11 de Promig. Kerknieuws. i Md erwüs. 1 Leesta fe gen heeft aangebracht, met verzoek 'de onbewoonbaarverklaring in te trekken. Dit werd in handen gesteld van B- en W. om advies- Bij hek adres van het werkloozen agitatie-comité, wat voor kennisgeving werd aangenomen, werd medegedeeld, dat B. en W. gevraagd hebben wie de be stuursleden en de leden van het comité zijn, waarop was geantwoord, dat er geen termen aanwezig worden geacht dit mede te doelen. De overige stukken werden in handen gesteld van B- en W. om advies, behalve dat van B. Kruze inzake liet hem dest.ijcTk gegeven ontslag. De heer Ver- tregt wenschtc, dat deze zaak nu maar eens 'in het openbaar werd behandeld. De voorzitter zegt, dat waar de zaak in dertijd met gesloten deuren is behandeld, B. en W. meenden, dat de raad voldoende was ingelicht en daarom voorstelden het adres voor kennisgeving aan te nemen, maar hij heeft er niets tegen de kwestie in de volgende vergadering in het open baar te behandelen. De heer Paul zegt, dat hij in 1924 reeds heeft voorgesteld openbare behandeling. Dhr Hondius is in dertijd voor behandeling met gesloten deu ren geweest in het belang van K. zelf.' Nu deze er weer op terug komt, is hij ook voor openbare behandeling. Dhr On- derdijk heeft ook geen enkel bezwaar om in de volgende vergadering in het open haar de kwestie tc bespreken. Z.h.s. ver- eenigt de raad zich hiermede. Aan den heer Ir van Berkum wordt wegens vertrek cervQl ontslag verleend als lid der Commissie van Toezicht op het 'N. O., en in zijn plaats benoemd do heer A. Heijboer met 16 stemmen, tegen 1 op den heer A- J. L. Goetlials. Grond-aankoop- Na goedkeuring der 14e wijziging van de begrooting 1925 kwam ,aan de orde het voorstel tot aankoop van grond aan den Poelendaalschen singel- Dhr van der iYVeel, acht den door burg. en weth. gc- danen aankoop van dezen grond buiten de gemeente uitstekend, maar vraagt in verband daarmede boe het staat met de grenswijziging. De voorz. zegt, dat het moeilijk is op iets terug te komen, dat pas verworpen is, maar wil wel zeggen, dat deze zaak wel ,weer bij 'B- en AV. besproken is. Dhr van der Weel meent, dat vele tegenstanders voorstanders van annexatie zijn geworden, o.a. door de nieuwe bepalingen der forensenbelasting Het voorstel werd z.h.s. aangenomen, Marktwezen. Bij het voorstel om voor een proeftijd van één jaar het marktwezen bij de po litie onder te brengen, merkte dhr Bo- asson op, dat hij vreest, dat het prestige van de politie hier door in gevaar wordt gebracht- Er zijn onïler de kooplieden steeds menschen, die kwestietjes maken, men zal te familiaar met hen worden. Spr- vraagt of men de stadsschuur niet heter met 'dit werk kan belasten- Spr. zou willen dat B- en W. dat nog eens Overwegen. De voorz. zegt, dat het niet kan worden uitgesteld. De marktmeester treedt met 1 Maart als zoodanig af. Spr. geeft toe en weet het uit ervaring, dat marktkooplieden dikwijls lastig zijn, maar juist door het gezag der politie zal de zaak beter gaan. Na drie maanden zal' spr. mededeelen, hoe het werkt. Mevr. AVeijl wil nu de beginselkwestie uitmaken, later kan men er soms moeilijk op terug komen- De politie dient h.i. niets te doen, wat buiten haar eigenlijken werkkring valt- Naar spr. hekend is, heeft de regeling als men hier nu wil te 's-Hertogenbosclr en Groningen aanleiding tot moeilijkheden gegeven. De voorz. zegt. als hoofd der politie vol vertrouwen in deze regeling te zijn, de commissaris van politie heeft het zelf zoo aangeboden- Mevr. Weijl vraagt •of men toch in plaats van aan de politie het werk niet beter aan de stadsschuur kan opdragen- De voorz. zegt, dat de politie nu reeds maanden lang des Don derdags het geld voor de standplaatsen der autobussen int èn dit gaat uitstekend Mevr- de Graaf vraagt, of de uitgetrokken f300 als een gratificatie zijn bedoeld- De voorz- zegt, neen, als een salaris vooj meerder werk. Het voorstel wordt aan genomen z. h.s. Ophaal- en stortingsdienst. Naar aanleiding van de mededeeling, dat van B. en W. geen voorstel iste ver wachten om, over te gaan tot de' instel- ling yari een ophaal- en stortingsdienst, tnam mevrouw Weijl het woord. Spr. zeide dat het de bedoeling der voorstellers is voordeel te bezorgen aan de gemeentekas en gemak voor de gemeentenaren. Spr. krengt dank voor de uitgebrachte rap porten van de Vereen, van Nederlandsche gemeenten, den Inspecteur der belastingen en den hoofdboekhouder van de gemeen tebedrijven- De genoemde meerderheden vreezen voor een schadepost voor cftt gemeente. Waar het doel was bezuiniging te brengen zullen de voorstellers de zaak miet bepaald door drijven- Maar als de meerderheid van den raad het met B en W- eens is, dan kan men toch het goede uit de rapporten verwezenlijken. Het groote voordeel van een Centrale kas en een centrale inning worden toch ook in het rapport van den hoofdboek houder, den heer Muller, naar voren ge bracht. Spr. geeft toe, dat een dienst als bedoeld voor de bedrijven 'wellicht niet noodig is, omdat daarbij haast geen wan betaling voorkomt- maar wel voor de be lastingen met f 53000 en de schoolgelden met f 1200 wanbetaling. Door den 0. en S Idienst is dit juist in andere gemeenten veel minder- Voor al voor den kleinen man zal het een uitkomst zijn, maar als ide dienst goed werkt, zullen steeds meet personen er gebruik van maken. Als men iook andere rijksbelastingen, dan de in fcomstenbelasting, polder- en kerkelijke lasten door den dienst laat innen, zal Idit alles rente afwerpen- In sommige ge meenten wordt winst gemaakt, maar ook .als men maai' juist uitkomt zou spr dit reeds toejuichen- Spr. zou de zaak nog-willen aanhouden De voorz. zegt, dat verleden jaar twee personen gebruik maakten van de ge legenlieid geboden door de Nutsspaarbank en het maximum is 4 geweest- Spr. heeft geen nieuwe denkbeelden geboord en van B. en W. is z.i. dan ook geen nieuw rap port le verwachten, hij meent, dat de zaak kan worden" afgehandeld- De heer Boasson meent, dat men nog niet moet beslissen. Dhr De Voer heeft het z.i. belangrijke betoog van mevrouw Weijl niet heelemaal kunnen vpfgen en voelt ook veel voor uitstel. Na nog enkele opmer kingen wordt met 15 tegen 2 stemmen, die der heer-en Mes en Streefkerk be sloten de zaak aan te houden tot een der volgende vergaderingen. Jaarwedde-regeling. Zeer uitvoerig, werd stil gestaan bij het voorstel om niet te voldoen aan het ver zoek van den concierge amenuensis van het gymnasium om voor de berekening van zijn salaris enkele zijner in militai ren dienst doorgebrachte jaren te laten mede tellen.. Mevr. de Graaf verdedigde in den breede het verzoek van adressant De voorz. zette uiteen, dat adressant hij zijn vaste aanstelling alles kon voorzien. Verschillende heeren voerden nog het woord -o.a. dhr De Veer, die zeide, dat het rijk nimmer zal mede betalen bij ver hooging van liet salaris- Hel rijk laat do gemeente volkomen vrij, maar als je niet d-oet wat het rijk wil, krijg je geen subsidie. De minister heeft zelf de voor gestelde oplossing aan de hand gedaan. Mevr. de Graaf verklaarde naar aan leiding hiervan haar voorstel in te trekken, mede omdat de voorzitter had toegezegd dat verhooging van de vergoeding voor schoonhouden enz door B. en W. zal worden overwogen- Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen met 14 legen 3 stemmen, die der heeren Bosman Portheine en V.ertregt De concierge zal hierdoor worden vrijgesteld van den af trek van f 150 voor het genot van vrïj- w-onen. Georganiseerd Overleg. Bij het voorstel van B. en W. om den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren niet toe te laten tot het georganiseerd overleg, omdat hij een categorale organi satie is, zeide de heer v. d. Beke Callen- fels, dat hij niet begrijpt, waarom cata- goriale organisaties niet kunnen worden toegelaten. Spr. meant, dat ook groepsbelangen wel vertegenwoordigd kunnen zijn, waar het toch alleen betreft het geven van ad vies. Dhr Mes is het volkom an mat den heer Callenfels eens. Düir Hon dius voelt niet veel voor het georgani seerd overleg', maar 4 evenmin voor uitsluitingen als het eenmaal bestaat. Het voorstel van B. en W. wordt na breede discussie aangenomen met 9 tegen 8 stemmen, tegen mevrouwde Graaf en de heeren Mes, Bosman, Hondius, Por theine, Callenfels, Streefkerk en Boasson. Monumentenzorg. Bij het voorstel om 6 perceelen van de monumentenlijst af te voeren, zeide do heer Portheine dat hij gezien de lij'st bemerkt heeft, dat men te veel macht aan B. en W. heeft gegeven. Be commissie had 203 peroeelen of gedeelten van per ceelen aangegeven, B. en W. plaatsten er 127 op de Irjis't en niet minder dan 20 bezwaarschriften kwamen in, terwijl velen mopperen zonder bezwaarschriften in te zenden. Vooral heeft spr. er bezwaar tegen, dat soms niet alleen uit doch ook inwendige verandering zonder toe stemming van B. en W. verboden wordt. Men voelt zich geen baas meer in eigen huis. Spr. adviseert dan ook, alleen naar h-et uitwendige te kijken. D|e voorzitter verzekert, dat inwendig ook nimmer de bedoeling geweest is. Dhr. kinderdijk verzekert een zeer soepele toe passing van de verordening, maar men moet kunnen optreden tegen vandalisme. Het voorstel tot schrapping der 6 per oeelen wordt z.h.s. aangenomen. Tegen het vloeken. Bij do rondvraag besprak de heer den Hollander het vele vloeken aan sommige gemoenteinstellingen, hij keurde dit sterk af en stelde voor B. en W. te verzoeken op verschillende plaatsen, opschriften op1 to hangen met verzoek niet te vloeken en Gods naam niet ijldolijk te gebruiken. Het tweede deel van het voorstel hield in, B. en W- verzoeken hoofden van diensten te vragen de mannen in hun jïctisx te waarschuwen. Die voorzitter zegt, ook gelezen te heb ben wat over deze kwestie in de vergade ring van den Ghriistelijiken Besturenbond is gezegd, en dan ook van plan te zijn geweest, mede te deelen, dat B. en W. reeds maatregelen hebben genomen en zich met de hoofden van dienst zullen verstaan. Spr. gelooft niet dat bordjes zullen helpen, het vloeken gebeurt veelal in drift. Dhr Den "Hollander herinnert er aan, dat do voorzitter een vorige maal tegen dhr Mes zeide, dat hijl zelf maar eens met zijn eigen personeel moest beginnen, dit gaf aanleiding tot zijn voorstel. 'Die voor zitter keurt het vloeken sterk af, maar vraagt wat men op de bordje-s zou willen zetten en waar die moeten worden opge hangen. De heer Mes zegt, dat de 'op schriften op de Prov. booten uitstekend werken. Dihr Hondius meent, dat het bij jonge menschen een soort van grootheid is om te vloeken. De heer Onderdijk zegt, dat de heer den Hollander beter den betrokken wet houder had kunnen zeggen bij welk bedrijf en door wien zoo gevloekt wordt. Diie het doen zullen het voor opschriften niet la ten. De heer Paul zegt, dat vloeken ze ker onbehoorlijk is. Men kan er echter beter op wijzen, dan bordjes ophangen. Dhr Den Hollander m ent dat de omvang van het kwaad werkelij c niet zoo klein is. 'Dhr v. d. Bclce Callenfels .wil wel 'bord jes ophangen. Mevr. Weïji zou wel de voorstanders van de bordjes een pleizier willen doen, maar men zal juist nog meer vlo-eken uitlokken. Het eenige dat resul taat geeft is goede opvoeding. Dhr Streef kerk meent, dat men makkelijker kan wijzen -op de bordjes. Ook spr. meent, dat liet vloeken op de booten zeer is afge nomen. Dia heer Cornelisse acht de bord jes onnoodig en overbodig, op do booten heeft spr. vroeger ook niet zooveel ho-orem vloeken. Het wordt drijven. Dhr Portheine -meent, dat men de menschen, die, vloe ken, disciplinair kan straffen. Dhr v. d. Weel zegt, dat een onverschillige bot vloeken toch niet zal laten. Dj voorz. zegt nog pens, dat B. en W. bereid zijn do hoofden van diensten aan schrijven. Mevr Corné-Maljaars meent ook, dat do bordjes juist aanleiding zullen geven tot nog meer vloeken. Het voorstel van den heer den Hollander wordt verwor pen met 10 tegen 7 stemmen, zuiver links tegen rechts. Dia heer Paul dringt nog aan op vroeger uitzenden van de biljetten voor school geld. Die voorz. zegt overweging toe. Dhr Dien Hollander meent, dat hijl dooi' den wethouder Onderdijk verkeerd is inge licht, toen d-eze verklaarde er na het laatst toegestane credi-et niets meer to do-cn overbleef aan de woningen aan do Zacharis Jansenstraat. Hij heeft bemerkt dat er nog gangen, portalen en slaapka mers geschilderd moeten worden. De heer Onderdijk zegt, dat wellicht in de verre toekomst nog wel iets aan die huizen te doen kan zijn, maar niet iii de naaste toekomst en noemt de opmerking van den lieer den Hollander muggenzifterij. Mevr. de Graaf vraagt of het huis op dc-n hoek van de Zandstraat weer bewoond wordt. Die voorz. zegt, dat de heer Lind-enbergh! daartoe maatregelen schijnt te hebben getroffen, maar verder weten B. en W. er niets van. Hierna wordt de vergadering te ruim kwart voor 6 gesloten. De aanvaring op de Schel- d o. Men meldt ons uit Vlissingen: Wij hebben den kapitein, den eersten machinist en den Belgischen loods van de gezonken „Whimbrel" gesproken. Zij kon den niet veel bijzonderheden mededeelen, omdat alles zoo snel had plaats gegrepen. Onmiddellijk na de aanvaring begon de „Whimbrel" water te maken. De „Mar- loch" lag naast het zinkende schip. Van de opvarenden van de „Whimbrel" kon den ei' veertien overspringen langs een touwladder op de „Mai'loch". De tien an dere opvarenden hebben angstige oogen- blikken doorgebracht. De „Whimbrel" was aan bakboord aangevaren en de tien op varenden zaten dus allen aan de stuur boordzijde, de motorsloepen van het Ne- derlandsch en het Belgisch loodswezen waren in de nabijheid, doch door den dik ken mist was het zeer moeilijk het zinkend schip te vinden. De motorboot van het Ne- derlandsch loodswezen slaagde er in allen te redden en behouden hier aan wal te brengen. Het aangevaren schip is gezon ken. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de Af-deeling „Middelburg" van d-en Ned- Militairen B-o-nd onder leiding van haren voorzitter Mr A. A. de Veer. Door den Secretaris en den Penningmeester wer den verslagen uitgebracht -over het ver loop-en jaar, waardoor een overzicht ver kregen werd van de werkzaamheden en van "den finanüëelen- toestand dezer af- deeling- Was de -opkomst ter vergadering niet groot, uit het aantal begunstigers, 148 in getal, bleek dat liet deze afdeeling niet aan belangstelling ontbrak. Met dankbaarheid werd herinnerd dal het 'Militair Tehuis, den 28 Februari j-1. 25 jaar had bestaan; met groote waar deering gesproken van hen die met liefde en sympathie, met hun gebed en gaven den bloei hebben bevorderd van het Te huis, dat voor tal van militairen in al die jaren gebleken was een zegen te zijn, met name werden genoemd de h-h. Ds N- M. de Ligt. mede-oprichter van het Tehuis en 18 jaren voorzitter van het bestuur en Mr A- A. de Veer, die van de oprichting af aan medebestuurslid was van de afdeeling en na Ds de Ligt, haar voorzitter. In 1925 werd de h-ovenz-aal van het Tehuis ,dat gaandeweg in den loop der jaren beter en doelmatiger werd inge richt, voorzien van dubbele ramen om den tocht te weren; in de benedenzaal de verlichting verbeterd door de licht sterkte over meerdere lampen te verdee- len- Voor lectuur werd goed gezorgd. On derscheidene spelen stonden den mili tairen ten dienste, vooral de sjoelbak werd veel gebruikt. Wederom werden tal van z.g.n. gezellige avonden gegeven; ook werden een drietal lezingen, w.o. een met lichtbeelden gehouden terwijl iederen dag met 'bijbellezing en gebed werd gesloten. Het "bezoek der militairen was in den aanvang van 1925 niet groot; 'twerd gaandeweg beter, vooral de najaarsploeg toonde groote belangstelling. Tot bestuursleden werden herkozen de H.H. Ds van Empel en W. A. de Rijcke. In de vacature Ds Jonker werd gekozen de heer H. Dr-onkers. Uit het verslag van den penningmeester -bleek dat de Afdeeling wederom den steun genoot van het hoofdbestuur v- d. Ned. Mil. Bond en een subsidie van de Staten van Zeeland- Do rekening sloot echter met een nadeelig saldo van f 304.311/2, waarom de voor zitter een ernstig beroep deed op de offer vaardigheid van vrienden en belangstel lenden, in het vaste vertrouwen, dat velen willen medewerken om dit tekort te dek ken en liet Militair Tehuis -ook in de ko mende jaren aan zijn doel te doen be antwoorden. Goes. Voor de Raadsvergadering van hedenavond zijn, behalve de reeds ge noemde, de volgende stukken ingekomen: Bericht van den heer Ir J. van Poel geest, dat hij zijn benoeming tot lid der gascommissde aanneemt; Bericht van me vrouw J. J. Duvekot-de Wagemaker, dat zij h-aar benoeming tot regenteske van het weeshuis aanneemt; Bericht van de hrn G. V. TVniungs en J. S. Bedet, dat zij hun benoeming tot lid der Schoolcommis sie aannemen; Bericht van den heer J. van Dijl, dat hij zijn benoeming tot hoofd der 0. L. School C aanneemt en op 16 Februari 1926 in functie hoopt te treden; Go-edk. door Ged. Staten van raadsbe sluiten; Bericht van God. Stalen, dat de Koninklijke goedkeuring is verkregen op het Raadsbesluit, van 10 December 1925 tot wijziging -der verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Schrijven van het Prop.-Comité v-o-or Wegenverbetering, hou dende aanbieding van -oen publicesie, ge-, titeld: „Onze groote Verkeerswegen"; Be richt van het Comité tot behartiging van de belangen der deelg-erechtigden in li-et reslitutiefonds van liet Centaal V-erreken- kantoor voor Brandstoffen, dat de aan de gemeente verschuldigde ui peering, waarover is geprocedeerd, zal worden uit betaald; Verzoek van den heer J- Nieu- wenhuijse Pz. e.a. om over te gaan tot rooiing van een aantal hoornen, aan .de J. A. van der_ Goeskade. 's-H. Arendskerke. De in deze gemeente gehouden collecte voor de watersnood heeft opgebracht de som van f 1455.70, Welle "bedrag iii zijn geheel is afgedragen aan d-e- Algem. Watersnoodcommissie te Amsterdam. (Belangeloos.) Misse. Do collecte voor den watersnood heeft alhier opgebracht de som van f269.10. Oudeiande. Gisterenavond werd alhier vanwege cle Ver. van Oud-leerlingen van land- en tuinboiiwcursussen een vergade ring gehouden in cle Clir. school, waarin als spreker optrad dhr A. W. v. cl. Plas- sche, Rijkstuiiibouwconsulent voor Zee land. De vergadering, welke flink bezocht was, stond onder leiding van dhr J. Bottenberg. Nadat dhr Bottenberg een kort openings woord had gesproken, verkreeg dhr v. cl. Plasscho het woord om te spreken over: „Aardbeienteelt". Spreker begon met er op te wijzen, hoe cle tuinbouw zich uit den landbouw ontwikkelt. Tegenwoordig zien wij een bijzondere belangstelling voor de aardbeienteelt. De oorzaak dezer belang stelling moet gezocht worden in liet ge brek aan grond. Groententeelt vraagt n.l. meer productieven arbeid dan de land bouw en is daarom juist voor het klein bedrijf zoo uitnemend geschikt. De bodem is hier voor de teelt van aardbeien zeer geschikt. Belangrijke streken van cultuur als: Beverwijk, Aalsmeer, Zwijndreclit en Breda bewijzen dit. Wij hebben daar den lioog- en laaggelegen zandgrond, klei- en veengrond. Bij de aanplanting moet men voor een flinken voedselvoorraad zorgen. Liefst geeft men geen stikstofbemesting. Stikstof geeft wel een weelderige bladont wikkeling, -doch minder opbrengst. Men moet flink 'mesten met kali en superfos faat. De teelt op open grond is van het meeste belang. Vooreerst is de teelt op rijen hier het meest aan te bevelen. Het plantmateriaal moet zeer goed zijn, liefst van éénjarige planton, afkomstig uil meer noordelijke streken. De tijd van planten is moeilijk aan te ge ven, daar vooral de weersgesteldheid van grooten invloed is. Er zijn voorbeelden van goede voorjaars- maar ook van uitsteken de najaarsplanting. Als soort moet men zich hier uitsluitend houden aan de „Ju- cunda of Amazone", welke voor den han del het beste zijn. Veilen is ook hier weer het beste. Spre ker spoorde aan om eensgezind op te tre den. Ook hier is het: „Eendracht maakt macht" geldig. Na deze zeer leerzame rede werden een serie lichtbeelden vertoond. Dhr Botten berg was aller tolk toen hij dhr v. d. Plas- sche bedankte voor zijn rede. Met het wegnemen van chocolade- reepen uit den winkel van AVed. J. schijnt de snoeplust nog niet bevredigd te zijn, want gisteren is uit den winkel van AV. R. een schotel snoepgoed gekaapt; de schotel is in een sloot geworpen, wat door enkele personen schijnt te zijn gezien. Waarde. Gisterenavond hield de „Eerste Zieeuwsche Geitenfokvercen.'a'hl'er haar jaarlijksche vergadering onder voorzitter- Schap van den hleer Oor. Klap. De secr. brachtig een gunstig jaarverslag uit. Uit de rekening van den penningmeester dhr. L. de Looze bleek, dat was ontvangen met het kassaldo van het vorige jaar f203.17 en uitgegeven f 162.05, alzoo een goed Slot van f41.12. Deze rekening werd nage zien door de heeren Anth. Krijlnsen en J. Nageilkerke en in orde bevonden. De af tredende bestuursleden Mars. Westslrate êft O. Pane werden met groote meer derheid 'herkozen. O. 'Schriei' werd weder herbenoemd als bokhouder De contributie werd als vólgt vastgesteld op f 1.50 p. geit en 25 cent voor de prov. vereen., leden zonder geiten 75 cent. Diekg'eld voor niet-leden f5, buiten de gemeente Waarde f2.25 p. geit. Voorts werd besloten de jonge g'eiten bij inschrijving te verkoopen. Qosfkapelle. AVoensdagavond trad voor den Ned. Militairen Bond in openbare ver gadering op ds H. Janssen, Leger- en Vlootpredikanl in alg. dienst. Het kerkge bouw der Geref. Gemeente, daartoe wel willend afgestaan, was geheel gevuld. De correspondent voor den Ned. Mil. Bond, dlir K. Louwcrse, opende de verg. en daarna sprak ds Janssen over „Reisin drukken uit Indië". Spr bepaalde zijn ge hoor op boeiende wijze hij onze Insulinde. Op zeer waardeerende wijze sprak spr over do Zending. Of het den jongen men schen nu te raden is om maar naar Indië te gaan, om daar positie te hebben, dan zegt spr moet men roeping gevoelen, er hard willen werken en clan onder vaak ongunstige omstandigheden. Voorts moet men er gehuwd heen gaan, met de vreeze Gods in 't hart en sterke boenen om ko mende moeiten te dragen. Dit betreft voor al lien, die in de cultures willen gaan. Daarna eindigt spr met dankzegging en liet daarna zingen Ps. 73: 14-. De collecte die gehouden is was voor den arbeid in de Militaire Tehuizen. Rltthem. Di geitenfokvercen. „Samen werking" hield gisteravond haar alg. jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1925 bedroegen f 134.07 en do uit gaven f 134. Het aantal leden bedraagt 40. Als bestuursleden werden herkozen do heeren J. M. Gevaal, 'J. Schout on Joh. cle Visser. Het dekgeld werd bepaald op f '0 90 p. geit Als mslkcontroleur werd benoemt de heer M. Hoogesteger en als zijn plaatsvervanger dhr M. Osté. Do voorz. spoort do loden aan met alle géiten naar de keuring te komen. Besloten werd de jonge geitjes van de beste stamboek- geilen op te kweeken. Getracht zal worden bij do leden enkele z.g. steekproeven te nemen. Daar do vereen, in 'tverloopen jaar f25 ontving van de Prov. Vereen., bleef nog oen kleine schuld op de vereen, rus ten. Do voorz. voldeed uit eigen middelen deze schuld, zoodat nu '11e bokkonstal geheel 't eigendom is van de vereenDie voorz. ontving den dank der vergadering voor zijn gift. Diaar zelfs het rijk en de provincie geregeld subsidie voor de gei- tenfokkeriji geven, omdat deze van zulk groot nut is, werd op de vergadering het betreurd, dat er in de gemeente! een z.g. wilde bok werd gehouden, 'tgeen tot nadoel der geitcnfokkerij' is. Do leden wer den aangespoord om hun geiten alleen bij den bok der vereen, te laten dekken, opdat door samenwerking de geitenfok- kcrij te dezer plaatse heter aan haar doel zal beantwoorden. Ned- Ilerv. Kerk. Bedankt voor Lutten (toez-) door D. Tromp te Lemele. Beroepen te Bergschenhoek G. vanl Montfraris te Sommelsdijk. Benoemd tot pred. hij de prote- stantsche gemeente te Soerabaja R- AV. F. Kyftenbelt, laatst, te Veghel, voorheen (1890—1920) pred. in O.-I. Ds W. Hoek te Brussel heeft wegens voortdurende ongesteldheid hij de 'Belgi sche regccring tegeh 1 Juli, a.s. pensioen aangevraagd- (Nederl.) Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurlieden-examen diploma "B- de heer B. Hollaar te Vlissingen. 1. DeHongaarsche Heraut, Maand blad van de geref. kerken in Hongarije, bestemd voor Nederland, onder red. van prof. dr J. Sebestyen, .e.a. Uiig. J. H. Kok te Kampen. Hongarije is het land van de valsche bankbiljetten! en van het ontwakend Calvinistisch leven. Het eerste wordt men gewaar, wanneer men de liberale bla den leest, en van het laatste wordt men meer en meer overtuigd wanneer men dit maandblad bij Kok te Kampen bestelt, en geregeld leest. Bij uitzondering wil len wij op deze uitgaaf van „Do Ilongaar- sclie Heraut" eenigszins uitvoerig de aan dacht vestigen. AVij nemen daartcfe no. 4 van den vierden jaargang, Januari 1926, ter hand; een nommer, gelijk al zijn voor gangers, van minstens acht bladzijden, met zeer lezenswaardige artikelen en me- dedeelingen, photo's en berichten. In dit nommer doet de redacteur (prof. Se bestyen) de verblijdende mededeeling dat de Evangelisatieai'beid thans op geref. grondslag geregeld is, dank zij de samen smelting van de beide groepen: de Alge meen Christelijke en de Gereformeerde, waardoor een kerkelijke bedding voor ge noemden arbeid gegraven is geworden. Een tweede verblijdende mededeeling is dat de strijd der richtingen in Hongarije in hetere banen is geleid, wegens den dood van het modernisme. Een kwart eeuw geleden ontstond in Hongarije dit drieledige front: het modernisme, de doode orthodoxie en de réveil, welke alle drie deri dieperen zin van het Cal vinisme misten. Doch de Gereformeerde beweging, uit Holland en Schotland ge voed, brak zich na 1910 baan met 't gevolg dat orthodoxie en réveil tot de oude beginselen der reformatie zijn terugge keerd, waarvan de vrucht niet alleen in Hongarije, maar ook in de Hongaarsche gereformeerde kerken van Joego Sla- vië (vroeger Servië, Bosnië en Dalmatië), Roemenië en Tsjecho-Slowakijo (vroeger

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2