Vrijdag 1*4Februari 1926 40e Jaargang EERSTE BLAD. Snitenland. Dit De Provincie. TEGEN WINTERHANDEN UH. M10EIÜ Co,'s-Graffioliagc iltt summer oestaat uit twee bladen W. F. DEN HERDER, Groote Rade 44, Roes. Dr ukkers-Ex ploitanien: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firm a F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ft Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Aan he* zoeklicht. Do Nederlandsche belastingbetalers zijn toch maar gelukkige men'sciien. Onlangs werd in een correspondentie uit Spanje gewezen op de hooge betas tingen, die daar geheven worden. 'tWerd toch al te bar meende men. Ben Nederlander, die thans in Span je woont, kwam daar echter tegen op. Hij was moer dan tevreden. Als ik in Nederland woonde, zooi schreef hij, zou ik f 30.000 a f 40.000 aan di recte belastingen betalen. Hier echter be taal ik nog geen f1000, waarin dan nog begrepen, oen bedrag van f 340 voor een automobiel, die ik niet verplicht ben te houden. L Wij willen aannemen, dat de Staatshuis houding in Spanje goedkoop-er kan werken dan do onze. Maar 't verschil is tochi wol heel groot. 't Mooiste is evenwel, dat als er een Minister opstaat, die een krachtige poging wil doen om den druk te verminderen en de verhouding tusschen directe en indi recte belastingen -een beetje te wijzigen, heel het land op z'n achterste beenen staat en alles te hoop loopt om zoo een snood bedrijf te verhinderen. Maar gelukkig, dat Qolijh straks den Kneuterdijk verlaat. Syrarw zal wel betalen. Duitschland en Italië. 'In het bekende nationalistische blad „Der Tag" wordt een merkwaardige ge schiedenis opgedischt over een „twee den wereldoorlog", die indertijd door Mus solini overwogen zou zijn. Wij laten het verhaal, dat wij overigens Voor rekening van het Duitsche blad la ten en dat in alle geval voor de stemming in zekere Duitsche kringen typeerend is, hieronder volgen: Ongeveer twee jaar geleden (in 1923 tijdens de eerste periode van de Roer- bezetting) zond Mussolini generaal Ca- pello naar „onze patriottische partijen en onze ministers" met de boodschap: „Zoo het gekwelde Duitsche volk op wil staan voor een bestrijdingsoorlog, zal Italië het de noodige wapens en uitrus tingen garandeeren." Mussolini was van meening, dat En geland en Spanje zich zeker bij Italië zoude« aansluiten bij een aanval op Frank rijk en dat Duitschland, „dorstend naar wraak e» vrijheid", zich gaarne bij de nieuwe bondgeriooten zou voegen. Het was het streven van den Romeinschen Caesar, zijn land te maken tot een we- .reldmogendheid, door het tegen Frank rijk ten strijde te voeren. De „patriotti sche partijen en ministers" van Duitsch land wezen het voorstel van de hand en van dien tijd af werd Mussolini's vuist, an Zuid-Tyrol gevoeld. Aldus de „onthulling" van de „Tag". Korte berichten. Volgens bericht uit New-York wordt de toestand in het gebied der stakende mijnwerkers (anthracietmijnen) voort durend ernstiger. Het is reeds tot bloe dige botsingen gekomen tusschen de po litie en de stakers. Deze laatsten hebben; zich ook schuldig gemaakt aan daden van sabotage en getracht de mijnen in brand te steken. De mijneigenaren heb ben in verband met deze bedreiging bij- .zondiere wachten georganiseerd- "Berinneringen van generaal SnijlderS. In verband met het zilveren huw-elijik- feest van Koningin en Prins geeft gene raal 0. J. Snijders, oud-oppierbevelhcbb:er van land- en zeemacht, in Ons Leger «enige van zijn mobilisatie-herinneringen. Hij schrijft, dat reeds hij de eerste verschijnselen van een ernstige politieke spanning, op 27 Juli ,1914, H. M. 'de Koningin van haar zomerverblijf naar Dten Hang terugkeerde, ten einde de gedachten- wisseling met de regeering te vergemakke lijken en tijdverliezen te voorkomen. Van dat oogenblik, onafgebroken gedurende den gansehen oorlogstijd, lieeft de Ko ningin zich gehbel gewijd aan 't lands belang, - 's lands eer en veiligheid. Daar was ia die lange jaren geen uur van den dag, noch van den nachit, waarop *zij niet beschikbaar wilde zijln, wanneer haar Aandacht, haar beslissing, haar te genwoordigheid gewenscht werden voor 's lands dienst. Geen vraagstuk van na tionale of internationale beteekenis, dat niet hare aandaohlt had; geen waarachtig volksbelang, waarbij ziji niet deelde en tot welks bevordering ziji niet krachtig mee werkte. Eiken nood des' volks deelde zij door haar streven naar verlichting en ver zachting. De lezer zal het in mijl, als oud-opper bevelhebber, begrijpen, wanneer mijne herinnering aan de oorlogsjaren mij be den in 't bijzonder terugvoert naar de toenmalige betrekkingen tusschen H- M. de Koningin en de weermacht. Dlan moge ik het hiier uitspreken, dat bij een terugblik op dien ernstigen en veels zins moeilijken tijd, voor mij als helderste lichtpunten blijven schitteren: de leven dige belangstelling van Hare Majesteit voor 's Lands weerbaarheid; Hare groote waardeering voor de diensten der Land en Zeemacht; het vertrouwen, waarmede H- M. mij, als leider der landsverdediging, vereerde. Die Koningin verlangde voortdurend op de hoogte te blijven van alle gewichtige aangelegenheden betreffende leger en vloot. Een hoofdofficier-berichtgever van het algemeen hoofdkwartier werd bijlna dagelijks door, H. M. ontvangen, tot het doen van mededeelingen, het geven van gevraagde inlichtingen of het ontvangen van bevelen. Die Koningin stelde het grootste belang in den toestand onzer yweermiddelen, de genomen maatregelen tot handhaving der onzijdigheid, de plan nen en vooruitzichten onzer verdediging, de opstelling van leger en vloot. Menig maal ben ik getroffen geworden door het helder inzicht en de juiste opvattin gen, waarvan H. M. blijlk gaf bij! bespre king dezer onderwerpen. Evenzeer inte resseerde de Koningin zich voor den dienst en de oefeningen der troepen en niet minder voor hunne huisvesting, ver pleging -en verzorging, stoffelijk en gees telijk. Daarvan getuigden talloöze bezoeken aan kampen en kantonnementen, aan stel lingen en forten, aan de schepen van 'islands vloot; aan oefeningen en ma noeuvres, bij dag, bij avond en bij nacht; aan de grensbewaking tot in de uiterste uithoeken des lands; aan sport- en zang uitvoeringen, en niet het minst aan sol datenscholen en hospitalen. Aan geen jaargetijde waren deze bezoe ken gebonden; geen weersgesteldheid, hoe bar en guur ook, gold als een beletsel. Geen zee, ruw en onstuimig, kon H. M. afschrikken van een voorgenomen 'be zoek aan pantserschip of torpedoboot. Diaar was geen terrein, nat of modderig genoeg om de Koningin tegen te houden; daar was geen hei zoo ongelijk, dat zij niet in vlotten gang te paard werd overge trokken. Geen schuurzolder te hoog 'ên geen ladder daarheen te steil, als de Koningin het soldatcnverblijf daarboven wensehte te zien. Geen loopgraaf zooi diep, geen schuilplaats zoo donker, geen duik boot zoo eng, dat H- M. -er niet in afdaalde. En geen ongemak of vermoeie nis, die niet opgewekt en dapper werd aanvaard, englansrijk overwonnen. Ziet, die koninklijke bezoeken waren voor onze manned een weldaad, als zij daar aan huis, gezin en bedrijf ont rukt in veelal eentonigen of afmatten- den dienst den langen, langen tijd moesten afwachten, die eindelijk vrede en demo bilisatie zou brengen. Dlie bezoeken ge tuigden van medeleven en medegevoelen, van waardeering en. belangstelling!. Zij wekten op tot voortgtezette plichtsbetrach ting en prikkelden tot verdubbelde inspan ning. I^len gevoelde, dat onze Hooge Landsvrouwe een ieder ten voorbeeld - haar gebeele persoon gaf aan de zaak dels vaderlands. Het we g g r a v e n van een water- keere aden dam., Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende de arrestatie van een 16-tal Markelosche boeren op 5 Jan. 1926 en hët in voorarrest houden van twee hunner luidt het antwoord van den heer Schokking, Minister van Justitie als volgt: Inderdaad zijn op 5 Januari 1.1. 15 Mar kelosche boeren aangehouden, echter niet in het Markelosche Broek (gem. Markelo), doch in de gemeente Laren (Geld.), al waar ze gezamenlijk en in vereeniging bezig waren aan het weggraven van een dam, welke aldaar was aangebracht voor keering van het opkomende water ten einde overstxooming van het Larensche Broek te voorkomen en derhalve op hee- terdaad werden betrapt op het plegen van het zeer ernstige misdrijf, genoemd in art. 161 van het Wetboek van Straf recht. De aangehoudenen zijn in het belang van het onderzoek per autobus naar Znt- phen pvergehracht, alwaar de verhoeren een groot gedeelte van den nacht zijn voortgezet. Dat zij doornat waren, is niet vastgesteld. Mocht dit zijn geweest, dan zal dit wel aan henzelf te wijten zijn geweest, daar zij er nog in geslaagd zijn een 20 a 30 meter van den dam weg te graven, waardoor het water met geweld het tot dan toe droog gehouden land overstroomde. Op 6 Jan. zijn de aange houdenen op twee na wederom in vrij heid gesteld. Het niet aanhouden en in verzekering stellen van de verdachten zou naar het oordeel van dien hulpofficier gevaar heb ben opgeleverd voor herhaling van het feit, waarvan, behalve overstrooming van een groot gedeelte der gemeente Laren, het gevolg zou zijn geweest, dat hevige vechtpartijen met de bewakers der wa- terkeeringen zouden hebben plaats ge grepen. Tegen 2 van de 16: aangehouden boe ren, ten aanzien van wie de last tot inverzekeringstelling door den officier van justitie te Zutphen was verlengd, werd op 9 Januari 1926 door den rechtercom missaris een bevel tot bewaring verleend, daar deze twee als de aanvoerders wer den beschouwd en de vrees voor herha ling dus te hunnen aanzien te meer klem de. Beide verdachten zijn op 15 Januari, toen de termijn van het bevel van be waring was verstreken, in vrijheid gesteld, daar de arrondissements-reebthank te Zut phen geen termen aanwezig vond om een bevel van gevangenhouding uit te vaar digen, daar inmiddels het water was ge vallen en het gevaar voor herhaling als geweken kon worden beschouwd. Allerlei. Naar de „Msb." verneemt, heeft mr dr L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, die kort geleden gepromoveerd is aan de universiteit te Leiden, zich gis teren laten inschrijven als advocaat te 's-Gravenhage. Hij heeft zich geassocieerd met de heeren dr L. G. Kortenliorst, eveneens lid van de Tweede Kamer en mr v. d. Loo. Goes. Aan de telefoniste 2e kl. L- E. van der HeijÜtRoest van het P|ost- en Telegraafkantoor alhier is op baar ver zoek eervol ontslag verleend. Emigratie naar Oanadb. Dinsdag a.s. zal vanwege de Canadian Pacific Railway Company die in den heer M. Magielse alhiier een ijlverigen ver tegenwoordiger bezit, wederom een le zing met lichtbeelden gebonden worden over Canada;. De belangstelling, enkele weken gele den, voor een dergelijke lezing was over groot, zoodat een tweede lezing boodza- kelijk bleek. Er blijkt veel belangstelling voor Canada te zijn. Trouwens de brieven van Zeeuwsche emigranten, thans in Canada verblijvende, bewijzen, (lat voor flinke, werklustige, en ergieke landbouwers een mooie toekomst in Canada bestaat. Zoo werd b.v. in den afgeloopen zomer uit Laningan (Saisb) geschreven, door een Walcherscben landbouwersknecht „Het zal nog wel niet uit uw ge heugen zijn gegaan, dat ik het vorige jaar omtrent April door uw bemiddeling naar Canada ben gegaan. Ik heb daar tot nog toe geen oogenblik spijt van gehad, ja zelfs heb ik er mij reeds menig ver wijt van gemaakt, dat ik het bekrompen Walcheren (hoewel ik mijn vaderland niet verloochen) niet eerder heb verla ten. Natuurlijk zijn de toestanden in Canada zeer verschillend en ik heb nog niet Ondervinding genoeg om een oordeel te vellen over alles, maar dit weet' ik, dat ik hier goed geld verdien, mijn loon is thans 400 dollar per seizoenjaar. Bo vendien, iemand die zijn geld spaart beeft een wisse kans zelf farmer te worden. Ik ben dan ook zeer tevreden, dat ik naar hier ben gekomen." Zij, die meer van Canada weten wil len, doen goed, Dinsdag a.s. eens te gaan luisteren. Kapelfe. Voor de vereen, van Cbr. Win- terlezingen trad in de Geref. kerk op ds F. A. den Boeft van Kruiningen, om te spreken over de zonde der Vaderen (Spo ken van Ibsen). De spreker werd ingeleid door dhr P. Fraanje. Op meesterlijke wijze schilderde Z.Eerw. den grooten Noorsclien dichter en de hoofdgiguren uit dit zoo grootsche werk van Ibsen, die de wonde- plekken van het leven liet zien, maar niet verder kwam. Spr. eindigde met te wijzen op den persoon van Jezus Christus, den Verlosser der wereld, die de Zijnen voert tot bij de Engelen, bij God. Door de tal rijke schare werd de spr. met aandacht gevolgd. In de gehouden vergadering van de aandeelhouders van de weegbrug Kapelle- Biezelinge, die gepresideerd werd door dhr P. Mol, werd besloten 52 pet. dividend uit te keeren. Op gewogen werd aan aard appels en diverse artikelen f 822,28 en aan suikerbieten f 422,01, in totaal aldus een bedrag van f 1244,29. De aftredende be stuursleden, A. v. d. Have en D. van Ma- ris, werden herkozen. In vergadering kwam de Tuinbouw- vereeniging bijeen in de zaal van dhr Kra mer; voorz. dhr H. Eversdijk. Besloten werd f 25 subsidie toe te kennen aan de vereeniging Land- en Tuinbouwbelang. Na afhandeling van de werkzaamheden trad dhr v. d. Plassche, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, op met het onder werp: „De mogelijkheid van uitbreiding der groententeelt". De grond wordt steeds duurder, de vraag naar grond steeds groo- ter, zoodat men van een kleine strook moet gaan leven. Het streven moet worden veel te maken van weinig grond met nuttigen arbeid en oordeelkundige bemesting. Van de tuinbouwproducten kan veel meer ont vangen worden per H.A. dan van land bouwproducten. Van verschillende tuin bouwproducten kan men 2 tot 3 maal oog sten. Toen men met fruit begon had men eerst niets dan hoogstammen fruit, daarna half stam en struik, toen dit ook niet vol doende opbracht kwam de onderbeplan ting, doch hiervoor was meer kapitaal noodig. Ook toen kwam de onderbeplan ting met aardbeien, aansluitende aan en behoorende bij de groententeelt. Bij deze teelt kan men vroeger opbrengst en geld verwachten. De mooiste vorm van grondbezit voor tuinbouw is grond in eigendom. Met de groententeelt, welke men enkele jaren ge leden te Kapelle is begonnen, zijn groote fouten gemaakt; er is te veel één gewas verbouwd. Voor den verbouw van boonen en augurken had men nog eerst een oogst moeten hebben. Verbeeld u niet, aldus spr., dat men slapende rijk wordt. Bij de groen tenteelt vooral moet flink aangepakt wor den; men moet een geheel jaar door den grond benutten. Ook dient intensief ge werkt te worden. Men moet organiseeren; de enkeling vermag in dezen niets; groote kwantums moeten er komen en dan geza menlijk veilen. Verkoop van groenten, zeg gen Sommigen, gaat niet in Zeeland. Spr. wijst op de bessen; dit ging eerst ook niet, maar toen er kwantums kwamen toen ging het wel; evenzoo ging het met de aard beien. Men moet zich aaneen sluiten; men moet gezamenlijk zaai- en pootgoed aan- koopen van één soort. Reeds is in Goes met verschillende per sonen uit onderscheidene gemeenten een samenspreking over deze zaak gevoerd en het laat zich aanzien, dat binnenkort een organisatie tot stand komt voor Zuid- Beveland uit de verschillende gemeenten. Spr. wekt op in eigen belang tot krach tige medewerking. Thans ging spr. over om een mooie col lectie lichtbeelden te vertoonen, den over gang eener oudere boerderij tot de mo dernste kassencultuur weergevende. Nu volgde een aangename gedachten- wisseling. De vergadering zegde toe om medewerking te zullen verleenen voor een eventueel op te richten vereeniging voor groententeelt in Zuid-Beveland. Besloten werd om zich te gaan (Aeleggen op de teelt van vroege bloemkool met sla en daarna stokboonen. 's-Heer Arendskerke. In de gisteren ge houden vergadering van den Raad, die door 9 leden werd bijgewoond en waarin de heeren H. van Gorsel zonder en J. Nijsse met kennisgeving afwezig waren, werd medegedeeld, dat de gemeentereke ning over 1924 en de gemeentebegrooting voor 1926 zijn goedgekeurd en aan de Ba- taafsche Import Maatschappij voorheen N. V. „Acetylena" te 's-Gravenhage, ver gunning is verleend tot het plaatsen van een pomp, bestemd voor het aftappen van benzine op gemeentegrond, bij de werk plaats van dhr J. Smit Jzn., aan den z.g. Korten Achterweg, tegen een recognitie van f 2.50 per jaar. Tevens deelt de voorzitter mede, dat in verband met de herdenking van het Zilve ren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zijn, besteld doch tot heden nog niet ont vangen een 525-tal platen, zijnde een re productie van de schilderij van de Ko ninklijke Familie, hetwelk Hen als Natio naal Huldeblijk zal worden aangeboden, ter uitreiking aan de schoolkinderen van alle lagere scholen in deze gemeente, waaraan de Raad zijn goedkeuring hecht. Aan W. dé Kok J.W.Jzn., B. Lanser en A. Geerts wordt op hun verzoek om een vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, gunstig beschikt en besloten aan hen een tegemoetkoming te verleenen van resp. f 50, f 75 en f 75, of f25 per kind en per jaar. Op een ver zoek van J. Wiskerke Mzn. en 11 andere ingezetenen van Nieuwdorp om op het kruispunt bij den weg van A. Huige aan den aldaar staanden paal voor electrische geleiding een lichtpunt aan te brengen, gebruike men bijtijds ter inwrijving: PETROLEUMSPIRITUS of HAMAMELIS GLYCERINE voorts HAMAMELISKOELCRÈME, HAMAMELISZALF en ter genezing van ergere gevallen WINTERHANDENZALF (Ungt oxygenatum) Voor Zuid-Beveland bij wordt gunstig beschikt. Evenzoo wordt overeenkomstig een verzoek van M. Steen blok e. a. te Nieuwdorp besloten, een licht punt aan te brengen bij den opril, toegang gevende naar de woningen van adressan ten, en wordt aan B. en W. opgedragen, omtrent de verdere afwikkeling dezer zaak in overleg te treden met de Coöperatieve Vereeniging voor Electrische Verlichting te Nieuwdorp. Vervolgens wordt besloten aan P. Dob belaar, thans wonende te Vlissingen, ont heffing te verleenen van betaling van schoolgeld over 1925/'26 tot een bedrag van f0.65. Vervolgens worden eenige wijzigingen aangebracht in de begrootingen dezer ge meente voor de jaren 1925 en 1926. Bij de rondvraag vraagt dhr Linden- bergb hoever de werkzaamheden zijn ge vorderd ten aanzien van den eventueel aan te leggen rijweg bij het stationsvoet pad te 's-Heer Arendskerke, waarop de voorzitter antwoordt, dat van de bewoners van dit voetpad een berekening van kosten is ingekomen, welke berekening hem aan leiding geeft met deze bewoners hierover nog nader te confereeren. Dhr Linden- bergh dringt op een spoedige afwerking dezer zaak aan. Verder vestigt dhr Lin- denbergh de aandacht op de onvoldoende verlichting van het stationsvoetpad tijdens den hoogen waterstand aldaar. De voor zitter zegt, zoodra dit hem ter oore was gekomen, daarin de gewenschte verbete ring is gebracht. Dhr Schipper wijst op den last die van de straatjeugd ondervon den wordt tijdens de vergaderingen in het nieuwe vergaderlokaal te 's-Heer Arends kerke. Dit euvel kan z. i. gemakkelijk wor den verholpen door glasgordijnen voor de ramen op te hangen. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is deze gordijnen aan te schaffen. Ten slotte vraagt dhr Schip per verbetering van den weg voor het nieuwe vergaderlokaal, waarin door den aanleg van de waterleiding een gat is ont staan. De voorzitter zegt verbetering toe. Hierna sluiting. Gapinge. Wij vestigen de aandacht op de annonce in dit nr, waarin wordt aange kondigd een zanguitvoering, te geven op Donderdag 18 dezer, waarvoor zeker wel veel belangstelling zal zijn. Souburg. Donderdag had een ledenver gadering plaats van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel. Uit het jaarverslag van den secretaris P. Arendse bleek het volgende: het gemiddeld getal leerlingen over 1925 bedroeg 161, het schoolgeld over 1925 bedroeg f 751,30, het personeel en de klassenverdeeling bleven dezelfde, de bi bliotheek telt 168 nummers, het Bestuur besloot met de geheele school een reisje te doen, de klassen 13 gingen naar Dom burg, de klassen 47 naar Knokke, de hoogste klasse der school werd van nieu we banken voorzien, geleverd door de fir ma Kooiman en Mes te Wijchen; dhr Lu- teijn vierde zijn '25-jarig jubileum; bij ge legenheid van de installatie van onzen burgemeester werden de kinderen door Z. Edelachtbare rijkelijk onthaald; in 1925 werd voor het eerst verscheiden malen van de projectielantaaru als leermiddel ge bruik gemaakt; dhr Barendse werd be noemd tot onderwijzer te Delft; tweemaal werd den leerlingen een ouderblad ge geven. Vervolgens bracht de penningmeester J. G. Contant het jaarverslag uit. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn A. Arendse Az. en H. G. van Dijk. Tot voorzitter dhr A. Arendse Az. Vervolgens leidde dhr W. Barentsen een onderwerp in, getiteld: „Ons Bij- belsch Onderwijs". Spreker kiest als uit gangspunt Spr. 22: 6; „Leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijns wegs". Hier is sprake van een'gebod, dat we leeren zullen; hier wordt ook gezegd, wat en hoé we leeren zullen. Doel ook van dit leeren is kennen. Het ware kennen is het eeuwige leven. Alleen, een kind leert en kent als een kind, naar den eisch zijns wegs. Middel daartoe is de eenvoudige en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1