DE ZEEUW TWEEDE BLAB. Bnitenlani Binnenland. Hit ie Provincie. MIINHARDT's Zenuwtabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct r TAN f ZATERDAG 20 FEBR. 1926, No. 120. Nicodemus. In een oud tijdscbhrift vonden wij naar aanleiding van Joh. 3:1 en 2a van de hand van ds A. de Visser te Groningen dezen tekst uit Joodsche geschriften toe gelicht. Johannes 3:1 en 2a. En daar was een mensch uit de Farizeërs, wiens naam was Nicodemus, een overste der Joden. Deze kwam des- nachts tot- Jezus. Algemeen wordt naar aanleiding van dit 'Schriftwoord Nicodemus als beeld van vreesachtigen geteekend. Het Nieuwe Testament spreekt driemaal van hem en wel in Joh. 3, 7 en 19 (Joh. 3:1—11; 7: 50, 53 en 19:39—42). Maar nergens lees ik van hem, als hadde hij menschenvrees. Zou deze meening ook zijn ontstaan, omdat men hem verwart met Jezef van Arimathea, met wien hij Jezus begroef en die bedektelijk, uit vreeze der Joden, een discipel van Jezus was (Joh. 19:38)? of ook omdat hij 's nachts kwam tot Jezus? Dan, de Joodsche ge schriften werpen licht op dit verkeerd be grepen tekstwoord Joh. 3: 2a. Allereerst behoefde Nicodemus geen menschenvrees te koesteren. Hij behoorde tot de geachtste en rijkste Rabbijnen. In Jeruzalem werd zijn rijkdom alleen ge ëvenaard door Galba Sabna, en Zizith Haccesot-h. Hij was zóó zeer met goederen gezegend, dat bij de bruiloft van zijn doch ter haar bruidegom haar, overeenkomstig den stand waarin ze leefde, vijfhonderd gouden penningen, om een reukwerkdoos met toebehoor en te koopen, liet thuis be zorgen; (echtgenooten in Jeruzalem wa ren gehouden, hun vrouwen te geven een parfumeriekistje) en Nicodemus zijn doch ter zelf mede gaf een bruidschat van één millioen gouden denariën. Licht op Nico demus' rijkdom werpt ook het feit, als te genstelling van zoo even dienende, dat deze zelfde dochter van Nicodemus na de verwoesting van Jeruzalem werd aange troffen, gerstekorrels tot wering van den honger zoekende uit den mest der dieren. Maar niet alleen was Nicodemus rijk; hij was ook geacht en geliefd. Hij behoor de ook onder degenen, die in het late Jo dendom nog toonden, geestelijke gaven te bezitten, nl. de gave van het gebed. Op ze keren tijd ging geheel Jeruzalem op naar het loofhuttenfeest en er was gebrek aan water. Nicodemus (ben Gorion) ging naar een aanzienlijke en zeide: „Geef mij twaalf putten water voor hen, die opgaan naar het feest, en ik zal u twaalf putten terug geven of twaalf talenten zilver terug be talen"; en zij bepaalden den dag. Toen de dag daar was en het nog niet had gere gend, ging Nicodemus, zich omhuld heb bende, in het gebed, en dadelijk ontlastten zich de wolken en liepen twaalf putten vol. Daarna bad Nicodemus om ophouden van den regen en dadelijk scheen de zon door de gescheurde wolken. Vandaar zou zijn naam Nicodemus zijn ontleend. Zijn •eigenlijke naam was Bonaj. Dat juist hij zóó nauw geïnteresseerd was bij den re gen op dien feestdag, vindt zijn oorzaak hierin, dat hij het eereambt had, te zorgen voor de waterleidingen in den tempel. Dus noch de achting bij het volk, die Nicodemus genoot èn de rijkdom, dien hij bezat, noch het feit, dat alle geschriften geen aanleiding geven tot de gedachte, als ware Nicodemus vreesachtig, geven recht tot genoemde meening. Dat Nicodemus 's nachts bij Jezus kwam, vindt zijn oor zaak in de wettische godsvrucht van dezen Joodschen Rabbijn. Volgens de Wetgeleer den was de nacht de tijd tot wetsstudie èn wefsuitlegging. Volgens de schriftgeleer den grondde deze uitspraak zich op de Schrift. Volgens hen bereikte hij, die 's nachts de wet las, de kroon der wet. In den nacht ging de wet zingen. Hij, die 's nachts in de wet studeerde, zou overdag genoemd worden de mensch vol barmhar tigheid. Elk huis, waarin 's nachts de woorden der wet niet werden gehoord, zou door vuur verteerd worden. Als voorbeeld en model van nauwgezet betrachten der openba,re meening ten deze kan dienen, dat Hillel, later de beroemde Rabbi ge worden, stichter van een beroemde •Schriftgeleerden-school, levende even vóór Christus geboorte, in zijn jonge jaren de helft van zijn karig loon, dat hij als hout hakker verdiende, een halven stater n.L, aan den portier betaalde van een leerhuis, waarin Schemaja en Abtalion wetsvoorle- zingen hielden. Eens niet toegelaten, om dat hij zijn entrée niet kon betalen, klom hij op het dak en luisterde met het oor «op het dakraam. Tot den morgen toe spra ken de beide Rabbi's hun leerlingen in de opperzaal toe. Toen het ondanks het och tendlicht donker bleef, zag Schemaja op naar het dakvenster en vond Hillel, die het licht had geweerd en den ganschen nacht in winterkou de wetsstudie kosteloos had aangehoord. Uit grondeloozen eerbied voor de Mozaische wet, grepen inzonder heid de Esseërs elke bepaling aan, die de wet in aanzien en hulde deed stijgen, waarom zij niet alleen op Sabbath, maar hij dag en nacht de wet en die alleen lazen (Philo). Uit een en ander blijkt, dat Nicodemus, verre van uit menschenvrees, juist uit liefde voor de mondelinge overlevering aangaande het lezen en hooren der wet Jezus voor hem een merkwaardig Rab bijn des nachts opzocht. De Bankbiijetten-affaire in Hongarije. De Fransche gezant heeft weer een' onderhoud gehad met minister-president Bethlen, in verband met het onderzoek inzake de valsche Fransche bankbiljetten. De Fransche gezant heeft, naar het heet, een nota van de Fransche regeering aan Bethlen overhandigd, waarin genoemde re- peering er op wijst, dat zij niet geheel tevreden is met het onderzoek der zaak van de valsche munters, wat enkele bij zonderheden betreft- De soc.-dem. partij heeft op haar ver zoek om morgen een betooging te mogen houden, van de politie bericht ontvangen, dat het verlof tot een' dergelijke betoo ging niet kan worden gegeven- Volgens de „Petit Hirlap" heeft de rijks1 bestuurder den wensch te kennen gegeven dat de burgerij de huldigingsb'etooging evenmin zal doen plaats hebben. DeEngelsche Koining op üe jaarbeurs. Koning George heeft een bezoek 'ge bracht aan de Engelscbe jaarbeurs, waar bij hij o-a. de afdeelihg van Engelsche schrijfmachines bezocht. Hij knoopte daar een gesprek aan met een Engelsen fa brikant, die er zich over beklaagde, dat op de regeeringsbureaux Amerikaansche schrijfmachines worden gebruikt. De ko ning noemde dit een schandaal, en zeide toe, dat hij een onderzoek daarnaar zal laten instellen. Naar verluidt, heeft de koning daarop zich tot den voorzitter van het departement van handel, gewend, en deze gevraagd, waarom geen Engelsche schrijfmhcbines konden gebruikt worden. Sir Philipp kon niet anders doen dan toezeggen, dat hij de zaafc zal onderzoeken Korte berichten. - De Fransche senator Manceau heeft bij den Senaat een .voorstel ingediend tot het instellen van een staatsloterij, met drie trekkingen per jaar. Naar'uit Athene gemeld wordt, wer den in Macedonië in verschillende plaat sen en' ook te Salonika fascistische or ganisaties opgericht- In Neuwaldau bij' Breslau hebben een eigenaar van een heerlijkheid Berg- ner en zijn vrouw oplichterijen gepleegd waardoor 160 personen voor bedragen van een millioen mark benadeeld zijn. De vrouw is naar de gevangenis te Sagan overgebracht; haar echtgenoot is op het laatste oogenblik naar Zwitserland ge vlucht. Een honderdtal Chineesche gedeti neerden in de gevangenis der Fransche consessïe te Shanghai (China) hebben ge poogd te vluchten. De politie was ver plicht van de vuurwapenen gebruik te maken- 'Vijf gevangenen zijn gedood,' elf gekwetst- Van de politie-agenten werd er één gekwetst. In de Italiaansche provincie Venezia- Tridentina zullen de Duitsche vertalingen van de Italiaansche plaatsnamen verdwij nen op alle stationsgebouwen, baanwach terswoningen, blokhuizen enz- Uit Cagliari op Sardinië wordt ge meld, dat 'de politie voortgaat deze pro vincie van gevaarlijke elementen te zui-, veren. 112 individuen, onder wie de ban diet Dai, zijn gearresteerd. Beslag is ge legd op wapenen, munitie en een grooten buit, welke van verscheidene rooftochten afkomstig is. Naar luid van een bericht uit New- York bedraagt het aantal dooden bij de ramp bij Bingham (Utah) veroorzaakt door aardafschuiving, in totaal 115. Bij Apoth en Drogisten Verbeteri ng. In de driestar in ons vorig nommer „Kamerontbinding en Historie", regel 14 v. b. moeten de woorden „na een tweede Kamérontbinding, met hetzelfde doel ge provoceerd" vervallen. Den 3 Juli toch werd het conservatieve ministerie Hcemskerk-v. Zuylen, zonder voorafgaande Kamerontbinding, door het liberale ministerie Van Bosse-Fock ver vangen. i ["-j[ j Allerlei. Tot 1 Juni a.s. is de uitkeering der bijlslagen op de renten der Rijksverzeke ringsbank verzekerd. Bevorderd zal wor den ©en stichting in het leven te roe pen, die zich met de y-erdere zorg voor de uitkeering kan belasten. Door den Commissaris der Konin gin is aan Jan van Doorn, gemeente>- veldwachter te Ellewoutsdijk, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. Bij kon. besluit is aan JU. O. Schram op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Kruining'en. Te Breda is' overleden da heer P. J. Geill, gepensioneerd kolonel der inf. Middelburg. Die Chr. Zangvereen. „Söli D|eo Gloria" geeft Woensdagavond a.s. een uitvoering. Wij vestigen-dei aandacht op de annonce in dit nr., waarin nadere bijzonderheden worden medegedeeld. On getwijfeld zullen velen dien avond gaan luisteren en genieten. Goes. Maandag 22 Febr. a.s., 's avonds 8 uur, zal de Harmonie „Euphonia" een serenade brengen aan het echtpaar Steen hard, in het Oude Mannen- ep Vrouwen huis, ter gelegenheid van hun 55-jarige echtvereeniging. Maandag 1 Maart (niet Zondag 28 Febr., zooals abusievelijk in een an der blad bericht stond) hoopt de heer J. Buijlse, hoofdredacteur van ons blad, zijjn 70en verjaardag te vieren. Die heer Buijlse is geboren 29 Febr. 1856. Die indertijd geannonceerde', maar toen uitgestelde vergadering van den Chr. Grafischen Bond, afd. Goes, waaraan ver bonden zou ziju een tentoonstelling van drukwerk, zoowel in .offset als in lino leum-specimen uitgevoerd, zal nu gehou den worden op Maandagavond a.s. te 8 uur, in de Chr. Bewaarschool. Wij we zen er reeds eerder op, dat bet waardee ring verdient, als 'onze Chr. vakorganisa ties niet alleen aan'rniterieele verbetering hunner positie denken, maar zich ook zooveel mogelijk willen bekwamen in hun vak. Voor allen, die in deze expositie belang stellen, is 'de toegang vrij. Voor toelichting door een lid van het Hoofd bestuur zal gezorgd worden, terwijl ook aan aangename afwisseling door zang, muziek en voordracht gedacht zal wor den. r Gisteravond trad in het Schuttershof voor de Ver. voor Chr. Winterl ©zingen op de heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward, met een schitterende lezing over *„T a n nh a, u s er en de Zan gerskamp op den .Wartburg". De herinnering aari de Parsifal-lezing;, enkel© jaren terug, had ongetwijfeld bij velen ook voor dezen avond hoogei ver wachtingen gewekt. Welnu, zij die gister avond des heeren Alt's voordracht en pianospel hebben gehoord en zijn mooie platen hebben gezien het waren er zeer velen, zoodat de zaal bijkans over vol was zullen ook aan deze voor dracht aangename herinneringen bewaren. De muziekliefhebbers niet het minst. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend, ving de heer Alt aan met het vertonnen van zijn werkelijk schoone platen, meest naar beroemde tee- keningen en schilderijen. Allereerst had men de kennismaking met Wagner, den componist van de dra matische opera en wij vernamen iets van zijn vrijheidsoorlog, zou men haast zeg gen, om de normen en vormen der kunst -in die dagen, een strijd, die een heir- leger van kritikasters bijeenbracht. Maar Wagncr stoorde zich niet aan do op oude conventie steunende kritiek en ging zijn eigen weg. De kroon op zijn werk bleef niet uit. Wat vroeger als prulwerk gold behoort nu tot onze klassieke' kunst schatten. Er volgde een interessant historisch overzicht van de oud-Roomsche sage; waaraan Wjagner zijn stof voor dit be kende werk lieeft ontleend. Hierbij 'vond de spreker ruimschoots gelegenheid voor zijn auditorium te doen leven wat zich in de lang vergane eeuwen om èn 'in den Wartburg hoef! afgespeeld. De le zer kent natuurlijk het verhaal, dus kun nen wij ons die moeite besparen vau het weer te geven. Bij de behandeling van het stuk zelve kwamen vele oude bekenden uit de eeuw, waarin het stuk speelt, naar voren. Heinrich Tannhauser zelf, Herman, landgraaf van Thïiringien, Wolfram von Eschenbach, Walther von der Vogelweide, Biterolf, Elisabeth van Hongarije, nicht van den landgraaf, alle bekenden uit de algemeene en de kunst geschiedenis. De lieer Alt heeft het onderwerp .zeer verdienstelijk bij het publiek ingeleid, en de strekking van het stuk duidelijk aan getoond. Tegenóver de zinnelijke harts tocht, welke ten doode voert, naar lichaam en ziel, staat de reine onbevlekte liefde, geboren uit hoogere motieven. Wagner heeft de strekking van de oude sage iet wat neergehaald, immers deze laatste legde verband tusschen God en mensch, tus schen zonde en genade. Keurig was oók de muzikale toelich ting, al hadden wij, den heer Alt gaarne een beter 'klavier toegewenscht. De ver tolking op de piano van die meest be- kende passages uit het kunstwerk droog niet weinig bijl tot het genot van den avond. 1 Nadat de heer 't Hooft den spreker dank gebracht had voor zijn arbeid, werd met dankzegging gesloten. Wemeldinge. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie in dit nr., waarin de le zing van mr. TI. Bijleveld op Maandag a.s. wordt aangekondigd. Dieze begaafde redenaar heeft recht op een talrijk audi torium. r Nlsse. Toen de landbouwer V., alhier, dezer dagen bijl zijn kippenhok kwam, staande in een boomgaard, zag hij1, dat het aantal loopende kippen sterk verminderd was. Bij telling bleek, dat men hem on geveer 25 kippen had ontstolen. De po litie stelt een onderzoek in. Kruininglen. Donderdagavond hield ds den Boeft alhier een lezing voor den ring Znid-Bev. Oost van den Bond van JongelingSvereen. op G. G- en verdere belangstellenden over „Ruben en Si meon". In zijn inleiding zette spr. uiteen de moeilijkheden in den tegenwoordigen strijd tusschen Jezus Christus en den antichrist. Zullen we den opdringenden tijdgeest kun nen weerstaan, dan is noodig een zelf bewust stlijden, kennende en beEeers'chen- de onze eigen beginselen. Ruben en Simeon, twee verschillende karakters in Jacob's huisgezin. Diat is de kracht en de zegen in de groote gezinnen, de verscheidenheid van karakters; dat ver sterkt den volksgeest. Hun strijd tegen de goddelooze volken in den omtrek is ook onze strijd. Dioch we dienen den strijd zuiver te houden en niet een voorbeeld te nemen aan de uitmoording van Sichem. Ruben is te laksch, te egoïstisch (Richt. 5:16), Simeon is te hartstochtelijk, hij kan alles. In de kalmere tijden loopen we het ge vaar van vermengen met de wereld en schuwen we den Strijd, maar als We dien strijden in het geloof, het persoonlijk geloof, dan is er geen vrees. Die kern van onze jeugd wordt kleiner. 'Aan wien moeten straks de strijders de wapenen overgeven? Onthouden 'de ouderen ons. niet hun steun, moeten zij zich niet één voelen met de jongeren? Wij hebben allen iets vEfn den Rubengeest, er 'is te weinig meeleven, en belangstelling; ook in de Kerk, den Staat en de Maatschappij. In den strijd vinden wij God eu met Hem loopen wij door een bende en zal de wapenrusting van gruwel en bedrog ver dwijnen. Laten do ouderen den misschien wel wat te vurigen geest der jongeren niet met hun critiek smoren, maar het goede er in waardeeren. Ieder lid moet voor de vereeniging strijden, wij inbeten samen onze panden verdedigen, het beginsel indragen jn de ons omringende wereld. Ruben of Simeon? Noch Ruben, noch Simeon. Ruben het eigen-ik, het verster ken van de eigen positie; Simeon loopt zich te pletter en wordt vermorzeld. Ons oenig richtsnoer moet zijn het persoonlijk geloof; het levensantwoord op alle vra gen, Jezus Christus, geeft ons rust. Spr. besloot zijn rede met he.t laten zin gen van den strijdpsalm, veris 1 van Ps. 68. In de daarna gehouden huish. verg, sprak vr. C. Ruitenbeek, als bestuurslid van den ring, eenige woorden van waar doering voor hot medeleven in de vereen. Van Kruiningen en in den ring door ds den Boeft en met spijt zien wij hem ver trekken, 'maar wij wenschen hem geen vaarwel doch roepen hem een tot weer ziens toe. Staande wordt hem toegezon gen uit Ps. 121 „Die Heer zaf U steeds gadeslaan". D'S den Boeft dankt ontroerd voor de tot hem gesproken woorden en zegt dank voor de liefde en hartelijkheid hem1 be toond. Dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. Aan het einde van de vergadering na men velen met een handdruk afscheid van ds den Boeft. Kapelle. Alhier is een vereen, opgericht van duivenliefhebbers die de naam beeft aangenomen van „de Snelle vlucht". 'Als v.ooiz. is gekozen dhr L. Lavooy en als secretaris dhr Wi- Louisis©. Dp koninklijke goedkeuring op de statuten is aange vraagd. Colijnsplaat. Woensdagavond werd de jaarvergadering van „Het Groene Kruis" gehouden. Tegenwoordig, waren 51 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental thans bedraagt 472, slechts 7 gezinnen zijn geen lid der vereeniging. Door He wijkverpleegster waren in het afgeloopen jaar 2919 bezoeken afgelegd in 47 gezin nen; door de t.b.c.-huisbezoekster 861 be zoeken in 28 gewinnen. Aan 108 personen werd' verplegingsmateriaal uitgeleend. In de plaats van den afgetreden vioe^ voorz. W-. Botappel was benoemd dhr H. M- Ha- ringman. Het salaris van de wijkverpleeg ster werd met f 100 verhoogd en ge bracht op f1600. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten het bedrag, door de bazaar opgebracht, te plaatsen op de Boerenleenbank, tot zoolang 'het bestuur gelegenheid vindt tot het aanschaffen van een eigen maga zijn. Uit de rekening van den penning meester bleek het volgende: de ontvang sten van „Het Groene Kruis'-' bedroegen f 1787.45, de uitgaven f 1746.93, het goed slot alzoo f40.52. Die ontvangsten der t.b.c.-bestrijding bedroegen f784.65, de uitgaven f622.84, het goed slot f 161.81: samen met het voorgaande 'f 202.33. Het aanwezig bezit in kas bedroeg pp 1 Januari 1925 f 352.27, op 31 Dlec. 1925 f554.60. Die opbrengst van de bazaar bedroeg f 1186.10, ^zoodat het kassaldö op 16 Februari j.l. f151835 bedroeg. Besloten werd nog eenige verplegings-arti- kelen aan te schaffen. '(G. Ut Kortgene. In de Dinsdagavond gehouden Raadsvergadering werd met algemeene st. besloten tot bet aanbrengen van een nieu we houten beschoeiing van damwand waarvan de kosten (toezicht enz. inbegre pen) worden begroot >op plm. f 11.000, al- zoo f7000 minder dan die van een ba- saltmuur. De reeds bestaande damwand ter lengte van 7 M. moet worden gebruikt aan het oosteinde van de oude kaai bij de sluizen. Vastgesteld werd het kohier der .hon denbelasting voor het jaar 1926, waarop 31 eigenaren of houders; van honden voorkomen. De totaal-opbrengst van het kohier bedraagt f 155- Bij de rondvraag verzoekt dhr Drost maatregelen te ne men tegen de verregaande verontreiniging van de omgeving van'het weegbruglhuisjo door woonwagenbewoners; hij zou deze lieden een andere plaats van verblijf wil len aanwijzen. Die heer Salomé herinnert er aan, dat in den laatsten tijd verschil lende honden plotseling dood blijven, waarbij ieder a-an vergiftiging denkt. 'Als dit weer mocht voorkomen zou hij gaar ne zien dat zoo'n cadaver werd opge zonden naar de RijfcsSeruminrichting te Rotterdam ten .eind© officieel te kunnen constateeren waaraan het dier is bezwe ken. De voorz, zeg!, zooveel miogelipf maatregelen te zullen nemen dat aaa de wenschen van beide sprekers wordt tegemoet gekomen en sluit de vergadering. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig dhr La Soe met kennisgeving. Medegedeeld wordt dat een dankbetuiging is ontvangen van Koningin en Prins voor de felicitatie bij liet 25-jarig huwelijks feest. Medegedeeld wordt, niet alle werken door werkverschaffing kunnen uit gevoerd. worden. Een verslag van de Brandweer na toelichting voor kennisge ving aangenomen. Uit het proces-verbaal van kasopname bleek, dat alles in orde was- Het pand van den heer Buteux perceel no- 4 is aangekocht door de ge meente voor f 2000. Besloten is pen iee- ning aan te gaan ten hoogste rentende 9 pCt aflossing f500 per jaar. Nu volgt verkiezing Burg. Armbestuur. No. 1 bij loting, daar de stejnmen staakten' J. de Priester, no- 2 A. I. Haartsen. Dhr de Priester wenschl des avonds te vergaderen- Dhr Cijsouw zegt 13 jaar in het Burg. Armb. te zijn en niet des avonds te hebben vergaderd, hij zal dan ont slag nemen. Dhr Arendse zegt, ook dit te zullen doen- Alle leden kunnen des mid dags en nu voor één des avonds, dit keurt bij af. Do voorz. stemt dit toe. Dhr de Priester zegt, waar arbeiders in be sturen komen te zitten, er zich moeilijk heden voordoen. Nu wordt behandeld het bouwen van' een kluis, de heer Minderhoud te Mid delburg biedt aan een kluisdeur met raam, 1 M. breed en 1.80 M. hoog voor f500 geheel geschilderd. Voor den bouw heeft genoemd persoon 5 weken noodig- Het werk wordt hem gegund- Verder wordt behandeld een verzoek van D. J. de Visser te Vlissingen Vervol gens bespreking voorschotten enz- voo» woningbouw. Van D. J. de Visser te Vlissingen is een verzoek ontvangen tet wijziging van! liet uitbreidingsplan der gemeente, in ver band met diens voornemen tot het bou wen van een woning met schuur op een door hem gekocht perceel aan de Braam- straat- Bij het College van B. en W. be staat geen bezwaar tegen deze wijziging, waarom wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. De Raad keurt goed. In verband met de te hooge huren der woningen van de Algemeene Woningböuw- vereeniging stellen B- en W. den Raad voor den Minister te verzoeken, de rente van de verleende voorschotten te ver lagen tot ten hoogste 5 procent en te verzoeken de huren zoodanig te verlagen dat in het algemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een bedrag gelijk aan een zesde en een zevende van het gemiddeld inkomen der arbeiders. Dit laatste zou ook bereikt kunnen wor den door de boekwaarde der woningen door afschrijving te verminderen tot het peil der tegenwoordige waarde, door ta xatie te bepalen. Mocht de Regeering daar toe kunnen besluiten, dan wordt hiermede bereikt, dat de woningen beter verhuurd zullen worden, waardoor het te kort op de exploitatie-rekening der bouwvereeni- ging kleiner wordt, welk tekort door Rijk en Gemeente moet worden gedekt- Dhr Jansen zet uitvoerig het standpunt van woningbouw uiteen. Van de vereen, van Ned- 'Gem. is een schrijven .ontvangen, dat het vraagstuk der woningbouw jn on derzoek is en dringt aan vooralsnog geen afzonderlijke stappen bij de Regeering te doen. Daarne bespreekt dhr Janse het te kort van de Bouwvereeniging aan de ge meente groot f 1819.42. Hij drukt zijn leed wezen uit, dat wanneer er een punt van verschil is, tusschen B- en W. en Bestuur van den woningbouw, dat naar buiten wordt gedragen- Vervolgens besprak dhr Janse het tekort dat de woningbouw heeft bij de Gemeente. Hij vraagt zich af, hop Burgem- en Weth. nog bij de vereeniging met een rekening komen. Eerst in Januari 1924 heeft de minister bericht gezonden van de vastgestelde annïtéit- Direct heeft de regeering over de jaren '23 en '24 de annuïteit ingevorderd en is er pen meeningsverschil ontstaan tusschen B- en W. en de waningbouwvereen. over de som, die de gemeente dacht te mpeten betalen, en die de vereeniging dacht te betalen- In die 2 jaren is door de ver eeniging f2000 meer afgedragen als moet geschieden. Over de exploitatie-rekening "22'23 vraagt spreker naar de redenen, waarom de minister die niet „goedgekeurd heeft- Noch de vereeniging, noch de ge meente hebben eenig idee gehad voor renteverlies van den bouw van den post op te voeren, die heeft de Minister er zelve bijgevoegd- Spreker berekent dat er f 2000 meer is geweest -over die jaren' als de exploitatie-rekening op moest brengen. In het boekjaar 1923 tot 1924 is slechts een kleine verandering door den Minister gebracht. Spreker concludeert, dat de ge meente de post voordeel heeft gehad. De vereeniging heeft verleden jaar nog een opbrengst gehad van f 12133-75. Spreker vraagt hoe de gemeente nu nog kan ko men met een bedrag, dat de vereeniging nog zou moeten betalen. Dhr Melis zegt, dat Jansen B. en W. niet heeft overtuigd- Hij betreurt het verloop dezer zaak, te nxeer daar de bouwver eeniging heeft toegezegd het tekort aan de Gemeente te zullen betalen, doch nu krabbelt de vereeniging weer terug en dit is te betreuren- Dlir Jobse is van meening, dat het bouwbestuur de zaak niet goed begrijpt. Dhr Melis dringt er op aan, dat de bouwvereeniging de schuld aan de gemeente betaalt, dan is de zaak tot een einde en spreker gelooft vast, dat dit irt Den Haag zal goed gevonden worden- Dhr Melis zegt aanmerking te maken op de uitdrukkingen van den heer De Priester dat is weer een nalatigheid van het Be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5