gesteld dat de werk zaamheden onder deskundig toezicht, ook vanwege de Gemeente St. Laurens, zullen geschieden. Een vierde gedeelte of 50 ge meten gronds, dat aan den weg ligt be hoort aan St. Laurens. Wel is waar ligt er maar één hofstede van St. Laurens aan dien weg, doch niet moet uit het oog wor den verloren, dat deze bewoner wel hij- draagt in alle verbeteringen in de ge meente, doch door de afgelegen ligging, daar nimmer van kan profiteeren. Het gaat hier voor hem niet om een verfraai ing, doch om een arbeidsmogelijkheid, waarvoor hij zichzelf groote offers moet getroosten. De heer Boon wil ook als voorwaarde stellen, dat de weg door den aannemer na oplevering nog een jaar in onderhoud wordt genomen en daarna verlegd wordt, terwijl hij ook gaarne zag, dat een even redig deel werklieden uit St. Laurens wordt te werk gesteld. De heer Simonse zou als voorwaarde willen zien opgeno men, dat de gemeente St. Laurens ook deel neemt aan het keuren van de steenen. Z. li.st. wordt besloten onder de gestelde voorwaarden, aan liet verzoek van het Gemeentebestuur te Serooskerke te vol doen. Voorts stellen B. en W. voor de subsidie aan de Geitenfokvereeniging te verhoogen van f 10 tot f 25 tot wederopzeggings toe. Op de laatst gehouden jaarvergadering dier vereeniging is gebleken, dat de finan- cieele toestand niet rooskleurig is. De le den zelf hebben gedaan wat zij konden om te trachten hierin verbetering te brengen. B. en W. meenen, dat die pogingen ge steund moeten worden in verband met het goede doel, doch op voorwaarde, dat het beschouwd wordt als een noodmaatregel om de vereeniging levensvatbaarheid te geven. Het bestuur zal door meerdere activiteit en strengere handhaving der bepalingen van het Reglement hiertoe moeten mede werken. Goedgekeurd wordt een wijziging in de begrooting dienstjaar 1925. Bij de rondvraag vraagt de lieer Maas hoe het staat met de electriciteitsplannen. Hem wordt medegedeeld, dat hieromtrent nog niets naders bekend is. Het schijnt, dat er nog geen overeenstemming is tus schen Gedeputeerde Staten en de gemeente Middelburg omtrent de plannen. Daarna sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. Serooskerke. Dinsdagavond hield de Commissie tot instandhouding van het vergaderlokaal „Samenwerking" hare jaar vergadering. Uit het verslag van den se cretaris bleek, dat er 300 vergaderingen waren gehouden 263 in de groote zaal en 37 in de kleine zaal. De ontvangsten bedroegen f346.59, de uitgaven f259.25 goed slot f 89.45, in werkelijkheid is dit zoo niet, aangezien dit kasgeld is, wat noodig is om te betalen eer er weer ontvangsten zijn. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren P. de Visser en J. Coppoolsc. Bij de omvraag kwam ter sprake het onderhoud .Besloten werd de concierge schriftelijk te waarschuwen zich beter aan zijn instructie te houden- Westkapeile. Woensdagmiddag heeft men getracht bij' vloed de „Edith" van de steenen glooiing af te sleepen*. Daartoe werd assistentie verleend door de sleep boot „Achilles" van J. Smit Co. Deze poging is evenwel niet gelukt, doordat, een der schroefbladen tusschen de stee nen bekneld zat. Er zou nu gewacht worden tot den volgenden vloed- Onder de talrijke menigte, die zich op den dijk verzameld had, om het afsleepen te zien, bevond zich ook de heer de Bruijne, de Engelsche consul. 's Nachts werd de poging herhaald en met succes. Om kwart over elf gleed de boot in zee en voer naar Vlissingen, begeleid door de „Meermin". Ook nu waren velen op de plaats van stranding, om zoo mogelijk liet te water laten van de „Editli" bij te wonen. De schade, welke aan den dijk is toegebracht, blijkt thans niet groot te zijn. geneest men spoedig met Doos 30 cent. PUROL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mijdrecht H. Japchen te Ede; te Ootmarsum (toez.) P. ten Have, hulp prediker te Zandvoort. Aangenomen naar Oosterliesselen door F. E. Gerritzen te Franeker. Bedankt voor Borgschenhoek door G. van Montfrans te Sommelsdijk. i i Geref. Kerken. Beroepen te Hilversum W. J. J. Velders te Amsterdam. Bedankt voor Raard door C. A. Vreug- denhil te Gramsbergen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Mussel-Onstwedde W. Vos te Dokkum. Belangrijke buitenlandsche opdracht aan een Nederlandsch kerk orgelbouwer. Naar ons wordt medegedeeld is aan de Kerkorgelfabriek A'. S. J. Dekker te Goes, de opdracht gegeven tot den bouw van een groot Kerkorgel, vol gens speciale voorschriften, voor de „Reformd Church te Reddersburg", in de Oranje Vrij staat (Z.-Afrika). Voor dit werk waren ad viezen ingewonnen van 4 gunstig bekende firma's en wel van2 Engelsche fabrieken, één Duitsche en één Nederlandsche firma. De firma Dekker mocht haar ontwerp be kroond zien, en haar werd de opdracht ver leend. Het geheel© kastwerk en de speeltafel wor den vervaardigd van Moubnain Teakhout. Het binnenwerk wordt hiermede in overeenstem ming gebracht. Drie Engelsche keurmeesters zijn met het toezicht bij den bouw belast. De belangstel ling voor dit werk, waarbij, de Hollandsclie firma do bekendste buitenlandsche fabrieken wist voorbij' te streven, is in Afrikaansche kringen algemeen. 'Aan de universiteit te 'Amsterdam is bevorderd tot arts mej. C. Mi Vreug- denhil, geboren te Ereskens. Calmette's nieuwe vaccin tegen tuberculose. Calmette heeft in de Akademie van Ge neeskunde te Parijs nadere mededeelingen gedaan over liet door hem en zijn collega's ontdekte vaccin B. G. G. tot immunisee- ring van kinderen in tuberculeuze omge ving. Van 1317 kinderen op heel jongen leeftijd, die in de tweede helft van 1924- ingeënt zijn, was te constateeren dat 7,2 pet. bezweken aan niet-tuberculeuze ziek ten en 0,7 pet. aan ziekten vermoedelijk van tuberculeuzen aard. Hieruit zou dus volgen, dat het vaccin zonder eenig ge vaar ten minste 93 pet. tegen tuberculose beschermd heeft, die zonder dit vaccin vast en zeker voor het einde van hun eer ste levensjaar aan tuberculose bezweken zouden zijn. Nobel oordeel. Hot „Vaderland" geeft oen zeer juiste belichting van de actie der sociaal-demo craten. Het optreden van deze partij, zoo zegt de redactie, is heel gewoon. Bon harei' dichters zong eens; wij hebben lang ge noeg bemind, laat ons 'nu eindelijk ha ten. x) Deze partij heeft altijd iemand, die „verafschuwd" moet worden. (En dat is bij1 voorkeur de antirevolutionair.) De strijd gaat thans, zooals men weet, tegen minister Colijn. Over dezen staatsman nu geeft het libe rale blad het yolgend getuigenis: Nu zijn wij ook ten sterkste tegen den terugkeer van het Kabinet-Colijn, maar wij zijn dat in de eerste plaats, omdat als deze crisis een© zelfde op lossing kreeg als die, welke) door de ver werping van de Vlootwet ontstond, ons parlementair stelsel in den tijd van nog geen drie jaren voor de tweede maal een deuk major' zou krijgen. Oolijh meenen wij objectief te kunnen zien, en dan moet hij o.i. betiteld worden als de ongelukkige, die door 's Lands financieelen toestand 'allerlei maatrege len moest nemen, waardoor hij duizen den tegen zich in het harnas moest jagen, en die daarom eerst van het nageslacht deen dank zal krijgen, die hem toekomt, omdat hij' onze munt voor inflatie heeft behoed. Hij heeft wel wat te krachtig ingegrepen; dat ligt zoo in den aard van het beestje; hij heeft ook nogal eens verkeerd gegrepen, daarvoor is bij mensch. Maar dit zal zijn he vigste tegenstander toch moeten toe geven, dat hij geen minister is, die naar populariteit heeft gejaagd, en dat wil in dezen tijd heel wat zeggen, nu zoovelen wat wiiji zouden Willen noemen wij'nreizigers-politick voeren, en voor principaal-kiezer gereed staan om in hun boekje te noteer en wat van Z-M. order is. Dit laatste, aldus de N. Pr. Gron. Crt., het voor principaal-kiezer staan met het notitieboekje in dei hand, geldt ook voor den socialist. Men moet er bijvoegen, dat hij vóór 'hij zijn orders ontvangt, den kiezer tracht te overbluffen dooi den hekenden „grootem bek". De grootste grief van 'de sociaal-demo craten is, dat zij! in minister Colijn een man hebben, die voor dien „grooten bek" heelemaal niet bang is'. Bedoeld is de Duitsche dichter Georg' Herwegh in 1841, dus geen S. D. A. P.'er,. maar in ieder geval een socialist; zegt „Het Vaderland". Het lied heeft twee coupletten elk met het refrein: Wir haben lang genug geliebt, Und wollen endlich liassen. Gehuwde onderwijzers'. Do gemeenteraad van Leiden heeft met 16 tegen 15 stemmen, rechts tegen links (een antirevolutionair en een soc.-demo- craat waren afwezig), hét voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ont slag aan de huwende onderwijzeres bene den den 45-jarigen leeftijd aangenomen. Een kooiplant-machine. Abbé Bacle van Treize-Vents in de Ven- dée heeft, naar uit Parijs wordt gemeld,, patent aangevraagd voor een machine om kool te planten. De eerste proeven zouden bewezen hebben, dat deze machine veel nut zal kunnen stichten. Zoodra de pries ter een concreten vorm van zijn machine had uitgewerkt wendde hij zich tot een jong ingenieur en een smid daar ter plaatse. Het apparaat distribueert de kool- planten mechanisch, zij worden met een soort tang gegrepen, in den grond gezet en met aarde bedekt. Bij de eerste proefne mingen waren honderden landbouwers te genwoordig, die het experiment met be langstelling volgden. Centrale Hengstenkeuring te Goes. Heden werd te Goes de Centrale heng stenkeuring gehouden, uitgaande van de- Prov. Regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland. De uitslag is Drie jarige hengsten groote maat le pr. Albion d'Hermine van Gebr. Aernoudts te Sluis, 2e pr- Hans, van O. Cocquijt te Sluis, 3e pr. Donald van Sasput van de Hengstenvereen. Esperance te Schoon- dijke, 4e pr. Avenir de Nil van de H. V. te Kloosterzande, 5e pr- Cocagne van O. Cocquijt te Sluis, le plaatsverv. Marius van Anth- II. Dekker Jz te Zaamslag, 2e plv. Fainton van G. Buysse te Biervliet, 3e plv. Cosul van P. J. Lannoye te Aar denburg, 4e plv. Piet van A. C. IJse- baert te Axel, 5e plv. Donavan van I. LuteijnLeenhouts te Zuidzande-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4