it de Provincie. Onderwijs. Gemengd Nieuws. kend, dat tengevolge van beschuldiging door hvee gearresteerden, die zich mo menteel in do Strafgevangenis te Breda in voorarrest bevinden, tal van beamb ten, aan het station to Roosendaal werk. zaam, in verhoor zijn genomen, terwijl versclieideno dagen lang in arrest zijn gehouden. do. Is hot juist, dat de feiten waarvan do bovengenoemde gearresteerden hunne «niedebeambten beschuldigden van zeer ge ringen aard waren? 4. Is het bovendien juist, dat niettegen staande do justitie slechts termen vond om tegen vier verdachten rechtsingang te verleencn, nog vijf andere beambten niet oneervol ontslag zijn gestraft, waar onder beambten mot 35- en 20 dienstjaren, die oen schitterenden staat van dienst hobbon en tot vollo tevredenheid van hun superieuren verschillende vortrouwenspos- ten hebben bekleed? 5. Zijn voormelde Ministers bereid te bevorderen, dat deze zaak, ter wille van de rust onder het spoorwegpersoneel en tot herstel van het geschokte rechtsgevoel, eens grondig en onpartijdig zal worden onderzocht? Allerlei. Prov. Staten van Limburg hebben hot voorstel tot invoering van een provin ciale wèggeldheffing aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan een commissie opgedragen de oplossing van verschillen de vraagstukken ten aanzien van sera en entstoffen in de diergeneeskunde. Bij Kon. besluit is benoemd lot rid der in de Orde van 'Oranjo-Nassau da J. W1. Gunst, te Oegstgoeslt, emeritus predikant bij de geref. kerk te Woerden, voorheen o.a. te Brouwershaven; geboren te öudvossemcer. Waterleiding op Schou- w e n. Do raad van beheer der waterlei ding-maatschappij Schouwen-Duiveland vergaderde j.l. Woensdag te Zierikzee. .Op do aanvraag tot beschikbaarstelling van 't bedrag, noodig voor de voorberei dende werkzaamheden van den. bouw der waterleiding is door den Minister gun stig beschikt. Bij besluit van 13 Jan. 1926, no. 312, is ter bestrijding dezer kos ten een crediet in den vorm van een renteloos voorschot tot een maximum van f5000 toegestaan aan de N.V. Water leiding-Maatschappij Schouwen-Duiveland1. Er wordt besloten aan het rijksbureau voor drinkwatervoorziening t)"p te dra gen de uitwerking der voorbereidings- w erken. Aan deze opdracht wordt tevens toe- govoegd de bijwerking der kadastrale kaarten; do vaststelling van het buizen- /ïiet, de benoodigde bcandkranen, de aan vraag voor concessie krachtens do provin ciale verordening, besprakingen mot het 'Domeinbestuur enz., doch alles in over leg met don raad van beheer. Een 'ontwerp-schrijven aan de raden van Haamstede en Renesse met uiteen zetting, dat de door üe vergadering van aandeelhouders aan het Rijk aau te vra gen risico-garantie alleen te' verkrijgen is voor do gemeenten, die verplichte aan sluiting invoeren, wordt met cone aan vulling ter verzending vastgesteld. Daar in don raad oenige twijfel is ge lezen aangaande de geschiktheid van don JSt.-Iievens-Monstertoren. om te dienon ials watertoren, wordt tot nader onder zoek besloten en waarbij tevens de kos ten van een afzonderlijk te stichten wa tertoren zullen worden nagegaan. De her ziening der statuten wordt besproken, Snaar zal in eene volgende bijeenkomst worden vastgesteld ter voorlegging aan de vergadering van aandeelhouders. (Z. N.) PjOlkahaa'r en deszo 1 fs ge volgen. Manelicht doorglimpte het in nachtrust verzonken tuindorp onder do gemeente Middelburg. Slechts doorzongen van het gekabbel dor golfjes van het Singelwatcr, opklaterend tegen do wallen der bolwerken, omringende deze aloude Veste. Een onheilspellend „moord, moord"-go- elclirei doorscheurt plotseling de verheven nachtelijke sereniteit. Ramen schokken Open en beangstigde oogetnparen trachten Zich in het onzekere manelicht te oriën- Jlteoron. Een spookachtig verschijnsel, vrouw in nachtgewaad, rent gillend, als' bezeten de straten door. Eenige waaghalzigo gasten wagen het na bet wegsterven van het angst.gegil om öe veiligheid hunner huizingo prijs te ge ven voor het dreigende gevaar buiten en gaan op kondschap uit. Het blijkt, dat een waardige huisvrouw Bezweken voor den aandrang harer tnede- fcusteren en tegen het uitdrukkelijk ver langen van haren echtgenoot, zich den haartooi den polka-vorm had doen geven. (Hij, in hoogo mate daarover verbolgen, had van den nachtrust zijner ega willen gebruik maken, haar gansch te kortwie ken, te willen garconneeren. Zij, op haar quivive, had daarvan tij dig te lucht gekregen, 'èn was op liet fatale oogenblik dat de schaar zijn onheil spellend werk zou aanvangen, hot echte lijke bod ontvlucht met het bovenom schreven resultaat Wat er verder is 'gebeurd, verhaalt do historie niet Vlissingen. Overeenkomstig de desbe treffende bepalingen der L.O. wet en ge zien de kosten van het openbaar L. O. en U. L. O. en de reeds verstrekte voor schotten, stellen B- en W. vaor, alsnog uit te keeren over 1924 voor de school der Vlissingsche Schoolvcreen- f 149.69; Bijz- school Kasteelstraat op Gcref. grond slag f 74.82, Bijz. school voor Clir. U.L.O- aan de Wagcnaarstraat f 1392.22; R. K. school voor U. L. O. aan de Glacisstraaf f 619.77R. K. Jongcnsschpol aan de Kas teelstraat f94.84; R. K. Jongensschool aau de Verkuijl Quakkelaarstraut f255.87; R. K. Meisjesschool aan de Breestraal f 103.48, terwijl de Bijz. school aan do Palingstraat (thans Wagcnaarstraat) een som van f 228-65 te veel heeft ontvangen. Voorgesteld wordt het voorschot voor 1926 te bepalen op f 1860 voor do school der VI. schoolvereen., zooals ook is ge vraagd; f1610 (gevraagd f 433) voor de R. K. Jongensschool aan de Verkuijl Quak- kelaarstraat; f1240 (gevraagd f 1100.91) voor de R- K. Jongensschool Kasteelstraat f3320 (gevraagd f2944) voor de B. K. Meisjesschool aan do Breestraat; f3360 (gevraagd f 5000) voor de Bijz. school (Ilerv. L. O.) aan do Wagcnaarstraat; f3760 (gevraagd f3590) voor do Bijz. school 'aan de Kasteelstraat op Geref. grondslagf 1260 (gevraagd f 1270) voor de R- K. U. L. O. school aan de Glacis- straat.; f2070 voor do Chr- U.L.O.-school aan dc Wagenaarstraat, welk bedrag ook was gevraagd- Goes. In de zaal der Chr. Bewaarschool waren gisteravond do leden van de afd. Goes van den Ghr. Grafisclien Bond, en kele drukkerspatroons en verdere belang stellenden bijeengekomen, teneinde een le zing aan te liooren van den lieer Hofman, voorzitter van don Ghr. Grafisclien Bond, over de groote vlucht, welke het drukkers- bedrijf in den loop der jaren heeft geno men. Tevens was in de zaal een tentoon stelling aanwezig van drie soorten druk werk: offset work, linoloumdruk en hoog druk. Dhr Hofman gaf een interessante toe lichting bij deze tentoonstelling. Ecuwon- lang was de boekdrukkunst handwerk. In onzen tijd echter is do machine overal in bedrijf gesteld en is machinewerk regel geworden. De boekdrukkunst werd vroeger werko- lijk als kunst booefond. Hot werken met do handpers voroischto veel vaardigheid. In 1810 werd te Londen do eerste snel pers in gebruik gesteld, al poogden do drukkers haar te vernietigen uit concur- rentievreos. Steeds is de snelpers verbe terd en vergroot, tot in 1862 ook do eerste good-werkende rotatiepers (waarmee liet drukkon geschiedt niet van vollen, maar van rollen papier) in werking werd gesteld. Ook deze rotatiepers werd steeds tech nisch verbeterd. Zoo werkt thans in De nemarken een rotatiepers, lang 21 M., breed 4,20 M. en hoog 6K M. Theoretisch is het zeer wel mogelijk do rotatiepersen steeds grooter te maken, zoodat het pro ductievermogen steeds toeneemt. Behalve do drukkerij heeft ook do zet terij een groote ontwikkeling doorge maakt. Toen de behoefte aan massa-pro ductie grooter werd, kwam men op de ge dachte een zetmachine te construeeren. Maar vele proefnemingen mislukten. In 1884, '88, '93 en '96 werden de meest be- kendo zetmachines uitgevonden. Ook hier had veelvuldige verbetering en uitbreiding plaats. Do geperfectioneerde zetmachine zet tegenwoordig roods advertenties op elke breedte, zoodat een blad als „de Tele graaf" reeds een gedeelte der advertenties door de machine laat zotten. Spr behandelde nu do steendrukkunst, voor welke met het in toepassing brongen van hot offsetwork oen betere tijd aan brak. Zo kan nu ook in snelheid van druk concurreeren met de boekdrukkerij. Voor bet dagblad-bedrijf vindt het offset-pro- codó nog bijna geen loopassing, hoewel oen door spr vertoonde proef niet slecht is uitgevallen. Het volmaakte in do drukkerswereld is nog niet bereikt, want men is nu doende proefnemingen te houden met een machi-. no, waarbij drukken mogelijk is, zonder dat bet eigenlijke zetten daaraan is voor- afgogaan. Enkele moeilijkheden daarbij zijn reeds overwonnen. Nadat spr nog gewezen bad op dc mooie producten van linoleumdrukkunst, wekte hij do werknemers in het drukkersvak, vooral do jongeren, op, om zich in hun vak zooveel mogelijk to bekwamen, om groote vaardigheid te verkrijgen, om de Nederlandsche taal goed te leeren en zoo mogelijk ook nog een andore taal, om vak litteratuur aan te schaffen en te bestudee- ron, teneinde te verkrijgen een keurkorps van vakarbeiders. Na deze lozing werd de tentoonstelling bezichtigd. Do vergadering werd afgewis seld door den zeer op prijs gestelden zang van een gedeelte van het zangkoor dor N. C. G. O. V. en door een voordracht. Nadat de voorzitter der afd., dhr G. K. Maartense, don heer Hofman had dank gebracht voor zijn lozing en toelichting, oindigdo deze laatste met dankgebed. 's-Gravenpolder. Voor do betrekking van gemeente-veldwachter hebben niet min der dart 114 personen hun sollicitatie stukkon ingediend- Maandagavond hield de vereeniging ..Eigen Erf" jaarvergadering- Op verzoek waren de heeren Stevens en De Looze, leden van het hoofdbestuur, aanwezig- IIun advies werd ingewonnen over den toestand alhier. Hun oordeel was, dat hier op het oogenblik te weinig aanvragen zijn om met kracht op te treden- De leden moeten trachten de arbeiders door overtuiging wakker te maken en dan zal ook hier do gezegende werking van „Eigen Erf" gezien worden- Getracht zal worden, zooveel mogelijk propaganda te maken. lerseke. Togen de winkelier S. B- is prO- cos-verbaal 'Opgemaakt wegens overtreding der Loterijwet. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr P. Fraanje vrerd de ajlg. vergadering 'van de vereen. „Wijkverpleging" jgehouden in het lokaal „Algemeen belang te Bieze- linge. Van de 14 coöperaties waren 10 vertegenwoordigd. In zijn openingswoord mocht de voorz. met blijdschap consta- toeren, dat in 1925 het aantal zieken minder was geweest dan vorige jaren. Met genoegen mocht spr. gewagen van de activiteit van onze zuster en de medewer king van dr. Pfeiffer. De pcnnjngineosteres mevr. v. d. Have Lucicer deed rekening en verantwoor ding. Van de T.B.C.-beslrijding Was "het batig saldo f55.94, ontvangen was f810.50, uitgegeven f759.56 Voor f38.62 was verstrekt aan melk. Do ontvangsten van wijkverpleging bedroegen f211268, do uitgaven f 1534.42; batig1 saldo met dit van do T. B. O- f634.20. Uit liet verslag van de zuster bleek, dat door haar 3461 bezoeken werden afgelegd met 2605 vcrpleegdagen, waarvan 569 in het belang van de T. B. O-, 218 bezoeken aan kraamvrouwen en 13 transporten. Een moeder- en bakeireursus is opge richt die uitstekend marcheert, dank zij de medewerking van o s. personen, waaraan wellicht volgend jaar een kookcursus kan verbonden worden. Zuster Scheffer roept aller wedewerking in om kinderen te kunnen versterken door toediening van versterkende mi;Ido len en vooral de T.B.O- te helpen be strijden, die zooveel slachtoffers èisoht. De seer, dr J. Dl Schmidt deelt mee in zijn jaarverslag dat hot bestuur dikwijls' moest vergaderen, dat do boekon van de zuster steeds werden gecontroleerd en tot op heden nog geen plaats is gevonden voor 'opberging van de ligtcnton. Bin nenkort zullen van de 3 cr twee in gebruik genomen moeten worden. Bij acclamatie werden do aftredende be stuursleden Dr Schmidt on A. Slabbc- koorn herkozen. Benoemd werden tot na zien van de rekening 1926 da hoeren P. Mol en J. Zuidweg. Besloten werd om vijf aandoelen die renteloos zijn ge schonken op het huis van do zuster, uit te loten, aldus wordt het restant f900- Nadat do rekening 1925 voor goedgekeurd word geteekend door do hoeren P'. Staal en II. Toolens en de begrooting, 926 was vastgesteld, beëindigde det voorz. deze vergadering. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Maandagmiddag waren allen aan wezig. De voorzitter deelt mede, dat de heer P- J. Verburg zijne benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur heeft aangenomen, en dat is ingekomen eene dankbetuiging van Mej- Ma dc Jonge voor de haar verleende gratificatie als klok- luidster- Na voorlezing worden voor ken nisgeving aangenomen de verslagen der commissie van Toezicht op het Lager onderwijs en de commissie tot wering van schoolverzuim voor wijk B- Aange boden wordt bet verslag van den toestand der gemeente ever 1925, hetgeen ter visie zal worden gelegd- Het voorschot, be doeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor 1926 ad 80 procent aan de R. K. School te Kwadcndamme wordt bepaald op 'f 1388-26, te betalen in 4 ge lijke termijnen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van P- Aoda te Baarland, om vermindering van aanslag voor school geld dp de R. K. school te Kwadendamme, zijnde zijn aanslag overeenkomstig die in de Rijksinkomstenbelasting. Vastgesteld wordt eene wijziging der gemeente-begroo- ifing 1.925 tot een bedrag van f431.88. Nog deelt dc voorzitter mede, dat naar aanleiding van het in de vorige vergade ring gesprokene thans door B. en W. eene regeling is getroffen inzake lijkdragers- diensten bij begrafenissen. Bij' de rondvraag klaagt de heer Boono over baldadigheid der jeugd op de straten vooral op Zondagavond. De voorzitter zal den veldwachter opdragen slrenger toe zicht te houden- Daarna sluiting. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen to Koudum, H. J. Cupedo to Marken; te Den Bommel, W. J. v. Lokhorst te Delfshavcn. Aangenomen naar 'Oudenhoorn^ door C. B. Boere, cand. te Capelle a. d. IJsel; naar Cocksdorp (Texel), toez. door W. A. Plug, cand. to Sonneren. Geref. Kerken1. Beroepen to Kollum, J. Wijminga to Charlois; te Sellingen, H. J. Kouwon- hoven Jr., cand. te Leiden. Aangenomen naai- Dirkshorn en bedankt voor St. Jacobiparochie, Schoonoord, Em- men, Blokzijl en Brouwershaven, door B. Bouma, cand. te Koudum. Bedankt voor Hillegersberg Straatweg, door D. J. Couvoo te Brussel. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam, G. H. Kersten te lerseke en A. Verhagen te 'Middelburg. Idem te Vlaa.rdingen, H. Kiovieit te Vee- nendaal en A. Verhagen te Middelburg. „I n 's Heeren N a a m v e r g o v o n." Een lezer van de „Rott." schrijft aan dit blad: Ongeveer 'n vijftig jaar geleden was er een catechisant, die zijn leermeester, wijlen den bekenden Ds J. II. Donner te Leiden, diep gegriefd had. De jongeling kreeg daarover hevig berouw en mot een zeer bezwaard ge moed ging hij naar zijn leoraar om vergif fenis te rragon. Ds Donner liet hom op gijn studeerkamer en de jongeman stortte daar zün hart uit. Do leoraar noodigdo hom uit, om samen de knieën te buigen cn voor God schuld te Mijden. Echter, na hot roe rend gebed, toen de leeraar opstond, Weel de jongeling geknield liggen. Hij had nog geen vrede verkregen. „Ook ik vergeef hot zei Ds Donner hartelijk. Do jongeman, hoe dankbaar hij zijn leeraar ook was, bleef gedrukt door den last van zjjn schuld .En. hij wilde weten, of ook do Iloere hem het kwaad wilde vergeven. Kenigo oogonblikken van plechtige stilte volgden. Toen kwam Ds Donner, dio zelf onder den indruk van zulk een verslagen hart kwam, nadex en legde den jongeling de hand op het hoofd, sprekende: „Ik zeg u in den Naam van den Ileore Jezus Christus, dat u deze zonde vergeven is". Do catechisant stond op, geloofde en was ten vollo verblijd. Ds Donner, geheel over tuigd van hot waarachtig schuldbewustzijn hü zijn leerling, had ditmaal woorden gesproken, die hjj wel niet dikwijls gebezigd zal bob ben. Hij wist zich, als gezant van Christus, tot deze heilige verklaring geroepen. Den catechisant, nu een man op beogen leeftijd en zelf in dienst van liet Evangelie, is deze plechtige gebeurtenis nimmer uit het geheugen gegaan. Do Bazuin. „De Bazuin", weekblad ter bevordering van do belangen der gereformeer de kerken in Nederland, officieel orgaan van do Theologische School te Kampen, onder .re dactie van Prof. Dr II. Bouwman, met mede werking van vele gereformeerde geleerden, bevat iedere week belangrijke, vaak pittige artikelen. In do rubriek „Uit do Schriften" behandelt Prof. Ridderbos Abraham en Lot. Prof. Honig scliryft slichtende meditaties. Om trent alles wat in den boezem dor kerken voor belangrijks voorvalt (o.a. de Synode) bevat de Bazuin populaire opstellen. De ru briek „Op cn om ons erf" jvordt door Ds Schilder vaak op prettige wijze verzorgd. Uit gever is J. II. Kok to Kampen. Ons niet passende fiscale kleed. Er zijn in ons land mensehen, die zeer veel belasting betalen, tot 70 en 80 pet. toe; de Nijverheidsraad heeft ook eens staaltjes van bijzonder liooge belastingper centages gegeven. En op de internationale financieel© conforentie te Brussel van 1920 was do Hollandsclie afgevaardigde de eenige, die werkelijk sensationeelc cijfers gaf van den druk der directe belastingen op de groote vermogens en inkomens. Maar do gemiddelde druk van onze di recte belasting is met dat al niet zoo erg groot. Zeven percent van 't inkomen, der tien a veertien percent als men alle provin ciale en gemeentelijke belastingen er bij haalt. Engeland heft dan ook zeven en veertig percent van al zijn ontvangsten als inkomstenbelasting, wij, in don ruimston zin, maar dertig percent. En onze dertig percent worden van een betrekkelijk klei ner bedrag dan hot Engelscko borekend! Waarbij komt, dat, zooals men weet, vijf en twintig percent van ons inkomen aan don fiscus ontsnapt. Zoodat de druk veel kleiner is dan hij naar bovenstaande cij fers schijnt. Toch is op grond van bovenbedoelde zeer hoogo cijfers bijna ieder Nederlander op liet punt van onze directe belastingen uiterst pessimist. Maar zitten do fouten niet elders dan waar zo meestal gezocht worden? De zaak is, dat de fiscale kleodij der Nodorlandsche maagd altijd alleen bij ge deelten vernieuwd wordt (soms niet eens vernieuwd, alleen wat uitgezet of ver lengd) en dat ze nu hier en daar veel te nauw is gowordon en pijnlijk drukt. Men zou van alle belastingen kunnen aantoonon, dat ze niet meer geheel aan haar bestemming beantwoorden, maar ik wilde me hier tot twoe bepalen, die al erg opvallend vergroeid zijn. Daar is vooreerst do oudste van allo, de grondbelasting. Ze wordt voor het „ongebouwd" nog steeds geheven naar do gemiddelde pacht waarden dor jaren 1877 tot en met 1881. Met de geweldige stijging daarvan voor de zandgronden van Zuid- en Oost-Neder land is nooit rekening gehouden, onze be lasting is, om den hoor J. J. van Konijnen burg te laten spreken, „in een toestand van karakterloosheid verzonken". Zoodat de heer Uiotema destijds (Vragen des Tijds, Juni 1912) kon aantoonen, dat de schatkist jaarlijks twoe millioen te weinig ontving een bedrag, dat nu wel op het dubbele te stellen zal zijn. Wat is bet gevolg van de te lage schat tingen? Dat de ongeveer 110.000 landbou wers op hot zand te weinig betalen tegen over do ongeveer 88.000 landbouwers van de klei. Dat hetgeen de laatsten aan grond belasting opbrengen niet zoover af is van wat het juiste bedrag zou zijn, terwijl de eersten al. sinds tientallen van jaron on geveer de helft van bet verschuldigde in kas kunnen houden. En uit den aard der zaak verwijdert deze belasting zich steeds verder van do werkelijkheid. Daar zijn vorder onze gemeentebelastin gen, waar do ongelijkheid tussclien Neder lander en Nederlander nog veel sterker sprekend is. Nemen we eerst eens de gemiddelde cij fers, die het Contraal-Bureau ons biedt (Jaarcijfers 1923/,24, blz. 330). Daaruit is te berekenen, dat de gezamenlijke gemeen ten heffen: In Limburg gem. 3.7 perc. van 't ink. N.-Brabant 3.9 93 Utrecht 4 Zeeland 4- Gelderland 4.8 Friesland 5 Overijsel 5.3 Groningen 5.6 33 Z.-Holland 6 N.-Ilolland 6 Drente 6.3 Dit zijn nog vrij tamme cijfers. Niets nivelleert in dit leren zoozeer als „gemid delden". Maar het wordt heel anders als men do gemeenten afzonderlijk gaat bekijken. Als wa in gedachten bijvoorbeeld oons meerei zen met een ambtenaar, gehuwd, mot twee kinderen, op vijf duizend gulden inkomen. (Cijfers 1922/'23.) Hij betaalt te Teteringen f21 gemeente belasting. Hij wordt overgeplaatst naar Gouda en is daar verschuldigd f 416,30. Verhuist naar Wassenaar en betaalt 146,99. Woont daarna te Schelluinen, waar do belasting f416,30 isof te Peize, waar het f 630,44 zal zijnHier is geen schijn van logica of recht te vin den. Hoogstens een aardrijkskundige lijn. Men oordeele: Door een gezin met twee kinderen wordt van f 5000 betaald: minder dan 3 o/o moor dan 7 o/o In Limburg in 53 gom. in 1 gem. N.-Brabant 40 3 Zeeland 34 3 Utrecht 24 3 Gelderland 23 10 Z.-Hollaud 21 11 N.-llolland 15 19 Overijsel 3 15 Drente 1 24 Friesland 19 Groningen 30 (Belastingdruk 1922/'23; uitgave van het Centraal-Bureau voor de Statistiek.) Hieruit blijkt, dat de grens tussclien la ge en hoogo gemeentebelastingen niet ver van den Moerdijk ligt. Vanwaar nu dat verschil tussclien de gemeentebesturen? De „waarschuwende cijfers", door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgegeven, brengen ons het antwoord. Dit is een uittrekseltje: Totaal det- netto uitgaven voor volksgezondheid, To heffen huisvesting, belastingen onderwijs cn (1925) armenzorg. Amsterdam 39 mill. 39 mill. Rotterdam 26 28,6 Haarlem 3 8,8 Tilburg"1,5 1,9 Apeldoorn 1 1,6 Enschede 1,1 1,7 Helder 0,8 1 Zaandam 1,3 1,3 Het zijn dus in do eerste plaats do uit gaven, door liet rijk aan de gemeenten op gelegd, die tot do belastingheffing dwkre gen. Maar die uitgaven behooron niet alleen op het gemeentebudget. De grenzen tus sclien gemeente- en rijksbelangen zijn daartoe te veel verflauwd. De dokter van de universiteit, die de ge meente Amsterdam betaalt, zal zich mis schien te Wassenaar vestigen, waar de in woners dus van de kennis, te Amsterdam verworven, profiteeron. Een zolfdo reizi ger rijdt per auto door Sint-Oedenrode, Wassenaar, Peize en Teteringen en be derft onpartijdig in allo vier de gemeenten wegen; die 'do gemeente betaalt. In alle vier de gemeenten houdt de politie toezicht er op, dat elk voertuig 's avonds lichten op heeft, zoodat onze automobilist veilig kan rijden. Om nu maar enkele voorbeelden te noemen van belangen die over 't lieele land dezelfde zijn. Maar dan is ook het groote verschil in do. gemeentebelastingen niet meer van dozen tijd. Dat er verder, bij de heffing der rijks inkomstenbelasting, door noodeloos onvol doende uitvoering dor wet, verbazend groote verschillen zijn tussclien liet aan deel dat de cone en dat de andere staats burger betaalt, weet de lezer. Op do levensreis draagt de moderne mensch een pakje mee, waarop geschre ven staat: belastingen. Dat is onvermijde lijk, maar de pakjes behooron evenredig verdeeld te worden. (Handelsblad.) J. J. Bckaar, Zoo was hot over do jaren 1914 tot en. met 1921. Do cijfers over 1922 geven don indruk (sterker waag ik het niet te zeggen) dat do fiscus nu iets moer succes heeft. De voordracht voor onderwijzer aan de od. school te Sclierpemsse bestaat uit de volgende hoeren1. I. D. C. Duij,n- houwer to Scbcrpenisso; 2. II. Verkerke, Tholen; 3. M. A. Koeman, Rilland-Bath en 4. A. C. van Dijlco, Oud-Vossemeer. No. 1 is thans tijdelijk dienstdoende. (M. Ct.) Ongelukken. Bij Enschedé is een landbouwer met zijn motorrijwiel geslipt. Hü bekwam een hersenschudding on is in het ziekenhuis overleden. Te Renkum wordt een 23-jarige schippersknecht vermist, Ver moedelijk is hij te water geraakt en ver dronken. Te Amsterdam is gisteren een 6-jarigo fcnaap op het dak van oen huis .ge klommen en toen daar afgevallen. Vermoe delijk met oen schedclfracluur is hü' naar het Ziekenhuis gebracht. In een perceel aan den Scheiikweg te Den Haag is een al leenwonende weduwnaar door gasverstikking om het leven gekomen. Hij had vermoedelijk, terwijl degasslang van do gaskachel inge scheurd was, verzuimd do gaskraan to slui ten alvorens naar bed te gaan. Te Boerse sloeg een paard van een landbouwer op hol. Een vrouw, die op den wagon zat, viel cr af en bleef op de plaats dood. Tweejarig kind vergiftigd. To I.eoswood (Engeland) vond een 6-jarige knaap in een veld oen flosch met inhoud. Hij nam zo mee naar huis en gaf ze aan zijn 2- jarig zusje om er mee te spelen. De 'kleine nam do kurk er af en bracht iets van den inhoud der flosch in haar mond. Daarna gaf ze een schreeuw eu overleed eenige oogen- blikkew later in de armen barer moeder. Ecb

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2