M© 121 Maandag 22 Februari 1926 Jaargang ft. C. VAN PER REST Buitenland. Binnenlaat!. GENEESMIDDELEN it fie Provincie. Babies Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COJNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG.. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. üit den Thuringschen Landdag. In Hen Thuringschen landdag is het tot handtastelijkheden gekomen tusschen den comm. afgevaardigde Schulze en den nat.-soc. afgevaardigde Wünsche. Wüasche had, bij interruptie, Schulze een oorvijg aangeboden en Séhulze had geëischt, dat Wünsche deze bedreiging zou terugnemen. Toen Wünsche dit wei gerde, gaf Schulze hem een draai om zijn ooren, waardoor de lorgnet van Wün sche brak en hij in zijn gezicht gewond werd- EeW conflict tusschen Italië en Oostenrijk. Mussolini heeft te Weenen een energiek protest ingediend tegen een rede van Bondskanselier Barnek- Het semi-officiëel orgaan de „Tribuna" bevat een blijkbaar door Mussolini geinspireerd artikel, waar in Oostenrijk gewaarschuwd wordt zich niet aan de zijde van Duitschland te scharen. Het blad dringt er bij Oostenrijk op aan, geen dubbel spel te spelen- „De rede van Ramek is waarschijnlijk de laat ste vergissing, welke door Mussolini door de vingers wordt gezien- Mussolini zal volledige genoegdoening eischen." De toestand in Griekenland. De Grieksche Staatscourant publiceert een besluit, waarbij een buitengewone krijgsraad wordt ingesteld, die hoogver raad en delicten tegen de gevestigde orde lal berechten- Tot ide bevolking van Grie kenland is een proclamatie gericht, waarin wordt aangemaand, alle verboden wapens in te leveren. Bij niet inlevering wordt met strenge straffen gedreigd- De bladen der Oppositie zijn verboden en hun leiders o.a. twee oud-ministers verbannen. Den oud-premier Kafabearis is verzocht Atben'e te verlaten- Hij zal voorioopig op het eiland Santorin moeten verblijven. De oud-ministers Cafandaris, Papanas- tasioe en Kondilis zijn 'in hechtenis ge nomen. r Korte berichten. De Echo de Paris betoogt in een lang artikel, dat de inkomstenbelasting moet worden afgeschaft in Frankrijk en vervan gen door een belasting op de uitgaven. Mert moet betalen, meent het blad, over wat ftren uitgeeft, niet over wat men ver dient; over wat men geniet en niet over den arbeid. De Fransche Academie, die zich bij voortduring met het welzijn van de Fran sche taal heeft bezig te houden, heeft geweigerd afgekorte woorden als cinéma, métro, typo, enz. in het woordenboek toe te laten- In de afgeloiopen week is te Berlijn het aantal werkloozen weer met ongeveer 10.000 gestegen. Er zijn etr thans in het geheel 242,315, waarvan ongeveer 178,000 •onderstand genieten. Do stad 'Omaka wordt sinds een week 's nachts geterroriseerd door een geheimzinnige schietpartij. 'Men vreest, dat een krankzinnige dit doet. Er zijn twee personen gedood en verschillende gewond. Volgens de B. Z. am 'Mittag is bij de verhoeren inzake de knoeierijen bij het gemeentebestuur te Berlijn gebleken, dat er meer ambtenaren in gemoeid zijn, dan aanvankelijk het geval scheen. Volgens een telegram in de „B. Z." vinden in geheel Noordelijk China weer groote troepenbewegingen plaats, en ver wacht men spoedig nieuwe ontwikkelin gen, waardoor Tientsin waarschijnlijk weer zal worden 'bedreigd De politieke toestand- De parlementaire redacteur van „De Maasbode" schrijft: Op 22 Januari kreeg Mr Limburg de op dracht -om een kabinet te vormen en ver zocht deze in beraad te mogen honden, zoodat hij nu reeds een maand aan het werk is- Van eenig resultaat is tot heden officieel niets bekend, alles heeft in de grootste geheimzinnigheid plaats- Wat is toch de oorzaak, dat. er nog geen extra-pari. kabinet-Limburg is. Alle par tijen, zelfs de vrijheidsbond, zoo lezen we in het laatste nummer van „De Vrij heid" staan welwillend tegenover hem en' toch is hij tot heden niet geslaagd in het vormen van een ministerie, waarvoor reeds bij den aanvang van zijn werk, dade lijk drie man aanwezig waren- Mr Limburg zet echter zijn besprekingen voort ten spijt van tegenslag en moeilijk heden en dat stemt hoopvol. „De Vrijheid" schrijft naar aanleiding van onze beschouwing op 14 dezer, dat de moeilijkheden niet komen van de leden van' de fractie van den Vrijheidsbond. ASS. APOTHEKER. Gr. Markt 9. GOES. Telef. 168. Wij hebben dit ook niet beweerd, maar wel, en dit meenen we met groote zeker heid te weten, van leden behoorende tot de partij- We achten het echter niet uitgesloten, dat Mr Limburg ten slotte toch nog slaagt en gelooven, dat dit in de gegeven omstan digheden ook het beste zou zijn. Aan een terugkeer van het kabinet-Colijn zijn heel wat. bezwaren verbonden en de om standigheden worden er ten spijt van de lange crisis niet beter op. Bedriegen de teekenen niet, dan kan in de eerste dagen van deze week het defi nitieve resultaat, hetzij dan goed of slecht' worden tegemoet gezien. Intusscben heeft de crisis het land in een impasse gebracht. Reeds hij de be spreking van het voorstel der S. D. A. P. op 18 dezer wezen we op den fatalen datum van 30 April, die de Kamer zou noodzaken toch spoedig bijeen te komen en waarbij er volop gelegenheid zou zijn over de crisis te spreken- Is de begrooting van het nieuwe jaar op 31 December niet aangenomen, dan kan nog vier maanden worden doorgegaan met betaling volgens de oude begrooting, maar dan is het gedaan- Een toestand zooals we nu hebben is nooit voorzien. Kans, dat de begrooting voor 30 April door Tweede of Eerste Kamer wordt .af gehandeld bestaat er niet- Naar wij vernemen, zal daarom binnen enkele dagen een wetsontwerp worden in gediend, waarbij de termijn van vier maan den wordt verlengd tol een jaar- Dit komt dus feitelijk hierop neer. dat de begroeting van 1925 ook zal gelden voor het jaar 1926. Hieruit blijkt, idatook al bad de S.D.A.P. haar voorstel tot kamerontbinding niet ingediend de Kamer toch begin Maart bij een zou zijn gekomen om dit wetje te behandelen en daarbij de crisis in vollen omvang te bespreken. D r a n k b e s t r ij d i n g. B- en W. van Zaandam hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om het 'tapverbod van sterken drank op de Zaterdagen na 12 uur 's middags, de Zon dagen en Maandagen tot 's morgens 8 u. te veranderen in een sluitingsgebod. Op genoemde tijden en ook op de feest dagen zullen alle localiteiten, waarvoor vergunning tot verkoop van sterken drank is verleend, hun localiteiten moeten slui ten- Hiervan kan door den burgemeester ontheffing worden verleend, tenzij in de localiteiten, waarvoor ontheffing wordt ge vraagd, het drankmisbruik wordt aange moedigd. Aansprakelijkgesteld. Mr F. Pauwels te Amsterdam, raadsman van den drogist R. te Bussum, heeft per sommatie de Gooi en Eemlander aanspra kelijk gesteld voor de schade, voort te vloeien uit een artikel, vorige Zaterdag avond door genoemd blad opgenomen, waarin R- als vervalscher van patentmid delen genoemd wordt- Woninghuurverlaging. De woningbouwvereeniging „Piet Hein" te Bergen op Zoom annonceert, dat de huurprijs harer woningen is verlaagd. Thans zijn mooie huisjes met vóór- en achtertuintjes voor f 3.50 en f 4 per week te huur. Maatschappelijk werk- De afd. Den Haag van den Ned. Chr. Vrouwenbond is dezer dagen begonnen met een bijzonder nuttigen tak van arbeid en wel maatschappelijk werk- Denkbeeld van dien arbeid geeft, dat men o.m. een organisatie heeft tot het verschaffen van hulp in de huishouding ingeval van ziekte of bevalling van de moeder; voor het klaarmaken van een apartje voor zieke of kraamvrouw; voor overbelasten met naai- stop- of breiwerk; voor hulp in groote of drukke gezinnen in morgen- of avondurenvoor het voorlezen van zie ken en blinden; voor het rijden van ge- brekkigen; voor het in bruikleen bekomen van huishoud-, baby- en ondergoed; voor liet in bezit komen van gedragen boven- kleeren, enz- De Houten Pomp- De Houten Pomp geeft twee crayon- teekeningen van de beide Asser predikan ten Laman en Gerb-er, eerstgenoemde as sessor van de Alg. Synode der Geref. kerken, laatstgenoemde lid van het Mode- ramen- Dammen. Vóór-ronde's kampioenschap voor Zeeland. G o e s c h e Damclub. Stand van 19 Febr. Namen A. Corstanje 'Jac.v.Zweeden K. L. Kramer ir1 CD dn: Ui Totaal A. Corstanje 0 0 Jac.v.Zweeden 2 0 1 3 K. L. Kramer 2 1 - 3 J. Lejjs Die Kapitein J. CL Inklaar van het 1.4e Regiment Infanterie, wordt van 22 Febr. tot 10 Maart e.k. gedetacheerd te Bergen op Zoom. Bijl beschikking Dj. v. O- is aan den dienstplichtige der lichting 1924 L. Paau- we uit Ierseke, met iugang van 21 Maart 1926 voor twee jaren vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. -Bij de Rijksbelastingen is' bevor derd met ingang van 1 Maart tot adj.- commics te Vlissingen K. v. d. Molen rij'ksklerk te Meppiel en is verplaatst do rijksklerk G. M. A. v. d. Poel van Hulst naar Tilburg. Restauratie van een oud gebouw. Diezer dagen is' men te Bres- kens begonnen met het gedeeltelijk sloo- pen van het oude, overbekende gebouw „Hotel D.u Canon d'Or". Men heeft hel dak er af gehaald en blijft het oudo hotel-café nog in zijd vroegeren toestand met de poort. Hierop heeft men een nieuw dak geplaatst. Die. andere zijlde echter, mei de kamer, waar'Napoleon heeft gelogeerd, wordt geheel gesloopt en zal hiervoor een modernere sigarenwinkel in de plaats ko men. Uit een historisch oogpunt is' dil laatste zeer jammer, immers voorzoovel wij weten is de groote logeerkamer van het Cacon d'Or de ©enige plaats waar Napoleon in Zeeuws'ch-Vlaanderen heeft overnacht. D|e keizer was toen te Breskena voor het inspecteeren zijner drie grootd forten. Hoe oud het gebouw is kan men, in verband met het niet aanwezig zijin van documenten, niet zéggen, doch men schat het gebouw meer dan 500 jaar oud. '(VI. Ct.) Aan het verslag over 1925 van de Piov. Zeeuwscbe Schoonheids- en Ar- chaeologische commissie ontleenen wij: Aan Ged. Staten werd advies uitge bracht op een drietal ingekomen verzoe ken om ontheffing terzake van de verorde ning tot 'het weren van inbreuken op natuurschoon door reclamemiddelen onder de gemeenten Kattendijke, Neuzen en Scherpenisse- Voor het gemeentebestuur van Goes werden 14 aanvragen om vergunning tot verbouw en 27 voor nieuwen aanbouw be handeld- Van de laatste konden 4 alleen woorden goedgekeurd, wanneer nader door de oommissie gewenschte veranderingen werden aangebraent, terwijl ten aanzien Van 2 bouwplannen afkeurend moest wor den geadviseerd. Voor 3 van de verbou- wingsplannen werdeen verbetering in overweging gegeven- De overige plannen werden goedgekeurd. Van de beide afgekeurde plannen kon één in tweede instantie slechts voorwaardelijk worden goedgekeurd- Voor het eerst werden ook 6 bouwplan nen voor de gemeente Zoutelande onder zocht, ten aanzien van één werd een afkeurend advies verstrekt en ten aanzien van een ander werd een geringe wijzi ging aan de hand gedaan. Het zal het streven der Comm. zijn i& trachten te be werken, dat de toekomstige bebouwing van dit schilderachtig a. d. duinen gelegen dorp zooveel mogelijk bij den natuurlijken een voud '"der omgeving zal aansluiten. Tegen de plannen voor den bouw van 'n school gebouw te Kruiningen had de commissie geen bezwaar, voor dat voor een wo ning piet postkantoor te Rilland-Bath wer den een aantal verbeteringen voorgesteld. Ook het gemeentebestuur van Sluis riep de hulp der oommissie in ten aanzien van het plan tot verbouwing eener woning, die het, en terecht, „niet passend" vond voof Sluis- In' dit uitz,onderlijk geval besloot de oommissie, in afwijking met den door haar aangenomen regel, niet met aan wijzingen te volstaan, doch werd een con creet plan overgelegd. Aan de gemeenten Aardenburg, Brou wershaven, Hulst, Sluis en Veere werd verzocht een tnonumentenverordening in te stellen, alleen Sluis en Veere voldeden hieraan, doch pleegden nog geen overleg met de commissie inzake het vaststellen der lijst van monumenten- Naar aanleiding van een mededeeling dat heigeen over was van het oude kloos ter Waterlooswerve onder Aagtekerke zou worden gesloopt, werd een onderzoek in gesteld- Het klooster was op het einde der dertiende eeuw van Noorddijk op N.- Beveland naar Walcheren overgebracht en was nog in 1560, toen Margriete Bourbon abdis was, in wezen; in de stormen van iden Geuzentijd ging bet kort daarop teniet. In den aanvang der 17e eeuw herleefde het en op Üe puinhoopen van het oude klooster werd een. buitenplaats opgetrok ken; naar aanleiding van een steen met spreuk en anno 1626 schijnt het aanne melijk, den herbouw op dat jaar te stellen- In de lSe eeuw geraakte het huis in ver val; in 1745 blijkt de toren, die in 1717 nog aanwezig was, te zijn afgebroken. Later werd het huis een gewone boeren hofstede- Slechts fragmenten van den ouden staat bleken bij een bezoek nog aanwezig te zijn- Twee kelders met tongewelven (waar van één gespaard is), het onderstuk van bovengenoemden traptoren met zandstee- nen treden, en een laaf.-Gothische schouw met zandsteenen wangen waren overge bleven uit den kloostertijd. Uitwendig was hiervan minder te bespeuren. Wel bleek een deel van het huis in oude moppen opgetrokken, doch in zoo zonderling ver hand, dat de conclusie gewettigd schijnt, dat het hier een herbouw betreft, waarbij gebruik is gemaakt van het oude materi aal. Uit de 17e eeuw dateeren, behalve 1 bovengenoemde steen, een eenvoudig ge metseld steenen gangpoortje; beide zijn na de afbraak van het huis naar het mu seum van het Zeeuwsch Genootschap overgebracht. De commissie liet van het in- en uitwendige eenige foto's nemen, ten einde aldus de herinnering aan het voormalig klooster levendig te houden. Aan de gemeente Veere werd aange geven hoe een huisje aan de Kaai, „dat in voorkomende gevallen als cachot wordt gebruikt en dat een deel van het aspect van de Kaai vormt, welke in den laatsten tijd reeds te veel heeft geleden door on oordeelkundige veranderingen, met ge ringe kosten in behoorlijken staat zou kun nen worden gebracht- De raad voteerde het benoodigde bedrag op de begrooting voor 1926. Bij de afbraak van de Ned- Herv. Kerk te Axel, werden] 8 grafzerken te voorschijn gebracht, waarvan de voornaamste waren, die van de familie vaü den'burgemeester Lammens en die van Jhr F. de Chautraine diet Broucqsaut, commandant van Axel, overleden 7 Sept. 1661 en diens echtge noot© M. A. K. de Bernuy, overleden 27 Maart 1662. In totaal zijn in 1925 33 aan mr Bloys van Treslong Prins niet bekende zerken in 12 verschillende gemeenten in het hand exemplaar van zijn werk bijgeschreven- Dit geschiedde ook met het hand-exem plaar van de Voorloopige lijst der monu menten van geschiedenis en kunst- Te Aardenburg en Axel heeft de secre taris de gegevens gecontroleerd, terwijl hij geholpen door den heer J. Kreune, secretaris der commissie voor Zeeuwscbe folklore, oude tegeltableaus in boeren huizen te Heinkenszand opspoorde. Ten opzichte van de Zeeuwsche molens was 1925 minder ongunstig dan 1924. Geopperde bezwaren tegen het behoud van' den windmolen te St- Laurens bleken ten slotte niet onoverwinnelijk, en de molen zal blijven draaien. Dhr C. de Jager, gediplomeerd water bouwkundig opzichter wonende, te Ter- neuzen, geboortig van Baarland, is met ingang van; 1 Maart benoemd in tijdelijken dienst bij de Zuiderzee-werken met voor loopige sitapdplaats Den Haag- Genoemd persoon heeft zijn opleiding genoten bij den heer J. L. Muller, waterbouwkundig ambtenaar van den Calamiteuzen Nieuw- Neuzenpolder. V er s t ekel ingan. Te Vlissingen zijn weder twee Duitscbers, die als verste kelingen de reis Antwerpen-Australië wil den mede maken aan boord van het Duitsche stoomschip Falkenfels aangehou den. De mannen zijn door de politie over de grenzen geleid. Goes. 'tWas Zaterdagavond aan de Opril Groote Markt rumoerig. Eerst werd de hulp der politie ingeroepen bij een vechtpartij in de Melksalon „De Pool", waarbij hevige klappen werden uitgedeeld en eenige vechtersbazen werden buiten gesmqten. Even na 12 uur werden de bewoners dier buurt qpgeschrikt door het geroep van „politie" en „moord". Spoe dig waren tal van buren, deels in nacht gewaad, buiten om te zien wat aan de hand was. Een nieuwe vechtpartij was ontstaan, welke zoo vlug verliep, dat noch politie, noch burgériji tusschenbeide kon hebben vaak last van een gesmet- ten of ontstoken huid. Dit is I dadelijk te verzachten en spoe- dig te genezen door 1 1 Doos 30 ct. RUROL komen. Een zoon van dhr v. M. sloeg dit schouwspel gade vanuit een boven verdieping en constateerde, dat men met niet minder dan 3 personen een slacht offer bewerkte, waarbij het aan schop pen en klappen niet ontbrak. Met ach terlaten van een groote bloedplas en eea stropdas verlieten de vijanden het slag veld. Of hierbij van 'tmes gebruik is gemaakt weet men niet. Van daders óf slachtoffers is nog niets bekend. Vlissingen. B. en W- hebben naar Aan leiding van de besprekingen in de vorig® vergadering over het voorstel tot wijzi ging van de formuleering van het besluit betreffende de verpleging van R.K. arm lastige patiënten in het St. Joseph-Zie- kenhuis voor rekening van het burgerlijk armbestuur, een nader onderzoek inge steld omtrent de toepassing van de bei- staande regeling. B- en W- wijlzen er óp, dat'noch hij aanneming van een motie- Staverman op 24 Juli 1914, noch later anders bedoeld is, dan armlastige R. K. patiënten en een uitbreiding der toepas sing van de regeling, waarbij voor deze patiënten hetzelfde geldt als voor Ande ren,'die in het gasthuis wordt verpleegd, is nimmer door den raad gegeven. Het doet B- en W'. clan ook vreemd HA» thans, op hun verzoek, van het Burg. Armbestuur te vernemen, dat liiet tarief niet alleen voor armlastigen, R.K. pa tiënten is toegepast, doch ook ten aan zien van on- en minvermogenden, dat zijtn dus menschen, die in gewone omstandig heden niet bij een armbestuur belmo ren, doch voor deze catagorie van per sonen is de in 1916 getroffen regeling niet bestemd. Het is dan ook niet to ver' wonderen, dat de kosten voor verpleging van patiënten door het burg. aTmbestu'ur aan het St. Joseph-ziekenhuis betaald gei- durende de laatste jaren belangrijk zijm gestegen. Dieze kosten beliepen over 1920 f 2004.05; over 1921 f 1852.75, over, 1922 f 281520, over 1923 f 4500.82, over 1924 f4331.10 en over 1925 f6461.50. Met deze cijfers voor oog en moeten B. en W. dan ook met klem aandringen op aanneming van bet door hen gedane voorstel en voegen zij daaraan toe, bel Burg. Armbestuur te doen weten zich bij de toepassing van de regeling uitslui tend te beperken tot de armlastige R. K. patiënten, voor wie ziekenhuisverpleiging noodig is; en die in het St. Joseph- ziekenhuis wenschen opgenomen te wor den. Naar aanleiding van de toezegging hij de behandeling van dé begrooting 1926 hebben B. en W. andermaal naar midde len gezocht om verbetering te hrenge» in de financieel© poisitie van de leeraren bij het N. O. Zij deelen nui mede, dat een verzoek hunnerzijds tot den minister een afwijlzende beschikking vond, terwijl door andere gemeenten getracht word door een gemeentelijken bijlslag de salarissen te ver beteren, wat echter niet werd goedge keurd. Overeenkomstig den wensch' van de commissie van toezicht op het M;- O- stellen B. en W. voor, dat de raa/d zich thans tot den minister zal wenden om er op de wijlzen, dat door da bestaande sa larisregeling de belangen van het Onder wijs aap de avondschool voor N. O. ten zeerste worden bedreigd. Naar Aanleiding van ee hde'sbetreffénd verzoek stellen B. en W. voor den beer P. Sinke, concierge van de avondschool voor N.O. ook te benoemen tot amanu ensis en zijn jaarwedde te verboogen van 'f276.92 op f376.92. Voorgesteld wordt aan J. N. Dl- Bijl to verkoopen 128 vierk. M. bouwgrond aan de Scheldestraat voor f1920 en aan M. Maas 103 vierk. M. aan den boek Schelde straatVerkuijl Qnakkelaarstraat voor f 1545. Voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het L. O., vacature wijlen den beer R. Landsman, worden aanbevolen de beeren G- v. d Putte en G. v. Raalte en voor 'lid van de commissie van toezicht op het N.O. de heeren W. Anker, aftr. en M- O. Braat. Tramongelukken. Gistermid dag reed op bet terrein van de remise der electriscbe tram tei Vlissingen 'een motorwagen uit de rails. Daar het slechts een rangeerende wagen was, ondervond de dienst hiervan geen vertraging. Dit was wel het geval bij een aanrijding met een auto, welke eenigen tijd later te Middelburg plaats vond op den hoek van het' Diomburgsch Schuitvlot en den Pottenbakkerssingel. De heer V. kwam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1