Binnenland. lil de Prartaeis. Semeagd Ntenws. Kerknieuws. Rechtszaken ouderlijk huis en zijn studie inlichten en ergerde zich niet aan de wat vuil ge worden loopgravenuniform en onverzorg de nagels. Teen de kleine luitenant de vraag: En hoe draagt ge dit zware loopgravenleven? beantwoordde met de woorden van 't Hooglied: Ego dormio et cor mihi vigi- lat (ik slaap, doch mijn hart waakt), begon de kardinaal luide te weenen. Bij zijn ver trek naar- de loopgraven kuste de kardi naal zijn vreemden gast en gaf den an dersdenkende zijn zegen mede. „Niet de kardinaal zegent u, neen een grijsaard, die nooit anders dan zijn plicht deed, zegent den jongeling, die naar zijin plicht gaat. Ga met God en moge Hij u behou den", waren de laatste woorden van den kardinaal. Die kardinaal had zich! echter met den verjaardagsmaaltijd van den vreemden, vijandelijken jongen niet tevreden gesteld. Toen kleine luitenant in den trein wilde stjjgen, stond daar een geestelijke met een groot pakket, een verjaringsca deau, chocolade en vruchten. Bovenop lag een boek, Horatius' Oarmina, waarin ali een vermaning en aansporing vier regels waren onderstreept. Vijf en zeventig jaar oud is <3fe grijs aard nu gestorven. Een land treurt om hem, voor wiens koning "hij de kroon behield. Een koningin, die eens een Dtuit- Ssche koningsdochter was en nu nog als eenig lid van haar huis op een troon zetelt, klaagt om hem. In Duitschland gedenkt wellicht slechts één man hem met weemoed: een der tigjarige man, die het bittere leven vroeg deed verouderen, die eens de kleine luite nant was, voor wien temidden van bloed en haat een oude man een verjaardags- maal aanrichtte. Veiligheid en volksgezondheid. Moeders, bescherm uw kind. .Verkoudheid, voor volwassenen een be zwaar, vormt voor zuigelingen en kleuters een groot gevaar. Van elke honderd kinderen, die beneden het jaar sterven, gaan ongeveer twintig dood aan longaandoeningen. Houd zooveel mogelijk verkouden, hoes tende personen uit de buurt van uw kleinen. Gezondheidsraad. Ne de rland s che fierheid- Het „Laatste Nieuws" schrijft onder het opschrift: Nederlandsche hoffelijkheid: Zooals wij hebben aangekondigd, wordt in het „Holland Huis" te Brussel een film vertoond, „Een reis door Nederland en Nederlandsch Indië", dit in verband met de koninklijke zilveren bruiloft- Tot onze verbazing vernemen wij, dat al de opschriften op één enkel na, voor heel den film uitsluitend Fransch zijn! Ook de bediening, aan kleerkamer, buf fet en in de zaal is Fransch- Het „Holland-Huis" wil door middel van flezen fim Nederland en Indië, en dus ook het Nederlandsche volk. in ons land beter doen kennen en waardeeren. Dat er filmen vervaardigd worden met Fransche opschriften, bestemd om te Pa rijs of in andere steden te worden afge rold, dat kan er door, al zouden daar nog de Fransche opschriften naast de Nederlandsche moeten staan. Doch dat er te Brussel, te midden van een grootendeels Vlaamsche bevolking door Nederland en dan nog als propa- ganda-middel alleen filmen met uitslui tend Fransche teksten worden vertoond, dat gaat alles te boven. Een reis, die g-eldopbracht- Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver- lïeemt, keert de heer E- J. Eggink, af delingshoofd ter Gemeentesecretaris van Batavia ,met het motorschip Indrapoera van de Rotterdamsche Lloyd naar Indië terug. Gelijk bekend was de heer Eggink belast met het invorderen in Nederland van achterstallige vorderingen der ge meente Batavia op sedert gerepatri eerden- Gerekend van 1921 af oudere schul den waren verjaard stonden er 600 dergelijke posten ppen- De totale achter stand bedroeg f38.000. In vijf maanden tijds gefukte het den heer Eggink van 500 belastingschuldigen woon- of ver blijfplaats op te sporen vertegenwoordi gend een bedrag van f33.000 aan achter stallige belastingschuld- Hiervan is f4000 Opnieuw invorderbaar in Indië, door terug keer der betrokkenen naar Indië; de rest i 29.000, wordt in Holland, door medewer king van de Departementen van Koloniën en Financiën ingevorderd- Reeds werd f5000 betaald, zoodat de opdracht aan den heer Eggink verleend ,niet zonder «ucces ten uitvoer is gelegd. De verdere afwikkeling van zaken werd Opgedragen aan den heer W. J. Aninga, gepensioneerd afdeelingshoofd der gem- Batavia- De gem--ontvanger teFraneker. In verband met de schorsing van den gemeente-ontvanger te Franeker kan wor den medegedeeld, dat het ontdekte kas tekort niet minder dan f 38.341.351/2 be draagt- Het tekort is ontstaan van 1919 lot en met 1925- Indrukken van min- De Geer. Dezer dagen heeft de minister van Bin- üenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr mr D. J. De Geer, een reis gemaakt door het Overstroomde gebied, teneinde zich op de hoogte te stellen, inzonderheid van te schade door het overstroomingswater aan den landbouw toegebracht- De Haagsche Courant vond den minister bereid zijn indrukken gedurende dezen inspectietocht opgedaan, mede te deelen. Twee dagen duurde de reis en in dien tijd werden Brabant en het Noorden van Limburg bezocht. Opzettelijk koos de mi nister dit tijdstip voor zijn reis, omdat nu grootendeels het water van de lande rijen is verdwenen en met meer juist heid kan worden nagegaan, welke schade aan den landbouw is toegebracht- Hierbij moet nauwkeurig onderscheid gemaakt worden tusschen het verlies van veldvruchten en veevoeder eenerzijds en de vernietiging of beschadiging van bouw- en teelland anderzijds, tusschen de acute schade en die welke zich ge durende de eerste jaren in meerdere of mindere mate zal doen gevoelen in den vorm van geringer productievermogen van den bodem- Wat het laatste betreft, hierover moet men, aldus de minister, niet gering den ken- Er zijn streken, waar de vruchtbare teelgronden door een laag rivierzand en -grind- van ongeveer 1 meter dikte zijn bedolven. Het land is daardoor volkomen onbruikbaar voor beplanting geworden en de groote moeilijkheid doet zich voor om deze schadelijke deklaag tijdig te kunnen verwijderen. Waar het mogelijk is om het zand naar een op korteren afstand gelegen plaats over te brengen, waar het zou kunnen worden gestort, is het nadeel niet zoo groot als elders. Men verzekerde den minister ter plaatse dat het afgraven en het vervoer van het zand hier en daar minstens evenveel zou kosten, als de waarde van den grond be draagt. Terecht ziet men onder deze om standigheden de naaste toekomst voor het landbouwbedrijf op bepaalde punten don ker in- Ook ware het te begrijpen, zoo enkelen gezien de hooge kosten der afgraving, er weinig voor voelden, om hun landen zand vrij te maken. En toch zal dit noodig zijn, want, onder den invloed van veranderde weersomstandigheden, zonnehitte en droogte, zal het zand weldra gaan ver stuiven en zich verspreiden over aangren zende akkers en landerijen, die daardoor ook bedorven worden- Het zal dus noodig zijn, dat ook in deze aangelegenheid het Watersnood comité zijn bemoeiing doet geiden- Een andere vorm van beschadiging van het teelland do-et zich voor in de afspoe ling van de vruchtbare laag teelaarde aan de oppervlakte- Ten koste van jarenlange zorgvuldige bemesting en bewerking van den bodem hebben de boeren een uitstekende teel- laag gevormd, die, inzonderheid vlak hij de plaatsen der doorbraken, soms vol komen door den lievigen waterstroom is weggevoerd- Intensieve bemesting met behulp van kunstmest zal hier, evenals in het boven genoemde gevaf, de oude bodemgesteld heid weer kunnen doen terugkeeren- Ver der weg in het land, waar het overstroo mingswater kalmer over de landen vloeide is de teellaag minder zwaar beschadigd en soms zelfs bedekt met een laag vrucht baar slib, dat, waar het weilanden ont moette, deze wellicht zal kunnen ver beteren- Het zal naar 's ministers meening één a twee jaren kunnen vorderen, alvorens de akkerlanden weer de schade te boven zijn gekomen. Het zijn geen grootbedrijven, die hier getroffen zijn, maar meest eigen geërfde hoertjes, di ein hun boerderij en het daarbij behoorende land hun geheele be zit berekenen- De stormramp moge hevige vernieling veroorzaakt hebben, de overstrooming overtreft deze in dit opzicht verre- Het bedrag, dat toen voor herstellings-doel- einden werd bijeengebracht, ruim 3 mil- lioen, was ruimschoots toereikend, om het vernielde en verloren gegane te ver goeden- Zelfs bleef er voldoende over om een fonds te vormen, om hypotheken boertjes, die in hun boerderij en het door 'in waarde vermeerderde gehouwen. Niet alzoo met deze ramp- Hier zal meer moeten binnenkomen dan in Bor- culo en andere geteisterde plaatsen- Het zijn niet alleen de landerijen, die veel geleden hebben ,maar ook aan zeer vele huizen is zware schade toegebracht. De schade door het verlies van land bouwgewassen en veevoeder veroorzaakt, mag evenmin onderschat worden- Vele voorraden aardappelen, bieten, knollen, hooi, enz. zijn noegenoeg in hun geheel verloren gegaan- Veel groot vee is er niet verloren ge gaan- Natuurlijk hebben een aantal koeien en varkens het leven gelaten, maar per centsgewijs is het aantal hiervan niet groot. Wel is het verlies aan kippen zeer groot- Het rijwielpad Vlissingen Zoutelande. Het polderbestuur van Walcheren hééft op een aanvraag van B- en W. van Vlissingen voor toestemming van boveng moemd rijwielpad geantwoord, dat deze zaak nog niet voor definitieve behandeling vatbaar is, daar zij feiie- telijk nog in voorbereiding verkeert. Alvorens een privaatrechtelijke ver gunning daartoe te verleenen, meent het polderbestuur zich zekerhe'd te moeten verschaffen, dat het departement van fi nanciën in verband met het erfpacht contract zich niet tegen "dien aanleg ver zet, terwjjl de "vraag Zich voordoet of niet de algemeene vergadering des pol ders daaraan hare goedkeuring zal moeten hechten, voorzoover het pad loopt door duin bij den polder in erfpacht. Tegen het verleenen eener publiek- rechleijke vergunning, krachtens artikel 9 van het Reglement van Politie voor de polders of waterschappen in Zeeland, bestaan bijl het polderbestuur geen be zwaren; het is bereid deze vergunning tot wederopzeggens toe en behoudens de rechten van derden te verleenen aan een als rechtspersoon erkende vereeniging „Rijwielpad", zulks onder eenige voor waarden, waartoe de vereeniging zich zal moeten verbinden. De totale opbrengst van de gehouden inzameling in de provincie Zeeland voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. LI. den Prins der Ne derlanden bedraagt f 6969,85. Dit bedrag is aan het hoofdcomité te Utrecht overge maakt en zal met de bedragen afkomstig ,uit de andere provinciën en na aftrek van de kosten voor het vervaardigen van een schilderij van de Koninklijke Familie door den heer P. v. d. Hem, aan H. M. de Ko ningin worden overhandigd, die dit be drag zal bestemmen v">or leniging' van de gevolgen van den'watersnood. Goes. Voor de vereen, voor Alg- Weten schappelijke Belangen trad gisteravond in openbare vergadering, welke gecombi neerd was met een vergadering van do iMij. tot Bev .der Geneeskunst, afd- Zuid en N.-Beveland, als spreker Op Dir Orbaan, uit Middelburg, over het onder werp: Die beteekenis der Röntgenstralen in en buiten de geneeskunst. Spr. begon allereerst met eeai historisch- theoretiscbe uiteenzetting over de electri- citeit, om daarna uit te leggen hoe het onderzoek in de 2e helft van de 19de eeuw er als liet ware aan toe was ge komen na te gaan wat de electrische stroom in gasarme ruimten deed. (Geisz- lersche buizen, Orookes-buizen). Na 1890 was de physicus Ppof. Dir W. G- von Röntgen, evenals de Franschman Becque- rei aan het experimenteeren met gas arme buizen waarin, door uitpomping, steeds minder lucht aanwezig was. Op een gegeven oogenbük zag Röntgen toen stralen verschijnen die andere eigen schappen vertoonden als alle andere tot toen bekende soorten stralen. Deze X- stralen, later algemeen Röntgenstralen ge noemd, leken oorspronkelijk slechts een natuurwetenschappelijk snufje te zullen worden, doch vinden thans uitgebreide toepassing. Door von Laue, in 1911, is bewezen, dat Röntgenstralen, evenals warmte- en lichtstralen, aethertrillingen moeten zijn, slechts van de andere aether trillingen te onderscheiden door hun veel kleinere golflengte. Spr. ging nader in op de processen die zich in de Röntgen- buis afspelen en lichtte o.a. toe boe Rönt genstralen de eigenschap hebben wel haast overal doorheen te 'dringen, en elk lichaam dat ze treffen tot een fabriek van eigen nieuwe Röntgenstralen te ma ken. Na de pauze besprak spr. de toepassing üx de wetenschap, de industrie en in de practische geneeskunde. In de wetenschap hebben Röntgenstra len en radiumstralen er zeer veel toe hijgedragen verschillende belangrijke on derzoekingen te helpen bevorderen. Dat het atoom, het vroeger ondeelbaar gedachte kleinste deel van elke stof, thans beschouwd wordt als te zijn een planeten stelsel, met een zon in het midden, ha nen van planeten er omheen, en een ge weldig© leege ruimte er in, is zoo ver kunnen komen door de Röntgenstralen. Met Röntgenstralen van bekende golf lengte was het mogelijk: kristalstructuren te onderzoeken van een groot aantal ele menten en zouten. Het bekende systeem van Meyer en Mendelejeff kreeg door de Röntgenspectrografie een vaste basis en een dieper inzicht ontstond hierdoor weer in dein bouw van het heelal. Da Röntgenspectrografie verklaart ver der hoe een zelfde element, koolstof, zich b.v .als diamant en graphiet zoo ver schillend kan gedragen en waarom het soortelijk gewicht der elementen niet con stant behoeft te wezen. Zoo hebben 'de Röntgenstralen een deel 'der 'vaste uit gangspunten der natuur- en .scheikunde van onze schooljaren omvergeworpen. In de techniek worden de Röntgenstra len ook steeds meer toegepast; vooral in het practische Amerika. De zuiverheid van mica, de betrouwbaarheid van ijzeren spoorbruggen en dergelijke wordt er Rönt- genologisch gecontroleerd. Voor de justitie i3 som; het X-stralen onderzoek van groot nut én in de kunst zjjïi de Röntgenstralen nuttig bezig bij bet onderzoek van oude schilderijen. Ten slotte behandelt spreker de steeds meer toegenomen toepassing in do ge neeskunde. Reeds in 1896 bleek het von Röntgen zelf, dat een Röntgenstralenbun- del in staat was van een hand op een fotografische plaat de beenderen zicht baar te maken. Röntgen zelf heeft de geneeskundige zijl le geheel aan anderen overgelaten. Er is een heel gebouw op degelijke fundamenten opgetrokken en er is wel haast geen orgaan meer in bet menscheljjk lichaam dat niet met behulp der Röntgenstralen heter kan worden be oordeeld en zichtbaar kan worden ge maakt. Naast de fotografie ontwikkelde zich ook de Röntgenstralen-therapie, eerst aarzelend en tastend zoekend, later naar mate de Röntgenstralen in hun wezen be ter bekend werden en aard en hoeveel heid konden worden gemeten, meer doel bewust. Een en ander werd met een 80-tal lantaarnplaatjes toegelicht. Namens de aanwezigen bracht dr Hon delink van Krabbendijke den spreker dank voor zijn hoogst belangrijke rede. Wij herinneren eraan, dat de vierde lezing van de Ver. voor Ghr. Wintorlezin- gen is bepaald op Vrijdag 19 Februari. Een advertentie zal er nog nader de aan dacht op vestigen. Alsdan hoopt de be kende toonkunstenaar uit Bolsward, de heer A. Alt, zijn lezing over „Tannhauser of de Zangerskamp op den Wartburg" te houden. Men weet dat dit is een drama tische opera in 3 acten van den beroem den Richard Wagner. Zij, die den heer Alt vroeger mochten beluisteren, kunnen weten op hoe schitterende wijze hij Wag ner nader tot het publiek weet te bren gen. Zijn voordracht is beschaafd, zijn kennis van Wagner respectabel, zijn kla- vierspel eerste klas en zijn lantarenplaten zijn eenvoudig schitterend. Wij twijfelen niet of velen zullen den 19en Februari naar het Schuttershof gaan, vooral, omdat lichtbeelden en muzi kale demonstratie op het program staan. Zij het een goed geslaagde avond. Wemeidinge. Het motorschip „Hecopo- lite", schipper van Maanen, dat op de Via- ner slikken de vorige week strandde, is eindelijk na veel moeite afgebracht kun nen worden. Het schip, dat oogenschijnlijk geen averij heeft bekomen, heeft de reis voortgezet. Het Belgische sleepschip, bevaren door schipper E. M. Qlooin van Antwer pen, is in de Wemeldingsche vleije op zijn anker geloopen en bekwam daardoor ern stige averij aan het voorschip. Nadat het lek met een noodreparatie was gedicht, heeft het schip de reis verder kunnen voortzetten. Nisse. Donderdagavond hield de kolen- vereeniging „Ons Voordeel" alhier haar jaarvergadering, welke bijgewoond werd door 25 leden. Uit het verslag kreeg men te hooren dat de vereeniging thans 93 le den telt tegen 102 een vorig jaar. In het afgeloopen jaar werden aangekocht 1523 H.L. brandstof: resp. 547 II.L. kachelko len, 832 H.L. eierkolen, 70 II.L. nootjes kolen en 74 H.L. anthraciet en 6450 K.G. bruinkolen. De inkomsten bedroegen 12577,93% en de uitgaven f 2551,51, al- zoo een goed slot van f 26,42%. Herkozen werd als voorzitter C. Fierloos, als comm. J. Bos en gekozen in de vacature-E. San- derse, Jacob Slabhekoorn, welke allen hun benoeming' aannameix. N. en St. Joosland. Woensdagmiddag hield do „Middelburgsche polder" ©en buitengewone vergadering van stembe voegde Ingelanden. Van de 14 stembe voegden waren er 11 aanwezig of ver tegenwoordigd. Een verzoek was ingeko men van den polder ,Oud Sint Joosland om de helft bij te willen dragen in de kos ten van het verharden met grint van het nog onverharde gedeelte van den Boom- dijik, waarvan de kosten geraamd zijn op f 2440. Do meerderheid van het bestuur wilde geen bijdrage verleenen, omreden die verharding geen polderbelang is voor den Middelburgischen polder, wel een be lang voor enkele ingelanden. De minder- derheid van het bestuur wilde blijk geven van medewerking in het .algemeen belang, en met liet oog op de belangen van eenige ingelanden en daarom b.v. een bijdrage verleenen ad f500. Na breedvoerige bespreking van het vóór cn tegen, polderbclangen en persoon lijke belangen werd bet verzoek van Oud Sint Joosland in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Ingekomen was ook nog een verzoek van een 18-tal belanghebbenden, om den „ouden dijk" te verharden. Dit was te laat ingekomen om behandeld te worden, doch werd na mededeeling daarvan, goed gevonden een kostenberekening te laten maken en deze dan in de Meivergadering over te zeggen. Nog deelde het bestuur mede, dat het uitvoeren van hét leggen van den nieuwen duiker onder den Mo lendijk, f600 meer gekost heeft dan de raming. Deze meerdere kasten werden nader toegelicht en daarna door de In gelanden goedgekeurd. Het bedrag, zal ge leend worden en de aflossing zal plaats hebben in 6 jaar. Hierna sluiting. Oplichter ij. Een „als heer ge kleed persoon", die zich uitgeeft voor ds Joh. A. Verhoog te Heerlen, tracht te Den Haag zijn slag te slaan. Het is blijk baar een falsaris die voorgeeft, dat hij werkt voor de evangelisatie onder de communisten en hij beroept zich daarbij op een pnzer predikanten. Men heeft bij ds Verhoog geïnformeerd en ontving het telegrafisch bescheid: „oplichterij". De po litie is van een en ander in kennis ge steld. Brand bij Naai'den. Woensdag avond ontdekten de bewoners van „De Duinen" onder Naarden, dat brand was uilgebroken in de op dit landgoed staande Montessorischool, een stichting van de Orde „De Ster in 'tOosten". Het vrij groote, dezen zomer nieuw gebouwde hou ten schoolgebouw was toen niet meer te redden, het brandde tot dén grond af. Het landhuis zelf heeft nog een oogen- blik gevaar geloopen, doordat de wind een regen van vonken in de richting daarvan joeg, doch bleef gespaard. De brandweer uit Naarden kon weinig meer uitrichten. Aanranding? De 17-jarige Rot terdamsche winkeljuffrouw, die aangifte heeft gedaan van aanranding onder eigen aardige omstandigheden, heeft bij een na der verhoor toegegeven da,t zij den aan rander wel had herkend als een jongen man, met wien zij in het vorige jaar omgang heeft gehad. Hij is daarop opge spoord en verhoord. Van de aanranding is toen niet veel meer overgebleven; hij had het meisje gevraagd, den omgang weer op te vatton en haar een zoen wil len geven. Zij heeft zich daartegen verzet, waarbij de punt van zijn dasspeld de krab ben op haar wang heeft veroorzaakt. V r e e s e 1 ij k ongeluk. Te Ober hof bij Erfurth zijn zes spoorwegarbei ders die den bovenbouw van een tunnel herstelden door een tréin gegrepen en gedood. Alle veiligheidsmaatregelen voor de arbeiders waren getroffen, o.a. was een telefoonleiding in den tunnel aan gelegd voor waarscliuwingsseinen wan neer een trein den tunnel binnenreed. Dit sein is ook gegeven, doch de op zichter liet bij vergissing de arbeiders tusschen de rails staan. Onmiddellijk daar op kwam de trein, die zes man doodde. Aanhouding van een trein. Bandieten reizende met een passagiers- trein op den spoorweg tusschen Benga len en Nagpur hadden, volgens een tele gram uit Delhi, de automatische remmen vernield en den trein tot stilstand ge bracht. Zij vermoordden daarna den hoofd- conducteur en bestalen de kast met geld. Hun buit bedroeg 150. Communisme en bijgeloof. In de groote moskee te Serang, (Ban tam) bevinden zich, schrijft het „Bat. Nwsbl.", de graven van de oude Sultans van Bantam, welke als „heilig" worden beschouwd en bewaakt en onderhouden. Bij de bevolking staan die heilige gra ven hoog in eere in het bijzonder vereert zij het graf van den oudsten (eersten) sultan Maulana Hassanoedin. Bij haar be kenden zin tot mysticisme is zij geneigd al wat van die graven verteld wordt, als waar aan te nemen. Nu wordt onder de bevolking druk ge colporteerd een verhaal, volgens hetwelk do bewaker der graven kort geleden boven liet graf van Maulana Hassanoedin, een groot, wonderbaarlijik licht zqu, 'hebben zien schijnen, dat even geheimzinnig als het gekomen was, na eenigen tijd weer verdween. En tezelfdertijd dat het wonderbaarlijk licht zicli manifesteerde, zou een santri van Tjiomas, dus op een behoorlijken afstand van Serang, een „droom" hebben gehad, waarin ook hij het wonderlicht boven het graf aanschouwd zou hebben. Als door een geheimzinnige macht erheen getrokken, zou hij het voorrecht hebben gehad den geest van Bantam's eersten sultan te zien en te spreken. Deze zou zich (in den droom) uitermate tevre den "hebben betoond over den gang van zaken in Bantam. Die „beweging" die on der de bevolking den laatsten tijd was waargenomen, kon volkomen zijin. goed keuring wegdragen; zij kon de ontwikke ling van de bevolking alleen ten goede komen. Verder liet de geest zich volgens het verhaal niet uit. Maar de uitlegging, die aan de licht- manifestatle en de ndroom gegeven wordt is deze: de „beweging" is de communis tische en omdat zij goed is, worden er nu zooveel communisten in Bantam aange troffen. Als man nu weet, dat zekere Toeba- goes Hiiman, een afstammeling van de vroegere sultans van Bantam, secretaris is van do partij1, en braaf deelneemt aan de propaganda, dan is het niet moeilijk de herkomst vanhet droomverhaal te vin den. Men zal goed doen in Bantam de ooren en oogen goed open te houden. Het autobus -ongeluk aan liet Thoolsche veer. Naar „De Zoom" verneemt, zal op Donderdag 11 Maart a.s. voor de Bredasche rechtbank de strafzaak worden behandeld tegen den chauffeur A. L. v. d. V., autobusbe stuurder in dienst bij de firma Krijger uit Goes, op de lijn Bergen op Zoom— Tliolen, beklaagd van het misdrijf dood door schuld, bij liet autobusongeval te Tholen op Dinsdag 29 December 1925. DeBoerhave. Onlangs hoeft, blij kens bet „Weekblad voor hei Recht", de wed. G. te Den Haag van de Verzekerings- Mij. „Boerhave" een bedrag van f 150 ge vorderd wegens ziekenhuisverpleging. De Maatschappij weigerde echter de uitbeta ling op grond, dat de oorzaak van de behandeling in het ziekenhuis zou zijn ge legen in een „kraambeen", waaromtrent eisclieres de Maatschappij bij hei aangaan der verzekering onkundig zou hebben ge laten. De -wed. G. ontkende (lit en ging in liooger beroep bij het eollege van commissarissen, dat evenwel „gehoord de directie" besliste, dat in het afwijzend besluit der Maatschappij geen verande ring 'kon worden gebracht. Een genees kundig onderzoek werd afgewezen. Daarna is het geschil bij den kanton rechter aanhangig gemaakt. Deze heeft nu uitgemaakt, dat, al is overeengekomen dat geschillen als het onderwerpelijke tusschen verzekerden en de Maatschap pij in hoogste instantie door het college van commissarissen zullen worden beslist, de verzekerde zich niettemin tot den rech ter wenden kan teneinde te doen onder zoeken of de beslissing van commissaris sen aan den eisch van redelijkheid en bil lijkheid voldoet. In casu achtte de kan tonrechter dit niet het geval. Vandaar dat hij de Maatschappij tot betaling der gevorderde uitkeering heeft veroordeeld. Om., overwoog de kantonrechter in zijn vonnis, dat hier in het oog springt, dat commissarisssen hun beslissing hebben genomen na de directie te hebben ge hoord, maar zonder de eischeres te heb ben gehoord, dus met veronachtzaming van een der allereerste beginselen van rechtspraak, te weten het ho-oren van beide partijen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6