ffo 110 Dinsdag 9 Februari 1926 40e Jaargang inalanl TOlberf Dit de PmlBcie. TEGEN WINTERHANDEN E. TH. Ï0DR90EHE Co, 's-Grivenbage W. F. DEN DENDER, Groote Kade 44, Goes. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Ee» conflict bij de P. T. T.- 1 ei d i ng? Volgews de „Tel." zal een dienst order verschijnen, meedeelende, dat de hijer Damme, directeur-generaal van Posterijen en Telegrafie gedurende het verder deel van Februari afwezig zal zijn. Dit zou in verband staan met een meepingsverschil over dienst-opvattingen tusschen de heer Damme en don Minister van Waterstaat. Het is volgens genoemd blad reeds geruimen tijd in postkringen geen ge heim meer dat de samenwerking tus schen den directeur-generaal ecnerzijds en den Minister van Waterstaat benevens de leidende hoofdambtenaren van het hoofdbesturen der P. en T. anderzijds, in tal van ondcrdeelen te wenschen overliet. Tijdens de afwezigheid van den heer D ara me zal zijn werk worden waarge nomen door een driemanschap: den alg. secr. v. Royen, den inspecteur Hofker en den inspecteur Duynstee. Het Ned. Corr. Bureau meldt echter: Naar aanleiding van een verspreid des betreffend gerucht wordt .wordt medege deeld, dat Ir. W. H. Damme, directeur- generaal van Post en Telegrafie, gedu rende de maand Febr. met verlof is en met 1 'Maart zijn functie zal hervatten. Met het oog op den goeden gang van zaken, o.m. wat aangaat het doen van publicaties en verlcenen van audiëntie, is in het belang van den dienst per dienstorder daarvan mededeeling gedaan, waarop tevens is kenbaar gemaakt, dat de functies van Ir. Damme tijdens diens verlof worden waargenomen door: mr J. F. van Royen, alg. secretaris van P. en T.; G. J. Hofker, inspecteur van P. en T. in alg. dienst; A. P. F. Duyn- stee, inspecteur bij P. en T. De ex-Kroonprins. De ex-kroonprins van Duitschland is Zaterdagavond om 6 uur per auto naar Amersfoort vertrokken om vandaar de reis naar Duitschland per trein voort te zetten. Do Vorstelijke bezoeker heeft geen gelegenheid gehad om nog naar Wierin- gen te gaan. Hij heeft daarom zijn vrien den, die daar wonen, telegrafisch ge vraagd of het hun mogelijk was naa^ Doorn te komen. Daarop zijn de Wieringer smid van W. met vrouw en dochter en de Wieringer chauffeur, eveneens met zijn vrouw naar Doom gekomen. Ziji zijn daar eenige uren de gasten geweest van den ex-keizer en diens zoon, die zich op hartelijke wijze met hen onder hielden. De ex-kroonprins heeft toezegging gedaan, bij zijn volgend bezoek aan Neder land ook naar Wieringen te zullen gaan. Een prijsvraag met een staart. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft pas den uitslag gepubliceerd van zijn prijsvraag, welk boek, in 1925 in de Ne derlandsche taal verscheen, het meest in den smaak viel van de inzenders der billefcteti. De uitslag was: C. en 'M. Scharten—Antrink, „Het eeuwige licht", 503 stemmen. Jo van AmmersKjiiller, „De'opstan delingen", 394 stemmen. Herman Heyermans, „Vuurvlindertje", 353 stemmen. Is Querido, „Mooie Karei", 197 stem men. Thans schrijft de uitgever: Een collega, die ons, daar zijn nasporin gen nog aan den gang zijn, verzoekt hem voorloopiig niet te noemen, maakt ons op merkzaam, dat bij gelegenheid van de Prijsvraag 1925 liet procédé gebruikt zou zijn om stemmen te werven, opdat een bepaald boek de meeste keuzen op zich zou vereenigen. Zijn inlichtingen doen ons vermoeden, dat iets dergelijks inderdaad gebeurd is. 'Op die manier zon ongetwijfeld de bedoe ling van de'Prijsvraag vertroebeld en het prestige, ervan bedenkelijk aangetast "zijn. Wij hebben dezen collega uitgenoodigd zijn mededeeling ten overstaan van het Bestuur nader te preciseeren. Nadat het bovenstaande geschreven was, ontving de collega, die aan het woord is, bezoek van iemand, die hem voor een met name genoemd boek het grootste aantal stemmen wilde bezorgen, -wanneer liij daar een paar honderd gul den voor over had. i De financieel e< toestand van Petten. Steeds bedroeven der wordt het met de 'financiën van Petten. Reeds over de maand December hebben de burgemeester en de gemeente-ontvanger geen salaris ontvangen en thans was er .ook geen kasgeld om de salarissen der onderwij- zers uit te betalen. Geen enkel teeken wijst' er op, dat deze toestand zich zal wijzigen. Bezoeken aan de betrokken de partementen hebben tot geen enkel re sultaat geleid. Algemeen is men van mee ning, dat alleen door combinatie met een andere gemeente een gunstige wijziging in dezen toestand kan komen. De Wat er snood. IMen schrijft aan de „Msb.": jWij: hebben gisteren weer een tocht gemaakt, door het Land van Cuyk, dat enkele weken geleden door den water wolf werd overvallen. De toestand is hier nog verre van rooskleurig. Onnoemelijke schade is overal aangericht. Groote bouw en weilanden, vooral in Overasselt, waar de eerste Maasdijk-doorbraak plaats had, zijn reddeloos verloren, zoo het Rijk niet krach tdadig zal steunen. Het herstel aan dijken en wegen vor dert goed; hoewel het ongunstige weer gedurende den laatsten tijd en de aan houdende regens veel vertraging veroor zaken. iWe vernamen tijdens onzen tocht, dat te Katwijk gemeente Linden circa 5H.A. vruchtbaar bouwland onder zand bedolven zit, onder de gemeente Cuyk ruim 4 H.A. Ook te Oeffeit blijken eenige H.A. door zand voor verdere cultuur ongeschikt te zijn geworden. De kosten van ontzanding blijken giootendeels hooger te zijn dan de waarde van den grond, zoodat zonder steun van regeeringswege niet tot weder in cultuur brengen kan worden overga gaan. Wij hebben het dorpje Katwijk a. d. Maas bezocht, waar de watersnood veel gTooter verwoestingen heeft aangericht dan uit de aanvankelijke berichten uit deze plaats wel was af te leiden. De Galbergsclie dijk, die steeds bij el- ken hoogen stand den waterdruk schitte rend weerstond, ziet er thans op vele plaatsen zeer gehavend uit. De door braak is van respectabelen omvang en na de nooddichting, waarmede men al aardig opschiet, zal het definitief herstel nog ..een aardige som kosten. De grootste schade richtte de doorbraak in den Maas dijk aan. Hier zijn alle voor de door braak liggende landerijen met een dikke laag zand bedekt, die zich nog voortzet aan de andere zijde van den grintweg. Dit beteekent op zichzelf reeds een groote schadepost terwijl verder veel aardappe len en veevoeder is verloren gegaan. In enkele huizen werd het water zoo hoog opgestuwd, dat de meubelen er in kwa men te zitten. Wat daarvan overbleef na het wegtrekken van den vloed, laat zich niet beter beschrijven door te zeggen: een hoopje viezigvuile, kromgetrokken plan ken. In het land van Cuyk hebben velen thans ailes verloren en zijn gedoemd af te wachten, wat liefdadig Nederland hun zal brengen. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Kpninklijk Echtpaar. H.M. de Koningin-Moeder kwam Zater dagmiddag per trein van 12.42 in Apel doorn aan- In de Koninklijke stations wachtkamer waren bij aankomst reeds aanwezig H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana. Met den trein van 5.11 arriveerden Za terdagmiddag aan het Apeldoornsche sta tion 15 jongedames, vriendinnen van Ide Prinses, die den afgeloopen zomer met haar in de nabijheid van het Aardhuis hadden gekampeerd. Prinses Juliana ont ving vol blijdschap haar vriendinnen- Reeds Zaterdag wapperden te Apeldoorn vroolijk de vlaggen van alle openbare en van tal van particuliere gebouwen, was de bevolking in feeststemming en droegen velen het oranjestrikje op de borst- Doch Zondag, en al heel vroeg, was de stad eerst recht in feestgewaad. Om half negen vingen de feestelijkheden met dé aubade aan- Drie muziekkorpsen stel den zich toen voor het hek van het Paleis 'tLoo op- Een groote menigte was mede samen gekomen- Toen de korpsen waren opge steld, daalden de Koningin, de Prins, en de Prinses met de Duitsche familieleden van het jubileerend Echtpaar en het ge volg van de bordestrappen af .en begaven zich over het' cour tot aan' het paleishek in de nabijheid van de muziek. Daar aangekomen, lieten de muziekkorp sen achtereenvolgens hooren Gezang 21 twee coupletten van het „Wilhelmus", 2 coupletten vair het „Wien Neerlands Bloed en tot slot Psalm 134:3. Het publiek zong de gespeelde liederen mede en na afloop juichte het volk de Kon. familie toe. Na een driewerf hoera bewoog het pu bliek zich in de richting van de Ned. Her vormde Kerk aan de Loolaan, welke al spoedjg geheel gevuld was- Een paar minuten voor tienen hield voor den Koninklijken ingang van het kerkge bouw de gesloten auto van H. M. de' Koningin-Moeder stil, die gevolgd werd floor open rijtuigen, met tweespannen, waarin gezeten waren H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en de Prinses en het gevolg- Ook de vriendinnen van de Prin ses, die bij het kerkgebouw hadden ge wacht, traden door den Koninklijken in gang de kerk binnen. De godsdienstoefening werd geleid door Apeldoorns oudsten predikant, Ds C- Hat- tink. Toen de Koninklijke Familie met gevolg het kerkgebouw binnentrad en in de Koninklijke loge plaats nam, stonden alle aanwezigen van hun zitplaatsen op en speelde het orgel: „Wilt heden nu treden voor God den Heere". Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 1031, las de voorganger ma het uit spreken van het votum de eerste der tien verzen van Psalm 103- Als tekst voor de predikatie was ge kozen het laatste gedeelte van Psalm 42 luidende: „Hij is de menigvuldige verlos sing mijns aangezjehts en mijn God." De slotzang, Gezang 96, werd staande aangeheven. In de R- K. Kerk werd na afloop van de plechtige hoogmis gezongen het Te Deum Laudamus gevolgd door Domine Salvum fac Reginam No-stram- Ook in de overige Apeldoornsche kerken werd het zilveren jubileum der Koninklijke Fa milie herdacht. Zondagmiddag maakte de Koninklijke familie een rijtoer door Apeldoorn- Do gtoet bestond uit drie rijtuigen, elk met twee schimmels bespannen- Op meerdere plaatsen werd het jubileerend paar luide toegejuicht. In de Groote Kerk te Den Haag heeft Zondagochtend ds S. van Dorp een offi- ciëele herdenkingsrede gehouden. Daarbij waren uitgenoodigd de burgemeester vam den Haag, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de gou verneur der residentie en andere auto riteiten. Do kerk was geheel vol. Staande werden gezongen twee coupletten van het oude Wilhelmus- Verder is Zondag; overal in den lande in de kerken van alle gezindten het huwe lijksfeest van de Koningin en den Prins herdacht. Vele gemeenteraden en tal van vereeni- gingen hebben aan de Koningin en den Prins telegrafisch hun gelukwenschen ge zonden, en in alle gemeenten van ons land zal van gemeentewege wel de vlag zijn uitgestoken. In vele steden werd ook door particulieren gevlagd- Voor het overige is gevolg gegeveö aan den wensch van de Koningin, dat bij deze gelegenheid geen feestelijkheden zou den worden gehouden. W/Tabletten- tegen heeschheid A a n v u 11 i n g. Uit Middelburg ge werd ons een verslag eener politieke rede aldaar gehouden door den heer Krijger, lid der Tweede Kamer. Volgens bedoeld verslag heeft de heer K. gezegd: Er kwam dus een rechtsch ministerie, waarvan de formateur wist dat de Chr.-Hist. Partij tegen het gezantschap bij den Paus was. Dit is juist gezegd, doch niet volledig. Er had ook bij behooren te worden ge rapporteerd dat de formateur dat wist, maar dat ook de heer Schokking dat wist (en naar wij meenen te weten ook de heer De Geer) en dat althans de heer Schok king geweten heeft dat in dit geval naar het oordeel van dr Nolens de coalitie dan uit elkaar zou liggen. Toch heeft de heer Schokking zitting genomen in het door „den formateur" in 't leven geroepen rechtsche kabinet. Opdat door deze leemte in 't verslag het odium van de crisis niet alleen op den formateur zou vallen, voegen wij gaarne nog deze mededeeling en opmerking aan bedoeld verslag toe. Kookcursus. Zaterdag ontvin gen de wijkzusters Bergsteijn van 0. en W. Souburg, Van Sabben van Oostburg, Fharailda van Terhole, Vincentia van Hulst en Agatha van Sas van Gent, na af gelegd examen het certificaat van de Vak school te Goes, dat zij met vrucht dezen kookcursus aan deze inrichting gevolgd hebben onder leiding van de leerares, me juffrouw Sijpkens. Bij het examen waren tegenwoordig de directrice der Vakschool, de inspectrice der Volksgezondheid, dr Schagen van Soe- len en de Provinciale Enquêtrice mejuf frouw Deetman. Deze cursus werd gege ven vanwege de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. en is verplichtend gesteld voor de zusters, die het examen Tuberculose-huisbezoekster wenschen af te leggen. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in de gem. Meliskerke Jac- Munter, marechaussee te Hulst. Middelburg. Het bericht betreffende het overlijden van den heer Jan Morks dient te worden aangevuld met de vermelding, dat de overledene op 25 November' 1894 benoemd werd tot tweede-luitenant bij de d.d. Schutterij. Op 10 September 1907 volgde zijn benoeming tot ridder in de or de van Oranje Nassau; op 22 December tot officier d'Academie francaise; op 2 April 1913 tot lid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen; op 24 Maart 1921. tot eerelid van de turnvereen. „Medioburgum", terwijl aan den overle dene op 21 Januari 1924- werd toegekend „la médaille du Roi Albert" en in 1905 het officier-dienstkruis. In de etalage van de firma Helder in de Langedelft is het portret van den geachten overledene geplaatst, met rouwfloers om hangen. Morgen, tijdens de teraardebestelling, zal op het carillon van den Abdijtoren ko- raalmuziek worden ten gehoore gebracht. Gisterenavond had in de groote zaal van het Schuttershof een feestelijke her denking plaats van het zilveren huwelijks feest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, uitgaande van „Patrimonium", de Ghr. zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" en de turnvereeniging „Willielmina". Roeds lang voor het uur van aanvang was de zaal tjokvol en een paar honderd personen moesten onvoldaan worden te ruggezonden. Na het zingen van Ps. 75: 1 ging de voorzitter van Patrimonium, de heer W. A. den Hollander, in gebed voor, om daarna zijn groote voldoening uit te spreken over de groote opkomst, waaruit blijkt, dat de Zeeuwen steeds aanwezig zijn als het geldt het Oranjehuis. Spr. stelde onder luid applaus voor het volgende telegram aan liet Vorstelijk echt paar te verzenden: „Samenwerkende vereenigingen Patri monium, Soli Deo Gloria en Wilhelmina, in feestelijke vergadering in het Schutters hof te Middelburg bijeen ter feestelijke herdenking van Uw zilveren Huwelijks feest, dankbaar gedenkende den zegen, aan ons volk geschonken, wenschen, on der betuiging van innige verknochtheid, Uw huis Gods zegen toe". Staande werden hierop door de aanwe zigen de twee eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen. Soli Deo Gloria liet op zeer verdienstelijke wijze het lied „de Zee" hooren, dat een zeer toepasselijken tekst heeft, waarna de feestrede, getiteld) „Oranje en Nederland één", werd uitge sproken door den heer mr P. Dieleman. Spr herinnerde aan den blijden dag van 31 Augustus 1880, toen Koning Willem III bekend maakte dat een Prinses geboren was; een nieuwe loot dus aan den stam boom van het Oranjehuis. Spr herinnerde aan verschillende voorvallen uit het leven van H. M. de Koningin, aan het overlijden van Haar vader, aan den tijd, dat Konin gin Emma regentes was, aan de troons bestijging van H. M. zelve-. Bij dit laatste bleek direct dat H. M. volledig voelde te regeeren bij de gratie Gods. Haar vroom heid kwam ten volle tot uiting maar ook spoedig Haar fierheid, waarvoor spr her innert aan Haar hoog gewaardeerde geste tegenover den bejaarden Paul Kruger. Met recht wordt Zij genoemd de Koningin der Barmhartigheid; dit heeft zij o.a. ge toond in den loop der jaren aan Arnemui- den na de stormramp en aan de streken die in den loop der jaren door watersnood werden geteisterd. Ook bij het bezoek aan het standbeeld van Goligny te Parijs toonde H. M. Haar eerbied voor den allerhoogste. Spr komt dan tot het huwelijk van H.M. op 7 Februari en tot den persoon van Z. K. H. den Prins, die het goede voorbeeld van den prins-gemaal Albert van Enge land volgde, zich verre hield van regee- ringsbemoeiingen, maar wel belangstelling in ruime mate toonde voor den landbouw. Een seliitterend voorbeeld gaf hij bij de ramp der Berlin in 1907. De datum 7 Februari 1901 was dan ook een mooie dag voor LI. M. de Koningin en voor heel het Nederlandsche Volk. Ieder, Koningin en Volk, staan zelfstandig, maar toch ver eend, wat komt door de historie, door het één zijn in geloof. Spr gaf dan nog enkele historische herinneringen uit het huis van Oranje, dat één is met het volk, als in geen ander land. Het verbond God, Oranje en Nederland is niet te verbreken zoolang één Oranje leeft. Dit gaf aanleiding nog stil te staan bij H. K. H. Prinses Juliana, „Ons zonneschijntje", wa.arna spr met aanhaling van woorden van Hildebrandt onder luid applaus eindigde. Het verdere programma bracht keurige vrije oefeningen en standen en flink uit gevoerde rekwerken van Wilhelmina, nog maals toepasselijken zang van Soli Deo Gloria en een paar goed vertolkte voor drachten. gebruike men bijtijds ter inwrjjving: PETROLEUMSPIRlTUS of HAMAMELISGLYCERINE voorts HAMAMELISKOELCRÊME, HAMAMELISZALF en ter genezing van ergere gevallen WINTERHANDENZALF (Ungt oxygenatum) Voor Zuid-Beveland bij Ook de heeren, die voor de muzikale af wisseling zorgden, werden, evenals de an dere, met recht daarvoor door den voor zitter hartelijk bedankt. Met gemeenschappelijk zingen van het' Wien Neerlandsch Bloed en dankzegging door mr Dieleman werd de goed geslaagde feestavond besloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd^ voor den watersnood. Goes. Er heeft zich een dames-oomitö gevormd tot het houden van een bazar ten bate der Goessche Wijkverpleging. Het Bestuur van den polder Breede Watering was zoo vriendelijk een paar kamers van het Bestuursgebouw op de markt gratis daartoe beschikbaar te stellen', terwijl de edelachtb- heer burgemeester de goed heid had het eere-voorzitterschap te aan vaarden. Het ligt in de bedoeling de bazar te doen houden van 1215 April a-s. Het comité vraagt den' steun van velen want er is veel noedig, om in de behoeften te voorzien. Bij persoonlijk bezoek zal om een gave worden gevraagd, maar de da mes-comité-leden zullen ook gaarne aan haar huis bijdragen in geld of goederen ontvangen. Het comité bestaat uit de dames; Me vr- van Bruggenv. d. Veen, mevr. Du- vekot-de Wagemaker, Mevr. Hopster-Vis- ser, Mevr. Oosterbaan-Lambooij, mevr. Pilaar-Kakebeeke, mej. S, Bedet, me,j J. van' Heel, mej. J. B. Ramaker, mej. H. Th- Roskes en de zusters Visser en van) Hoeve- Het mooie weer vaiï gisteravond) werkte mee, om de muziek der beide muziekkorpsen .tot haar recht te doen komen- Op de Groote Markt stond vart half acht tot acht uur een groote schare belangstellenden te luisteren naar Hosan na's muziek, die van den stadhuis t-orep plechtig klonk- Enkele volksliederen, psal men en gezangen werden gespeeld- Te acht uur ving de muzikale wandeling van) „Euphonia" aan- Ouder gewoonte bracht en hield de muziek veel volk op straat- Bij' den heer J. Donner Sr kwam het volgend schrijven in: „H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, hertog van Mecklen burg, dragen mjj op den leden der Oranje vereeniging Lange Kerkstraat en Klokstraat te Goes hunnen dank over te brengen voor de gelukwenschen, aange boden ter gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver 25-jarig huwelijk. De adjudant van dienst PHAFF." Heinkenszand. Bij gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als raadslid, bracht het muziekkorps „Euterpe" zijn voorzitter dhr H. van Iwaarden, gisterenavond een sere nade. Bij' monde van Dr Griep werd deze gecomplimenteerd en bood namens het korps den jubilaris een geschenk aan, wat wederkeerig met een woord van dank werd aanvaard. lerseke. Hedenmorgen zou de heer L. K. Kramer even zijn auto op gang slaan; de starter vloog terug met het gevolg dat zijn rechterarm stuk geslagen werd en hij zich onder heelkundige behandeling van dr Klinkenberg moest stellen. Kapel Ie. Maandagmiddag kwam de raad der gemeente Kapelle in voltallige zit ting bijeen. Daar de raad voor de eerste maal in 1926 bijeen kwam sprak de voor zitter de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit.- Alhoewel de financiën niet "ongunstig staan is zuinigheid een geboden eisch- Werkeloosheid kwam weinig voor, de ge meente breidt zich met nieuwe gebouwen) sterk uit. zoodat het aantal inwoners toe neemt, het totaal is thans 2532 inwoners^ Ook vond spr. het een merkwaardigen dag met het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Dhr Zegers als oud ste raadslid dankt den voorz. voor het toegesprokene. Ged. Staten hebben de be grooting 1926 goedgekeurd, eveneens de conversie gemeente-leeningen- De vereen tot stichting en instandhouding van een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1