si®* its Maandag 15 Februari 1920 441e Jaargang Boiteoland. Uw Lippen Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Spiounage in Opper-Silezië. Do „Petit Parisien" verneemt uit Ber lijn, dat in. Pool'sch Opper-Silezië een zeer belangrijke militaire spionnage-zaak is ontdekt, terwijl zich tevens gevallen van desertie hebben voorgedaan. Vijftien per- jsb-nen zijn reeds gearresteerd, o.a. een afgevaardigde van den provincialen land dag van Kattowitz. Het betreft bier den „Volksbond" (een ptuitsche spionnage-or- ganisatie). Ben later bericht meldt: Dfe ontdekte spioenage-affaire van D'uit- scbers m Opper-Silezië neemt steeds een grooter omvang aan. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat eenige honderden personen in de affaire betrokken zijtn.. Het resultaat van de huiszoekingen beeft bezwarend materiaal opgeleverd. Het centrum van de beweging bevindt zich te Kattowitz. Het drankverbod in Amerika. Die douane-ambtenaren hebben een bloe veelheid whiskey ontdekt aan boord van het Engelsche stoomschip „Chairn D|hu". Daar er evenwel geen reden wafe, om aan te nemen, dat iemand aan boord kennis droeg van de aanwezigheid van die Smokkelwaar, werd geen vervolging ingen steld. De kapitein van het schip betaalde 500 dollar boete, omdat de door hem aangeboden vrachtbrief onjuist was. Hei einde der Amerikaansche mijnwerkers staking. Uit New York wordt gemeld: Zooals men weet, is de thans geëindigde (staking in de anthraciet-mijnen 'op 1 September 1925 begonnen. Wegens! den langen duur der staking ?ijn de Ameri- kaanscne st&Uen genoodzaakt geweest, groote hoeveelheden kolen van mindere kwaliteit te stoken. Dit had tengevolge!, dat er in die steden bijina onafgebroken damp en mist hingen; vooral te NeW York is dit het geval geweest. Die financieel® verliezen, door de (sta king veroorzaakt, worden op '200 millioen pond sterling geschat. De ontwapening van Hongarije. Naar de diplomatieke medewerker van iele „Daily Tel." meldt, hebben de diplo matieke vertegenwoordigers van de groote geallieerde mogendheden te Boedapest een collectieve nota aan de Hongaarsche rc- geering overhandigd, waarin de punten worden opgenoemd, ten opzichte waarvan de Hong. regeering nog in gebreke is ge bleven met de uitvoering van de ontwape- nings -bepalingen van het verdrag van Trianon en die dus thans nog uitgevoerd moeten worden- De Hongaarsche regeering van haar kant, die dringend het opheffen der inter- geallieerde commissie van controle 'zou wenschen, heeft de geallieerde mogend heden verzocht mede te doelen, op' jwelk 'tijdstip de opheffing van de commissie van controle mogelijk zal zijn, indien Hongarije intusschen aan de eischen der geallieerden heeft voldaan. Enkele der 'kleinere geallieerde mogendheden, zijner echter niet voor, dat een dergelijken da tum vastgesteld wordt- Gebrek aan huizen in Schotland. Een rede van Rosslyn Mitchell, afge vaardigde van de arbeiderspartij in het Lagerhuis, werpt een belangwekkend licht ■op het dringend gebrek aan goede huis vesting in Schotland en verklaart waar om de arbeiderspartij zich ten slotte niet tegen het regeeringsvoorstel, om een proef te nemen met het bouwen van stalen huizen heeft willen verzetten. Niet tegenstaande, zeide Mitchell, er te Glas gow 13.600 huizen onbewoonbaar ver klaard zijn, vindt men honderden men- schen, die soebatten om in zulke huizen een onderkomen te krijgen. Er zijn men- schen ,die onder den grond wonen. Er zijn anderen, die in huizen wonen, waarin zij binnen moeten komen, door van bui ten langs een ladder tegen den muur •op te klimmen. Er zijn menseben die' wonen in huizen, die verpest worden door ratten, en zij moeten hun slapende kin deren tegen die -ratten beschermen. Ik heb huizen gezien, waarin kleine kinderen niet op den grond durven gaan liggen. Zij moeten leunend tegen den wand slapen, omdat het op den vloer van ongedierte wemelt- Er zijn honderden die geen on derdak hebben en die naar de parken' moeten gaan, om op banken te slapen of die zich nacht in, nacht uit in cellen moeten laten opsluiten of die naar de spoorwegstations moeten gaan, om te slapen, niet op de banken, want dan zou den zij in hechtenis genomen worden, maar ónder de banken. Ik houd staande, dat op dit oogenblik het Schotsche volk beeft van verwachting niet alleen vanwege de vraag of de stalen huizen al of niet gebouwd zullen worden, .maar vanwege de vraag of zij onder de gelukkigen zullen zijn, die er hun intrek in zullen kunnen .nemen. Ik geloof dat er vanavond in Schotland mannen en vrouwen zijn, die God bidden, dat hun kinderen 'tot die gelukkigen mogen bë- hooren. Korte berichten. De proteststaking van 24 uur, die Vrijdag door de mijnwerkers in het Dom- browia-district (Polen) afgekondigd was, om te protesteeTen tegen de afschaffing van den Engelschen Zaterdag, is vrijwel mislukt- Op de groote mijnen was het bedrijf bij 8 mijnen geheel normaal, ter wijl er op 4 gedeeltelijk werd gewerkt en slechts op 2 mijnen het bedrijf stil stond. Naar men uit Weenen meldt, wenscht mr Zimmerman in zijn 3e rapport Oos tenrijk geluk met de vorderingen inzake het herstel en stelt hij vast, dat de staalj van "de begrooting, ondanks de oecono- mische moeilijkheden, gunstig is. De Duitsch nationale groep heeft bij den Rijksdag het voorstel ingediend om "den kiesgerechtigden leeftijd van 2Q tot 24 jaar te verhoogeq:. De $otvj-et-delegatie, welke onder handelingen met Frankrijk zal voeren, o.a, over de Russische schulden, is te Parijs aangekomen. Uit Siberië komen opnieuw berich ten over abnormaal zacht weder. D|e tem peratuur is gemiddeld 5 graden boven het "vriespunt, met hiet gevolg, dat .overal de sneeuw smelt een ongekend ver- Schijnsel in dezen tijd van hiet jaar. trtt Boedapest wordt gemeld, dat Raba bij een nieuw verhoor verklaard heeft, dat prïnls Windischlgratz hem brie fen van verdachte .strekking1 gedicteerd had welke aan Ludendorff en von Seeckt ge adresseerd waren. Volgens een bericht uit Leningrad is op het jacht van den bevelhebber der' Russische zeesltrijldkrachlten, toen deze van e'en inspectie in de Fmscbe golf terugkeerde, van den oever af geschoten. Die adjudant van 'den bevelhebber werd doodelijk gewond. D|e Fransche minister Doum-er "hloopt, dat de kamer vandaag het debat over zijn financieel ontwerp zal beëindigen. Dia kansen 'der regeering; worden bij de kwes- die der indirecte belastingen minder gun stig geacht dan bij (die der directe belas tingen, waarover de stemming .Vrijdag heeft plaats' gehiad. Die 'hulde der Residentie aan het Kon i n k 1 ij k echtpaar. H. M. de Koningin heeft gewensohï Haar zilveren huwelijksfeest sledhits hui selijk te vieren. Die wensch is geëer biedigd en van uiterlijk feestvertoon heeft het NederlandSchle volk zich onthouden, hoe gaarne het ook zijn liefde en aan hankelijkheid aan het Vorstenhuis bij deze gelegenheid naar buiten hlad willen toone®. Vanmiddag keert het Koninklijk echt paar van het Loo in de Residentie terug. Dan kan Den H,aag zich tochl niet on betuigd laten en zal aan het Zilveren Echtpaar zijn hulde brengen, zij het ook volgens den wensch van Hare Majesteit in eenvoudigen vorm. Dio-or een eenvoudige maar spontane hulde zal de Residentie dan bewijzen, hoe lief zij het Oranjehuis heeft, hoe zij meeleeft met de familiefeesten van het Koninklijk Gezin. Die vereenigingen en organisaties zul len zich bij aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H- den Prins met vaandels en banieren langs den wag scha ren. Dis Koninklijke trein zal om 6 uur 20 aan het station "Staatsspoor aanko men. Des avonds heeft in de Groote Kerk, de Kerk, waarin vóór 25 jaar het huwelijk is ingezegend, ©en plechtige samenkomst plaats. Te half negeu worden H. M- de Koningin en Z. K. H. de Prins daar ver wacht. In de kerk zullen aanwezig zijln ver tegenwoordigers uit de verschii-einde krin gen der burgerij en afgevaardigden van de besturen van ongeveer 250 vereenigingen ,en organisaties. Die herdenkingsplechtigheid zal bestaan in een zapg- en muziekuitvoering door bet versterkte koor van de „Mij. van Toonkunst", begeleid door het Residentie orkest, onder leiding van dr Joh. Wage- naar,* waarbij als: solisten zullen optreden mevrouw Noordewier, Suze Luger, Louis van Tulder en Thorn Denijs. Het belooft een avond te worden van groote wijding en hoog kunstgenot. Hoe ruim de Groote Kerk ook is', toch kan zij maar een beperkt aantal personen bevatten. De vertegenwoordigers der ver eenigingen en organisaties, die aan het huldeblijk voor het Koninklijk Echtpaar hebben deelgenomen, hebben op de eerste plaats een uitnoodiging ontvangen. Toch zullen er nog duizenden zijn, die ook gaarne deze gebeurtenis zouden meema ken. Voor hen biedt de radio uitkomst, want hot concert in het kerkgebouw zal via Hilversum draadloos worden uitge zonden. Zoo zullen niet alleen vela Hage; naars, maar ook duizenden Nederlanders en feelfs onze landgenooten in hef bui tenland deze plechtige herdenking kunnen medeleven. Hieronder volgt het programma: Aanvang 810 u. 1. Koor uit Judas, Makkabaus, Handel. .Woorden van Ber nard Canter; 2. Wilhelmus van Nassaue1 Marnix van St. Aldegonde. Eerste vers, g'ez. door alle aanwezigen; 3. Cantate; Gott, der Ilerr ist Sonn, und Schild, -Joh, geb, Bach'. Koor ten soli met orkest, en orgel; 4. fieluckig! jö het land, Waer dat men sieh al keer-d of wend. Uit Vale rius Gedenck-Olanck. Gezongen door Tom Denijls met orgelbegeleiding'; 5. O. Heer die daer delsl Hemels temt© spreyt. „Kom nu met Sang en soete tonen". Uit Va lerius „Gedenck-CIanck", gezongen door Mevr. Noordewier-Reddingius, met or gelbegeleiding, 6 Koraalvariatie: „Onze Vader, die in de hemelen zijt", J. S. Bach, Orgel. 7. Te Deum Laudamus. Dr Alph. Diepenbroek. Koor en soli met orkest. G. B r u n a. f Wij lezen in „De Rotterdammer": Merkwaardig was de levensloop van dezen begaafden journalist van groote wetenschap en krachtige geloofsovertui ging. Zijn vader was bij zijn geboorte mo dern Ned. Herv. predikant te Heumen en stond later vele jaren in 't modern© Hengelo (O.). Het droeve feit deed zich voor, dat deze bedienaar des Woords de eenvou digste Bijbel-waarheden loochende en de ken (of zoo iets) was biji de Loge der Vrijmetselaars. x) Menschen kwamen er dan ook zoo goed als nooit in de kerk. Wie da waarheid wilde liooren sloot zich aan bij of woonde de godsdienstoefeningen bij in de kleine, maar wassende Geref. Kerk; gelijk ook wijlen de heer J. van Alphen, het anti revolutionaire Kamerlid op het achterste bankje in de Tweede Kamer. De jonge Bruna was toen, circa 30 jaar geleden, predikant bij de Ned. Herv. Kerk in het gehucht Enter (O.); maar omdat hiji streng orthodox in zijn prediking was, mocht hij vaders kansel nooit betreden. In dien tijd schreef hij: zijn geruchtma kende brochure: „De onwaarheid in de Hervormde Kerk"; terwijl hij ook een diepgaande polemiek met Dr Kuyper in de „Heraut" voerde. Deze laatste roemde hem menigmaal als een fijn stylist, een helder denker en geleerd theoloog, met wien het een ©ere, doch geen gering© zaak was den degen te kruisen. Sterk was het geloof van dezen vu- rigen prediker. Uit onze vele herinne ringen aan zijn persoon brengen we zijn antwoord naar voren, toen hem gevraagd werd, hoe hij; Schriftgeloovige, kon hu wen met een modern meisje. „Ik geloof, zei hij, dat God haar ook tot bekeering zal brengen." Mogelijk valt dit antwoord te critiseeren we doen het thans niet doch het geloof werd niet beschaamd, gelijk hij later juichend verhaalde.2) Intusschen, er kwam een onverwachte keer in zijn leven. In de Herv. Kerk vond hij geen bevredi ging, gelijk wel uit zijn brochure bleek en de Geref. Kerk trok hem niet aan. Ds Wijers, toenmaals predikant bij de Geref. Kerk te Enschedé, verklaarde later met schuldgevoel: Wij hebben dezen ijveraar voor de waarheid te weinig broederlijk© liefde bewezen en hem daardoor eer af- gestooten dan aangemoedigd om tot ons te komen. In toegenegenheid en warme belangstel ling schoot een oud, godvruchtig pastoor in het gemoedelijke Twente niet tekort. Tusschen hem en Bruna ontstond groote vriendschap en het gevolg was, dat de Herv. predikant den opzienbarenden stap deed om over te gaan tot de Roomsch- Katholieke kerk. Dit geschiedde in het jaar 1899. Daar hij gehuwd was, kan hij niet in den „geestelijken stand" worden opgeno men, maar ©en geestelijk leidsman in den Roomschen kring is hij in den vol len zin geweest. De drankbestrijding, waarvooor hij zoo vurig ijverde, behield zijn liefde en zijn begeerte om het beginsel, waaruit hij leefde, te propageeren, kon hij bevrediging schenken in de journalistiek. Zijn groote geleerdheid en warme overtuiging schon ken hem daarin al spoedig een vooraan staande plaats. Zijn strijd ging niet het minst tegen het moderne liberalisme yan zijns vaders huis en het zijn mannen als Bruna geweest, die de oogen van vele roomschen geopend hebben voor dit groote gevaar. Hij heeft het opgroeiende geslacht geleerd, dat een roomsch-katho- lieke geloofsovertuiging, welke alleen in kerkgaan bestaat, geen vrucht afwerpt voor het leven in staat en maatschappij-. We kunnen het betreuren, dat Bruna zijn groote talenten en zijn oprechte ge loofsovertuiging niet in dienst der Gere formeerde levensopvatting -hetzij in of buiten de Ned. Herv. Kerk 'gesteld heeft; we mogen nochtans God danken, dat hij een strijdbaar held was tegen het ongeloof. Over de kerkmuren heen, hoe hoog ook. opgetrokken, zien en waardeeren wij den strijd voor de waarheid, die naar Christus heenwijst. Daarom eeren ook wij de nagedachtenis van dezen merkwaardigen man en begaaf den journalist. x) Wij mèenen, dat hij! tot de Groninger richting behoorde, een richting, die van ouds fel antipapis was. Denk aan ter Haar, Hof stede de Groot en de oude Bruna zelf. Red. Zeeuw. 2) Bedoeld is, dat zij Mevr. A. M. Lamp©, uit een Protestantsche (Haagsche?) familie voortgekomen, ook Roomsoh geworden is. Red. Zeeuw. D| e leiding b ij p O si t e r ij en en 'telegrafie. Naar de Haagsche Crt. meldt, heeft de. minister van waterstaat ir. Bo-ngaerts, aan de drie hoofdambtenaren biji het üio-ofdbestuur der posterijen en tale grafie, laan wie tijdens de afwezigheid van den directeur-generaal, de leiding Van het bedrijf is toevertrouwd, verboden, zich in het openbaar over de moeilijkheden, welke het bedrijf thlans doormaakt, uit te laten. - De minister beeft aan genoemd blad meegedeeld, dat hij de nieuwe vragen van 'het kamerlid mr. Boon nog niet had ontvangen, en derhalve niet kon zeg gen, of hij deze izou beantwoorden. Schadeloosstelling. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld een schadever goeding van f 10.000 toe te 'kennen aan de nagelaten betrekkin-gen van den bij de bekende vervolging der Souteneurs in de Re-lftsche straat omgekomen molenaar G Ambrosius (f7000 aan de weduwe en f 1000 aan elk der drie kinderen). „H©t Leven" en de drukkersor- gani-saties. Naar wij aan het „Grafisfchi Weekblad", bet orgaan van den Alg. Ned. Typografen bond ontleenen, heeft o-ok de bond van boekbinderspatroons rijn leden verboden voor de- drukkerij Bakker te Koog-Zaan dijk eenig werk in verhand met heit week blad „Het Leven" te verrichten. Werk voor „Het Leven" mag duis op- geen en kele georganiseerde werkplaats, 't zij druk kerij of binderijl, worden verricht. De crisis. De heer mr. J. Limburg heeft zoh Zaterdag naar 'H. M. de Koningin op het Loo begeven, teneinde H. M. op de Ihoogte te stellen van den stand van zaken. In tegenstelling met loopende- geruch ten is het naar hiet Ned. Oorresp. Bureau verneemt, onjuist, dat de moeilijkheden, die zich bij1 de Kabinetsformatie voordoen, verband houden miet het Nederiandseh- Bëlgisch Verdrag. Naar wij, vernemen, zet mr J. Lim burg, die zooals gemeld is H. M. de Koningin Zaterdag verslag heeft uitge bracht van den stand van zaken met be trekking tot vorming van een extra-parte- mentair kabinet, zijn pogingen tot kabi netsformatie voort. Treinverkeer.- Die directie der Ned. Spoorweg-en heeft aan het stati-onspersoneel medegedeeld: In den laatsten tijl'l is het herhaaldelijk voorgekomen, dat tengevolge van ver- keerssto-ringen (b.v. door defectei locomo tieven of watersnood) treinen meer dan ©e-n uur vertraag d werden. Bijl ver traging', groot-er dan een uur, moeten door de hoofdstations zooveel mogelijk treinen met ander materieel ingelegd worden; bij zeer belangrijke sneltreinen zal zulks reeds bij vertraging1 van meer dan een half uur noodig zijln. Die vertraagde trein wordt in dergelijk geval als! "volgtrein doorge voerd. Bij de beoorde-eling, of 'inleggingvan springen bij guur weer vaak I stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en I te genezen door Doos 30 ct. PUROL een extra-trein noodig is', is rekening te houden met de belangrijkheid van den trein en van zijn aansluitingen, het aantal reizigers, dat de in te leggen trein zal ver voeren, enz. Bij twijfel verdient het voor keur, liever te spoedig tot heit inleggen van een extra-trein over te gaan, dan zulks na te laten. De extra-trein zal niet noodig zijn, voor zoover op het betref fende baanvak inmiddels een trein der ge wone dienstregeling in het verkeer van den vertraagden trein voorziet. Invoerechten op aardappelen in Djuitschland. Die directie van d-en landbouw Meldt: Bij het nieuwe handelsverdrag- Jffiefc.. Dluitschland is o.a. bepaald, dat bet in voerrecht op aardappelen, in Duitschïand ingevoerd tus'scheri 15 Februari en 15 April, 1 Mark per 100 K G. bedraagt (in plaats van 4 Mark tusschen 15 Febr. en 1 April en 1.50 Mark tus'schen 1 April en 15 April) voor zoover die aard appelen vergezeld gaan van een verkla ring, afgegeven door een Nerleri andsoh© .autoriteit, "inhoudende, dat zijl in Neder land zijn ge-oogët yóór den Jen piec. van het vorig jaar. Met de Duits'ch© regeering is thans" overeengekomen, dat als' Nededandsche autoriteit, belast met het afgeven van die verklaring; in de eerste plaats zal zijn aangewezen het hoofd van den plan- tenziektenkundigen dienst te Wagenïngen. Een desbetreffend© aanteekening op het gezondheidscertificaat van dien dienst, dat toch reeds vrijlw-el alle zendingen aardap pelen naar Dluitschland vergezelt, is in dei- zen voldoende. V-oor zoover zendingen aardappelen naar Dluitschland mochten worden uitgevoerd zonder certificaat van voornoemden -dienst, zijn de Rijksland- ho-uwconsnlenten aangewezen, ieder voor zijn ambtsgebied, om verklaringen,'inzake oorsprong en oogsttijd af te geven. Overgang van jonge officieren naar den belastingdienst. In een binnenkort te verwachten le gerorder wordt m-ededeeling gedaan van de -mogelijkheid van overgang van lui tenants bij den belastingdienst. Voor be roepsluitenants (ook zij-, die op nonacti viteit zijn gesteld), die op 1 Januari 1926 den vollen ouderdom van 29 jaar niet hebben overschreden, bestaat tot een be perkt aantal gelegenheden, indien zij daar voor geneeskundig geschikt worden be vonden, over te gaan naar de administra tie der directs belastingen, invoerrechten en accijnzen. Belanghebbenden moe-ten voorts het eindexamen van een hoogere burger school met 5-jarigen cursus of het eind examen van een gymnasium met goed gevolg hebben afgelegd of een getuig schrift bezitten, dat, ter beoordeeling: van den minister van financiën, een niet ge ringere ontwikkeling waarborgt. Zij, die worden toegelaten, zullen ©en volledige opleiding genieten voor bet sur numerairs-examen en voor het vakexa men. De kosten voor deelneming aan de o-pleiding worden ten laste van het de partement van oorlog gebracht, terwijl verhuiskosten naar de plaats, waar de cursus wordt gehouden, volgens de voor militairen bestaande bepalingen zullen worden vergoed. Bond van den zaadhandel. Vrijda-g is te 's-Gravenhage de stich tingsvergadering van den Bo-nd van ver- eeniging van zaadhandelaren en zalad- telers-handelaren ge-houden. Deze bond wenscht het vertegenwoordigend lichaam te zijn van alle Nederlandsclie zaadhan delaren. Tot bestuursleden werden o.a. gekozen de heeren A. v. d. Have (firma D. J. v. d. Have), Kapelle bij Goes, voorzitter en W. G. Koning; Goes. Van de oprichting zal worden kennis gegeven aan den minister van binnen- landscbe zaken en landbouw, aan de di rectie van den landbouw en aan het proefstation voor zaadcontrole te Wagö- ningen. Allerlei. Het Nederlandsch Werkliedenverbond: Patrimonium telde op 1 Januari j.l. 189 afdeelingen met 12,562 leden, tegen 195 afdeelingen met 12,538 leden op 1 Jan. '25. liet Verbond had op 1 Januari j.l. in Friesland 1541, in Groningen 1445, in Overijsel 939, in Gelderland 1308, in Utrecht 590, in Noord-Holland 3426, in Zuid-Holland 2991 en in Zeeland 322 leden. j 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1