Kerknieuws. Oameiicfi! Kleims. Werwjfs. vraag: wat kost paardewerk? Gebleken is, dat een paard in een Friesch landbouwbe drijf kost aan voeding f335 per jaar. (Volgens verschillende berekeningen is voor de voeding van een paard noodig de opbrengst van 1 H-A. grond) Bij de voedingskosten komen volgens de Friesch® enquete nog kosten van biet personeel f73, verder diverse1 kosten f 95.60, totaal f 603.60- Dleze kosten zijn in Zeeland nog liooger, omdat de paarden in Friesland van lichter ras zijln. Volgens de enquete in Friesland werkt een paard daar gemiddeld 124 dagen per jaar. Nu doet een tractor veel meer dan vier paarden, bijl ploegen en eggen is de verhouding voor den tractor veel gun stiger. Maar als basis wil spr. aannemen: 4 paarden tegen één tractor. Spr. berekent nu de kosten van "een tractoi: benzine, olie1, afschrijving, repa ratie, bediening, zijnde per dag f 14,90. Werkt nu een tractor per jaar ook 124 dagen, dan zijn de kosten per jaar f 1847.60, wat 606.40 goedkoop er is dan vier paarden. Dian zijn er ook nog voor dcelen van een tractor boven een paard, die niet onder cijfers zijn te brengen. Ten slotte kregen we een film van de Fordson-demonstraties in de buurt van Steenwijk gehouden. Evenals vorig jaar 'in de Wilhelminapolder, zagen we daar; ploegen, eggen, cultiveeren, maaien, dorschen, pompen, boomennooien, enz. door den tractor. Vlissingen. Maandagavond had alhier vanwege den Vlissingschen Oranjebond een plechtige herdenking plaats van het 25-jarig huwelijksfeest van het Kon. echt paar, welke samenkomst werd gehouden in de Groote Kerk- Reeds lang voor hot uur van aanvang was het ruime, schoone kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld met een belangrijke schare- De bijeenkomst werd geopend door Ds W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. pred. al hier, die liet zingen Ps- 68:10, voorging in gebed en vervolgens een bezielend openingswoord sprak. Ds van der Vliet, als feestredenaar, ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat het zilveren huwelijksfeest van het Kon. echtpaar beteek-enis heeft voor geheel ons volk, en dit geldt temeer waar het zoo nauw en teeder aan het Huis van Oranje verbonden is- Gisteren juist was het 25 jaar geleden, dat onze vorstin in haar bloeiende jeugd ten huwelijk ging. Zij was op dien dag precies even oud als haar moeder, Koningin, toen deze koning Willem III huwde- Onder de vele feestge schenken was ook het prachtige bril janten Boek, de Bijbel en dat typeert liet huwelijksleven van H. M. Wij weten, dat zij den God der Vaad'ren eert en buigt voor den Potentaat der Potentaten. In beeldrijke taal schetste spreker liet blijde, zonnige huwelijksfeest van H. M en de plechtige inzegening in de Groote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage. Ruim 8 jaar later verkeert Nederland in spanning, omdat het meeleeft het hu welijksleven van het Koninklijk echtpaar. Als in de maand April de ééne dag na de andere voortkruipt, vermeerdert do spanning bij den dag. Tot op den 30en April 1909 de blijmare weerklinkt, dal een Prinsesje geboren is. Stad en dorp waren in een ommezien in festijnkleed gestoken- Het Oranjehoven is niet van de lucht. In zeldzame spontaniteit viert Nederland feest- De Prinses is voorspoe dig gegroeid en de vorstelijke moedei: bleek een echte moeder te wezen, die verschillende Nederlandsche moeders een beschamend voorbeeld gaf. En zoo heeft God nu dit vorstelijk paar gekroond met der jaren zilverkrans- Spreker wees er op, dat in deze 25 jaar hun .tegenspoed en kruis niet zijn onthouden; en dreven ook sombere wol ken over, doch v^n liet intieme huwe lijksleven, wie spreekt ervan? Reeds 5 jaren na 'de blijde geboorte der Prinses schoot uit liet Europeesche volkerenleven de draak van den milli- oenenkrijg. Bang waren de zorgen, die toen op Neerlands' volk en in liet bijzon der op de Koningin gelegd werden. En dan, als na jaren de spanning wijkt, flitst in Nov. 1918 snel en plotseling uit het donkere zwerk de dreigende revolutie over Neerlands dreven, doch heerlijk blonk foen de liefde voor onze Koningin- In dreigend oorlog- en inflatiegevaar gaf de koningin een koninklijk voorbeeld en nu in de laatste maanden het leed van een waterramp over onze landen zich spoedde, gaf weer onze Koningin zich- Mannen hielden het niet uit in dat ijs koude water, doch zij was meermalen de eerste, die het zoo gewilde brood gaf aan hongerige achterblijvers- En die haar niet kenden, bedankten de „juffrouw" voor de vriendelijkheid! Zoo beeft zij en ook Haar Gemaal weer meegeleefd in de pas- voorbije droeve ramp-dagen door een deel van ons volk geleden- Vervolgens wees spreker op de laatste proclamatie van de Koningin, waarin zij Haar volk toesprak in koninklijken een voud; een woord van dank voor de velen, die met Hollandschen leeuwenmoed zich in gevaar begaven, die geen verraderlijken golfslag vreesden en geen koude ontzagen om anderen te redden, om ellendigen le verzorgen en verdrevenen te koesteren. En dan de diepte van het woord; „kennende de kracht die er van uitgaat zich gedra gen te weten door gemenschappelijk ge- ged"! Ds Van der Vliet verzocht nu slaande te zingen het vers, dat 25 jaren geleden bij haar huwelijksinzegening door de bogen weerklonken bad: „Vader, sla ben steeds in liefde gade". Spreker wees vervolgens op den Ko ninklijken wensch, dat wij in gewijde stilte danken zullen voor bet vorstelijk gezin. Ook zij weten, dat steeds ernstiger de tij den worden en er zijn gelukkig verschijn selen welke er op wijzen, dat dit verstaan wordt in al breeder kring. Wat de komende jaren ons brengen zul len weten wij niet. De tijd is een donkere moeder, een zwartoogige vrouw, die my steriën bergt, doch we vertrouwen op Gods veilige hoede in de jaren die volgen voor het vorstelijk gezin. Wij wenschen dat hun echtverbintenis, welke nu verzilverd is, eens omstraald moge worden met goud glans. We kunnen er zelfs niet aan den ken, dat deze band, die vorstin en volk te- samen bindt, ook eens breken gaat. We wenschen nog vele lange- jaren te bezitten wat God ons gaf in zulk een vorstin. Hun scheepke vare verder op veilig kompas, 't klieve de golven en God behoede 'tvoor verzinken. Het klieve met zilveren voor plecht de zeeën van den tijd en het koerse aan op het gouden havenlicht. Wat er ge- beure, het blijve Oranje boven! Vooral ook in Zeeland, waar het immer,is Luctor et Emergo. Vooral in Vlissingen, waar als de geest van De Ruyter rondwaart! Spreker eindigde met den vurigen wensch, dat hel altijd zal blijven: Oranje boven! En zoo zien wij 't als zilver nu, dicht bij ons, en als goudene zon in wijde verten, maar we zien het, als heel het Ne derlandsche volk, heel de vaderlandsche erve, dit voor God almachtig blijft er kennen: Oranje boven, blijft de kreet In nood en dood, in lief en leed; Geen and're ga daar boven ■Dan waar wij God mee, loven! Nadat nog door de ongeveer 2000 aan wezigen gezamenlijk het Wilhelmus \yas gezongen, eindigde de spreker met dank zegging. Wolphaartsdijk. Op uitnoodiging van do Vereeniging van Oud-leerlingen van den Landbouwwintercursus alhier trad Maan dagavond in een vergadering dier ver eeniging als spreker op dhr De Groene van Wemeldinge, opzichter van het kweek- en selectiebedrijf van den Wil helminapolder met een voordracht over „Aardappelziekten en Aardappelcultuur". Op zeer aangename wijze behandelde Spr. de uitgebreide stof waarbij- hij bijzonder in 't licht stelde hoe moeilijk het is, om zelfs door stamselectie, ge-zond pootgoed te verkrijgen. 'Hij wees er op o.a., dat door vroeg rooien nog de meest mogelijke zekerheid wordt verkregen, waarom hij zulks, naast een betere bewaring van liet pootgoed, aan zijn gehoor, in het belang van een betere opbrengst van den akker, dringend aanbeval. Aan liet eind der ver gadering was de voorzitter de tolk van allen, toen hij den heer de Groene dank bracht voor zijn interessante causerie en de hoop uitsprak dat hij bereid zou zijn ook in de toekomst op Wolphaartsdijk van zijn rijke ervaringen op dat gebied mede- deelingen te doen. 's-Gravenpolder. Maandagavond verga derde de Groene Kruisvereeniging alhier in bet Zondagssclioollokaal. Tegenwoordig waren 16 leden. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 166 leden telt en van het materiaal geregeld gebruik wordt gemaakt. Door 40 leden was in het afge- loopen jaar gebruik gemaakt van verschil lende artikelen. De inkomsten bedroegen 1336,51. Uitgaven f204.62. Het batig sal do f 131.89. De begrooting werd vastge steld tot een bedrag van f 370.64- met een post onvoorzien van f 209.22. Het aftre dende bestuurslid dhr G. Zuidweg werd herkozen. Bij de bespreking over de arti kelen werden eenige artikelen genoemd die door liet bestuur zullen worden aan geschaft. De bode, die wegens zijn leeftijd ontslag bad gevraagd tegen 1 April a.s., werd bij monde van den voorz. ds Gerret- sen dank gebracht namens de vereeniging voor de vele werkzaamheden, die hij van het o-ntstaan der Vereeniging vanaf 1908 voor de vereeniging heeft verricht. Hij hoopt, dat hem nog vele jaren rust mogen wachten, waarop dhr de Kraker dankt voor de toegesproken woorden en wen schen. Daarna sluiting. Helnkenszand. Maandag kwam de Raad der gemeente bijleen. D|e voorzitter liet; een gedeelte leze-n der notulen van een gemeenteraadsvergadering, gehouden o-p 7 Fe-br. 1901, onder voorzitterschap van zijn voorganger, wijlen burgemeester Ba- ïc-ndrecht. Hieruit blijkt, dat in die verga- gadering de lieer van Iwaarden als g-e- moenteraadsnd w-e-rd beëed'gd, nadat hij op 24 Jan. 1901 .als zoodanig was ge kozen in do vacature van wijlen den hc-ier B. Vermandi. Die voorzitter zegt wat toen door zij nvro-cgcren ambtsgenoot werd gehoopt, thans vervuld is, en wel over een tijdvak van 25 jaar. Dl» voorzit ter feliciteert den jubilaris met liet zeld zaam feit, dat bijl thans nog krachtig en gezond, de gemeentebelangen behar tigt. Hij hoo-pt dat Wet hem gegeven is, nog lange jaren zijln kracht te- besteden aan de belangen der gemeente- on dat hij ji-em nog lang aan zijn zijde zal mogen zien. Eie secretaris, zijln co'legn-weth ouder, en de raadsled-en sluiten zich bij de woor den van den voorzitter aan. Die- heer van Iwaarden dankt allen har telijk voor de1 gelukwenschen. Hij zegt aïl-e-n dank voor den steun dien zij! hem kor teren of langeren tijd gedurende dit 25-jarig tijdvak hebben verleend en h'oo-pt, zoolang hiji zitting hbeft, zijn krachten aan liet algemeen welzijn der gemeente to zullen geven. (M. Ot EllewoutsdijK. D|e heer J. v. Doorn Lz. sedert 1 Juli 1906 gemeenteveldwachter, heeft als zoodanig stegen 1 Mei a.s. ontslag uit zijln betrekking gevraagd. Ook hoeft hij: tegen dien datum ontslag ge vraagd uit. zijlne andere gemeentelijke be trekkingen. Dioor mevrouw Ruijs te 's Gra venhage werd bijl de installatie van haar zoon tot burgemeester dezer ge meente een som gelds geschonken ten einde die gezinnen die -eventueel in be hoeftige omstandigheden verkeerden een verrassing te bereiden. Dlzar echter tijdons den zomer geen behoefte was, werd het geld tijdelijk belegd. Thans werden zij vorige week veTblijd met een welkome verrassing in den vorm van krentenbrood, katoen en dekens. Dlat een en ander zeer op prijs gesteld werd, behoeft zeker geen betoog. Kapelle. Dioor het fanfare-korps „Ons Genoegen" werd aan dhr M. Willeb-eer, di-a voor 45-jarige dienst bij- de firma Dl. J. v. d. Have- de- zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau was toegekend, een serenade- ge-bracht. Elhr Schrie-r feliciteerde namens het korps licm op hartelijlke wijze. M o e i 1 ij' k h e d -e n Enkele weken geleden reeds hebben we medegedeeld dat de- benoodigde gelden waren toegezegd, voor een breed rijwielpad van Vlissingen binnenlangs de duinen naar Z-outelande en dat wel spoedig met den aanleg zou begonnen worden. D|e verschillende auto riteiten moesten hiervoor nog-toestemming geven, maar niemand twijfel-do er aan of deze zou wel verkregen worden. Het schijnt -echter dat het bestuur van 'den Polder Walcheren ernstige bezwaren tegen de-zen weg hoeft. Als argument hiervoor wordt aangevoerd, dat de weg tot gevolg zal hebben een drukker bezoek aan ein be klimmen van de duinen, waarvan scha de en zandverstuiving wordt gevreesd. Wij geloovon dat deze bezwaren erg' over dreven zijln. Wie een bezoek aan de dui nen wil brengen, zal als regel geen ge bruik van het nieuwe rijwielpad achter do duinen maken, maar verkiest, wat nu reeds gebeurt, een wandeling langs het strand. (Volk.) Waar of niet waar? Eenigen lijd geleden schreven wij, dat de beido Goesche S.-D. raadsleden liun partijgenoot 1». Evenhuis, eertijds hoofd eener Chr. School te- Murmerwoude, maar als zoo danig ontslagen, in Goe-s hadden willen binnenhalen, als onderwijzer aan de Open bare U.L.O-school. Die Goesche corres pondent van „het Volk" erkende wel, dat h: doelde Raadsleden den heer E- ge stemd hadden, maar ontkende, dal dez-e soc.-dcmocraat was. En thans lezen we in het Volle van gis teravond een bericht, o-ver dezen Eaan vangende met: „Onze- partijgenoot B. Even- huis" enz. Wie had nu gelijk? Fanatieke tegenstanders der waterleiding. Toen Maandag in dc raadsvergadering van Zaamslag de di recteur van het Rijkswaterl-eidingsbureau, de 'heer Carrière, -die daarvoor expres uit den Haag wals overgekomen, verzocht óm in de- vergadering toegelaten te- wor den teneinde het verzoek van Re-t Z.- Vlaamsche- Waterl-ei-dingcomité om als nog to-e te treden, nog nader toe te lichten, werd hij met 6 teg-en 5 stem men verwezen naar de publieke tribune, waar hij- de- behandeling, als toe-hoorder zou kunnen bijwonen. Waarvoor hij zeer begrijpe-I ij k bedankte Het .voorstel van B- en W. tot aan sluiting is met 7 te-gen 4 stemmen ver worpen, zoodat die kwestie voor Zaamslag ntu Wel als afgedaan kan worden be schouwd. '(M. CtO Eenbeschamendsc li r ij v e n. Van een geheel onbekende vrouw uit een plaatsje in Oldenburg (Duitscliland) ont ving ds P. Nomes, hoofdredacteur van de „Goede Tijding", een naar den vorm ge brekkig, doch naar den inhoud veelzeg gend schrijven. Daaruit publiceert hij bet volgende stukje: Daar ik gisteren bij toeval een blaadje te lezen kreeg, getiteld ..De Goede Tij ding", zoo zou ik vragen en als liet mo gelijk is, mij dat blad te willen bezorgen. Ik ben Hollanderin van geboorte en woon bier in een plaats van 10000 zie len. Hier is genoog Godsdienst, maar wat voor godsdienst; ik ben overal heen geweest om te luisteren, maar niets ge vonden, wat ik zoek. En nu kwam mij gisteren „De Goede Tijding" in mijn handen, en toen zeg ik, ja, dat is wat ik hebben moet, dat is hei ware. Ach Ds, als U eens wist wat liet is week in en week uit, nooit in de gele genheid iets te hooren over Gods Woord; want ik kan het hier niet vin den Ik heb ook nergens rust, ik ben net als een mensch, die een zwaren last te torsen heeft. Mocht de Heere nog eens uitkomst geven, och dat ik van Hem geleerd mocht hebben, wat ik voor de eeuwigheid noodig heb. Ik zou al de monschen in Holland wel willen toeroepen: Zoekt het toch, terwijl liet te vinden is. Want wat hebben die menschen oen voorrecht: alle Zondagen het Woord te kunnen hooren en mis schien ook nog wel in de week. Is dit geen beschamend schrijven voor hen, die de middelen der genade bezitten, maar die niet gebruiken? Het lezen van den bijbel. Een onzer vrienden, zoo lezen we in de „Hongaarsche Heraut", sehrepf ons on derstaande kleine geschiedenis van het Hongaarsche platteland: Te N., een klein dorpje in de buurt van de rivier do Theiss, is een cursus voor analphabeten geopend. Eens kwam er een oud vrouwtje in het lokaal en vroeg aan den leider van den cursus of zij ook moest komen op die school met dien raren en vreemden naam. „Het moet niet", antwoordde de onderwijzer, „maar wij willen u gaarne inschrijven als u lust hebt om lezen te leeren". „Le zen?" vroeg het verwonderde vrouwtje, „kan ik dan keuscli ook lezen leeren, en zou u aan mij '1 ook willen leeren, mijnheer de onderwijzer?" „Natuurlijk, tegen liet voorjaar kunt u al de letters wel lezen". „Zou ik dan ook den Bijbel kunnen lezenen ook de Psalmen?" vroeg liet oudje met schitterende oogen. „Ja, dan zou u alles kunnen lezen!" „God ze- gene u dan, mijnheer de onderwijzer. Zoo lang ik nog leef, zal ik voor u bid den, want ik sta al dicht bij het graf, dat voel ik, en hiermede maakt u mijn laatste dagen gelukkig. Na dien tijd heeft de cursus in het dorp geen ijveriger bezoekster dan liet oude vrouwtje, want zij wil tegen het voorjaar zelf al uit den Bijbel lezen en de Psalmen lezende zingen. Velen kunnen van liaar leeren, vooral diegenen, die al lang kunnen lezen, maar niet uit liet „Boek des Levens" willen lezen. Godsdienstonderwijs op school. Daar moeten de heeren toch wel van van geschrokken zijn. We bedoelen de lieeren van de Stads evangelisatie te Zwolle. Ze noodigden den bekenden Prof. Dr J. A. Cramer, van Utrecht, uit om te spreken over: „Jezus Christus en iiet hedendaag- sche leven". Dat is zeker een kostelijk en goed actu eel onderwerp. In het belang van de Evan gelisatie onder afgedwaalden en hen die niets van de boodschap des heils tot nog toe weten wilden, kon hier zeker een schoon en aantrekkelijk woord gesproken worden. Maar de heeren, die de vergadering be legden, hebben zich in den spreker leelijk vergist. Ze hebben hem zeker niet goed ge kend of gedacht dat de hoogleeraar na zijn Haagschen tijd wat anders geworden mocht zijn. Eilacy, 't kwam zoo droevig uit. De spreker van den avond begon te spre ken over de vraag, hoe wij Jezus Chris tus te beschouwen hebben. En daar haalde hij al heel spoedig de Christelijke School bij. Immers de onderwijzers daar durven niets te zeggen, dat beteekent: ze durven geen critisck geluid te laten hooren, geen twijfelvragen uit te spreken of te gedoo- gen. Als zij uit de Bijbelsche Geschiedenis vertellen, moeten zij voor het Oude Testa ment de Hebreeuwselie taal kennen en voor het Nieuwe moeten ze met het Grieksch op de hoogte zijn. En zoo moe ten, aldus sprak de Utrechtsche hoogleer aar, „de Christelijke onderwijzers praten over dingen, waarvan zij geen lor weten". Een antwoord aan een catechisant of een schooljongen: „Je moet gelooven, want liet slaat in den bijbel", komt volgens den professor tegenwoordig niet meer te pas. En toch is er altijd nog de groote moei lijkheid. Want, zoo zei Prof. Cramer: „wij dominéés weten meer dan het groote pu bliek, maar wij durven ons niet te uiten, uit vrees voor niet-recktzinnig gehouden te worden". Zeker, als de zaak zóó staat als Prof. Cramer hier zegt, is het heel ellendig ge steld. Dan is 'tbij dezulken een recht „ge- loovig" knoeien. En voor hen behoeven we dan ook geen respect te hebben. Maar de professor is blijbaar liever ge steld op een rij twijfelvragen dan op een eenvoudig en hartelijk gelooven van den Bijbel, van een kinderlijk geloovig aan vaarden van en gehoorzaam buigen voor de H. Schrift als Gods Woord. Als er vra gen rijzen, schijnen die altijd verstandelijk beantwoord en bevredigd te moeten wor den. Zulke vragen schijnen niet door een stil en oprecht geloof tol zwijgen te mogen worden gebracht. En aldus cshijnt er ook steeds een deur voor het ongeloof le moe ten opengehouden worden. De redenaar blijkt gevoeld te bobben, dat hij in den kring' die hem liet optreden, nog al boud gesproken had. Hij eindigde met den wensch, dat zijn hoorders niet le voel zouden zijn geschrokken en niet le veel zich geërgerd zouden hebben. Toen bij de gedachlenwisseling de heer II. Franken, directeur der Hervormde Kweekschool te Zwolle, uit het gehoorde de conclusie Irok dat hij (de heer Franken zelf) dus een groote fout begaan had met 24 jaren lang godsdienstonderwijs te ge ven, kwam Prof. Cramer wat terug van zijn grove beschuldiging, dat de onderwij zers spreken over dingen waar ze „geen lor" van weten. Hij gaf toe misschien te veel gegeneraliseerd te hebben en hij zei overtuigd te zijn dat het godsdienstonder wijs op de Kweekscholen veel beter is. Maar even later deed hij toch weer kras se uitspraken en zei: „Ik zou willen, dat het geheele Bijbelsche onderricht aan den kant werd gezet, maar de kinderen leerden ill de sfeer van Christus". Als we niet beter wisten zouden we zeg gen: hoe naief. Hoe kan men kinderen brengen in de sfeer van Christus, zonder den Christus zelf te leeren kennen? En hoe kan men hen Christus doen kennen buiten den Bijbel om? Neen, we herinneren ons nog dat deze hoogleeraar eenmaal uitsprak, dat we van geen enkel woord van Chirstus, zooals dat in den Bijbel staat opgeteekend met zeker heid kunnen zeggen dat het wetenschappe lijk vast staal. Zoo heeft de II. Schrift bij Prof. Cramer dus al heel weinig gezag. Hij is blijkbaar de man, die vandaag op Schriftuur en godgeleerdheid een lieel an deren kijk heeft dan morgen. „De scheids lijnen loopen lelkens anders", zegt hij. „Zoo zijn do werken van Dr A. Kuyper ge heel verouderd", oordeelt hij. De basis, waarop de Utrechtsche hoog leeraar staat, lijdt alzoo aan voortdurende verschuiving. En ze komt ons heel wat minder soliede en betrouwbaar voor dan de grond waarop de eenvoudig Bijbelge- loovige onderwijzer van de Christelijke School staat! Ook al weten ze er dan ..geen lor" van naar het gemeld professoraal oordeel! Daar zijn dingen, die den wijzen en ver- standigen verborgen en den kfnderkens geopenbaard zijn. (Rotterdammer.) .Ongelukken. Onder het spelen doo rkinderen met boog en pijl werd te Venlo het 10-jarig zoontje van den chauf feur B. zoodanig met een pijl in het oog getroffen, dat onmiddellijke overbrenging naar de oogenkliniek te Maastricht noodig werd geacht. Er is weinig hoop dal de jongen liet oog behouden zal. Post be steller gearres teerd. Zaterdagavond li-eeft de politie gearresteerd den brievenbesteller P. M. van het hoofdpostkantoor te Utrecht. Er be stond reeds eenigen tijd verdenking tegen hem, dat hij verschillende brieven met geldswaarden niet afdroeg, doch ten eigen bate achterhield. T-oen plotseling de hand op hem werd gelegd, werd er een aantal brieven op hem bevonden, waarvan er een vijf gulden inhield- De oneerlijke be steller is in bewaring genomen. De inbraak te Kampen in '23. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 25 op 26 November 1923 iii het correspondentschap van de Neth Bank te Kampen ingebroken. Ontvreemd werd ongeveer een bedrag van f 75.000 Gebleken is, dat een gedeelte van het geld in meubels en luxe zaken werd om- gezel een zeer belangrijk deel evenwel is nooit terecht gekomen- Dezer dagen nu vroeg een der in deze zaak gedetineer den den officier van Justitie te spreken. In het onderhoud gaf bij een aanwijzing die behelsde, dat een groot gedeelte van het geld in den grond onder de gemeente Maiden begraven was- Op last van de politie heeft de Centrale Recherche een onderzoek ingesteld. De gedetineerde werd overgebracht per airestantenauto, waarin een aantal rechercheurs benevens een in specteur gezeten waren, naar de gemeente Muiden. Met behulp van de meegenomen werktuigen werd op de aangeduide plek gegraven- Er werd echter niets gevonden. Niet onwaarschijnlijk is, dat de bewuste gevangene door deze mededeeling eenigo afwisseling in zijn eentonig verblijf in de gevangenis heeft willen brengen. (Tel.) De straf van smokkelaars- Een zekere Hans Fuhrmann, die een po-os lang dranksmokkelschepen, die onder de kust van New York ageerden, loodste, maakte van zijn connecties misbruik en deelde aan de verbodsautorileiten mee, wat hij van de smokkelbende afwist- De autoriteiten, deden daarop een aantal dei- dranksmokkelaars arresteeren en beloon den Fuhrmann voor zijn handlangers- diensten met de goedbelaalde functie van verbodsagent. Fuhrmann installeerde zich daarop in het chique Aristo Hotel in de 44s-te Straat te New-York, waar hij een weelderig leven leidde. Van zijn nieuwe positie heeft hij echter niet lang pleizier gehad. Zaterdag n.l. werd zijn met ko gels doorboord lijk in zijn kamer gevonden Vermoed wordt, dat hij het slachtoffer is geworden van zijn vroegere vrienden, de dranksmokkelaars, die hij zoo snood verraden heeft. Do man, die het vonnis aan Fuhrmann heeft voltrokken, is zoo omzichtig te werk gegaan, dat. dc de- tecliven niet het minste spoor kunnen ontdekken. Vergiftigd dooreen eenden- ei. Te Stepney is een 24-jarig meisje overleden tengevolge van een vergiftiging, veroorzaakt door het eten van een een- denei- Bij de lijkschouwing verklaarde do arts, die den aard van de vergiftiging had vastgesteld, dat de vergiftiging was teweeg gebracht door een bacil, bekend staande als „Aertrycke" die d-oor den dop van liet ei was binnengedrongen en de hitte, die bij het koken van het ei was ontwikkeld, had doorstaan- Dit geval van vergiftiging was, naar men meent, het eerste van dien aard- In de Fransche litteratuur waren meer gevallen van ver giftiging bekend, waarin het eendenei een rol speelt. Vermoed wordt, dat het ei ge legd werd in een varkenskot, en dat liet aldus geinfecteerd is met denzelfden ba cil, die varkenspest veroorzaakt- Inbraak metgeweldpleging. Zaterdag ontdekte een voorbijganger, dat de blinden van het woonhuis van den al- leenwonen-den M. te De Elft op Wieringen nog gesloten waren, terwijl een venster ruit half openstond en de glasruit stuk was. Hij keek naar binnen, en zag M. bij de tafel in de woonkamer staan in onderkleeding, terwijl een wonde aan lvet hoofd zichtbaar was- M. vertelde dat hij des nachts te ongeveer 12 uur, terwijl hij te bed lag, was overvallen -door een per soon, die hem om z'n geld vroeg. Toen M. zeide, dat hij geen geld in huis had, richtte tie inbreker een electrische zak lantaarn o-p hem en viel hem aan- M. verdedigde zich en in de worsteling bracht de persoon hem een snede over het hoofd toe, waarna M. zijn bewustzijn had ver- loren. Aan den ontboden geneesheer ver telde M. den dader te kennen, een jonge man, die dooi' de politie gehaald werd- De jongeman ontkende echter, hoewel M. bleef volhouden, dat deze hem overvallen had. De politie zet het onderzoek ver der voort. (Hdbld.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6